Головна

Увага і флуктуації свідомості

1.  Cтруктура свідомості
  2.  II. Стан релігійної свідомості
  3.  IV. Увага
  4.  IX. Прочитайте і переведіть даний нижче уривок; зверніть увагу на переклад Participle I і Participle II.
  5.  V.2.1. Що Важливо Взяти до Увага
  6.  VIII Розлади свідомості Основні теми і поняття розділу
  7.  VIII. Переведіть такі пропозиції, звертаючи увагу на специфіку перекладу Participle II.

Увага.Увага визначає ясність наших переживань. Взявши за основу другий "з наведених вище аспектів поняття« увага »- т. Е. Увагу як ясність і виразність психічних феноменів, ступінь свідомості, рівень свідомості, - ми зможемо побачити, що будь-який з психічних феноменів, які виявляються нами у наших хворих, вимагає від нас знання заходи його уваги, рівня усвідомленості їм пережитого феномена. в іншому випадку ми не досягнемо повного розуміння. Якщо хворий в зв'язку з цим не говорить нічого особливого, ми можемо припустити, що його переживання мало місце в стані ясного свідомості.

Обман почуттів може мати місце в умовах як повноцінного уваги, так і абсолютного неуваги. Наприклад, деякі види обману почуттів можуть мати місце тільки на низькому рівні уваги і зникають, якщо на них концентрується вся увага. Хворі скаржаться на неможливість «схопити голосу» або на «пекельні примари» (Бінсвангер). Інші обмани почуттів - особливо при згасаючих психозах - переживаються тільки в умовах повної концентрації уваги і зникають, коли увага спрямовується на що-небудь інше: «Коли я молюся:" Отче наш ", голоси йдуть»; спостереження за будь-яким предметом призводить до зникнення зорових псевдогалюцинацій. Значимість тієї ролі, яку відіграє ступінь уваги при обманах почуттів, добре проілюстрована Бонгеффер на прикладі хворих з алкогольним делірієм. Коли дослідник, спонукаючи хворого говорити і відповідати на питання, підтримує увагу на помірному рівні, обмани почуттів трапляються рідко; коли ж увагу різко падає, - а така тенденція характерна для ситуацій, коли хворі надаються самим собі, - відбувається масовий наплив ілюзій і багатих сценічних галюцинацій. З іншого боку, коли дослідник насильно переорієнтує увагу хворого на зорові стимули, в даній області з'являються незліченні окремі ілюзії. У зв'язку зі «зробленими» психічними явищами ми іноді стикаємося з примітно низьким рівнем свідомості. Коли хворий чимось зайнятий, він нічого особливого не відчуває; але коли він сидить без діла, виникають «зроблені» явища - напади запаморочення, прилив крові до голови, напади люті, - з якими він може впоратися тільки величезним зусиллям волі, іноді стискаючи кулаки. Ось чому такі неспокійні хворі шукають суспільства, відчувають потребу в розмовах, заняттях або будь-яких

інші засоби, які допомагають відволіктися (таких, як молитва, бурмотіння безглуздих фраз і т. д.); таким чином вони сподіваються позбутися від «впливу» голосів. Думки, пережиті Шребера (Schreber), в той час, коли він сидів нічого не роблячи, були описані ним як «вкладені» в його голову, як «думки, що не мисляться» (Nichtdenkungsgedankeri). Наступне самоопис ілюструє залежність шизофренічних феноменів від уваги і від довільній активізації або довільного гальмування:

«Я відчував, ніби постійно перебуваю серед злочинців або чортів. Варто було мого напруженого увазі злегка відволіктися від навколишнього, як я починав бачити і чути їх; але мені не завжди вистачало волі перевести свою увагу від них на інші відчутні предмети. Будь-яке зусилля було рівноцінно для мене вкативаніі кам'яної брили на високу гору. Наприклад, спроба вислухати, що говорить мені мій знайомий, після кількох коротких фраз привела до такого зростання занепокоєння (так як над нами нависли ці загрозливі фігури), що я змушений був тікати ... Я насилу зосереджував увагу на якомусь предметі. Мій дух тут же йшов кудись далеко, де мене відразу атакували демони, немов я спеціально провокував їх на це. Спочатку ці зрушення думки, ці поступки здійснювалися з моєї волі, по моєму бажанню ... але нині вони відбуваються самі по собі. Це була свого роду слабкість: я відчував, що мене до цього щось невблаганно штовхає ... Увечері, намагаючись заснути, я закривав очі і волею-неволею потрапляв у вир. Але днем ??мені вдавалося утримуватися в стороні. У мене бувало відчуття, ніби я обертаюся як білка в колесі, після чого з'являлися фігури. Я повинен був лежати в ліжку без сну, в напрузі, і лише через багато годин ворог трохи відступав. Все, що я міг зробити - це не заохочувати того, що відбувається, не поступатися йому ». На більш пізній стадії психозу той же хворий повідомляв: «Кожен раз по своєму бажанню я міг побачити ці фігури і зробити висновки про свій стан ... Щоб не втрачати контролю, я повинен був вимовляти захисні слова; завдяки цьому я краще усвідомлював те нове "Я", яке, здавалося, намагається сховатися за завісою. Я говорив: "Я єсмь" (намагаючись відчути нове "Я", а не колишнє), "Я єсмь абсолют" (я мав на увазі своє співвідношення з фізичним світом, я не хотів бути Богом), "Я єсмь дух, а не плоть "," Я єдиний у всьому "," Я єсмь триває "

(В порівнянні з коливаннями фізичного і духовного життя), або використовував поодинокі слова, такі, як "сила" і "життя" ». Ці захисні слова повинні були бути завжди «під рукою». Протягом десяти років вони перетворилися в почуття. Пробуджує ними відчуття «акумулювалися» таким чином, що хворий не повинен був думати кожен раз заново, але йому слід було вдаватися до них в моменти особливої ??нестійкості, так чи інакше їх варіюючи. Хворий міг бачити фігури в будь-який момент за власним бажанням, він міг досліджувати їх, але вони йому не нав'язувалися (втім, після деяких специфічних розладів соматичної і психічної природи вони з'являлися самі по собі і знову ставали небезпечними) (Schwab).

Флуктуації свідомості.Порівняно легка ступінь флуктуації спостерігається при періодичних коливаннях інтенсивності уваги (Вундт). Гребінь хвилі, якою є психічне життя, ніколи не залишається на одній і тій же висоті протягом навіть самого короткого проміжку часу; ця висота безперервно (хоча і злегка) варіює. Більш помітні зміни ми можемо спостерігати в зв'язку зі станом втоми; ще більш помітні - аж до патології - зміни виникають при періодичних флуктуації свідомості, які іноді переходять в його повна відсутність. Ми спостерігали за хворим, у якого такі флуктуації відбувалися протягом однієї хвилини. У осіб, які страждають на епілепсію, нормальне свідомість, яка вимірюється реакцією на ледь помітні стимули, виявляє значно вищу міру флуктуації, ніж у здорових людей.

Флуктуації свідомості слід відрізняти від нападів так званого petit mal, «абсансов» і т. П. Які призводять до нерегулярних провалів в свідомості, що супроводжується незначними моторними явищами. Не слід плутати їх також і з провалами, що зачіпають здатність до концентрації і реактивність; подібного роду провали часто зустрічаються у хворих на шизофренію (блокування або шперрунгі [Sperrung]). Хворі раптово перестають відповідати, нерухомо дивляться прямо перед собою і, здається, нічого не розуміють. Після закінчення декількох хвилин або секунд це припиняється, щоб пізніше повторитися знову. Згодом може виявитися, що в

момент такого «шперрунгі» хворий повністю зберіг свою увагу; він може сам згадати про цей випадок. Такі провали виникають без видимої причини, як вираз хворобливого процесу, або можуть бути виведені з афективно обтяжених комплексів, які виявилися безпосередньо порушені питаннями лікаря; нарешті, вони можуть бути зрозумілі як моменти відволікання уваги під впливом голосів та інших галюцинацій. В останньому випадку ми можемо спостерігати, що хворі лише в незначній мірі сприймають те, що говорить їм лікар.

Флуктуації свідомості аж до його втрати можуть спостерігатися при психопатіях і багатьох гострих і хронічних психозах. Хворі самі скаржаться на миттєві втрати думок: «Годинниковий механізм зупинився». Жане описує дане явище як eclipses mentales (франц .: «затемнення розуму»).

Випробуваний описує пережите під впливом гашишу: «Здається, я випливаю з несвідомого тільки заради того, щоб через деякий час знову повернутися в нього ... За цей час моя свідомість змінилося. Замість абсолютно порожніх "провалів" у мене виникло щось нове, як би друге свідомість. Воно переживається як зовсім інший, особливий період часу. Суб'єктивно це виглядає так, немов існують два окремих ряду переживань, кожен з яких розвивається власним шляхом. Експериментальна ситуація, в якій я опинився, суб'єктивно переживається мною як незмінна; але за цим слід переживання довго триває недиференційованого буття, всередині якого я не можу утримати своє "Я" як щось відокремленого від пережитого світу. І все ж я переживаю це другий стан не як якусь подобу сновидіння, а як стан абсолютного неспання. Це переміжне свідомість може служити поясненням моєї перебільшеною оцінки часу; мені здається, що з моменту початку отруєння пройшло багато годин. Процес мислення вкрай скрутному становищі будь-яка ланцюжок думок переривається в той самий момент, коли настає чергова зміна в свідомості ».

Затьмарення свідомості.Раптове послаблення, затьмарення або звуження свідомості виникає в різноманітних формах як наслідок і супровід окремих переживань. Під час тривалої подорожі залізницею нас може охопити дрімота, хвиля може піти на спад, може виникнути відчуття «порожнечі свідомості», яку ми здатні перервати по своїй волі. При наявності сильних афектів - наприклад, при страху або глибокої меланхолії, а також при маніакальних станах - стає значно важче зосередитися на чому-небудь зовнішньому, віддатися спогляданню, сформулювати думку або навіть про щось подумати. Відповіді на прості питання можуть бути отримані тільки після декількох безуспішних спроб і видимих ??зусиль з боку хворого. Оскільки концентрації досягти нелегко, зміст бредоподобное ідей залишається поза критичного осмислення хворого; судження про дійсність, що стосуються можливого обману почуттів, не приймаються ним до уваги. Свідомість до відмови заповнене афекту; судження і установки психологічно зрозумілим чином порушуються. У ще більшою мірою сказане відноситься до депресивних станів, коли до всіх інших факторів додається первинне гальмування всіх функцій. Всі перераховані стану можна назвати аномальним свідомістю; в останньому з перерахованих випадків воно може перейти в довгострокову спустошеність свідомості.

Загострення свідомості.Може виникнути питання: чи дійсно існує таке аномальне явище, як «загострення свідомості»? Чи можна говорити про аномальну пильності, аномальної ясності і інших аномальні явища такого ж порядку? Згідно Курту Шнайдеру, «загострене свідомість» є необхідною прелюдією перед розвитком деяких нав'язливих станів. «Така виняткова ясність свідомості чітко проявляється у випадках енцефаліту з симптомами нав'язливості». До іншого розряду належать численні описи того, як люди йдуть в містичне споглядання, що в неявній формі на увазі стан «сверхбодрствованіе». Ще один різновид: описані Вебером і Юнгом (Weber und Jung) незвичайні спалахи свідомості - при його звуження, - з'являються як аури при епілептичних припадках. Один хворий описав подібний стан як «абсолютно ясне мислення». Автори вказують також на опису Достоєвським власної аури: «... як би запалав ... мозок і з незвичайним поривом напружувалися разом все життєві сили ... Відчуття життя, самосвідомості майже вдесятеро більшим в ці миті, що тривали, як блискавка».

Цутт описує явища, що мають місце після прийняття первитина: «сверхбодрствованіе», живий інтерес, зростання швидкості дій і реакцій, інтелектуальне освоєння величезних мас матеріалу. Одночасно він вказує на падіння здатності до концентрації, непомірний і безладний натиск думок, нездатність впорядковувати власні враження або про щось глибоко замислюватися і безупинний безцільні інтерес, супроводжуваний настільки ж безцільним прагненням до активних дій. Це «сверхбодрствованіе» означає редукцію отчетдівості і ясності навколишнього світу, оскільки для людей в стані «сверхбодрствованіе» - точно так само, як і для втомлених людей, - навколишній світ виявляє тенденцію до згасання. Відповідно до цього Цутт конструює біполярну модель свідомості - між сонливістю і «сверхбодрствованіе», - так що максимум ясності виявляється посередині. Описані явища зайвий раз свідчать про багатозначності і загадковості того, що ми називаємо станом свідомості.

Ф. В. Бассін

Структура свідомості: характеристика компонентів |  Структура свідомості: Загальні властивості |  Самосвідомість в світі свідомості |  Теоретичний аналіз проблеми значення |  Форми існування значення в індивідуальній свідомості |  Свідомість і несвідоме |  СВІДОМІСТЬ І БЕССОЗНАТЕЛЬНОЕ [67] Стадії життя |  структура душі |  Приватне і колективне несвідоме |  трансцендентна функція |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати