На головну

Структура психічного життя по З. Фрейду. Поняття потягу в психоаналізі

1.  D. Центроверсія і стадії життя
  2.  FP 41 40 Е Структура цін на друковану продукцію в Уніоні.
  3.  I. 1. 1. Поняття про психологію
  4.  I. 1. 3. Поняття про свідомість
  5.  I. Поняття про мови і її функціях
  6.  I. Поняття про інформацію. Загальна характеристика процесів збору, передачі, обробки та накопичення інформації
  7.  I. Поняття про інформацію. Загальна характеристика процесів збору, передачі, обробки та накопичення інформації

До початку XX в. у З. Фрейда складається перше уявлення про будову психічного життя, яка представляє собою багатошарову структуру. Для того щоб приблизно уявити, як виглядає ця структура, уявімо, що перед нами - куряче яйце. Як відомо, в ньому можна розрізнити білок (сама об'ємна частина вмісту яйця), жовток (обсяг його трохи менше) і так званий зародковий диск - дуже невелика структура на поверхні жовтка, з якого і формується зародок. Тепер порівняємо ці структури з трьома формами психічної життя, як їх уявляв З. Фрейд. Зародковий диск за обсягом найменший з усіх трьох структур - таке і свідомість, що було колись єдиним предметом дослідження інтроспективної психології. З точки зору психоаналітичної концепції свідомість - лише острівець, що омивається океаном несвідомого. У цьому океані можна виділити примикає до свідомості предсознательное (Жовток) і розташоване далі від свідомості несвідоме (Білок).

Чим відрізняється предсознательное від несвідомого? Для людини те й інше феноменально виступає як несвідоме. Однак предсознательное - це неусвідомлюване в даний момент; межа між свідомістю і підсвідомим «прозора», змісту предсознательного можуть досить легко переходити в поле свідомості, якщо виникне в цьому необхідність. Скажімо, ви зараз читаєте цю книгу і в фокусі вашої свідомості знаходиться остання фраза або якесь інше зміст, поза фокусом (але в свідомості) містяться менш ясно і чітко усвідомлювані переживання. Однак, скажімо, ту обставину, що трапилося сьогодні вранці, ви в даний момент не усвідомлюєте. Як тільки вам нагадають про це, спогад про те, що трапилося тут же виявиться у фокусі вашої свідомості.

Між передсвідомим і несвідомим - більш жорстка межа. На цьому кордоні стоїть страж - цензор, або цензура, яка не пропускає в свідомість з несвідомого потягу (колишні спочатку несвідомими) або змісту нашого душевного життя, витіснення свого часу зі свідомості і підсвідомого в несвідоме. Цензор (цензура) уособлює собою ті норми культури і моралі, які прийняті в даному суспільстві і засвоєні людиною настільки міцно, що вони стали для суб'єкта (для його Я) жорстким правилом. Оскільки несвідомі влече-

ня суперечать цим нормам, цензура значно опір тому, щоб дані несвідомі душевні руху проникали в свідомість. Однак, оскільки несвідомі змісти «енергетично заряджені», вони так чи інакше шукають для своєї розрядки інших, непрямих, обхідних, шляхів, проявляючись у своїх «заступників» (сновидіннях, помилкових діях, соматичних симптомах, трансфер і т. П). Ось чому надзавданням психоаналітичної роботи з пацієнтом є доведення до його свідомості неусвідомлених бажань (з метою позбавлення пацієнта від болісних симптомів, неузгодженості з самим собою) і напрям енергії несвідомих потягів до більш «прямий» їх розрядки під контролем свідомості.

В цей же час 3. Фрейд розробляє вчення про несвідомих потягах, які він відповідно до своєї природний но-наукової установкою поділяв на дві групи: 1) потягу до збереження себе як індивіда (до самозбереження) і 2) потягу до збереження роду (Сексуальні потяги). Другі виявляються для суб'єкта навіть більш значущими, ніж перші, тому прагнення до сексуального життя реалізується у багатьох людей навіть на шкоду їх потягам до самозбереження. Досвід взаємин З. Фрейда з пацієнтами (головним чином, пацієнтками) виявив, що в основі невротичних симптомів лежать незадоволені сексуальні потяги. Це відбувалося в силу специфічних умов виховання дітей з середніх верств суспільства тодішньої Австро-Угорщини, де панувала «репресивна» сексуальна мораль (її особливості добре описані в творах одного З. Фрейда письменника С. Цвейга). Однак 3. Фрейд робить з цієї приватної закономірності глобальний висновок про те, що в основі психічного життя будь-якої людини (незалежно від часу і культури, в яких він живе) лежать сексуальні потяги, які накладають свій відбиток на все без винятку її боку. Цей пансексуализм 3. Фрейда, з одного боку, привернув до нього увагу читаючої публіки, а з іншого - відштовхнув від нього багатьох, які побачили в пансексуалізм явну обмеженість фрейдовского психоаналізу. Сучасники не погодилися з 3. Фрейдом в тому, що культура - лише плата за вигоди спільного життя, зокрема за можливість «спільного задоволення» сексуальних потягів індивідів (іноді занадто велика плата). Проте він строго тримався принципу сексуальної етіології (походження) неврозів, розцінюючи відхід від цього принципу як «зраду науці».

Слід зазначити, що під впливом деяких громадських подій (Першої світової війни) З. Фрейд змінює своє вчення про потяги людини, вводячи в нього «новий вимір». Тепер він виділяє ще потягу до життя и потягу до смерті (Обгрунтовуючи необхідність такого нововведення в роботі «По той бік принципу задоволення», що вийшла в кінці 1920 г.). тут не

місце докладно розглядати ці типи потягів - вони є предметом аналізу в інших курсах із загальної психології. Можна тільки сказати, що і тут З. Фрейд не змінив своєї орієнтації на природні науки і вважав згадані потягу виразом протилежних тенденцій в житті організму, кожна з яких має свій біологічний сенс. Потяг до смерті - більш консервативна тенденція в психічному житті людини, яка прагне пристосувати організм до середовища найбільш економним шляхом: «законсервувати» наявний стан рівноваги із середовищем або - при можливості - повернутися на попередню щабель розвитку. Цей потяг може проявлятися в формах «втечі від життя» (варіант «премудрого піскаря» з однойменної казки М. Е. Салтикова-Щедріна), суїцидальних спробах (т. Е прагненні повернутися в неорганічне стан), агресивних діях по відношенню до оточуючих ( оскільки це часто здається більш простим, ніж довгий і складний вибудовування нових для суб'єкта відносин з людьми) і ін. Потяг до життя - протилежна тенденція «ускладнювати» собі шлях до смерті, що передбачає рух не «від» життя, а назустріч їй і постійну активність суб'єкта.

До початку 20-х рр. XX ст. відноситься розробка 3. Фрейдом нової структури «психічної особистості». Йдеться про виділення в людині трьох інстанцій, які представляють собою певною мірою самостійних суб'єктів (які знаходяться в постійних дискусіях і боротьбі один з одним, тому що підпорядковуються різним законам): Воно, Я и Над-Я.

воно - Сама нижня (глибинна) підструктура особистості, зміст якої несвідомо, включає в себе нестримні сексуальні і агресивні потягу. Підкоряється принципу задоволення і, природно, конфліктує з Я і Над-Я. Несвідомим є також і вища інстанція в структурі особистості - Над-Я. Вона виконує роль внутрішнього цензора, совісті, і являє собою складну під впливом виховання систему моральних і культурних норм, прийнятих в даному суспільстві і засвоєних особистістю. У Я сама незавидна доля: це фактично посередник між воно и Над-Я, між індивідом і зовнішнім світом. Я виконує функцію сприйняття, усвідомлення зовнішнього світу і пристосування до нього, підпорядковується тому принципу реальності, але в той же час змушений «догоджати» і воно, и Над-Я. Природно, що між цими подструктурами особистості весь час виникають конфлікти. І для збереження цілісності особистості Я виробляє так звані захисні механізми, які допомагають Я узгоджувати між собою суперечливі вимоги всіх протистоять йому реальностей не за рахунок реального задоволення цих вимог, а за рахунок їх примирення шляхом специфічної суб'єктивної ра-

боти. За сучасними даними, існує більше 20 різних захисних механізмів особистості, які будуються Я за рахунок енергії потягу до смерті. Для ілюстрації наведемо два приклади.

Одним з поширених захисних механізмів особистості є витіснення. Спогади про скоєний людиною огидному вчинок можуть бути витіснені в несвідоме і перестають існувати для свідомості суб'єкта (людина щиро не пам'ятає про скоєний зраді, запевняючи всіх оточуючих і, перш за все, самого себе, що взагалі був в цей день в іншій країні і т. П .).

Другий поширений захисний механізм - проекція: людина несвідомо проектує (приписує) наявні в ньому несвідомі бажання іншим людям. Наприклад, у відповідь на закиди в нетерпимості по відношенню до будь-якій особі ( «Адже ти його ненавидиш!») Людина може щиро здивуватися: «Я ?! Я занадто інтелігентний для цього. Це він мене ненавидить, а я вже, природно, дозволяю собі ставитися до нього інакше, ніж до інших »і т. П.

Розвиток ідей класичного психоаналізу З. Фрейда відбувається в працях його безпосередніх учнів А. Адлера і К. Г. Юнга, які були не згодні з пансексуалізмом його психоаналітичної концепції, а згодом в роботах К. Хорні, Е. Еріксона, А. Фрейд, В . Райха і інших. Однак їх розгляд не входить в завдання вступного курсу. Відзначимо лише, що для багатьох дилетантів в психології слово «психологія» досі асоціюється лише зі словом «психоаналіз».

В античній філософії та психології |  Вчення про душу в філософії і психології Демокрита і Платона |  Проблеми душі у творчості Аристотеля |  Причини виникнення психології як науки про свідомість |  Шлях Р. Декарта до поняття свідомості. Рефлексія як метод дослідження свідомості по Дж. Локка |  В. Вундта |  Асоціація як механізм роботи свідомості. поняття апперцепції |  У європейській і американській психології |  Причини зникнення класичної емпіричної психології свідомості. До проблеми психологічного кризи |  виникнення психоаналізу |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати