Головна

Метод спостереження.

1.  Cтатистика - предмет, метод, завдання
  2.  I. 2. 1. Марксистсько-ленінська філософія - методологічна основа наукової психології
  3.  I. 2.4. Принципи та методи дослідження сучасної психології
  4.  I. Методичні основи
  5.  I. Методичні рекомендації
  6.  I. Визначення та проблеми методу
  7.  I. СИСТЕМИ ЛІНІЙНИХ РІВНЯНЬ. Метод Гаусса

це найстарший метод психологічної діагностики. З його допомогою можна отримати велику інформацію про людину. Він є незамінним там, де не розроблені або невідомі стандартизовані процедури. При цьому досліднику для проведення спостереження не потрібно згоди чи іншої форми участі спостережуваних.

особливо важливезначення метод спостереження має для вивчення психологічних особливостей дітей, оскільки дитина як об'єкт дослідження представляє великі труднощі для експериментального вивчення, ніж доросла людина.

В нашій країні в 1920-і рр.спостереження широко використовувалося в роботах М. Я. Басовапри вивченні поведінки дітей

Їм була розроблена методика психологічних спостережень.

/. основний принцип цієї методики, що відрізняє її від застосовувалися раніше щоденникових психологічних спостережень (наприклад у В. Штерна, К. Бюлера і ін.), - максимально можлива фіксація об'єктивних зовнішніх проявів.

2. Другий принцип - Спостереження безперервного процесу, а не окремих його моментів. І третій принцип - вибірковість записи. Реєструються тільки ті прояви, які істотні для конкретного завдання дослідника. При цьому, на думку М. Я. Басова, реєструвати при спостереженні слід не тільки зовнішні прояви, а й ті зовнішні і по можливості внутрішні стимули, які їх викликали, а також загальну обстановку ( «фон»), в якій здійснювалося поведінку.

У відповідності зі своєю науковою концепцією М. Я. Басов розробив детальнусхему психологічного аналізу спостережень і загальні принципи виховання вміння проводити спостереження у педагогів-психологів. На думку Б. М. Теплова, методика психологічних спостережень М. Я. Басовабула єдиною у світовій літературі науковою розробкою цього методу. Ця оцінка досі остается_ст1раведлівой.

Оскільки в цьому методі вЯк «вимірювального інструмента» виступає сам спостерігач, дуже важливо, щоб він володів технікою спостережень на високому рівні і в повному обсязі. Спостереження може бути наївним і науковим.

наївний спосіб спостережень дуже сильно залежить від особистісних здібностей спостерігача, його установок, намірів і т. п Результати такого спостереження носять невизначений характер і можуть інтерпретуватися дослідниками зовсім по-різному. Можна сказати, що вони в більшій мірі характеризують самого спостерігача, ніж того, за ким він спостерігає.

Психологічним цілям більше відповідає наукове

Теорію Ч. Спірмена називають двухфакторной. |  ІНШІ ВИДИ ДІАГНОСТИЧНИХ МЕТОДИК |  Як інтерпретуються результати цієї методики? |  ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ |  ТИПИ ДІАГНОСТИЧНИХ МЕТОДИК |  ПИТАННЯ № 2 |  А) Індивідуальні та групові (колективні) тести. |  Бланкові, предметні, апаратурні, комп'ютерні тести. |  ЦІЛІ психологічного ТЕСТУВАННЯ |  Особистісні опитувальники. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати