Головна

II етап - етап занурення в гіпнотичний стан

1.  F06.1 / Органічне кататоническое стан.
  2.  F1х.3 / абстинентного стан (синдром відміни).
  3.  F1х.4 / абстинентного стан (синдром відміни) з делірієм.
  4.  I. Стан суспільства і стан громадської думки
  5.  II. Стан релігійної свідомості
  6.  N досліджувати то психічний стан, який є оптимальним при виконанні людиною найрізноманітніших діяльностей.

Перед початком занурення хворого вгіпнотіческое стан лікар з'ясовує у хворого, що йому відомо про гіпноз (як правило, знання мізерні), і в доступній формі розповідає про те, що термін «гіпноз» був введений в медичну практику в 1843 р англійським хірургом Д. Бредом, який використовував гіпноз як знеболювання для проведення амбулаторних хірургічних операцій. Його ідею про сонну природу гіпнозу підтримали багато вчених в усьому світі. Однак гіпноз є штучно викликаним, частковим сном, завдяки якому лікар залишається за допомогою сторожового пункту пов'язаним з загіпнотизованим людиною і може впливати на нього з лікувальною метою. Ця бесіда повинна підготувати хворого до сеансу і заспокоїти його (оскільки багато хворих, прийшовши на перший сеанс, хвилюються).

Після попередньої підготовки хворого до гіпнозу лікар садовить його в крісло, в зручну для нього позу, або укладає в ліжко і продовжує говорити: «Для того щоб Ви зараз якомога швидше(Саме «швидше») занурилися в гіпнотичний стан, Ви повинні виконати три мої умови:

Перша умова:«Ви повинні зараз мене слухати з граничною увагою, не відволікатися, ні про що стороннє не думати. Що це означає «слухати лікаря з граничною увагою?» Уявіть собі, що Ви випадково прийшли на дуже цікаву лекцію по Вашій спеціальності. У Вас із собою немає ні паперу, ні ручки, але Ви хочете запам'ятати все до найдрібніших подробиць, що говорить лектор. Ви намагаєтеся так напружити свою увагу, щоб якомога більше утримати в своїй пам'яті з того, що говорить лектор, з тим щоб завтра своїм колегам по роботі переказати зміст лекції якнайдетальніше. З такою увагою, як Ви слухали б цього лектора, зараз Ви будете прислухатися до всього того, що я буду говорити протягом всього сеансу ».

Формулювання першого умови може змінюватися в залежності від смаків хворого. Так, меломанові можна запропонувати слухати Вас так, як він би слухав музичний твір його улюбленого композитора. Фанату футболу - поставитися з увагою, з яким би він стежив за грою його улюблених форвардів, а рибалка - за клюванням риби і т. Д. Різноманіття версій залежить від фантазії лікаря і потреби хворого.

Коли хворий повідомляє, що йому зрозуміло, що таке слухати з граничною увагою, лікар продовжує.

друга умова, Необхідне для більш швидкого занурення в сон. «Слухаючи мене уважно, намагайтеся, якомога більше співпереживати Усі ті, що я буду Вам говорити протягом усього сеансу. Що таке «співпереживати», я зараз Вам покажу на прикладі ».

Лікар садовить хворого в крісло або укладає хворого в ліжко таким чином, щоб хворому було зручно: руки лежать на підлокітниках, стегнах, або уздовж тіла, долонями вниз.

Потім лікар, попередивши хворого про те, що це ще не гіпноз, пропонує йому закрити очі і вселяє: «Ви сидите в кріслі (лежите в ліжку) в зручній для Вас позі, очі Ваші закриті, все Вашу увагу зосереджено на моєму голосі. Ви намагаєтеся, як можна глибше співпереживати в усі те, про що я Вам буду говорити. Ви відчуваєте, як під впливом моїх навіювань, починають розслаблятися м'язи Вашого правого (лівого) плеча (в цей час лікар, злегка торкаючись до тіла хворого, проводить паси від правого (лівого) плеча до правого (лівого) ліктьового суглобу). І далі лікар продовжує навіювання: «М'язи Вашого правого (лівого) плеча продовжують розслаблятися (паси вздовж правого (лівого) плеча). М'язи Вашого правого (лівого) плеча розслабилися повністю (паси вздовж правого (лівого) плеча). Слідом за м'язами Вашого правого (лівого) плеча починають розслаблятися м'язи Вашого правого (лівого) передпліччя (лікар проводить паси вздовж правого (лівого) передпліччя). М'язи Вашого правого (лівого) передпліччя продовжують розслаблятися (паси вздовж правого (лівого) передпліччя); м'язи Вашого правого (лівого) плеча та передпліччя розслабилися повністю (паси вздовж правого плеча і правого передпліччя). І далі слідом за м'язами правого (лівого) плеча і правого (лівого) передпліччя починають розслаблятися м'язи Вашої правої (лівої) кисті і пальців правої (лівої) руки (паси вздовж кисті і пальців правої (лівої) руки). М'язи всієї Вашої правої (лівої) руки розслабилися повністю (паси вздовж всієї правої (лівої) руки); Ваша права (ліва), рука лежить уздовж тулуба як батіг, повністю розслабленою (паси вздовж всієї руки) ». Лікар повторює останню фразу про повному розслабленні м'язів правої (лівої) руки, супроводжуючи її пасами. Повторюючи втретє останню фразу і продовжуючи проводити паси вздовж правої (лівої) руки, лікар під час вимови слів: «Ваша права (ліва) рука лежить уздовж тулуба як батіг», рука лікаря, що проводить паси, повинна знаходитися на рівні правого (лівого) лучезапястного суглоба), і лікар, захоплюючи ніжно променезап'ястковий суглоб хворого великим пальцем і мізинцем, підкидає руку хворого вгору і вперед (при цьому свою ліву руку лікар підкладає під падаючу руку хворого). Лікар робить це, по-перше, для того, щоб пом'якшити падіння руки хворого, а по-друге, для того, щоб відчути ступінь удару падаючої руки хворого, по силі якої лікар може судити про ступінь сугестивності хворого (чим більше сила удару, тим сугестивність вище). Описану вище процедуру, призначену для швидкого занурення хворого в лікувальний сон, ми пропонуємо використовувати в якості тесту на перевірку сугестивності. Ми відчували цей тест на величезній кількості хворих, і, з нашої точки зору, він є зручним і надійним.

Зручність цього тесту і його переваги перед описаними вище тестами на сугестивність полягають у тому, що він перевіряється в контексті підготовки хворого до сеансу гіпнотерапії, не викликаючи будь-якої настороженості і хвилювання.

Після того як рука хворого мляво впала на руку лікаря, і лікар відчув силу падаючої руки, він говорить хворому: «Ви відчули, як мляво впала Ваша рука на мою руку?» Отримавши ствердну відповідь хворого, лікар продовжує: «По тому, як мляво впала Ваша рука на мою руку, можна судити про те, що Вам вдалося співпереживати в те, що я Вам вселяв. І точно так само як Вам вдалося співпереживати в розслаблення м'язів Вашої правої (лівої) руки, Ви будете співпереживати Усі ті, що я буду Вам вселяти протягом всього сеансу ».

"І наостанок, третя умова, Яке Ви повинні виконати, щоб швидше зануритися в лікувальний сон, полягає в тому, що Ви будете дивитися на блискучий предмет (лікар встановлює перед очима хворого в зручному положенні візофіксатор) до тих пір, поки не відчуєте легку втому в очах і тяжкість в століттях . Як тільки з'являться зазначені відчуття, Ви повинні без будь-якого опору, протидії, спокійно закрити очі і тримати їх закритими до тієї пори, коли поки я не покладу їх відкрити, тобто до кінця сеансу ».

Отримавши ствердну відповідь хворого про те, що він зрозумів і третя умова, лікар продовжує: «Таким чином, я резюмую все вище сказане. Для того щоб Ви швидко занурилися в лікувальний сон, Ви повинні з граничною увагою слухати мене, намагатися якомога більше співпереживати Усі ті, що я буду говорити, і дивитися на блискучий предмет до появи втоми в очах і тяжкості в століттях ». Резюмують частина навіювання лікар каже тихим, неквапливим голосом, що саме по собі сприяє посиленню гальмівних процесів, що сприяють більш легкому занурення хворого в гіпнотичний сон.

«Отже, я приступаю до першого пробного сеансу лікувального сну» (ми частіше вживаємо у вселенні слово лікувальний сон, замість гіпноз).

Лікар укладає хворого в ліжко або садовить хворого в крісло, фіксує погляд хворого на блискучому предметі і починає занурювати хворого в стан лікувального сну.

На цьому закінчується перший попередній етапгіпносуггестівной терапії (див. таблицю №2).

Далі ми переходимо до опису другого етапугіпносуггестівной терапії, етапу занурення хворого в гіпнотичний сон, тобто нашої техніки гіпнотізаціі.

Лікар починає: «Ви сидите (лежите) в зручній для Вас позі і пильно дивіться на блискучий предмет; Вашу увагу зосереджено лише на моєму голосі; Ви намагаєтеся якомога більше співпереживати Усі ті, що я буду говорити. Ви відчуваєте, як починають втомлюватися Ваші очі, повіки важчають. Починають розслаблятися м'язи Ваших рук, м'язи рук продовжують розслаблятися. І слідом за м'язами рук починають розслаблятися м'язи Ваших ніг, м'язи Ваших ніг продовжують розслаблятися. Розслабилися м'язи Ваших рук і ніг. Ви продовжуєте пильно дивитися на блискучий предмет, очі втомлюються все більше і більше, важкість у віках посилюється. Слідом за м'язами рук і ніг починають розслаблятися Ваші м'язи тулуба і голови, тобто починають розслаблятися м'язи усього тіла. Увага Ваше продовжує зосереджуватися на моєму голосі, Ви продовжуєте все більше і більше співпереживати в кожне моє слово. Очі Ваші неймовірно втомилися, повіки налилися, немов свинцевою вагою. Важкість у віках продовжує посилюватися (в цей час, як правило, хворий починає блимати, злегка прикриваючи очі). Закрилися очі! ». (Імперативним голосом) «Очі закрилися!». (Якщо хворий не закриває очі, лікар сам закриває очі хворого великим і вказівним пальцями своєї руки і утримує повіки в закритому стані: в більшості своїй у хворих повіки самі закриваються, і лікар також натискає своїми пальцями (великим і вказівним) на очні яблука і проводить легкі паси вздовж надбрівних дуг хворого, і повторюючи: «Ваші очі закрилися щільно, повіки стали неймовірно важкими» Далі лікар продовжує: «очі закрилися, м'язи тіла повністю розслабилися. Мої навіювання все сильніше і сильніше діють на Вас. Під впливом моїх навіювань все зараз починає нагадувати сон, все відбувається так, як буває тільки уві сні. Очі Ваші щільно закриті, м'язи усього тіла повністю розслабилися, по тілу розливається приємне відчуття теплоти, тепло заповнює все Ваше тіло. Ваше дихання стає все більш глибоким, рівним і рідкісним, таким як буває дихання тільки під час сну. Ваше серце б'ється спокійно, ритмічно, так само як б'ється серце тільки уві сні. Ваш сон під впливом моїх навіювань продовжує поглиблюватися. Сон поглиблюється, але Ви чітко продовжуєте чути мій голос, кожне сказане мною слово. Мій голос зараз для Вас є єдиною Вашої зв'язком із зовнішнім світом. Ви вже перестаєте чути сторонні звуки, шуми. Ви тільки чуєте мій голос, уважно продовжуєте прислухатися до того, що я Вам кажу, і все продовжуєте співпереживати в кожне моє слово. Ви відчуваєте і будете продовжувати під впливом моїх навіювань все більшою і більшою мірою відчувати і діяти так, як я Вам кажу, і так, як Ви цього самі хочете. Мої навіювання все сильніше і сильніше діють на Вас; Ви все більше і більше намагаєтеся підкоритися всьому тому, що я говорю. У всіх наступних сеансах, під впливом моїх навіювань лікувальний сон буде наступати швидше, ставати більш глибоким, і найголовніше, що мої навіювання все сильніше і сильніше будуть діяти на Вас. Уже через кілька сеансів Вам достатньо буде почути моє єдине слово «спати» (вимовляється голосно і імперативно) і Ви миттєво будете занурюватися в сон. Очі Ваші будуть швидко закриватися, м'язи тіла будуть повністю розслаблені, подих стане глибоким, рівним і рідкісним, серце почне битися спокійно і рівно, тобто все буде відбуватися так, як буває тільки уві сні ».

Останній прийом імперативного занурення хворого в лікувальний сон ми рекомендуємо проводити тільки в тому випадку, якщо пацієнт медіум і ви хочете більше часу приділити навіюванням, націленим на ліквідацію хворобливих проявів і хвороби в цілому.

І далі лікар продовжує навіювання, націлені на поглиблення цілющого сну: «Під впливом моїх навіювань сон продовжує поглиблюватися, голова Ваша стає надзвичайно ясною і легкою, тіло звільняється від будь-яких сторонніх відчуттів. Сон продовжує поглиблюватися. Спати! Спати глибоко! ». Перше слово «спати» лікар каже гучним голосом; друге «спати» - більш тихим голосом, а третє «спати» - зовсім тихим (майже пошепки).

Так закінчується період занурення хворого в лікувальний сон. У цей період ті лікарі, які не впевнені в собі або тільки починають свою лікарську практику, можуть застосувати той чи інший тест для з'ясування глибини стану гіпнозу, в якому знаходитися хворий.

Після занурення хворого в лікувальний сон, лікар починає проводити навіювання третього етапу- Етапу загального заспокоєння. Воно проводиться в такий спосіб: «Ви спите приємним, лікувальним сном. Все Вашу увагу, як і раніше, зосереджена тільки на моєму голосі. Ви продовжуєте співпереживати Усі ті, що я Вам кажу. Ви відчуваєте, як під впливом моїх навіювань Ви починаєте відчувати себе спокійніше. Зникають усілякі хвилювання, роздратування. Ви продовжуєте себе почувати все більш і більш спокійним і все більш і більш урівноваженою людиною; причому під впливом моїх навіювань Ваш спокій продовжує наростати і стає більш вираженим і більш стійким і Ви стаєте людиною більш спокійним, більш стійким, більш витривалим, тобто Ви відчуваєте, що Ви стаєте таким спокійним людиною, яким Ви були раніше, до хвороби. На тлі наростаючих спокою, стійкості, витривалості, під впливом моїх навіювань починає вирівнюватися Ваш настрій, з'являється життєрадісність, тобто під впливом моїх навіювань Ви продовжуєте ставати ще більш спокійним, ще більш стійким і витривалим і, нарешті, більш життєрадісною людиною ... Ви починаєте знаходити самовідчуття свого колишнього здорового самопочуття; Ви починаєте відчувати себе так, як Ви почувалися в період Вашого повного благополуччя, тобто в той період, коли ви були зовсім здоровою людиною. У всі наступні сеанси це здорове самовідчуття буде під впливом моїх навіювань зростати і ставати більш вираженим і стійким. Лікувальний сон, під впливом моїх навіювань, продовжує поглиблюватися; увагу Ваше як і раніше зосереджена на моєму голосі, Ви продовжуєте все більше і більше співпереживати Усі ті, що я говорю ».

Далі триває навіювання наступного четвертого етапу- Етапу врівноваження центральної нервової системи.

Лікар продовжує навіювання: «На тлі зростаючого, під впливом моїх навіювань, самовідчуття свого колишнього здорового стану, починає врівноважуватися Ваша центральна нервова система, тобто починають врівноважуватися основні нервові процеси центральної нервової системи: гальмівний і збудливий, які ми, лікарі, називаємо основниминервовими процесами по праву, тому що цим двом нервовим процесам належить провідна регулююча роль. Ці два нервових процесу: гальмівний і збудливий, регулюють всі функції організму; ці два нервових процесу: гальмівний і збудливий, управляють усіма системами Вашого організму, і нарешті, вони - ці два нервових процесу: гальмівний і збудливий, забезпечують нормальні взаємини Вашого організму з зовнішнім середовищем, тобто ці два нервових процесу: гальмівний і збудливий забезпечують нормальне пристосування (адаптацію) Вашого організму до умов зовнішнього середовища. У зв'язку з тим що при зриви центральної нервової системи, під впливом стресів, рівень адаптації організму людини до умов зовнішнього середовища падає в значній мірі, дуже важливо вселяннями сприяти підвищенню його рівня до колишнього здорового, що сприятиме якнайшвидшому Вашому одужанню.

Під впливом моїх навіювань гальмівний і збудливий процеси продовжують врівноважуватися, в зв'язку з чим продовжує підвищуватися рівень адаптації Вашого організму до умов зовнішнього середовища. З кожним наступним сеансом рівень адаптації Вашого організму до умов зовнішнього середовища буде підвищуватися до рівня колишнього, здорового. І далі, чим більше і більше під впливом моїх навіювань будуть врівноважуватися основні нервові процеси: гальмівний і збудливий, тим Ваш організм в цілому буде працювати все ближче і ближче до колишнього нормального режиму у взаємозв'язку всіх фізіологічних процесів з відновленими нервово-психічними функціями.

Під впливом моїх навіювань продовжують врівноважуватися гальмівної і збудливий процеси нервових клітин і починає нормалізуватися функція Вашого шлунково-кишкового тракту. Нормалізується сокоотделение шлунком, підшлунковою залозою, посилюється відділення жовчі, поліпшується апетит. Нормалізується діяльність шлунка і всього кишкового тракту. Починає нормалізуватися діяльність Вашої серцево-судинної системи. Артеріальний тиск, пульс стають рівними, прискорюється кровообіг. У зв'язку з прискоренням кровообігу, поліпшується живлення всіх клітин і тканин організму, поліпшується живлення всіх органів і систем організму і, в тому числі харчування мозку. Поліпшення харчування мозку буде сприяти якнайшвидшому Вашому одужанню. Чим більше продовжують врівноважуватися під впливом моїх навіювань основні нервові процеси: гальмівний і збудливий, тим швидше починає нормалізуватися Ваша ендокринна система. Гормони починають виділятися залозами внутрішньої секреції в кров в такій кількості, яка необхідна для підтримки нормальної життєдіяльності Вашого організму. Під впливом моїх навіювань починають нормалізуватися обмінні процеси всього Вашого організму: починає вирівнюватися вітамінний баланс, тобто під впливом моїх навіювань Ваш організм починає працювати як абсолютно здоровий організм, тобто він працює так, як працював в період, коли Ви були абсолютно здоровою людиною. Організм працює як єдине, здорове ціле ».

Далі лікар продовжує навіювання наступного п'ятого етапу- Етапу зміни ставлення хворого до окремих хворобливих явищ. Лікар вселяє: «Ви продовжуєте занурюватися в сон, увагу Ваше все більше і більше зосереджується на моєму голосі, Ви все більше і більше продовжуєте співпереживати в усі те, про що я Вам кажу. Ваш організм продовжує працювати як єдине, здорове ціле. Точно так же Ваш організм буде продовжувати працювати і після Вашого пробудження від цілющого сну, тобто Ваш організм буде продовжувати працювати як абсолютно здоровий організм. Показником зберігається нормальної життєдіяльності Вашого організму після пробудження від лікувального сну буде Ваш спокій. Воно буде зберігатися після Вашого пробудження від цілющого сну в будь-якій обстановці; і вдома, і на роботі, і в гостях, і в громадських місцях, і в обстановці зовні спокійної, і в обстановці напруженої, екстремальної, тобто Ви будете почувати себе абсолютно спокійним людиною в будь-якій ситуації. І чим спокійніше Ви будете почувати себе, тим спокійніше Ви будете реагувати на будь-які, навіть надзвичайно сильні зовнішні подразники. І особливо спокійно Ви будете реагувати на ті хворобливі стани, які з'явилися приводом Вашого звернення до мене. Ви будете спокійно реагувати на окремі симптоми хвороби, по-перше, тому, що ви будете ставати під впливом моїх навіювань все більш спокійною людиною і, по-друге, під впливом моїх навіювань буде зростати Ваше розуміння того, що все невротичні симптоми є тимчасовими хворобливими розладами, "не чреватими будь-якими важкими наслідками».

шостий етап- Етап зміни ставлення хворого до хвороби. Лікар продовжує навіювання: «Сон Ваш продовжує поглиблюватися, увагу Ваше все більше і більше продовжує зосереджуватися на моєму голосі, Ви намагаєтеся якомога глибше співпереживати в усі, що я говорю. Ви відчуваєте себе легко і спокійно. Спокій Ваше продовжує зростати, і на тлі зростаючого спокою хворобливі явища продовжують згасати. Їх повне згасання настане тоді, коли Ви в період неспання повністю перестанете згадувати, аналізувати окремі прояви хвороби і хвороба в цілому. Під впливом моїх навіювань Ви будете все менше і менше думати про свою хворобу. Весь період хвороби витісняється з Вашого свідомості і забувається. Навіть при Вашому бажанні згадати про окремі хворобливих явищах або про хвороби в цілому Ви не зможете. Все те, що має відношення до Вашої хвороби, продовжує забуватися під впливом моїх навіювань. Я рекомендую Вам вже після сьогоднішнього першого сеансу перестати з ким-небудь говорити на тему хвороби, перестати цікавитися медичної літературою, яка причетна до Вашого захворювання. Всі неясні питання медичного характеру Ви зможете з'ясувати тільки в бесіді зі мною ».

сьомий етап- Етап підвищення інтересу хворого до окремих сторін його життя і діяльності. Лікар продовжує навіювання: «Ваш сон продовжує поглиблюватися. Увага Ваше продовжує зосереджуватися на моєму голосі, Ви продовжуєте все глибше співпереживати в кожне моє слово. Ви продовжуєте відчувати себе легко і спокійно. Весь період хвороби витіснили з Вашого свідомості і забувся. Під впливом моїх навіювань починають пробуджуватися Ваші інтереси до звичайних сторонам Вашому житті. Ви починаєте цікавитися всім тим, що було цікавим для Вас в період Вашого повного здоров'я. Під впливом моїх навіювань пробуджуються інтереси до домашніх справ, сім'ї, чоловікові, дітям, пробуджується інтерес до своєї роботи. Ви починаєте цікавитися художньою літературою, мистецтвом, кіно, театром, телевізійними передачами, пресою і т. Д. ». «Поряд з усіма перерахованими вище інтересами під впливом моїх навіювань у Вас буде прокидатися інтерес до дотримання фізкультурного (спортивного) режиму. Спорт в житті кожної здорової людини відіграє важливу і корисну роль, але подвійно корисно дотримання спортивного режиму для хворих, які страждають неврозами. Я рекомендую Вам вже після сьогоднішнього першого сеансу почати вранці біг підтюпцем тривалістю 30 хвилин і ранкову зарядку (індивідуальну) також протягом 30 хвилин або вибрати щось одне. Біг підтюпцем - це напівспортивний повільний біг, що супроводжується струсом всього тіла. Ви повинні почати біг з 5 хвилин, щодня продовжуючи його на 1 хвилину. Якщо під час нарощування тривалості бігу в якийсь момент (припустимо, на 16-й хвилині) з'явиться напруга або дискомфорт, не слід нарощувати тривалість бігу в найближчі кілька днів; тільки тоді, коли явища дискомфорту зникнуть, можна знову продовжити збільшувати час бігу до 30 хвилин. Спортивний режим Ви повинні дотримуватися постійно. Займаючись спортом, Ви тим самим будете сприяти нарощуванню м'язового тонусу. А чим більше буде підвищуватися м'язовий тонус, тим вище буде ставати тонус мозкових нервових клітин. І чим більше буде підвищуватися тонус мозкових нервових клітин, тим швидше згаснуть хворобливі невротичні симптоми, мозок буде ставати більш стійким до різних зовнішніх, навіть надзвичайно сильним, подразників, і рівень адаптації Вашого організму буде підвищуватися, то є систематичне завзяте заняття спортом є і лікувальним ( швидке згасання хворобливих симптомів) і профілактичним (протидія зовнішніх подразників, підвищення рівня адаптації) фактором ».

Навіювання лікаря в період сьомого етапу націлені на активацію особистості, підвищення інтересу хворого до життя в цілому.

Далі лікар продовжує навіювання восьмого етапу- Етапу підвищення впевненості хворого в собі і в одужанні: «Сон Ваш продовжує поглиблюватися, спокій продовжує зростати, Ви продовжуєте уважно слухати мій голос і вчувствуетесь все глибше і глибше в кожне моє слово. Ви починаєте відчувати, як під впливом мого навіювання, на тлі зростаючого спокою, Ви стаєте впевненіше в собі; зникають будь-які сумніви, прояви самоаналізу і самокопання; впевненість в собі продовжує зростати, і зростаюча впевненість в собі сприяє зміцненню впевненості в повному і остаточному Вашому одужанні. Чим більш впевненим Ви будете в тому, що Ви повністю звільнитеся від своєї хвороби, тим швидше Ви станете зовсім здоровою людиною. Найменші Ваші сумніви в одужанні - це крок назад. Тому Ви повинні відкинути найменші сумніви в можливості повного і остаточного Вашого одужання. Ви повинні бути і ви будете абсолютно здоровою людиною! »(Останню фразу лікар каже підвищеним життєстверджуючим голосом).

продовжуємо опис дев'ятого етапу- Етапу підвищення ролі самонавіювання і саморегуляції в одужання. Лікар продовжує навіювання: «Ви продовжуєте відчувати себе легко і спокійно. Сон глибокий. Увага Ваше продовжує зосереджуватися на моєму голосі; Ви продовжуєте все глибше і глибше співпереживати в кожне моє слово. Ви відчуваєте, що в стані неспання, усюди, де б Ви не знаходилися, згадуючи про моїх навіювання, Ви будете самі вселяти собі все необхідне для того, щоб регулювати і самоврядних своєї нервової діяльністю, тобто Ви будете відчувати і діяти так, як я вам кажу, і так, як Ви цього самі хочете. Ви відчуваєте, що і в стані неспання всі Ваші самонавіювання будуть на Вас робити такий же сильний вплив, яке мої навіювання надають на Вас під час гіпнозу, тобто якщо Ви будете самі вселяти собі, що ви відчуваєте себе спокійно, ви дійсно будете швидко заспокоюватися . Будь-які Ваші самонавіювання будуть миттєво реалізовуватися і сприяти якнайшвидшому Вашому одужання ».

І далі навіювання лікаря тривають в наступному, заключному, десятому етапі. на цьому етапі навіювання лікаря носять узагальнюючий характер. Лікар коротко резюмує навіювання попередніх III-IX етапів. Лікар продовжує навіювання: «Ви відчуваєте себе легко і вільно. Ви відчуваєте себе зараз так, як ніби-то ви поспали кілька годин. Голова Ваша стала надзвичайно ясною і легкою, тіло звільнилося від будь-яких сторонніх відчуттів. Ви відчуваєте себе спокійним, стійким, витривалим, життєрадісним. Нормалізувалася діяльність Вашої центральної нервової системи, зрівноважилися основні нервові процеси: гальмівний і збудливий. Всі фізіологічні та нервово-психічні функції організму нормалізовані. Нормальна життєдіяльність вашого організму буде зберігатися і після Вашого пробудження від цілющого сну. Показником зберігається нормализованной діяльності Вашого організму в стані неспання буде Ваш спокій. Завдяки стійкості Вашого спокою, Ви будете продовжувати спокійно реагувати і на будь-які зовнішні подразники, навіть якщо вони будуть надсильними, екстремальними, і на окремі хворобливі, невротичні симптоми. Процес згасання цих хворобливих розладів продовжує наростати, хвороба продовжує розвиватися в зворотному напрямку в дуже швидкому темпі. Ви все рідше і рідше згадуєте і думаєте як про окремих хворобливих розладах (симптомах), так і про хвороби в цілому. Ваші інтереси до звичайних сторонам життя і діяльності продовжують зростати. І одночасно продовжує зростати і Ваш інтерес до суворого дотримання спортивного (фізкультурного) режиму, який, безсумнівно, буде сприяти Вашій якнайшвидшому одужанню і створення більшої стійкості Вашої центральної нервової системи. Ви продовжуєте відчувати себе впевнено. Ваша впевненість в собі і одужання продовжує зростати. І нарешті, Ви відчуваєте, що можете, перебуваючи в стані неспання, самі регулювати і керувати своєю нервовою діяльністю в будь-якій ситуації. Ви починаєте відчувати все більший і більший приплив енергії, бадьорості, сили, тобто Ви відчуваєте себе відпочилим, здоровим, активним людиною ».

Після завершення навіювань X заключного етапу лікар залишає хворого в гіпнотичному стані, використовуючи продовжений цілющий сон як додатковий засіб для більш ефективного лікування, або пробуджує хворого з гіпнотичного стану, тобто лікар переходить до навіюванням останнього одинадцятого етапу- Етапу сну або виведення хворого з гіпнозу. Назва одинадцятого етапу свідчить про те, що цей етап лікар закінчує двома способами: або продовженням сну хворого, або пробудженням його від лікувального сну. Звідси і різні формулювання навіювання в залежності від обраного лікарем способу закінчення сеансу.

Доцільніше, з нашої точки зору, якщо умови дозволяють, залишити хворого сплячим на нетривалий час (від 30-40 хвилин до 1,5-2 годин) для закріплення успіху лікування. У такому випадку лікар продовжує навіювання X етапу наступним чином: «Ви відчуваєте себе легко і спокійно, настрій рівне. Прийшли в рівновагу процеси у Вашій центральній нервовій системі, нормалізувалися всі фізіологічні процеси Вашого організму, лікувальний сон продовжує поглиблюватися, загальне самопочуття продовжує поліпшуватися. Ваш лікувальний сон буде тривати, але Ви тимчасово не будете чути мій голос, стан Вашого здоров'я в цьому лікувальному сні буде поліпшуватися і зміцнюватися. Ви будете продовжувати спати до тих пір, поки знову не почуєте мій голос. Спати! спати! спати! »Тричі сказане« спати »спочатку вимовляється більш голосно, потім тихіше і зовсім тихим голосом. Після цього лікар залишає хворого сплячим на певний час. Іноді, залишаючи хворого сплячим, може закінчити навіювання наступними словами: «Ви будете залишатися сплячим протягом 1,5-2 годин, а потім самостійно прокинетеся, самопочуття Ваше після пробудження від лікувального сну буде залишатися хорошим: Спати! Спати! Спати! ».

Ми вважаємо за краще перший варіант навіювань, що включає пробудження хворого від лікувального сну, так як вважаємо, що лікар повинен сам пробудити хворого, після цього поговорити з ним і дати рекомендації щодо дотримання режиму до наступної зустрічі з лікарем.

У тому випадку, якщо лікар закінчує сеанс пробудженням хворого від лікувального сну після заключного (X) етапу на XI етапі наступними словами його будуть:

«Зараз, коли Ви повністю відпочили і відчули себе здоровою людиною, я порахую до двох (лікар може вибрати будь-яку цифру пробудження довільно). Ви прокинетеся в прекрасному стані здоров'я. Настрій буде радісним, спокій буде стійким. Ви будете відчувати незвичайний прилив енергії, сили. Зберігатиметься впевненість в одужанні; Ви будете відчувати, що ви зможете самі управляти своєю нервовою діяльністю в будь-якій ситуації: Раз! Два! »Перше слово« раз »лікар вимовляє голосно, друге слово« два »- плавно і тихо. У цьому випадку хворий пробуджується легко і відчуває себе вільно. Якщо «два» лікар вимовляє голосно, хворий пробуджується різко, здригаючись всім тілом, в стані деякої розгубленості, як це буває, коли людину будять під час нічного сну. Однак цим прийомом пробудження ми користуємося в разі, якщо у хворого немає повної впевненості в тому, загіпнотизований він чи ні. Після різкого пробудження від лікувального сну хворий перестає сумніватися в тому, «спить» чи він. Цей прийом можна вважати нашим тестом, який підтверджує перебування хворого в гіпнотичному стані.

Якщо лікар слабого після проведеного навіювання сплячим, то після закінчення часу, відведеного для сну, лікар продовжує навіювання наступним чином:

«Спати! Спати! Спати! Ви знову чуєте мій голос і повністю підкоряється всьому тому, що я кажу, ви продовжуєте співпереживати в кожне моє слово ». І далі лікар закінчує заключним навіюванням (X етап) і виведенням хворого з лікувального сну (XI етап).

Вищевикладена загальна схема поетапної гіпносуггестівной терапії, розроблена нами, є моделлю загального психотерапевтичного підходу до лікування багатьох хворобливих станів: вона може стати для лікаря-психотерапевта керівництвом до дії. Протягом майже п'ятдесяти років ми розробляли зазначену схему психотерапевтичного впливу на хворого і використовували її при лікуванні різноманітних форм неврозів (починаючи від легких невротичних станів і закінчуючи важкими, затяжними формами неврозів з нав'язливими і стійкими тривало зафіксованими істеричними розладами); хронічного алкоголізму і тютюнопаління; заїкання, тиків, нічного енурезу, Агрипния, езофагоспазма, ожиріння і анорексії, ювенільного кровотечі; розладів статевих функцій. За допомогою нашої методики ми видаляли бородавки, лікували інші шкірні захворювання. Нашу загальну схему ми широко застосовували в клініці внутрішніх хвороб. Нашу загальну схему можна використовувати, не тільки в гіпнотерапії для наркопсихотерапии, раціональної і розумової психотерапії. У цьому сенсі наша загальна схема психотерапевтичного впливу на хворого універсальна; вона проста і цілком доступна для освоєння. Вона дає готові штампи словесного впливу на хворого, як загального, так і спеціального плану. Ми не знайшли в доступній літературі такого докладного опису словесного впливу на хворого. Але разом з тим ми хочемо підкреслити, що внесення в запропоновану нами схему своїх індивідуальних напрацювань практикуючих лікарів буде лише сприяти її збагачення. Крім того, важливі і сама форма, тембр голосу лікаря, виразність його мови, її інтонації і модуляція; ні в якому разі не можна говорити швидко - мова повинна бути повільної, неквапливої. Лікар повинен вміти тримати паузу, вчасно поставити крапку, знаки оклику і питання.

Як ми писали, основними принципами створеної нами загальної схеми психотерапевтичного впливу на хворого є: поетапність; физиологичность; легендность; наполегливість.

поетапність- Це принцип її побудови. Вона включає всього одинадцять етапів. Причому кожен з одинадцяти етапів має свої підетапи. Всі етапи і підетапи логічно пов'язані між собою і мають в своїй основі розумну достатність і простоту.

Всі етапи описані в закономірною послідовності, структуровано, з відповідним словесним вмістом (загальне заспокоєння, вирівнювання настрою, нормалізація діяльності центральної нервової системи, нормалізація всіх фізіологічних і нервово-психічних функцій організму, згасання хворобливих розладів, витіснення зі свідомості всього періоду хвороби, зміцнення впевненості в собі і в одужанні і т. д.).

Запропонована нами схема психотерапевтичного впливу містить в собі деяку новизну. Її психотерапевтичний вплив націлене одночасно і на емоційну, і на інтелектуальну сфери, що робить її більш ефективною і привабливою.

Глава 6. Дифференциально-діагностичні критерії нав'язливості при різних неврозах. |  Психофармакология або медикаментозна терапія неврозів. |  ноотропні препарати |  астенічний синдром |  депресивний синдром |  Психотерапія неврозів. |  Неофрейдистские методики. |  Неофрейдистские психотерапевтичні методики |  Типова схема окорухових сигналів доступу до репрезентативною системі |  Загальна схема поетапної психотерапії неврозів. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати