На головну

ГЛАВА 1 ПРЕДМЕТ, ЗАВДАННЯ І МЕТОДИ ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ ДИТИНИ З ОБМЕЖЕНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ ЗДОРОВ'Я 2 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

психічні процеси пов'язані з безпосередньою пізнавальною діяльністю. Психічні процеси завжди включені в більш складні види психічної діяльності. Вони виконують різні функції: пізнавальну, регулятивну, комунікативну. До них відносять: відчуття, сприйняття, пам'ять, мислення, уяву, мова.

Психічні стану - цілісні характеристики психічної діяльності за певний період часу. Кожне стан характеризується одним або декількома параметрами, що виділяють його з безлічі станів. Домінування в стані того чи іншого рівня активності визначається тим, яку діяльність або поведінковий акт забезпечує цей стан. До психічних станів відносяться: прояви почуттів -настроенія, афекти, ейфорія, тривога, фрустрація та ін .; прояви уваги - зосередженість, неуважність; прояви волі - рішучість, розгубленість, зібраність; прояви мислення - сумніви; прояви уяви - мрії; патологічні форми психічних станів - нав'язливі стани та ін.

властивості особистості - Стійкі якості, які людина придбала в процесі життя (інтелектуальні, емоційно-вольові та ін.). Вони формуються в процесі діяльності та спілкування на базі психічних процесів і станів.

Психічні освіти. До них відносять результати психічної діяльності - особенності'развітія і саморозвитку людини. Це набуті знання, вміння, навички, звички і т. П.

Психічний світ людини - це складне системне утворення. І як в будь-якій системі, що виникли відхилення в одній з її складових тягнуть за собою зміни у функціонуванні системи в цілому. Виходячи з такого підходу, напрошується висновок, що будь-який вторинне порушення - це не тільки наслідок впливу патогенних факторів, зокрема, первинного дефекту на певний структурний компонент психіки, але і на психіку і особистість як систему в цілому. Можна припустити, що вторинні освіти - це свого роду захисні механізми, спрямовані на стабілізацію системи. Вони можуть складатися спонтанно (вторинні порушення) і не завжди сприяти нормальній діяльності, в інших випадках - формуватися цілеспрямовано (нові форми поведінки), тобто за допомогою виховних, корекційних або соціально-реабілітаційних впливів.

Вторинні порушення можуть формуватися на всіх структурних рівнях психічного світу людини: на рівні несвідомого - звички, потяги, потреби; на рівні підсвідомості - автоматичні форми поведінки, навички, вміння, комплекси; на рівні свідомості - довільні форми поведінки. Але в кінцевому підсумку вони позначаються на поведінці людини в цілому. Наприклад, комплекс неповноцінності, що виникає у більшості дітей з відхиленнями у розвитку, - це не що інше, як вторинне порушення, що склалося внаслідок усвідомлення того чи іншого життєвого обмеження і вкорінене в підсвідомості.

Щоб його зруйнувати, треба знати, як воно з'явилося, як формується, яким чином проявляється в житті і як можна подолати, сформувати на його базі нові форми поведінки. Відповідь на це питання багато в чому дає теорія вищих психічних функцій, запропонована Л. С. Виготським. Розробка цієї теорії дозволила обгрунтувати положення про принципову можливість відновлення постраждалих функцій за рахунок перебудови функціональних систем, які є їх фізіологічною основою.

Вищі психічні функції - складні психічні процеси, прижиттєво формуються, соціальні за своїм походженням, опосередковані по психологічному будовою і довільні за способом свого здійснення. В основі уявлень про вищі психічні функції як соціально обумовлених психічних утвореннях лежить методологічне положення про суспільно-історичному

походження психіки людини і визначальну роль трудової діяльності в формуванні його свідомості. Л. С. Виготський виділив два рівня психічних явищ: натуральні, що визначаються генетичним фактором, і «культурні», що формуються під впливом соціальних впливів. Соціальні впливи визначаються способи формування вищих психічних функцій і тим самим їх психологічну структуру.

Найважливіша особливість вищих психічних функцій - їх опосредованностьразлічнимі «психологічними знаряддями», т. е. знаковими системами, які є результатом тривалого суспільно-історичного розвитку. Провідну роль серед «психологічних знарядь» грає мова, що представляє універсальний спосіб їх формування. Поява вищих психічних функцій визначається тим, що спочатку вони існують як форма взаємодії між людьми і лише пізніше - як повністю внутрішній процес.

Друга найважливіша риса вищих психічних функцій, що характеризує логіку їх розвитку, - поступове згортання, занурення і перетворення в довільні дії.

Вихідним матеріалом для розвитку вищих психічних функцій виступають зовнішні дії, що здійснюються дитиною. У міру засвоєння їм знань і автоматизації розумових операцій необхідність зовнішніх дій відпадає, вони замінюється скороченою внутрішньої промовою, яка є основою формування розумових дій. Процес перетворення зовнішніх дій у внутрішні психологічні дії визначається поняттям інтеріоризація. У дитини відбувається поступове змішання акцентів: спочатку він пізнає світ завдяки діям, потім в образах, далі формується символічне уявлення світу - через мову і мислення.

Третя визначальна характеристика вищих психічних функцій - довільність. Однак це не означає, що кожна з них реалізується завжди під свідомим контролем. Виникнувши як довільна, в подальшому вона може проявлятися і як довільна і як мимовільна. Коли дії із зовнішніми предметами перетворюються в процеси в розумовому плані, вони піддаються специфічної трансформації. Початкові стадії завжди пов'язані з розгорнутими зовнішніми діями, потім число і характер дій змінюється, скорочується, і, нарешті, настає

завершальна стадія, коли немає зовнішніх дій - вони стали довільними. Результатом цього процесу є формування на психофізіологічному рівні так званих функціональних органів. функціональний орган - це система нервових центрів, між якими в результаті тренування встановлюються особливо міцні зв'язки, які мають великий стійкістю.

Отже, психіка людини, що має обмежені можливості життєдіяльності, виникає не первинно - з самого фізичного дефекту, але вдруге - з тих соціальних наслідків, які викликає фізичну дефектом. Отже, для зменшення цих наслідків або ж їх усунення потрібні соціальні засоби. Ось чому завдання виховання і реабілітації дітей та підлітків з обмеженими можливостями полягає в тому, щоб, усуваючи або послаблюючи наслідки вторинних порушень, створювати зовнішні і внутрішні умови для безболісного входження в складний світ соціальних відносин, для компенсації фізичної вади за допомогою формування нових форм поведінки і відновлення порушеною соціальної зв'язку з життям.

Психічне здоров'я дітей та підлітків

Уявлення про дитину з обмеженими можливостями зв'язуються, перш за все, з поняттям психічного здоров'я і хвороби, адаптації та дезадаптації, норми і патології.

Термін «психічне здоров'я» отримав офіційне визнання в 1979 році в доповіді Комітету експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я «Психічне здоров'я і психосоціальний розвиток дітей». Однак в психотерапевтичної практиці він відомий давно.

У визначенні понять «норма» і «патологія» психічного здоров'я єдиного підходу немає. Традиційно виділяють дві стратегії, що розкривають їх сутність: медичну і психологічну. У медичному підході норма розглядається як міра ймовірності виникнення хвороби, в психологічному - з точки зору сформованості позитивних особистісних сил, що забезпечують здоров'я. Тобто провідним чинником, що сприяє зменшенню впливу хвороби на життєдіяльність, виступає в даному випадку рівень зрілості особистості.

У науковий обіг поняття «психічне здоров'я» увійшло порівняно недавно. У нашій країні в практиці роботи з дітьми шкільного віку його широке поширення пов'язане, багато в чому, з ім'ям І. В. Дубровиной. Дане поняття вона розглядає як одне з найважливіших в розумінні проблем, пов'язаних з наданням психологічної підтримки дітям. Так, розробляючи стратегію і практику функціонування психологічної служби освіти, вона в якості основної її завдання визначила забезпечення психічного та психологічного здоров'я дітей дошкільного та шкільного віку.

Психічне здоров'я- це стан душевного благополуччя, що характеризується відсутністю хворобливих психічних явищ і забезпечує адекватну умовам навколишньої дійсності реакцію поведінки і діяльності.

Найсуттєвішим критерієм душевного (психічного) здоров'я, на думку словацького психолога Л. Пожежа, є інтеграція особистості в соціальне середовище і її динамічну рівновагу з нею. На його думку, для визначення душевного здоров'я не достатньо лише констатації відсутності душевної хвороби. Душевне здоров'я, як він вважає, значно ширше цих рамок і має гармонійно проявлятися в трьох областях:

1) У ставленні до себе. Душевно здорова людина задоволений собою. У нього адекватні уявлення як про свої власні можливості і здібності, так і про свої обмеження. Він намагається використовувати свої здібності в максимальній мірі конструктивним способом. Душевно здорова людина розуміє, що у кожного є певні, дуже сильні, іноді ірраціональні почуття, але не дозволить, щоб ці почуття їм оволоділи. Він повністю усвідомлює, що життя приносить не тільки успіхи, але й розчарування, невдачі і приймає їх як само собою зрозуміле. Нарешті, душевне здоров'я передбачає іронічне ставлення не тільки до оточуючих, але і до себе самого.

2) У ставленні до інших людей. Душевно здорова людина відчуває себе в присутності людей комфортно, відчуває до них довіру. Зрозуміло, він не відчуває ці почуття абсолютно до всіх людей, але душевно здорова людина повинна довіряти і любити хоча б одну людину, про який він знає (або переконаний), що і той любить його і довіряє йому. Душевно здорова людина не проявляє агресію

в спілкуванні з іншими людьми і здатний постояти за себе, як правило, любить свою сім'ю і відрізняється розумною впевненістю у власній соціальному та економічному становищі.

3) У ставленні до життя. Душевно здорова людина здатна виконувати вимоги, які пред'являє йому життя, по можливості він сам формує своє оточення, але якщо це необхідно, то здатний пристосуватися до оточуючих. Він планує своє життя, причому ставить перед собою реальні цілі.

Основою психічного здоров'я дитини є повноцінне психічний розвиток на всіх етапах онтогенезу. Однією з умов його підтримки і зміцнення є здорова нервова система, а також умови життя, створювані дитині батьками або заміщають особами. Для нормального розвитку дитини необхідна спокійна, доброзичлива обстановка і уважне ставлення до його емоційних потреб. Важливо підтримувати дисципліну, задовольняти його потреби в грі, забезпечувати необхідними матеріальними засобами, надавати самостійність і незалежність, давати йому можливість спілкуватися з іншими дітьми і дорослими поза домом і забезпечувати відповідні умови для навчання.

Порушення психічного здоров'я пов'язані як з соматичними захворюваннями або дефектами фізичного розвитку, так і з різними несприятливими факторами соціального порядку і стресами, які впливають на психіку.

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) на основі аналізу результатів численних досліджень в різних країнах прийшли до висновку, що порушення психічного здоров'я набагато частіше відзначаються у дітей, які страждають від недостатнього спілкування з дорослими і їх ворожого ставлення до них, а також у дітей, які ростуть в умовах сімейного розладу.

У більшості дітей в ті чи інші періоди під впливом певних ситуацій можуть проявлятися порушення емоційної сфери або поведінки. Наприклад, виникнення безпричинних страхів, порушення сну, відмова приймати їжу і ін. Такі стани можна визначити як психічні розлади.

Дослідження представників ВООЗ з проблем виховання дітей батьками, поведінка яких відхиляється від норми, показали, що серед дітей злочинців і осіб,

які страждають на психічні розлади, частіше зустрічаються випадки порушення психічного здоров'я. Вважається, що генетичні фактори можуть чинити негативний вплив, однак цілком очевидно, що основна причина цих порушень пов'язана з несприятливим середовищем. За даними ВООЗ, порушення психічного здоров'я в дитинстві мають свої особливості: по-перше, вони представляють собою лише кількісні відхилення від нормального процесу психічного розвитку, по-друге, багато їх прояви можна розглядати як реакцію на специфічні ситуації. Відчуваючи серйозні труднощі в одній ситуації, діти з відхиленнями у розвитку в той же час успішно справляються з іншими проблемами.

Крім названих причин, які негативно позначаються на психічному здоров'ї дітей і підлітків, негативно можуть впливати і багато інших чинників. В тому числі:

- Деформація системи відносин особистості, що розвивається з однолітками і дорослими (батьками);

- Недостатнє задоволення афективних потреб (емоційна, афективна депривація - недолік теплоти почуттів і любові з боку дорослих);

- Психологічний дискомфорт в результаті фрустрації потреб дитини та ін.

Поряд з терміном «психічне здоров'я * існує інший близький за змістом термін« психологічне здоров'я », який І. В. Дубровіна пропонує ввести в соціально-психологічну практику. На її думку, термін «психічне здоров'я» має відношення, перш за все, до окремих психічних процесів і механізмів. Термін же «психологічне здоров'я» відноситься до особистості в цілому і знаходиться в тісному зв'язку з вищими проявами людського духу. Тому на відміну від медичного, філософського та інших аспектів проблеми психічного здоров'я можна виділити власне психологічний аспект.

Обгрунтовуючи цю термін, І. В. Дубровіна виходить з того, що в повсякденній практиці, займаючись більше розумовою, психічним і фізичним розвитком дитини, ми часом забуваємо про його духовному розвитку.

Духовність людини,як розуміє І. В. Дубровіна, - це сама глибинна суть людини, сенс його життя, сукупність моральних почуттів і переживань, його совість. Духовність можна розуміти як особливу емоційно-моральний стан особистості, орієнтоване на прийняття

абсолютних цінностей, таких як: Істина, Краса, Добро - і які він намагається реалізувати в предметно-доцільної діяльності і спілкуванні.

Звідси, вважає І. В. Дубровіна, вельми перспективним є підхід до проблеми психологічного здоров'я з точки зору повноти, багатства розвитку особистості. Американський психолог А. Маслоу, один з лідерів «гуманістичної психології», виділяє дві складові такого здоров'я. Це, по-перше, прагнення людей бути «всім, чим вони можуть», розвивати весь свій потенціал через само актуалізацію. Необхідна умова самоактуалізації, на його думку, - знаходження людиною вірного уявлення про самого себе.

По-друге, - прагнення до гуманістичних цінностей. Він вважає, що самоактуализирующейся притаманні такі якості, як: прийняття інших, автономія, спонтанність, чутливість до прекрасного, почуття гумору, альтруїзм, бажання поліпшити людство, схильність до творчості.

Тому турбота суспільства про психологічне здоров'я молодого покоління передбачає увагу до внутрішнього світу дитини, її почуттів і переживань, захопленням і інтересам, здібностям і знанням, його відношенню до себе, однолітків, дорослим, до навколишнього світу, що відбувається сімейним і суспільних подій, до життя як такої. Психологічне здоров'я дозволяє особистості стати поступово самодостатньою, коли вона все більше орієнтується в своїй поведінці і відносинах не тільки на ззовні задаються норми, а й на внутрішні усвідомлені самопозиціонується.

Отже, в психологічній практиці використовуються два однотипних поняття, що визначають здатність людини розумно і раціонально взаємодіяти з навколишнім світом: «психічне здоров'я» та «психологічне здоров'я».

Психічне здоров'я- це міра здатності людини реалізувати свою соціальну і біологічну сутність, виступати активним суб'єктом власного життя в світі, що змінюється. Психічне здоров'я залежить як від соматичних захворювань і дефектів фізичного розвитку, так і від впливу соціального середовища, причому соціальні впливу виступають в якості основного психотравмирующего фактора.

поняття «Психологічне здоров'я»трактується ширше і відноситься до особистості в цілому, включає в себе не тільки

психічні процеси і механізми, що визначають поняття «психічне здоров'я», а й духовність людини як вищий прояв людської реальності. Психологічне здоров'я передбачає здоров'я психічне, основу якого складає повноцінне психічний розвиток дитини на всіх етапах дитинства.

У той же час ці два поняття, незважаючи на деякі їх відмінності, виступають як єдине ціле. Без забезпечення необхідного психічного та психологічного здоров'я не представляється можливим створення в процесі соціальної реабілітації внутрішніх умов для входження дитини в складний для нього соціальний світ. Тобто поняття «психічне здоров'я» та «психологічне здоров'я» визначають не тільки мета, але і виступають критерієм ефективності процесу соціальної реабілітації.

Методологічні аспекти вивчення особистості дитини

Щоб ефективно управляти процесом соціальної реабілітації дитини з обмеженими можливостями, своєчасно вносити ті чи інші зміни в розвиваючі та корекційні програми, потрібна об'єктивна інформація про якісні зміни, що відбуваються в ході його розвитку. Такий зворотній зв'язок може бути встановлена ??за допомогою методів, використовуваних в психології. При цьому потрібно враховувати весь комплекс вимог, що пред'являються до психологічного дослідження. Одним з його важливих моментів є питання про єдність методології, методів і методик дослідження.

Методологія- це система принципів і способів пізнання, організації та побудови теоретичної і практичної діяльності відповідно до властивостей і законами об'єктивної дійсності.

Методологію за традицією ділять на загальну і приватну. Загальна методологія - це сукупність необхідних і достатніх принципів для розгляду досліджуваного соціального або психічного явища. приватна методологіявизначає специфіку застосування загальних принципів дослідження при вивченні конкретної проблеми, зокрема ,, в психології.

До числа найважливіших методологічних принципів стосовно вивчення соціально-психологічних і психологічних особливостей особистості дитини з обмеженими можливостями здоров'я можуть бути віднесені наступні:

Принцип гуманізму і педагогічного оптимізму передбачаєвіру в дитину, в його потенційні можливості реалізувати себе як особистість, в його краще майбутнє. Будь-яке дослідження має допомогти його розвитку, безболісного входження в соціальне життя. Даний принцип передбачає, що результати дослідження (діагноз) повинні свідчити не тільки про досягнутий рівень розвитку, але і виявляти резерви, визначати не тільки негативні моменти в розвитку особистості дитини, а й позитивні властивості, на які можна спертися в процесі його соціальної реабілітації.

Принцип об'єктивності і науковості акцентує увагу на те, щоб при вивченні особливостей розвитку особистості дитини, що має життєві обмеження, зрозуміти не тільки загальні закони її розвитку, а й специфічні особливості, пов'язані з впливом на неї як первинних, так і вторинних дефектів.

принцип детермінізму означає, що будь-яке соціально-психологічне явище породжене цілим комплексом об'єктивних і суб'єктивних причин. Щоб отримати об'єктивну інформацію про особливості розвитку дитини з відхиленнями у розвитку, потрібно встановити причинно-наслідкові зв'язки в розвитку і формуванні тих чи інших особистісних властивостей дитини, виявити основні чинники та умови негативно або позитивно вплинули на цей процес.

принцип розвитку передбачає, що всі психічні та особистісні особливості дитини знаходяться в становленні, і основною умовою їх розвитку є та чи інша діяльність. Процес становлення особистості дитини може бути правильно зрозумілий, якщо він розглядається в безперервному русі, з урахуванням постійних кількісних і якісних змін, як процес і результат діяльності.

Принцип єдності свідомості і діяльності випливає з діяльнісного підходу до проблеми розвитку психіки і особистості дитини, запропонованого С. Л. Рубінштейном, А. Н. Леонтьєвим та ін. Він означає обумовленість розвитку свідомості діяльністю людини. Свідомість керує діяльністю, але в діяльності воно і формується. Вивчати свідомість можна опосередковано - через діяльність дитини.

Принцип систематичності, комплексності та системності. Його суть полягає в тому, що вивчення дитини має проводитися регулярно, через певні проміжки часу, досліджуватися не окремі параметри, а всі сторони розвитку особистості. Для отримання повної інформації про розвиток дитини з обмеженими можливостями потрібно також використовувати результати клінічних досліджень порушених функцій і дані про особливості розвитку вторинних порушень.

Принцип індивідуального і особистісного підходу означає, що кожна людина унікальна і загальні закони розвитку проявляються у кожної дитини своєрідно і неповторно.

Принцип ефективності пропонованих рекомендацій передбачає, що рекомендації обов'язково повинні бути корисними для тієї людини, якій вони призначені.

Основним способом реалізації теоретичних уявлень, методологічних принципів і підходів на практиці виступає метод дослідження.

метод дослідження- загальний шлях наукового пізнання, спосіб, с допомогою якого дослідник отримує необхідну наукову інформацію. Конкретне втілення методу на практиці відповідно до мети дослідження називається методикою. Тобто, методика - це цілеспрямоване використання методу, стосовно предмету дослідження.

У вітчизняній психології виділяють чотири групи загальнонаукових методів (по Б. Г. Ананьеву), які дозволяють отримувати необхідну інформацію про розвиток особистості дитини з тими чи іншими життєвими обмеженнями.

До першої групи відносять організаційні методи. З їх допомогою вирішуються питання, пов'язані з визначенням об'єкта, специфіки, повноти, тривалості та інших організаційних сторін проведення дослідження. У неї входять:

1. Порівняльний метод. При визначенні об'єкта дослідження зіставляються різні групи дітей за віком, станом здоров'я, специфіці захворювань, первинних і вторинних порушень і т. Д. У соціально-реабілітаційної практиці порівняльний метод виступає у вигляді методу вікових або поперечних зрізів. Даний метод застосовується з метою виявлення динаміки психічного або особистісного розвитку дитини, шляхом зіставлення отриманих в один і той же час результатів у групах дітей різних вікових груп.

2. Лонгітюдний метод. Його суть полягає в багаторазовому вивченні одних і тих же дітей протягом тривалого періоду.

3. Комплексний метод. При організації вивчення одного і того ж дитину можуть бути підключені фахівці різних профілів: лікарі, соціальні працівники, психологи, кор-рекціонние педагоги та інші. Дослідження такого роду дозволяють встановити більш повну картину психічного, соматичного і особистісного розвитку дитини.

До другої групи відносять емпіричні методи. З їх допомогою отримують необхідну інформацію про психічному і особистісному розвитку конкретної дитини або досліджуваному явищі. До них відносять:

- методи спостереження і самоспостереження;

- експериментальні методи (лабораторний, природний констатуючий, навчальний, розвивальний експерименти);

- психодіагностичні методи (тести, опитувальники, анкети, соціометрія, бесіда);

- аналіз продуктів діяльності дитини;

- біографічні методи (аналіз життєвого шляху дитини, вивчення медичної документації про нього та ін.)

третя група - методи обробки даних. Внеї входять:

- кількісний (статистичний) метод;

- якісний (аналіз матеріалу, диференціація його по групах і т. д.)

четверта група - інтерпретаційні методи. У їхчислі:

- генетичний метод ( 'Аналізується отримана інформація в плані розвитку з виділенням окремих фаз, стадій, критичних моментів і т. Д.);

- структурний метод (Встановлюються структурні зв'язки, причинно-наслідкові зв'язки між усіма характеристиками особистості.)

В ході вивчення особистісного розвитку дитини з обмеженими можливостями слід також виходити з того, що процес соціальної реабілітації та вивчення дитини повинні спиратися не на розрізнені принципи психолого-педагогічного впливу, а на цілісне уявлення про системні взаємозв'язки особистісних властивостей, в яких фіксується ефект відображення дійсності психічними процесами. Тобто вивчати дитини і реалізовувати

на практиці отримані дані досліджень необхідно на основі системного підходу.

У фокусі реабілітаційної діяльності повинен бути дитина як розвивається особистість зі своїми запитами, інтересами, проблемами, а процеси навчання, виховання та соціальної реабілітації слід направити на забезпечення всебічного розвитку задатків і здібностей, що не зазнали травмування, на формування дитини як особистості.

Таким чином, щоб отримати об'єктивні дані про вивчення будь-якої проблеми, треба мати на увазі, що одним з найважливіших моментів дослідження є питання про єдність методології, методів і методик.

організаційні підходи

до вивчення особистості дитини

з обмеженими можливостями здоров'я

Отримання інформації про стан і розвиток дитини з обмеженими можливостями може переслідувати рішення двох завдань: науково-дослідної та практичної.

В ході реалізації науково-дослідного завдання результати досліджень використовуються в наступних цілях:

- Виявлення і обгрунтування загальних закономірностей і особливостей розвитку особистості дитини в умовах організованого соціально-реабілітаційного процесу;

- Визначення умов, які забезпечують максимальний ефект розвитку психіки і особистості дитини;

- Виявлення можливостей обліку дефекту розвитку, індивідуальних і вікових особливостей в практиці соціальної реабілітації;

- Пошуку найбільш оптимальних взаємин між фахівцем із соціальної реабілітації та дитиною, а також між дітьми в системі міжособистісних відносин;

- Визначення соціально-психологічних особливостей соціально-реабілітаційної діяльності та особистості фахівця з соціальної реабілітації та ін.

Рішення практичних завдань вивчення дитини тісно пов'язане із завданнями психологічної діагностики. В ході її реалізації передбачається отримання своєчасної об'єктивної інформації з метою:

- Встановлення зворотного зв'язку і контролю за розвитком особистості дитини;

- Визначення рівня психічного і особистісного розвитку;

- Оцінки результативності вжитих виховних і соціально-реабілітаційних впливів;

- Передбачення (прогнозування) особливостей розвитку дитини на найближчу і далеку перспективи;

- Розробки програми соціалізації, розвитку і корекції особистісних якостей з урахуванням даних соціально-психологічного обстеження дитини.

Вивчення дитини передбачає надання йому конкретної допомоги. Тому діагностична робота найтіснішим чином пов'язана з розвиваючої та корекційної роботою. Вона є основою, на базі якої будується взаємодія з дитиною в різних напрямках його життєдіяльності.

Щоб діагностична інформація про дитину, що має обмежені можливості, була досить повною і надійної, в практиці вивчення дітей використовуються такі типи даних:

1. Життєві показники. Їх отримують шляхом вивчення результатів медичного обстеження дитини, реєстрації тих чи інших психічних і поведінкових реакцій і проявів в реальному житті в різних видах діяльності і спілкування. Якщо це школяр, то аналізуються також показники навчальної діяльності. Важливе місце в зборі даного типу інформації займають експертні оцінки тих осіб, які добре знають дитини: вчителів, вихователів, батьків та ін.

Глава 1. Предмет, завдання і методи вивчення особистості дитини з обмеженими можливостями здоров'я .................... 11 |  Глава 5. Активність особистості дитини з обмеженими |  ГЛАВА 1 ПРЕДМЕТ, ЗАВДАННЯ І МЕТОДИ ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ ДИТИНИ З ОБМЕЖЕНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ ЗДОРОВ'Я 4 сторінка |  Освіта і консультування дітей та підлітків, батьків та працівників * беруть участь в обслуговуванні дітей з обмеженими можливостями. 1 сторінка |  Освіта і консультування дітей та підлітків, батьків та працівників * беруть участь в обслуговуванні дітей з обмеженими можливостями. 2 сторінка |  Освіта і консультування дітей та підлітків, батьків та працівників * беруть участь в обслуговуванні дітей з обмеженими можливостями. 3 сторінка |  Освіта і консультування дітей та підлітків, батьків та працівників * беруть участь в обслуговуванні дітей з обмеженими можливостями. 4 сторінка |  Освіта і консультування дітей та підлітків, батьків та працівників * беруть участь в обслуговуванні дітей з обмеженими можливостями. 5 сторінка |  Освіта і консультування дітей та підлітків, батьків та працівників * беруть участь в обслуговуванні дітей з обмеженими можливостями. 6 сторінка |  Освіта і консультування дітей та підлітків, батьків та працівників * беруть участь в обслуговуванні дітей з обмеженими можливостями. 7 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати