Головна

А. Ф. Керенський про Жовтневий збройне повстання

1.  Індивідуальна підготовка до збройного протиборства

... Близько 20 жовтня розпочали більшовики здійснювати в С.-Петербурзі свій план збройного повстання для повалення Тимчасового уряду в ім'я «миру, хліба і якнайшвидшого скликання Установчих зборів». Ця підготовка йшла досить успішно, зокрема і тому, що інші соціалістичні партії і радянські угруповання .., навіть не намагалися своєчасно мобілізувати свої сили, здатні в потрібний момент надати опір більшовицьким витівкам ... З свого боку, уряд готувався до придушення заколоту, але не розраховуючи на остаточно деморалізований корніловської авантюрою С.-Пб. гарнізон ... За моїм наказом з фронту повинні були в терміновому порядку вислати в С.-Пб. війська, і перші ешелони з північного фронту повинні були з'явитися в столиці 24 жовтня.

У той же час полк. Полковників, командувач військами С.-Пб. військового округу, отримав наказ розробити детальний план придушення заколоту ... На превеликий жаль, ми, члени уряду, занадто пізно дізналися, що як сам Полковников, так і частина його штабу вели в ці фатальні дні подвійну гру і примикали якраз до тієї частини офіцерства, в плани якого входило повалення Тимчасового Уряду руками р.р. більшовиків.

24 жовтня була вже цілком очевидно, що повстання неминуче, що воно вже почалося ...

Потрібно визнати, більшовики діяли тоді з великою енергією і не меншим мистецтвом ...

... Козаки категорично заявили мені, що все їх полки, розташовані С.-Пб., виконають цей борг ...

... Я ще раз жорстоко помилився. Я не знав, що, поки я розмовляю з делегатами від полків, Рада козацьких військ, що засідав всю цю ніч, рішуче висловився за невтручання козаків в боротьбу Тимчасового Уряду з повсталими більшовиками ...

Тим часом, в місті повстання розросталося з неймовірною швидкістю. Збройні загони більшовиків тісніше оточували будівлі Зимового палацу і штабу військового округу ... Палац охоронявся лише юнкерами і невеликим загоном бліндірованний автомобілів.

Зараз же після закінчення засідання уряду до мене з'явився командувач військами разом зі своїм начальником штабу. Вони запропонували мені організувати силами всіх залишилися вірними Тимчасовому Уряду військ, в тому числі і козаків, експедицію для захоплення Смольного Інституту - штаб квартири більшовиків. Очевидно цей план отримав зараз же моє твердження, і я наполягав на його негайному здійсненні ...

Під час мого наради з командуючим військами з'явився Роговський, урядовий комісар з градоначальству ... ми дізналися, що значна кількість судів Балтійського флоту в бойовому порядку увійшло в Неву; що деякі з цих судів піднялися до Миколаївського мосту; що цей міст, в свою чергу, зайнятий загонами повсталих, які вже просуваються далі, до палацового мосту. Роговський звернув нашу особливу увагу на ту обставину, що більшовики здійснюють весь свій план «в повному порядку», не зустрічаючи ніде ніякого опору з боку урядових військ ...

... Більшовики захопили центральну телефонну станцію, і всі наші (палацові) телефонні повідомлення з містом перервані; Палацовий міст (під вікнами моїх кімнат) зайнятий пікетами матросів-більшовиків; Палацова площа абсолютно безлюдна і порожня, про козаків ні слуху, ні духу ...

... У бліндірованний автомобілів «зникли» деякі частини, і вони стали настільки ж корисні для оборони, як і водовозние бочки. Підходи до палацу і до штабу абсолютно ніким і нічим не охоронялися. Ніяких відомостей про висланих з північного фронту ешелонах, хоча вони і повинні були бути вже в Гатчині, не надходило. Починалася паніка ...

Я наказав подати мій чудовий відкритий дорожній автомобіль ... У Гатчині ми в'їхали прямо під ворота палацу і до під'їзду коменданта ... Дізнавшись, на наш превеликий подив, про те, що ніяких ешелонів з фронту в Гатчині немає ... вирішуємо зараз же їхати далі до Лузі, а якщо знадобиться то і до Пскова ... Ми поїхали вчасно. Через п'ять хвилин після нашого від'їзду у двір палацу влетів заквітчаний червоними прапорами автомобіль: це члени військово-революційного комітету примчали мене заарештовувати ... Тут я дізнався, що всі відомості з Петербурга найпохмуріші, що в самому Пскові вже діє більшовицький Військово-революційний комітет ; що в руках у цього комітету підписана прап. Криленко і матросом Дибенко телеграма про мій арешт в разі появи в Пскові. Понад це я дізнався ще й гірше, а саме: що сам Черемисов [головнокомандувач Північним фронтом - ред.] Робить усілякі аванси революційного комітету і що він не прийме жодних заходів до посилці військ до Петербургу, так як вважає подібну експедицію безцільної і шкідливою.

Він [Черемисов - ред.] Намагався ще по прямому проводу умовити командувача Західним фронтом ген. Балуєва не чинити допомоги уряду ...

Раптом дзвінок у парадних дверей! Краснов зі своїм начальником штабу ... Пізно вночі ми виїхали в Острів ... Похід на Петербург - оголошений. Ми не знали тоді, що уряд, на допомогу до якого ми поспішали, вже у владі більшовиків, а самі міністри - в Петропавлівській фортеці. Але ми на власні очі спостерігали, з якою стрімкою швидкістю петербурзькі події відгукувалися на фронті, руйнуючи всю дисципліну і ледь налагоджений після Корнілова порядок.

З великим запізненням поїзда, навантажені ешелонами 3-го кінного корпусу, рушили в путь. Вся «бойова міць» корпусу зводилася до 500-600 козаків і декільком гармат ... Майже без пострілів і, наскільки пам'ятаю, без всяких жертв Гатчина була зайнята урядовими «військами» ... З першої ж хвилини появи в Гатчині я став посилати у всі сторони телеграму за телеграмою з вимогою висилки військ. Звідусіль відповідали, що війська вже вислані або висилаються ...

У отруєному страхом повітрі носяться найнеймовірніші, жахливі чутки. Починаються всюди шепотіння: якщо козаки видадуть добровільно Керенського, вони вільно повернутися до себе додому, на тихий Дон ...

Близько 10-ї години мене раптово будять. Абсолютно несподівана звістка: козаки-парламентарі повернулися з матроської делегацією на чолі з Дибенко! Основна умова матросів - безумовна видача Керенського в розпорядження більшовицьких властей; козаки готові прийняти цю умову!

... Я пішов з палацу за 10 хвилин до того, як зрадники увірвалися в мої кімнати. Я пішов, не знаючи ще за хвилину, що піду. Пройшов безглуздо переодягнений під носом у ворогів і у зрадників ...

Керенський А. Ф. Гатчина // Жовтнева революція: Мемуари. М., 1991. С. 170, 173-175, 177-186, 200, 202.

В. І. Ленін. Загрозлива катастрофа і як з нею боротися |  з газет |  Лідерів Всеросійського демократичного ради і Тимчасового уряду |  БІЛЬШОВИКИ ПРИХОДЯТЬ ДО ВЛАДИ |  В. І. Ленін. Більшовики повинні взяти владу |  Марксизм і повстання |  Криза назріла (29 вересня) |  Жовтня 1917 р |  Л. Д. Троцький |  Верховський А. І. З виступу на засіданні комісії з оборони і закордонних справ Передпарламенту |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати