На головну

9 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Коли я прийшов до тями, я лежав на спині і тремтів від холоду. Було темно. Мокрий одяг обліпила моє тіло - описати не можу, як це було неприємно! Я інстинктивно згорнувся клубочком. Найтепліше не стало, зате я чомусь відчув себе спокійніше. Потім я зрозумів, що на мене з темряви хтось дивиться. Кілька років життя в Ехо зробили мій зір майже таким же гострим, як у корінних угуландцев: я цілком можу розгледіти в темряві все, що треба розглядати. Я обережно озирнувся. Спочатку не побачив нікого, а потім зрозумів, що в кількох метрах від мене сидить досить великий птах. Думаю, я не помітив її одразу тільки тому, що очікував побачити щось більш людиноподібну. Очі птиці сяяли теплим золотавим світлом, як вікна маленького лісового будиночка. Я раптом зрозумів, що ця нічна птиця - мій найкращий друг під цим небом. «Вона прилетіла, щоб не дати мені померти», - чомусь подумав я.

- Спасибі, що ти прийшла, птиця, - тихо, щоб не сполохати її звуком свого голосу, сказав я. - Без тебе мені було б страшно, а з тобою якось спокійніше ...

- Зрозуміло, зі мною спокійніше, - незворушно підтвердила птах. Я розсміявся від несподіванки: ну звичайно ж, це був бурівух! Адже спочатку круглі сяючі очі птиці здалися мені схожими на совині ...

- Звідки ти взявся, любий? - Захоплено запитав я. - Я-то думав, що бурівухі не живуть в Гугланде ...

- Бурівухі дійсно не живуть в Гугланде, - підтвердила птах. - Тільки я не «милий», а «мила», якщо вже на те пішло ...

- Так ти дівчинка? - Перепитав я розгублено. І знову розсміявся: - Значить, ти - не бурівух, а бурівушка!

Чомусь присутність цього птаха зробило мене абсолютно щасливим і спокійним, незважаючи на мокрий одяг, відсутність амобілера, пізню ніч і багато миль непрохідних боліт, в саме серце яких мене, дурня, занесло.

- Перший раз в житті бачу тебе таким безпорадним, - спокійно сказала птах. - Знаєш, а мені навіть подобається! В цьому є щось ...

- А хіба ти бачила мене раніше? - Здивувався я. - Ти прилетіла за мною з Великого Архіву? А звідки ви дізналися ...

Але птах не дала мені договорити.

- Я бачу тебе далеко не перший раз в житті, - поважно мовила вона. - Але я прилетіла не з Великого Архіву. І крім того, я не зовсім птах.

- А хто? - Ошелешено спитав я.

- Що, ти хочеш сказати, що в цьому прекрасному світі так багато жінок, готових прилетіти з краю землі, щоб витягнути тебе з болота? - Глузливо відповіла птах. - Між іншим, дістатися сюди з Арвароха дуже важко - навіть уві сні ...

- З Арвароха? - Тупо повторив я. А потім трохи знову не гримнув в непритомність, тому що зрозумів, хто сидить поруч зі мною. - Меламори, - тихо сказав я Ти перетворилася в бурівуха і прилетіла до мене, а це значить, що я остаточно збожеволів ... Ніколи не думав, що мені так пощастить з галюцинаціями!

- Я не галюцинація. - Птах схилила голову набік, уважно розглядаючи мене. Потім додала: - Ти не думай, я не завжди така ... Просто подружилася з бурівухамі Арвароха - пам'ятаєш, майже рік тому я говорила тобі, що збираюся їх відвідати? Ну ось, я так і зробила: пішла в поселення старих бурівухов і нахабно сказала: «А ось і я!» Чомусь я їм дуже сподобалася, і вони веліли мені залишатися з ними. Знаєш, вони майже зовсім не схожі на бурівухов, які живуть у нас, в Великому Архіві. Я й уявити собі не могла, чим може закінчитися мій візит ввічливості ... В замок Алотхо я більше не поверталася, тому що вони сказали ... Гаразд, це не важливо! Старі бурівухі навчили мене таким дивним речам - сама до сих пір не можу до цього звикнути!

- Наприклад, перетворюватися на птаха? - Запитав я.

- Так, - просто відповіла вона.- Взагалі-то я ще не вмію по-справжньому перетворюватися на птаха. Тільки уві сні ... Мені сниться, що я бурівух, уявляєш? І не просто сниться: цього бурівуха, в якого я перетворююся уві сні, можуть бачити й інші люди - ось що найдивніше! Ось і ти зараз мене бачиш, але ж справжня Меламори в цей час спить на м'якій підстилці з пір'я ... Ти знаєш, мені довелося оселитися в гнізді! Правда, воно дуже велике і затишне і розташоване зовсім низько над землею, але все одно це звичайне пташине гніздо ... Знала б моя бідна матуся!

Я не витримав і розреготався, уявивши собі, з яким обличчям вельможна леді Атісса Блімм буде вислуховувати новина про те, що її єдина спадкоємиця ночує в пташиному гнізді! А статут сміятися, з надією запитав:

- А ти зараз можеш перетворитися на леді Меламори?

- Не знаю, - нерішуче відповіла вона. - Взагалі-то навряд чи ... Для того щоб знову стати людиною, мені треба прокинутися ... А якщо я прокинуся, то опинюся там, де заснула, правда? І тоді ти залишишся один, і болота знову візьмуть владу над тобою. Тут тобі навіть меч Короля Мёніна не допоможе: він сам не дуже-то ладнав з болотами, а в юності мало не загинув в болотах Ландаланда - я читала, що він влип там, в точності як ти тут. І йому на допомогу прийшов не якийсь там великий чаклун, а звичайна людина, його слуга. Болота можуть легко здолати самотнього мандрівника, але чомусь пасують перед хорошою компанією ... Ти хоч пам'ятаєш, що вони тебе майже вбили?

- Хто вони? - З жахом запитав я.

- Болота, - терпляче пояснила птах. - Болота Гугланда живі. Втім, все болота цілком живі, та й не тільки болота ... Одним словом, вони вирішили пополювати на тебе, і у них це чудово вийшло. Тобі ж навіть не спало на думку, що ти можеш торохнути по найближчій купині своїм Смертним Кулею і наказати, щоб це неподобство негайно припинилося, правда?

- Правда, - скрушно кивнув я. - А що, у мене могло статися?

- Зрозуміло, ти ж Вершитель, - відповіла вона. - Але духи боліт змусили тебе забути про власний могутність ... Добре, що я встигла вчасно: ти вже був готовий покірно потонути в найближчій калюжі ...

- Що ж, так мені і треба! - Посміхнувся я.- Якщо вже я засуджую когось до смерті, мені слід було врахувати, що можуть з`явитися охочі зачитати і мій смертний вирок ...

- Так, ти був дуже необережний, - серйозно погодилася птах-Меламори. - Я дуже злякалася, коли побачила уві сні твої «болотні пригоди» і зрозуміла, що відбувається ... Я так хотіла тобі допомогти, що мені нарешті вдалося полетіти за межі Арвароха, але ж мої вчителі, бурівухі, говорили, що це - найважче. Арварох - жадібний материк, він чіпко тримає своїх мешканців, навіть уві сні їм рідко вдається потрапляти в інші місця, а вже в такому сні, як у мене ... Знаєш, я жахлива рада, що врятувала тобі життя. Взагалі-то я з самого початку мріяла про щось в такому роді!

- Дуже мило з твого боку, - сказав я. - Але ж вважається, що це хоробрі лицарі мріють врятувати прекрасних леді з пащі якого-небудь дурного дракона, а не навпаки ...

- Хіба мало хто що вважає! - Зневажливо фиркнула вона. - Мої бурівухі неодмінно сказали б: «Люди так хочуть хоч чимось відрізнятися від інших живих істот, що весь час намагаються говорити дурниці, оскільки, крім людей, на це ніхто не здатний ...»

- Здорово! - Розсміявся я. - А вони справді так говорили?

- Не пам'ятаю, - байдуже відповіла вона.- Просто я дуже добре засвоїла їх логіку, так що можу швидко сконструювати класичний афоризм арварохскіх бурівухов на будь-яку задану тему ... Знаєш, Макс, на твоєму місці я б спробувала трохи поворожити і обзавестися будь небудь теплим одягом. Ти такий мокрий, а зараз зима ... Того й гляди підчепити елементарну вульгарну застуду, сер Вершитель!

- З тебе вийшла така мудра птиця, мила! - Ніжно посміхнувся я. Потім запустив руки в сиру траву і спробував зосередитися. Через кілька хвилин я став щасливим володарем червоного картатого пледа: мої потаємні бажання завжди були сильнішими усвідомленої необхідності, а зараз я мріяв саме про свого старого затишному пледі, а не про якусь абстрактну теплий одяг! Я швидко скинув з себе мокру плащ Смерті, потім взявся за Скаба. Птах - моя Меламори! - З непідробним інтересом спостерігала за цією процедурою. Я відчув, що червонію, чого зі мною вже давно не траплялося!

- Відвернися, - зніяковіло попросив я. - Здається, я тебе соромлюся.

- Соромишся? - Здивувалася вона. - З яких це пір?

- З тих пір, як ти стала птахом, - розсміявся я. - Я не звик стрибати голяка перед малознайомими бурівухамі ... І потім, ти ж спиш. Не хочу, щоб тобі зайвий раз снилися голі чоловіки!

- Між іншим, мені ніколи не сняться голі чоловіки! - Гордо сказала вона. - В Світі повнісінько снів цікавіше ... Та гаразд, можу і відвернутися, якщо тобі так хочеться!

Я швидко роздягнувся, загорнувся в плед, зрозумів, що мені так добре, як ще ніколи не було, і тихенько розсміявся з приводу свого колишнього нападу сором'язливості. Птах зрозуміла, що на мене вже можна дивитися, і підійшла ближче. Я знову розсміявся, дивлячись на неї: у всіх бурівухов дуже кумедна манера пересуватися по землі, і леді Меламори не була виключенням!

- Зате я вмію літати, а ти не вмієш! - Ображено сказала вона, відразу ж зрозумівши причину мого веселощів.

- Навчиш? - З ентузіазмом запитав я.

- Може бути, - задумливо відповіла вона.- Хоча як же я тебе навчу, якщо я живу на Арварохе, а ти - тут?

- А ти прилітай, - просто запропонував я. - Або приїжджай. Або ще краще - прокинься сьогодні тут, а не там ...

- Думаєш, у мене вийде? - З сумнівом запитала вона.

- У тебе все вийде, якщо захочеш, - легковажно заявив я, простягнув руку і обережно погладив м'які пір'ячко птиці. - З тебе вийшов дуже хороший бурівух, мила. Напевно, найкращий у світі. Але якби тут виявилася справжня леді Меламори ... Знаєш, за таке чудо нічого не шкода!

Птах підійшла ще ближче. Кілька хвилин вона мовчала, спритно підставляючи свою пухнасту голову під мою долоню. Потім нерішуче сказала:

- Але якщо у мене не вийде прокинутися тут, ти залишишся один в цих. болотах. Макс! Вночі вони ще небезпечніше, ніж днем ??... Може бути, краще не ризикувати?

- Краще, - погодився я. - Чи не ризикувати - це завжди краще. Але ми все одно ризикнемо, правда?

- Правда, - погодилася вона.- Знаєш, все б нічого, але мені дуже не вистачає рук. Треба б тебе обійняти, а крилами не виходить ... Тільки тепер твоя черга відвертатися. Якщо ти будеш дивитися, у мене точно нічого не вийде!

- Я можу не просто відвернутися, а сховатися! - Зі сміхом сказав я, підтягуючи коліна до підборіддя і накриваючись пледом з головою. - Ось тепер можеш творити свої чудеса: мене вже немає!

Через кілька хвилин мені стадо не до сміху. Зовні не долинало ні звуку, і я з жахом зрозумів, що диво цілком могло не відбутися, гірше того: Меламори, напевно ,, щойно прокинулася в своєму безглуздому пташиному гнізді, на іншому краю Світу, моє чудове мана розсіялася, і я залишився один ... я знову запанікував, але так і не наважився вибратися з-під ковдри і подивитися, що відбувається: у мене все ще залишалася надія на диво, і я страшенно боявся йому перешкодити! Ще кілька хвилин я відчував себе так, немов раптово виявив, що катаюся на гойдалках, встановлених на самому краю даху якогось хмарочоса, і вже розгойдався так, що зупинитися неможливо, - залишалося тільки обома руками триматися за груди, щоб не дати своїм божевільним серцям вискочити назовні ... А потім я заспокоївся - так раптово, немов всередині мене стався військовий переворот, в результаті якого до влади прийшов зовсім інший хлопець, куди більш холоднокровний і заздалегідь упевнений, що все буде так, як він захоче, без всякої там режисури понад! Цей самий «другий хлопець» рішуче відкинув в сторону край пледа і з посмішкою дивився на свою старовинну подружку: Меламори вже була тут, але вона не прокинулася, як ми з нею припускали, а солодко спала, згорнувшись клубочком прямо на мокрій траві. Здається, вона встигла гарненько поглумитися над своєю зовнішністю: її розкішне волосся були безжально обрізані - судячи з усього, першим-ліпшим під руку арварохскім мечем з плавника риби Рухас. Тонка, майже прозора, довга сорочка, яка була єдиним предметом її гардеробу, наводила на думку, що на далекому Арварохе зараз самий розпал літа ... Я сказав собі, що намилуватися ще встигну, а зараз мою чудову гостю потрібно зігріти - чим швидше, тим краще!

- Це хто ще підчепить елементарну вульгарну застуду! - Ніжно прошепотів я, тягнучи її під свій плед.

- Не буди мене, - сонно пробурмотіла Меламорі.- Такий хороший сон! - Вона замовкла, відкрила очі - я машинально відзначив, що вони більше не були сірими, як раніше, а сяяли таким же жовтим світлом, як очі бурівухов, - і здивовано дивилася на мене.

- Я і є цей самий «хороший сон», так? - Просив я з посмішкою.

- Так, - ошелешено прошепотіла вона. - Звідки ти взявся. Макс?

- Як це звідки? - Розсміявся я. - З твого сну, звідки ж ще! Між іншим, одного разу тобі вже довелося заснути вдома, а потім прокинутися поруч зі мною, тільки тоді ти здорово злякалася, пам'ятаєш?

- Не стільки злякалася, скільки розлютилася, - зніяковіло сказала вона. Потім мрійливо посміхнулася, немов спогад про наш дикому скандалі на грунті деякого надлишку незрозумілих чудес було найкращим в її житті, і гордо додала: - Так, я тоді жахливо розлютилася і вирішила, що тобі потрібно гарненько врізати, щоб неповадно було ...

- Але зараз ти не будеш битися, правда? - Запитав я.

- Не буду, - розгублено погодилася вона.- Почекай, Макс, ти хочеш сказати, що ти-ні уві сні, а насправді?

А потім вона наразилася холодним носом у мою шию і розревілася - я б і сам із задоволенням до неї приєднався, якби у мене вийшло! Але зараз я міг тільки зачаровано дивитися на темний пух коротко обстрижених волосся на її потилиці і обережно торкатися долонями до її плечах. Плечі були справжнісінькі, і взагалі вся Меламори була справжня: нормальна жива жінка з кісток, м'яса і шкіри, - і це було так здорово, що голова йшла обертом!

У нашому розпорядженні виявилася майже ціла вічність. Ми залишилися на тій самій мокрій купині, де мені пощастило повернутися до життя, оскільки не знали, куди нам слід йти, - та й не дуже-то хотіли кудись йти, якщо чесно! Ми майже не звертали уваги на тьмяний сонячне світло, який змінив темряву ночі, яка, втім, знову огорнула нас через якийсь час. На щастя, в моєму розпорядженні була Щілина між світами, звідки я в міру потреби витягував гарячі напої і теплі речі, - думаю, що на одних поцілунках ми б довго не протрималися: все-таки зима є зима, а застрягти взимку на болоті - то ще задоволення!

Меламори майже нічого не пам'ятала про свої пригоди у вигляді бурівуха: ні як їй вдалося мене знайти, ні те, яким чином вона примудрилася витягнути мене з трясовини, і взагалі всі подробиці нашої зустрічі були оповиті для неї непроникним туманом. Коли я розпитував її, вона починала нервово сміятися, а її очі ставали лякаюче порожніми, так що я швидко залишив ці спроби - нам і без того було про що поговорити ... Іноді вона засинала - мої коліна цілком відповідали її уявленням про хорошу подушці, а я розгублено озирався на всі боки в пошуках того, кому можна було б сказати «спасибі» за такий неймовірний подарунок: взагалі-то я давним-давно змирився з думкою, що розпатлана головка леді Меламори ніколи не виявиться на моїх колінах і взагалі нічого подібного зі мною не станеться ... я так і не виявив офіційної делегації представників вищих сил, спрямованих на гугландскіе болота спеціально для того, щоб вислухати мою подяку, так що всі мої численні «спасибі» дісталися неба над нашими головами: в глибині душі я до сих пір по-дитячому впевнений, що все «вищі сили» мешкають десь нагорі ...

На світанку - здається, це був уже третій світанок, який ми з Меламори зустріли разом, - звідкись з густих заростей болотної трави з'явився маленький - він явно не діставав мені до пояса - кремезний чоловічок. Він був закутаний у хутряний плащ з капюшоном, з-під капюшона блищали сердиті зеленуваті очі.

- Ти і є Таємний Сищик Макс? - Похмуро запитав він у мене.

- У всякому разі, я знайомий з цілою купою людей, які абсолютно впевнені, що я - він і є. Так що, спираючись на думку обізнаного більшості, я можу з деякою часткою впевненості припустити, що ви прийшли за адресою, - весело відповів я.

- Ач закрутив! - Несхвально відгукнувся цей сердитий гном. - Ти сам-то зрозумів, що сказав? Гаразд, пішли. Тебе шукають.

- Хто мене шукає? Нумміноріх? - Винувато запитав я. Тільки тепер я усвідомив нелюдські масштаби власного свинства і був вражений до глибини душі.

- Не знаю я ніякого Міноріха, - буркнув гном. - Став би я через нього по болотах бігати ... Тебе шукає сам старий Тумата Бонто - ось хто!

- Ну, якщо сам Тумата Бонто - тоді звичайно, яка розмова! - Розреготався я.

- Це хто. Макс? - Насторожено запитала Меламори. - І хто такий цей Тумата Бонто, якщо вже на те пішло?

- Гадки не маю! - Зізнався я. - Але здається, сердитий малюк збирається вивести нас з того грішного болота, що нам, власне кажучи, і потрібно.

- Не так уже й тут було погано, ти не знаходиш? - Посміхнулася вона.

- Тут було просто чудово, - замріяно зітхнув я. - Але ми цілком можемо дозволити собі гарне продовження - просто в більш комфортних декораціях. Знаєш, я весь час ловив себе на думці, що мені страшенно хочеться залізти в гарячу ванну, а потім - в справжню людську ліжко, під теплу ковдру, і все таке ...

- Я завжди підозрювала, що ти зовсім неромантичних тип! - Зітхнула моя прекрасна леді, велично кутаючись у плед - в. даних обставин він цілком заміняв тепле лоохі. Я зробив те ж саме.

- Романтичний, просто дуже брудний, - пояснив я. - Ще десяток днів такої чудової життя, і на мені почали б рости гриби ... Ти любиш чоловіків, на яких ростуть гриби?

- Не знаю, - задумливо сказала Меламорі.- Треба б спробувати ...

- Ходімо швидше, - сердито нагадав гном. - Робити мені нема чого - слухати, що ви тут мете! І звідки взялася баба? Мені сказали, що ти один.

- Сам ти баба! - Буркнув я.- І взагалі це не твоя справа, сер буркотун! Може бути, це моя тінь ... А що, у кожного свої маленькі примхи!

- Це ще треба подивитися, хто чия тінь! - Грізно сказала Меламорі.- Бач, розбігся!

- Ну ладно, значить, це я - твоя тінь, - миролюбно погодився я. - Між іншим, зі мною як і раніше дуже легко домовитися, ти ще не помітила?

- Я ще нічого не встигла помітити, - посміхнулася вона. - Я ж весь час пялілась на тебе і чекала, коли ти Засяєш ліловим полум'ям і станеш в повітрі, а я прокинуся ... і буду ревіти до наступного заходу!

- Нічого в такому роді не буде, - пообіцяв я. - Я, звичайно, ексцентричний хлопець, але сяяти ліловим полум'ям і кудись зникати - це вже якось занадто!

- Ви йдете або не йде? - Здається, гному страшенно хотілося поставити нас в кут.

- Ми йдемо, - сказав я.- Не гнівайся, дядьку!

- Ось так-то краще, - задоволено кивнув гном. Здається, йому дійсно припало до смаку моє звернення ...

Потім нам стало не до розмов: цей гном виявився на рідкість спритним хлопцем - ми з

Меламори ледь за ним встигали. Втім, вона-то була в чудовій спортивній формі, так що її стрибки з купини на купину залишалися все такими ж легкими і граціозними, а ось я видихався дуже швидко. Приблизно через півгодини до мене прийшло легендарне друге дихання, ще хвилин через десять - третє ... Після того як у мене з'явилося двадцять дев'яте дихання, мої ресурси вичерпалися остаточно, і останні кілька хвилин я вже не йшов, а наполегливо волок кудись вперед своє тіло, аж ніяк не пристосоване до кросу по пересіченій місцевості.

Ця болотна гонка закінчилася зовсім несподівано: я раптово виявив, що грунт під ногами стала цілком твердої, висока біляста болотна трава змінилася рудуватою щетиною жорсткого лісового моху, нас обступили товсті, позеленіли від вічної вогкості стовбури дерев. За деревами блищав корпус мого амобілера і червоніло зимовий лоохі Нумміноріха. Нам назустріч кинувся білосніжний вихор: здається, Друппі встиг здорово скучити! Чи не добігши до нас кілька метрів, він загальмував і здивовано втупився на Меламори. Деякий час пес нерішуче переводив погляд з мене на неї, намагаючись зрозуміти, чий ніс слід облизувати в першу чергу, потім природа взяла своє, і він вирішив почати з Меламори: все-таки прекрасна леді є прекрасна леді! ..

- Ну ось і ваш сер ??Макс, в цілості й схоронності, та ще й з панянкою, а ви переживали, - пролунав чийсь незнайомий флегматичний голос. Я придивився і побачив, що на купі сухого листя позаду Нумміноріха сидить зовсім сивий дід, зморщений, як, сушена слива. Його пишні білосніжні вуса звисали майже до землі.

- Я не панночка! - Похмуро сказала Меламори. Я посміхнувся, бо дізнався зарозумілі інтонації старої доброї леді Меламори - не так вже вона змінилася, виявляється! Але вона тут же розсміялася, повернулась до мене і комічно розвела руками.

- Це називається «ласкаво просимо додому»! На Арварохе я була така важлива персона, а тут знову «панночка» ... Захисти мою честь, сер Макс, будь такий люб'язний! А то я згадаю все, чого мене вчили на Арварохе, буду півдня гризти землю, щоб прийти в священну лють, а потім ще дюжину днів - тупо вбивати всіх, хто під руку підвернеться ...

- Пристрасті які! - Шанобливо сказав я. - Гаразд, давай її сюди, твою честь, нехай поки побуде в мене. А коли доберемося до Ехо, я покладу її в сейф - найнадійніший захист!

Меламори пирснула, а до Нумміноріху нарешті повернулася здатність говорити.

- Макс, де ти був? - Строго запитав він.

- Тільки постарайся не перетворитися в мою матусю, ладно? - Єхидно попросив я.- А то в тебе вже починає виходити ...

- Тобі смішно! - Сердито сказав він. - Знаєш, як я злякався ...

- Взагалі-то можу собі уявити, - зітхнув я.- Свинство з мого боку, звичайно, але я не такий уже й винен ...

Потім до мене дещо дійшло, і я здивовано запитав:

- А чому ти просто не надіслав мені поклик? Ну я-то, між іншим, тимчасово зійшов з розуму, а тому якось не подумав, що ти мене чекаєш і хвилюєшся ... Якщо чесно, я взагалі жодного разу не згадав, що в цьому Світі є якісь інші люди! Я і з Джуффіном не зв'язувався ... Але ти ж міг просто надіслати мені поклик, і все!

- Чи не міг, - заперечив він. - Я багато разів намагався, але у мене нічого не виходило. Можна було подумати, що тебе взагалі немає в цьому світі і ніколи не було. Тому я так злякався ...

- Це все болота, - меланхолійно зауважив вусатий старий. - Вони люблять таке влаштовувати: людина, яка бродить по болоту, ще живий, а його близькі не можуть послати йому поклик - немов він уже давно помер ... Ну, все добре, що добре закінчується. Я радий, що у вас все в порядку, а тепер я, з вашого дозволу, откланяюсь. Я стара людина, і мені шкідливо довго сидіти на сирій землі ... Пішли, Коппи. Проводиш мене по старій дружбі?

Сердитий гном енергійно закивав.

- Може бути, вас підвезти? - Нерішуче запропонував Нумміноріх. - Ви ж не збираєтеся йти пішки до самого Авалаті?

- Не збираюся, - кивнув старий. - Але трястися в вашій возі мені теж не хочеться. Не турбуйся за мене, хлопчик: Коппи проведе мене Таємним Шляхом гномів, а це саме та прогулянка, яка може піти мені на користь! Прощайте, хлопці ... І вибачте, що я назвав вас панянкою, леді. Я не хотів вас образити.

- А я і не образилася, - зніяковіло сказала Меламори. - Просто у мене є дурна звичка захищатися навіть тоді, коли на мене ніхто не, нападає ...

- Нічого, мила, у вашому віці ще все можна виправити, - добродушно втішив її старий. Потім він зник так раптово, немов його зовсім ніколи не було. Маленький чоловічок в хутряному плащі теж кудись подівся. Я розгублено покрутив головою.

- Хто це був, Нумміноріх?

- Пане професоре Тумата Бонто, шериф Авалаті, - задумливо сказав Нумміноріх. - Останнім часом на моєму шляху раз у раз трапляються дивні істоти, але цей старий - щось особливе ... Вибач, Макс, але може бути, ти спочатку познайомиш мене зі своєю супутницею?

- Та вже, світськими манерами я ніколи не відрізнявся! - Винувато посміхнувся я. - До речі, ця леді просто створена для того, щоб поповнити колекцію «дивних істот», раз у раз виникають на твоєму шляху ... Леді Меламори Блімм, Майстер Переслідування зачаїлися і Біжать. Заслужені ветерани таємного розшуку повертаються в стрій - що може бути краще ... Меламори, цей чудовий хлопець - сер Нумміноріх Кугай, наш штатний нюхач і справжнісінький геній. Можеш собі уявити, він уже навчився ганяти на амобілере майже так само швидко, як ми з тобою! До сих пір я був упевнений, що в цьому прекрасному світі всього двоє таких божевільних, а тепер нас троє.

- Так, це хороша новина, - шанобливо кивнула вона. Потім опустила очі, критично оглянула картатий плед, з деякою претензією на елегантність спадаючий з її плечей, і зніяковіло рассмеялась.- Нічого, що я в такому вигляді, сер Нумміноріх? Розумієте, взагалі-то мій нинішній вигляд не може дати повного уявлення про мою звичайній манері одягатися, просто цього разу вийшло так, що я лягла спати на Арварохе, а потім прокинулася на якийсь моторошної купині в самому центрі гугландского болота, і сер Макс був такий люб'язний, що віддав мені своє стару ковдру: йому здалося, що його елегантна простота якнайкраще відповідає ситуації ...

- Ви чудово виглядаєте, леді Меламори, - галантно збрехав Нумміноріх. - Втім,

в амобілере лежать наші дорожні сумки. Там повно чистих сухих лоохі, так що ви можете переодягнутися, якщо ваш костюм вам вже приївся.

- Ні вже! - Рішуче сказав я. - Такі брудні істоти, як ми з цією леді, не мають права навіть торкатися до гарних речей. Спочатку ми доберемося до найближчого населеного пункту і отмокнем в який-небудь ванні.

- Взагалі-то мені страшенно хочеться потерпіти до Ехо і заявитися в такому вигляді в будинок своїх батьків! - Мрійливо сказала Меламори. - Кілька секунд споглядати обличчя мого татка - що може бути краще ... Але стільки я, мабуть, чи не протримаюся. Хіба що дійсно - до найближчого населеного пункту!

Потім вона згорнулася калачиком на задньому сидінні амобілера, запустивши пальці в волохатий загривок примостився поруч Друппі, і заснула перш, ніж ми вирушили в дорогу.

- Сідай за важіль, ладно? - Попросив я Нумміноріха. - Візник з мене зараз той ще: я не спав три доби або ще більше ... А до речі, скільки мене не було?

- Рівно три доби, так що все правильно. Ми з тобою розлучилися на світанку три дні тому ... Ох, Макс, ці три дні були не найкращим періодом у моєму житті! Я проклинав все на світі, говорив собі, що був зобов'язаний відправитися з тобою, не дивлячись на всі твої дурні накази ... Ну, ти сам, напевно, знаєш, як буває в таких випадках!

- Знаю, - винувато посміхнувся я.- Моєму свинства є тільки одне виправдання: це було абсолютно містичне свинство! Я і сам не знаю, як мене попало застрягти в цьому грішному болоті і жодного разу не згадати, що десь є Світ, в якому живуть люди, і вони страшенно

турбуються з приводу моєї відсутності ... Якщо чесно, у мене поки немає ніяких розумних пояснень цього сумного феномена!

- До дупи мені твої пояснення, - пирхнув він.- Головне, що ти все-таки знайшовся ...- Він трохи зам'явся і пошепки запитав: - А ця леді - вона-то звідки взялася?

- Меламори сказала тобі чисту правду. - Я розгублено знизав плечима Вона дійсно лягла спати на землі Арвароха, а прокинулася на мокрій купині радом зі мною ... У всякому разі, ці факти не викликають сумніву. Все інше відноситься до області неясних здогадок, які я зараз і сформулювати щось толком не зможу. Може бути, коли-небудь потім, коли я стану старим і мудрим ...

- Гаразд, я почекаю, - великодушно погодився Нумміноріх.

- Краще розкажи мені, як ви мене знайшли, - попросив я, відкидаючись на м'яку спинку сидіння і закриваючи очі. - І що це за чудний дідусь - шериф Авалаті? Що мені зараз потрібно, так це хороша казка на ніч!

- Зробимо, - кивнув Нумміноріх.- Що стосується цього, як ти кажеш, «дідуся» ... Коли пішли другу добу твоєї відсутності, я зрозумів, що рехнусь, якщо терміново що-небудь не зробимо. Я відправив поклик серу Джуффіну, і він сказав, що мені дуже пощастило, оскільки я перебуваю саме в Авалаті, а не десь ще, і що я повинен негайно відправитися до старого шерифа Бонто і попросити його про допомогу. Сер Джуффін стверджував, що він дуже могутня людина ... Можеш собі уявити моє розчарування, коли я розшукав будинок шерифа - він здався мені абсолютно безлюдним! Я обшукав весь будинок і нарешті добрався до горища, де і виявив цього старого, мирно дрімаючого в гамаку ... Я будив його години півтори, чесне слово!

- Відразу видно могутнього людини! - Зауважив я.

- Так, але тоді мені було не до сміху, - зітхнув Нумміноріх. - Потім цей тип все-таки прокинувся і заявив, що у нього є твердий життєвий принцип: не займатися справами до сніданку, і ще один принцип, настільки ж твердий, - завжди готувати сніданок самому. Я був готовий завити, але він послав мене у двір за дровами, і я пішов. А що мені залишалося робити? Потім сер Бонто мало не годину розводив вогонь. Я наполегливо пропонував йому свої сірники, але він сказав, що в його віці не можна їсти як попало. Мовляв, його сніданок повинен бути приготований на «живому вогні», а «живий вогонь» від сірники не запалиш ... Нарешті він впорався з вогнем і почав варити якусь страшну чорну кашу - старий стверджував, що вона дуже корисна для його пошарпаної часом тілесної оболонки, але мені і дивитися-то було страшно на цей делікатес ... По-моєму, на приготування каші пішло години дві, а вже мені вони здалися справжньою вічністю! Їв він теж жахливо повільно, зате умял повний горщик свого дієтичного місива. І тільки після цього священнодійства сер шериф зволив мене вислухати. Я сказав йому, що ти поїхав кудись на болота і пропав. Він важливо покивав і зауважив, що це абсолютно нормально: мовляв, на цих грішних болотах раз у раз хтось пропадає. Я готовий був почати битися головою об стінку, але тут сер Бонто раптово посміхнувся, заявив, що немає проблем, і велів мені відвезти його туди, куди він скаже. Ми півдня їздили по лісі, нарешті він вибрав цю галявину, виліз з амобілера, тихенько свиснув кілька разів - знаєш, така дивна мелодія: начебто простенька, а запам'ятати неможливо! - Сів на купу сухого листя, закурив трубку і сказав, що тепер треба просто чекати: рано чи пізно що-небудь трапиться. До того моменту я вже зовсім втратив голову, але він мене якось заспокоїв - просто подивився на мене, і я перестав нервувати, уявляєш?

1 сторінка |  2 сторінка |  3 сторінка |  4 сторінка |  5 сторінка |  6 сторінка |  7 сторінка |  11 сторінка |  12 сторінка |  13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати