На головну

Quot; БУТИ ТИМ, КИМ ТИ Є НАСПРАВДІ "цілі людини очима психотерапевта

1.  I. Самомасаж.
  2.  II. Лікувальний самомасаж.
  3.  II. Правила самомасажу.
  4.  II. Правила самомасажу.
  5.  II. Правила самомасажу.
  6.  IV. Принцип поваги прав і гідності людини.
  7.  IV. ЕДЕМ ЯК МЕТАФОРА: ЕВОЛЮЦІЯ ЛЮДИНИ

У наші дні більшість психологів вважають себе ображеними, якщо їх підозрюють у схильності до філософствування. Я не поділяю цієї реакції. Я не можу не думати про сенс того, що спостерігаю. І цей сенс, мабуть, має дивовижні наслідки для сучасного світу.

У 1957 році д-р Рассел Бекер - один з моїх друзів, колишній мій студент і колега - запросив мене прочитати спеціальну лекцію для викладачів Вустерского коледжу в Огайо. Я вирішив прояснити для себе сенс тих напрямків, за якими розвивається особистість у вільній атмосфері психотерапевтичних відносин. Коли я закінчив роботу, у мене виникли серйозні сумніви в тому, чи є в ній щось нове або значне. До певної міри ці страхи були розсіяні на подив довгими оплесками аудиторії.

З плином часу мені довелося поглянути на те, про що я говорив, більш об'єктивно, і я відчув задоволення в двох відносинах. Мені здається, робота добре виражає підсумки спостережень, які вилилися в дві важливі для мене теми: моя довіра до людського організму, коли він вільно функціонує, і екзистенціальне якість задовольняє нас життя - тема, яка представлена ??деякими нашими найсучаснішими філософами, але яку чудово висловив Лао-цзи40 більше 25 століть тому.

* * *

питання

"Яка мета мого життя ?," До чого я прагну? "," Яке моє призначення? "- Ці питання час від часу ставить перед собою кожна людина, іноді спокійно, іноді в болісної непевності або розпачі. Це старі-престарі питання, які задавалися і на які давалися відповіді в кожному столітті історії. Однак це також і питання, які кожен індивід повинен поставити перед собою сам і сам на них відповісти. це питання, які я як консультант чую в різних варіантах, коли люди, що мають особисті проблеми, намагаються дізнатися, зрозуміти або вибрати напрямок свого життя.

До певної міри немає нічого нового, що може бути сказано про ці питання. Звичайно, обрана мною фраза, яка відкриває цю роботу, запозичена у людини, який боровся з цими проблемами більш як століття тому. Моя спроба висловити ще одне особиста думка про предмет цієї суперечки - цілі і наміри людей - може здатися самовпевненої. Але так як я протягом багатьох років працював з людьми, страждаючими розладами і поганий соціальною адаптацією, то, ймовірно, можу розгледіти структуру, напрям, загальне і закономірності в їх спробах відповісти на ці питання. І я б хотів поділитися з вами моїм розумінням того, до чого прагнуть людські істоти, коли вони вільні вибирати.

деякі відповіді

Перед тим як ввести вас в світ мого досвіду, отриманого в роботі з клієнтами, я б хотів нагадати про те, що згадані мною питання - чи не псевдопитання, які передбачають заздалегідь готовий відповідь; відповідаючи на них, люди в минулому і сьогоденні так і не дійшли згоди. Коли люди в минулому запитували себе про своє головне призначення, деякі відповідали словами з катехізису: "Головна мета людини - славити Бога". Інші вбачали мету життя в підготовці себе до безсмертя. Треті вибирали набагато більш земну мета - отримувати задоволення, відчувати і задовольняти кожне чуттєве бажання. Четверті, і це можна сказати про дуже багатьох в даний час, вважають, що мета життя полягає в придбанні матеріальних благ, положення, влади, знань. Деякі вбачають свою мету в тому, щоб повністю присвятити себе відданому служінню справі, яке знаходиться поза ними, - скажімо, християнства чи комунізму. Наприклад, Гітлер бачив свою мету в тому, щоб стати вождем панівної раси, яка б панувала над усіма іншими. На відміну від нього який-небудь простий житель Сходу все своє життя прагнув до знищення своїх бажань і досягнення найвищого контролю над собою. Я згадую про ці різних варіантах відповідей, щоб показати, як сильно різнилися мети, заради досягнення яких жили люди, і припустити, що існує безліч таких цілей.

У своїй недавній роботі Чарлз Морріс41 об'єктивно дослідив шляху життя, бажані студентами різних країн - Індії, Китаю, Японії, США, Канади та Норвегії [5]. Як можна було очікувати, він виявив певні відмінності між цими національними групами. Він також спробував, використовуючи факторний аналіз даних, визначити лежать в основі цих відмінностей цінності, які, ймовірно, служили основою тисяч індивідуальних переваг. Не вдаючись в деталі, ми можемо зупинитися на п'яти вимірах, які були виявлені в результаті такого аналізу і які, якщо їх скомбінувати в якості позитивних і негативних факторів, послужили причиною цих індивідуальних виборів.

Перше таке ціннісний вимір пов'язане з наданням переваги відповідального, морального, помірного участі в житті, при якому цінується і зберігається все те, що придбав чоловік.

Друге ціннісний вимір пов'язане з радістю активних дій при подоланні перешкод. При цьому з упевненістю проявляється ініціатива або в рішенні особистих і соціальних проблем, або в подоланні перешкод в світі природи.

У третьому вимірі виділяється цінність самодостатньою внутрішнього життя з багатим і розвиненим самосвідомістю. Влада над людьми і речами заперечується на користь глибокого і доброзичливого проникнення в самого себе і інших.

У четвертому вимірі, що лежить в основі переваг, високо цінується сприйнятливість до людей і природи. Натхнення, здається, виходить з надлічного джерела, що перебуває поза людиною, так що він живе і розвивається, весь час звіряючись з цим джерелом.

У п'ятому, і останньому, вимірі виділяються чуттєві задоволення, насолоди. Цінуються прості радощі життя, віддача себе моменту, відкритість життя без напруги.

Це одне з перших досліджень, одна з перших спроб об'єктивно виявити відповіді, що даються в різних культурах на питання про призначення життя. Воно доповнило наші відомості з даного питання. Воно також допомогло визначити деякі з основних термінів вимірювань вибору. Як каже Морріс, описуючи ці вимірювання: "Це можна порівняти з тим, як якщо б представники різних культур створювали за допомогою п'яти основних музичних тонів різні мелодії" [5, с. 185].

процес становлення |  Особистість, яка з'являється |  ПОНЯТТЯ Про ПСИХОТЕРАПИИ ЯК ПРОЦЕСІ |  загадка процесу |  Про підхід |  Труднощі і хвилювання пошуку |  Основна умова |  виникає послідовність |  Сім стадій процесу |  Приклади, що характеризують процес в одній області |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати