На головну

Ціліндрічні координати 5 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Цілком поділяю твою думку.

- Значить, все пропало ... - пробурмотів Пітер.

- Не обов'язково все. Ніхто не застрахований від хороших звісток.

- Це інтуїція або вперта надія? - Запитав Пітер.

- Напевно, те й інше.

- Цього я й побоювався! Чекаю на твій дзвінок! - І Пітер повісив трубку.

Незворушний Френк приїхав під кінець дня замкнути галерею. Клара затримувалася, вона пообіцяла зустрітися з Джонатаном за адресою, який її молодий співробітник записав для нього на папірці.

Повернувшись до готелю, він не знайшов відповіді від Анни на свій факс. Він переодягнувся і ще раз набрав бостонський номер, щоб знову слухати власного голосу на автовідповідачі. Довелося зітхнувши покласти трубку, не залишивши повідомлення.

* * *

Клара призначила йому зустріч в маленькому модному барі в кварталі Ноттінг-Хілл. Закладу надавали чарівність м'яке освітлення і приємна музика. Клара ще не прийшла, і Джонатан сіл чекати її біля стійки. Він в десятий раз переставляв перед собою блюдце з мигдалем, коли вона з'явилася в дверях. Він схопився. Під легким плащем у неї виявилося облягає чорне плаття. Вона відразу знайшла очима Джонатана.

- Вибачте, я запізнилася. Поліція прикрасила мою машину витонченим капканом на правому колесі, а все таксі, як на зло, кудись поділися.

Джонатан звернув увагу, якими уважними поглядами проводжають Клару присутні. Вона вивчала меню коктейлів, він в цей час розглядав її. У світлі свічки на стійці виділялися її вилиці і рот. Джонатан дочекався, поки відійде офіціант, і боязко присунувся до неї.

Вони заговорили одночасно, їхні голоси злилися.

- Спочатку ви, - запропонувала Клара зі сміхом.

- Вам чудово йде це плаття.

- Я переміряла цілих шість, потім мало не передумала ще раз уже в таксі.

- У мене було те ж саме з краватками ... чотири рази.

- У результаті на вас водолазка.

- Результат нерішучості.

- Я рада, що ми з вами вечеряємо, - зізналася Клара, в свою чергу затіваючи гру з мигдальними горішками.

- Я теж, - сказав Джонатан.

Клара звернулася до бармена за порадою. Він порекомендував прекрасне сансерское вино, але вона продовжувала сумніватися. Джонатана відвідало натхнення, і він бовкнув:

- Моя дружина вважає за краще червоне.

Клара округлила очі, але швидко прийняла гру, віддала меню Джонатану і заявила, що довіряє вибір чоловікові, який ніколи не помиляється в тому, що їй до смаку. Джонатан замовив два келихи червоного бордоского вина «Померли», і бармен відійшов, залишивши їх удвох.

- Ви стаєте схожі на юнака, коли розслабляєтеся. Вам йде гумор.

- Ви б так не говорили, якби знали мене молодиком.

- А яким ви були?

- Щоб зважитися розсмішити жінку, мені було потрібно півроку.

- Не те що тепер?

- Тепер справа йде трохи краще, з віком я знайшов впевненість в собі: три місяці - і готово! У суспільстві провідною метеозведень я відчував себе набагато розкутіше.

- Постараюся вам допомогти. Повірте, в вашому суспільстві мені дуже легко, - випалила Клара, зашарівшись.

У приміщенні було дуже накурено, Кларі знадобився свіже повітря. Вони вийшли на вулицю, Джонатан зупинив таксі, і покотили до набережних Темзи. Там вони рушили пішки по довгому тротуару уздовж неспішної річки. У спокійній воді відбивалася місяць, лагідний вітерець ворушив листя платанів. Джонатан розпитував Клару про її дитинство. З причин, про які ніхто не міг їй розповісти, її чотирирічної дівчинкою забрала до себе жити бабуся. З восьми років вона виховувалася в пансіоні. Їй завжди всього вистачало, заможна бабка незмінно відвідувала її в день народження. Клара назавжди запам'ятала той єдиний раз, коли бабка відвезла її зі школи в честь її шістнадцятиріччя.

- Дивно, вважається, що від перших років життя у нас не залишається ніяких спогадів, а мені врізався в пам'ять силует батька в кінці нашої вулиці. По крайней мере, я думаю, що це він. Він незграбно помахав рукою, немов прощався зі мною, потім сів в машину і поїхав.

- Може бути, це вам приснилося? - Припустив Джонатан.

- Можливо. У всякому разі, я так і не дізналася, куди він подівся.

- Ви його більше не бачили?

- Ніколи. Хоча завжди загадувала під Різдво це бажання. Різдво було дивним часом. Майже всі дівчатка роз'їжджалися до батьків, а я до тринадцяти років молилася Богу, щоб мене відвідали мої.

- А потім?

- Потім молитва змінилася на протилежну: щоб мене не забирали з цього місця, яке я перетворила нарешті в свій будинок Знаю, це нелегко зрозуміти. У дитинстві я страждала від того, що ніде довго не затримувалася. Ми з батьками ніколи не ночували більше місяця під одним і тим же дахом.

- Чому ви так кочували?

- Поняття не маю, бабуся відмовлялася від пояснень, а більше запитати було нікого.

- Що ви викинули на своє шістнадцятиріччя?

- Моя покровителька - так я називала бабку - приїхала за мною в пансіон в розкішному автомобілі. Нерозумно, звичайно, але знали б ви, як я задерла ніс перед іншими дівчатами! Навіть не тому, що це був немислимий «бентлі», а тому, що за кермом сиділа вона сама! Ми проїхали через весь Лондон, ні разу не зупинившись, як я ні просила. Мені доводилося пожирати очима швидко пропливають повз старовинні церкви, паби, що кишать пішоходами вулиці, набережні Темзи ...

З того дня Клару незмінно тягнуло на берег річки. Де б вона не опинилася, вона обов'язково викроювала час, щоб побродити вздовж неспішно поточної води, постояти під склепіннями мосту, що з'єднує два річкових берега, два міських райони Все набережні світу ділилися з нею своїми таємницями. Гуляючи вздовж Влтави в Празі, уздовж Дунаю в Будапешті, уздовж Арно у Флоренції, уздовж Сени в Парижі, уздовж Янцзи - найзагадковішою з усіх річок - в Шанхаї, вона вбирала історію міст і їх жителів. Джонатан розповів їй про річку Чарльз, про старому бостонському порте, де він так любив гуляти. Він пообіцяв, що обов'язково пощастить її на тамтешній відкритий ринок з його бруківкою.

- Так куди ви поїхали в той день з бабусею? - Повернув він її до перерваного розповіді.

- За місто. Я дуже злилася: пансіон адже теж знаходився за містом, де ж різноманітність? Ми ночували в готелі, номер якої я досі могла б описати в усіх подробицях. Пам'ятаю тканину, якою були оббиті стіни, скрипучий комод, запах навощённого дерева, що виходить від нічного столика, в який я вперлася головою, щоб забутися сном після декількох годин безсоння. Мені хотілося чути бабине дихання, відчувати її присутність. На наступний день, перш ніж відвезти мене назад в пансіон, вона показала мені свій маєток. Красиве?

- Воно було не в такому стані, щоб їм милуватися.

- Чому знадобилося спочатку стільки їздити?

- Бабуся була цікавою персоною. Вона стільки мене протаскала, щоб укласти зі мною угоду. У машині, перед закритими гратчастими воротами будинку, вона мені заявила, що в шістнадцять років людина вже в змозі стримати слово.

- Якого ж обіцянки вона від вас зажадала?

- Я вам не набридла своїми історіями? - Запитала Клара.

Вони сіли на лавку. Сутеніло, над їх головами розгорявся ліхтар. Джонатан попросив її продовжувати.

- Чи не одна обіцянка, а цілих три! Мені належало заприсягтися, що відразу після її смерті я продам цей маєток і що ніколи не зайду всередину.

- Чому?

- Дочекайтеся двох інших, тоді ви все зрозумієте. Бабка обожнювала переговори і домовленості. Їй хотілося, щоб я ступила на наукову стезю, я їй бачилася хіміком, якоїсь нової Марі Кюрі.

- У мене враження, що ця обіцянка ви не дотримали.

- Це ще що в порівнянні з третьою за рахунком клятвою, яку вона від мене зажадала! Я повинна була зобов'язатися все життя за милю обходити всі, що має відношення до світу живопису.

- Дійсно ... - спантеличено простягнув Джонатан. - Але чому? І що вона обіцяла в обмін на всі ці клятви?

- Заповідати мені все своє майно - повірте, дуже значне. Домігшись від мене цих обіцянок, вона розвернулася і покотила назад.

- У той день ви не побували в цьому будинку?

- Яке там, навіть з машини не вийшли!

- Ви продали маєток?

- Бабуся померла, коли мені було двадцять два роки. Я тоді чахнула на третьому курсі хімічного факультету. У день її смерті я пішла з факультету. Церемонії поховання не було. Серед інших примх в її заповіті була і така: заборона нотаріусу повідомляти мені, де вона спочиває.

Після цього Клара, поклявся, що більше ніколи в житті не доторкнеться до пробірці, оселилася в Лондоні і стала вивчати історію мистецтв в Національній галереї. Потім прожила рік в Парижі і там же закінчила навчання в Школі витончених мистецтв.

- Я теж там був! - З натхненням повідомив Джонатан. - Раптом ми зустрічалися?

- Неможливо! - Клара скорчити незадоволену гримасу. - Шкодую, що це від вас вислизнуло, але між нами кілька років різниці.

Джонатан зі збентеженим виглядом випростався на лавці.

- Я хотів сказати тільки, що читав там лекції.

- Це інша справа! - Розсміялася Клара.

Пройшов цілу годину, а вони й не помітили. Усвідомили вони інше: що зі значенням дивляться один на одного - У вас уже бувало відчуття дежа-вю?

- Зі мною це часто трапляється. Але в даному випадку дивуватися нема чому: ми з вами гуляли тут тільки вчора.

Я не про це, - заперечила Клара.

- Якщо зовсім відверто, то якби не боязнь сморозить неприпустиму банальність і постати перед вами повним дурнем, я б уже при першій нашій зустрічі в кафе запитав, чи не зустрічалися ми раніше.

- Не знаю, сходилися наші шляхи раніше, - промовила вона, пильно дивлячись на нього, - але іноді мені здається, що ми давно знайомі.

Вона встала, і вони рушили геть, до міських кварталів. У вечірній тиші вгадувалися мірні руху секундної стрілки, немов час тщілісь утримати їх на місці, на безлюдній вулиці, в пелені миті, невидимою для всіх, крім них двох. Ледь не торкаючись один до одного при ходьбі, вони кожним своїм кроком в ногу творили нову невагому всесвіт. До них наближався чорне таксі. Джонатан подивився з сумною посмішкою на Клару і підняв руку. Машина загальмувала поруч з ними, він відкрив дверцята. Уже сідаючи, Клара обернулася і зізналася ласкавим голосом, що провела чудовий вечір.

- Я теж, - сказав Джонатан, дивлячись на носки своїх черевиків.

- Коли ви повертаєтеся в Бостон?

- Пітер завтра, а я не знаю. Вона потягнулася до нього:

- Тоді до швидкої зустрічі.

І вона поцілувала його в щоку. Це було їх першим тілесним зіткненням. І вперше трапилося неймовірне.

У Джонатана запаморочилося в голові, земля пішла у нього з-під ніг. Він заплющив очі, під повіками розсипалися тисячі зірочок. В дивному помутнении розуму його понесло невідомо куди. Клапани його серця відчинилися, приймаючи бурхливий прилив крові. У скронях гуло. Вулиця поступово змінювалася. Хмари в небі все швидше мчали на захід, затуляючи яскраву місяць. Тротуари затягувалися густим туманом, електричні лампи в старовинних ліхтарях змінилися свічками. Асфальт з гуркотом схлинув з вулиці, як скочується з берега хвиля, оголивши дощаті тротуари. Фасади будинків один за одним облазили: тут стирчав голий цегла, тут оголилася свіжа вапном. Праворуч від Джонатана виросла закриває тупик решітка на іржавих петлях.

За спиною у нього пролунав швидко наближається цокіт кінських копит. Він хотів озирнутися, але м'язи не корилися. Незнайомий голос прошепотів йому на вухо: «Швидше, прошу вас!» У нього мало не лопнули барабанні перетинки. Кінь була вже поруч, він не міг її бачити, але відчував її подих, у самого його плеча оглушливо пхикнули кінські ніздрі. Запаморочення посилювалося, легкі роздувалися, серце стискалося.

Він зробив відчайдушне зусилля, щоб вдихнути повітря. До слуху долинув, як з великої відстані, голос Клари: вона його кликала. Потім все застигло.

Хмари повільно сповзли з місячного диска, дерев'яний настил під ногами знову залило асфальтом, неохайні стіни знову закрилися акуратною цегляною кладкою. Джонатан відкрив очі На свої місця повернулися електричні ліхтарі, кінське пирхання змінилося тихим бурчанням мотора таксі.

- Вам недобре, Джонатан? - В третій раз запитувала Клара.

Здається, так, - пробурмотів він, поступово приходячи в себе. - Напад запаморочення.

- Як я перелякалася! Ви так зблідли!

- Це, напевно, дає себе знати втома мандрівника. Не хвилюйтеся.

- Лізьте в машину, я вас відвезу.

Джонатан подякував їй і відмовився: до його готелю рукою подати, йому корисно пройтися, та й вечір приємний.

- Ось і рум'янець на щоках! - Сказала Клара з полегшенням.

- Звичайно. Запевняю вас, все буде добре, просто коротке безпричинне нездужання. Поїдьте, вже пізно.

Клара ще похитнулася і сховалася в таксі. Дверцята стукнули, Джонатан проводив очима віддаляється машину. Клара теж дивилася на нього через заднє скло. Машина звернула за ріг, особа Клари зникло. Джонатан попрямував до свого готелю.

Він повністю прийшов в себе, але одне не давало йому спокою: то, що він побачив у своєму короткому непритомності, не було йому зовсім незнайоме. Щось, осад в пам'яті, робив його майже впевненим в цьому. Зарядив дрібний дощик. Він зупинився, задер голову і підставив обличчя під дощові цівки. Цього разу він, закривши очі, побачив, як Клара входить в бар. Повторилося солодке мить, коли вона знімала плащ, посмішка, з якою вона знайшла його біля стійки. Ось куди йому хотілося б повернути стрілки годинника! Він відкрив очі, засунув руки глибше в кишені і пішов далі. Плечі налилися дивним вантажем, нести їх було незвично важко.

У холі «Дорчестера» він помахав рукою черговому і попрямував було до ліфта, але по дорозі передумав і вирішив піднятися по сходах. Під дверима свого номера він знайшов конверт - швидше за все, повідомлення про отримання факсу, який він передав для відправки Ганні. Він підняв конверт і поклав його на стіл, скинув мокрий піджак і пішов у ванну. Дзеркало підтвердило, що він дуже блідий. Він витер рушником мокру голову. Повернувшись в кімнату, він сів на ліжко, поклав руку на телефонний апарат, набрав свій бостонський номер. Знову включився автовідповідач. Джонатан попросив Анну неодмінно йому зателефонувати, адже він турбується, чому від неї немає звісток. Через лічені хвилини пролунав телефонний дзвінок. Джонатан поспішно схопив трубку.

- Куди ти поділася, Анна? - Крикнув він. - Я десять разів тобі дзвонив, вже тривожився ...

Кілька секунд тиші, потім - голос Клари в трубці:

- Це я. Мені було за вас тривожно, захотілося переконатися, що ви благополучно повернулися.

- Дуже люб'язно з вашого боку. Дощик склав мені компанію.

- Це я бачила. Я спохопилася, що у вас ні плаща, ні парасольки.

- Ви про це подумали?

- Так.

- Сам не знаю, чому це приносить мені таке задоволення. Справжнє задоволення!

Вона помовчала, потім сказала:

- Джонатан, я хотіла сказати вам дещо важливе щодо проведеного нами разом вечора.

Він сів на ліжку прямо, щільніше притиснув до вуха трубку, затамував подих.

- Я теж.

- Я знаю, ви не стали мені про це говорити, ось і зараз мовчіть, це тільки робить вам честь, я розумію вашу стриманість, вона мене навіть дивує. Повинна зізнатися, я теж не полегшила вам задачу, ми з вами ходимо навколо цієї теми з перших наших розмов в галереї. Послухавши вас сьогодні ввечері, я остаточно переконалася, що так треба. Думаю, сам Володимир мене схвалив би. Думаю навіть, ви теж викликали б у нього довіру. По крайней мере, я зважилася. Вам доставили, напевно, конверт, я залишила його в вашому готелі. У конверті маршрут. Візьміть напрокат машину і приїжджайте завтра до мене. Мені треба показати вам дещо важливе, вас це порадує. Зв'яжіться зі мною в полудень, дивіться, чи не спізніться. До завтра, Джонатан.

Вона поклала трубку, не давши йому часу відповісти. Джонатан взяв зі столу конверт, розгорнув план. Потім замовив на завтра машину, заодно запитав чергового адміністратора готелю, не прийшов йому факс. Виявилося, що днем ??його розшукувала якась Ганна Уолтон, обмежити проханням повідомити йому про її дзвінку. Джонатан знизав плечима і повісив трубку.

Він заснув, як тільки ліг. Вночі йому приснився дивний сон. Він їхав на коні по слизькій бруківці старого Лондона. У одного з будинків хвилювалася натовп в старовинних строях. Бажаючи сховатися від грізно подалися до нього людей, він пустив коня галопом.

Вуличка вивела його з міста. Він перейшов на рись, в'їхав в алею, утворену високими деревами. Праворуч від нього виявилася вершниця. Пішов дощ. «Скоріше, покваптеся!» - Благала жінка і пришпорила свого коня.

* * *

Заведений ввечері будильник розірвав його сон. Він покинув готель «Дорчестер» за кермом орендованої машини, виїхав з міста на схід від і помчав по шосе. Виконуючи письмові вказівки Клари, він звернув з шосе через сто кілометрів. Через півгодини він запетляв але сільській дорозі, постійно нагадуючи собі, що в Англії належить триматися лівого боку. Просторі галявини по обидва боки дороги були загороджені довгими дерев'яними загорожами. Він дістався до розвилки, позначеної на плані, потім і до кабачка. Ще два віражу - і він в'їхав по вузькій доріжці в густий ліс. Незважаючи на часті вибоїни, він не знижував швидкості. Від його коліс летіла на всі боки бруд, але це його тільки потішало. Скоро доріжка перетворилася в алею під розлогими деревами. Він загальмував перед чавунної гратами. За значними воротами він розгледів гравійний коло і чарівний англійський будинок-замок. До головного входу з високими скляними дверима з боків вели три довгі кам'яні сходи. Клара в легкому плащі, озброєна секатором, йшла до троянд, густо розрісся вздовж стіни. Зрізавши декілька білих троянд, вона вкоротила стебла, понюхала квіти і почала складати букет. Вона була сліпуче красива. Сонце, що відігравало в небі в хованки, пронизало гострим променем тонкий хмарний шар. Клара тут же скинула на землю свій плащ. На ній виявилася тісний біла футболка, яка відкривала плечі і підкреслював її форми.

Джонатан виліз з машини. Коли він підійшов до грат, Клара зникла в будинку. Штовхаючи лівою рукою хвіртку, він побачив у себе на зап'ясті годинник, подарунок Анни в честь заручин. Золотий промінь сонця, що заглянув в будинок через засклену двері, відбився від світлого паркету вітальні. Джонатан довго стояв нерухомо, перш ніж прийняти рішення, яке, як він заздалегідь знав, дуже дорого йому обійдеться. Він повернувся до машини, сів за кермо, дав задній хід. Повертаючись до Лондона, він сердито бив по керму кулаком. Глянувши на годинник на приладовій панелі, він подзвонив по мобільному телефону Пітеру, повідомив, що їде прямо в аеропорт, і попросив забрати з його номера речі. Наступний дзвінок був у «Брітіш Еруейз», для підтвердження польоту.

Настрій його було похмурим. Справа була навіть не в нездійснене багаторічної мрії про картину, а в нав'язливих думках про Клару. Чим більше кілометрів їх розділяло, тим важче було позбутися її вигляду, який стояв біля нього перед очима. У Хітроу він зізнався собі в тому, що не зізнатися в чому було неможливо: він вже сумував за Кларі.

Пітер нетерпляче ходив по залу очікування. Якщо бостонський рейс не затримається, вони будуть вдома ще до настання вечора - Чого ти не зрозумів? - Запитав Джонатан одного.

- Двадцять років ти тягаєш мене за своїми конгресів, двадцять років ми блукаємо по бібліотеках, риємося в архівах, перелопачувати тонну за тонною паперів в пошуках дрібних проблисків, здатних прояснити загадку твого художника, двадцять років тільки про нього і говоримо - і ти відмовляєшся з'ясувати, чи існує ця картина ?!

- П'ятої картини, ймовірно, немає в природі, Пітер.

- Звідки ти знаєш? Ти ж не спромігся побувати в замку! Вона мені потрібна, Джонатан, інакше партнери виштовхнуть мене в шию. У мене відчуття, ніби я - бранець акваріума, стінки якого все сильніше пропускають воду!

У Лондоні Пітер пішов на величезний ризик. Йому вдалося переконати Раду почекати з випуском каталогу іменитої компанії, що було рівносильно сигналу для світу живопису про зреющей сенсації.

Каталоги були періодичними виданнями компанії, тут була замішана її репутація.

- Успокой мене: ти не брав на себе нездійсненних зобов'язань?

- Після твого ранкового дзвінка, розповіді про вашому розмові і екстреної поїздки за місто я зв'язався з главою нашої бюро в Лондоні.

- Ні, тільки не це! - Ахнув Джонатан.

- Сьогодні субота, довелося дзвонити йому додому.

- Що ти йому наговорив?

- Що я даю йому свою особисту поруку, що він може мені довіряти, що цей аукціон стане чемпіоном десятиліття!

Пітер не грішив проти істини. Якби вони з Джонатаном представили останнім полотно Володимира Рацкіна, то на аукціон з'їхалися б, нехтуючи пропозиціями найбільших колекціонерів, представники головних музеїв. Стараннями Джонатана російський художник здобув би заслужену гучну славу, про що вони з Пітером завжди мріяли, а Пітер став би до того ж одним з найбільш шанованих аукціонних оцінювачів.

- Твоєї картині бракує однієї важливої ??деталі. Ти подбав про альтернативу?

- Так: ти будеш слати мені листівки на безлюдний острів, на який сам мене сошлёшь під обіцянку, що я не накладу на себе руки, коли піддамся остракізму колег.

За ілюмінатором вже здалося американське узбережжя, а друзі все не припиняли розмову, що тривав протягом усього польоту і сильно обридлий пасажирам навколо, чи не зімкнулися через них очей. Коли стюардеса роздавала їжу, Пітер як би ненароком відвернувся, підняв на ілюмінаторі щиток і замилувався хмарами, боячись зустрітися поглядом з Джонатаном. Потім різко обернувся, схопив з таці Джонатана шоколадне тістечко і з насолодою захрустів.

- Погодься, від цієї їжі будь-якого знудить!

- Ми летимо в тридцяти тисячах футах над океаном, подорож від континенту до континенту займає якісь вісім годин і не загрожує морською хворобою - чого скиглити, що тобі не до смаку індичка?

- Якби одна індичка!

- Постарайся себе переконати, що тебе не отруять.

Пітер так довго і невідривно дивився на Джона тана, що той не витримав.

- Що ще?

- Коли я забирав з номера твої речі, там лежала квитанція на відправлений тобою Ганні факс і саме послання. Мені не слід його читати, але, бач ...

- Говори! - Сухо зажадав Джонатан.

- Ти звернувся до неї «Клара», а не «Анна».

Поспішаю тебе застерегти, щоб твоя наречена не сказала тобі про це першою.

Друзі розуміюче переглянулися, Пітер пирснув.

Ось я і питаю себе ... - видавив він, відсміявшись.

- Про що ти себе питаєш?

- Навіщо ти поліз разом зі мною в цей літак?

- Я повертаюся додому!

- Тоді запитаю інакше, щоб навіть до тебе дійшло. Я все питаю себе: чого ти боїшся?

Джонатан довго думав, перш ніж відповісти.

- Себе самого! Я боюся себе самого.

Пітер похитав головою і став виглядати в ілюмінаторі острів Манхеттен.

- Я теж іноді побоююсь тебе, що мені не заважає залишатися твоїм кращим другом. Зустрічайся зі мною частіше - і позбудешся своїх примх, залишишся вірним своєму російському художнику, але, по крайней мере, перестанеш цілісінький день про нього просторікувати. І будеш готуватися до весілля, не будуючи більше сумовитих пик.

Запевняю тебе, якщо ти зумієш подружитися з самим собою, то побачиш, скільки в житті чудових несподіванок!

Замість відповіді Джонатан дістав з кишені в кріслі перед собою журнал авіакомпанії. Яких тільки випадковостей не відбувається в житті! Гортаючи на зльоті це глянцеве видання, він наткнувся на коротке інтерв'ю з модною лондонській галеристкою. Ілюстрацією до статті служила фотографія Клари перед заміським будинком. Джонатан сунув журнал назад. Пітер стежив за ним краєм ока.

- Якщо мені буде дозволена перед вигнанням на безлюдний острів останнє прохання, - знову заговорив він, - я настою на тому, щоб відправитися туди на самоті.

- Чому?

- Тому що, якщо туди прийде їхати тобі, острів вже не вийде нежилим.

- Чому це мені теж доведеться туди їхати?

- У покарання за повне нерозуміння бостонської життя і за занадто пізніше усвідомлення цієї своєї помилки.

- На що ти натякаєш, Пітер? - З досадою спитав Джонатан.

- Ні на що! - Глузливо відповів Пітер і недбало відкрив свій екземпляр журналу.

Після митниці обидва вирушили до стоянці. На перехідному містку Пітер набундючився від гордості.

- Бачиш чергу на таксі? Кому треба сказати спасибі за мудре рішення залишити в аеропорту машину?

У довгій черзі прибулих авіапасажирів на тротуарі Джонатан не помітив сиву пані, садівшуюся в головне таксі.

Через дорожні затори у Пітера пішло на доставку Джонатана додому більше години. Будинки Джонатан поставив на підлогу валізку, повісив на вішалку плащ. У кухні було темно. Він підійшов до сходів і покликав Анну, але відповіді не послідувало. У його кімнаті теж панувала темінь, ліжко стояли не розібрана. Почувши над головою скрип, він поспішив нагору, обережно прочинив двері майстерні. На мольберті стояла нова картина Анни. Джонатан підійшов і став її розглядати. Анна зобразила вид, що відкривався з вікна цієї майстерні століття тому. Він упізнав на полотні ті рідкісні споруди, що витримали удари часу і до сих пір височіли на колишніх місцях. Центром композиції був стоїть в старому порту на якорі двощогловий вітрильник. На його палубі можна було розрізнити кількох пасажирів. На берег сходило сімейство. Якби Джонатан підійшов ще ближче, він зміг би оцінити точність кисті: розрізнити можна було навіть текстуру дощок, з якої був збитий корабель. Масивний чоловік в приховує обличчя перлинно-сірому капюшоні вів за руку доньку. На руці його дружини, що тримається за мотузковий поручень, вгадувалося широке кільце.

Джонатан згадав одного. Повинно бути, йому зараз самотньо. Пітер не міг ввести його в оману, скільки не намагався: Джонатан занадто добре його вивчив, щоб не помітити снідати його хвилювання, і вважав винним в цьому себе. Він підійшов до столу Анни і зняв телефонну трубку. Номер Пітера виявився зайнятий. Джонатан оглянув майстерню, освітлену останніми денними променями, проникаючими через скляну стелю. Пол майстерні здавався зараз таким же світлим, як стать в англійському замку. Від щасливого передчуття солодко завмерло серце. Він повісив трубку, покинув майстерню, заквапився вниз. З так і не відкритим валізкою він вибіг з будинку і зачинив двері. Сівши в таксі, він наказав водієві:

- Аеропорт Логан, як можна швидше, будь ласка!

Побачивши в люстерко заднього виду вираз обличчя клієнта, таксист рвонув з місця.

Коли машина зникла за рогом, рука Анни опустила дерев'яну штору на вікні. Анна посміхалася, стоячи біля вікна своєї майстерні. Потім вона спустилася вниз, включила в кухні автовідповідач, взяла ключі. Виходячи, вона глянула на плащ, забутий Джонатаном на вішалці, і знизала плечима. Пройшовши метрів сто пішки, вона сіла в свою машину і покотила на північ. Спочатку вона минула Гарвардський міст через річку Чарльз, потім доїхала в щільному потоці. До Кембриджа. Слідуючи по Мас-авеню, вона обігнула університетське містечко і згорнула на Гарден-стріт.

Її метою був будинок номер 27. Вона піднялася по сходах і подзвонила в домофон. Пролунав зумер, двері відчинилися. Ліфт підняв її на верхній поверх. В кінці коридору її чекала відімкненим двері.

- Відкрито! - Сказав про всяк випадок жіночий голос з глибини квартири.

Житло було елегантне, з навощённой старовинними меблями у вітальні, з срібним посудом. На широких вікнах злегка коливалися тюлеві фіранки.

- Я у ванній, зараз вийду, - повідомив той же голос.

Анна опустилася в коричневе оксамитове крісло перед вікном і замилувалася прекрасним видом на парк Дейнехі.

Господиня елегантною квартири увійшла в кімнату, кинула на спинку стільця рушник, яким витирала руки.

- Як мене втомлюють ці роз'їзди! - Простогнала вона, обіймаючи Анну.

Потім вона взяла з різьблений вази кільце з чудовим діамантом старовинної огранювання і одягла його на палець.

* * *

За час польоту Джонатан відновив сили. Як тільки літак відірвався від злітної смуги, він закрив очі. Отямився він лише тоді, коли лайнер «Брітіш Еруейз» випустив посадочні шасі. Він взяв в оренду автомобіль, виїхав з Хітроу і помчав по автостраді. Побачивши попереду примітний кабачок, він додав газу. Скоро перед ним виросла значна чорна огорожа. Ворота були широко розкриті. Він в'їхав на територію садиби, уповільнив хід і загальмував перед терасою.

Фасад будинку яскраво освітлювало сонце. За стіні дерлися вроздріб дикі троянди пастельних кольорів. Посеред круглої галявини шелестів на вітрі високу тополю, яке стосувалося довгими гілками даху. На терасу вийшла Клара. Спустившись сходами, вона мовила:

- Рівне опівдні. Ви вчасно, запізнення на добу не береться до уваги.

- Пробачте мене. Це довга історія, - зніяковіло пробурмотів він.

Клара зупинилася на півдорозі і повернулася в будинок. Джонатан трохи постояв в розгубленості і пішов за нею. У цьому заміському будинку будь-яка річ виглядала випадковою, проте мала своє власне місце. Деякі житла незрозумілим чином відразу починають навіювати відчуття благополуччя. Будинок виділяв затишок, здавалося б, благотворний.

Ціліндрічні координати 1 сторінка |  Ціліндрічні координати 2 сторінка |  Ціліндрічні координати 3 сторінка |  Ціліндрічні координати 7 сторінка |  Ціліндрічні координати 8 сторінка |  Ціліндрічні координати 9 сторінка |  Ціліндрічні координати 10 сторінка |  Ціліндрічні координати 11 сторінка |  Ціліндрічні координати 12 сторінка |  Сферічні координати |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати