Головна

Серце віддаю дітям 18 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

У "зеленому будиночку" і в теплиці ми вирощували огірки і помідори на поживних розчинах. З зими діти готували поживну суміш перегною і чорнозему, навесні виносили її на ділянку, а восени збирали високі врожаї картоплі та помідорів. Окремі хлопці працювали і в "зеленій лабораторії" - будиночку, побудованому для дітей середнього віку. Тут мої вихованці під керівництвом старших школярів ставили цікаві досліди з садівництва і рослинництва. Тут я показував дітям, як робити щеплення культурних сортів плодових дерев до дички. У 2 класі всі хлопці навчилися цьому тонкому справі, відчули владу знань над природою, єдність теорії і практики. Хлопчики і дівчатка з нетерпінням очікували весни, щоб побачити результати щеплення. Коли з щеплених нирок з'явилися маленькі листочки, радості дітей не було кінця. Ми заклали колективний розплідник. Вирішили щорічно вирощувати саджанці. Розплідник став ще одним куточком улюбленого праці: тут особливо любили працювати Ваня, Люся, Коля, Володя, Люба, Зіна, Федя, Катя, Варя, Лариса, Сережа, Тіна, Галя. Влітку, після закінчення 3 класу, ми знайшли в глухих заростях сливу-дичка, і кожен з нас прищепив до неї нирку культурного сорту - хто сливу, хто абрикос, хто персик. Всі щеплення прижилися. Хлопці з подивом спостерігали, як розвиваються паростки різних сортів плодових дерев на одній кроні. Через 2 роки з'явилися плоди. Вже говорилося, що природа - найбагатше джерело думки, творчого, допитливого розуму. Осягаючи її закономірності, дитина стає людиною, тому що він поступово усвідомлює сам себе як найвищу сходинку на довгих сходах розвитку природи. Але природа не здатна сама по собі творити чудеса - розвивати природні сили дитини, виховувати його розум, збагачувати мислення. Без активних зусиль, без зусиль можна розкрити і пізнати її таємниць. Лише тоді, коли людина робить перший свідомий крок для того, щоб використовувати сили природи, вона шле спочатку скупо, а потім все щедріше, у міру того, як людина докладає нових зусиль, пізнаючи і одночасно створюючи. Чим більше діти трудяться, тим більше таємниць природи розкривається перед їх свідомістю і тим більше нового, незрозумілого бачать вони перед собою. Але чим більше незрозумілого, тим активніше думка; здивування - це найвірніша "запал" мислення. Від того моменту, коли зерно пшениці належить в пухкий грунт, до збирання врожаю у дітей виникло більше двохсот питань: як? чому? Важко знайти іншу таку сферу впливу на природу, яка пробуджувала б думка, змушувала думати, як праця на землі вирощування дерев, зернових і технічних культур. Я прагнув до того, щоб праця дітей був різноманітним, сприяв розкриттю їх задатків і нахилів. Поруч зі шкільної майстерні ми обладнали кімнату для малюків. Тут поставили столи, прикріпили до них лещата. Вдалося здійснити давню мечту- старші школярі зробили для малюків 2 мініатюрних токарних станочка і один свердлильний верстат. У шафі і на полицях - маленькі рубанки, пили, в слюсарних ящиках - набір інструментів для обробки металу, а також металеві пластинки, дріт-все це необхідно для конструювання і моделювання. Праця в робочій кімнаті зацікавив багатьох хлопчиків і дівчаток. Поступово створився гурток юних майстрів. Особливо великий інтерес до конструювання, моделювання, випилювання лобзиком проявляли Сергій, Слава, Юра, Толя, Галя, Міша, Вітя, Люда, Таня, Саня, Ваня, Павло. Збираючись після обіду в робочій кімнаті, ми робили відразу кілька цікавих моделей - вітроелектростанції, зерноочисної машини, віялки, а також будиночок, схожий на справжній будинок, письмовий стіл і шафа для крихітних слюсарних інструментів. Хлопці працювали колективно, виготовляючи і дерев'яні, і металеві деталі. Чим менше і тонше модель, ніж важче її було зробити схожою на справжню "дорослу", як говорили діти, тим з більшим інтересом вони працювали. Головна мета, яку я ставив, залучаючи дітей в цю працю, - пробудити задатки і схильності, дати радість творчості, виробити вміння і навички, необхідні в майбутньому. Я прагнув захопити хлопців прикладом: показуючи їм наочно, як обробляти дерево і метал, як користуватися інструментами. Майстерність того, що вчить, - це іскра, що запалює вогник нахили, що пробуджує натхнення. Наше заняття в робочій кімнаті почалося з того, що я на очах у хлопців зробив з дерева іграшкову ліжечко для ляльки. Чим більше маленька ліжечко ставала схожою на справжню ліжко, тим яскравіше горіли дитячі очі: малюки прагнули взяти участь в роботі. Багато з них тут же почали допомагати мені: скоблили і шліфували окремі деталі ліжка. Коли ми приступили до виготовлення моделі вітроелектростанції, у мене вже були не тільки надійні помічники, а й справжні товариші по праці. Юра, Вітя і Міша швидко навчилися володіти інструментами. Трудитися хотілося всім, а тому ми почали одночасно виготовляти кілька моделей. Тут треба зробити невеличкий відступ. Витоки здібностей і обдарувань дітей - на кінчиках їхніх пальців. Від пальців, образно кажучи, йдуть найтонші струмочки, які живлять джерело творчої думки. Чим більше впевненості і винахідливості в рухах дитячої руки, чим тонше взаємодія руки з знаряддям праці, чим складніше руху, необхідні для цієї взаємодії, тим яскравіше творча стихія дитячого розуму, тим точніше, тонше, складніше руху, необхідні для цієї взаємодії; чим глибше увійшло взаємодія руки з природою, з суспільною працею в духовне життя дитини, тим більше спостережливості, допитливості, пильність, уважність, здатність досліджувати в діяльності дитини. Іншими словами: чим більше майстерності в дитячій руці, тим розумніша дитина. Але майстерність досягається не якимось натхненням. Воно залежить від розумових і фізичних сил дитини. Сили розуму міцніють в міру того, як вдосконалюється майстерність, а й

майстерність черпає свої сили в розумі. Я прагнув до того, щоб пізнання навколишнього світу було активним взаємодією дитячих рук з навколишнім середовищем, щоб дитина спостерігав не тільки очима, а й руками, виявляв і розвивав свою допитливість не тільки питаннями, а й працею. З перших днів життя "Школи радості" мої вихованці збирали гербарії, колекції насіння, зразки деревини різних порід. Вони вивчали властивості речовин не тільки в процесі спостережень, але і завдяки взаємодії руки, озброєної найпростішими інструментами-молоточками, ножиком, ножицями, зубилом - з різноманітними матеріалами. В 1 і в 2 класах діти вчилися працювати маленьким ножиком. Хлопці вирізали тоненькі пластинки з деревини різних порід - верби, ясена, тополі, дуба, сосни, груші, вишні, - шліфували їх, приклеювали або пришивали до паперу, порівнювали за твердістю та іншими ознаками. З наростів на стовбурах ясеня (це дуже пластичний матеріал) вони робили літери, фігурки звірів і птахів. Всі хлопчики і дівчатка вирізали "дерев'яну абетку" - так вони назвали букви з наростів ясена. Недалеко від нашого села є гранітна печера. Сюди ми часто приходили збирати зразки гірських порід. Діти з цікавістю відбивали маленькими молоточками шматочки слюди, збирали колекцію різнокольорових каменів, з глини ліпили іграшкові цеглини, сушили їх на сонці, а потім споруджували будиночки. Влітку, під час збирання врожаю, ми вирізали з соломи жита і пшениці рівні стебла "стрілки", плели з них солом'яну стрічку, шили капелюхи. Все це було не тільки підготовкою до технічної творчості. Розвиваючи майстерність рук, я розвивав розум. Коли ми виготовляли модель вітроелектростанції, хлопці запропонували замінити металеві пластинки лопатей дерев'яними. "Адже є дуже міцна і легка деревина, - сказав Сережа.- З неї можна зробити такі лопаті, що від маленького вітерця вони будуть крутитися ..." За 4 роки навчання в початковій школі діти зробили понад 30 діючих моделей, за складністю пристрою рівноцінних моделі вітроелектростанції, яка приводила в рух маленький генератор. З кожним роком все яскравіше розкривалися індивідуальні нахили дітей. Шура, Вітя, Міша, Сергій, Юра закохалися в метал і механізми. Вони могли кілька годин працювати у лещат, час летів для хлопчиків непомітно. Іноді було дуже важко змусити їх піти додому. Спостерігаючи за роботою хлопчиків у лещат або у мініатюрного токарного верстата, де вони виточували нескладні деталі з дерева і м'якого металу, я згадав, як уже в "Школі радості" і в 1 класі хлопці вчилися вирізати дерев'яні літери. Було б наївним бачити в цих хлоп'ячих захоплення якесь приречення їх майбутньої спеціальності або професії. Майстерність - в цьому переконує життєвий досвід - переживає складні трансформації. Дуже рідко людина стає тим, ким він мріяв стати в дитячі роки. Фізична праця тісно пов'язаний з розумовою вихованням. Майстерність рук-це матеріальне втілення допитливого розуму, кмітливості, творчої уяви. Дуже важливо, щоб в дитячі роки кожна дитина здійснював руками свій задум. У 4 класі діти зробили собі інструменти маленькі рубанки, Шерхебелі. Не забували хлопчики і про найпростішому інструменті: ножиком вони вирізали забавні фігурки звірів і тварин, казкову Бабу-Ягу і Кащея Безсмертного для лялькового і тіньового театрів. Сергій і Михайло зробили два акваріуми - для класної кімнати і для Кімнати казки. Велику радість принесла дітям ще одна цікава робота: ми встановили невелику електростанцію, що приводиться в рух маленьким двигуном внутрішнього згоряння. Електростанція давала струм низької напруги, безпечний для дітей. У 3 і 4 класах у хлопців щотижня було 2 години улюбленого праці. Одні діти йшли в "зелений будиночок", інші - в робочу кімнату, треті - в теплицю, четверті - на навчально-дослідну ділянку або в сад. Полюбили працю на фермі відправлялися до ягнятам і телятам. Кожен учень займався в ці години працею до душі. Я йшов з дітьми сьогодні в один куточок улюбленого праці, завтра - в іншій. У кожній групі були хлопці, у яких яскраво розкривалася схильність до певного виду діяльності. Вони ставали організаторами маленьких трудових колективів, захоплювали товаришів своїм прикладом. У робочій кімнаті керівником групи був Юра. У юних рослинників - Ваня, у садівників - Варя, у тваринників - Саша. Мене дуже радувало, що ці діти багато чого вміють і знають значно більше, ніж їх однолітки. За ними тяглися інші хлопці, трудова діяльність набувала характеру змагання творчих здібностей. Праця входив в духовне життя моїх вихованців як радісна гра фізичних та інтелектуальних сил, як твердження власної гідності. Дуже важливо, щоб в роки дитинства кожна людина домігся значних успіхів в улюбленій праці, наочно побачив втілення своїх творчих здібностей, опанував майстерністю в улюбленій справі - звичайно, в такій мірі, в якій це доступно дитині. Що-небудь одне він повинен навчитися робити вже в шкільному віці дуже добре і красиво. Почуття гордості, пережите в зв'язку з успіхом в улюбленій справі, - перше джерело самосвідомості, перша іскра, що запалює в душі дитини вогник творчого натхнення, а без натхнення, без радісного піднесення і відчуття повноти сил немає людини, немає глибокої впевненості в тому, що він займе гідне місце в житті. Я прагнув до того, щоб в школі не було жодної дитини, який не розкрив би у праці своєї індивідуальності, самобутності. Згадуючи роки дитинства кожного свого вихованця, я бачу радісні очі, палаючі гордістю за успіх у праці. Ось Сергій з маленьким радіоприймачем. Хлопчик зробив його в 4 класі: 3 місяці посидючість праці винагороджені великою радістю. Федя стоїть поруч з квітучим персиковим деревом - він прищепив нирку персика до зливі-дички, дочекався цвітіння і плодоношення. Валя збереглася в моїй пам'яті в той радісний мить, коли вона винесла з приміщення тваринницької ферми маленького ягняти. Дівчинка виходила його - слабенького, кволого. Тіна широко посміхається сонцю і синьому небу, дивиться на пурпурні квіти троянд, - це вона прищепила 3 ??нирки троянди до шипшини, і виріс кущ дивовижної краси. Коли називають ім'я Сашка, перед моїми очима постає чорноокий хлопчик з маленьким снопики пшениці; зваживши зерно, вирощене їм на 3 квадратних метрах, ми переконалися, що з гектара такі великі зерна дали б вісімдесят центнерів ... Недалеко від шкільного колодязя зростає гілляста яблуня. Щороку, коли дерево розквітає, я милуюся неповторними відтінками рожевих квіток і мені здається: ось зараз прибіжить до дерева маленька дівчинка з білими косичками, посміхнеться і скаже: "Це моя яблуня". Так сказала Катя, коли вперше зацвіла яблуня. Костя згадується сумний: притиснув до себе маленького теляти, а теля не відповідає на ласки - захворів. Так згадуються всі діти. Я бачу хлопців закоханими в працю. Але я далекий від думки, що ця закоханість в якійсь мірі перед вирішує подальший життєвий шлях кожної дитини. Якщо учень закохався в світ живої природи, якщо праця в плодовому саду або на ниві приносить йому радість, то це не означає, що він обов'язково стане садівником або агрономом. Задатки, здібності та нахили - як квітучий кущ троянди; одні квіти відцвітають, інші розкривають свої пелюстки. У кожної дитини завжди було не стільки захоплень, інакше не можна і уявити багатим духовним життя дітей. Але в чомусь одному кожен учень виявляв себе найбільш яскраво. До тих пір, поки дитина не досягав значних успіхів в якомусь вигляді праці, він не запам'ятовувався як особистість. Але як тільки праця стала доставляти глибоко особисту радість, з'являлася людська індивідуальність. Праця, в якому людина досягає досконалості, стверджує особистість, є могутнім джерелом виховання. Відчуваючи себе творцем, людина хоче прагнути бути краще, ніж він є. Важко переоцінити значення того, що вже в роки дитинства, на порозі отроцтва людина усвідомлює свої творчі сили і здібності. В цьому розумінні - сама сутність формування особистості. Тут знову треба зробити обмовку, пов'язану з проблемою гармонії виховних впливів, про яку вже йшлося вище. Праця як цілеспрямований вплив на особистість особливо тісно пов'язаний численними залежностями і обумовлених з іншими виховними впливами, і якщо ці залежності і обумовленості не реалізуються, праця перетворюється в осоружну обов'язок, не дає нічого ні розуму, ні душі. Наш психологічний семінар, зміст роботи якого з кожним роком збагачувалося проблемами виховання особистості, приділяв багато уваги гармонії праці з іншими впливами. Особливо великий інтерес викликало обговорення доповіді про роль рук в розумовому вихованні. Проблема взаємозалежності і взаємозумовленості праці та інших виховних впливів вивчається нашим колективом досі.

ВИ МАЙБУТНІ ГОСПОДАРІ СВОЄЇ БАТЬКІВЩИНИ, ЮНІ ленінців

Вже в 1 класі у мене з'явилася перша помічниця - 12-річна піонерка, учениця 6 класу Оля. Вона попросила рада піонерської дружини, щоб їй доручили підготовку малюків-жовтенят до вступу в піонери. Оля любила дітей - і це було головним. (У нас в школі вожатих жовтеняцьких груп і піонерських загонів не призначають; працювати з малюками йде той, у кого є бажання і хто любить дітей). Оля допомагала мені в багатьох справах: грала з хлопцями, ходила з ними в ліс, розповідала про героїв-піонерів, про подвиги радянських людей у ??роки Великої Вітчизняної війни. Оля почала роботу, яка триває вже більше 15 років і грає велику роль в ідейному вихованні юних ленінців. За моєю порадою вона провела перші зустрічі дітей з героями Великої Вітчизняної війни. Розповіді героїв були настільки цікаві, що дівчинка записала їх. Із записів поступово став складатися рукописний журнал "Наші земляки в роки Великої Вітчизняної війни". За роки роботи з дітьми Оля, а потім і піонери записали понад 100 оповідань. У журнал були поміщені фотографії героїв. Зараз в рукописному журналі - 600 оповідань. Це яскравий, безцінне джерело виховання почуття любові до Батьківщини. Постійне спілкування з дітьми було для Олі не обов'язком, а духовною потребою. Я вважаю цю потребу яскравим, чудовим талантом-талантом людяності. Той, хто володіє ним, стає прекрасним педагогом і знаходить в своїй праці велике щастя. Придивіться уважно до дітей в шкільному колективі, і ви побачите хлопчиків і дівчаток, які не можуть жити без того, щоб не робити щось для своїх маленьких друзів. У хлопчиків ця потреба часто виражається в бешкетництві, витівки, хитромудрих витівки - хлопчик прагне бути керівником, вести за собою товаришів, але він не знає, куди направити свої сили. Хочеться порадити вчителям: чи не придушуйте цю кипучу енергію. Хлопчики - пустуни і бешкетники - це ваші потенційні помічники. Зумійте наблизити хлопців до себе і направити їх енергію в потрібне русло.

народила нас, - це найважливіший емоційний джерело любові до Батьківщини. У світі є країни, де природа яскравіше наших полів і лугів, але рідна краса повинна стати для наших дітей найдорожчою. Треба, щоб діти не просто бачили, як дерева вкриваються навесні білим покривалом, як над золотими дзвіночками хмелю літають бджоли, як наливаються яблука і червоніють помідори, - все це вони повинні переживати як радість, як повноту своєї духів ної життя. Нехай дитинство згадається їм в яскравих, сонячних образах: сад в білому вбранні цвітіння, неповторне звучання бджолиної арфи над полем гречки, глибоке, холодний осінній небо з журавлиной зграєю над горизонтом, сині кургани в тремтливому мареві, багряний захід, що схилилася над дзеркалом ставка верба, стрункі тополі край дороги - все це нехай залишить незгладимий відбиток в серці як краса життя в роки дитинства, як пам'ять про найдорожче. Але нехай ця краса увійде в дитяче серце разом з думкою про те, що не було б ні квітучого саду, ні бджолиної арфи, ні лагідною материнської пісні, ні солодких снів на світанку, коли мама дбайливо покриває твої ноги ковдрою, - нічого цього не було б, якби в холодний зимовий ранок 19-річний юнак Олександр Матросов не впав на ворожий кулемет, грудьми закриваючи від куль дорогу бойовим друзям, якби не направив свій палаючий літак на ворожі танки Микола Гастелло, якби не пролили свою кров від Волги до Ельби тисячі і тисячі героїв. Ось цю думку ми й доносимо до свідомості хлопців якраз в ті хвилини, коли діти переживають радість буття. Я розповідаю своїм вихованцям про те, як боролися радянські воїни за свободу і незалежність нашої Батьківщини ось тут, в нашому рідному селі, на цих полях, під цими деревами. Радість буття - це не тільки найбільш яскраве вираження самосвідомості особистості, а й оцінка навколишнього світу, активне ставлення дитини до того, що він бачить навколо себе. Логіка життя в соціалістичному суспільстві така, що краса навколишнього світу покликана бути для наших вихованців одним з джерел радості дитинства - радості буття. Тому вихователь повинен прагнути до того, щоб кожна квітка, кожна билинка радували дитини. Але чи стане дорогим для дітей навколишній світ лише тому, що він прекрасний? Адже радість буття - це лише комплекс задоволень, які дитина отримує від старших поколінь. А дорогим навколишній світ стає для маленької людини тоді, коли він бачить і відчуває піт, кров, сльози, пролиті дідами і прадідами в ім'я свободи і незалежності Батьківщини. Злиття радості буття з цивільними почуттями добре висловив литовський поет Ю. Марцінкявічус в поемі "Кров і попіл":

Вкладіть, матері, в дітей любов до Вітчизни, щоб в дітях серця від почуттів високих цих відважних стали і святій. Вдихніть в них, щоб небо наше

в полночном блиску зіркових віх нехай не вище і не краше, але не таке, як у всіх. І буде близький дітям той, хто з ними почуттям злитий єдиним.

Рідна земля стає безмежно дорогою, коли радість буття зливається з почуттям обов'язку перед людьми, які стояли красу. У цьому злитті виражається єдність морального і естетичного виховання молодого покоління. Радість буття не повинна бути спокійною. Глибоко помиляються педагоги, які вважають, що не можна затьмарювати радості дитинства розповідями про горе, страждання, жертви в ім'я щастя вільного громадянина соціалістичного суспільства. Сонячні дні ранньої осені, гнуться гілки від яблук, наливаються грона винограду, жовтіють купи пшениці на колгоспних токах, пливуть срібні павутинки в прозорому повітрі. Ми з Олею ведемо дітей на околицю села. Тут стоїть високий курган, з нього відкривається вид на долину, вкриту сизими кавунами, далі - сад, за садом - стрункі тополі, за ними - степ, зелені ниви озимої пшениці, на горизонті - далекі кургани в синій імлі. Хлопчики і дівчатка переживають незабутні миті. У красі, яка відкрилася перед ними, вони відчувають частку свого щасливого дитинства: з цих далеких полів ввечері приходять мати і батько, приносять іскорку сонця в ласкавих очах. Ми сідаємо на курган, я розповідаю казку про добро і зло, діти радіють перемозі добра. Через тиждень ми знову на кургані, в чудовій картині природи перед дітьми відкривається нове: осінь розсипала свої перші фарби, покрила золотом яблуні і тополі, а смарагдові поля озимих стали ще яскравіше, небо - ще глибше. Так щотижня, в один і той же час ми приходимо на своє місце, милуємося красою, переживаємо боротьбу добра і зла в прекрасних народних казках, вслухається в музику осінньої степу, дихаємо чистим повітрям, мріємо про те, як навесні прийдемо сюди зустрічати жайворонка. Цей степовий куточок входить в духовне життя хлопців, стає дорогим для них. Он-перший яскравий образ Батьківщини, назавжди вкарбовуються в дитячому серці. Не можна пробудити почуття Батьківщини без сприйняття і переживання краси навколишнього світу. Перш ніж розповісти про те, якою дорогою ціною завоювали старші покоління радості дитинства, треба відкрити хлопцям очі на красу рідної природи. Нехай у серці малюка на все життя залишаться спогади про маленького куточку далекого дитинства, нехай з цим куточком зв'язується образ великої Батьківщини. У тихий осінній день я показую дітям ледве помітну ямку на вершині кургану, кажу: - Дивіться на цю ямку. Час згладив її, заросла вона травою ... Був такий же, як сьогодні, сонячний осінній день. Цією дорогою за Дніпро відступали наші війська. Сюди, на вершину кургану, прийшов юнак-кулеметник. Затримати ворога, не пропустити до Дніпра - ось для чого він встановив тут кулемет. На дорозі здалися ворожі мотоцикли. Кулеметник знищив їх. Фашисти стали обстрілювати курган з міномета і знарядь. Бачите: з півдня він начебто скопати. Земля тут всіяна смертоносним металом. Замовкли вибухи, на дорогу знову виїхали мотоциклісти, і курган знову ожив - вороги падали від куль радянського воїна. Фашисти послали до кургану танк. Він наблизився до цих ось деревам і відкрив вогонь з гармати. Замовкли постріли, знову виїхали на дорогу мотоциклісти, і знову ожив курган. Воїн був важко поранений в руку, в голову і в груди, але продовжував битися. Очі заливала кров, він знав, що останній раз бачить блакитне небо рідної землі. І тільки після того, як снаряд розірвався поруч з кулеметом, перестало битися серце юнака. Увечері сюди прийшли колгоспники, викопали яму, поховали закривавлене тіло. Тут і лежав прах воїна до того дня, коли Радянська Армія звільнила село від ворога. Прийшли на вершину кургану бойові друзі воїна, відкопали прах, перенесли в село, з почестями поховали в братській могилі. Ми не знаємо імені героя, не знає і мати воїна, де похований її син. Дитячі серця стискає біль. Ще дорожче для хлопців краса життя, краса цього рідного куточка. Діти дивляться на світ очима героя. Юнак віддав життя, щоб вони жили щасливі, спокійні, щоб в небі мерехтіли зірки, пахли трави і яблука, щоб дзвеніла над степом ніжна пісня коника, щоб в новорічну ніч мати поклала під подушку подарунок від Діда Мороза ... Притихли хлопці, дивляться на землю, рясно политу кров'ю. Їм хочеться приголубити кожну грудочку, кожну билинку полину і чебрецю. Напевно, багато моїх вихованці довго не могли заснути в той вечір. Перед очима - рідна степ, то осяяна яскравим сонцем, то застелене димом бою. Біль стискає серце: ніколи не побачить герой тієї краси, яку вони бачили сьогодні, побачать і завтра, і через рік. І від цієї думки - знову сльози на очах, а уві сні - тепла, ласкава рука матері. Вранці наступного дня ще до уроків в школу приходить Варя. Вона читає вірш, складений вчора:

У дороги степової стоїть високий курган. Багато років над ним шумів вітер, сяяло яскраве сонце, пливли осінні тумани. На нашу землю прийшов жорстокий ворог. Стало зрозуміло юний герой на високому кургані, перегородивши дорогу ворогові. Тут, на стародавньому кургані, загинув молодий боєць, снаряд розірвав йому груди, затріпотіло закривавлене серце на землі, потемніло синє небо, сховалося сонце за чорною хмарою ... Ми не забудемо тебе ніколи, ти загинув, щоб жили ми. Там, де серце твоє впало на землю, ми посадили дубок.

Через тиждень ми знову йдемо на курган. Дітям хочеться знати, хто був цей герой? Де він народився? Де вчився? Чи жива його мати? Все, що хлопці чують і бачать, вони сприймають тепер очима героя, який віддав життя за Батьківщину. Дітям хочеться щось зробити, щоб висловити свої почуття. Коли з дерев опало листя, ми принесли на вершину кургану маленький дубок. Не треба ніяких слів, коли в дитячих серцях тремтить ніжна хвиля добрих почуттів. Хлопці глибоко переживають те, що вони роблять: ми не просто садимо деревце, щоб зеленіла вершина кургану, - ми ставимо живий пам'ятник герою. Важко виростити дуб на кургані-діти знають це, але ніякі труднощі їх не лякають. Взимку ми захищаємо деревце від холодних вітрів, засипаємо його снігом. Навесні, коли курган покривається ніжною травичкою, хлопці щодня бігають дивитися: не розпускаються бруньки. Це не тільки турбота про дерево, - це зустріч з героєм. Дубок зазеленів, і в кожному листку діти відчувають подих того суворого дня. Люди похилого віку, що ховали воїна, допомагають нам встановити день подвигу. Його ми відзначаємо щороку як день світлої слави, пам'яті і скорботи. Хлопці приходять рано вранці в школу, у кожного - квіти; сплітають живий вінок і покладають його там, де, за переказами, впав герой. Маленький клаптик землі на вершині кургану став для дітей символом героїзму старших поколінь, які відстояли свободу і незалежність Батьківщини. "Ви господарі землі, рясно политій кров'ю старших поколінь, - цю думку я викликаю детям.- Ви повинні дбати про те, щоб наша Батьківщина була багатою і могутньою". В один з теплих днів ми з Олею повели дітей в "Сад Героїв". Це пам'ятник слави, створений учнівським колективом школи на тому місці, де під час фашистської окупації, пізньої осені 1941 р розігралася трагедія, повна героїзму і самопожертви. Вирубавши колгоспний сад, фашисти створили тут табір для військовополонених. За колючим дротом, під відкритим небом, були приречені на смерть 6 тисяч поранених, голодних, роздягнених бійців і офіцерів Радянської Армії. Люди були позбавлені води, в холодні осінні ночі вони збирали іній з мерзлої землі, їли траву. Щодня вмирали десятки військовополонених. Зі звірячою жорстокістю фашисти чекали, коли загинуть всі, щоб потім підірвати поруч з табором склад авіабомб і звинуватити радянські війська: це вони, мовляв, з літаків скинули бомби на своїх людей. Радянські патріоти створили в таборі таємну організацію, яка готувала масову втечу. І ось в холодну ніч, коли тисячі людей тремтіли під дощем і вітром, в 20 місцях до колючого дроту поповзли бійці і офіцери. Вони йшли на смерть: лягли на дріт, через їх тіла вирвалися в степ багато військовополонені. Більше 4 тисяч людей знайшли в ту ніч притулок у колгоспників, їх не могли знайти ні гестапівці, ні зрадники-поліцаї. 400 героїв віддали своє життя за те, щоб 4 тисячі приречених на смерть знову взяли в руки зброю і стали до лав бійців за свободу Батьківщини.

Після звільнення села від фашистів школярі вирішили: це священне місце стане квітучим куточком, живим пам'ятником героям. Очистили пустир, засипали рови, посадили 400 дубків - 400 живих пам'ятників тим, хто віддав життя в ім'я порятунку товаришів. Піднялися дубки, від покоління до покоління передавалася правдива легенда про героїчний подвиг. Через кілька років після закладки діброви нове покоління учнів, вступаючи в піонери, посадило поруч з дібровою і свої дубки. Там, де на колючому дроті запеклася кров героїв, де попіл сердець змішався з землею, - нехай росте саме довговічне дерево. Кожен піонер посадив своє дерево. Це стало традицією: вступаючи в піонери, учень саджає дубок в "Саду Героїв". Сюди прийшли ми з хлопцями. Оля розповіла про подвиг героїв, показала свій дубок. Діти з нетерпінням чекали, коли прийде час і їм надходити в піонери. Прийшла весна, залишилося кілька тижнів до Дня пам'яті В. І. Леніна - в цей день у нас проводиться урочистий збір піонерської дружини, присвячений прийому в організацію юних ленінців. Ми знову в "Саду Героїв" - кожна дитина приніс саджанець дуба, лопатку, кошик з перегноєм. Посадили деревця, поливали їх. Тут, на священному місці героїчного подвигу, 22 квітня старші товариші наділи дітям піонерські галстуки. Тут юні ленінці урочисто поклялися бути вірними патріотами своєї Соціалістичної Батьківщини. Кілька разів на рік ми ходили в "Сад Героїв". Ранньою весною очищали дерева від сухих гілок і листя, підсаджували молоді деревця на місце пошкоджених морозом. У той день пізньої осені, коли герої здійснили подвиг, ми проводили тут збір піонерського загону. На місці дротяної стіни ростуть стрункі дубки. В суворому мовчанні проходять діти, кожен кладе квіти під деревцем, - горять айстри і хризантеми там, де в ту пам'ятну ніч земля стала червоною від крові. В "Сад Героїв" ми ходили і в найщасливіші дні - напередодні літніх канікул, перед далекою екскурсією. У цьому священному місці завжди тріумфувала тиша. Тут не можна бігати, грати, кричати, тут можна милуватися красою природи, відпочивати, читати. Сюди приходять хлопчики і дівчатка, батьки яких загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Тут син схиляє голову перед могилою батька, яка знаходиться десь далеко - на березі Льодовитого океану або в Карпатських горах. З покоління в покоління передається розповідь про героїв, які своєю смертю зберегли для радянського народу сонце, квіти, вільну працю. Все вище піднімається дубок над курганом. Побачить доросла людина дерево, гордо підняло гілки до синього неба, і заб'ється прискорено серце в його грудях, ще рідніше і дорожче стане для нього Батьківщина. Пройдуть десятиліття, підуть з життя учасники небувалою в історії битви, все нові і нові покоління будуть з подивом і вдячністю згадувати тих, хто врятував людство від загрози фашистського поневолення. Ми ніколи не повинні забувати незліченних лих і жахів війни, заграви пожеж, стогонів вмираючих від розривів бомб, плачу викрадаються на каторгу в фашистську Німеччину, міцних обіймів батьків, що йдуть на фронт, ридань жінок, які отримали похоронну - повідомлення про героїчну смерть чоловіка, батька. .. Молоде покоління повинно започаткувати вічного пам'ятника полеглим героям. Тут, в нашій школі, де ми зараз вчимося, фашисти під час окупації влаштували пересильну тюрму для викрадаються на каторгу радянських юнаків і дівчат. Ви ніколи не повинні забути про це, діти. Ви станете дорослими, у вас будуть діти, - передайте і їм, як естафету, гаряче почуття ненависті до ворога. До війни в нашому селі було 5100 жителів. 837 наших одне селян, з них 785 чоловіків і 52 жінки, загинули смертю героїв на фронтах Великої Вітчизняної війни. Крім 837 односельчан, які не повернулися додому з фронтів війни, 69 жителів нашого села загинули в фашистських таборах смерті - їх заморили голо будинок і нелюдськими катуваннями, їх замучили, умертвили, а потім спалили в крематоріях. Це їх попелом торгували фашистські вбивці. Нехай попіл ваших братів і сестер, батьків і дідів стукає в вашу груди, діти. Нехай стукає він у груди ваших дітей і онуків. Ніколи не забувайте про те, що 276 підлітків, юнаків і дівчат було викрадено з нашого села на фашистську каторгу до Німеччини, з них 194 осіб вбито, вбиті в таборах смерті, померли від голоду і непосильної праці, деякі з них живцем спалені в крематоріях. Брату Павла, забраних в місто Бохум, фашистські злочинці за саботаж випалили розпеченим залізом очі, а потім живого прибили цвяхами до дерев'яного стовпа. Сестру Тані за комуністичну пропаганду нацисти живу закопали в землю. Дядю Костю кинули в залізну клітку, де він голий мучився кілька діб і потім помер в муках. Двоюрідного брата Юри за спробу до втечі живого віддали на розтерзання вівчаркам. У двоюрідної сестри Валі фашистський офіцер відібрав немовляти і на очах матері розбив його головку об каміння. Тітку Люсю, 26-річну жінку, відправили в фашистський табір Освенцим разом з двома дітьми - 4-річною донькою та 3-летнімси ном. У таборі мати розлучили з дітьми. Жінка сказала фашистському офіцерові: "Вони хворі, прошу вас, нехай залишаться зі мною". Фашист закричав: "Якщо хворі, ми їх полікуємо ..." І на очах у збожеволілої матері кинув роздягнених дітей на камені, розтоптав кованими чобітьми дитячі тіла ... "Ми не тільки самі ніколи не повинні забувати цього, але і, як естафету , передати пам'ять людської совісті всім прийдешнім поколінням ", - говорив я дітям. Спільно вирішуємо створити наш сільський пантеон - галерею портретів героїв, полеглих за свободу і незалежність Радянської Батьківщини. В кінці 3 і початку 4 року про вчення хлопці побували у всіх сім'ях жителів села.




 Серце віддаю дітям 7 сторінка |  Серце віддаю дітям 8 сторінка |  Серце віддаю дітям 9 сторінка |  Серце віддаю дітям 10 сторінка |  Серце віддаю дітям 11 сторінка |  Серце віддаю дітям 12 сторінка |  Серце віддаю дітям 13 сторінка |  Серце віддаю дітям 14 сторінка |  Серце віддаю дітям 15 сторінка |  Серце віддаю дітям 16 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати