Головна

Грудня

  1.  Г., 11 грудня.
  2.  Г., 2 грудня.
  3.  Грудня.
  4.  Грудня.
  5.  Грудня.
  6.  Грудня.
  7.  Грудня.

Анечка, Діма!

Продовжую через майже два тижні. Зараз з навчанням ситуація така. Далі Феде 10 годин індивідуальних занять на тиждень. Розписали їх з основних предметів, правда, ще не уточнили дні та години з російської і з англійської. Він охоче побував уже 2 рази на біології і отримав 4,5 і 4. Був один раз на географії (отримав 4) і один раз на математиці, де справа обернулася не так добре: вчителька дала вирішувати йому приклади і потім пішла проводити урок; додому же задала штук п'ятнадцять номерів з задачника.

Як я потім дізналася, з прикладами він не впорався, залишив їй записку, що йому їх вирішувати важко, так як «треба все згадувати», і пішов. Те, що було задано додому, відмовлявся вирішувати весь тиждень. На історію йти відмовився, на біологію пішов, причому, там же домовився, що буде ходити на неї не один, а два рази на тиждень. На географію не пішов і на алгебру (це було вчора) теж. До вчорашнього дня в той час, коли траплялися всі ці пропуски, я мало бувала вдома: то робота, то в лікарню до Віктора. Федя дуже жалкував: «Знову я буду один весь день!» А вчора у мене був якраз вільний день, і так як алгебра була призначена на 13.30, то сподівалася, що ми разом зможемо з нею розібратися.

Але почалося з того, що не могла його підняти до пів на дванадцяту. Так, забула: напередодні ввечері ми отримали нарешті від вас листи. Федя їх читав і плакав. Тому і вранці він був дуже не в собі. А тут ще алгебра ...

Потім все-таки встав, очі тужливі, поснідав, машинально ввімкнув телевізор, дивлячись на нього тужливими очима. Я телевізор вимкнула, сказавши, що скоро йти на алгебру. Пішов, ліг на диван. На мої спроби поговорити, розпитати і т.д. - Мовчання. Тоді запитала: «Якби у мене була чарівна паличка, то що б ти попросив?» - «Ти все одно не зможеш». - «Напевно, - кажу, - щоб ти полетів в Сергино?» - «Так». - «Ну давай, полетимо в уяві». (8)

Тут він нарешті почав говорити. «Поїхали» ми з ним в аеропорт, сіли на літак, приземлилися в Н-ську, чекали літак на Сергино - була нельотна погода, як тоді, коли ви летіли туди перший раз. Заночували в готелі. Нарешті сіли в «кукурузник».

Попутно він розповів дуже багато подробиць - і як коле в вухах, і як кукурузник робить посадку в попередньої селі, і як він котиться по купинах в «порту» Сергино. По полю біжать хлопчаки: «Привіт!» - «Привіт!». Ми йдемо до вас в будинок, стукаємо.

«Хто там?» - «Листоноша Пєчкін». Відкриваємо двері, вже справа до вечора, і мама вдома ... «Ах!» Настрій у Феді зрушила з мертвої точки, перейшли знову в кухню. Справа наближається до першої години дня, знову заводжу розмову про приклади. Відкриваю задачник, кажу: «Дивись, які вони легкі». Відмова. Пропоную: «Давай я буду вирішувати, а ти дивись і перевіряй».

У відповідь: «Знаю я твої штучки, це ти, щоб мене змусити». Уже другу годину; індивідуальні заняття в школі - наша остання надія - летять під укіс. Кажу, що все вже випробували, і якщо від цих занять відмовляєшся, то залишишся на другий рік - адже до кінця півріччя залишилося три тижні.

Далі події у нас пішли так: я в розпачі, Федя непробивності завзятий, вчителька в школі вже чекає. Питаю: як бути з вчителькою? Мовчить, суне голову під стіл і на підлозі чимось грає. Тут зі мною щось трапилося: я виволокли його з-під столу, схопила «за грудки», стала трясти його і кричати, що я теж жива людина - невже він не бачить, як мені важко, як я мучуся, щосили намагаючись йому допомогти?

У відповідь побачила очі зацькованого звірятка, а в них - проблиск чи переляку, чи то інтересу. Мені цей «вибух» приніс полегшення. Федя, по-моєму, в глибині душі теж залишився задоволений, по-моєму, тому, що побачив, що я по-справжньому переживаю, а не просто весь час його «виховую». (9)

Ну, загалом, пішла я в школу одна, все розповіла вчительці, попросила її написати записку Феде. Вона погодилася. Зміст записки заспокійливий: все не так страшно, все у них вийде, поступово. Федя тривожно чекав мого повернення. Прочитав записку і, по-моєму, залишився задоволений, пішов гуляти.

Години через три прийшов, весь обліплений мокрим снігом. Я його обтрушувала в тамбурі, разом стягнули чоботи, всередині чоботи були забиті щільно утрамбованим снігом. Посміялися. Посадила його обідати. Дала на третє кави з морозивом. Гладячи по голові, сказала, що після обіду будемо вирішувати приклади. Включив телевізор - я вимкнула. Кава і морозиво розтягнув хвилин на 30.

Нарешті сіли займатися. Подекуди я допомагала, подекуди він мене посилав - «я сам».

Зробили все-таки три номери, в кожному від "а" до "д". В останньому зробив помилку зі знаками, став наполягати, що прав, слухати пояснення відмовився. На цьому заняття скінчилися, але все-таки прозанимались не менш години.

Після цього відбулося зовсім несподіване: залишок вечора Федя присвятив розбору свого захаращеного стола. Обернув книги і зошити, наклеїв на них картинки. Стіл наведено в такий стан, як ніби зараз перше сентября!

До вечора він також зауважив, що з курінням у нього стало краще: раніше про нього стільки часу думкам, а останні дні забуває.

Взагалі питання з курінням у нас виникало вже кілька разів. Перший раз було так: пішовши на роботу, я несподівано повернулася за чимось і застала його кращим на балконі. Інший раз, виявила, що він пішов, хоча і збирався бути вдома весь ранок (зазвичай він йде гуляти, коли повертаються зі школи його друзі). Відчувши недобре, я пішла до тютюнового кіоску, а він там уже засовував в кишеню пачку сигарет, яку купив для нього дорослий хлопець.

В обох випадках я утримувалася від докорів. Висловила тільки свій жаль і зауважила:

«Що, мовляв, так вже зовсім неможливо кинути?» Він відповів, що від курива заспокоюється, важко кинути, «тягне». Порадила йому, коли «тягне», смоктати льодяники.

Якось ми засипали (зараз він спить в моїй кімнаті), я вже задрімала, раптом він будить і каже: «Ну як мені кинути палити?» А сьогодні він кашляє, я перебираю причини, де він міг застудитися - а він зауважує: «Це тому, що я став менше палити. Папа про свого батька розповідав, що коли той кидав, то дуже кашляв і навіть грудки чорні відходили ».

Так що і тут стає ніби-б краще ... Він дуже «ліпиться» до нас. Перебрався спати до мене в кімнату, поки Віктор в лікарні. Раніше я лежала з ним, поки він не засне, а потім йшла до себе. Тепер він цю справу просік - спить поруч всю ніч, і я шкірою відчуваю, як це йому потрібно. Цікаво, Аня, могла б ти з ним спати, відчуваючи його під боком і обмінюючись душевним і фізичним теплом? Це питання дуже важливе, для тебе майже критичний. Я впевнена, що якщо ти його згадаєш маленьким грудочкою, то тобі легко буде згадати і те почуття ...

Нещодавно в одній психологічній книжці я прочитала: якщо з неблагополучними підлітками починаєш спілкуватися незвично для них, не так, як вони чекають, а краще, то їх погану поведінку на перших порах навіть посилюється. Вони ніби відчувають батьків: чи дійсно ті змінили до них ставлення, або це тільки прийом? І ось через це загострення будь-яких порушень і непослух доводиться проходити, набираючись мудрості і терпіння.

Рада цей мені дуже допомагає. Буває, звичні почуття роздратування, гніву чи розпачу готові нахлинути, але тут згадуєш: адже відчуває ж тебе, а сам з тугою чекає любові - і тоді в мені, дійсно, щось зсувається на краще. Приходить в голову думка, що діти мудріші і тонше, ніж ми часом про них думаємо. На виховної полові їх не проведеш, реагують тільки на справжню доброту, і допомагають нам її не втрачати, або ж знаходити знову під шаром всяких «шлаків».

Мені здається, після вчорашнього ексцесу з алгеброю, я дещо зрозуміла в ньому глибше.

По-перше, в його відмови займатися математикою дуже велику роль грають невіра в свої сили, і навіть відчай або паніка. Це підтверджується ось ще чим: коли я ходила з ним на уроки математики і допомагала знайти правильну відповідь в темпі роботи всього класу і навіть з випередженням, то він з усіх сил тягнув руку, щоб його запитали, і щоб він правильно відповів. В інших випадках він сидів в «глибокому тилу», та ще й на останній парті.

Я думаю, що математика - це модель багатьох його переживань. Виходить такий ланцюжок: невіра в свої сили - відштовхування (ненависть) - опір. За ненавистю і опором лежить, насправді, гаряче бажання успіху.

Я бачу головне призначення нас, дорослих, в тому, щоб допомогти йому в цих успіхах.

По-друге, я раптом зрозуміла, що по частині розвитку волі він не просто молодше, ніж є, він дуже маленький! Я оцінюю його вік в цьому відношенні в 3 - 4 роки! Чому? Тому що він так само, як і діти в цьому віці, нічого не робить з того, що він «повинен», «зобов'язаний», що «слід», «потрібно», навіть якщо дав слово, навіть якщо страждає інший, розташування якого йому важливо.

Що це означає? Як з ним бути? Та так само, як з 3 - 4-х річним: всі важке робити разом, беручи на себе половину справи, а то і більше, підбадьорюючи, хвалячи, прощаючи провали, і в цей час - розмовляти про різне, слухати його розповіді, його зауваження. І знати, що без тебе він буде тільки грати - і більше нічого. Так це все і виходить: якщо мене немає вдома цілий день, то він спить, гуляє, дивиться телевізор, тиняється по будинку. Все, в чому ми з ним зрушили, відбулося тільки за допомогою деланья разом, в дружньому тоні, іноді упереміж з читанням книжки: сторінка - приклад - сторінка - приклад ... Зате він прив'язався і вже нудьгує без такого спілкування. І у нього з'являється де в чому впевненість. Робить і такі несподівані подарунки, як вчорашня прибирання столу.

Іноді в пошуках того рівня, на якому треба все робити разом, я спускаюся занадто низько: які рукавиці, або шкарпетки, або сорочку надіти, як і що поїсти, чи взяв ключ, йдучи гуляти ... Тоді отримую зауваження: «Ну, я сам знаю ». Ну що ж, краще перебрати, чим недобрати в пошуках цієї межі ...

Сподіваюся, що властива йому жвавість розуму допоможе досить швидко почати багато робити самостійно. Але постійний позитивний тон спілкування йому потрібен як повітря, набагато більше, ніж багатьом дітям його віку ...

У світлі цього «осяяння» я з жалем думаю про тих годинах і днях ізоляції, про яких ти нам писала: «Федя зовсім віддалився від нас. Годинами возить машинки один ». У такий годинник він, точно, не росте, що не дорослішає, не розвивається. Цілу, мама.




 правило друге |  правило третє |  правило четверте |  правило п'яте |  правило шосте |  Потреби - в зоні ризику. |  Загальний закон тут простий. |  Інший приклад, на жаль, теж з реального життя. |  ЧАСТИНА 2. ЛИСТА ПРО підлітків |  Листопад 199 ... |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати