Головна

Урок шостий. Дванадцять проти одного

  1.  A) протилежні
  2.  A) протилежні
  3.  A. Механізм мотивації необхідно побудувати таким чином, щоб особисті інтереси працівників не повинні входити в протиріччя з метою підвищення доходів організації.
  4.  ANTI-AGE FORMULA / ФОРМУЛА ПРОТИ СТАРІННЯ 60 капсул
  5.  B. Повільно діючі протіворевматоідние кошти
  6.  I противнику вибір, коли він повинен ризикнути усіма фішками.
  7.  III. Заходи проти гніту капіталу над працею.

Або що нам заважає слухати дитину

Наші автоматичні реакції і їх 12 типів.

Труднощі батьків. Трьох-і двоколісний велосипеди.

Потренуємо наш слух. Навчитися цілком можливо.

Домашні завдання.

Питання батьків.

Батьки, які намагаються навчитися активного слухання, скаржаться на великі труднощі: на думку спадають звичні відповіді , - Все, крім необхідного.

На одному із занять групу батьків попросили написати, як би вони відповіли на таку скаргу дочки:

- Таня більше не хоче зі мною дружити. Сьогодні вона грала і сміялася з іншою дівчинкою, а на мене вони навіть не глянули.

Ось які були відповіді:

- А ти спробуй підійди до них перша: може бути, і тебе приймуть.

- Напевно, ти сама в чомусь винна.

- Звичайно, дуже прикро. Але, може бути, Тані цікавіше з тією дівчинкою. Краще не нав'язуй їй свою дружбу, а знайди собі іншу подружку.

- А ти запропонуй Тані пограти з твоєю новою лялькою.

- Не знаю що робити. Подаруй їм що-небудь.

- Таке часто буває в житті. Постарайся не переживати так сильно.

- А у вас з нею не було сварки?

- Кинь переживати. Давай краще пограємо.

Батьки дуже здивувалися, дізнавшись, що жоден відповідь не був вдалим. В останні два десятиліття психологи проробили дуже важливу роботу: вони виділили типи традиційних батьківських висловлювань - справжніх перешкод на шляху активного слухання дитини. Їх виявилося аж дванадцять! Давайте ж познайомимося з цими типами автоматичних відповідей батьків, а також з тим, що чують в них діти.

1. Накази, команди : «Зараз же перестань!», «Прибери!», «Винеси відро!», «Швидко в ліжко!», «Щоб більше я цього не чув!», «Замовкни!».

У цих категоричних фразах дитина чує небажання батьків вникнути в його проблему, відчуває неповагу до його самостійності.

Такі слова викликають почуття безправ'я, а то і покинутості «в біді».

У відповідь діти зазвичай опираються, «бурчать», ображаються, упираються.

МАМА: Вова, одягайся швидше (команда), в садок запізнюємося!

ВОВА: Я не можу, допоможи мені.

МАМА: Чи не вигадуй! (Наказ.) Скільки разів вже одягався сам!

ВОВА: Сорочка противна, не хочу її.

МАМА: Нові фокуси! Ну-ка, зараз же одягайся! (Знову наказ.)

ВОВА: А у мене не застібається. МАМА: Чи не застібається - так і підеш, все хлопці побачать, який ти нечупара.

ВОВА (плаксивим голосом): Ти погана ...

А розмова могла б розвиватися зовсім по-іншому:

МАМА: Вова, одягайся швидше, в садок запізнюємося!

ВОВА: Я не можу, допоможи мені.

МАМА: (зупиняється на хвилинку): Не можеш сам впоратися.

ВОВА: Сорочка противна, не хочу її.

МАМА: Тобі не подобається сорочка.

ВОВА Так, хлопці вчора сміялися, казали, дівчача.

МАМА: Тобі було дуже неприємно. Розумію ... Давай одягнемо ось цю!

ВОВА (полегшено): Давай! (Швидко одягається.)

Зауважимо, що в цій розмові перші ж відповіді мами на слова хлопчика («Не можеш сам впоратися», «Тобі не подобається сорочка») налаштовують її на те, щоб дійсно послухати його, почути його відповіді, а не тільки свої накази, В результаті син охоче ділиться своєю справжньою проблемою, і мати готова її прийняти. Якщо ж розмова йде першим способом, то неминуче з'являється наступний тип батьківських фраз.

2. Попередження, застереження, погрози : «Якщо ти не припиниш плакати, я піду», «Дивись, як би не стало гірше», «Ще раз це повториться, і я візьмуся за ремінь!», «Не прийдеш вчасно, нарікай на себе».

Загрози безглузді, якщо у дитини зараз неприємне переживання. Вони лише заганяють його в ще більший тупик.

Так, в кінці першої розмови мама вдалася до загрози: «... так і підеш, все хлопці побачать, який ти нечупара», на що пішли сльози і випад хлопчика на адресу мами.

Чи знайомі вам такі сцени? Чи буває так, що в результаті ви реагуєте ще більшим «закручуванням гайок», наступною загрозою, окриком?

Погрози та попередження погані ще й тим, що при частому повторенні діти до них звикають і перестають на них реагувати. Тоді деякі батьки від слів переходять до діла і швидко проходять шлях від слабких покарань до більш сильних, а часом і жорстоким: розкапризується малюка «залишають» одного на вулиці, двері зачиняють на ключ, рука дорослого тягнеться до ременя ...

3. Мораль, повчання, проповіді : «Ти зобов'язаний поводитися як належить», «Кожна людина повинна працювати», «Ти повинен поважати дорослих».

Зазвичай діти з таких фраз не впізнають нічого нового. Нічого не змінюється від того, що вони чують це в «сто перший раз». Вони відчувають тиск зовнішнього авторитету, інколи провину, іноді нудьгу, а найчастіше все разом узяте.

Справа в тому, що моральні засади і моральна поведінка виховуються в дітях не стільки словами, скільки атмосферою в будинку, через наслідування поведінки дорослих, перш за все батьків. Якщо в сім'ї все трудяться, утримуються від грубих слів, не брешуть, ділять домашню роботу, - будьте впевнені, дитина знає, як треба себе правильно вести.

Якщо ж він порушує «норми поведінки», то варто подивитися, чи не веде себе хтось в сім'ї так само або схожим чином. Якщо ця причина відпадає, то, швидше за все, діє інша: ваша дитина «виходить за рамки» через свою внутрішньої невлаштованості, емоційного неблагополуччя. В обох випадках словесні повчання - найбільш невдалий спосіб допомогти справі.




 Домашні завдання. |  Завдання третє. |  правило 2 |  ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ |  Може, але не робить. |  ЗОВНІШНІ ЗАСОБИ (історії та досвід батьків) |  правило 3 |  завдання третього |  Урок п'ятий. Як слухати дитину |  Дитина сама просувається у вирішенні своєї проблеми. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати