Головна

Листопад 199

  1.  Г., 28 листопада.
  2.  Г., 4 листопада.
  3.  Рік, 11 листопада.
  4.  За ... 199 ... г.
  5.  І 4 листопада
  6.  І 6 листопада
  7.  З листа до неї ж від 17 листопада 1930 р

Анечка, Діма, здрастуйте!

Вперше з'явилася можливість написати вам, раніше не було буквально жодної вільної хвилини, хоча це звучить неправдоподібно. Турбота про Федя, в основному, про його навчання, з'їдала жалюгідні крихти часу.

Я знаю, що Федя написав вам днями: він мені прочитав свій лист. На жаль, в ньому немає головного: останні десять днів чверті він не ходив до школи. Це сталося, незважаючи на всі мої старання; а старання полягали в тому, що я намагалася вчити з ним все уроки. Якщо він відмовлявся, я запрошувала хлопчиків - його друзів, і вчила разом з ними (деякий час це допомагало, потім перестало: вони вчать, а він ні). Ще я ходила на уроки (в основному, на математику), вирішувала разом з ним і пояснювала приклади і завдання, разом відвідували і додаткові заняття.

Вставала і будила його о 7 годині ранку, щоб зробити ті уроки, які він відмовився робити напередодні. Обговорила «ситуацію» практично з усіма вчителями і директором. (1)

Все це було дуже важко, супроводжувалося взаємним невдоволенням, у мене - часом безсонними ночами і відчуттям безсилля і безнадійності. Щоденник він вперто не вів, уроки не записував, «приготування» уроків починалося зі дзвінків хлопцям: «Що задали?». Часто говорив, що нічого не задали, вправи з російської вперто не робив, англійська вчити теж відмовлявся. Вирішувати додатково приклади на матеріал, який він запустив, наприклад на дроби, відмовлявся категорично. Нахапав двійок.

Котити камінь в гору було все важче і важче: гора крутіше, камінь важче. Бувало, я відкривала підручник, знаходила номер завдання, а Федя відвертався: «Не буду». На цьому заняття закінчувалися, він йшов гуляти.

Нам з Віктором стало ясно, що так жити ні йому, ні нам більше неможливо. У перший день, коли Федя відмовився встати в школу, Віктор піднімав його двічі і мив холодною водою - але він лягав знову. У наступні дні ми його не піднімали. Він став спати до 11-12; а ввечері лягати пізно. (2)

Це - те, що відбувалося приблизно до 25 жовтня. Всередині у мене все вирувало. Дуже хотілося допомогти Феде видертися, але наростали також роздратування, втома і відчай. Коли ж він перестав ходити в школу, коли стало нікуди прагнути, настали «тиша і благодать». І на цьому тлі все ясніше вимальовується те, що в загальному-то було помітно і раніше, але затуляє шкільними справами і занепокоєнням.

Мабуть, ключовою фразою-розгадкою для мене були його слова, сказані якось в спокійній обстановці: «Знаєш, а мама сказала, що в Москві мене змусять вчитися». Грубо кажучи, розгадка - в його намірі довести, що «не змусять». Збиток, який він при цьому понесе (залишитися на другий рік, втратити хлопців-друзів, залишитися неуком взагалі), для нього не так важливий, як цей намір.

Тільки через півтора місяця він заговорив про Серьогін і про вас. Вчора, коли я прилягла до нього перед сном, він почав розповідати про ваш будинок, де чия кімната, де що стоїть. Мрійливо згадував, що з вікна кухні видно коней і завжди можна дізнатися, пора на водопій чи ні.

Потім в темряві Федя накидав план будинку, а сьогодні вранці акуратно його перемалював, додавши клумби, картопляне поле, парник, собачу будку.

У нього постійні страхи перед засинанням. Ці страхи поки не проходять, і щовечора він боїться гасити світло: ми запалюємо світло в коридорі і відкриваємо навстіж двері в кімнату, де він спить. Іноді він сам запалює світло в своїй кімнаті і так засинає. (3)

Нам стає все ясніше: йому необхідно тепло, яке він недоотримав. Не вистачало йому, звичайно, і уваги, так як кілька (або навіть багато) років ви жили з ним в дуже важких побутових і психологічних умовах. Звичайно, це була не твоя вина, а, в основному, ваша спільна біда. Мені зараз пригадується, яким вірним і покірливим помічником він був. Впевнена, як часто і як багато він тобі співчував, коли у тебе було важко на душі, відчуваючи це шкірою, і, напевно, намагався полегшити твою ношу.

Адже він був тоді старшим чоловіком ... Уяви, як багато це мало значити для дитячої душі!

За останні десять днів у мене накопичилося дуже багато вражень про його чудові властивості. (4) Федя дуже чутливий хлопчик, уважний до станів інших. Часто перший вітає, коли я приходжу з роботи, запитує: «Ну як пройшов день?». Поїхав до тітки Тані, я дала 3 рубля їй на квіти. Він купив у грузина Астрочка, за які той просив 4 рубля, а потім поступився за 3. Грузин жартома сказав: «Гаразд, будеш мені повинен». Тітка Таня дала йому на рибок 2 рубля; на зворотному шляху він віддав грузину рубль.

Нещодавно йому подарували кілька моделей, і він зараз наполегливо над ними працює - значить, воля і здатність організувати свої заняття є. «Над моделлю яхти, - каже, - доведеться трудитися дня чотири». Став просити будити його раніше, щоб почати вранці. Сьогодні робили разом зарядку. Жваво цікавиться всім, що не пов'язане з «офіційним» утворенням. Поступово стає з нами більш відвертим. Спочатку ми натикалися на його вперте мовчання, особливо в конфліктних ситуаціях. Тепер він навіть в них щось «буркоче». Зате в спокійні періоди став набагато говіркішим. Коли були конфлікти з приготуванням уроків, він регулярно йшов грати в поодинці: катав машинки, грав в «револьвер» - підпалював наскобленную з сірників сірку. Тепер він намагається проводити вільний час з нами: підлаштовується до наших занять, нашим розмовам. Ми намагаємося з ним теж грати, читати.

Ще одне спостереження. Днями він був у поганому настрої, намагався грубити, відмовлявся прибрати зі столу, тинявся, викликав на сварку. Я його пару раз обняла, замість того щоб образитися, і він помягчел. (5)

За всіма нашими спостереженнями, зараз можливий тільки один єдиний спосіб життя з Федьком: як можна більше позитивного уваги і жодного критичного зауваження, осуду або невдоволення.

Дуже допомагає мені думка, що, слава Богу, у дитини не тяжка хвороба, йому всього 13 років, «незворотного» ще не сталося і він багато що може ще набрати, навіть почавши «з нуля».

Ми з Віктором прийшли до висновку, що Федя просто-напросто не підготовлений до виконання тих вимог, які йому пред'являє школа, особливо московська школа, і життя взагалі. Його можна, звичайно, підганяти і критикувати, але це все марно, і тільки посилює його проблеми.

Якщо зняти всі ці вимоги й очікування, то відразу стає спокійніше, починаєш до нього привітніше ставитися, а головне - знаходити світлі сторони в його характері. Тоді з'являється надія ...

В один день, в один і навіть кілька місяців всі ці нестачі заповнити, звичайно, не можна. Ніяким механічним способом - відділення, приміщення кудись або до когось, записування в якісь гуртки чи секції - ці проблеми не вирішити. З Федей треба жити і живити його своєю любов'ю, своїм життям - такий висновок у мене склався в кінці кінців.

Ми це можемо робити і робимо вже, і, треба сказати, не дивлячись на навантаження, мені від цього стає тільки краще. Але у нього є ви, і вас він не може ні забути, ні викреслити, ні перестати ображатися за те, що він не з вами.

Сьогодні він мені сказав: «Дурень я, що погодився поїхати, відчував, що все одно змусять, а взагалі-то, коли захочу, тоді й повернуся. А якщо будуть проти, то таке покажу! »

Бачите, у нього образа і загрози - єдині способи боротися за те, щоб хоч якось себе захистити. Інших засобів у нього, в общем-то, немає. І знову, за цими випадами, бравадою - нещасний, неблагополучний дитина.

Чекаємо з певним напруженням початку другої чверті. Федя кинув мимохідь, що піде вчитися, хоча ми не дуже обнадійливі себе. Всі «технічні» проблеми - підйом вранці, дії з дробами, писання письмових вправ і т.д. - «Встануть на повний зріст». Днями я розмовляла з директором, все їй розповіла. Вона просила віддати щоденник, щоб проставити за першу чверть «н / а» (не атестований) практично з усіх предметів. Вона згодна піти на індивідуальне навчання вдома, але для цього потрібна довідка від лікаря. Я спробую її отримати. Найгірше - залишитися на другий рік. Але якщо всі проблеми не будуть вирішені, то і на другий рік він не зможе вчитися нормально.

Цілу всіх, мама.




 Розглянемо приклад подібної розмови з дітьми. |  Чотири різні стратегії. |  правило друге |  правило третє |  правило четверте |  правило п'яте |  правило шосте |  Потреби - в зоні ризику. |  Загальний закон тут простий. |  Інший приклад, на жаль, теж з реального життя. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати