загрузка...
загрузка...
На головну

Anno Domini

М. Б. Провінція справляє Різдво. Палац Намісника повитий омелою, і факели димлять біля ганку. У провулках - штовханина і пустощі. Веселий, пусте, брудний, очманілий народ товпиться позаду палацу. Намісник хворий. Лежачи на одрі, покритий шаллю, взятої в Алькасар, де він служив, він розмірковує про дружину і про своє секретарі, внизу гостей вітають в залі. Навряд чи він ревнує. Для нього зараз важливіше замкнутися в шкаралупі хвороб, снів, відстрочки перекладу на службу в Метрополію. Зане він знає, що для свята натовпі зовсім не обов'язкова свобода; з цієї ж причини і дружині він дозволяє змінювати. Про що він думав би, коли б його гризти туга, напади? Якби любив? Мимоволі зимно поводячи плечем, він жене геть лякаючі думки. ... Веселощі в залі зменшує запал, але все ж триває. Сильно опановує, вожді племен скляними очима дивляться в далечінь, позбавлену ворога. Їх зуби, які виражали їх гнів, як колесо, що стисло гальмами, застрягли на посмішці, і слуга підкладає їжу їм. Уві сні кричить купець. Звучать уривки пісень. Дружина Намісника з секретарем вислизають в сад. І на стіні орел імперський, виклювати печінку Намісника, дивиться нетопир ... І я, письменник, що побачив світло, який перетинав на віслюку екватор, дивлюся у вікно на сплячі пагорби і думаю про подібність наших бід: його не хоче бачити Імператор, мене - мій син і Цинтия. І ми, ми тут і сгинем. Гірку долю гординя не піднявся до докази, що відійшли від образу Творця. Всі будуть однакові в труні. Так будемо хоч за життя разнолики! Навіщо кудись рватися з палацу - вітчизні ми не судді. Меч суду загрузне в нашому власному ганьбу: спадкоємці і влада в чужих руках. Як добре, що не пливуть суду! Як добре, що замерзає море! Як добре, що птахи в хмарах субтильних для настільки тяжких тілес! Такого не поставиш в докір. Але може бути знаходиться якраз до їх голосам в пропорції наш вагу. Нехай летять тому в вітчизну. Нехай кричать тому за нас. Отечество ... чужі пани у Цинтии в гостях над колискою схиляються, як нові волхви. Немовля дрімає. Жевріє зірка, як вугілля під остившею купіллю. І гості, не торкнувшись голови, німб замінюють ореолом брехні, а непорочне зачатье - пліткою, фігурою умовчання про батька ... Палац порожніє. Гаснуть поверхи. Один. Інший. І, нарешті, останній. І тільки два вікна в усьому палаці горять: моє, де, до факела спиною, дивлюся, як диск місяця по рідколіссю ковзає і бачу - Цинтії, снігу; Намісника, який за стіною всю ніч безмовно бореться з хворобою і пече вогонь, щоб розрізнити ворога. Ворог відступає. Рідкий світло зорі, трохи займаючись на Сході світу, вповзає в вікна, намагаючись поглянути на те, що відбувається всередині, і, натикаючись на залишки бенкету, коливається. Але продовжує шлях. січень 1968 Паланга --------

* * *

E. R. Я випив газованої води під вежею Білоруського вокзалу і озирнувся, думаючи, куди звідси кинути кістки. Вилазила з-під будинків набрякла листя. З метрополітенівського горла крізь турнікети маса єства, як чорний фарш з м'ясорубки, перла. Чавунного Максимович спина маячила, дзижчали мото-вело, мчали таксі, грузинська шпана, вчепившись в троянди, шалено ревіла. З-за рогу несло нашатирем, Лаврентія і засобами від сверблячки. І я був далеким від себе і чотирьох можливих напрямах звідси. Красуня поїхала. Ні сліз, ні думок, спіткати подругу. Вогні, стовпотворіння коліс, придатних лише до руху по колу. 18 липня 1968 Москва --------

Фламмарион |  Наслідування сатирам, складеним Кантемиром |  Зупинка в пустелі |  Незакінчений уривок |  Вірші на пляшці, подарованої Андрію Сергєєву |  Мова про пролиту молоці |  морські манЈври |  У Паланзі |  По дорозі на Скірос |  Прощайте, мадемуазель Вероніка |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати