На головну

ВІД АВТОРА

1.  Без автора.
  2.  Подяки автора
  3.  Диктування - уявлення про те, що Бог чітко вимовляв кожне їло-під Письма людським авторам.
  4.  Вивчення соціології сім'ї сучасними зарубіжними авторами
  5.  ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРІВ
  6.  ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРІВ
  7.  Короткі БІОГРАФІЧНІ ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРІВ СТАТЕЙ

Вцьому томі пропонованого підручника представлений курс «Введення в психологію» - обов'язковий розділ дисципліни «Загальна психологія», яким відкривається навчання на I курсі. «Введення в психологію» має на меті створити своєрідний путівник по психології, т. Е дати загальне уявлення про психологічній науці, про труднощі визначення її предмета, її галузях і методах, познайомити з найважливішими школами в психології, дати визначення основних психологічних понять і можливі рішення деяких психологічних проблем.

Як відомо, сучасна психологія досі не має єдиної общепсихологической теорії, прийнятої більшістю психологів як точка відліку для конкретних емпіричних досліджень і практичних розробок.

Новачки в психології часто дивуються з того, що сучасна психологічна наука нагадує архіпелаг в океані, що складається з великих і маленьких островів, жителі яких мало спілкуються один з одним. Кожен острів - це одна з общепсихологических концепцій, океан - психологічна реальність, яку так чи інакше намагаються досліджувати жителі всіх островів. Реальність - одна, але вона по-різному виглядає з того чи іншого острова. Деякі психологи (я ставлюся до їх числа) переконані, що рано чи пізно між островами будуть збудовані мости і між жителями кожного з островів буде налагоджено, нарешті, повноцінне спілкування, що сприяє спільним дослідженням глибин психологічного океану; можливо навіть, що у віддаленій перспективі все острова увійдуть в єдину общепсихологическое держава, яке, цілком ймовірно, на новому витку історії архіпелагу змінить свою форму, так як виникнуть нові острови і зникнуть колишні.

Вперше доторкнувшись до подібної географії сучасної психології, що починають вивчати психологічну науку нерідко задаються пушкінським питанням: «Куди ж нам плисти?». Відповісти на це питання я не можу, але можу поставити інше питання: «Звідки плисти?». Я вибираю один з островів як точку відліку - і цим островом є психологічна теорія діяльності, розроблена видатним вітчизняним психологом Олексієм Миколайовичем Леонтьєвим (1903-1979), організатором і першим деканом факультету психології МГУ ім. М. В. Ломоносова (1966-1979), і його однодумцями. Саме з позицій

школи А. Н. Леонтьєва обговорюються всі представлені в підручнику теми і проблеми. Якщо ж вибрати в якості точки відліку і інший острів - тоді «Введення в психологію» буде іншим. У будь-якому випадку цей вибір повинен бути зроблений.

Підручник складається з трьох розділів і дев'яти глав. У розділі 1 - «Загальна характеристика психології як науки», - включає два розділи, даються найзагальніші визначення предмета і методів психологічної науки, розглядаються галузі психології. У розділі 2 - «Історичне введення в психологію», - складається з трьох розділів, коротко представлені основні етапи розвитку наукової психології від античності до нашого часу. Розділ 3 - «Еволюційний введення в психологію» - складається з чотирьох розділів, в яких досліджуються проблеми виникнення і розвитку психіки в філогенезі, виникнення людини і його свідомості в антропогенезу, властивості і структура свідомості, проблеми психології людини як суб'єкта діяльності і суб'єкта пізнання, а також психофізична і психофізіологічна проблеми і можливі варіанти їх вирішення.

Для зручності засвоєння матеріалу кожна глава розбита на невеликі за обсягом параграфи. На початку глави наведено перелік обговорюваних в ній проблем. Глава закінчується списком контрольних питань і завдань, а також переліком джерел, які можна рекомендувати для більш глибокого вивчення розглянутих проблем. Використана при підготовці тексту підручника література наведена в кінці книги. Там же вміщено короткий словник основних понять і предметний покажчик.

На закінчення хочу висловити глибоку вдячність співробітникам факультету психології МГУ ім. М. В. Ломоносова, діалоги з якими сприяли появі і реалізації концепції даного курсу: Ю. Б. Гіппенрейтер, В. А. Іваннікова, А. Н. Ждан, Б. С. Братусеві, А. А. Леонтьєву, Д. А . Леонтьєву, Е. А. Климову, О. В. Гордєєвій, В. В. Умрихіна, Ю. Б. Дормашеву, Н. І. Наєнко, Н. Н. Мєшкової, Л. Н. Бабанін, Г. Н. Плахтієнко , а також редактору томи В. Г. Щур за творче і смислове відношення до змісту тексту в процесі його редагування і А. В. Сурмава за люб'язно надані фотографії. Особлива подяка - студентам, чиї питання на лекціях і семінарах спонукали мене змінювати або уточнювати ті чи інші визначення, затвердження і думки. Не можу не згадати добрим словом і передчасно пішов з життя у вересні 2003 р В. В. Пєтухова, чиї лекції з курсу «Введення в психологію» і видані під його редакцією хрестоматії до цього курсу спонукали мене до творчого діалогу з ним, одним з результатів якого є представлена ??книга.

Е. Е. Соколова

РОЗДІЛ 1

Загальна характеристика ПСИХОЛОГІЇ ЯК НАУКИ

ГЛАВА 1

ЗАГАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ |  ВСТУП В ПСИХОЛОГІЮ |  Категорія «діяльність» в психологічній науці. Попередні визначення об'єкта і предмета психології |  Місце психології в системі наук |  Психологія та природничі науки |  Психологія і громадські науки |  Психологія і технічні науки |  Інші галузі психології, в тому числі фундаментальні |  Галузі психології як система |  Психологія - наука чи мистецтво? Психологічна наука і психологічна практика |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати