Головна

Медпідготовки в питаннях і відповідях завдань квитків

1.  Cтатистика - предмет, метод, завдання
  2.  FH 06 Е ЗАВДАННЯ
  3.  FR 02 Е МЕТА ТА ЗАВДАННЯ
  4.  FW 15 10 Завдання.
  5.  I. До чого прагне педагогіка, якою вона має бути і в чому її завдання?
  6.  I. Основні завдання ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ
  7.  I. Постановка завдання

Я сидів у кріслі. Над головою звично мерехтів купол інформаційної системи. Товсті стіни бункера максимального захисту надійно переховували моє крихке свідомість від світу, який колись виник з фантазії трьох старих і ледь не загинув у зіткненні з забутої реальністю. В мої легені проникав синтезований повітря. Знайома тиша прикривала вуха теплими долоньками. За межею туманною напівтемряви смутно мерехтіли панелі управління і термінали. Для трьох осіб, позбавлених справжнього дому, титанова сфера, прихована глибоко в земній корі, стала колись його подобою. Тисячі годин було проведено тут у вирішенні нерозв'язних проблем. Тут ми їли, спали, лаялися, а пару раз навіть билися. Кожну секунду кожен з нас був готовий відправитися в минуле, щоб підправити сьогодення. Кожну секунду кожен з нас був готовий померти, щоб дати цьому світу ще один шанс.

Освіживши в пам'яті призабуті навички, я без праці підключився до общепланетарной мережі. Перед очима попливли димні смуги прискореної сортування даних. Комп'ютер, сто двадцять років тому носив гучний титул найпотужнішого на планеті, силкувався зробити вибірку необхідної мені інформації. Через п'ять секунд він нарешті розродився першими даними.

- В результаті вторгнення Кохонов Сонячна Система втратила, за попередніми відомостями, 4 531 637 618 громадян, що мали мислетелефони. Громадяни, які не мали на момент вторгнення імплантованих мислетелефонов, поки не враховані.

«Діти і підлітки не полічені, - подумав я. - А це ще кілька сотень мільйонів ».

В повітрі з'явилася таблиця з розкладкою втрат по населеним пунктам, державним секторами і навіть по планетах. На Місяці загинуло 1520 осіб, на Меркурії 17, на Марсі 8. На інших планетах бойових втрат не було.

- Зруйновано чотири мільйони одинадцять ...

Я махнув рукою, стираючи з повітря таблиці і числа. Все зрозуміло. Загинуло багато людей. Дуже багато. Настільки багато, що ніякі обчислення не здатні відобразити масштаб трагедії. Втіха одне - не всі. І у нас є майбутнє, а у тих, хто нас вбивав, майбутнього немає.

- Як я тут опинився? - Подумки запитав я.

- Ви були доставлені Петром Васнецовим, - бадьоро відрапортував комп'ютер.

Треба визнати, що відповідь завжди дуже розважливого кібер трохи мене ошелешив.

- А я, по-твоєму, хто?

- Ви - Петро Васнецов.

Ось воно як. Комп'ютер бункера здатний впізнати будь-якого з нас трьох за специфічними електромагнітним коливанням мозку. Він розрізняє наші особистості в будь-якому вигляді і в будь-якому стані. Можна сказати, що він налаштований на вібрації наших душ і його неможливо обдурити хибним тілом або повною амнезією.

Якщо він впевнений, що Васнєцових два, значить, так воно і є. Перший Петро Васнецов залишився в світі Кохонов.

Його я вбив власними руками. Другий - я сам. Значить, є ще й третій. Тобто Сашка Титов включив машину часу і створив ще один світ. Саме цей світ послав нам на виручку кровожерливих торгів.

- Покажи мені іншого Васнецова, - попросив я.

Поруч з кріслом з'явився силует в легкій космічної броні незнайомій мені моделі. Голову мого дубля прикривав полушлем з райдужним силовим забралом.

- Особа, - зажадав я.

Забрало зникло. Людина не був схожий ні на мене, ні на Ломакіна. Такий собі смаглявий усміхнений брюнет з чорними пронизливими очима.

- Де він зараз?

- Нема інформації.

- У тебе немає інформації? - Безмірно здивувався я.

- Через бойових дій частина каналів прийому-передачі даних зруйнована.

- Зрозуміло. Що з Готлібом?

- Мертвий, - коротко відповів комп'ютер.

- Зовсім?

- Так.

- Як?

Охоплена полум'ям орбітальна фортеця «Красногвардеец» руйнувалася крізь щільні шари атмосфери. Я відчув на шкірі жар її палаючої обшивки і вібрацію лопаються від напруги конструкцій. До зустрічі з хиткою глибиною Тихого океану залишилося не більше десяти кілометрів. Я побачив свого друга всередині скромною чотиримісній каюти. Він намагався вибратися в коридор, але так і не зумів цього зробити. Піддавшись паніці, він смикав дверну ручку не в ту сторону. Бідний Борей. Вічна пам'ять.

- Він міг врятуватися?

- Ні. Вихід з ладу охолоджуючого контуру, відмова коригувальних двигунів і одночасне включення гальмової системи не залишили шансів нікому.

- Диверсія?

- Імовірність саботажу 98 відсотків.

- Як Титов?

- Мертвий.

У мене в роті пересохло. Протягом однієї хвилини дізнатися про загибель всіх своїх друзів - це занадто навіть для майже безсмертної істоти з атрофованими нервами.

- Що з ним сталося? Покажи! - Прохрипів я.

- Поверніть голову направо, - запропонував комп'ютер замість того, щоб продемонструвати стереозображення.

Сашка сидів у своєму кріслі. У його голові зяяла величезна діра.

- Хто?

- Він сам.

- Не може бути, - не повірив я. - У тебе повинна бути запис.

Труп Титова несподівано зник. На його місці сидів живий Сашка і квапливо перенастроювати систему міжчасового переміщення. Я добре бачив, як на невеликому екранчику миготіли клітини календаря. Він вибрав 8 березня 1985 року й досить хмикнув, згадавши щось приємне, пов'язане з цією далекою датою. Потім він три рази прогнав тестові програми. Глючить тайминги. Сашкові довелося підвищити їх, щоб домогтися стабільного результату. Розкид по точці прибуття збільшився до проміжку з 6 по 10 березня, але, схоже, висока точність була необов'язкова. Коли все було готове до старту, він завмер і кілька хвилин дивився в одну точку. Потім встав, пройшов до стіни, відкрив дверцята ніколи не замикається збройового шафки і дістав звідти маленький тупоносий «шкварками-4», міліцейський променемет, знятий з виробництва років вісімдесят тому. Перевіривши діагностику, Титов швидко повернувся в своє крісло, як-то дуже зворушливо схлипнув і блискавично приставив товстий стовбур до скроні.

- Чому він так вчинив? - Подумав я.

- Не знаю, - чесно зізнався комп'ютер.

Не міг Титов сам застрелитися! Не такий він чоловік. Його напевно змусили. Я схопився. У збройовому шафці знайшлося два променемет. Мій і Готліба. Вони спокійно висіли в кріпленнях і, судячи з індикації, були повністю справні. Я взяв свій заслужений «Спартак» і, скинувши потужність на мінімум, вистрілив в підлогу. Спалахнула коротка спалах. Запахло гарячим залізом. На серце відразу стало трохи легше. Якщо що, живим не здамся. Сунувши зброю за пояс, я повернувся в крісло. На підлокітнику поруч з мідною табличкою «Петро Васнецов» заспокійливо поморгують синій світлодіод. Він невтомно рівно один раз в секунду повідомляв, що в будь-який момент я можу відправитися в минуле, в заздалегідь зазначений день і рік свого життя. Моє крісло було націлене на 22 жовтня 1986 року.

- Доповів загальну обстановку на планеті, - зажадав я.

У повітрі знову з'явились були картинки. Примарні тіні з легким шелестом знайшли об'ємну плоть і затулили важкими тулубами стіни бункера. Десь в Індії палали похоронні вогнища. Скорботний дим чорними котячими хвостами дряпав небо. Зазвичай крикливі індійські жінки мовчали, і від цього було ще сумніше і страшніше. Колони будівельної техніки виходили з воріт вцілілого автоматичного заводу. На головній машині красувався кумачевий плакат: «Відновимо планету за 3 роки». Три роки?! Значить, і за п'ять не впорається. Одне добре: через якийсь час процес творення захопить Людство і хоч в якійсь мірі заглушить біль непоправних втрат. Картинка знову змінилася. На мальовничому поле на узліссі виріс тимчасовий селище для біженців. Життєрадісний щит «Ласкаво просимо!» Погано поєднувався з кислими обличчями будівельників і новоселів. Нічого, це пройде. Все, що потрібно для лікування ран, - час. Праця і час відродять планету і повернуть людям щастя. Війна тільки закінчилася, а багато вже зроблено. У мертвих містах майже відновилася прижиттєва геометрична структура, трактора розсікли завали, позначаючи знищені вулиці. Залишилося недовго чекати, і прожилки доріг проростуть новими будинками, бульварами і парками. На дитячих майданчиках, як і належить, будуть грати діти. Запаляться вогні кінотеатрів і розважальних центрів. Воскреснуть ті, чий мозок вдалося заморозити, а це зменшить число втрат. Життя неодмінно повернеться в свою колію. А поки сутулі від великих балонів на спинах люди в потворних протигазах поливають дезинфікуючими розчинами руїни і підривають діряві останки мертвих будівель. Я скривився, і комп'ютер чуйно перервав неприємний репортаж.

Промайнули кадри із зображенням Горгій, замкнених в силовому коконі. Чотирирукому тварі шкірились і кидалися на невидимі стіни. Я пригальмував картинку і відправив комп'ютера запит про наших бравих союзників, які надали нам своїх кровожерливих звіряток. Інформації виявилося несподівано багато. Стовпці чисел і мегабайти текстової інформації за кілька секунд завантажилися прямо мені в мозок. У роті стало кисло. Волосся стало дибки, серце провалилося вниз і затріпотіло десь в переплетеннях кишечника.

Деякий час інформація розгорталася, займаючи порожні обсяги підкірки. Від блошиних стрибків хитко мигтять нулів і одиниць скрипіли звивини і шаруділи барабанні перетинки. Ненавиджу пряме завантаження даних. Вже краще кілька годин сидіти перед монітором, ніж знущатися над власними нейронами. З огидою проаналізувавши насильно висунулися в мій череп нові знання, я зробив цікаве висновок: наші союзники - непогані хлопці. Правда, рівень життя у них занизький, але що можна вимагати від цивілізації, яка тільки-но почала перебиратися з печерного капіталізму в примітивний соціалізм. Зате промисловість у них на висоті, а наука взагалі ширяє над хмарами. Крім того, мене сильно здивувало миролюбність наших нових друзів. У них, як і у нас, практично не було регулярної армії. Надавши нам допомогу в боротьбі з Кохона, благородні союзники в даний час закидали наш світ несусвітні кількістю гуманітарних подарунків. При цьому вони не виставляли ніяких умов, рахунків або вимог. Субтильний японець, керівник союзницького світу, дуже переконливо віщав про моральні цінності та загальний борг перед прийдешніми поколіннями.

Наш прем'єр Калмиков не менше пишномовно клявся у вірності гуманістичним ідеалам людства і обіцяв віддячити братів по зброї з усією щедрістю, але не зараз, а при першій нагоді.

Політичне словоблуддя завжди викликало у мене інстинктивне бажання перемкнути канал і сунути в рот що-небудь смачне. Комп'ютер припинив трансляцію раніше, ніж я встиг переказати йому це зробити, але бажання злегка підкріпитися не пропало. Все-таки я бездушне чудовисько. Мій світ лежить в руїнах, мої друзі мертві, а у мене тільки одне бажання - пожерти. Докоряючи себе власним непомірним апетитом, я відкрив холодильник. Апетит відразу зник. З огляду на блювотні позиви, можна навіть сказати, що він став негативним. Я ніколи не вважав себе вразливою людиною, але мертвечина в холодильнику, з якого тільки що збирався їсти, - це занадто навіть для мене.

Голова старого була насаджена на прозорі штирі системи автономного життєзабезпечення. Система діяла. Вона дзижчала і ганяла по трубках крихітні бульбашки. Я помацав пальцем у паморозі шкіру.

Почувся тихий хрускіт. Абсолютно мертва голова.

Її помістили в холодильник, щоб вона не завоняло, а систему життєзабезпечення просто забули вимкнути.

У цей час петлі надміцної двері бункера заскрипіли. Від їх фірмового скрипу я намагався позбутися кілька десятиліть, але що б я не робив, він неодмінно через деякий час з'являвся знову. Напевно, скрип був якимось прихованим сакральним властивістю важкої армованої нановолокнами двері.

- Хто там? - Загрозливо запитав я і ковзнув поглядом по екранчику сторожового демона.

Демон сповіщав про те, що за дверима знаходиться Петро Васнецов, тобто я сам. «Я» прийшов один, без зброї і з мирними намірами. Індикатор агресивності злегка світився рожевим, що швидше за означало страх і збентеження, ніж бойовий настрій. Я не став блокувати замок.

- Здрастуй, братик. - Таємничий гість був на голову вищий за мене, хоча і вужче в плечах.

Він боком протиснувся в бункер, дружелюбно посміхнувся і протягнув мені руку. Долоню, яку я автоматично потиснув, виявилася теплою, сильною і злегка вологою.

- Яким вітром? - Процідив я крізь зуби з несподіваною ворожістю.

Гість подивився на мене з подивом. Не знайшовши що відповісти, він кілька разів потряс головою, від чого його розпатлана шевелюра прийшла в рух. Злиплі волосся нагадали мені щупальця дохлої медузи, намертво присмокталася до верхівки мого ментального двійника. Одяг у «братики» була нітрохи не краще зачіски. Схоже, що перш, ніж дістатися до бункера, він, як і я, пройшов довгий і важкий шлях. Гість зловив мій бридливий погляд, а можливо, прочитав недружню думка. Його очі стали жалібними, шукачам про поблажливість і одночасно злими, як жала електрошокера.

- В чому справа? - Холодно запитав він.

- Даремно ти прийшов.

- Чому?

- Точка біфуркації твого світу була раніше мого дня народження. Ти не маєш до неї ніякого відношення, а значить, ти всього лише моя випадкова копія. В кращому випадку.

- Ага, - він стримано кивнув, і між його зіницями з нечутним тріском проскочила невидима сердита іскорка. - А в гіршому випадку хто?

- Клон або штучна підробка. Начебто Горгій, - мої слова прозвучали неприємно голосно.

Вони навіть відбилися луною від близьких стін і злегка завібрували.

- Ну, убий мене, - з покірним зітханням запропонував мій двійник.

Від цієї старої, як все паралельні світи, фрази щось змінилося в атмосфері бункера. Театральна помпезність зустрічі зруйнувалася. Двійник перетворився в живу людину. Його неохайна зачіска мене більше не напружувала. Волосся перестали зображати медузу. Занадто довгі руки більше не асоціювалися з мавпячими кінцівками, а білі щоки, трохи прикриті наждачним неголеністю, що не належали незрозумілому зомбі, що з'явився з іншого світу. Людина як людина. Ось тільки погляд і раніше недобрий.

- Не бачу сенсу вбивати, - я знизав плечима. - До речі, я ж, строго кажучи, теж копія. Откопирован разом з цим світом. А справжній оригінал загинув на Марсі. Він був мерзенної особистістю. Через нього ми всі вмилися кров'ю.

- Не тільки через нього, - заперечив Петро, ??іскри в його зіницях погасли, від чого очі злегка потьмяніли і звузилися, віщуючи повернення посмішки. - Ми з тобою теж маємо відношення до причин цієї бойні. - Він по-хазяйськи розташувався в кріслі Готліба.

- Поясніть, будь - зажадав я. - Що ти маєш на увазі?

- Я маю на увазі, що ми з тобою особисто винні в тій війні, яка вже сталася, а так само і в майбутній, яка ще тільки трапиться. Ти повинен повірити, що я не клон і, звичайно ж, не Горгій. Я така ж паралельна особистість, як і ти. Коли Прохор Ілліч приніс мені зошити, де була розписана історія вашого світу до вторгнення Кохонов, а також моя особиста доля у всіх подробицях аж до раптових викликів до дошки, я зрозумів, що життя Петра Васнецова вже кимось прожите, і вирішив ...

«Ти не клон, ти клоун», - подумав я і перебив його:

- Хто такий Прохор Ілліч?

- Це він створив наш світ, - палець Петра Васнецова показав на мертву голову в холодильнику.

- Так він ваш бог? - Не стримавшись, ляпнув я. - Мощі не хочеш забрати?

- Мозок не хочеш включити? - Мляво відпарирував він.

- Сам включи. Які зошити ?! Наша машина часу не здатна передавати в минуле матеріальні об'єкти. - Я повільним, майже прогулянковим кроком почав переміщення від холодильника до свого крісла. - Минулої може піти тільки життєвий досвід. Три-чотири терабайта і не більше того. Безтілесні нулі і одиниці. Про які зошитах ти говориш?

- Я знаю цю подробицю, брат. Прохор Ілліч Вікторов вивчив всю інформацію напам'ять, а потім переписав в зошиті. Це він створив точку біфуркації. Послухай мене...

- Ні, послухай ти мене. Мозок, в який передається інформація, повинен бути один і той же, як в минулому, так і в майбутньому, тобто, щоб перемістити мене в минуле, потрібно, щоб я в цьому минулому вже був, а ваша точка біфуркації занадто стара. Ти - провокатор.

Слухаючи мене, мій двійник не завадив мені дістатися до крісла. Тепер якщо ситуація перейде в критичну фазу, то у мене буде деяка перевага.

«Кокон», - подумав я, і моє крісло огорнулося невидимим силовим полем.

- Ти не володієш всією інформацією. - Двійник підняв руку, ніби хотів встати і погладити голову старого, що лежить в холодильнику, але передумав і натомість почухав власний підборіддя. - Ти бачиш перед собою найстарішу людину в усіх трьох світах. Він з'явився на світ в 1902 році.

- Ти народився в 1902 році? Бред, - я скептично посміхнувся. - Такий збіг неможливо.

- Та не я, - роздратовано відмахнувся він. - Той, в холодильнику.

- Це неможливо, - відрізав я.

- Чому ж? Пам'ятаєш, був такий лохотрон: платиш купу грошей, і твою голову заморожують в подарунок прийдешнім поколінням. Можна подумати, прийдешнім поколінням буде дуже цікаво возитися з відрізаними головами.

- Їх заморожували рідким азотом, - хмикнув я. - Без попереднього зневоднення тканин. Вода перетворювалася на кристали і повністю знищувала клітинну структуру. Заморожені таким способом тканини можна воскресити. Ми перевірили тисячі зразків. Всі вони були мертві, як каменюки.

- Не всі, - заперечив двійник. - Чотири заморозки виявилися проведені правильно. У п'ятдесятих роках двадцятого століття професор Кюнер розробляв систему анабіозу для відправки космонавтів на Марс. Частина зразків вціліла. Чотири примірники збереглися в липецком музеї.

- Це один з них, - здогадався я. - Чому я про них не знав?

- Про них прекрасно знав Олександр Титов. Він воскресив одну з голів, напхав її цінною інформацією і запрограмував. Точніше сказати, зазомбовані. В результаті Прохор Ілліч прокинувся в далекому 1912 році і, хоча був в ті часи неписьменним сином батрака, якимось невідомим дивом роздобув чорнило, кілька зошитів і таємно їх заповнив. Перша зошит призначалася Миколі Другому. На мій погляд, Титов змусив Прохора Ілліча занадто докладно розписати фінансову зацікавленість імператора в російсько-японській війні. І залізні докази того, що царевич Олексій не припадав царю рідним сином, теж можна було залишити для цікавих нащадків. Думаю, ознайомившись з викладеними фактами, Кривавий Ніки вирішив, що послання склав його особистий ворог, і не дочитав рукопис до кінця, а там, між іншим, було найголовніше: докладний опис підступів Англії щодо втягування Росії у війну. Загалом, головне завдання, уникнути участі в світовій бойні 1914 року, виявилася невиконаною.

- Сашка готував гінця в поспіху. Вже після початку вторгнення Кохонов, - сказав я, виправдовуючи одного. - Секретними фактами він намагався підтвердити справжність інформації.

- Можливо, - погодився мій двійник. - Як би там не було, другу зошит отримав Йосип Джугашвілі.

- Не знаю такого. А чому не був убитий Гітлер? Його смерть вирішила б багато проблем.

- Я про це багато думав. Схоже, Титов намагався використовувати Адольфа проти Заходу, і йому це майже вдалося.

- Гітлер теж отримав свою зошит? - Не повірив я.

- Так, - безжально підтвердив Петро. - І завдяки даним йому Титовим знань він легко розгромив Францію. Далі, за планом, він повинен був зчепитися з Британською Імперією і Штатами. Красиво, але Олександр не врахував, що біснуватий був ставлеником Лондона. Фюрер зумів обдурити взагалі всіх, включаючи себе самого. Абсолютно правильно зіграла тільки та зошит, яка дісталася мені. Мені одному довелося готувати ваше спасіння. Ні сам Тітов, ні Борей так ніколи і не народилися в моєму світі.

Ми обидва синхронно повернули голову в бік трупа мого друга.

- Тобі слід знати, що комп'ютер бункера повністю перепрограмовано, - вкрадливо повідомив мій двійник. - Тому кокон ти створити можеш, а ось піти в минуле немає. З бункера взагалі більше ніхто, нікуди і ніколи не вийде.

- Чому? - Поцікавився я і демонстративно запустив на виконання програму діагностики межчасовий контурів.

- Ти знаєш, скільки життів втратив твій світ? - З неприхованим пафосом запитав він.

Я кивнув, не здогадуючись, куди він хилить.

- Крім того, від нашого світу полягло більше двадцяти тисяч чоловік, а Кохонов взагалі ніхто не рахував. Здогадуєшся, чому це стало можливим?

- Не говори загадками.

- Війна між реальностями ніколи б не трапилася, якби між ними не було ніякого зв'язку. - Він стиснув кулак і потряс ним над головою.

- Тут ти правий, - легко погодився я.

- А зв'язок між нашими світами можлива тільки тому, що існують об'єднують їх елементи.

- Об'єднувальні елементи - це, мабуть, ми? Ті, хто існує одночасно в декількох світах.

- Точно. Коли ти вбив початкового Васнецова на Марсі, кохоновскіе портали почали стискатися. Вони смоктали все більше і більше енергії. А після того, як ти сам перемістився сюди, останній остаточно схлопнув. Сис Лавіль так і не встиг повернутися.

- Млинець!

Самий смердючий і найкращий агент КБЗ, той, кому я зобов'язаний життям, назавжди залишився серед торгів і мерців.

- Його можна врятувати?

- Ні. Сонячна Система і Федерація відтепер ніколи не перетнуться з Сполученими Штатами Землі. Ніхто з нас не дізнається, що там відбувається. Може бути, коли-небудь який-небудь вразливий підліток в нічному кошмарі побачить іншу реальність, але так і не зрозуміє, що він побачив.

- Зате ми гарантовані від вторгнення торгів, які, треба думати, сильно розплодяться в світі Кохонов, - з деякою часткою радості констатував я, хоча загиблий негр не йшов у мене з голови.

До речі, чому загиблий? Він все ще живий і чекає допомоги в іншому світі.

- Ти впевнений, що розділені світи продовжують існувати? Може бути, світ Кохонов просто зник?

- По теоріям Титова виходить так.

- Титов помилявся. Він довів це своєю смертю. Він убив себе, тому що повірив мені. Тобі потрібні інші докази? - Мій двійник тупнув ногою, голова в холодильнику згідно здригнулася, ніжно задзвеніли уткнуті в неї трубочки життєзабезпечення. - Олександр Титов загинув, щоб усунути можливість війни між світами.

- Який війни? Кого з ким? Для війни потрібні мінімум двоє, як, до речі, і для любові. Ніякої війни не буде.

- Війна почнеться між твоїм і моїм світом протягом найближчих двадцяти років з ймовірністю дев'яносто п'ять відсотків. Твій і мій світ зчепляться в смертельній сутичці, в якої не вціліє ніхто.

- Маячня! - Хмикнув я. - Ти несеш нісенітницю! Якого хріна ми будемо ...

- У нас є технології, що дозволяють досить точно передбачати майбутнє. Війна неминуча. Наш борг виключити саму можливість військового зіткнення. - Мій двійник зблід, і його обличчя стало нагадувати чорно-білу фотографію, на якій двома червоними плямами виблискували налиті кров'ю білки очей. - Ми повинні назавжди розділити наші світи. Зробити їх воістину паралельними. В ім'я загальної безпеки.

- Яким чином? - Запитав я, хоча і без додаткових пояснень вже все зрозумів.

- Комп'ютер бункера перепрограмовано. Вийти звідси можна. Щоб надійно перервати Міжпросторового зв'язок, необхідно знищити всі сполучні елементи. Тому ніхто не покине це приміщення, і ніхто сюди не ввійде до тих пір, поки ми з тобою не помремо.

- Але навіщо? Ми ж не ворогуємо. Навпаки, ми прекрасні союзники. У нас є унікальний шанс створити величезний прекрасний подвійний світ, де всім вистачить місця.

На його обличчі я прочитав непідробну жалість до мене і з усією очевидністю зрозумів, що силовий кокон не врятує мене. І навіть «Спартак», який не раз допомагав мені, зараз абсолютно безсилий. Смерть мого співрозмовника нічого не змінить. Я можу легко продірявити лоб «братикові», і він навіть не стане захищатися. Він давно вже помер. Сюди з'явився лише його труп. Пустотіла, позбавлений душі остов прийшов, щоб оголосити мені остаточний вирок.

- У тому-то й справа, що не вистачить нам місця, - гірко промовив Петро. - У біології найжорстокіша конкуренція виникає між схожими видами. А ми дуже схожі. Ми - практично одне і те ж. Як червоні і білі в Громадянську.

- Соціальний дарвінізм - антигуманистическая буржуазна теорія, - автоматично пробурмотів я. - Ми ж все-таки люди, брат. Хоч червоні, хоч білі.

- Ти на вулицю давно визирав? Люди ... Трупи заривати ніде. Мільярди мерців! А якби можливості створювати переходи не було, кожен сидів би в своєму болоті і квакав собі на втіху, - мій двійник важко зітхнув. - Я вважаю, що немає сенсу розтягувати задоволення, - він гірко посміхнувся. - Моя тобі порада: не тягни з останнім парадом. Це не боляче. Не дуже боляче. Прощай.

Я думав, що він візьме променемет і знесе собі голову пострілом. Або на кшталт стародавніх самураїв розпоре живіт лазерним тесаком. Ну, або в самому крайньому випадку, подібно Гітлеру, проковтне гламурну ампулу з отрутою. Ні. Передсмертного шоу не було. Він просто помер. Його погляд зупинився. М'язи напружилися, потім розслабилися, і мій несхожий на мене двійник застиг і повільно сповз на підлогу. Усе. Кінець.

Я вимкнув силовий кокон і підійшов до свіжого трупу. Перевірив пульс, заглянув в зіницю. Ще один покинув нас ... Смерть вирвала з наших рядів ... Земля пухом ...

- Відкрити двері! - Крикнув я.

- Заборонена операція, - з готовністю відгукнувся комп'ютер.

- Ким заборонена?

- Петром Васнецовим.

- Це я. Заборона знімається. Відкрити двері!

- За умовами заборони необхідний дозвіл двох допущених. Ваше дозвіл отримано. Очікую дозвіл від товариша Готліба або товариша Титова.

- Вони мертві. Ти це знаєш.

- Дана обставина забороною не передбачено, - промуркотала в моїй голові.

- А ще одне моє дозвіл не підійде? - Спробував схитрувати я.

- Ні, - комп'ютер був непохитний.

Мені стало дуже шкода себе. З відчуттям повної приреченості в душі я обійшов по периметру свою камеру воістину довічного ув'язнення. За диявольською задумом двійника, вона повинна була стати моєю могилою. Відмінний буде склеп. Міцний. Але ж відповідно до моїм статусом мені належало спочивати на Красній площі. Де-небудь поруч з Верхніми торговими рядами, бо біля стіни місць вже не залишилося. Але я не збирався вмирати! Навіть заради Людства. Життя представляла для мене цінність сама по собі незалежно від якогось там Людства. І взагалі я не впевнений, що союзницькі світи потрібно розділяти щоб уникнути якогось гіпотетичного конфлікту, який нібито може статися в майбутньому. Титов повірив в цю нісенітницю і вбив себе, а я не вірю. Маю право не вірити кому попало на слово.

Я зупинився біля дверей. Чи не пробити. Чи витримає пряме попадання стомегатонной бомби. А якщо коконом шибонути? Я швидко перерахував перетворення захисного індивідуального поля в ударний конус. Чи не підозрюючи підступу, комп'ютер допоміг мені взяти пару інтегралів. Вийшла нісенітниця. Не вистачало двох порядків потужності для утримання напрямки. Включити таке поле все одно, що підірвати бомбу в обмеженому обсязі.

Двері, може, і зламається, ось тільки всередині бункера будуть розплющені навіть бактерії. Може, спробувати зламати замок? За замовчуванням він замкнений, але якщо подати на нього закодований сигнал, то він відкриється.

Цей чарівний сигнал генерується або комп'ютером, або спеціальним ключем. Комп'ютер допомагати відмовляється, значить, потрібен ключ. Мені знадобилося п'ять хвилин, щоб обшукати трупи. У мертвих ключа не було. В кишені двійника я знайшов використаний презерватив і упаковку з препаратом «для безболісного умертвіння». Одна капсула була відсутня.

Вміст Сашків кишень було цікавіше: гайковий ключ на тринадцять, почата пачка жувальної гумки, пом'яте меню з пензенського кафе «Тиха гавань» і річний абонемент на щоденну кухоль пива звідти ж. Мою увагу привернув блискучий циліндрик. Я точно пам'ятав, що за допомогою нього Титов, а потім і Бригсін перетворювали мене в Ломакіна і назад. Циліндрик, навіть якщо він працює, нічим допомогти не зможе. Що буде робити на моєму місці Ломакін? Їсти отруйні таблетки? З цим я впораюся і без сопливих. Я відтягнув обидва трупа до далекої стіни, щоб вони рідше траплялися мені на очі. Поки перевертав важкі людські туші, думав про те, що якщо хочу прожити довше, то через пару годин потрібно буде заштовхати їх у холодильник. По-перше, щоб уникнути появи неприємного запаху, а по-друге, є ймовірність, що я проведу тут дуже багато часу. Потрібно гарантувати себе від голоду. Хлопцям все одно, а мені їх м'ясо дасть додатковий шанс. Жерти людське м'ясо досить огидно, але за великим рахунком - це дрібниці. Справжнє огиду я відчував від того, що доведеться пити власну сечу. З водою в бункері погано, а жити якось треба.

Я повернувся до дверей. Цілком успішно орудуючи променемет, мені вдалося швидко розкрити кожух замку. Надія померла. Тут точно нічого не світить. Складний апарат не можна ні перехитрити, ні зламати. Шматок ущільненого вуглецю, армованого тугоплавкими металами, надійно прикривався силовим полем. Це ж поле захищало джерело енергії і локальний телепорт, призначений для переміщення затвора замку, коли двері відкриваються. Якщо спробувати прорвати силове поле, джерело енергії і телепорт зруйнуються. Тоді двері заклинить назавжди. Є варіант дочекатися, коли розрядяться батареї і поле відключиться сама собою. Триста років для безсмертного - не термін. У бункері є три автоматичних анабіозного камери, встановлених тут на випадок, якщо перед відправкою в минуле треба буде заглянути в майбутнє. Я кинувся в підсобку. Через п'ять хвилин я засну і прокинуся через три століття, щоб замкнути контакти на дверному телепорт і вийти на свободу.

У анабіозніке хтось підірвав плазмову гранату.

Або дві. Про те, щоб полагодити камери, не могло бути й мови. Процесорні блоки були зруйновані, фреон витік, програматори перетворилися в оплавлені шматки пластика. Я штовхнув черевиком безформний клубок м'ятою жерсті, суцільно поросла дрібними різнокольоровими проводками - довгострокове пристрій, що запам'ятовує з ресурсом на десять тисяч років. Чи не полагодити. Захисні капсули утворили пил і блискучим шаром осіли на стінах і стелі. Вражений, я повернувся в основне приміщення бункера і зупинився біля пульта управління. Консоль була активована, монітор світився.

Схоже, саме звідси Петро запрограмував комп'ютер. А звідки ж іще? Притягнув сюди мене і запрограмував систему на моє вбивство. Але навіщо так складно? Простіше було пристрелити мене в світі Кохонов. Я постукав подушечками пальців по клавіатурі.

Набрав логін, пароль, подумав дурну кодову фразу: «Малюк настромив акробата викруткою». На моніторі з'явився напис: «Ідентифікація користувача не вдалася. У вас залишилося дві спроби ».

- В чому справа? - Подумки запитав я у комп'ютера.

- Шлейф пошкоджений, - негайно відгукнувся той.

«Васнецов перерізав шлейф, щоб не можна було зупинити його програму, - задихаючись від щастя, подумав я. - Не може бути, щоб розгадка виявилася так примітивна! »Наступні дві години я з ентузіазмом розбирав пульт. Шлейф, що з'єднує консоль з головним комп'ютером, йшов в глиб складного переплетення кібернетичних пристроїв, які сконцентрували кілька століть людського прогресу. Шар за шаром я знімав високотехнологічні нашарування.

Пол бункера поступово покрився металевими кришками, мотками проводів, многоштирьковимі роз'ємами і старими системними блоками, які багато років ніхто не використовував. Було пройдено вже три метри шлейфу, коли до мене дійшло, що мій двійник не міг забратися так далеко, щоб перерізати провід.

- Де пошкоджений шлейф? - Ледве стримуючи закипаючу лють, запитав я.

- Фізично ніде не пошкоджений. Олександром Титовим був встановлений логічний блокіратор, що імітує пошкодження.

- Так Сашка теж в цьому брав участь? Я - Петро Васнецов. Я хочу зняти блокіратор.

- Для виконання зазначеної операції вам потрібно ідентифікуватися з консолі.

- Покидьок!

Час йшов. Багато годин поспіль я намагався зламати стіну за допомогою променемет, але лише посадив батарею і вивів з ладу кондиціонер, який не впорався з перегрітою повітрям і задимився. Довелося терміново прочищати аварійну вентиляцію. Потім я довго бився над перепрограмуванням комп'ютера, але так як я користувався обмеженим ідентифікатором, у мене нічого не вийшло. Після спроби зв'язатися по мережі з зовнішнім світом комп'ютер взагалі відключився і більше не відповідав ні на уявні запити, ні на відчайдушні команди. Щоб відволіктися і хоч ненадовго забути про своє безнадійному становищі, я зайнявся трупами.

Перетягнув їх в анабіознік і акуратно випатрав за допомогою столярного лазерного різака, який знайшовся в наборі інструментів. Запас м'яса відправився в холодильник, а неїстівні обрізки я вирішив викинути в витяжний отвір вентиляції. Коли в велику прямокутну дірку вирушила голова Титова, я виявив повну відсутність тяги. Невелике розслідування показало, що в бункер більше не надходить повітря.

На гучний крик:

- Якого хріна ?! Де повітря ?! - Комп'ютер несподівано зволив відповісти:

- У бункері немає живих людей, а померлих повітря не потрібен.

Мені здалося, що в байдужому синтезованому голосі, що прозвучало в моєму мозку, з'явилися цілком людські знущальні нотки.

- Скільки часу у мене залишилося? - Холоднокровно запитав я.

- Приблизно два години плюс-мінус тридцять хвилин. В даний час рятувальники намагаються розкрити двері. Є невелика ймовірність того, що через двісті сорок годин вони проникнуть в бункер. До цього моменту ви повинні померти, щоб врятувати Людство від війни.

- Хрону лисого, - буркнув я собі під ніс. - Чи не отримаєте ви Васнецова.

Я опустився в своє крісло. Погладив пальцем табличку зі своїм справжнім ім'ям. Скільки у мене було імен? Чи не згадати. А даний тільки одне. З грудей вирвався важке зітхання. До смерті від задухи було ще далеко, але мені вже здавалося, що повітря стало рідким і мертвим, немов запаяна в ампули дистильована вода. Він дряпав горло і застрявав в легких, наповнюючи бронхи ртутної вагою. Моє дихання стало частим. Серце билося швидко і гучно, ніби його упустили в іржаве емальоване відро. Коли буде зовсім погано, я змушу його замовкнути влучним пострілом з «Спартака». Моя тремтяча долоня опустилася на панель діагностики машини часу. За крихітному екрану побігли числа. Хороші числа, добрі числа, правильні числа. Не вірячи своїм очам, я придивився до зелені стовпчики, перегорнув неслухняними пальцями діаграми. Машина працювала нормально! Схоже, вважаючи мене мертвим, комп'ютер випадково зняв якісь блокування. Комп'ютери теж іноді помиляються, адже їх роблять люди.

- До старту готовий! - З придихом прочитав я з'явилися на екрані літери.

Жовтень 2036 року. Осінній вечір. Відмінно. Доведеться ще раз прожити цю довге життя. Чудово!

Просто чудово. Я квапливо, щоб не передумати, прив'язав себе ременями. Останній шанс не можна упускати. Ще жодного разу в житті я не втрачав свій останній шанс. Чи не піде він від мене і зараз. Старт!

М'які затискачі повільно опустилися на зап'ястя і передпліччя, що фіксує кільце охопило голову. Зупинити програму можна голосом, але я цього робити не буду. Аби не зірвалося. Я відчув, як фрези висунулися з пазів в підголівниках, як напружилися обмотки електроприводів. Фіксатор на голові став твердим. Зараз почнеться. Дикий біль полоснула по серцю. Невже не витримало? Вже не важливо.

Навіть якщо я помру, апаратура спрацює сама. Клінічна смерть не перешкода для подорожей у часі. Заклацали реле, що активують енергетичні контури, заревіли електромотори, туман з червоних бризок огорнув крісло. Несподівано стало дуже світло. Невже комп'ютер щось зрозумів і намагається мене зупинити? З кривавого марева виступили крісла моїх друзів. У них хтось сидів. За частку секунди до того, як спрацював тимчасової контур, я побачив Сашку Титова і Борея Готліба. Немов примари вони повстали з минулого в своїх старих тілах. Я побачив забиті фанерою вікна таємній лабораторії в будинку Перцова і труп розтерзаного нами бомжа. Ні ... Не може бути! Інстинктивно я схопився дивом звільнилася рукою за фрезу і побачив, як мої тонкі зморшкуваті пальці розлітаються в різні боки. Через мить навалилася непроглядна темінь. Здається, я провалився в тунель, з глибини якого прямо на мене нісся поїзд ... Нічого не було ... Нічого не буде ... Минулого немає ... Майбутнього теж ...

Медпідготовки в питаннях і відповідях завдань квитків

(Знизу від малюнка наведений номер правильної відповіді)

3 1
2 2
1 2
4 2
1
3 2
4 2
4 3
2 1
1 2
2
2