На головну

ГЛАВА I 10 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Волхви її закрутили, - при першій же зустрічі висловив думку Порубор. - Та й не тільки її, багатьох ...

- Волхви? - Вятшіе спочатку не повірив, та й Ярила сумнівався. Але от коли з'явилися з вохвованія діви - Улюблена з річкою, - тоді вже ясно все стало. Точно - волхви! І направляє їх Дірмунд, кому ще щось? Тут вже ні у Ярила, ні у Вятшіе, ні навіть у Порубора сумнівів не було. Зустрічалися раніше з князем, доводилося. Краще б ніколи більше зустрічей таких не було.

Після того, гарненько дівок розпитавши, зник Вятшіе, згинув. І адже що найголовніше: не сказав нікому нічого! Навіть одного свого нерозлучного Порубору. Втім, Порубор тоді вже повів на полювання знаменитого работорговця Харінтія Гуся з приїхали Сурожським гостем - Євстафій Догоролом. Гарний був сурожец, незважаючи на те, що в віці, чорнявий, окатий, хоч і з горбом, зате веселий і історій різних знав безліч. Порубору такі люди подобалися, хоч і був сам скромний, далі їхати нікуди, бувало, і слова кліщами не витягнеш. Може, і говорив йому що Вятшіе, так як тепер дізнатися? Пішов Порубор в ліси з Харінтіем і його гостем, не скоро тепер прибуде. А Вятшіе ... Пес його знає, де цей Вятшіе. Помста, як видно, замислив, тільки як він помститься Дірмунду? Сам адже знає - людський силі князь непідвладний. А може, не Дірмунду мстити вирішив - волхвам. Аж надто багато їх в Києві останнім часом, куди більше, ніж завжди. Мало їм капищ, так ходять по пристанях-торжищах, все чогось винюхують, народ бентежать.

Безуспішно спробувавши пробитися до човнів, Ярила Позіхання ледь не збив з ніг молодого носатого хлопця, довгого і нескладного, з посохом волхва і намистом з пташиних кісток на грудях. Волхв ... Волхв?

Волхв!

- Ей, чарівник! - Ярила схопив волхва за рукав. - Чудеса творити можеш?

Волхв обернувся:

- Дивлячись як заплатиш.

- Різані дам, які не ображу!

- Різані? А що робити?

- Та очі козакам відвести - всього й діла.

- Очі? Чара потрібна ... Немає в мене посейчас при собі чари ...

- Ну, як знаєш ... Я до інших піду, до кобнікам. Повикобеніваются у правоохоронців, попляшут, я тим часом і проскочу. Так, піду до кобнікам.

- Стривай! - Злодійкувато озирнувшись, носатий знизив голос. - Посейчас не можу, поспішаю дуже, а от увечері ... Та ти слухай! Почекай, не ходи до кобнікам, вони тебе обдурять, та й не створять нічого, а чаша - справа вірна.

- Гаразд. Зустрінемося біля воріт, на Подолі.

Ярила проводив молодого волхва поглядом і раптом похолов, побачивши, що його оточили колпачнікі - люди корчемщіка Мечислава.

- Чи ти, Ярила? - Сладенько посміхаючись, поцікавився один з них, чорнобородий, смаглявий, з широким носом. - А ходімо до корчми, відзначимо зустріч!

Ярила було сіпнувся - його тут же схопили за руки і сунули під ребро ніж.

- Однак йдемо, хлопець!

Вставши з-за столу, Хельги подякував Хаскульда за прийом, за мед-пиво. Бенкет і справді був знатний - смажений на рожні кабан, качки, осетер в ромейські вини, солодкі палички з настою лопуха, перепела, запечені з пахучими травами, риба - солона, в'ялена, варена, - заварні хліба з хрусткою скоринкою, Стоялов меди - липові, конюшиновий, малинові, - хмільний олус, бражіца ягідна, та чого тільки не було! Хельги, правда, їв мало, в основному розмовляв, зате Хаснульф ... Дорвався до їжі воєвода, ніби триста років не годували. Їв - тільки кістки на зубах хрустіли, так летів навколо жир. Хапав масними руками золоті кубки, вливав в себе мед-брагу, знову жував і знову пив, поки в безсиллі НЕ відкинувся до стіни.

- Уфф! - Ледве вимовив. - Знатная у тебе їжа, Хаскульд-конунг.

Подивившись на нього, київський князь посміхнувся:

- У здравіє дорогим гостям!

Хельги обмахнулся рукою - в світлиці, незважаючи на відчинені двері, було жарко. По обидва боки від дверей стояла пара гридей: з цього боку - київські, в сінях - гості.

- Жарковато! - Подякувавши господаря, посміхнувся ярл. - Піду на ганок, подихаю ...

- І я туди ж посейчас вийду, - пообіцяв Хаскульд. - Посиджу ось ще трохи ...

Хельги-ярл вийшов - розслаблений, усміхнений ... Опинившись в сінях, обернувся до грід - куди і розслабленість-то вся поділася, і посмішка. Оглянувшись, нагнувся до дружинників, шепнув строго:

- Слухайте, дівья, Лашко ... Зараз вас змінять, поїдете за моїм наказом на пристань ... да мало не доїдете. Встанете у торжища, там народу багато, особливо придивлятися ніхто не буде. У саквах - одяг проста, на тебе, дівья, якраз налізатиме. Скинеш кольчужку ... Лашко з кіньми залишиться, а ти побіжиш на Копирів кінець, запитаєш заїжджий двір дедки Звірина ...

Почувши кроки, що наближаються, ярл вибіг на ганок.

Лише ближче до вечора Хельги і обіжратися Хаснульф в супроводі воїнів не поспішаючи поїхали до пристані. Спустилися від Дитинця до Подолу, закриваючи від шуму вуха, проїхали Жестянніцкой вулицею, згорнули на Кузнецьку, потім - на оружно, геть і торжище здалося - теж шуму вистачало.

- Стривай, - обернувся ярл до Хаснульфу. - А чи не пройтися нам по торжищу? Все одно до ночі довгенько ще.

Спішившись і кинувши поводи грід, Хельги швидко попрямував до торговельних рядів, так що дружинники ледве встигали за ним. Трохи відійшовши, ярл обернувся до воїнів:

- Пройдіться по краю площі, пошукайте наших.

- Так он же вони, княже! - Витягнув руку один з гридей. - Точно, наші! Отроки, Лашко з Дівьяном.

Хельги і сам уже помітив молодих воїнів, посміхнувся.

- Ну? - Запитав, ледь ті спішилися, підбігли.

- Звірина двір відшукали, - коротко доповів дівья. - Тільки немає там Порубора - господар каже, в далекі ліси з купцями подався, на полювання повів.

- А Любима, діва?

- Улюблена-діва казала - Ярила на пристанях живе ... жив до нашого приходу, з ранку на подвір'ї з'явився, а зараз де - не знає. Як прийде, передасть, що питали.

- Н-да, - ярл невизначено хмикнув. Якийсь мужик - низенького зросту, чорнявий, з густою бородою і густою, стриженої під горщик шевелюрою, підійшовши ближче, раптом низько вклонився:

- Здоров будь, не знаю, хто ти, купець али боярин.

- Вважай - боярин, - посміхнувся Хельги. - Чого треба, чоловіче?

- Від Копирева кінця за отроком твоїм йду, - хитро посміхнувся мужик. Дівья конфузливо відвернувся.

- І що? - Похитавши головою - ох, Дівьяне, Дівьяне! - Насмішкувато спитав ярл.

- Отрок твій про Порубора-провідника випитував, так немає його, пішов з купцями. Коли треба куди - скажи тільки. Проведу, що не сумнівайся, не гірше Порубора.

- А ти хто ж такий будеш?

- Провідник не з останніх, - мужик гордовито випнув груди. - У Києві мене будь-хто знає. Єрофій Кінь кличуть.

- Та не треба мені провідник, - байдуже кинув Хельги.

- А чого ж тоді запитував? - Здивувався Єрофій Кінь. - І Ярила ще, позіхання?

- Ярила? - Ярл скосив очі. - А він же тут десь повинен бути, так?

- Так, та не так, боярин! - Примружився Єрофій. - Хочеш, про Ярила повідаю?

Ярл обернувся:

- Видати йому куну!

- Куну? - Зраділо перепитав Кінь. - Ось справа! Так слухай же, - він понизив голос. - Ярила позіхання тільки що при мені схопила Теребенев Мечислава-людина. Куди потягли, не знаю, але думаю, що в корчму. Куди ж іще щось?

Хельги задумливо подивився вдалину, туди, де відливала густий синявою широка стрічка Дніпра. Дружинники здивовано переглядалися. Треба ж - князь, а запросто розмовляє з якимось плоскінні мужічагой, з вигляду - смердом смердів. Дивно те, незвично, зовсім на інших князів не схоже. Князь - так пишатися повинен, від плоскінні рив ніс повернути гордовито! А Олег що витворяє? Особисто глаголить, не гребує. Дивний князь, дивний ...

Оглянувшись на дружину, ярл посміхнувся, немов підслухав їх думки. А коли б він був звичайним вікінгом, та діяв би з оглядкою на звичаї, та на веління богів, хіба ж домігся б все в настільки короткий термін? Ось і зараз - не став би по торжищу нишпорити, не послав би дівья до тварин. Саме дівья, лісового жителя, це він там, у себе в лісах, був спритним, а тут, у великому галасливому місті, губився, тремтів, немов лист на вітрі, хоч і не показував виду. На то і розраховував ярл - якщо і не знайде дівья нікого, так увагу обов'язково приверне нетутешні своєї, незвичністю. Надто вже витріщається на всі боки хлопець, дуже вже скутий, немов на лобі написано - чужий! Такого та не помітити кому треба? Правда, все ж таки переживав князь, посилаючи на заїжджий двір отрока, - не забув би той голосно обіцяти різані за відомості про тих, кого шукає! Видно, не забув ... Так ось і Порубор знайшовся, і Ярила Позіхання. Ярила-то ярлу, мабуть, зараз потрібніше всіх - киянин, знає все і всіх, пронирлів, нахрапистий, нахабний. Хитрий, але йому цілком можна вірити - старий знайомий, і чимало чого пройдено разом. Саме така людина і допоможе швидко розібратися в тому, що твориться зараз в Києві. Де насправді Дірмунд, так чому так багато волхвів, так що говорять про прибульців і чому - саме так? Про те не розповідять ні самому Хельги, ні Хаснульфу, ні навіть Дівьяну з Лашко. А Ярила свій, місцевий. Тим більше - свій у колах шпиней та татів, а вже ті завжди більше звичайних людей відають. Це мала бути Ярила новгородському князю, вірний, пронирливий, хитрий, такий, що в будь-який вушко голки влізе і, що найголовніше, назад вилізе. Невже дістав-таки його Мечислав? Ах, як невчасно! Невчасно ... Невчасно?

- Їдемо до намету, - махнув дружині Хельги. - Чай, не вечір ще. Чи не вечір.

Проходячи повз довгого столу, Мечислав-людин уважно оглядав корчму, тьмяно освітлену тремтячим полум'ям дешевих сальних свічок. Біля стіни, на лавках, привільно розташувалися колпачнікі, сбітенщікі, тати, навіть головніка, з тих, що орудують ножем в темних провулках, проливаючи невинну кров. Втім, хто її тільки не проливає? Он хоч ті ж волхви, що сиділи своїм колом біля вогнища. Облакогонителей, чаклуни, кобнікі - гримлять кістками на шиях, жадібно заїдають брагу смаженим м'ясом, сперечаються про щось, лаються. Все не прості волхви - над іншими начальники. Головного чекають, бровастого Вельведа, що, кажуть, користується підтримкою Дірмунда-князя. Дірмунд, Дір ... І що толку тепер в його підтримці, коли Аскольд давно відсторонив його від влади? Все менше бував Дір в Києві, все більше ошиваються в лісах, і що там робив - відали одні боги та вовчі зграї. Від тієї діяльності Мечислава не було ні жарко ні холодно. Аскольдова ось діставати стали, прімучівать - плати, кажуть, мито! Плати ... Спробували б вони таке сказати, коли б була у Дірмунда сила! Хоч і намагається повернути колишню князь, та щось не дуже виходить. Чи то Хаскульд-Аскольд занадто сильний, то сам Дір щось не те робить. Волхвів збирає, нероб, придатних хіба що на те, щоб ім'ям богів пудрити людям мізки. Знав Мечислав кількох чарівників, та хоч того ж старого Колімога - той ще випалу, за просто так слова не скаже.

І дівок, кажуть, охочий на моління тискати. Ну, дівки дівками, а за постій давненько не плачу! Нагадати, що ль, як прийде, Вельведу? Щось довго немає волхва ... Але ж ще зі зрадником поговорити треба! Корчмар посміхнувся - ставний, волохатий, сильний, схожий на який встав на диби ведмедя. Хороший подарунок зробили йому сьогодні колпачнікі, зловили, привели переветнік - а і по заслузі тобі, Ярила, як ні бігай, а від Мечислава-людина не втечеш! Клацнувши пальцями, корчмар покликав служку, велів принести колпачнікам ще пару глечиків з недавно звареним пивом. Ті зраділи, зашуміли, хміль брав своє. Ось уже й затягнули вроздріб пісні, а найхитріші змовляються обдурити на ковпачках не кого-небудь, а волхвів!

- У ковпачки? - Перепитавши, обернувся до них молодий волхв, темненький, світлоокий красавчик. Посміхався, а очі Смурний. Видно, теж п'яний вже неабияк. Обернувся до своїх:

- Тут колпачнікі сигрануть хочуть!

- Охолонь, Велимор, - строго глянув на нього старий Колімог. - Почекаємо Вельведа-чарівника, обговорюємо все, а вже потім роби як знаєш.

Спіймавши облизня колпачнік - молодий хитруватий хлопець, приблизно одного віку з красивим волхвом - повернувся до своїх.

- Не хочуть, кажеш? - Озирнувся на нього немолодий сивий мужик з переламаним носом, Кедрован, староста Колпачном ватаги. - Інду не вечір ще ... метану, чоловіче!

- Запросто! - Білявий хлопець з рудою борідкою, з вигляду - купець не з бідних - висипав з дерев'яного стаканчика кістки. - Дюжина без однієї!

- Моя черга. - Кедрован загримів стаканчиком, метнув. - Дюжина!

Хлопець посміхнувся, кинув на стіл блискучий арабський дирхем - ногати:

Везе тобі, чоловіче. І говорила адже мені матінка - не грайся, сина, в кістки. Ось я і не граю.

- Як це - не граєш? - Здивувався колпачнік. - А зараз що ж робиш?

- Так, развлекаюсь, - широко посміхнувся хлопець, а очі залишилися колишніми, уважними і холодними. Чи не подобався Кедровану такий погляд, і прийшли з купчиной приятелі - сильні молоді хлопці - теж не подобалися. Бач сидять, посміхаються - ножів на поясах начебто не бачити, та хто знає, що за пазухами? Розумний був Кедрован, обережний - дав відігратися Купчині. Хто його знає, що за люди? Сьогодні купець, завтра розбійник.

Служка з лучиною поліз було запалити погаслу свічку. Купець тільки бровою повів - один з його хлопців тут же перехопив руку з лучиною.

- Не треба, хлопче, і без того ясно нам. Служка знизав плечима - світло так світло. Мечислав-людин зупинився біля непримітної, провідною на задній двір двері. Начебто спокійненько все. Он - волхви, он - колпачнікі та таті. Всі свої, чужих немає, мабуть ... А це що за хлопці біля стіни? З нових, видно? Теж таті, відомо, - хіба ж проста людина сюди, в корчму, проти ночі зайде?

- Здорові будьте, братіє! - Непомітно прослизнувши до вогнища, повернувся до своїх бровастого чарівник - Вельвед-волхв. - Бачу, давно чекаєте.

Подивившись на нього, Мечислав-людин кивнув служки і вийшов на задній двір. Пройшовся в темряві до комори, стукнув кулаком в двері:

- Спиш, Ярила?

У коморі заворушилися.

- Чого хотів, дядько Мечислав? - Пролунав зсередини глухуватий голос позіхання.

- Вбивати тебе прийшов, - посміхнувся корчмар. - За переветнічество твоє, за зраду!

- Хіба я тебе зрадив, дядько? - Здивувався за дверима Ярила.

- Ну, нехай не мене, князя.

- А тобі що за діло до князя? Він що, твій родич?

Мечислав промовчав, задумався. Постояв так, подивився на зірки. Десь далеко за Щековиці гавкали собаки. І справді, щось перехотілося Мечислава розправлятися з позіханням, пройшла вже давно перша злість, та, чесно кажучи, не вірилося, що і зловлять. Так адже зловили-таки, марно Ярила-дурень в Київ приперся, тепер ось що завгодно з ним зробити можна. Корчмар посміхнувся:

- Велю тебе на ланцюг посадити, замість пса лютейшего. Сиди гавкіт.

- Багато ль я, на ланцюгу сидючи, користі тобі принесу?

- Користі? А та що ж ...

Мечислав заворушив губами, немов би підраховував щось ... але ж і справді - підраховував, а закінчивши, посміхнувся. Шкода, не бачив тієї посмішки Ярила.

- Загалом, так, Позіхання, - озирнувшись на корчму - здалося, ніби як рипнули двері, - тихо вимовив корчмар. - Вбивати я тебе не буду ... поки. І на ланцюг не посаджу, передумав. Образив ти мене колись сильно ...

- Те хіба ж образа, дядько?

- І ось за образу ту ти мені відповіси. Польоту ногат - думаю, цілком вистачить.

- Польоту ?! Так ти в розумі ль, Мечислава? Де ж я тобі стільки наберу?

- І терміну тобі - до осені, - незворушно закінчив корчмар. - Де збереш - твої турботи. І пам'ятай - я про дівчину твою відаю, ти-то, може, і втечеш, а вона ...

Ярила мовчав.

- Виходь, - Мечислав відсмикнув засув. - Зараз зведу тебе з волхвами, а далі вже сам метикуй - у них серебрішко водиться.

- З волхвами ?! - Обтрушуючи з колін солому, перепитав Позіхання. - Що ж, веди, показуй.

Вони увійшли в корчму, і Мечислав, звелівши парубкові чекати в куточку, попрямував до вогнища, біля якого сиділи волхви. Прошепотів щось комусь на вухо, обернувшись, покликав жестом Ярила. Знизавши плечима, той підійшов ближче. Назустріч йому піднявся з лавки середнього зросту чоловік із зморшкуватим, схожим на стару ганчірку особою і кущистими бровами, не впізнати які, напевно, було б неможливо.

- Дядько! - Не стримавшись, вигукнув Ярила. - Ось так зустріч!

- Мовчи, - зиркнув очима, прошепотів бровастого волхв. Вельвед, як його називали тут, або Борич огнищанин - в далекій Ладозі. - Після поговоримо, зараз сідай, випий з нами!

Обійнявши хлопця за плечі, Вельвед посадив його на лаву поруч з товстим волхвом корчаги.

- Вип'ємо? - Ляснув осоловело очима той.

- Вип'ємо, - згідно кивнув Ярила, підставляючи кухоль.

Тим часом Вельвед відвів господаря корчми в сторону.

- Його треба негайно вбити, - кивнувши на Ярила, зашепотів він.

- Треба - зробимо. - Мечислав з усмішкою потиснув плечима. - Тільки ось людно зараз. Почекаємо трохи.

Вельвед поворушив бровами і повернувся до своїх. Чомусь не повірив він Мечислава, невідомо чому. Аж надто легко той погодився вбити хлопця, з яким, як видно, пов'язував певні надії, інакше б не привів до їх столу. Ні, не варто сподіватися на корчмаря. Краще на своїх. Кому доручити? Тому, кому можна хоч трохи довіритися. Скільки тут таких? Раз, два ... Н-да-а, пальців на одній руці вистачить. Ось, наприклад, Кувор. Може, його попросити? Ні, занадто вже товстий, неухватіст, піди, і не знайшов спільної мови з хлопцем. Колімог занадто старий, довгоносого Войтігора десь собаки носять ... Велимор-юнак? А що ... Хлопець злий, кров любить. Тільки - злагодить чи? А ось і подивимося, на що годиться!

Вельвед поплескав по плечу Велимор, викликав на двір:

- Ось що, брате. Хлопця того, що корчмар привів, бачив?

- Ну да, - кивнув молодий волхв. - Білявий такий, довгий.

- Прірежешь його на зворотному шляху.

Отрок підвів очі:

- Як це?

- Як порося иль барана. Впораєшся?

- Впораюся, мій пан. Я ж з облакогонителей, а вони все можуть.

Молодий купець з рудою, фарбованої охрою борідкою, в черговий раз кинувши кістки, встав, побачивши, як прощається з корчмарем Ярила. Дочекавшись, коли хлопець вийшов, повернувся до своїх, наказав ледь чутно:

- Затримайте волхвів.

Сам же швидко пішов за Ярилом, краєм ока помітивши, як вискочив з корчми чорнявий хлопець.

- Стій, Ярила, - нагнавши позіхання, глухо покликав купець.

Ярила озирнувся і здивовано ляснув віями:

- Князь!

- Тихо! - Озирнувся по сторонах ярл. - Думаю, Борич огнищанин навряд чи відпустить тебе живим. Он кущі - сховаємося і подивимося.

На небі яскраво виблискувала золота половинка місяця, освітлюючи десь далеко внизу садиби Подолу, Дніпро і пристань з турами.

Забравшись в кущі, густі, немов спеціально посаджені для того, щоб менше ходили, Хельги і Ярила затамували подих. Довго чекати не довелося - захекавшись, вибіг з-за повороту молодий чорнявий волхв, той самий, що вийшов з корчми слідом за ярлом. За поясом його стирчав довгий широкий ніж.

- Хм, - презирливо знизав плечима Ярила. - З таким би я і сам знайшов спільної мови.

- Думаю, у нього будуть помічники. - Хельги прислухався до долинав звідкись - мабуть, з корчми - шуму і тут же виправився: - Вірніше, повинні були бути ...

- Що значить - «пішов»? - Грізно насупивши брови, розпалювався Вельвед. - Це ти не зумів наздогнати! І не говори мені, що ти не знаєш Щековиці, був час дізнатися.

Піднявшись з лавки, він нервово заходив по вузькій світлиці в невеликий, прибудованої до головного будинку корчми гостьовий хаті. Крім самого Вельведа, в хаті перебували тільки самі довірені особи - старий жрець Колімог з намистом з висушених зміїних голів і товстий чарівник Кувор. В кутку, низько опустивши голову, схлипував Велимор.

- І що нам тепер з тобою робити? - Вельвед обурено захитав кулаками.

- Найменше, постегать батогом, - з усмішкою зауважив старий Колімог.

- І то правда, брате ... - Старший жрець потягнувся за висіла на стіні батогом.

- Не треба батогами, - злякано заверещав юнак. - Я вб'ю його, вб'ю ...

Відштовхнувши піднявся з лавки Кувора, він раптом прожогом кинувся до дверей. Та відчинилися, з силою вдаривши отрока в лоб.

- Що це у вас тут таке, а? - Заглядаючи в світлицю, з цікавістю запитав носатий молодий волхв - Войтігор.

- А, Войтігоре! - Злобно визвірився Вельвед. - І де ж тебе носило всі ці дні?

- Тільки-но в болотах НЕ згинув, - не моргнувши оком, збрехав Войтігор. - Шлях-то від Росі-ріки не близький. Дещо важливе велів передати тобі Дір-князь.

- Важливе? - Бровастого жрець зиркнув на інших. - А ну, пішли всі в сіни. Ти, Велимор, дивись не думай бігти ... А ти куди, Колімог? Залишся.

Дочекавшись, коли всі непотрібні пішли, він вичікувально дивився на Войтігора:

- Ну, тепер кажи.

- Дір-князь хоче знати все, що робиться біля порогів, - сухо повідав той. - І щоб ті, хто там, отримували б накази вчасно, як можна швидше.

- Що ж, нехай з соколами накази свої шле, - невдоволено буркнув Вельвед. - Наша-то яке завдання?

- А така! Хоче князь мати у себе нашого вірного людини, молодого і відданого.

- Ти ж чому не підійшов? - Посміхнувся Колімог. - Аль не молодий?

- Я не облакогонителей ...

- А князю, значить, обов'язково потрібен облакогонителей? - Задумливо перепитав Вельвед. - Відданий, вірний ... молодий ...

- І щоб не товстун, як наш Кувор!

- І щоб не товстий ... для чого ж йому все це? Хоча ... - Похмуре обличчя волхва раптом осяяла здогадка. - Ну так! - Скрикнув він. - Звичайно ж, облакогонителей! Адже тільки облакогонителей можуть вільно звертатися в ... А ну-ка, брат Колімог, що ти скажеш про Велимор?

- Про Велимор? - Старий жрець знизав плечима. - Недурний, боягузливий преізрядно, до неподобства жорстокий, любить поізгаляться над жертвами, але один на один напасти на кого навряд чи наважиться.

- Це я вже зрозумів, - кивнув Вельвед. - Але ось чи достатньо він відданий?

- Велимор боягузливий, а значить, боїться господаря і буде служити вірою і правдою, хоча б за один страх, що теж немало, - Колімог засміявся. - Якщо отримає можливість безкарно творити все, що захоче, а хоче він багато чого, і себе високо цінує. Це перед тобою він пхикає, тому що боїться.

- І правильно робить, - засміявся Вельвед. - Адже він, здається, облакогонителей, наш младой один Велимор?

- Ну да, і неодноразово тим хвалився.

- Так, так ... А ну-ка, Войтігор, поклич сюди отрока ... Що за шум там, в корчмі?

- Та не шум там, а бійка!

Хельги-ярл і Позіхання, дочекавшись біля підніжжя Щековиці повернулася з корчми дружини, попрямували вниз, до Подолу, де і згорнули до Копиревим кінця.

- Там і заночуємо, - на радість Ярила сказав ярл. - Навести старого Звірина.

Дворіщанін зустрів їх з радістю, як і дочка його, Любима. Втім, та все ж таки більше дивилася на Ярила.

- Що там було з волхвами? - Вже сидячи за столом, запитав князь у Снорри.

- Нічого особливого, - обгладивая варену курячу ногу, посміхнувся той. - Так, стравили між собою волхвів та татів, з тим і пішли. Лашко, он, ніжку чарівники підставив, а я колпачніка непомітно штовхнув. Так і пішло ... Ух, і хороша ж бійка вийшла - шкода, не брали участі.

- Поучаствуете ще, - реготав ярл. - З царьградцамі ... Ярила, тебе я хочу використовувати.

- Завжди радий служити тобі, княже!

- Мені потрібно знати все про волхвів.

- Я і знаю.

- Ні ти не зрозумів. - Хельги похитав головою. - Я повинен знати про них не просто все, а взагалі все! Кому служить Борич огнищанин, як так вийшло, що він опинився волхвом, навіщо їх так багато накопичилося в місті, кому вони служать? Загалом - багато. Якщо потрібно буде срібло - дам.

- Срібло? - Ярила посміхнувся. - Поки потрібна тільки одна різана. Чекав мене хтось біля пристані ввечері, і, виходить, марно. Нічого, думаю, прийде завтра, надто вже очі жадібні. Ось тоді і стане в нагоді твоя різана.

- Може, відіслати в надійне місце улюблені? - Підвів очі ярл.

Ярила похитав головою:

- Не потрібно. До осені ніхто її не зачепить, Мечислав слово тримає. А восени ... восени буде видно. Краще візьми мене в дружину, князь!

- Ти ж не воїн.

- Все одно. Зайвим не буду.

- Добре, вважай, домовилися. Але спершу про волхвів мені все побач. Пам'ятай - у тебе менше трьох днів. Потім відчалюємо!

- На Царгород? - Недовірливо посміхнувся дівья.

- Туди, - з усмішкою махнув рукою Хельги.

Ярила Позіхання з'явився в його наметі під кінець другого дня. Втомлений, але задоволений, він із задоволенням випив піднесену слугою кухоль з пінливим пивом і тут же попросив ще.

- Ну, що вдалося вивідати? - Нахилившись, вкрадливо запитав Хельги-ярл.

- Багато чого, - посміхнувся Позіхання.

- Так не томи, розкажи!

- Волхвів збирає Дірмунд ...

- Ну, про те я і без тебе здогадувався ... Що Вельвед?

- Борич огнищанин був волхвом і раніше, ще до того, як опинився в Ладозі, і в рабстві ромейської побував, і при дворі мерянського князя Миронег, ну, про смерть якого ходять різні чутки. Думаю - а не Борич чи доклав там руку?

- Не спійманий - не злодій, - посміхнувся Хельги.

- У Миронег залишився син.

- А ось це вже цікавіше ... І що, він ще не почав мстити?

- І не почне. Ще дитиною він був проданий в рабство ромеїв. Або спочатку до Києва, а вже потім ромеям, в загальному, з того часу - більше десяти років - ні слуху ні духу. Звали, здається, Ксана.

- Навряд чи йому залишили колишнє ім'я ... Що волхви?

- Їх багато. Кобнікі, хранильники, відуни, чарівники ...

Піднявши руку, Хельги-ярл попросив Ярила приділити більше уваги кожній з категорій чарівників і був цілком здивований - волхви Гардара здавалися однаковими, мабуть, тільки вихідцям з далекої Півночі.

- Кобнікі, - сьорбаючи пиво, розповідав Ярила, - ті по польоту птахів про долю ворожать, пророкують, а коли гадають, танцюють - комизитися. Чаклуни - ті воду в чарах заговорюють, настої різні. Чародії - те саме, що чаклуни, тільки більш сильні. Хранильники обереги різні роблять, чарівники ліс та луки заговорюють, і ріллю можуть, щоб виродків жито, можуть і навпаки заговорити, щоб не вродило, є ще потворнікі-знахарі, ті хвороби наговорами лікують, баяни та кощунники - ті пісні співають-подейкують, ще відуни та відьми - ті багато про долі людських відають. Ну а найбільше - облакогонителей. Ті і найважливіші - вони і закляття від посухи знають, і дощі прогнозують, беруть верх хмарами і навіть можуть затьмарити місяць і сонце! А також, коли треба, можуть перетворюватися на вовків - волкодлак.

Хельги мимоволі здригнувся:

- Бачив я таких вовків. Не знаю, облакогонителей вони були, але перевертнями-волкодлаками - точно! Ти ще ковалів забув згадати - ось вже хто справжні чарівники. Був у мене колись учитель, Велунд, великий був майстер, багато чого знав і передбачав. Недарма ж мудрість, хитромудрість, вміння особливе підступністю в слов'янській землі прозивають, від слова - кувати ... Чого ще дізнався?

ГЛАВА I 1 сторінка |  ГЛАВА I 2 сторінка |  ГЛАВА I 3 сторінка |  ГЛАВА I 4 сторінка |  ГЛАВА I 5 сторінка |  ГЛАВА I 6 сторінка |  ГЛАВА I 7 сторінка |  ГЛАВА I 8 сторінка |  ГЛАВА I 12 сторінка |  ГЛАВА I 13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати