Головна

Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 3 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Особисто я в повній мірі оцінив життєстверджуючу роль ритуалу після того, як побував в Японії і взяв участь у чайній церемонії, яку проводив відомий віртуоз. Чесно кажучи, я не в силах уявити собі процедуру, що вимагає більшої формальної строгості, ніж японська чайна церемонія. Мені розповідали, що багато освоювали її протягом усього життя, але так і не досягли досконалості - настільки витончені її правила. Немає потреби говорити, що я поводився в крихітному чайному будиночку, як горезвісний слон в посудній лавці. Не секрет, що головне враження іноземця від поїздки в Японію зводиться до того, що ти постійно поводишся не так, як треба. Відповідний порядок не вбрався в твою кров і плоть, та й саме тіло твоє має якусь неправильну форму. Чайна церемонія, чистісінька квінтесенція всіх чудес офіціозу японської цивілізації, з її неймовірною любов'ю до порядку, досягає після ряду ритуальних приготувань вершин строгих формальностей, коли господар помішує чай і подає його нечисленним гостям. Не буду, втім, заглиблюватися в подробиці - я не зміг би їх описати при всьому моєму бажанні. Досить сказати, що етикетом визначалося кожен рух руки і кожен кивок голови, однак згодом, коли я обговорював подія з іншими учасниками, всі вони щедро розсипали похвали розкутості господаря. Єдиним порівнянням, яке мені вдалося тоді відшукати, було мистецтво твори сонетів, чиї правила теж задають дуже жорстку форму, але саме завдяки їй поет домагається сильного враження, багатства образотворчих засобів - так виникає новий порядок, який приносить самі відчуття розкутості. В Японії мені випала честь спостерігати за цілим рядом майстрів чайної церемонії, кожен з яких працював в своєму стилі, і я навіть навчився помічати, як вільно, безпосередньо вони себе ведуть. Ритуал всієї цивілізації стає для віртуоза, можна сказати, невід'ємною рисою характеру, тому він і проводить обряди невимушено і, більше того, удосконалює кожну їх деталь. У свою чергу, зовнішнє враження, яке він справляє, можна порівняти зі видовищем прекрасного японського саду, де мистецтво зливається з природою в єдиному пориві, загострюються і доводять до досконалості кожну дрібницю.

Чи можна знайти щось подібне в сучасній північноамериканської цивілізації? Днями я включив телевізор і випадково наткнувся на змагання з бігу, що проходили в Лос-Анджелесі. Я вперше бачив таку трансляцію з тих пір, як в середині 20-х років сам займався легкою атлетикою. Минуло близько сорока років, протягом яких я зовсім не цікавився спортом (перш за все тому, що він пробуджує у мене емоції, які я вважаю за краще стримувати). Отже, в той вечір мені довелося спостерігати за змаганнями шести прославлених; бігунів на дистанції в одну милю. Видовище було захоплюючим, але по його завершенні коментатор заявив, що змагання розчарували. Я дуже здивувався. Переможець пробіг дистанцію за чотири хвилини і шість секунд, два призера відстали від нього всього на дві секунди. За моїх часів кращий результат становив чотири хвилини п'ятнадцять секунд _ і я до сих пір пам'ятаю, яке захоплення викликала тоді це досягнення, - а зараз світовий рекорд вже менше чотирьох хвилин. Але, поміркувавши, я зрозумів: коли гра йде всерйоз, тобто не вимагає спілкування за коктейлем і пов'язана виключно з чесним суперництвом в чистому полі, форма і раніше дотримується, і дотримується строго! В «Занепад Європи» Освальд Шпенглер визначає «культуру» як стан суспільства «в формі» - точно так само як «в формі» буває спортсмен. Кут нахилу тіла, вірне положення рук і інші подробиці! зовнішнього вигляду спортсмена - всі ці фактори наближають розквіт єдиного миті життя у всій його повноті. Подібні міркування можна віднести до налагодженій укладу суспільства, японському віртуоза чайної церемонії і етикету спілкування цивілізованих людей - всі вони перебувають у формі. Руйнування форми не приносить перемоги ні на біговій доріжці, ні в змаганні культур. Оскільки наш світ досить жорстокий, цивілізоване життя здатна зберегтися лише в тому випадку, якщо в усьому підтримується вища форма. І якщо забіг програний, до старту вже не повернешся.

Щоб на прикладі підтвердити виняткове значення ритуалу для суспільства, дозвольте нагадати про проведений у Вашингтоні після вбивства президента Кеннеді скорботному державному обряді. Це церемоніальне дійство представляло величезну цінність для суспільства. Народ як єдине ціле поніс велику втрату, що викликала загальне стан глибокого потрясіння. Незалежно від політичних поглядів і настроїв окремих громадян, той чудовий молодий чоловік уособлював собою все суспільство - живий і діяльний організм, членом якого є кожен з нас. Раптова загибель на вершині слави, в тому віці, коли людина повна життя, і що послідували за цим вбивством жахливі хвилювання в суспільстві вимагали спасенної обряду, який відродив би у нації відчуття солідарності. Втім, цей ритуал потрібен був не тільки нам, громадянам цієї країни;

він повинен був стати зверненням до всього світу, заявою про силу і почуття власної гідності сучасної цивілізованої держави. Урочисті радіо і телетрансляції в той вирішальний час я теж вважаю невід'ємною частиною ритуалу, про який йде мова; ці програми стали однією зі стихійних, живих сторін, що відбувається. Наша країна величезна, але щонайменше на чотири дні вся нація згуртувалася в одне ціле, і ми на рівних брали участь в єдиному символічному дійстві. Можу запевнити, що це був перший і єдиний випадок в мирний час, коли я відчував себе частинкою згуртованого народу, яка бере участь в надзвичайно важливому обряді і одночасно спостерігає за ним з боку. На той час в Америці вже років двадцять-тридцять як вийшло з моди піднімати державний прапор - вважалося чомусь, що це небезпечно зближує тебе з послідовниками Джона Берча. Але тоді, на мою думку, не було нікого, хто не відчув би, наскільки багатшим стає його життя і особистість завдяки причетності до життя і долі всієї нації. У ті дні загальних роздумів прокинулася і відновила роботу емоційно і словесно передана нам - і втілена в нас - система поглядів, необхідна для виживання людини як частинки суспільства.

Однак коли я стежив за похоронними обрядами, в голові у мене тіснилися думки і більш загального характеру. Вони стосувалися, зокрема символізму гарматного лафета, на якому спочивав прикритий прапорами труну. Катафалк тягнули сім сірих жеребців, чиї дзвінко цокотіли по бруківці копита були пофарбовані чорним. Поруч повільно простував ще один кінь з порожнім сідлом і розгорнутими назад стременами; копита коня теж були затемнені, а вів його конюх в мундирі. Здавалося, я бачу перед собою сім примарних скакунів сірого Владики Смерті, який з'явився проводити полеглого героя в останню путь, що веде в височінь, через сім небесних сфер, до обителі вічності, звідки цей юнак колись з'явився. Міфологія сходження душі з небесної батьківщини до земного життя крізь сім сфер, а потім, коли приходить термін, повернення через ті ж сфери, стара, як сама наша цивілізація. Осідланого коня з розгорнутими стременами і без вершника, гарцюючого поруч із загиблим воїном, в давнину неодмінно принесли б в жертву і спалили разом з тілом господаря на величезному похоронному багатті, що символізує сліпучі врата золотого Сонця, через які душа героя повинна піти до свого трону в предвечном чертозі загиблих воїнів. Бо з тієї ж символічної точки зору кінь уособлює живе тіло, а вершник - керівне плоттю свідомість, але вони єдині! Спостерігаючи за кортежем і цим прекрасним скакуном без вершника, я згадував легенду про благородного коні на ім'я Кантака, що належав молодому арійського царевичу Гаутама Шак'ямуні. Коли його господар відрікся від світу, пішов від людей у ??ліси і став Буддою, осідланий кінь повернувся до палацу і помер від туги.

Без сумніву, ці стародавні сюжети і перекази не були відомі багатьом мільйонам наших сучасників, які стежили за похоронами свого загиблого юного героя, вслухалися в стукіт копит семи сірих жеребців про мостові притихлого міста і дивилися на благородного скакуна з розгорнутими назад стременами. Проте давні легенди були не просто підгрунтям того, що відбувається - вони нагадували про старовинних військових обрядах і були всім зрозумілі. Саме це я хочу підкреслити! Крім того, вони перегукувалися і з іншого віхою американської історії: гарматами Громадянської війни і похоронами Лінкольна, який теж був убитий і якого проводжали у вічність такої ж церемонією. Мелодія сучасного обряду багаторазово посилюючись символічними обертонами - нечутними, можливо, звичайному вуха але в глибині душі їх фіксував кожен - розміреним, урочистим боєм військових барабанів і стуком чорних копит коней Царя Смерті, бредуть по безмовного місту.

Поки я спостерігав за цим обрядом, де давні сюжети перегукувалися з сучасністю, мені на розум приходили і інші думки - наприклад про відкритість людського розуму, відшукує втішні зразки в таємничих іграх, подібних до цієї, що наслідувала догляду душі з Землі і піднесенню крізь сім небесних сфер . За багато років до того в працях великого історика культури Лео Фробеніуса я натрапив на розповідь і міркування про те, що він сам назвав «пайдевматіческімі», або педагогічними, силами, за допомогою яких протягом всієї історії культура керує і направляє людину - несформовану і хто не визначився тварина , в чиїй нервовій системі поведінкові механізми не стереотипні, а відкриті відбитках ззовні. У давнину (як і зараз у деяких примітивних народів) наставниками людини були звірі і трави. Пізніше його вчителями стали сім небесних сфер. Цікавою особливістю нашого позбавленого жорсткої форми живого виду є те, що ми будуємо своє життя на вигадці: хлопчисько уявляє себе мустангом і, відчувши в собі нову особистість і прилив сил, мчить по вулиці галопом; дівчинки наслідують матері, а сини - батькові.

В давно забуті тисячоліття палеолітичної Великої Полювання, коли найближчими сусідами людини були самі різні звірі, саме тварини грали роль його вихователів і втілювали своїм способом життя численні сили і закони природи. Члени племені називали себе іменами тварин, а на обрядах прикривалися звіриними масками. З іншого боку, для тих народів, що жили серед тропічних джунглів, основне дійство природи розігрувала зелень, а людські гри в наслідування були пов'язані з рослинним світом. Як ми Вже знаємо, головний міф розповідав про бога, що дав себе вбити, розчленувати і зарити в землю, звідки потім виросли придатні в їжу рослини. В обрядах людських жертвоприношень, характерних для вcex землеробських культур, цей початковий міфологічний сюжет розігрували до огиди буквально; бо в світі трав нове життя зароджується з мертвого, молоді паростки сходять з зів'ялого, і точно так само повинна бути влаштована людська життя. Покійних зраджували землі, щоб вони народилися заново, а зразком міфів і ритуалів стад круговорот рослинного світу.

У великий і дуже важливий період розквіту Месопотамії (бл. 3500 до н. Е.), Найдавнішої цивілізації міст-держав, чарівний зразок для наслідування перемістився з Землі, від царства тварин і рослин, на небеса. Сталося це, коли жерці-звіздарі виявили, що сім небесних сил - Сонце, Місяць і п'ять видимих ??планет - переміщаються серед нерухомих сузір'їв з математичною точністю і розміреністю. Нове прозріння щодо чудесного пристрою Всесвіту досягло своїх вершин в ідеї космічного порядку, негайно став небесним зразком для суспільного устрою на Землі: сидить на престолі цар в короні Сонця чи Місяця, цариця як богиня-планета Венера і вищі придворні сановники в ролі другорядних світил. У легендарних палацах християнської Візантії ще в V-XIII століттях імператорський трон був оточений різноманітними символами раю: ревучими золотими левами з піднятими хвостами, щебечущая серед самоцвітових дерев птахами! з дорогоцінних каменів і металів. І коли посол будь-якого варварського племені, тільки що проведений по сліпучим мармуровим коридорами з нескінченними рядами палацових стражників і строкатими натовпами ошатних воєначальників і єпископів, поставав перед значною, нерухомою і мовчазною фігурою монарха, що сидить в сонячному вінці на своєму променистому престолі, гість тут ж падав ниць в щирому благоговінні перед такою Божественністю - а поки він лежав у прострації, прихований від очей хитромудрий механізм підносив царський престол в повітря. І ось, коли вражений відвідувач піднімався нарешті з колін, він бачив раптом, що монарх, який встиг вже одягатися в абсолютно нові шати, дивиться на нього зверху, немов сам Бог з засіяного зірками неба. У листах до імператора святий Кирило Олександрійський величає царя «Образом Божим на Землі». Це, можливо, трохи занадто, хоча по суті мало чим відрізняється від ідеї, яку безмовно виражають сучасні королівські двори або папська меса.

Жартівливі витівки такого роду досі справляють сильне враження, оскільки засновані на перенесенні в світ неспання міфічних образів зі сновидінь - людської плоті, церемоніального наряду або архітектурної композиції, - породжених не повсякденна переживаннями, а тими глибинами душі, які нині прийнято називати несвідомим. В силу своєї неусвідомлюваної природи вони викликають у глядача сноподобной, безпричинний відгук. Внаслідок цього характерною особливістю міфічних сюжетів і образів, переведених на мову ритуалу, стає те, що вони з'єднують особистість зі надособистісним цілями і силами. Вчені, які вивчають поведінку тварин, вже помітили, що в тих випадках, коли справа стосується найважливіших завдань виду - наприклад, при шлюбних іграх і поєдинках за самку, - схеми стереотипного, ритуалізованого поведінки орієнтують окрему особина в напрямку, який узгоджується із запрограмованим порядком вчинків, характерних для виду в цілому. Подібним чином у всіх сферах людського спілкування ритуальні процедури позбавляють супротивників індивідуальних рис, тобто їх поведінка - вчинки вже не особистості, а людини як узагальненого представника виду, суспільства, касти або професії. Цим пояснюється, наприклад, звичай суддів та інших державних службовців одягатися в особливу форму: приступаючи до виконання своїх професійних обов'язків, вони перестають бути самостійними особистостями і перетворюються в уособлення принципів і законів суспільства. Навіть в приватному підприємництві є свої принципи обміну і договорів, ведення торгів і висунення судових позовів - тобто загальновизнані ритуальні правила гри, хоча б частково позбавляють особистої забарвлення часті зіткнення інтересів. Без подібних правил гри суспільство просто не змогло б жити, оскільки ніхто не мав би ні найменшого уявлення про те, як потрібно поступати в тих чи інших обставинах. Більше того, саме завдяки правилам гри локального співтовариства, людські властивості будь-якої особистості перетворюються з абстрактних можливостей в одну-єдину реальну життя, жорстко окреслену межами часу, простору і характеру.

Тепер подумаємо, що могло б стати для сучасної людини Гідним джерелом благоговіння. Як зазначає Фробениус, перше відчуття загадковості спричиняв людству мир тварин у всьому розмаїтті його видів - саме ці найближчі сусіди, ставши предмет тому захоплення, пробудили в людині потяг до наслідувальному отождесвленію. Наступним зразком виявився рослинний світ - диво родючості грунту, в надрах якої мертве знову оживає. Нарешті, з розквітом перших розвинених цивілізацій Близького Сходу центр уваги перенісся на математику семи рухомих космічних тіл, що подарували нам, крім іншого, сім скакунів кавалькади Царя Смерті і Воскресіння. Однак, як стверджує мій учитель історії, сьогодні нашим найближчим сусідом є вже не звірі і не трави, і навіть не звід небесний з його зачаровують вогниками. Фробениус підкреслює, що наука позбавила все це міфологізмі і тому головною загадкою нині став сам чоловік: чоловік як «Ти», ближній, - ної не такий, яким бачить або хоче бачити його «Я», а такий, яким він є а таємниче і дивна істота «в собі».

Перші похвали і визнання цей новий, такий близький предмет захоплення здобув в грецьких трагедіях. Обряди всіх інших народів того часу були присвячені тваринам, рослинам, космічним і потойбічних сил, але в Греції вже в епоху Гомера світ став людським, а трагедії великих поетів п'ятого століття сповістили остаточне духовне становлення цього зміщення інтересів. У «Портреті художника в юності» Джеймс Джойс дає стислий визначення найважливіших рис давньогрецької трагедії, завдяки яким відкрився кулі до містичного виміру гуманної духовності. Говорячи про аристотелевской «Поетиці», Джойс нагадує про двох класичних «трагічних» почуттях », співчутті і страху, одночасно відзначаючи, що Аристотель не дав їм визначення. «Аристотель не дає визначень співчуття і страху. Я даю, - заявляє його герой Стівен Дедал і продовжує: - Співчуття - це почуття, яке зупиняє думка перед усім значним і постійним в людських лихах і з'єднує нас з терплять лихо. Страх - це почуття, яке зупиняє »думка перед усім значним і постійним в людських лихах і змушує нас шукати їх таємну причину». Таємна причина лих, зрозуміло, - сама кінцівку існування, неодмінна і отже, воістину «значне і постійне» його умова, яке не можна заперечувати, якщо намагаєшся затвердити життя. Але, незважаючи на згоду з цим необхідною умовою, ми відчуваємо створення до людини, що бідує: в даному випадку це воістину споріднена нам душа.

У похоронних обрядах, про які щойно йшлося, подія була позначено характерним увагою стародавнього і сучасного Заходу людської особистості, але в будь-східній традиції подібний по тривалості випадок сприймали б зовсім інакше - там він вказував би за допомогою людини на передбачувані космологічні обставини. Будь-, кому доводилося бути присутнім на подібному східному обряді, зауважив, напевно, що церемонія винищує враження про особу «людини, що бідує,", тоді як на Заході, навпаки, цінність індивідуальності підкреслюють усіма засобами. Старі міхи наповнилися новим вином - значимістю особистості; в даному випадку, це була особистість видатного молодої людини і всього, що він собою уособлював (в нашу історичну епоху, а не у позачасовому круговороті нескінченно повторюються тисячоліть). І все ж в древньої символіки семи цокає копитами коней і осідланого скакуна без вершника збереглося щось важливе і для сьогодення. Старовинні образи складалися в нову пісню - гімн унікальному, несхожого на інших, не має близнюків людині бідує, - але, в той же час, продовжували навіювати відчуття «значного і постійного в людських лихах» і нести священну звістку про незаперечну «таємницею причини», без якої обряд втратив би глибинного виміру і яка зцілює сили.

Дозволю собі звернутися наостанок до надії на незбагненне диво: цю надію силою мистецтва викликають у нас міфи та обряди. Я хотів би повторити красномовні рядки одного поета. Років сорок тому, коли я вперше прочитав цей короткий вірш, воно глибоко зворушило мене і з тих пір не раз повертала мені душевну рівновагу. Написав його каліфорнійський поет Робінсон Джефферс; він надсилав вірші зі своєї сторожової вежі на березі Тихого океану, де роками стежив за витонченим польотом пеліканів уздовж узбережжя, вслухався в застуджений, мирний гавкіт тюленів і намагався не помічати вторгающегося здалеку розміреного і неухильно наростаючого гулу моторів.

Ось цей вірш.

МУЗИКА ПРИРОДИ

Вічний рев океану, пташиний щебет річечок

(Зима позолотою змінила їх срібло,

Заплямувала їх води і зелень пагонів офарбила міддю,

щоб берега окреслити)

Такі різні голоси співають на одній мові.

І я впевнений, що якби ми були сильніше,

Вслухайся ми без суміші бажань і страхів

В бурю народів хворих і ярь міст виснажених,

Той же наспів до нас долинув би - ясно, як голос дитини.

Або дихання діви, що самотньо танцює

На березі океану і про коханих таємно мріє.

IV. РОЗДІЛЕННЯ СХОДУ І ЗАХОДУ (1961 г.)

жителям Заходу нелегко уявити, що відносно недавно з'явилися у нас ідеї важливості індивідуального, поваги до особистості, її правам і свободам, для Сходу абсолютно безглузді. Такими ж незрозумілими здалися б вони первісним людям, народам Древньої Месопотамії і Єгипту, Індії і Китаю. Взагалі кажучи, наші погляди прямо протилежні ідеалам, змістом і укладу життя більшості народів світу. Я переконаний, проте, що ці принципи - воістину велике нововведення, яке подарували світові саме ми. Це - наше, західне одкровення про гідних людини духовних ідеалах, відповідних істинному, вищому потенціалу нашого біологічного виду.

Основну прикордонну смугу, що відокремлює східний світ від західного, я проводжу вертикально через Іран, приблизно уздовж шістдесятого градуса довготи на схід від Грінвіча. Цей меридіан можна вважати лінією культурного вододілу, по обидва боки від якої наїдяться дві творчі матриці розвинених культур: на схід - Індія і Далекий Схід (Китай і Японія), а на захід - Левант (Близький Схід) і Європа, Протягом усієї історії ці чотири світу зберігали кожен свої унікальні властивості - міфологію, релігію, філософію і ідеали, не кажучи вже про спосіб життя, стиль одягу і мистецтва; незважаючи на відмінності, їх все ж слід розглядати попарно Індію з Далеким Сходом, а Левант з Європою.

Східні центри, відгороджені від Заходу і друг від друга безкрайніми гірськими пустелями і тисячами років ізоляції, залишалися глибоко консервативними. Левант і Європа, навпаки, постійно вступали в плідні конфлікти і торгові відносини і були навстіж відчинені як великим вторгненням, так і взаємного обміну добротні товарами та ідеями. Дивовижні духовні і матеріальні звершення нинішньої бурхливої ??епохи багато в чому пояснюються тим, що колись міцні стіни Індії і Далекого Сходу були спершу поцятковані пpoбоінамі, а потім і зовсім зруйновані. Після цього, однак, світ зіткнувся з проблемою, яку в міфології уособлює біблійне переказ про будівництво Вавилонської вежі, коли Господь змішав мови народів, щоб ті перестали зводити свій вічний місто і розсіялися, як сказано в Писанні, «по поверхні всієї землі» (Бут . 11: 4). Сьогодні, однак, уже немає місця, де можна було б один від одного сховатися;

саме в цьому, звичайно, і полягає особлива складність нашої епохи;

Міфічний образ Вавилона доречний тут подвійно, оскільки в древніх містах-державах Месопотамії близько 3500 р. До н.е. е. Був закладені перші основи всіх вищих (тобто високоосвічених і колосальних за масштабами) цивілізацій. Саме від Леванту, а ще точніше - від ранніх храмових міст з вежами-зиккуратами, - розрослися всі гілки величезного дерева чотирьох головних територій цивілізованості. Більше того, саме там зародилися міфічні форми суспільного устрою, до сих пір не дозволяють жителям Сходу осягнути ідею по-справжньому особистому житті. У древніх, первісних громадах мисливців, збирачів і рибалок окремі кочові соціальні групи, ледь які добували собі прожиток, не були ні великими, ні складними по влаштуванню. Єдиними факторами поділу праці були вік і стать, а кожен чоловік, жінка і дитина дуже непогано володіли всією сукупністю своєї культурної спадщини. У цьому сенсі будь-яка доросла людина була тоді особистістю цілісною - в усякому разі, в рамках місцевої культурної моделі. Однак приблизно після 7500 р. До н.е. е., з розквітом і розвитком порівняно благополучного Близького Сходу, життя в осілих громадах »де вже займалися землеробством і скотарством, набагато ускладнилася: у міру неухильного зростання населення і площі таких спільнот більшого значення набували спеціалізовані галузі знань і професійних навиків. До 4500 р. До н.е. е. по всьому Близькому Сходу процвітали цілі сузір'я самостійних селищ, а близько 3500 р. до н.е. е. такі селища в низов'ях долини Тигру і Євфрату перетворилися в міста - перші міста на світлі. З'явилося чітке розходження між кастами знаті і прислуги, цехами ремісників, орденами жерців і купецькими гільдіями, так що про цілісної особистості не могло вже бути й мови - кожен став людиною одностороннім. Цілком закономірно, що в прикладному мистецтві тієї епохи так яскраво і раптово проявилися безсумнівні спроби символічно передати мрію про возз'єднання розрізнених частин в єдине ціле.

Наприклад, вже в кераміці середини п'ятого тисячоліття до нашої ери виникає симетрична геометрична впорядкованість кругових орнаментів з об'єднуючою - і яка уособлювала ідею цілого - центральною фігурою: розеткою, хрестом або свастикою. У більш пізніх композиціях центральне місце відводили фігурі божества, а в перших містах-державах той же бог втілюється в царів (зокрема, єгипетського фараона). Більше того, і сам монарх, і все його придворні грали в життя тих спільнот символічні ролі, визначалися не їхня особистими бажаннями, а, скоріше, правилами ритуальної пантоміми, де володарів ототожнювали з небесними тілами, - подібно до того як було раніше, на первісних етапах культурної мутації людини, коли ритуали будувалися як наслідування твариною або круговороту життя і смерті в рослинному світі.

Як зазначалося в попередньому розділі, саме за огорожами храмів древнешумерскому міст-держав близько 3500 р. До н.е. е; жерці, які стежили за небесними знаменнями, вперше помітили, що Сонце, Місяць і п'ять видимих ??планет переміщуються серед зірок з математичною точністю. Тоді і зародилася грандіозна ідея небесного, космічного порядку, який неодмінно повинен позначатися на устрої суспільства. Одягнувшись в урочисті наряди і символічні вінки, цар, цариця і придворні церемоніально відтворювали на землі велич небесних світил. Зараз важко повірити, що вони так глибоко вживалися в свої ролі, але у нас є вражаючі свідчення, знайдені покійним сером Леонардом Вуллі в «царських гробницях» стародавнього міста Ур - святині місячного бога.

Згідно з його власної розповіді, сер Леонард проводив розкопки на стародавньому храмовому кладовищі, де, за переказами, був похований патріарх Авраам. Лопати археологів наткнулися на дивовижні групові поховання, де стрункими рядами були укладені людські тіла часом числом до шістдесяти п'яти. Краще за інших збереглося тіло жінки на ім'я Шуб-ад, похованою разом з двадцятьма п'ятьма слугами безпосередньо над могилою чоловіка на ім'я А-бар-ги, поруч з яким покоїлося близько шести десятків придворних. Тіло Шуб-ад в багатому вбранні привезли в гробницю на запряжених ослами дрогах; А-бар-ги - ймовірно, її чоловік - був доставлений на кладовищі в критій возі, яку тягнули бики. І тварини, і люди були поховані в гігантській могилі живцем. Придворні дами мирно лежали рядком у всіх палацових регаліях: в волосся вплетені срібні і золоті стрічки, манжети червоних накидок оброблені бісером, в вухах - великі сережки у формі півмісяця, а на грудях - золоті намиста з лазуритом. Скелет дівчата-арфістки все ще торкався струн - вірніше, того місця, де були колись струни. Музичні інструменти нагадували за зовнішнім виглядом тіло бика, чия позолочена голова була прикрашена пишною лазуритовою бородою. Справа в тому, що це був міфологічний, божественний, місячний бик, чия пісня долі закликала всіх похованих добровольців - спочатку покійного царя, а потім його дружину - зазнати смерть, щоб народитися заново. Нам навіть відоме ім'я бога, який сидів на міфічному бику; це був великий і легендарний близькосхідний бог-цар і вселенський рятівник Таммуз (шумерська Думузи). Дати святкування його щорічних смерті і воскресіння закріплені і в нашому міфо-ритуальному календарі як дні Пасхи, яку святкують і в синагогах, і в християнських храмах.

Ми не знаємо, з якої причини могли бути поховані ці дві групи царської свити, але те ж саме відбувалося практично у всіх стародавніх цивілізаціях. У Єгипті і Китаї знайдено могили, де поховано до восьмисот тел. Можна додати, що фараони перших трьох династій володіли відразу двома такими «загробними маєтками»: одне в Абідосі, Верхньому Єгипті, інше - в Мемфісі, Нижньому царстві. Це були, так би мовити, столичне і заміське маєтку, і за кожним наглядати до чотирьохсот скелетів.

Так де ж, хотілося б запитати, у всьому цьому особистість? У подібному світі просто не могло бути особистому житті - тільки великий космічний закон, пануючий над усіма і відвідний кожному своє місце. Єгиптяни називали його Маат, а шумери - Me; в китайському це Дао а в санскриті _ Дхарма. Єдиний закон не допускає особистого вибору індивідуальних бажань і навіть власних суджень. У людини просто немає приводу задаватися питаннями: «Чим я сам вважав за краще б займатися? Яким мені хотілося б стати? »Ким тобі бути, про що думати і що робити, визначається твоїм народженням. Ось що я перш за все хочу підкреслити: в основі східного світосприйняття аж до наших днів лежить зародилася на початку бронзового століття ідея суспільства як відображення космічного порядку, якому зобов'язаний без міркувань коритися кожен, якщо він взагалі хоче кимось бути.

Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 1 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 5 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 6 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 7 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 8 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 9 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 10 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 11 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 12 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати