Головна

I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 1 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Громадське тварина. Введення в соціальну психологію.

уч., изд. 7.

пров. з англ.

М., 1998..

517 с.

Передмова наукового редактора російського видання

Елліот Аронсон, видатний американський соціальний психолог, народився в 1932 р в невеликому містечку під Бостоном в штаті Массачусетс. Його батьки були бідні і не отримали хорошу освіту, але Елліот в 1950 році поступив в Брендайзскій університет. Там він одного разу випадково потрапив на лекцію по вступного курсу психології, яку читав Абрахам Маслоу. Лекція була присвячена забобону, і питання, які ставив Маслоу, точно збіглися з тими, що в дитинстві виникали у самого Еліота, який страждав від антисемітських переслідувань з боку своїх однолітків. Ця лекція справила на Аронсона настільки сильне враження, що він поміняв спеціалізацію в коледжі з економіки на психологію.

Після отримання ступеня бакалавра Аронсон, за наполяганням Маслоу, вирішує продовжити освіту і в 1956 р вступає до аспірантури Стенфордського університету. Тут відбулася його зустріч з Леоном Фестінгер, який на той час якраз закінчив свою книгу про когнітивний дисонанс. Ця зустріч визначила весь подальший науковий шлях Е. Аронсона.

Закінчивши аспірантуру, Аронсон викладав і вів дослідження в Гарвардському, Техаському і Міннесотського університетах, а останні 25 років він є професором Каліфорнійського університету в місті Санта-Круз.

У 1954 р він одружився з Вірою Рабінек, у них четверо дорослих дітей.

Елліот Аронсон відомий своїми витонченими теоретичними ідеями, винахідливими експериментами, дотепними і ефективними прикладними дослідженнями і розробками, численними статтями та книгами. Кожен, хто хоче глибоко освоїти соціальну психологію, часто звертається до "Настільною книзі по соціальній психології" (The Handbook of Social Psychology, 1968, 1985) - авторитетної зведенні соціально-психологічного знання, співредактором двох видань якої він є.

Е. Аронсон вніс серйозний вклад в різні області соціальної психології - в вивчення дисонансу, переконливою комунікації, міжособистісної привабливості, забобону, експериментальної методології. Він удостоєний найавторитетніших нагород за досягнення в усіх можливих для вченого сферах діяльності: дослідження, книги, педагогічну діяльність та рішення практичних проблем.

Різнобічна обдарованість Аронсона допомогла йому створити один з кращих підручників із соціальної психології, який ви зараз тримаєте в руках. Книга "Громадське тварина" витримала вже сім видань в США і переведена на 14 мов світу. Чудово, що в світ виходить її переклад і на російську мову.

Є кілька причин, за якими для тих, хто прагне зрозуміти механізми і закони внутрішнього світу і соціальної поведінки людини, книга Е. Аронсона особливо цікава і корисна.

Перш за все, заворожує загальний пафос автора і наукового співтовариства, яке він представляє, - показати (і довести!), Що найскладніші психологічні явища можуть бути вивчені засобами науки '. побудовою теорій, висуванням гіпотез, їх перевіркою в ході контрольованих експериментів, в результаті якої теорія підтверджується або спростовується. Назва книги "Громадське тварина" зайвий раз підкреслює, що найскладніші феномени соціальної поведінки людини можна зрозуміти, використовуючи, в принципі, ту ж наукову стратегію, що і при вивченні інших - «не громадських" тварин.

У зв'язку з цим доречно згадати, що і в нашій країні, починаючи з 60-х рр., Вітчизняні вчені доклали чимало зусиль, щоб в тісних рамках ідеологічних заборон і обмежень все-таки узаконити наукове соціально-психологічне знання, поставити соціально-психологічну освіту (перш за все в Ленінградському і Московському університетах), почати розвивати дослідження в цій галузі науки, публікувати наукові статті, монографії та підручники. Колишні ідеологічні заборони скасовані, але виникли нові, якщо можна так висловитися, методологічні опору на шляху наукового підходу до соціально-психологічним феноменам. Я маю на увазі популярні сьогодні міркування про непридатність "позитивістських" підходів до вивчення складних феноменів людської психіки, про відмінність між "поясненням" (застосовним нібито лише до об'єктів фізичного світу) і "розумінням" (претендують на монополію в пізнанні антропологічних і соціальних феноменів) , про переваги "якісної" методології в порівнянні з "кількісної" і т. д Кращою відповіддю на подібний методологічний скепсис (і вже тим більше на спроби замінити науку містикою) служить "демонстрація сили" - опис Аронсоном реальних успіхів строго наукового вивчення складних соціально -психологічних явищ людської психіки, його переваг перед звичайними, життєвими формами пізнання.

Інша крайність - зробити з науки збори священних істин, які незрозуміло, як виникли, а тому і не зрозуміло, як пов'язані між собою і як можуть бути піддані зміни. В кінцевому рахунку, така установка позбавляє людину справжньої свободи в поводженні з науковою інформацією. Підручник Аронсона здійснює потужне щеплення проти такого ставлення до науки. У книзі збережено весь драматизм боротьби за знання, яка не підноситься і не сприймаються-8

ється як щось закостеніло, раз і назавжди встановлене, а то, що на сьогодні встановлено, обґрунтовується в книзі не посиланнями на авторитет "науки" і "вчених", а доказовою логікою теоретизування, процедурами експериментальної перевірки теоретичних гіпотез. Наука - те, що зроблено, робиться і переробляється людськими руками і головою. Вона постає як система знань і практик їх добування, відкрита подальшому розвитку, в якому автор запрошує взяти участь, озброюючи читача відповідними інструментами.

Отже, книга Аронсона, присвячена, безсумнівно, найцікавішим явищ людської психіки, є в той же час і втіленням науковості, переконливо демонструючи хибність поділу психології на "природничо" і "цікаву".

Ще одна межа, яку руйнує Аронсон своїм підручником, - це протиставлення психології теоретичної і практичної. У книзі постійно наводяться мости між наукою і практичним життям, і автор щедро ділиться результатами своїх власних прикладних досліджень з проблем економії енергії, подолання етнічних і расових забобонів в шкільному класі, профілактики СНІДу та ін. Принципова особливість цих досліджень полягає в тому, що вони базуються на фундаментальних теоретичних ідеях, конкретні прикладні проблеми вирішуються не ad hoc, як це найчастіше робиться, а виходячи із загальних принципів і закономірностей.

Е. Аронсон прийшов в науку, бачачи в цьому найкращу можливість приносити користь людям, але потім, як він пише в своїй автобіографії, вихідний мотив - робити добро - став поступово витіснятися мотивом пошуку істини: послідовність, характерна для багатьох вчених-психологів. Так що прикладні дослідження настільки важливі для Аронсона ще й тому, що дають йому можливість поєднати обидва цих мотиву - одночасно і робити добро (сприяючи, як він каже, «удосконалення людства"), і шукати істину. Ті, хто близько знає автора, проникливо помічають, що в цьому, як і в інших своїх проявах, він поєднує, здавалося б, несумісні властивості двох своїх таких несхожих один на одного (і які не любили один одного) вчителів - м'якість і гуманістичну орієнтацію А . Маслоу і жорсткий сциентизм Л. Фестінгер.

Подання про марність теоретичної психології для вирішення практичних проблем і ілюзія незалежності прикладних областей психології від теоретичних в Росії сьогодні, на жаль, широко поширені і впливають на організацію психологічної освіти, відбір перекладної літератури, планування наукових досліджень. Підручник ж Аронсона переконливо демонструє, що, як і у фізиці, в соціальній психології "немає нічого практичніше гарну теорію".

Наприклад, для Аронсона, як і для всієї сучасної американської соціальної психології, однієї з центральних теоретичних ідей, які отримали потужний експериментальне підтвердження, є ідея влади ситуації в детермінування соціальної поведінки. І ось цей общетеоретический пафос виявляється на рідкість практичним. З нього випливає, що для вирішення багатьох соціальних проблем і настільки актуального для нас сьогодні реформування різних сфер соціального життя зовсім не обов'язково затівати важку переробку особистісних властивостей

людей! Не раз в цій книзі ми прочитаємо, як вирішуючи ту чи іншу практичну проблему, соціальні психологи направляли свої зусилля не на виправлення особистісних недосконалостей людей, а на ефективне вибудовування ситуації, що приводить до потрібного зміни поведінки і психіки.

Не можу не згадати в цьому контексті зроблений Аронсоном блискучий психологічний аналіз фундаментальних соціальних змін, пов'язаних з процесом расової десегрегации в школах Сполучених Штатів Америки. У центрі цього аналізу - ті ж питання, які хвилюють нас сьогодні в зв'язку з нашими власними реформами: чи треба діяти швидко і рішуче або ж поступово? треба спочатку підготувати і виховати населення, сформувати відповідні аттітьюд * і цінності або ж, не чекаючи, поки люди будуть повністю готові, слід форсувати організаційні та інституційні перетворення? ...

Ще одна ефективна прикладна стратегія формування і зміни відносин між людьми - організація спільної діяльності. Її, наприклад, з успіхом застосовували при перебудові міжособистісних відносин в шкільному класі ("техніка складання картинки-головоломки"). Не можна не помітити, що подібна стратегія дуже близька по духу вітчизняної теорії діяльності, і в нашій країні були виконані дослідження і прикладні розробки, які продемонстрували подібні результати.

І нарешті, про головне багатство книги Еліота Аронсона. Завдяки викладеним в ній науковим фактам і закономірностям російський читач отримує доступ до колосальних інформаційних ресурсів, накопичених західній і, перш за все, американської наукою.

Справжня наука завжди прагне до інтернаціоналізації, до все-мірності, але закрите радянське суспільство перешкоджало контактам російських і західних вчених, стримуючи розвиток соціальних і поведінкових наук. Для мене і моїх колег величезною подією був приїзд в 70-і рр. в Ленінград американських психологів Пола Екмана і Лі Росса. Скільки винахідливості їм довелося проявити, щоб зустрітися з нами, пішовши з-під контролю наглядають за ними радянських офіційних осіб! А один відомий американський соціальний психолог був навіть висланий з СРСР за те, що насмілився провести на міських вулицях невелике дослідження соціального впливу. Не відчуваючи небезпеки, він поділився його результатами, виступаючи в Ленінградському університеті. Що вже говорити про вільний обмін людьми та ідеями і про спільні дослідження!

Завдяки визвольним змін, що відбулися в Росії в кінці 80-х - початку 90-х рр., Російські вчені та викладачі можуть, нарешті, безперешкодно співпрацювати зі своїми американськими та європейськими колегами, а російські студенти можуть черпати знання з підручників, написаних в Америці - країні, де живе і працює більшість соціальних психологів, яка лідирує і задає світовий рівень в цій галузі науки.

Часто виникає занепокоєння з приводу ступеня універсальності соціально-психологічного знання і, зокрема, з приводу того,

 * Див. Виноску на с. 31. 10

збігаються соціально-психологічні закономірності, характерні для росіян і для жителів США (раніше йшлося, відповідно, про "радянських людей" і про громадян "капіталістичного суспільства"). Життєві спостереження, успішно розвивається співробітництво між громадянами Росії та США, та й строгі наукові порівняння переконливо демонструють принципову спільність фундаментальних соціально-психологічних механізмів і процесів у росіян і американців, спільність, яка в останні роки зі зрозумілих причин посилилася. Хоча багаж вітчизняної соціальної психології поки не можна порівняти з американським, але все ж в тих випадках, коли відповідні дослідження у нас робилися, наші вчені, як правило, виявляли, що для росіян характерні ті ж базові феномени, що і для американців, - такі, наприклад , як конформність, неузгодженості між аттітьюд і поведінкою, стереотипи зация, вже згадана залежність міжособистісних відносин в групі від структури діяльності, стилі лідерства та ін. що стосується позиції Аронсона, то, судячи зі змісту книги, він теж вважає, що загальне в соціальній психології важливіше відмінностей між жителями різних країн. Більш того, як випливає з назви книги, він бере до уваги і спільність людської і тваринної психіки.

Звичайно, універсальність методології та багатьох соціально-психологічних закономірностей зовсім не виключає міжкраїнових і міжкультурних відмінностей (іноді дуже колоритних) в конкретних соціально-психологічних феномени. І той факт, що Елліот Аронсон - вчений-американець, природно, накладає відбиток американської специфіки на опис тих фактів і закономірностей, про які йде мова в книзі. Однак "обсяг" цієї специфіки не варто заздалегідь переоцінювати, а більш точні уявлення про соціально-психологічних відмінностях між росіянами та американцями можуть з'явитися тільки в результаті майбутніх масштабних досліджень. Поки ж подібне перебільшення американської або західноєвропейської специфіки часто виступає в ролі самовиправдання, що дозволяє просто ігнорувати досягнення світової науки, гальмуючого наше інтелектуальне і соціальний розвиток.

До слова сказати, чому ми повинні бачити в національній специфіці "Громадського тваринного" тільки ризик розбіжності з російськими реаліями? На мій погляд, присутній в книзі американський колорит надає їй додатковий інтерес. Ми дізнаємося багато нового про Сполучені Штати Америки, про настрої і поведінку американців, про ті соціальні та соціально-психологічні проблеми, які там існують, і, головне, про те, як реагують на ці проблеми відповідальні і освічені громадяни цієї країни. Американські інтелігенти, одним з чудових представників яких є Е. Аронсон, не тільки фіксують і науково описують проблеми (що теж, звичайно, чимало), але і роблять все, щоб мобілізувати наявні інтелектуальні ресурси для їх вирішення. Під час знайомства з книгою виникає образ Америки як країни, у якій є серйозні проблеми, але також є і не менш серйозні люди, які з цими проблемами борються і справляються!

Замислюючись про відмінності між країнами і культурами, не варто випускати з уваги різні етапи в розвитку одного і того ж суспільства. Як тут не згадати про те, що сьогоднішнє російське суспільство різко відрізняється від того суспільства, яким воно було до середини 80-х рр.? Успіх нашого подальшого розвитку не в останню чергу залежатиме від того, наскільки інтелігенції і всьому суспільству вдасться усвідомити зміни, що відбулися і перспективи на майбутнє. Книга Е. Аронсона якраз і дає читачеві концептуальні засоби для усвідомлення соціально-психологічних змін в російському суспільстві.

Візьмемо, наприклад, зміни, пов'язані з багаторазовим збільшенням числа ступенів свободи людини в багатьох сферах приватного і громадського життя. Свобода, як про це пише Аронсон, невіддільна від когнітивного дисонансу, і значить, в порівнянні з умовами несвободи, сильнішими і частішими неминуче повинні стати і переживання дисонансу. Знання цієї закономірності - однієї з багатьох, до яких привертає нашу увагу книга Е. Аронс-на, - дозволяє більш осмислено поглянути на наше сьогоднішнє життя, краще зрозуміти присутні в ній додаткові психологічні труднощі, впізнати в сьогоднішньої соціальної реальності психологічні ефекти, викликані спробами людей зменшити зрослі дисонанси.

На закінчення хочу сказати, що книга "Громадське тварина" - дуже цікаве, захоплююче, захоплююче читання. На відміну від більшості американських підручників, в ній немає малюнків, графіків, винесених на поля визначень і інших елементів оформлення: такий кілька аскетичний стиль оригіналу, і ми не зважилися його міняти. Зате в книзі присутні краса і витонченість думки, а також почуття гумору, настільки корисний в заняттях серйозною справою. Автор зробив строго наукову книгу зрозумілою і доступною, все теоретичні міркування і експерименти він пояснює на зрозумілих життєвих прикладах. Усюди, де це можливо, він намагається використовувати прості, знайомі слова, поступово привчаючи читачів до соціально-психологічним термінам. Упевнений, що всі, хто буде знайомитися з книгою, в повній мірі оцінять ці її гідності як підручника. У той же час, видавництво і науковий редактор будуть дуже вдячні читачам за критичні зауваження та побажання, які будуть враховані в наступних виданнях.

Я вдячний професорові Стенфордського університету Лі Россу за те, що він звернув мою увагу на цю книгу. Хочу також висловити глибоку подяку Ірині Іванівні Жібровой за літературне редагування книги і проявлені при цьому прагнення до досконалості і готовність знаходити спільну мову.

Я радий, що "Громадське тварина" починає говорити по-російськи, і бажаю читачам успіху в спілкуванні з ним.

Володимир Магун

кандидат психологічних наук, завідувач сектором досліджень особистості Інституту соціології РАН

Липень 1998 р

Передмова автора до російського видання

Мені подобається бути соціальним психологом. Для мене це одночасно і задоволення, і висока привілей - займатися науковою дисципліною, мета якої - зрозуміти тонкі способи взаємодії між людьми і їх взаємного впливу один на одного. Що змушує нас любити один одного або, навпаки, ненавидіти? Що викликає в нас доброту або жорстокість, взаєморозуміння або упередження, покірність або протидія? Я переконаний, що це один із найбільш збудливих, важливих і складних об'єктів дослідження, з якими коли-небудь стикався вчений. Особливу радість мені приносить ту обставину, що багато хто з нас, будучи соціальними психологами, відчувають непереборне бажання вийти за межі простого задоволення наукової цікавості при вивченні всіх перерахованих проблем. Навпаки, ми прагнемо всюди, де це можливо, використовувати накопичені нами знання з метою поліпшення умов людського існування, намагаючись, з одного боку, знизити рівень забобонів і зменшити кровопролиття, а з іншого боку, підвищити "кількість" доброти, співпраці і взаєморозуміння між людьми .

Чверть століття тому, коли я приступав до роботи над тоді ще першим виданням цієї книги, мої цілі були більш ніж скромними. Мені хотілося написати її для моїх студентів, розповівши їм, по можливості жваво, про ту галузь знання, яку я так люблю. У процесі цієї розповіді я хотів залишатися в усьому вченим, але в той же час не хотів, щоб моя строго наукова освітня "гарт" привела б в результаті до появи книги ідеально вивіреної, сухий, нудною і надмірно обережною. Так, я хотів бути точним у своїх формулюваннях, але одночасно мною невідступно володіла думка донести до читача і наснагу, що викликає у мене ця сфера наукової діяльності, зробивши це ясно і доступно.

Коротше, я писав цю книгу, орієнтуючись в першу чергу на моїх студентів. Я поставив перед собою мету - показати їм, чому я відчуваю таке піднесення і ентузіазм, займаючись своєю наукою. Оскільки у мене не було завдання потрапити моїм колегам - вченим-дослідникам і універси-15

Тетское викладачам, то я відразу ж відмовився від думки зайняти відсторонену, суворо академічну позицію, характерну для авторів більшості підручників. Навпаки, я намагався, як міг, говорити з читачем "своїм голосом", а не голосом вченого-експериментатора в лабораторії або професора в університетській аудиторії. Мої друзі, першими прочитали книгу ще в рукописі, особливо відзначали, що в процесі читання вони начебто чули мій голос, і для мене це був великий комплімент! Але я і не припускав, що книга викличе широкий читацький інтерес, тобто значного числа людей, виключаючи коло моїх близьких друзів (і, мабуть, декількох моїх студентів), буде особливо цікаво послухати голос якогось Еліота Аронсона.

Тому легко уявити моє здивування, коли ця книга, тільки вийшовши з друку, перетворилася в бестселер! Ті самі професори і дослідники, задовольняти смакам яких я зовсім не збирався, гаряче прийняли мою книгу і включили її в список обов'язкового читання для своїх студентів. Вона негайно поширилася в університетських аудиторіях по всій території Сполучених Штатів Америки, і за минулі 25 років популярність "Громадського тваринного" аніскільки не зменшилася. У такому високомо-Більні суспільстві, яким є сьогоднішня Америка, схильному в великій мірі всьому, що "нове", "покращено" і "модно", такий тривалий успіх моєї книги все ще залишається для її автора маленьким дивом.

Однак ще важливіше інший факт. Незважаючи на те, що книга була написана з характерною американської точки зору, моя праця був з тих пір переведений на багато іноземних мов, ставши популярним посібником для студентів таких різних країн, як Японія, Іспанія, Угорщина, Німеччина, Польща, Ізраїль, Китай, Корея, Фінляндія, Болгарія і багато інших. Причому в деяких з них читацька аудиторія вже не обмежується звичними університетськими та науковими рамками - книгу читають багато "звичайні" люди, і ця обставина особливо гріє мені душу.

І ось нарешті книга переведена в Росії, за що я хочу особливо подякувати мого російського колегу Володимира Магун, російське відділення Фонду Сороса і московське видавництво "Аспект Пресс", без зусиль яких ця публікація навряд чи відбулася б. Видання "Громадського тваринного" російською мовою дуже значимо для мене з багатьох причин - як геополітичним, так і суто особистим. Перші очевидні, і я не буду на них довго зупинятися, хіба що наголошу на тому задоволення, яке викликає у мене разюча зміна, що сталася протягом останнього, досить короткого відрізка часу: дві великі держави XX століття, ще недавно найбільше стурбовані тим, як би ефективніше знищити один одного, тепер співпрацюють і тісно взаємопов'язані. І публікацію моєї книги я розглядаю як органічне вираження цього нового духу співпраці і дружби між нашими країнами.

Що ж стосується особистих причин, то вони наступні. Мої історичні корені - в Росії: всі четверо моїх бабусь і дідусів емігрували звідти в Сполучені Штати Америки в самому кінці минулого століття, будучи молодими людьми, це сталося рівно 100 років тому! Мій батько народився в Росії, а мати - вже в Америці (через два роки після того, як туди еміг-16

центрувати її батьки). Мені нічого іншого не залишається, як просто вірити, що в моїй душі зберігається частка Росії. Коли я вперше, будучи ще студентом, відкрив для себе творчість великих російських письменників (звичайно, в перекладі на англійську мову) - таких, як Толстой, Достоєвський, Чехов, то гостро відчув родинний зв'язок з російською культурою. Виробленою Ь ня цих письменників торкнулися мене глибше, ніж усі, що я читав раніше. по; цього зараз, коли моя книга переведена на російську мову, я відчуваю, що повертаю щось, нехай дуже скромне, батьківщині моїх предків. І я плекаю i надію на те, що хоча б деякі зі студентів, які познайомляться з російським виданням книги "Громадське тварина", отримають під час її читання то ж задоволення, яке відчував я, коли писав цю книгу.

i З найкращими побажаннями, Елліот Аронсон 27 серпня 1997 р

Чому я написав цю книгу

З вересня 1970 по серпень 1971 року я перебував у Стенфорді (Каліфорнія) на запрошення Центру перспективних досліджень в області наук про поведінку.

Протягом цього часу я був забезпечений всім, про що тільки може мріяти дослідник: фінансовою підтримкою, повним набором стимулів до наукової роботи і повне право вільно вирішувати робити те, що хочу. При цьому мене ще запевнили, що я не несу ніякої відповідальності перед будь-ким і за що-небудь ... Саме тоді, зручно розташувавшись на чудовому пагорбі приблизно в 30 милях від Сан-Франциско (який і до цього дня я люблю більше всіх інших міст) і маючи в запасі цілий рік, який я був вільний провести, як душа забажає, мені спало на думку написати цю книгу. Здавалося б, що ще потрібно? Навколо така краса (нею славляться околиці Сан-Франциско), та й сам цей збудливий місто, що знаходиться від мене, можна сказати, на відстані витягнутої руки, однак я вирішую замкнути себе в чотирьох стінах і писати книгу. Що ж стояло за таким дивним наміром? Ясна річ, не божевілля і не сильна потреба в грошах. Якщо й існувала єдина причина, по якій я взявся за цю нелегку працю, то складалася вона в наступному: пам'ять підказала мені, як одного разу, заявивши студентам, що соціальна психологія - наука молода, я раптово відчув себе боягузом.

Ймовірно, така несподівана реакція вимагає пояснень. Взагалі-то ми, соціальні психологи, дуже горді тим, що наша наукова дисципліна молода. І вона дійсно молода. Так, зрозуміло, деякі допитливі спостерігачі ще з часів Аристотеля висували розбурхують уяву гіпотези щодо соціальних феноменів. Однак всі ці цікаві міркування ніхто серйозно не перевіряв аж до початку XX століття. Перший систематичний соціально-психологічний експеримент, наскільки мені відомо, було проведено Триплетт в 1898 р (він кількісно виміряв, як наявність конкуренції впливає на продуктивність діяльності). І лише з кінця 30-х рр. в основному завдяки надихає впливу Курта Левіна та його талановитих учнів виникла власне експериментальна соціальна психологія.

Хоча ряд основних принципів соціального впливу і переконання дійсно був сформульований Аристотелем приблизно в 350 р. До н.е. Е., експеріментельно вони були перевірені тільки в середині нашого століття - це зробив Карл Ховланд зі своїми співробітниками.

І все ж всі заяви щодо "молодості" соціальної психології, по суті, є не чим іншим, як визнанням власної провини, жалюгідним виправданням: мовляв, не чекайте від нас занадто багато чого.

Якщо розібратися, така позиція може стати спокусливим способом ухилення від відповідальності перед світом, в якому ми живемо і проблеми якого в міру сил намагаємося вирішити, а також небажанням зменшити різні форми властивого йому ризику. Так що продовжувати твердити, що соціальна психологія молода, рівносильно виправданню: вибачте, ми поки не готові сказати світові щось важливе, корисне і релевантне (хай читач дарує мені це слово, яке дуже часто використовується останнім часом).

Таким чином, мета цієї книги - відкинувши помилкову соромливість, однак зберігаючи покладений нагоди трепет, докладно розповісти про всі епізоди, коли соціально-психологічні дослідження були безумовно релевантні проблем, властивим сучасному суспільству. Більшість даних, зібраних в цій книзі, засноване на експериментах, а більшість ілюстрацій і прикладів - це виклад поточних соціальних проблем, серед яких - упередження, пропаганда, війна, відчуження, агресія, заворушення і політичні потрясіння. Ця своєрідна "дуальність" є відображенням двох моїх власних і найбільш жаданих переконань (або упереджень). Перше полягає в тому, що експериментальний метод є найкращим способом зрозуміти складний феномен. Існуюча серед вчених твердження, що єдина можливість по-справжньому пізнати світ - це його реконструювати, перетворилося в трюїзм. Інакше кажучи, для того щоб розібратися, що викликає що, недостатньо простого спостереження, - потрібно прийняти відповідальне рішення і відтворити перше з цих "що", тільки в цьому випадку ми зможемо переконатися: саме воно і викликало всі наступні. Друге моє переконання полягає в тому, що єдиною можливістю упевнитися в справедливості причинно-наслідкових відносин, виявлених в результаті експерименту, - це винести їх за межі лабораторій в реальний світ. Інакше кажучи, як вченому, мені миліше лабораторія, однак, будучи ще й громадянином, я хотів би завжди мати в своєму розпорядженні вікна, через які час від часу можна поглядати на навколишню дійсність. Причому вікна, зрозуміло, повинні бути прозорими з обох сторін! Ми часто беремо вихідні посилання для наших гіпотез з повсякденного життя, а перевіряти ці гіпотези найкраще в стерильних умовах лабораторії. Однак, якщо ми не хочемо, щоб і самі наші ідеї стали такими ж стерильними, ми повинні винести за двері результати лабораторних досліджень і поспостерігати, як-то вони витримають зіткнення з реальністю.




 I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 3 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 4 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 5 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 6 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 7 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 8 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 9 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 10 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 11 сторінка |  I. СОЦІАЛЬНЕ ПРОЕКТУВАННЯ. 12 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати