загрузка...
загрузка...
На головну

Механізми психологічного захисту

1.  PH крові, фізіологічні механізми, що підтримують сталість кислотно-лужної рівноваги.
  2.  А. Засоби захисту інформації в інформаційних мережах
  3.  Абстрактні моделі захисту інформації
  4.  Адаптація аналізатора, ееперефіріческіе і центральні механізми.
  5.  Адміністративний порядок захисту прав
  6.  Адміністративний порядок захисту прав.
  7.  Активні маскуючі перешкоди і принципи захисту від них

Захисні механізми являють собою особливого роду психологічну активність, реалізовану в формі специфічних прийомів переробки інформації, які можуть запобігти втраті самоповаги і уникнути руйнування єдності образу Я.

Механізми психологічного захисту: заперечення - Процес усунення, ігнорування травмуючих сприйняттів зовнішньої реальності; витіснення - Позбавлення від внутрішніх конфліктів за допомогою активних винятків зі свідомості неприйнятного мотиву або небажаної інформації. Феномени забування чогось пов'язані з небажаною інформацією. проекція - Процес приписування власних почуттів, бажань і особистісних рис, в яких людина не хоче собі зізнаватися через їх неприйнятність, на іншу особу. Ідентифікація - людина бачить в собі іншого, переносить на себе мотиви і якості, властиві іншій особі (по Грановської Р.) і інші механізми.

рефлексивне свідомість - Необхідною і першим етапом його є самосвідомість, чи свідомість самості. рефлексія як практика свідомості виявляє себе як різного ступеня і глибині усвідомлення самості, власної чуттєвості. самосвідомість- Система уявлень індивіда про самого себе, на основі якої він будує свою взаємодію з іншими людьми і ставиться до себе.

1. когнітивний - образ своїх якостей, здібностей, зовнішності, соціальної значущості.
  2. емоційний - самоповага, себелюбство.
  3. оціночно-вольовий - прагнення підвищити самооцінку.

Складові: 1. Реальне Я; 2. Ідеальне Я; 3. Динамічне Я; 4. Фантастичне Я.

Самосвідомість проявляється в самопізнанні, самооцінці, самоконтролі, самоприйняття. самопізнання - Націленість людини на пізнання своїх внутрішніх можливостей і якостей. Воно відбувається 1) в аналізі результатів діяльності, поведінки, спілкування; 2) при усвідомленні ставлення інших до мене; 3) в самонаблюдении своїх станів. самоконтроль - Проявляється в усвідомленні і оцінці суб'єктом власних дій, психічних станів, в регуляції їх протікання на основі вимог і норм діяльності, поведінки, спілкування. Особливий механізм людини як суб'єкта діяльності, пізнання, спілкування. самооцінка- Компонент самосвідомості, включає знання про себе, оцінку себе і шкалу значущих цінностей, щодо яких визначається ця оцінка.

Самосвідомість пов'язано з рівнем домагань. рівень домагань проявляється в ступені труднощі цілей і завдань, які людина ставить перед собою, і являє собою реалізацію самооцінки людини в діяльності і у взаєминах з іншими.

З точки зору духовної психології, богослов'я людина народжується унікальною особистістю з набором якостей, реалізація яких в житті залежить від його волі вибору, т. Е. Свободи волі. До цих якостей віднесемо моральність, сором, совість, духовність, віра.

сором- Зовнішня монологічне інстанція, регулює поверхневий шар соціальних відносин у відповідність з прийнятими нормами і правилами і на підставі внутрішнього почуття, т. К. Званого духовного імунітету. Сором - це потрійна прерогатива людської особистості. Особистість, яка втратила сором, навряд чи може такий називатися. совість - (Почуття каяття, що базується на переживанні дій, що співвідносяться і не співвідносяться з нормами, встановленими в духовній традиції, які транслюються особистості за допомогою механізмів виховання та освіти, культивованими в сім'ї та суспільстві) - внутрішня діалогічна інстанція.

свідомість - Це вища, інтегруюча форма психіки, результат суспільно-історичних умов формування людини у трудовій діяльності, при постійному спілкуванні (за допомогою мови). важливі психологічні характеристики свідомості (Петровський А. в.):

1) характеристика в самій назві свідомості - Воно включає в себе сукупність знань про навколишній світ. Спосіб, яким існує свідомість - знання. У структуру свідомості, таким чином, включаються важливі пізнавальні процеси: відчуття і сприйняття, пам'ять, мислення і уяву. За допомогою відчуттів і сприйняття складається почуттєва картина світу. Пам'ять дозволяє відновити образи минулого, уява - будувати образні моделі майбутнього; мислення - забезпечує вирішення завдань шляхом використання узагальнених знань. Порушення будь-якого з цих процесів тягне розлад свідомості;

2) виразне розрізнення об'єкта і суб'єкта, Т. Е. Того, що належить «Я» і не «Я»;

3) забезпечення целеполагающіх дій. У функції свідомості включаються: формування мети діяльності, при цьому складається і зважується мотив; приймаються вольові рішення; враховується хід виконання дій, і вносяться в нього необхідні корективи;

4) включеність до складу свідомості певних відносин. Наше ставлення до зовнішнього середовища є наша свідомість.

Обов'язковою умовою формування і прояву всіх вище зазначених специфічних якостей свідомості є мова. У процесі мовної діяльності відбувається накопичення знань. Мова - Особлива об'єктивна система, в якій записано суспільно-історичний досвід або суспільну свідомість. Мова в даному разі стає реальним свідомістю. Свідомість властива тільки людині. (Тварини їм не володіють).

Таким чином, в психології виділені наступні основні форми психічного відображення дійсності:

1. Психічні процеси - Способи відображення дійсності, що забезпечують зв'язок людини із зовнішнім світом, забезпечують пізнання реальності, через них відбувається формування інших елементів психіки, свідомості і інтелекту людини. До них відносяться: пізнавальні, емоційні і вольові процеси.

2. Психічні властивості - Це основні елементи психіки, що визначають зміст внутрішнього світу і індивідуальне своєрідність життя, діяльності та поведінки людини. До них відносяться: спрямованість, характер, темперамент, здібності особистості.

3. Психічні стану - Це функціональний настрій психіки в певний момент життя і діяльності людини (готовність, інтерес, установки).

4.психічні освіти - Це що формуються в процесі діяльності людини елементи, які відображають особливості цієї діяльності і забезпечують її успішне виконання. До них відносяться: знання, вміння.

Розділ 1. Загальна психологія ............................................. ................................ 5 |  Пояснювальна записка |  МОДУЛЬ № 1: Феноменологія. Методологія та історія психології. |  Феноменологія. Методологія та історія психології. |  Структура сучасної психології (Азарова Е. а., Мочалова Ю. а.). |  Тема 2. Методологічні аспекти вивчення психології людини. |  Принцип системності. |  Вчення про суспільно-історичної обумовленості людської психіки в марксистській психології (Л. С. Виготський, С. Л. Рубінштейн, А. Н. Леонтьєв). |  Основні школи вітчизняної психології. |  Тема 4. Категорії «психіка» і «свідомість» в психології |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати