Головна

пацієнт А

  1.  А. Яким чином пацієнт виявився у психоаналітика?
  2.  Аналізування матеріалу пацієнта
  3.  Взаємодія психотерапевта і пацієнта.
  4.  внесок пацієнта
  5.  Можливі проблеми пацієнта і сестринські втручання при них.
  6.  Лікар велів пацієнтці висунути язик. Через пару хвилин він дозволив їй закрити рот.
  7.  Вся робота з клієнтами і пацієнтами в Центрі здійснюється за попереднім записом в строго конфіденційною формі.

У першій історії хвороби мова йде про 30-річного чоловіка, розведеному, що займає досить скромну посаду клерка, який живе в старому напівзруйнованому будинку, що не має друзів ні чоловічого, ні жіночої статі. Він не читав ні книг, ні газет, не ходив ні до церкви, ні в театр, обідав в дешевому ресторанчику і обмежував свої розваги і відпочинок тим, що здійснював безцільні поїздки за місто.

Протягом трьох років він перебував під наглядом у лікаря-терапевта через своїх нескінченних соматичних скарг на нездужання і болі у всіх частинах тіла. Одного разу його госпіталізували з підозрою на гостре хірургічне захворювання, можливо, потребує екстреної операції. Те, що пацієнта помістили в хірургічне відділення, було для нього серйозною психічною травмою. Він був буквально охоплений надзвичайних жахом, ридав, кричав і скаржився на жахливий біль в животі. Аналізи та лабораторні обстеження не виявили патології, але хірурги все ж вирішили зробити йому апендектомія.

Його лікування тривало протягом місяця і було відзначено ще більш наполегливими скаргами, ніж раніше. Крім того, він періодично впадав у депресію, часто плакав і дуже не хотів покидати госпіталь. Операція і його власну поведінку переконали його в тому, що він "боягуз", що він "поганий", "даремний" і що він "вже не чоловік".

Після цього він почав вести життя на ще більш низькому рівні, ніж раніше, як з особистої, так і з економічної точки зору. Два-три рази на тиждень він ходив до свого терапевта, просив допомогти йому, скаржився на болі в спині, в шлунку, головний біль, слабкість і т. Д.

Він не раз звертався до психіатрів, але вони "не розуміли" його. У свою чергу, психіатри по-різному характеризували пацієнта: "дефекти характеру", "неадекватна особистість", "глибокий іпохондрик", "психопатическая особистість нижчого конституційного типу" і т. П. Всі вони прийшли до спільного висновку, що він не піддається лікуванню .

Приблизно через 18 місяців після операції пацієнт звернувся за допомогою до автора. Автор ознайомився з його великої історією хвороби і після клінічного обстеження прийшов до висновку, що гіпнотерапія може привести до позитивного результату.

Був легко встановлений раппорт з цим пацієнтом. Він прагнув, щоб його загіпнотизували, і виявився чудовим гипнотиком.

Протягом місяця кожного тижня всі зусилля були присвячені тому, щоб навчити його швидко і легко виробляти у себе все гіпнотичні явища, на які він був здатний.

Протягом цих сеансів ніякої терапії, крім створення гарного рапорту і загального почуття довіри і впевненості в собі, не проводилося.

Наступні два сеанси були витрачені на те, щоб змусити його галлюцініровать цілу серію кристалічних кульок. (Уявні кульки дуже зручні, економічні, з ними легко проводити різні маніпуляції, а робота з ними зрозуміла всім пацієнтам.) Після наведення трансу він міг бачити в уявних кристалічних кульках цілу мережу емоційних і травматичних подій зі свого життя. Ці галюцинував образи були зафіксовані, т. Е. Він міг переводити погляд з однієї сцени на іншу і повертатися назад. Він міг бачити себе в різних ситуаціях і в різні періоди свого життя. Так, він міг спостерігати за своєю поведінкою і своїми реакціями, порівнювати, протиставляти, відзначати сталість і безперервність моделей своїх реакцій на різних вікових рівнях.

Таким чином, він зміг простежити за основними подіями свого життя. Реакцією на весь його життєвий досвід була безнадійна покірність: "У всіх, кого спіткало б те ж саме, навряд чи було б більше шансів на успіх".

На наступному сеансі в стані неспання ми змусили його проаналізувати все те, що він хотів для себе, всі надії, які у нього були, і всі ідеї щодо того, що можна для нього зробити. Цей сеанс не дав задовільних результатів, так як більшу частину часу він скаржився на непереборні бар'єри всьому, чого б він хотів досягти. Після завершення сеансу пацієнт був дуже пригнічений, зовсім занепав духом.

При наступній розмові він був введений в глибокий гіпноз, і йому дали інструкцію повторити завдання попереднього сеансу. Його надії на майбутнє полягали в наступному:

- "Справжнє" хороше здоров'я.

- Економічне становище "на середньому рівні".

- Врегулювання особистих справ, так щоб він міг жити, відпочивати, мати особисті звички, громадські та особисті інтереси, друзів.

- Не мати "дуже багато" страху, неспокою і відчуття неповноцінності.

- "Бути чоловіком", як до операції, бути в змозі захищати свої права, "мати бажання бути чоловіком".

- Бажання краще протистояти всьому поганому, що траплялося з ним або трапиться в майбутньому.

- Бажання досягти "достатньою" емоційної зрілості, так щоб він міг одружитися "по любові", а не з жалю, що випробовується до нього.

Він був розбуджений в стані повної амнезії і пішов від автора в пригніченому стані духу.

У тих двох сеансах, коли пацієнт знаходився в стані неспання, ми запропонували загальний за своїм характером аналіз того, що він очікує від майбутнього. Йому пояснили, що це була можливість озирнутися на минуле, переглянути ще раз його скарги і труднощі і згадати результати його лікування. Потім, що особливо важливо, він може перевірити всі досягнення, які є результатом терапії, яка допомогла йому врегулювати багато його труднощі. Однак це можна зробити тільки з плином часу: ймовірно, через кілька місяців після закінчення терапії.

Він був введений в глибокий гіпноз, і та ж дискусія була повторена в таких же загальних поняттях.

Все ще перебуваючи в глибокому сомнамбулічному трансі, він був дезорієнтований в часі і спроектований на якийсь невизначений день в майбутньому.

В основному це була досить проста, хоча і деталізована методика навіювань, за допомогою якої пацієнтові в стані глибокого трансу нагадали про події поточного дня; йому сказали, що пройшли секунди, хвилини, години; що наближається завтрашній день; що він вже тут; а зараз - вже завтра; і що в міру того, як проходять дні, скоро закінчиться і цей тиждень; а незабаром і наступний за календарем місяць буде сьогоднішнім місяцем. Особливу увагу при використанні цього методу було приділено тому, щоб бути найбільш точним при вербальної формулюванні переходу від майбутнього до сьогодення та від теперішнього до минулого і зробити це легко і поступово, не кваплячи пацієнта.

Необхідно було, щоб точний час, як наслідок попередніх бесід в стані трансу і неспання, доводилося на майбутнє через кілька місяців. Такі дати в майбутньому найкраще визначаються самим суб'єктом, так як психотерапевт може вибрати день, вельми невідповідний для даної ситуації. Наприклад, якщо потрібен наступний день народження, орієнтація повинна бути зроблена на "якийсь день перед вашим наступним днем ??народження". Тоді дуже просто змусити суб'єкта визначити день більш точно.

Якщо дійсна дата в майбутньому невідома, то, змусивши суб'єкта поглянути в вікно і описати те, що він бачить, можна побічно відкрити час дня, час року і місце подій. Таким чином, один пацієнт дав опис суєти передріздвяних покупок в далекому місті.

Проекція в майбутнє у нашого пацієнта склала приблизно п'ять місяців і представляла собою візит до кабінету автора. Мета візиту (потрібно пам'ятати, що для пацієнта пройшло чимало часу з моменту закінчення лікування) полягала в тому, щоб розповісти, що ж сталося з ним з тих пір.

Після наведення трансу пацієнтові вселили, що краще за все почати з короткого, але всеосяжного огляду минулого, яке зображувалося в сценах на уявних кристалічних кульках. Близько десяти хвилин пацієнт витратив на такий віртуальний огляд. Протягом цього періоду його емоційні прояви супроводжувалися швидше симпатичної вегетативної реакцією, але не станом напруженого страху, неспокою і заклопотаності, які у нього часто виникали в попередніх подібних ситуаціях.

Потім йому запропонували допомогу, після того як він повідомить про те, що йому вдалося досягти, розглядаючи і вивчаючи значні події свого життя в іншій серії кристалічних кульок. Таким чином, пацієнт міг спостерігати, як поступово розгортається кожна подія в часі.

Він з ентузіазмом погодився, і в міру того, як пацієнт розглядав різні галюцинаційні сцени в кристалічних кульках, його ентузіазм і задоволення зростали.

Найчастіше він збуджено їх коментував і вимагав, щоб гипнотерапевт спостерігав разом з ним за тим, що там відбувалося.

Деякі з його звітів про побачене можна коротко викласти так:

Я йду по вулиці. Повертаю за кут. Я збираюся відвідати доктора К. (його лікар). Ні, я проходжу повз його будинку. Я думаю: "Слава богу, що мені не потрібно знову йти туди". Я збираюся стрибнути в воду, глибоко пірнути. Я пливу. Дивіться, я прошу у боса підвищення. Він збирається це зробити для мене. Прокляття, я не чую, на скільки він підвищує моє платню. Я не розумію цього (його увага була поспішно відвернуто. Під час сеансу потрібно постійно стежити за пацієнтом, щоб під час запобігти непотрібні роздуми, які можуть перервати встановлену психологічну орієнтацію).

Боже мій! Ви це бачили? Це той самий здоровенний хлопець, який завжди паркує свою машину так, що я не можу виїхати на своїй машині, поки він не від'їде через півгодини. А зараз я йому наказую забратися геть і думаю: яким же матрацом я був тоді, коли дозволяв йому проробляти зі мною цей брудний трюк.

Я - в театрі. (Його запитали, яку сцену він бачить.) Я доглядаю за своєю дівчиною.

А це вже інша дівчина, і я йду з нею в картинну галерею, а потім ми йдемо обідати. Вона дуже гарненька.

О, я тримаю мова перед групою чоловіків. Цікаво, що це за мова і хто вони такі, тому що недавно у мене була ще одна бесіда такого роду. Звідси мені нічого не чути і погано видно.

Моя машина пофарбована, а на мені новий костюм. Виглядаю у ньому дуже добре. Я ношу його навіть на роботі.

Йому дуже не хотілося переривати роздивляння уявних кристалів, він був дуже задоволений своїми досягненнями і висловив бажання описати ще кілька сцен, побачених там. Однак він потім був переорієнтований в часі, і йому була дана команда повністю забути все, що сталося під час сеансу. Крім того, він не повинен був відповідати і ніяк не реагувати на все, що може статися під час сеансу, а тільки повністю підкоритися тільки що даними йому інструкціями.

Він вийшов з кабінету, скаржачись на величезну втому. З ним зустрілися на наступний день, і повторилася та ж сама процедура. Його обережно орієнтували на день в майбутньому, приблизно через сім місяців, і він спочатку зреагував точно так же на цю проекцію в часі. До нього звернулися з наступними словами:

- Наскільки я пам'ятаю, я бачив вас в останній раз близько двох місяців тому. Ви приходили до нас, щоб розповісти про свої успіхи. Я ввів вас в стан трансу, і ви побачили себе в кристалічних кульках, про що ви мені повністю розповіли. Тепер сьогодні ввечері ми чекаємо від вас, щоб ви згадали все, що сказали і побачили того вечора близько двох місяців тому. Не звертайте увагу на те, що я буду робити або говорити. Пам'ятайте тільки, що ви сказали, побачили і робили, поки розповідаєте мені про ті події. (Це робиться для того, щоб не дати йому згадати що-небудь про попередні і подальші гіпнотичних командах, зокрема, щодо проекції в часі.) Тепер давайте знову розглянемо всі ті події. Деякі з них звернені до нашої першої зустрічі і навіть до початку тих проблем і труднощів, з якими ви прийшли до мене. Обміркуйте їх ретельно, ясно, довго, а потім розкажіть мені про них.

Основний зміст його аналізу полягало в наступному:

- Я був дійсно жалюгідним людиною, коли вперше зустрівся з вами. Пхикає плакса. Я не розумію, як ви могли тільки витримати мене. Доктор X. заслужив золоту медаль тільки за спілкування зі мною. Мене бентежить навіть думка про це.

Фактично, я не знаю, що сталося. Це було як сон, але це не було сном. Все, що ви сказали мені тоді, виявилося правдою. Я був маленькою дитиною, я був старший і ще старше - і все це іноді в один і той же час. Якимось чином ви змусили мене прожити знову все моє життя так, щоб я побачив її як би з боку. Я дійсно прожив її. Потім ви змусили мене побачити її у вигляді живих картинок в кристалічних кульках. Я був в кристалічних кульках і в той же час дивився на себе з боку. Деякі речі, які я бачив там, були вельми сумні. Адже я сам був справжнім матрацом.

Але там відбувалося і те, що мені дуже подобалося, але на що у мене не було ніяких надій. Це сталося тоді, коли ви змусили мене розповідати про все, що я хотів би мати і робити. Потім якимось чином я почав робити все це. Я не можу зрозуміти цього, тому що я повинен був знаходитися в цій кімнаті, але в той же час мене тут не було. (Тут його відразу ж перервали, і йому були дані докладні гіпнотичні команди, щоб він розповідав тільки про те, що він побачив сам і робив, і щоб він не намагався зрозуміти всю ситуацію.)

Ну, я все це сам проробляв. Дивувався самому собі! Боже мій! Я дійсно відчував себе добре і впевнено. Я був, звичайно, здивований коли призначив тієї офіціантці побачення. Вона - гарна дівчина. А це підвищення в десять доларів! А коли я сказав все, що думаю, тому хлопцеві, який своєю машиною загороджував мені виїзд, він сприйняв це, як чоловік. І я сам відчував себе чоловіком! Я вирішив якось піти до лікаря X., тому що він дійсно цікавився моїми справами. Я вважаю, що він вірив у мене, хоча і мало чим зміг допомогти мені.

Він продовжував розповідати докладно, впевнено, довірливо і з задоволенням про тих фантастичних подіях, одночасно вірячи в реальність цієї ситуації.

Коли він закінчив, йому сказали, що його потрібно загіпнотизувати. Таким шляхом стало можливим знову переорієнтувати його на поточний, нині. Потім, як і на попередньому сеансі, ми индуцировали повну амнезію всіх подій трансу.

Ще перебуваючи в трансі, він отримав двозначну команду, що, ймовірно, наступна зустріч з ним станеться на наступному тижні, але вона може не відбутися, що можуть статися різні події, які визначать час і характер подальших зустрічей з ним. Однак з ним ми напевно побачимося знову; якщо не наступного тижня, то через два місяці.

Після виходу зі стану трансу ми відпустили його, не згадавши про наступному сеансі. Пацієнт не з'являвся вісім тижнів. Потім прийшов в новому костюмі. Його машина була заново пофарбована, на сидіннях були нові чохли. Приваблива молода дівчина, секретарка, супроводжувала його. Він прямо і відкрито заявив, що він відчуває, що йому хочеться розповісти автору про останні події, які відбулися з ним за цей час. Його розповідь можна звести до наступного.

Майже протягом цілого тижня після останнього сеансу пацієнт знаходився в замішанні і сумні. У той же час у нього було відчуття, що з ним станеться щось хороше. Потім одного разу, коли він на роботі розмірковував про наступну зустріч з автором, він перш ніж до кінця прояснити свою думку, імпульсивно попросив у свого боса підвищення платні. Але йому не тільки підвищили платню, а й перевели на інше, більш престижне і вигідне місце. Це викликало у нього величезне почуття підйому і впевненості в собі.

Їдучи з роботи в той вечір, він замість звичного очікування в забарикадувався машині і марного гніву, гукнув свого переслідувача і запросив його випити з ним кухоль пива. Поки вони пили пиво, він сказав цьому хлопцеві спокійно і діловито: "Я думаю, що ти постійно загороджував дорогу моїй машині тому, що я був таким простаком. Але з сьогоднішнього дня ти, сучий син, заберешся з моєї дороги, і ось ще гуртка пива за мій рахунок ". Ці слова і поклали край цьому переслідуванню.

Натхнений цим успіхом, він вирішив пообідати в іншому ресторані в цей вечір; там він заговорив з офіціанткою і призначив їй побачення. Вона відмовила йому, але це не привело його в зневіру, і він один пішов в театр.

Після цього він переїхав в інший квартал. При переїзді він переглянув усі ті непотрібні речі, які збирав протягом багатьох років. Пацієнт викинув всю мізерію. "Фактично я очистив свій будинок". Він став членом клубу молодих бізнесменів і постійно брав участь в клубній щотижневій програмі. Він відчував, що йому вдалося утвердити себе там.

З тих пір він почав вести нормальний, цілком респектабельний спосіб життя, і насолоджувався життям, як звичайна людина. "Я несподівано позбувся всіх моїх комплексів, поганих звичок і відчуттів. Це було неважко з того моменту, як я почав це робити. Я ніколи навіть не намагався зробити це раніше. Але один успіх природно вів до іншого успіху, і замість того, щоб відчувати себе погано, як зазвичай, я просто вирішував проблему і робив те, що повинен був зробити. я зустрів свою дівчину на танцях, і ми в хороших відносинах з нею. Моє здоров'я цілком хороша. я не звертаю уваги на періодичні невеликі болі в животі. Мені просто потрібно просто прикласти щось холодне, і не лякатися до смерті. Як-небудь я піду до лікаря X., і нехай він подивиться, яким я став. він багато чому навчив мене ".

Після подальшої бесіди, під час якої він не зробив жодної спроби дізнатися, що ж все-таки сталося з ним, і яке відношення до цього має автор, він пішов з мого кабінету. Іноді автор зустрічав його випадково в громадських місцях. Через два роки його життя протікало як і раніше цілком задовільно і вони з секретаркою планували незабаром одружитися.




 Спеціальне дослідження природи і характеру різних станів свідомості, проведене спільно з Олдос Хакслі .. |  Початок проекту. |  Заключні зауваження. |  Історія хвороби. |  Значення хвороби. |  Збереження подиву перед левітацією і жах перед каталепсією. |  Дослідження гострого нападу тривоги, що виник в процесі автоматичного письма. |  Виявлення двійника. |  Застосування дзеркала як "магічного кристалу" для виявлення візуальних спогадів. |  Аналіз ситуації. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати