Головна

Серце віддаю дітям 7 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

ТИ ЖИВЕШ СЕРЕД ЛЮДЕЙ, МІЙ СИН

У глухому куточку шкільної садиби піонери посадили хризантеми. До осені тут розцвіли білі, сині, рожеві квіти. У ясний теплий день я повів сюди своїх малюків. Діти були в захваті від великої кількості квітів. Але гіркий досвід переконав мене в тому, що дитяче захоплення красою часто буває егоїстичним. Дитина може зірвати квітку, не бачачи в цьому нічого поганого. Так по лучілось і на цей раз. Ось я бачу в руках у хлопців один, другий, третій квітка. Коли залишилося не більше половини квітів, Катя скрикнула: - А хіба можна рвати хризантеми? В її словах не було ні подиву, ні обурення. Дівчинка просто питала. Я нічого не відповів. Нехай цей день стане уроком для дітей. Хлопці зірвали ще кілька квіток, краса куточка зникла, галявина виглядала осиротілої. порив захоплення

красою, що спалахнув в дитячих серцях, згас. Малюки не знали, що робити з квітами. - Ну як, діти, красивий цей куточок? - Запитав я. Гарні ці стеблинки, з яких ви зірвали квіти? Діти мовчали. Потім відразу заговорило кілька людей: - Ні, некрасиві ... - А де тепер ми будемо милуватися квітами? - Ці квіти посадили піонери, -кажу детям.-Вони прийду! сюди милуватися красунь - і що ж побачать? Не забувайте, що ви живете серед людей. Кожному хочеться милуватися красою. У нас в школі багато квітів. Але що вийде, якщо кожен учень зірве по одній квітці? Нічого не залишиться. Людям нічим буде милуватися. Треба створювати красу, а не ламати, не руйнувати її. Прийде осінь, настануть холодні дні. Ми пересадимо ці хризантеми в теплицю. Будемо милуватися красою. Щоб зірвати одну квітку, треба виростити десять. Через кілька днів ми пішли на іншу галявину - тут росло ще більше хризантем. Діти вже не зривали квітів. Вони милувалися красою. Дитяче серце чуйно до заклику творити красу і радість для людей - важливо тільки, щоб за закликами слідував працю. Якщо дитина відчуває, що поруч з ним -люди, що своїми вчинками він приносить їм радість, він з малих років вчиться співставляти власні бажання з інтересами людей. А це надзвичайно важливо для виховання доброти і людяності. Той, хто не знає кордонів своїх бажань, ніколи не стане хорошим громадянином. Егоїсти, шкурники, люди, байдужі до горя і негараздам ??інших, якраз і виростають з тих, хто в дитинстві знає лише свої бажання і не звертає уваги на інтереси колективу. Уміння управляти бажаннями - в цій, здавалося б, найпростішою, а насправді дуже складного людського звичкою - джерело людяності, чуйності, сердечності, внутрішньої самодисципліни, без якої немає совісті, немає справжньої людини. І тут знову треба підкреслити значення молодшого віку у вихованні людяності. Моральні переконання, погляди, звички - все це тісно пов'язано з почуттями. Почуття - це, образно кажучи, цілюща грунт для високоморальних вчинків. Там, де немає чуйності, тонкощі сприйняття навколишнього світу, виростають бездушні, безсердечні люди. Чуйність, вразливість душі формуються в дитинстві. Якщо втрачені дитячі роки упущеного ніколи не надолужиш. Ввести дитину в складний світ людських відносин - одна з найважливіших завдань виховання. Діти не можуть жити без радощів. Наше суспільство робить все для того, щоб дитинство було щасливим. Але радості не повинні бути безтурботними. Коли малюк, зриваючи плоди радості з дерева, дбайливо вирощеного старшими, не думає про те, що залишиться людям, він втрачає найважливішу людську рису-совість. Перш ніж дитина усвідомлює, що він - майбутній громадянин соціалістичного суспільства, він повинен навчитися платити добром за добро, створювати своїми руками щастя і радість для людей. Не один рік до того, як була створена "Школа радості", мене турбувало те, що багато батьків, засліплені інстинктивної любов'ю до своїх дітей, бачать в дитині тільки красиве, не помічаючи негативних рис. Пам'ятаю таке: 4-річний хлопчик, замість того, щоб піти до вбиральні, справив свою нужду у дворі, на очах у матері і її сусідки. Мати не обурилася, а розчулилася: "Ось бачите, який у нас синок - нічого не боїться". У примхливому погляді, в надутих губах, в презирливою усмішці 4-річного бовдура вже вгадувалося мерзенне істота, з якого може вийти негідник, якщо його не стримати, не примусити поглянути на себе очима інших людей. Не один раз мені доводилося розмовляти з матір'ю Володі. Як тільки вона починала щось говорити, син смикав її плаття, хапав за руку - у нього завжди було щось невідкладне. Нав'язливість, розв'язність - це дитяча різновид індивідуалізму, джерелом якого є всепрощення, сюсюкання і безкарність. Дехто з батьків (на жаль, і окремі педагоги) вважають, що в розмові з дітьми треба завжди дотримуватися якогось дитячого тони; в цьому тоні чуйне вухо дитини вловлює сюсюкання. На дитячий лепет дорослої людини недосвідчені дитяче серце відгукується капризами. Я завжди остерігався небезпеки збитися на цей тон і, ні на мить не забуваючи, що переді мною діти, бачив в маленьку людину майбутнього дорослого громадянина. Мені здавалося виключно важливим таке звернення тоді, коли мова йшла про працю для людей. Найгірше, що нерідко супроводжує працю дітей, це думка, що вони роблять велику послугу дорослим і тому заслуговують великої похвали, навіть нагороди. ... Восени ми викопали хризантеми і перенесли їх в теплицю. Для сільських дітей це посильна праця. Хлопці кожен день поливали пересаджені кущі і з нетерпінням очікували, коли з'являться перші квіти. Теплиця перетворилася в чудовий куточок. "А тепер давайте запрошувати сюди гостей, - порадив я детям.- Кого ми запросимо?" У багатьох були молодші братики і сестрички. Малюки приводили їх у теплицю, руки хлопчиків і дівчаток тягнулися до хризантеми, але мої вихованці не дозволяли зривати квітів. "Якщо ми зуміємо виростити багато квітів, то на свято 8 Березня подаруємо всім вашим мамам по хризантемі", - сказав я хлопцям. Ця мета надихнула дітей, і до початку березня у нас було достатньо квітів. На свято запросили мам, показали їм оранжерею і вручили по красивому квітці. В школу прийшла мачуха Галі, і дівчинка піднесла їй хризантему. Багато разів я говорив з Галею про її ставлення до мачухи, переконував, що вона - добра людина, і мої слова дійшли до серця дитини. Я радів, що на свято завітали мами Колі і Толі, бабуся Сашка і нерідна мати Кістки.

Багато чого маленькій дитині ще неможливо розтлумачити. Прекрасні слова про благородство не завжди доходять до його свідомості. Але відчути серцем красу людяності здатні навіть малюки. І з перших днів життя "Школи радості" я прагнув до того, щоб кожен вихованець переживав радість, горе, печаль і негаразди іншої людини. Восени і навесні ми часто ходили в гості до колгоспного пасічника дідусеві Андрію. У старого не було сім'ї, самотність - його велике горе. Діти відчули, що дідусь Андрій радіє кожному нашому відвідування. Перед тим, як йти на пасіку, я радив хлопцям: понесемо дідусеві яблука, виноград, сливи - він зрадіє; зберемо польові квіти - це буде для нього радість. Серця малюків ставали все більш чуйними до настрою, переживань, почуттів людини. Діти самі стали шукати, яку радість можна принести старому. Одного разу ми варили кашу в лісі. Скільки радісних переживань приносить дітям мить, коли запалає вогнище ... І ось якраз в цю хвилину радості Варя задумливо сказала: - А дідусь Андрій зараз один. Діти задумалися. Може бути, кому-небудь з дорослих ця картина видасться сентиментальною, може бути, хтось подумає: хіба здатні 7-річні діти на такий духовний порив? Так, дорогі товариші педагоги, якщо ви саме в цьому віці будете відточувати душевну чуйність дитини, якщо повернете до його серця велику істину: ти живеш серед людей, - дитині захочеться поділитися своїми радостями з іншими людьми, йому буде боляче від думки, що він веселиться, а його друг самотній. Діти вирішили поділитися радістю з дідусем Андрієм. "Понесемо йому каші з салом ..." - сказав Костя. Ці слова були зустрінуті з захопленням. Малюки принесли стільки каші, що навряд чи її міг би з'їсти самий голодна людина. На пасіці ми обідали ще раз - разом з дідусем. Чуйність до радощів і прикрощів виховується тільки в дитинстві. У цьому віці серце особливо чутливо до людських страждань, біді, тузі, самотності. Дитина як би перевтілюється, представляючи себе на місці іншої людини. Пам'ятаю, як одного разу, повертаючись з лісу, ми проходили повз самотньої, відкритої всім вітрам хати. Я розповів дітям про те, що тут живе інвалід Великої Вітчизняної війни; він хворий, не може посадити яблуні, виноград. У дитячих очах з'явилися сльози. Кожна дитина переживав самотність хворої людини. Ми посадили 2 яблуні і 2 куща винограду - це був наш подарунок людині. А придбали саме безцінне - радість створення щастя для іншої людини. Виховання чуйності, чуйності до горя і страждань інших людей - важливе завдання радянської школи. Людина може стати другом, товаришем і братом іншу людину лише за умови, коли горе іншого стає особистим горем. Щоб дитина відчувала серцем іншу людину так можна сформулювати важливу виховну задачу, яку я поставив перед собою "

Якщо дитині байдуже, що в серці його товариша, друга, матері, батька, будь-якого співвітчизника, з яким він зустрівся, якщо дитина не вміє бачити в очах іншої людини, що у нею на серце, - він ніколи не стане справжньою людиною. Я прагнув так відточити у своїх вихованців чуйність серця, щоб вони бачили почуття, переживання, радощі й прикрощі в очах людей, з якими стикаються не тільки повсякденно, а й "випадково". Ми з дітьми поверталися з лісу. Бачимо, при дорозі сидить на траві дідусь. Він чимось засмучений. "Щось сталося у людини, - кажу я детям.- Можливо, він захворів в дорозі? Може бути, щось втратив ?:" Чи підходимо до старого, запитуємо: "Чим вам допомогти; дідусь?" Старий важко зітхає. "Спасибі, діти, - каже він, - як би ви не хотіли мені допомогти - не зможете. Горе в мене велике. Стара вмирає в лікарні. Ось їду до неї, чекаю автобуса. Допомогти ви не допоможете, а все ж легше: є на світлі хороші люди ". Діти притихли, замовкло безтурботний щебетання. Додому вони розходилися під враженням сумних слів старого. Збиралися ще пограти трохи, але якось само собою отримай лось, що забули про гру, розійшлися по домівках. Вчити відчувати - це найважче, що є у вихованні. Школа сердечності, чуйності, чуйності, співчутливості - це дружба, товариство, братство. Дитина відчуває найтонші переживання іншої людини тоді, коли він робить щось для щастя, радості, душевного спокою людей. Любов маленької дитини до матері, батька, бабусі, дідусеві, якщо вона не одухотворена творінням добра, перетворюється в егоїстичне почуття: дитина любить маму остільки, оскільки мама є джерелом його радощів, потрібна йому для радощів. А треба виховати в дитячому серці справді людську любов - тривогу, віл нения, турботи, переживання за долю іншої людини. Справжня любов народжується тільки в серці, що пережило турботи про долю іншої людини. Як важливо, щоб у дітей був один, про який треба дбати. Таким другом моїх вихованців став пасічник дідусь Андрій. Я переконувався, що чим більше дитина піклується про іншу людину, тим більше чуйним стає його серце до товаришів, до батьків. Я розповів малюкам про працю ної життя дідуся Андрія: два його сина загинули на фронті, дружина померла. Він відчуває себе самотнім. - Будемо, діти, частіше ходити до дідуся. Щоразу треба чимось порадувати його. Коли ми збираємося в гості, кожен думає: чим порадувати дідуся? Хлопці піднесли йому альбом, в якому кожен з нас намалював картинку. На березі річки зібрали багато різнокольорових каменів-і подарували їх дідусеві Андрію. Дідусь зробив з дерева шкатулку, уклав туди камінці і подарував нам ... Хлопчики сплели з соломи капелюх для свого друга. Дідусь вирізав нам з дерева кілька фігурок тварин - зайчика, лисицю, вівцю ...

Чим більше душевної турботи віддавали діти своєму Другові, тим більше негараздів, печалей, тривог помічали навколо себе. Вони звернули увагу на те, що Ніна і Саша іноді приходять в школу сумні, в очах у них - печаль, задума. Хлопці розпитували сестер: як почуває себе матір? Матері погано, тому дівчатка сумні ... Доброго почуття затверджується в серце тоді, коли дитина щось робить, щоб полегшити горе товариша. Ми кілька разів ходили в сім'ю Ніни і Саші, знищували бур'яни в саду, допомагали збирати картоплю на городі. Кожен раз, коли хлопці збиралися в ліс, всіх хвилювало питання: а чи зможуть піти з нами Ніна і Саша? Адже бувало, що вони залишалися вдома - треба було допомагати батькові. І ми йшли в сім'ю Ніни і Саші напередодні для нашої спільної радості, допомагали чим могли. Жити в суспільстві - це означає вміти поступитися своїми радощами в ім'я благополуччя, спокою інших людей. Напевно, кожному з нас доводилося зустрічатися з таким явищем: перед дитиною горе, нещастя, сльози, а він насолоджується своїми радощами. А буває і так, що мати намагається відвернути увагу дитини від усього похмурого, сумного, піклуючись про те, щоб син не пролив жодної краплі з повної чаші радості. Це нічим не прикрита школа егоїзму. Чи не виводьте дитини від похмурих сторін людського життя. Нехай діти знають, що в нашому житті є не тільки радості, а й горе. Нехай горе інших людей входить в серце дитини. Моральне обличчя особистості залежить в кінцевому рахунку від того, з яких джерел черпав людина свої радощі у роки дитинства. Якщо радості були бездумними, споживчими, якщо дитина не дізнався, що таке горе, образи, страждання, він виросте егоїстом, буде глухим до людей. Дуже важливо, щоб наші вихованці дізналися вищу радість радість хвилюючих переживань, викликаних турботою про людину.

НАШ КОЛЕКТИВ-ДРУЖНА СІМ'Я

З перших днів життя "Школи радості" я прагнув внести в колектив дух сімейної сердечності, задушевності, чуйності, взаємної довіри, допомоги. У вересні - день народження трьох дітей: Віті, Валі, Колі. Ми всім колективом відзначали його: в шкільній їдальні пекли пиріг, дарували іменинникам малюнки, книги. Я з подивом дізнався, що в родині Коли ніколи не відзначали дня народження ні дітей, ні батьків. Це був перший свято в житті хлопчика. Увага товаришів схвилювало дитину. У роки дитинства кожна людина вимагає участі, ласки. Якщо дитина виростає в обстановці безсердечності, він стає байдужим до добра і краси. Школа не може в повній мірі замінити сім'ю і особливо мати, але якщо дитина позбавлена ??будинку ласки, сердечності, турботи, ми, вихователі, повинні бути особливо уважні до нього. У нашого маленького колективу з'явилися свої матеріальні цінності, таємниці, турботи і прикрощі. У шафі зберігалися іграшки, олівці, зошити. В Куточку мрії був "продовольчий склад" -ми зберігали там картопля, крупу, олію, цибулю, все це необхідно було для тих вечорів, коли за стіною осінній дощ. Всі члени нашої родини - маленькі діти, але серед них було не стільки хлопців особливо маленьких - Данько, Тіна, Валя. В дорозі, в лісі все вважали своїм обов'язком допомагати малюкам. Якщо окремі діти залишалися вдома з невідомої причини, то ввечері до них йшли товариші, дізнавалися, чи не захворів хто. Це стало доброю традицією. Почуття прихильності-основа найважливішою духовної потреби, без якої не можна уявити комуністичних взаємин між людьми, - потреби в людині. Я прагнув до того, щоб джерелом радості, повно ти почуттів і переживань для кожної дитини було спілкування з товаришами, взаємний обмін духовними цінностями. Кожен дол дружин вносити в колектив щось своє, творити щастя і радість для інших людей. В процесі роботи я зустрівся з багатьма труднощами у вихованні дитячого колективу, і щоб подолати їх, радився, розмовляв з досвідченими педагогами, вчителями початкових класів, тонко відчувають душу дитини, биття пульсу колективу, з В. П. Новицкой, М. А. Лисак , Е. М. Жаленко, М. Н. Верховініной. Час від часу ми збиралися вечорами, коли в школь ном будівлі і на садибі замовкали дитячі голоси, і ділилися думками про те, як кожен з нас уявляє собі багатогранність життя дитячого колективу. Всі ми добре знаємо, що по знання людини починається в родині-починається з того моменту, коли, заколисують материнської піснею, дитина вперше посміхається мамі. Як важливо, щоб перші думки про доброго, серцевому, найпрекрасніше, що є в світі, про любов людини до людини-прокидалися на особистому досвіді, щоб найдорожчими для дитини стали мати і батько. Але якщо цього справді людського в родині не вистачає або зовсім немає - в якій мірі може дати це колектив? Як відкрити перед чуйним і вразливим дитячим серцем доброту, красу людської душі?

МИ ЖИВЕМО В САДУ ЗДОРОВ'Я

Залишився місяць до того дня, коли мої вихованці стануть учнями. Наближався чудовий місяць літа - серпень. У спекотні липневі дні діти приходили в школу рано вранці або перед ввечері. Декому далеко було йти додому обідати, і іноді людина 6-7 залишалися обідати в шкільній їдальні. У мене зародилася думка: нехай з місяць поживуть малюки не вдома, а десь в саду, на березі ставка. Місце облюбували поруч зі ставком; в заростях дерев піонери допомогли нам спорудити кілька куренів - в таких куренях ціле літо живуть сторожа колгоспних баштанів. В курені наклали соломи, зробили столики для малювання. До наших куренів прилягав великий колгоспний сад. Садовод дозволив: сад буде головним місцем нашого відпочинку. Поруч з куренями побудували кухню, колгосп дав нам продукти, призначив кухаря. Батько Сани спорудив купальню, поруч з нею стояла моторний човен, побачивши яку ми, хлопці спалахували очі. Почалася життя нашого колективу в Саду здоров'я - так назвали наше житло і місце відпочинку батьки дітей. Цілий місяць ми були на повітрі. Прокидалися на світанку - до сходу сонця. Купалися в ставку, робили зарядку, снідали і вирушали кудись на прогулянку в ліс, сад, поле. У цей місяць у нас були найцікавіші "подорожі" до витоків слова. Спостерігали ранкову зорю і схід сонечка з вершини степового кургану; бачили, як сотні ластівок, готуючись до відльоту в теплий край, збираються в зграї; як сонечко і ранковий вітерець розганяють білу пелену туману, що покрив річку. В поле, на лузі або в лісі діти снідали вдруге: їли яблука, груші, сливи, молодий варену картоплю зі свіжими огірками, кавуни, дині, варені качани кукурудзи, помідори. Серпень - місяць фруктів і овочів в ці дні кожна дитина з'їдав не менш двох кілограмів яблук і груш. Кожен день дідусь Андрій приносив нам мед. Вранці і ввечері діти пили свіже молоко. Кухар готував нам смачний борщ зі свіжими овочами. Засмаглі, в трусиках і майках, босоніж діти вирушали щодня в подорож, каталися на моторному човні. Поєднання здорового харчування, сонця, повітря, води, посильної праці і відпочинку - все це стало цілющим і нічим не замінним джерелом здоров'я.

ДУМКИ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОГО НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

Підходила до кінця життя нашої "Школи радості". Скоро мої вихованці стануть учнями, - від цієї думки мені було і радісно і тривожно. Радісно від того, що ще не один рік буду вести своїх малюків по стежці життя, праці і пізнання, що за рік мої діти зміцніли, стали смаглявими, засмаглими. Коли скінчилися дні нашого перебування в "Школі радості", я подумки порівняв, якими були Володя, Катя, Саня, Толя, Варя, Костя рік тому і якими стали зараз. Були бліді, кволі, з синіми жилками під очима. А тепер все рум'яні, засмаглі; про таких дітей кажуть: кров з молоком. Радісно було і тому, що без задушливого класу, без дошки і крейди, без блідих малюнків і розрізаних букв діти піднялися на першу сходинку пізнання навчилися читати і писати. Тепер їм буде незрівнянно легше, ніж того, для кого ця сходинка починається з прямокутної рамки класної дошки. Я глибоко поважаю дидактику і ненавиджу прожектерство. Але саме життя вимагає, щоб оволодіння знаннями починалося поволі, щоб вчення - цей найсерйозніший і самий копіткий труд дитини - було в той же час і радісним працею, зміцнює духовні і фізичні сили дітей. Це особливо важливо для малюків, які ще не можуть зрозуміти цілі праці, сутності труднощів. Тисячу разів сказано: вчення-праця, і його не можна перетворювати в гру. Але не можна поставити китайську стіну між працею і грою. Придивімося уважно, яке місце займає гра в житті дитини, особливо в дошкільному віці. Для нього гра - це найсерйозніша справа. У грі розкривається перед дітьми світ, розкриваються творчі здібності особистості. Без гри немає і не може бути повноцінного розумового розвитку. Гра - це величезне світле вікно, через яке в духовний світ дитини вливається цілющий потік уявлень, понять про навколишній світ. Гра - це іскра, що запалює вогник допитливості і допитливості. Так що ж страшного в тому, що дитина вчиться писати граючи, що на якомусь етапі інтелектуального розвитку гра поєднується з працею, і вчитель не так вже й часто говорить дітям: "Ну, пограли, а тепер будемо працювати!" Гра - широке і багатогранне поняття. Діти грають не толь

до тоді, коли бігають, змагаються у швидкості і жвавості. Грі може полягати і в великому напруженні творчих здібностей, уяви. Без гри розумових сил, без творчої уяви неможливо уявити повноцінного навчання, особливо в дошкільні роки. Гра в широкому сенсі поняття починається там, де є краса. Але так як праця маленької дитини немислимий без естетичного початку, то, отже, трудова діяльність в молодшому віці тісно пов'язана з грою. Урочистий день початку збирання врожаю на шкільній ділянці - діти приходять святково одягнені; перші зрізані колоски стоять у вазі на столі, вкритому скатертиною. У цьому - гра, наповнена глибоким змістом. Але гра втрачає виховну цінність тоді, коли вона штучно "прив'язується" до праці, і в красі не виражається емоційна оцінка людиною навколишнього світу і самого себе. Залишається невирішеним питання: коли найбільш доцільно починати навчання грамоті тоді, коли дитина сіла за парту і став учнем 1 класу, або, може бути, трохи раніше, в дошкільні роки. Досвід переконав наш педагогічний колектив, що школа не повинна вносити різкого перелому в життя дітей. Нехай, ставши учнем, дитина продовжує робити сьогодні те, що робив вчора. Нехай нове з'являється в його житті поступово і не приголомшує лавиною вражень. Я переконаний, що навчання грамоті, тісно пов'язане з малюванням, з грою, як раз і може стати одним з містків, що з'єднують дошкільне виховання і навчання в школі. У малюнках букв моїм вихованцям відкрилася краса сонячних іскор в крапельках роси, могутнього столітнього дуба, що схилилася над ставом верби, журавлиного ключа в блакитному небі, заснув після гарячого липневого дня луки. Нехай хлопці ще не дуже красиво вміють малювати букви - не це головне, зате вони відчувають биття життя в кожному малюнку. Радувало мене і те, що діти почали осягати відтінки фарб і музики слова: в їхній свідомості закладена міцна основа яскравого, образного, поетичного мислення. Малювання пішло в духовне життя дітей. Хлопці прагнули висловити в малюнку свої почуття, думки, переживання. Духовною потребою моїх вихованців стало слухання музики. Радісно хвилювало і те, що діти зробили перший крок у моральному розвитку: вони вступили в світ краси людських вчинків, в їх серцях прокинулася чуйність до радощів і прикрощів інших людей, вони вже пізнали щастя творіння краси і радості для людини. Багаторічний процес виховання - від того часу, коли дитина вперше переступає поріг школи, до вступу в світ зрілої, всебічно розвиненої особистості, - я вважаю насамперед як виховання почуттів людини: той, кого ми виховуємо, повинен глибоко відчувати, що тих, що живуть поруч з ним людей можуть бути такі ж горе, страждання, прикрощі, негаразди, як і у мене, Я прагнув до того, щоб добрі вчинки моїх вихованців грунтувалися в роки дитинства насамперед на почутті людини. Мене тішило, що малюки навчилися співпереживати, швидко переймалися почуттями, хвилювали їх ровесників 'або старших товаришів, батьків і взагалі дорослих людей. Найбільшою радістю для мене було те, що в кожному, з ким діти стикалися в житті, вони бачили перш за все людини. Разом з почуттям радості я переживав і тривогу. Повсякденний розумову працю стане головним обов'язком дітей - чи зумію я підтримати жвавий інтерес до навколишнього світу? Кожна дитина по-своєму бачить навколишній світ, по-своєму сприймає речі і явища, по-своєму думає чи зумію я ввести в світ пізнання та стрімкий, бурхливий струмок, і тиху повноводну річку з ледве помітним плином? Ще більше тривожив мене духовний світ кожної дитини. Переді мною - чуйні, ніжні, чутливі серця. Чим більше я стикаюся з дітьми, тим виразніше бачу, як загострюється сприйнятливість серця і розуму кожного дитини до моїх слів, погляду, тону моїх порад і зауважень. Переді мною 31 дитина-це 31 світ. Мені згадалися слова Г. Гейне: "Кожна людина-це світ, який з ним народжується і з нею вмирає. Під кожною могильною плитою лежить всесвітня історія" 8. Які вони різні вже зараз, в дошкільні роки-Коля і Костя, Варя і Тіна , Данько і Лариса, Володя і Слава ... Але ж своє, індивідуальне, глибоко особисте з кожним днем, з кожним тижнем буде проступати все яскравіше і помітніше. Десь в найпотаємніше куточку серця у кожної дитини своя струна, вона звучить на свій лад, і щоб серце відгукнулося на моє слово, потрібно налаштуватися самому на тон цієї струни. Я вже не раз помічав, які важкі переживання народжуються в дитячому серці, коли дитина чимось стурбований, засмучений, а вихователь не знає про це. Чи зумію я знати, чим живе дитина кожен день, що у нього на душі? Чи буду я завжди справедливий з дітьми? Справедливість-це основа довіри дитини до вихователя. Але немає якоїсь абстрактної справедливості - поза індивідуальністю, поза особистих інтересів, пристрастей і поривів. Щоб бути справедливим, треба до тонкості знати духовний світ кожної дитини. Ось чому подальше виховання уявлялося мені як все глибше пізнання кожної дитини. Але найголовніше питання, яке не давало мені спокою протягом усіх років роботи, це питання про те, як ввести маленьких школярів у великий світ суспільного життя, як домогтися того, щоб кожна дитина бачив не тільки своє село, красу річки, на берегах якої пройшло його раннє дитинство, а й величезний, неосяжний світ своєї Батьківщини? Щоб не тільки любив красу природи і людської душі, а й ненавидів ворожу силу, поневолювати народи, - імперіалізм. Щоб був готовим відстоювати завоювання радянського народу - соціалістичний лад, свободу, честь, дружбу народів нашої країни. Як злити громадянське виховання зі всебічним розвитком? Виховання молодших школярів - це дуже складна проблема, чи вдасться мені розв'язати цю проблему так, як вимагає вік?

РОКИ ДИТИНСТВА

ЩО ТАКЕ ПОЧАТКОВА ШКОЛА?

У тихе сонячний ранок останнього дня серпня 1952 року на зелену галявину перед шкільним будинком прийшли всі школярі, вчителі, батьки. Цей урочистий день, що передує початку навчального року, вже давно став у нас традиційним святом школи і книги. Особливо хвилюючим був свято в цей ранок. Як мандрівник, вирушаючи в далекі, невідомі землі, дивиться в очі своїх супутників і товаришів, так і я вдивлявся в очі моїх дітей. Ось вони стоять, 16 хлопчиків і 15 дівчаток. Разом з хлопцями прийшли батьки, багато бабусі і дідусі. Ось матері Колі і Толі. На плече Галі поклала руку мачуха, і дівчинка не насупилася, як це було рік тому. Всі вітають нас, бажають щасливої ??дороги. Десятикласники підходять до малюків, підносять кожному пам'ятний подарунок - книгу з написом: "Доброго шляху тобі, маленький друг. Бережи цю книгу. Нехай вона на все життя нагадує тобі про свято школи, про день, коли ти став учнем. Нехай завжди зберігається в бібліотеці твоєї сім'ї ". (Пройшли роки, мої вихованці стали дорослими людьми, і кожен з них зберігає цю книгу як святиню, як безцінну пам'ять про золоте дитинство). Йдемо в шкільний сад - малюки з батьками, вчителі, десятикласники. Юнаки та дівчата дбайливо викопали яблуню, перенесли її з великим комом землі на інше місце і дружно опустили в ямку. Кожен малюк взяв жменю землі - ямка засипана. Діти полили деревце і розійшлися додому. Завтра вони прийдуть в школу, почнеться їх перший урок. Чотири роки хлопці будуть учнями початкової школи, чотири роки я буду їх вчити і виховувати. Напередодні цього дня мене турбували роздуми: "Що таке початкова школа?" Про великий, вирішальну роль початкової школи говорять багато. "Міцний фундамент знань закладається в початкових класах", "Початкові класи - це основа основ", - ці слова часто чуєш, коли мова йде про недоліки і прорахунки в навчанні учнів середніх і старших класів, про поверхневих, нетривких знаннях. Початкову школу звинувачують найчастіше в тому, що вона не дала дітям певного кола знань і вмінь, необхідних для подальшого навчання. Так, досвід переконує в тому, що початкова школа насамперед повинна навчити вчитися. Про це писали видатні педагоги -Ян Амос Коменський, К. Ушинський, А. Дистервег. Це підтверджується практикою, досвідом вчителів. Найважливіше завдання початкової школи - дати учням певне коло міцних знань і умінь. Уміння вчитися включає в себе ряд умінь, пов'язаних з оволодінням знаннями: вміння читати, писати, спостерігати явища навколишнього світу, думати, висловлювати свою думку словами. Ці вміння є, образно кажучи, інструментом, без яких неможливо оволодіти знаннями. Готуючись до навчання дітей в початкових класах, я прагнув точно визначити, що діти повинні глибоко запам'ятати і твердо зберігати в пам'яті, що вони повинні вміти. Але цим завдання початкової школи не вичерпуються. Не можна ні на хвилину забувати, що в початкових класах учитель має справу з дитиною. У роки навчання в 1-4 класах-від 7 до 11 років-відбувається становлення людини. Звичайно, цей процес не закінчується до закінчення початкових класів, але як раз на ці роки припадає найбільш інтенсивний відрізок людського життя. Дитина в цей період зобов'язаний не тільки готуватися до подальшого навчання, накопичувати багаж знань і умінь, щоб успішно навчатися далі. Він повинен жити багатим духовним життям. Роки навчання в початкових класах - це цілий період морального, інтелектуального, емоційного, фізичного, естетичного розвитку, яке буде реальною справою, а не порожнім розмовою лише в тому випадку, коли дитина живе багатим життям сьогодні, а не тільки готується до оволодіння знаннями завтра. Тисячі і тисячі прекрасних вчителів початкових класів є в школах нашої країни. Кожен з них - не тільки світоч знань для дитини, а й наставник, учитель життя в повному розумінні цього поняття. Початкова школа в радянській країні - це міцний фундамент загальної середньої освіти. Але не можна промовчати про те, що багато початкові школи і особливо початкові класи в восьмирічних і середніх школах не вільні від серйозних недоліків. Доля учня початкових класів в деяких школах представлялася мені незавидною: у дитини за спиною мішок, в який учитель прагне вкласти якомога більший вантаж. Донести цей вантаж до певного рубежу, тобто до навчання в середніх і старших класах - в цьому нерідко бачить учитель зміст життя і діяльності учня. Початкова школа повинна давати учню твердий коло знань. Будь-яка неясність і невизначеність в цьому питанні послаблює не тільки початкову школу, а й наступні ланки навчання. Без чіткого визначення кола знань, умінь, практичних навичок, які треба дати дитині, немає школи. Одним із серйозних недоліків початкової ланки навчання в багатьох школах є саме те, що вчитель нерідко випускає з уваги, які правила, визначення дитина повинна глибоко осмислити і запам'ятати на першому, на другому і т. Д. Роках навчання, які слова він повинен навчитися правильно писати і ніколи не забувати їх правопису. Прагнучи максимально полегшити розумову працю дітей, окремі вчителі забувають про те, що дитина повинна не тільки дізнатися, зацікавитися чимось, але і глибоко запам'ятати і назавжди зберегти в пам'яті. В даний час багато говорять про загальний розвиток учня початкових класів. Звичайно, загальний розвиток - це виключно важливий елемент навчання і виховання, але настільки ж велику роль відіграють ті елементарні знання, без запам'ятовування і міцного збереження в пам'яті яких не може бути і загального розвитку, тому що загальний розвиток - це постійне оволодіння знаннями, а для цього необхідно вміння вчитися. При всій винятковій важливості завдань, які стоять перед початковою школою, не можна забувати, що вчитель має справу з людиною, котре переживає бурхливий період становлення нервової системи. Не можна дивитися на мозок дитини як на живе пристрій, дане вчителю в готовому вигляді для того, щоб знання засвоювалися, запам'ятовувалися, зберігалися в пам'яті. Мозок дітей у віці 7- 11 років - в процесі бурхливого розвитку. І якщо вчитель забуває, що треба дбати про розвиток нервової системи людини, про зміцнення клітин кори півкуль, то вчення отупляє дитину. Вчення не повинно зводитися до безперервного накопичення знань, до тренування пам'яті, до отупляє, одурманюючих, нікому не потрібною, шкідливою і для здоров'я і для розумового розвитку дитини зубріння. Я поставив за мету домогтися того, щоб навчання було часткою багатим духовним життя, яка сприяла б розвитку дитини, збагаченню його розуму. Чи не зубріння, а б'є ключем інтелектуальне життя, що протікає в світі гри, казки, краси, музики, фантазії, творчості - таким буде вчення моїх вихованців.




 У А Сухомлинський |  Серце віддаю дітям 1 сторінка |  Серце віддаю дітям 2 сторінка |  Серце віддаю дітям 3 сторінка |  Серце віддаю дітям 4 сторінка |  Серце віддаю дітям 5 сторінка |  Серце віддаю дітям 9 сторінка |  Серце віддаю дітям 10 сторінка |  Серце віддаю дітям 11 сторінка |  Серце віддаю дітям 12 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати