загрузка...
загрузка...
На головну

глава двадцята

1.  Chapter One (глава перша) The Eve of the War
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  4.  III. ГЛАВА Про НЕЗВИЧНИХ ЗДІБНОСТЯХ
  5.  IV. ГЛАВА ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
  6.  Аліментні обов'язки батьків і дітей (глава 13).
  7.  вісімнадцятий ГЛАВА
На наступний день ми зрадили тіло Царя вогню, а ще через деньсостоялась заручини Редівалі і Трунов (весілля зіграли через місяць). Ктретьему дня всі чужинці покинули палац, і почалося моє настоящеецарствованіе. Про те, що трапилося в наступні роки, я розповім коротко, хотягоди ці склали більшу частину мого життя. З плином часу Цариця всечастіше і частіше брала в мені верх над Оруалью. Я замкнула Оруаль в одній ізтемніц моєї душі, занурила її в летаргічний сон; вона лежала в мені, згорнувшись, як плід в материнській утробі. Тільки зародок з кожним днемрастет, а Оруаль, навпаки, ставала все менше і менше, і життя в нейубивала. Цілком можливо, читач, що ти чув про моє царювання. Про етомсложено чимало пісень і переказів. Знай, що в них більше вигадок, ніж правди, тому що такий звичай казок, особливо в суміжних нам країнах. Щоне ізмишлено, то перебільшено, що ні перебільшено, то зовсім не про мене, апро іншу царицю-воїна, яка жила багато століть назад, в інший, більш північній країні. Все це змішано і переплутано, так що вже неразберешь, де кінець, де початок. А правда така: після поєдинку з Ерганомна мою долю випало тільки три війни, причому остання з них, з племенаміЖівущіх в кибитці, які кочують по землям, які лежать за Сивий горою, билапустяковим справою. І хоча у всіх цих війнах я вела в бій гломскіе війська, яне настільки дурна, щоб вважати себе великим полководцем. Багатьом, оченьмногім я зобов'язана Барді і Пенуану (з останнім я познайомилася на бенкеті послепоедінка і з тих пір виділяла його особливо з усієї знаті). Скажу й інше: ніодна з битв, в яких мені довелося битися, не варто того, щоб про нейпісалі в літописах. Жодного разу я не зробила нічого видатного своєю рукою, якщо не брати до уваги одного випадку. Це було під час війни з Ессуром, когдаконнікі кинулися на нас із засідки і оточили Бардем. Я кинулася в гущуврагов, і перш ніж зрозуміла, що сталося, на землі лежало сім трупів. Того дня мене поранили, ось і все. А якщо слухати казки, то виходить, що язадумала і провела все війни в поодинці від початку і до кінця і сразілабольше ворогів, ніж всі воїни, разом узяті. Причина моїх успіхів лежить в іншому: у мене було (особливо в первиегоди) два чудових порадника. Кращих співтоваришів у правлінні нельзябило і побажати, оскільки Лис розумів те, чого не розумів Бард, інавпаки. При цьому ніхто з них не заводив непотрібних суперечок, коли речьшла про справу. Поступово я зрозуміла те, про що не здогадувалася, коли биламоложе: грек і воїн говорили шпильки і жартували один з одним, словноігралі в якусь гру. Вони не були підлесниками; крім того, моя уродлівостьпомогала їм не думати про мене як про жінку - і це теж співслужило мнехорошую службу. Якби це було не так, наші бесіди біля вогнища в Столбовойзале навряд чи текли б настільки легко і невимушено. Завдяки моімдрузьям я навчилася розбиратися в чоловіках. Ще одне джерело моєї сили було вкрите хусткою обличчя. Я сама і непередбачуваних цього, але так вийшло. З тієї самої ночі, коли я повстречалаТрунію в саду, я стала помічати, що люди все частіше і частіше звертають увагуна красу мого голосу. Спершу говорили, що він звучить твердо, як голосмужа, але нічого чоловічого в ньому немає; пізніше його стали порівнювати з голосомОрфея або сирен, і так до тих пір, поки старість не залишила на ньому свойслед. Йшли роки, і в місті ставало все менше людей, які пам'ятали моеліцо, а за межами гломе таких зовсім не було. Тоді почали народжуватися дікіеслухі про те, що приховує мій хустку. Але нікому не приходило в голову, чтоза ним - просто негарне обличчя. Молоді жінки стверджували, що платокскривает щось жахливе - свиняче рило, ведмежу морду, навіть слонячий хобот. Але мені більше подобалися ті, хто стверджував, що у мене взагалі немає особи, іеслі відсмикнути хустку, то побачиш бездонну порожнечу. Але інші (особенномужчіни) вважали, що моє обличчя так прекрасно, що звело б з розуму всехмужчін, і що Унгіт, згораючи від заздрості, повеліла мені під страхом смертіпокривать його. Були й зовсім безглузді думки. Так чи інакше, мені не разслучалось бачити, як самі браві воїни лякалися і блідли, як діти, коли я оберталася до них в Столбовий залі і пильно дивилася на ніхневідімимі очима. Мені не потрібно було слів - під цим поглядом навіть самиеот'явленние брехуни починали говорити правду. Перше, що я зробила, коли зійшла на трон, - перенесла свої покої насеверную сторону палацу, щоб не чути звуку колодязного ланцюга. Вдень він нетревожіл мене, але ночами я брала його за жіночий плач. Але виявилося, що звук ланцюга чути в будь-якому кутку палацу, особливо - в нічній тиші. Етогоне зрозуміти нікому, крім мене: я не хотіла чути цього звуку, але в той ж час страшно боялася (видно, Оруаль в мені не могла померти зовсім), чтобольше ніколи не почую його знову. Зрештою, навіть після тисячі ложнихтревог, він міг одного разу виявитися плачем повернулася Психеї. Але я не оченьверіла в це - якщо Психея могла б повернутися, вона давно б уже це зробила. Напевно, вона померла, а може, її продали в рабство ... Коли тревогіобуревалі мене і я не могла заснути, я вставала, йшла в стовпової залу Ісади там за роботу. Я читала і писала, поки не замерзали руки, а лоб неначінал палати. Зрозуміло, я розіслала як шпигунів на всі невільницькі ринки і сищіковво всі відомі мені міста, в надії натрапити на слід Психеї. Довгі роки яне припиняла пошуків, хоча була впевнена, що вони не приносять користі. На першому ж році царювання в місяць збору плодів, я веліла повесітьБатту. Зачепившись за шматок підслухана фрази, сказаної конюхом, явиясніла, що Батта довгі роки переводила як могла всю нашу челядь. Ні одінподарок, жоден ласий шматочок не діставав слугам, без того щоб Баттани увірвала свою частину. Тих, хто відмовлявся платити данину, вона доводілаклеветніческім доносом до різок або рудників. Після страти Батт я взялася задворцовие порядки. Рабів у нас було занадто багато. Злодійкуватих і ледачих япродала, чесних і працьовитих відпустила на свободу (якщо відпустити на волюленівого раба, ти тільки поповниш цим ряди жебраків в країні). Вольноотпущенникам я дала землю і веліла побудувати будинки, тих же з них, ктохотел одружитися, я одружила. Деяким я дозволила самим вибирати себесупруга, хоча рабам цього не годиться, але я зробила так, і вони були мнеблагодарни. Хоча мені і було шкода розлучатися з Пубі, їй я теж далавольную, і вона вийшла заміж за дуже хорошу людину; мені подобалося биваті них в гостях. Більшість вільновідпущеників виявилися дуже крепкіміхозяевамі - вдома їх були поруч з палацом, і ці віддані мені людісоставлялі як би другу палацову варту. Я поставила роботу в рудниках на широку ногу, і вони стали пріносітьбольше срібла. Мій батько розглядав рудники виключно як каторгу. "Пішли його на рудники! - Кричав він. - Я його провчу! Заморити його роботою!" Нарудніках вмирали швидко, але працювали погано. Я призначила хорошого і честногонадсмотрщіка (Бард знав, як знайти вірних людей), купила молодих крепкіхрабов, веліла побудувати для них сухі, теплі хатини і добре годувати. Яоб'явіла, що кожен раб може отримати свободу, якщо добуде деякий весруди. Вага був такий, що, чи не виснажений себе, можна було добути його за десятьлет. Потім ми знизили вагу, і тоді вже вистачало семи років, щоб відкупитися. В перший рік видобуток впав, але потім почала зростати і тепер досягла половінитого, що було при батькові. Наше срібло чистіше будь-якого іншого і постояннопріносіт дохід скарбниці. Я забрала Лиса з буди, в якій він спав всі ці роки, і дала емувзамен розкішні покої на південній стороні палацу і земельний наділ, чтобистарік більш не залежав від моїх милостей. Я також дала йому грошей на покупкукніг. Торговці не відразу дізналися, що в гломе потрібні книги (до бліжайшегонарода, знав лист, потрібно було пройти не одне царство), і не скородобралісь до палацу. Книги в дорозі не раз міняли господарів, а коли вони прибули, Лис мало не вирвав останні волосся на голові, дізнавшись, скільки за них просять. "Так вони на обол цілий талант заробили", - зітхав він. Довелося до того жепокупать те, що привезли, без розбору. Проте нам вдалося составітьогромную для країни варварів бібліотеку - цілих вісімнадцять сувоїв. У насбила поема Гомера про Троянської війни - на жаль, неповна, - починаючи з оплаківаніяПатрокла. У нас були дві трагедії Евріпіда: одна про Андромеду і інша, гдепролог говорить Діоніс, а хор складається з вакханок. Ще була там напісаннаябез розміру хороша, корисна книга про те, як розводити коней і худобу, натаскувати собак тощо. Потім кілька діалогів Сократа; поема, що оспівує Олену, складена Гесиодом Стесихором; одне з творінь Гераклітаі довга, важка книга без розміру, що починається словами: "Всі люди попріроде своєї визиску знань". Як тільки прибутку книги, Арном став частонавещать Лиса і вчитися читання; з ним приходили і інші молоді люди ізкняжескіх сімей. Тільки ставши Царицею, я змогла познайомитися зі знаттю гломе і женамізнаті. Неминучим чином мені була представлена ??і дружина Барді, Ансіт. Доцього зустрічі я думала, що вона - дивовижна красуня, але це биланізенькая жінка, сильно роздає після восьми пологів. Всі жінки у насвая гломе дуже гарні в дівоцтві, але потім швидко розпливаються. (Можетбить, саме тому ходили чутки про мою неземну красу, адже я осталасьдевушкой і тому зберегла стрункість - а тіло у мене, для того, ктонікогда не бачив мого обличчя, було цілком привабливим.) Я з усіх сілстаралась бути ласкавою з Ансіт, навіть більше того - ніжною. Заради Барді ябила готова навіть полюбити її, якби це було можливо, - але Ансітоставалась в моїй присутності тихої як миша. Я думала, що вона простобоітся мене. Коли я намагалася заговорити з нею, очі її неспокійно блуждаліпо кімнаті, немов шукаючи виходу. І одного разу мене осінила думка, що доставила мненекоторую радість: "Так вона ревнує до мене!" Ми зустрічалися не раз на протязі багатьох років, але все залишалося як і раніше. Іноді я говоріласебе: "Вона ділила з ним ложе, і це недобре. Вона виношувала його дітей, іце того гірше. Але чи доводилося їй сидіти, скорчившись, в засідці? Скакатьбок-о-пліч в кінному строю? Ділити останню флягу болотної води на двох? Імчасто траплялося будувати один одному очі - а чи доводилося їй обмінятися сним на прощання такими поглядами, якими обмінюються бойові товариші, передтем як роз'їхатися різними шляхами, кожна з яких таїть небезпеку? " Я відаю, що мені безроздільно належала та частина Барді, про яку Ансіт несміливо і мріяти. Вона була для нього іграшкою і втіхою в години дозвілля, а мнепрінадлежала його військова доля: Здається дивним, що Бард кожен свій день ділив між Царицею іженія, чесно вважаючи, що виконує свій обов'язок перед обома (і не безоснованій), і навіть не припускаючи, яка неприязнь виникає від цього междудвумя жінками. Ось в чому перевага чоловічої статі. Боги ніколи непрощенних жінкам того, що вони жінки. З усіх обов'язків Цариці найтяжчою для мене були часті посещеніяДома Унгіт і приношення жертв. На моє щастя, чи то Унгіт останнім времяослабла, то я стала дуже сильною. Арном наказав робити в стінах вікна, верб храмі стало світліше. Потім він ввів звичай збирати жертовну кров всосуди і мити підлогу чистою водою після жертвопринесення. Від цього в Будинку Унгітвоздух стало чистішим і перестало пахнути святістю. Від Лиса Арном виучілсярассуждать про богів, як це водиться у філософів, а потім наважився наогромние зміни: він запропонував встановити поруч зі старим бесформеннимкамнем зображення богині за грецьким зразком - у вигляді жінки. Я думала, що він навіть накаже викинути камінь, але для народу це була сама Унгіт, ілюдей просто б збунтувалися. З статуєю було теж все не так гладко: вГломе не знайшлося жодної людини, здатного виготовити його, і Унгітпрішлось везти хоч і не з самої Греції, але з суміжної їй країни, гдеуже перейняли грецькі звичаї і смаки. Я не відчувала потреби в сріблі іохотно допомогла храму в цьому починанні. Не знаю, що мною керувало; можливо, мені здавалося, що прекрасне статуя принизить і позбавить сілиголодную, жорстоку, безлику Унгіт мого дитинства. Незабаром статуя прибуло, ионо здалося нам, варварам, дивно прекрасним і майже живим. Ми раскрасіліего і одягнули в одягу, і незабаром воно так прославилося, що з далеких странлюді приходили дивитися на нього. Тільки Лис, який бачив творіння велікіхмастеров, посміювався. Коли я нарешті зрозуміла, що в палаці немає жодного приміщення, гдеби не було чутно скрипу колодязного ланцюга, який здавався мені плачемнесчастной Психеї, я звеліла побудувати навколо колодязя кам'яну стіну і зробив над ним дах. Стіни я наказала зробити товстими, такими товстими, що мій муляр бурчав щоранку: "Цариця, ти тільки даремно переводішькамень! З нього можна скласти десяток нових свинарників". Деякий времяспустя нова божевільна ідея відвідала мене. Мені стало снитися, що язамуровала НЕ колодязь, а саму Психею (або Оруаль). Але незабаром це пройшло. Яперестала чути плач Психеї. У той рік я здобула перемогу над Ессуром. Лис на той час зовсім постарів і все частіше потребував спокої; мисталі рідше закликати його в стовпової залу. Тоді він почав писати історію. Гломе. Він писав її одразу і по-грецьки, і на нашій мові, за яким онтеперь визнавав деякі достоїнства. Було дуже дивно бачити нашіслова, написані грецькими буквами. Я не стала говорити Лисицю, що він зналпо-гломскі набагато гірше, ніж йому здавалося, і те, що він писав, часто моглопросто викликати сміх - особливо там, де він намагався писати високим стилем. Згодиться він все менше і менше схожий на філософа; тепер грек чащерассуждал про красномовстві, поезії і прекрасне. Він став багатослівний інесколько стомлює. Часто він брав мене за Психею, а іноді даженазивал Харнідом або Главконом - іменами, які в Греції дають хлопчикам. Але я була дуже зайнята і не могла приділяти старому багато часу. Чим ятолько не займалася! Я наказала переглянути всі закони, висікти їх навічно часи на кам'яних таблицях і встановити на головній площі. Явелела розширити і поглибити русло Шенніт, так що вона стала судноплавною. Явистроіла міст на місці колишнього броду. Я спорудила сховища для води, такчто посуха перестала лякати гломе. Я навчилася розбиратися в худобі іулучшіла його породу, купивши добрих биків і баранів у пастуших племен. Чого ятолько не зробила - але яке це має значення? Я займалася цими важниміделамі так само, як чоловіки вбивають час полюванням або грою в шахи. Когдазверь загнаний або королю оголошено мат, збудження проходить і ти сноваостаешься наодинці з собою. Так закінчувався майже щовечора моєму житті: кілька кроків по сходах з пиршественного залу, де гості прославляютвелічіе Цариці Гломской, або з кімнати ради, де слухають моєї мудрості, ія залишалася в опочивальні сама з собою. А що таке "я", що не марноту іпустота? Найгірше було для мене час перед сном і ще вранці, коли япросипалась, - сотні і сотні ранків і вечорів. Часом я задавалася питанням: ктоі навіщо посилає нам нескінченно змінюють одне одного дні й ночі, зими івесни, роки і десятиліття? Так іноді дурний хлопчисько все насвистує інасвістивает прівязчівость мелодію, поки випадковий слухач не начінаетудівляться, як йому самому це не набридло. Лис помер. Ми поховали його по-царськи і висікли на надгробку греческуюепітафію, яку я сама склала; тут я не наводжу її, тому що ти, читачу, як природжений грек, будеш сміятися над моїми неуклюжімістіхамі. Помер вчитель в кінці жнив, і могила його - під тими старимігрушамі, де він в літні місяці вчив мене і Психею. Після цього пройшло ещемного днів, місяців і років, поки одного разу, оглянувши палац, сад, город і далекійкряж Сивий гори, я зрозуміла, що більше не в силах бачити день за днем ??досамой смерті одне й те саме. Навіть плями дьогтю на дощатих стінах корівників, здавалося, були ті ж, що і в той день, коли до палацу привели Лиса. І ярешіл відправитися в подорож, щоб подивитися світ. Все сопредельниестрани були в той час нашими союзниками. Бард, Пенуан і Арном вполнесправлялісь зі справами царства і без мене; не буде великою брехнею сказати, чтоя привела гломе в такий порядок, при якому їм взагалі не потрібно билоуправлять. Я взяла з собою тільки сина Барді Ілердію, дочка Пубі по імені Алит, двох служниць, конюшого, кухарі і загін відданих вояків, а також вьючнихмулов, щоб везти намети і припаси. Не минуло й трьох днів, як ми двінулісьв шлях.

глава дев'ята |  глава десята |  глава одинадцята |  глава дванадцята |  глава тринадцята |  глава чотирнадцята |  Розділ п'ятнадцятий |  глава шістнадцята |  глава сімнадцята |  глава вісімнадцята |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати