Головна

Гріхопадіння

"Але змій був хитріший над усю польову звірину, яку Господь Бог» (Бут. 3: 1); так починається біблійна оповідь про гріхопадіння перших людей. Це той самий "великий дракон, древній змій, званий дияволом і сатаною, що зводить усесвіт," про який йдеться в Одкровенні Іоанна Богослова (Об. 12: 9) і який колись був світлоносців (Люцифером), але відпав від любові Божої і став ворогом всякого добра. Святитель Іоанн Златоуст не вважає за можливе повністю ототожнити диявола зі змієм: він говорить, що диявол скористався змієм як знаряддям. [88] Диявол спокушає людини "надією на обоються, "за висловом преподобного Іоанна Дамаскіна. [89] Людина не розпізнав обману, тому що прагнення до обожению було вкладено в неї Творцем. але прооються неможливо без Бога, і ознакою найбільшої гордості є прагнення стати рівним Богу всупереч Йому.

Біблійний розповідь про гріхопадіння допомагає нам зрозуміти всю трагічну історію людства і його теперішній стан, так як показує, ким ми були і в що перетворилися. Він відкриває нам, що зло увійшло в світ не з волі Бога, але з вини людини, який вважав за краще диявольський обман Божественної заповіді. З покоління в покоління людство повторює помилку Адама, зведений хибними цінностями і забуваючи справжні - віру в Бога і вірність Йому.

Гріх перших людей став можливий завдяки свободі волі, якої вони володіли. Свобода - найбільший дар, який робить людину чином Творця, але у свободі спочатку міститься можливість відокремлення від Бога, бунту. За твердженням архімандрита Софронія, Бог, створюючи людину вільною, в деякому сенсі йшов на ризик: "Створення чогось - завжди ризикована справа, і створення Богом людину на Свій образ і Своєму подобою включало певний ступінь ризику ... Надання людині богоподобной свободи відкривало можливість в будь-якій формі протистояти визначенню. Людина цілком вільний визначити себе негативно по відношенню до Бога - аж до конфлікту з Ним. " [90] Бог в силу Своєї любові до людини не хотів вторгнутися в людську свободу і насильно запобігти гріх. Але і диявол не міг примусити людину до зла. Винуватцем гріхопадіння є сама людина, яка вжила на зло даровану йому свободу.

У чому полягав гріх першої людини? Блаженний Августин бачить його в непослуху: "Не може бути, щоб власна воля не обрушився на людину великої вагою падіння, якщо він зарозуміло вважає за краще її волі вищої. Це людина і випробував, не послухає заповідь Божу, і через цей досвід дізнався відмінність між ... добром слухняності і злом непослуху. " [91]

Більшість же давньо-церковних письменників говорять, що Адам упав через гордість: "Де сталося гріхопадіння, там перш оселилася гордість, - говорить преподобний Іоанн Ліствичник. - Покарання гордому - падіння, досадітель ж - де ... Від однієї цієї пристрасті без будь-якої іншої хтось (диявол) впав з неба. " [92] Про це ж говорить і преподобний Симеон Новий Богослов: "Еосфор (Денница), а слідом за ним і Адам, один будучи ангелом, а інший - людиною, вийшли зі свого єства і, загордившись перед своїм Творцем, самі захотіли стати богами." [93] Гордість - це стіна між людиною і Богом. Коренем гордості є егоцентризм, спрямованість на себе, самолюбство, самовожделеніе. До гріхопадіння єдиним об'єктом любові людини був Бог, але ось з'явилася цінність поза Богом - дерево здалося "добре для їжі, приємно для очей, і пожадане дерево" (Бут. 3: 6) - і вся ієрархія цінностей руйнується: на першому місці виявляється моє "я , "на другому - предмет мого жадання. Для Бога місця не залишається: Він забутий, вигнаний з мого життя.

Заборонене плід не додав людині щастя; навпаки, людина раптом відчув свою наготу: йому стало соромно, і він намагається сховатися від Бога. Відчуття власної наготи означає позбавлення тієї Божественної покриває світлоносний одягу, яка захищала людину від "пізнання зла." Пекуче відчуття сорому за власний сором - ось перше відчуття людини після того, як він вчинив гріх. Друге - бажання сховатися від Бога, що показує, що він втратив поняття про вездепрісутствіі Божому і шукає якесь місце, де немає Бога.

Але це ще не було остаточним розривом з Богом. Падіння ще не є відпадання: Людина могла покаятися і цим повернути собі колишню гідність. Бог виходить "на пошук" занепалого людини: Він ходить серед дерев раю і як би шукає його, питаючи "де ти?" (Бут. 3: 9). У цьому смиренному ходінні Бога по раю ми прозріваємо смиренність Христа, що відкривається нам в Новому Завіті, смиренність, з яким Бог виходить шукати ту, що заблукала вівцю. Йому немає необхідності ходити, шукати і питати "де ти?" бо Він може звернутися з неба громовим голосом або потрясти основи землі, але Він все ще не хоче бути Суддею Адама, Він все ще хоче бути з ним на рівних і сподівається на його покаяння. У питанні Бога міститься заклик до покаяння, на що вказував Оріген: "Бог говорить Адамові" де ти? "Не тому, що хотів дізнатися про нього, але тому, що хотів нагадати йому. Бо того, хто спочатку ходив у блаженстві, але незабаром порушив заповідь і зробився голим, він нагадує (про це), кажучи: "Де ти? Подивися, в якому стані ти був і де ти (тепер), коли відпав від солодощі раю "." [94] Якби Адам сказав "я згрішив, прости мене," він, безсумнівно, був би прощений, стверджує преподобний Симеон Новий Богослов. [95] Але цього Адам став виправдовуватися, звинувачуючи у всьому дружину: "... Дружина, яку Ти мені дав , вона дала мені від дерева, і я їв "(Бут. 3:12). Ти дав мені її, ти і винен ... А дружина у всьому звинувачує змія.

Наслідки гріхопадіння для першої людини були катастрофічними. Він не тільки позбувся блаженства і солодощі раю - змінилася і спотворила сама природа людини. Згрішивши, він відпав від природного стану і впав в протиприродне (авва Дорофей). [96] Були пошкоджені всі частини його духовно-тілесного складу: дух, замість того щоб чекати спілкування з Богом, став пристрасним, підпав під владу тілесних інстинктів; тіло з часом втратило первісну легкість і перетворилося в важку гріховну плоть. Людина після гріхопадіння став "глухим, сліпим, голим, бездушним по відношенню до тих (благ), від яких відпав, а крім того, став смертним, тлінним і нерозумним," "замість божественного і нетлінного знання він сприйняв плотське знання, бо осліпнувши очима душі ... він прозрів тілесними очима "(преподобний Симеон Новий Богослов). [97] В життя людини увійшли хвороби, страждання і скорботи. Він став смертним, так як втратив можливість їсти від дерева життя.

Не тільки сама людина, але і весь навколишній світ змінився в результаті гріхопадіння. Початкова гармонія між природою і людиною порушена - тепер стихії стають ворожими йому. Земля вже не буде виростати все сама собою: її треба обробляти "в поті чола," а вона принесе "терня й колючки." Звірі теж стають ворогами людини: змій буде "жалити його в п'яту" та інші хижаки нападати на нього (Бут. 3: 14-19). Вся тварь підпорядковується "рабству тління," і тепер вона разом з чоловіком буде "чекати звільнення" від цього рабства, тому що була здобута ця марноті не добровільно, але з вини людини (Рим. 8: 19-21).

Опинившись поза раєм, оточені ворожим світом, жалюгідні і безпорадні, Адам і Єва почали плакати: "Вони плакали, ридали, били себе по голові, оплакуючи своє колишнє жорстокосердість, і робили вони це не один, не два і не десять днів, але. .. все своє життя. Бо як можна було не плакати, згадуючи ... цього лагідного Владику, цю невимовну солодкість раю, цю невимовну красу тих кольорів, цю безтурботну і беструдное життя, це сходження і сходження до них ангелів? " (Преподобний Симеон Новий Богослов). [98] Напередодні Великого посту Церква згадує Адамове вигнання, і на богослужінні співаються такі слова: "Адам був вигнаний з раю через харчі, тому, сидячи навпроти нього, він ридав, вигукуючи зворушливим голосом: Горе мені, як постраждав я, жалюгідний! я переступив одну заповідь Владики і позбувся всіх благ! Про рай святійший, насаджений задля мене ... я вже не буду насолоджуватися твоєї солодкістю і вже не побачу Господа Бога мого і Творця, бо піду в землю, з якої був узятий. "[99]




 Ангели. |  Походження зла. |  Всесвіт. |  Антологія. |  Псалом 102 |  М. Лермонтов |  Альберт Ейнштейн |  Створення людини. |  Образ і подобу. |  Душа і тіло. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати