Головна

структурний аналіз

  1.  ABC-аналіз і аналіз стадій взаємин з покупцями
  2.  Cpeдcтвa аналізу ознак вторгнення
  3.  I. Аналіз виховних можливостей середовища
  4.  I. Два підходу в психології - дві схеми аналізу
  5.  II. Збір і аналіз інформації з даної проблеми
  6.  III. АНАЛІЗ ЗМАГАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У БОКСІ
  7.  IV. Вимоги до водопостачання і каналізації

Е. Берн відкрив три різні способи існування людини в світі, кожен з яких складається з набору думок, почуттів і поведінки. Якщо людина мислить, відчуває і веде себе, копіюючи одного з батьків або інших дорослих, які вчили його жити, він знаходиться в его-стані батька. Якщо ж він думає і діє, виходячи з принципу «тут і тепер», реагує на те, що відбувається навколо нього, використовуючи свій потенціал дорослої особистості, він проявляє своє его-стан дорослого. Якщо ж його думки почуття і поведінку схожі на те, що він зазвичай робив в дитинстві, він переміщається в его-стан дитину.

Таким чином его-стан - це сукупність пов'язаних між собою думок, почуттів і поведінки людини, спосіб існування і прояви однієї з трьох частин особистості в даний момент часу. Об'єднавши разом ці три его-стану, ми отримуємо тричленну модель его-станів особистості.

Графічно ця модель зазвичай зображується трьома дотичними один з одним колами (схема 3).

Модель его-станів лежить в основі структурного аналізу, Який розкриває суть особистості і основи її взаємодій з іншими.

Ці три его-стану дозволяють людині бути гнучким. Не можна сказати, що якийсь з них краще або гірше. Зрілий чоловік використовує їх все - в залежності від конкретної ситуації. Кожне его-стан необхідно людині як важлива невід'ємна частина структури його особистості. У чому полягає їх цінність?

Схема 3. Основні его-стану особистості

Его-стан Батька несе в собі все багатство людського досвіду, що передається з покоління в покоління, моральні переконання і моделі поведінки. Це наша пам'ять, традиційне бачення світу і життя. Воно засноване на турботі про збереження людського роду, культурних і сімейних традиціях і виникає ще в дитячому віці, задовго до того, як людина стає татом чи мамою.

Чисто зовні Батько проявляє себе досить явно і, перш за все, через що даються вказівки: «Роби те, але не роби цього ...»;

«Завжди ...»; «Ніколи ...»; "Будь обережний..."; «Замовкни ...»; «Припини це негайно!»; «Я не дозволю так з собою поводитися!»; «Я вам допоможу ...» і т. П. Його мова рясніє приказками і кліше: «Це смішно і безглуздо ...»; "Всі чоловіки..."; «Ви ніколи нічого не робите путнього ...»; «Начальник завжди правий ...»; «Сім разів відміряй і один раз відріж!»

Улюбленими жестами Батька є: витягнутий вказівний палець, похитування голови, погладжування по спині і по голові, стискання в своїх обіймах, підморгування, зморщені брови. Найбільш часто зустрічаються пози: руки на стегнах або схрещені на грудях, підпертий руками підборіддя, ноги широко розставлені.

Коли включається Его-стан Дорослого, людина реагує на ситуацію «тут і тепер» і використовує всі можливості, властиві зрілій людині. Способи вирішення проблем, моделі поведінки та почуття - все адекватно реальної ситуації. Людина при цьому використовує відповідні віком інтелектуальні та емоційні ресурси. У цьому стані люди зазвичай спокійні, не виражають емоцій, задають питання за змістом: «Що?», «Хто?», «Коли?», «У чому полягають факти?» Улюбленими фразами стають: «Я згоден ...»; «Ось моя думка ...»; «Я зважу всі за і проти ...»; «Почекайте, я прикину ...». Тіло Дорослого теж має свої сигнали: гармонійне поєднання розслабленості і напруги в позі і рухах, голова не нахилена (Дитина) і не піднята (Батько), а пряма, спокійний погляд, ступні ніг на підлозі, руки відкриті, верхня частина тулуба нахилена вперед (вираз зацікавленості).

Дитина - це світ емоцій і почуттів: ірраціональних страхів, тривог; смутку і гніву, радості, ентузіазму, ніжності і любові. Це гра уяви і джерело творчості, креативності. Саме Дитина - джерело наших спонукань, спонтанності, творчих поривів, теплоти, пристрастей, підпорядкування або бунту, пронозливості і хитрості.

Дитина виявляє себе в першу чергу через пози і жести: зігне ноги під стільцем, недбало кивне у відповідь на вітання, злякавшись, напружено зведе плечі, обурюючись, буде викручувати собі руки, забувши про все, стане чухатися, нудьгуючи - жонглювати олівцем або малювати що-небудь під час наради. Його улюблені вирази: «Я хочу»; "Прекрасно"; "Я боюсь"; "Я повинен"; "Залиште мене в спокої!"; «Прокляття».

Цінність структурного аналізу полягає в тому, що, уважно спостерігаючи за зовнішніми реакціями людини (вербальними і невербальними), можна визначити, що він відчуває, і зрозуміти деякі важливі уявні патерни. Адже суть моделі его-станів і полягає в тому, що вона дозволяє нам встановити надійний зв'язок між думками, почуттями і поведінкою.

Справді, якщо людина демонструє нам поведінку, відповідне его-станом Батька, то можна передбачити, що він у владі думок і почуттів, які скопіював у старших. Демонстрація сигналів, властивих его-станом Дорослого, недвозначно повідомляє, що думки і почуття їх володаря відповідають ситуації «тут і тепер». Якщо ж зовнішня поведінка людини нагадує моделі Дитину, то можна припустити, що він відчуває в цей момент почуття зі свого дитинства.

Закінчуючи характеристику структурної моделі особистості, підкреслимо, що структурна модель характеризує кожне его-стан, розкриваючи тим самим зміст особистості. Наступна проблема - як ми використовуємо его-стан. Вирішуючи її, Е. Берн створює функціональну модель особистості і розробляє функціональний аналіз.




 СПІЛКУВАННЯ І ЕМОЦІЇ |  РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ В ОБЩЕНИИ |  Механізми розвитку особистості |  СПІЛКУВАННЯ В СОЦІАЛЬНІЙ РОБОТІ |  Стиль як константних характеристика спілкування |  Проблема продуктивності стилю спілкування |  ТЕХНОЛОГІЯ безпроблемно СПІЛКУВАННЯ Т. ГОРДОНА |  Як розпізнати проблему партнера |  Як розпізнати і вирішити свою власну проблему |  Безпрограшний метод вирішення конфліктів |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати