Головна

Як Ілля Журба козаком став

Зростає у нас на Кубані такий чагарник - лозняк. Як подує вітер, він нижче будь-якої трави кланяється, а в тиху погоду - випрямиться, підніме гілки і стоїть собі красується, немов богатир який ... Наш станичний отаман Тимофій Убійвітер був точь-в-точь як той лозняк - начальству нижче всіх кланявся, а перед простою людиною великого начальника з себе будував.

Треба вам ще сказати, що був Убійвітер, як то кажуть, козак з головою і вмів справи з вигодою для себе влаштовувати. Свою старшу дочку він примудрився видати заміж за полковника, який в канцелярії самого Кубанського військового отамана служив. Друга дочка нашого отамана була одружена з багатим Єкатеринодарським купцем. Тому був Тимофій у великій пошані у високого начальства і не знав, куди подіти гроші.

У станиці він робив все, що захоче, і боявся лише одного - сміху. Варто при отамана якимось козакам посміятися переможе себе - як Тимофій відразу випинав груди, зводив брови і з підозрою дивився на сміються.

І ось якось прийшла звістка, що проїде через нашу станицю сам пан отаман війська Кубанського. Що тут почалося! Всіх козаків Тимофій вигнав рівняти дорогу і лагодити паркани. Жінкам було суворо наказано хати білити. Навіть дітлахів Убійвітер до справи приставив - велів вулиці підмітати і водою збризкувати.

Отамана чекали на наступний день вранці. І ось ще сонце не встигло піднятися з-за хат, а станиця наша вже вся була на ногах. У правління, біля осідланих коней, чергувала сотня добірних козаків. Правленческого писар в садочку в сотий раз дресирував станичний духовий оркестр, в якому було чотири труби і барабан. На площі юрмився причепуритися народ, а на дзвіниці сидів самий окатий козачок і стежив за Єкатеринодарської дорогою. Сам Тимофій Убійвітер, спітнілий і запарених, в білій черкесці бігав вулицями і перевіряв, чи добре вибілені хати і підметено чи біля дворів. Потім Тимофій прибіг на площу і став оглядати козацьких коней, тому що була всім відома любов кубанського отамана до відмінних коням.

Годині о десятій, коли все вже здорово умаялісь і розм'якли під жарким сонцем, пролунав з дзвіниці несамовитий крик:

- Їде! Їде! Пил аж до неба піднімається!

Отаман зірвав з себе шапку-кубанку, перехрестився і подав команду:

- Давай!

І зараз же козаки скочили на коней, з садочка, як горошини з стрючка, бризнули музиканти, а на дзвіниці заспівали, заграли дзвони.

Не минуло й п'яти хвилин, як в кінці вулиці, біля вигону з'явилося запорошене хмара.

Отаман наш соколом влетів на коня, махнув рукою і ще раз вигукнув:

- Давай!

Духовий оркестр грянув, не те «Боже, царя храни», не те похоронний марш, але так страшно і оглушливо, що у козаків кинулися коні. Вперед зробили крок станичні старі з хлібом і сіллю. Солов'ями заливалися дзвони.

- Смирнов-вірно! На кра-вул! - Гаркнув отаман і рвонув з піхов шаблю.

Пільний клубок докотився до площі, зупинився і розсіявся.

І всі побачили, що в тачанці, запряженій лихий гнідий трійкою, сидить за все одна людина. А коли розгледіли, хто ця людина - по площі прокотився сміх. Захлинувся і замовк оркестр. Тільки дзвони продовжували свій веселий передзвін.

У тачанці, натягнувши поводи і посміхаючись, сидів Ілько Журба - всім відомий циган-конокрад, лихий, веселий, але невдаха хлопець. Скільки разів він крав коней - стільки його і ловили. А не вбили тільки через веселості. Як видно, Ілько не розраховував на таку урочисту зустріч і був вражений нею - яскравий рот його під чорними вусами широко розкрився від подиву, темні очі стали зовсім круглі. Але спритний циган швидко подолав розгубленість. Він встав в тачанці, махнув смоляним чубом і гаркнув:

- Молодці, козаки! Дякую за урочисту зустріч! Жалую пану отаману нанки на штани! - Він торкнув поводи, і гніді жеребці нетерпляче затопталися на місці. - А тепер, звиняйте - ніколи! Поспішаю у своїх справах ...

- Ні, постривай! - Недобрим голосом промовив Тимофій Убійвітер і сердито зиркнув на дзвіницю, де все ще заливалися дзвони. - Звідки у тебе ці коні?

- Знайшов - насилу пішов! А наздогнали б - ще дали! - З хоробрістю відчаю відповів циган. - А що бідному Ілько робити? Землі у нього немає, а дружина, діти їсти-пити просять.

- Та я теб-бе! - Задихнувся від злості Убійвітер. - Згноїти негідника!

Він обернувся, щоб покликати тиждневних, і завмер з відкритим ротом. За кілька кроків від нього зупинився новенький чепурних фаетон, і з-під піднятого верху визирали генеральські погони і сивобородий, рум'яне обличчя військового отамана.

Догадливий писар махнув рукою, і оркестр неструнко, але оглушливо гримнув свою суміш гімну з маршем. І зараз же, за заздалегідь наміченим розпорядку, до фаетона підійшли люди похилого віку з хлібом і сіллю.

Військовий отаман неуважно прийняв піднос з хлібом і сіллю, сунув його в руки свого ад'ютанта, нетерпляче вискочив з фаетона і дрібними кроками попрямував прямо до Ількова трійці.

- Ех! Хор-роши коні! - Милуючись трійкою, вигукнув отаман. - Чорні лебеді, а не коні!

І тут Тимофій Убійвітер показав себе.

- Ваша величність! - Вигукнув він, хвацько підкинувши два стислих пальця до кубанці. - Дозвольте доповісти! Власник цих прегарних коней циган Ілько Журба, відомий своєю працьовитістю і зразковою поведінкою, просить вас прийняти від нього цих коней в презент!

- Що ?! - Недовірливо і радісно перепитав отаман.

- Так точно, ваше превосходительство! - Підтвердив спритний циган. - Так що прошу прийняти від мене цих коней! Куди простому циганові такі орли! Чи не погребуйте, ваше превосходительство!

- Ось це уважив, так уважив ти мене, Журба, - розчулено промовив генерал. - Люблю коней.

- Так я ж відразу це помітив, ваше превосходительство, - таким же розчуленим тоном підхопив циган і навіть шмигнув носом. - Я ж тільки для вас і діставав ... тобто ростив цих соколів.

- Що хочеш за коней, циган? Хочеш - тисячу рублів.

- Та ні, ваше превосходительство! Куди мені тисяча рублів! - Відмахнувся циган. - Я про інше прошу! Бажаю стати козаком, ваше превосходительство! Прошу прийняти мене в козачий стан!

- Похвально! Молодець! - Зрадів генерал і покликав станичного отамана, який в цей час висилав козаків за околицю з наказом затримувати і не допускати в станицю всіх, хто буде шукати гнідих коней.

- Так, значить, Журба гарної поведінки? - Запитав військовий отаман.

- Відмінного, ваше превосходительство!

- Дуже добре! - Милостиво кивнув циганові військовий отаман. - Будеш козаком! А в який станиці ти бажаєш оселитися?

- У цій, ваше превосходительство, будьте так ласкаві! - Попросив Журба. - В цій! Аж надто тут отаман хороший! Добра людина! І душа у нього відкрита, щедра, прямо як у мене! І характер мій!

- Бути по сему! - Вирішив генерал і наказав Тимофію: - накраєш Журбі надів! Хату збудували новому козаку! Пару коней і корову дасте! Ну, можна за мій рахунок!

Наш отаман з кислою посмішкою покірно кивав головою. А Журба тільки примовляв:

- Красно дякую, ваше превосходительство! Уклінно дякую!

- Коней поки до себе на стайню постав, отаман, - розпорядився генерал. - Мені зараз не до того, далі їду. А дня через три перешлеш їх з надійною людиною до мене в Катеринодар. - Генерал підійшов до Тимофія, милостиво поплескав його по плечу і закінчив: - А тобою я задоволений! Дуже задоволений! У станиці - порядок, чистота. Оркестр хороший. Хоча я, правду кажучи, не зрозумів, що він грав. А ти молодець! Дарую тебе і козаків, які гідно зустріли мене, сукном на святкові шаровари!

Військовий отаман повернувся на каблуках і попрямував до свого фаетона. Знову задудів труби і загуркотів барабан.

Фаетон, супроводжуваний козаками, промчав по станиці і зник.

- Ну, ірод, веди швидше коней до моєї стайні! - Гримнув на Ілько отаман. - Та скажи спасибі, що я тебе виручив!

- Е, отаман! - Засміявся циган. - Це ти мені спасибі говорити повинен. За один день дві пари добрих штанів заробив - одну від мене, а іншу від пана військового. І ще відважного козака для своєї станиці придбав ... - Журба з тривогою подивився на вигін, де знову клубилася пил, і присвиснув: - Ой, не подобається чогось мені ця пилюку! Але тепер я не циган, а козак, і насамперед повинен наказ отамана виконувати!

Тут Ілько стрибнув у тачанку, клацнув поводами, і лихі гніді забрали його в бічній провулок, де стояв отаманський особняк.

А на станичну площа трохи згодом влетів невідомий козарлюга, оточений цілим десятком станичних козаків.

- Де він, ваш отаман? - Басом кричав козарлюга. - За яким такому праву він не конокрадів, а козаків вистачає?

- Чого розоряєшся, кум? - Виступив вперед Тимофій Убійвітер.

- Та як же мені не кричати, коли вранці в Катеринодарі на Сінному у мене коней з тачанкою повели!

- Немає в нас чужих коней, окрім тих, які самому його превосходительству панові військовому отаманові належать! - Строго заявив Тимофій. - А тачанку дійсно хлопці на шляху підібрали ... Може, твоя? Підемо подивимось!

Він підхопив заїжджого козака під руку, велів тиждневним виходити і напоїти його коня. По дорозі до отаманський дому нові друзі спершу зайшли до шинку, потім до отаманський свата, потім - до свахи. І коли підійшли до воріт особняка Убійвітра - господар викрадених коней чомусь ніяк не міг пройти в хвіртку і дивувався, чому вона така вузька.

На отаманський двір заїжджий козак потрапив через ворота. Ілько Журба казав, що козак довго ходив навколо своєї тачанки і сумнівався:

- Чи моя? А може, не моя?

Але врешті-решт вирішив, що його ...

А на коней він кинув байдужий погляд і промовив:

- Хіба ж це коні ?! Ось у мене були коні! А це так, комашки-таракашки, хоч і господар у них сам пан військовий отаман.

На наступний день Ілько змусив Тимофія нарізати йому земельний наділ, пригадав всі обіцянки військового отамана і зажадав, щоб були вони виконані. А коли Тимофій Убійвітер намагався підсунути йому незручну землю і поганих коней, Ілько хитав головою і примовляв:

- Ай яй яй! Доведеться мені дійти до пана військового отамана і запитати, чому не виконують його слово? Незручно, пан отаман. Дві пари штанів заробив, а жілішь ... Ай-яй-яй! На моїх конях адже суконні шаровари заробив.

- Та які вони твої! - Вибухав Убійвітер.

- А чиї ж? Господаря на них не знайшлося - значить, мої, кревні ... Ось тачанка - та дійсно не моя. А коні, видать, мої.

Отаман тільки сопів, але всі вимоги Ілько уважив.

То чи не стало на Кубані цигана-конокрада Ілько і з'явився в нашій станиці козак Ілля Журба.




 Василь Олексійович Попов |  Оповіді діда Аслана |  Сказ про хитрого пане |  Правильний шлях |  лебединий острів |  Сказ про Квітці-дощовик |  знатний дядечко |  Кочети генерала Суворова |  Як козак Наполеона в полон брав |  Чортів колодязь |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати