Головна

Ціліндрічні координати 4 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

* * *

Джонатан і Пітер зустрілися рано вранці для пробіжки в парку.

- Ну і вигляд у тебе! Ти проспав, здається, половину доби, але все одно не відіспався, - сказав Пітер Джонатану. - Або ти десь вештався?

- Ні, просто не міг зімкнути очей. А як провів вечір ти?

- Нудьгував в компанії знаменитостей.

- Ось як? Ну і як вона?

- Відомо!

- Мені здалося те ж саме.

Пітер прихилився до плеча Джонатана.

- Зізнатися, в останній момент я поміняв програму, а все чому? Тому що ти не склав мені компанію. Мені б попити кави, я ж теж не спав ...

- Прошу тебе, визволи мене від подробиць! - Благав Джонатан.

- Ти в гарному настрої, вже добре! Конкуренти зберуться з силами тільки до п'ятниці, так що в нашому розпорядженні цілий тиждень, щоб прибрати до рук цей аукціон. Я б тебе попросив почепити посмішку пособлазнітельнее для відвідування нашої галеристки. Не знаю ще, кому належать ці картини, але її думка буде визначальним. У мене склалося враження, що вона до тебе небайдужа.

- Відчепись, Пітер!

- Я мав рацію: ти в чудовому настрої! - Пітер насилу перевів подих. - Ти повинен відправитися туди прямо зараз.

- Вибач не зрозумів...

- У тебе одне бажання: повернутися скоріше до своєї ненаглядної картині. Ну так біжи!

- Ти зі мною не підеш?

- У мене сила-силенна роботи. Відвезти полотна Рацкіна в Сполучені Штати - непросте завдання, за це ще доведеться повоювати.

- Ось і займайся сам своїм лондонським аукціоном.

- Так не піде, ти потрібен мені тут.

- Не розумію, в чому заковика ...

- Коли повернешся в номер переодягнутися, зазирни в свій щоденник. Якщо я нічого не плутаю, в кінці червня в Бостоні у тебе весілля.

- Ти хочеш продати ці картини через місяць?

- Через десять днів ми закінчимо загальний ката лог. Я ще можу встигнути.

- Ти віддаєш собі звіт, наскільки несерйозно це звучить?

- Знаю, це шалений парі, але у мене немає вибору! - Пробурмотів Пітер.

- По-моєму, ти не божевільний. Насправді все набагато гірше!

- Джонатан, ця стаття поставила всім моїм співробітникам на вуха. Вчора вони дивилися на мене, як на швидкого кандидата в трупи.

- Так у тебе справжня параноя!

- Хотілося б мені опинитися параноїком ... - зітхнув Пітер. - Ні, запевняю тебе, справи приймають погано закінчитись. Цей аукціон може мене врятувати, ти мені потрібен, як ніколи. Постарайся, щоб цим твоїм російським художником зайнялися ми! Якщо ми не потрапимо на торги, то мені вже не піднятися, а разом зі мною і тобі.

На цьому тижні в лондонському відділенні «Крістіз» панувала метушня. Експерти і продавці, покупці і оцінювачі проводили нараду за нарадою. Фахівці всіх відділів не знали перепочинку з ранку до вечора, складаючи календарі аукціонів в філіях по всьому світу, вивчаючи каталоги і розподіляючи між аукціоніст великі твори. Пітеру треба було переконати колег дозволити йому відвезти картини Володимира Рацкіна в Бостон. Через місяць з невеликим він мав пустити там з молотка цілий ряд полотен XIX століття, на що неодмінно відгукнуться міжнародні журнали, що спеціалізуються на образотворчому мистецтві. У його ремеслі не належало порушувати графіки. Пітер знав, що його чекає нелегка жнива, але, залишаючись наодинці з собою, іноді сумнівався, чи зуміє взяти намічену висоту.

О десятій з хвилинами Джонатан стояв перед дверима галереї в будинку 10 на Альбермарл-стріт. Клара вже була на місці. Вона бачила у вікно, як він вилазить з таксі і переходить вулицю. Через кілька хвилин він вийшов з кафе навпроти галереї з двома картонними чашками капучіно. Вона відкрила йому двері. Об 11 годині перед галереєю зупинився давній фургон. Ящик з другої за рахунком картиною поставили на козли посеред залу. Джонатан відчував, як в ньому наростає нетерпіння, спогади топтали вони один одного. Він зберіг цінне дитяче якість - вміння щиро захоплюватися. Скільки дорослих людей навколо назавжди розлучилися з цим почуттям! Джонатан мав рідкісної здатністю захоплюватися фарбами вечора, запахами, властивими тому чи іншому пори року, посмішкою на обличчі незнайомки, поглядом дитини, жестом старого, простим сердечним рухом, що губиться в повсякденності. Незважаючи на глузування Пітера, Джонатан дав собі слово, що все життя залишиться вірний обіцянці, колись даному їм батькові: ніколи не переставати дивуватися.

Сьогодні приховувати своє нетерпіння йому було ще важче, ніж напередодні. Раптом очікуванню дива судилося тривати, раптом картина, про яку він стільки мріяв, не входить в цю колекцію? Але немає, Джонатан вірив у свою щасливу зірку.

Він спостерігав, як робочі відривають одну світлу планку за одною. З кожною дошкою, яку дбайливо приймав від них бригадир, серце Джонатана билося все сильніше. Клара, що стоїть поруч з ним, схрестила за спиною пальці: вона теж горіла від нетерпіння.

- Я б вважав за краще, щоб вони вибили всі деревинки відразу. Вже дуже хочеться швидше побачити картину! - Прошепотів Джонатан.

- Я вибрала цю компанію саме за їх грунтовну неквапливість, - відповіла йому Клара так само тихо.

Цього разу дощок виявилося більше, і звільнення картини з дерев'яної клітки затягнулося. Робочі влаштували перекур у відкритому кузові свого фургона, щоб відпочити на сонечку. Клара замкнула галерею і запропонувала Джонатану разом подихати свіжим повітрям. Вони побрели удвох по тротуару. Раптово вона зупинила таксі.

- Ви вже гуляли по набережній Темзи?

Вони йшли під деревами вздовж річки. Джонатан відповідав на нескінченні питання Клари. Серед іншого вона запитала, що спонукало його стати експертом по живопису, ніж неусвідомлено відкрила віконце в його минуле. Вони сіли на лавку, і Джонатан розповів, як одного разу восени батько вперше привів його в музей. Він почав з опису розмірів залу, куди вони увійшли тоді удвох. Батько випустив його руку в знак того, що надає йому свободу. Дитина завмер перед однією з картин. Йому здавалося, що людина на полотні посеред нескінченної стіни дивиться на нього одного.

- Це автопортрет, - пошепки підказав батько. - Художник зобразив самого себе. Так роблять багато художників. Знайомся: Володимир Рацкін.

Спершу дитина затіяв з художником гру: ховався за колонами, ходив по залу взад-вперед, прискорював або уповільнював крок, навіть задкував назад - погляд художника завжди залишався спрямований тільки на нього. Навіть мружачи очі, хлопчик не сумнівався, що «дядько з картини" не зводить з нього очей. Нарешті він заворожено наблизився до полотна і провів перед ним багато годин. Здавалося, завмерли всі маятники на світлі, з'єдналися дві епохи - таким могутнім було охопило його почуття, породжене поглядом з полотна. У свої 12 років Джонатан дав волю уяві. Завдяки чарівним мазкам на полотні, спростовує всі закони матеріального світу, очі художника говорили хлопчикові, долаючи десятиліття, мудрі слова, доступні лише йому. Батько сидів на лаві у нього за спиною. Джонатан не міг відвести очей від картини, батько - від сина, найпрекраснішого свого творіння.

- Якби він не привів вас в той день в музей, як би ви вчинили зі своїм життям? - Несміливо запитала Клара.

Батько чи, цей людина з мудрою, вічною посмішкою підвів його до тієї невеликої картині на стіні? Чи не злилися чи в той день їх душі? Джонатан залишив питання Клари без відповіді і сам запитав, що її пов'язує зі старим художником. Вона посміхнулася, подивилася здалеку на куранти вежі Біг-Бен, встала з лави і покликала таксі.

- У нас ще багато роботи, - сказала вона.

Джонатан не наполягав: у них залишалося ще два дні, а якщо йому посміхнеться удача, якщо п'ята картина справді існує, то і всі три, щоб насолоджуватися товариством один одного.

На наступний ранок Джонатан вже звично прийшов до Кларі, а робочі доставили чергову картину. Потім рутина була порушена: поки розбиралася дерев'яна клітка полотна, перед галереєю зупинився яскраво-червоний «Остін-міні». Вилізлий з нього молодий чоловік поніс в галерею стос паперів. Клара помахала йому рукою і зникла в задній кімнаті. Незнайомець мовчки розглядав Джонатана хвилин десять, поки не з'явилася Клара в шкіряних штанах і в блузці від модного кравця. Джонатана заворожила виходить від неї чуттєвість.

- Ми повернемося через дві години, - кинула вона молодій людині, схопила папки, які той звалив їй на стіл, і поспішила до дверей. Оглянувшись, Клара сказала Джонатану: - Їдьмо зі мною.

На вулиці вона нахилилася до нього і прошепотіла:

- Його звуть Френк, він працює в іншій моїй галереї. Сучасне мистецтво! - І вона поправила бюстгальтер.

Приголомшений Джонатан відкрив перед нею дверцята машини. Клара перебралася через важіль перемикання швидкостей в протилежне крісло.

- У нас кермо не з того боку, що у вас, - зі сміхом нагадала вона і вивергнула з двигуна «Купера» надсадний рев.

Галерея в Сохо виявилася раз в п'ять більше галереї в Мейфері. Живопис, представлена ??в ній, не належала до сфери, в якій Джонатан розбирався, проте він упізнав дві роботи Баскья, дві Енді Уорпола, одну Бейкона, одну Віллема де Кооніга, а також скульптурні композиції Джакометті і Чілліди.

Клара присвятила півгодини бесіді з клієнтом, порадила асистентові переважити дві картини, перевірила, чи ретельно протерта меблі, непомітно провівши по поверхні пальцем, підписала два чеки, подані в помаранчевій папці молодою жінкою з рудими і зеленими пасмами волосся. Потім вона підсіла до комп'ютера, теж свого роду твором мистецтва, щоб написати кілька листів, і, задоволено перевівши дух, запропонувала Джонатану з'їздити з нею до колеги. Френка на її прохання попередили, що його очікування в Мейфері трохи затягнеться. Після цього, попрощавшись з чотирма працівниками галереї, вони поїхали.

Клара сміливо носилася по вузьких вуличках Сохо, перш ніж втиснутися на єдине вільне містечко на Грік-стріт. Джонатан чекав, поки вона домовиться про придбання якогось монументального скульптурного твору. На Альбермарл-стріт вони повернулися вже днем. Привезена вранці картина виявилася не тією, яку мріяв побачити Джонатан, але її краса не дозволила йому розчаруватися.

Приїзд фотографа перервав тендітну інтимність, дарувати щастя обом, хоча вони не поспішали в цьому зізнаватися. Поки Джонатан займався експертизою картини, Клара поралася за письмовим столом, розбираючи папери і роблячи записи. Час від часу вона піднімала на нього очі, він раз у раз робив так само. В рідкісні моменти, коли їхні погляди зустрічалися, обидва поспішали опустити очі, соромлячись збігу своїх почуттів.

Пітер провів день в офісі «Крістіз», готуючись до аукціону. Він зібрав минулі кліше і відбирав ті, які можна було помістити в його каталозі. Він часто бігав до своїх адміністраторам, демонструючи, що зуміє все вчасно влаштувати, але більше часу проводив, зачинившись в архіві. Сидячи перед дисплеєм комп'ютера, приєднаного до одного з найбільших приватних банків даних, які тільки існують в області торгівлі живописом, він перебирав статті про Володимира Рацкіне і репродукції його робіт, що з'явилися за сторіччя. Адміністративна рада, який повинен був прийняти остаточне рішення, перенесли на завтра, але Пітера все одно не покидало відчуття, що воріт його сорочки - це неухильно затягується намилена петля.

Увечері, знайшовши Джонатана в готелі, він потягнув його на світський раут, хоча один найбільше на світі ненавидів ці зборища. Але вимоги професії невблаганні: довелося Джонатану корчити гарну міну на поданні мюзик-холу, на якому зібралися і великі колекціонери, і перекупники творів мистецтва. Але вистачило його ненадовго: як тільки виступ закінчився, він втік без оглядки. На вулицях Ковент-Гарден він спробував уявити собі життя, що кипіла тут в минулому. Тоді розкішні фасади були в жалюгідному стані, вулиці району, нині одного з найпрестижніших у величезній метрополії, тонули в нечистотах. У слабкому світлі ліхтаря він міг наштовхнутися тут сто п'ятдесят років тому на російського художника, який малював вугіллям поспішали на ринок і з ринку перехожих.

Пітер тим часом зустрів свою давню знайому-італійку, ненадовго, проїздом, заглянув в Лондон. Трохи повагавшись, він запросив її після подання в нічний клуб. Зрештою, вирішальне засідання мало відбутися днем, коли він зазвичай відчував душевний підйом. Коли вони з Мелен, рука об руку, увійшли в клуб, годинник показував лише опівночі.

Джонатан встав рано. Пітера не виявилося в холі в призначений час, і він не поспішаючи пішов у галерею. Там на нього чекала решітка на вітрині. Він купив газету і вирішив почекати Клару в кафе. Трохи згодом там з'явився молодий Френк з призначеної Джонатану запискою:

«Дорогий Джонатан, вибачте, що я не прийшла, сьогодні вранці я зайнята. Картину прийме замість мене Френк, він, зрозуміло, впустить вас в галерею. Знаю, як вам не терпиться побачити сьогоднішню картину! Цього разу я надаю вам повну свободу: висвітлюйте її, як хочете, я знаю, що у вас вийде чудово. Я під'їду, як тільки зможу. Бажаю вам прекрасного дня в суспільстві Володимира. Як би мені хотілося приєднатися до вас обох!

Сердечно Ваша, Клара ».

Він в задумі склав записку і заховав її в кишеню.

Коли він підняв голову, Френк вже був в галереї. Біля входу зупинився незмінний ранковий фургон. Джонатан залишився сидіти за стійкою: йому захотілося перечитати записку Клари. Об 11 годині він прийшов до Френка, але і до полудня вони не обмінялися навіть словом. Бригадир робітників попередив, що розпакування займе на цей раз більше часу. Джонатан подивився на годинник і зітхнув. У нього чомусь не було бажання милуватися вже вивішеними картинами.

Стоячи біля вікна, він спочатку вважав проїжджаючі по вулиці машини, потім прикидав, скільки піде часу у контролера-паркувальника, щоб виписати протокол. Він нарахував сім нових відвідувачів в кафе навпроти, четверо з яких пили і їли всередині. Потім прикинув висоту вуличного ліхтаря: всього-на-всього два з чимось метри. Коли на вулиці з'явився червоний «купер», Джонатан перестав дихати; але машина проїхала, чи не зупинившись. Він зітхнув, підійшов до столу Клари і зняв телефонну трубку.

- Ти де? - Запитав він Пітера.

- В пеклі! У мене жахливий похмілля, а тут ще збори починається на годину раніше ...

- Ти зібрався?

- Уже чотири рази ковтав аспірин, якщо ти про це, і подумую про п'яту таблетці. А чому у тебе такий голос? - Запитав Пітер, коли Джонатан вже зібрався вішати трубку.

- Що у мене з голосом?

- Нічого особливого. Можна подумати, що ти тільки що з похорону власної бабусі.

- На жаль, старина, з тих пір вже минуло багато років.

- Прийми мої співчування. І не сердься, у мене від страху жижки трусяться.

- Я з тобою. Крепись, все буде добре.

- Поклавши трубку, Джонатан став знічев'я спостерігати за Френком, возівшімся в задній кімнаті.

- Ви давно тут працюєте? - Запитав він його, кашлянув.

- Міс Клара найняла мене три роки тому, - відповів молодий чоловік, задовго ящик з документами - Ви з нею добре ладите? - Задав Джонатан наступне питання.

Френк здивовано подивився на нього і мовчки продовжив роботу. Пройшов час, перш ніж Джонатан знову порушив мовчанку: він запропонував Френку піти з'їсти по гамбургеру, але той виявився вегетаріанцем.

* * *

У залі засідань Пітер опустився на єдине вільне місце за великим столом з червоного дерева. Влаштувавшись у кріслі зручніше, він став чекати своєї черги. Кожен раз, коли хто-небудь з колег брав слово, йому здавалося, що у нього в вухах маневрує на іржавих гусеницях ціла танкова дивізія, а віскі ломило, як від близьких залпів великокаліберних знарядь. Засідання не було видно кінця. Нарешті сусід Пітера справа закінчив презентацію, і слово надали йому самому. Члени ради гортали роздані їм досьє. Він докладно виклав розклад своїх торгів, приділивши особливу увагу аукціону в Бостоні в кінці червня. Коли він повідомив про своє бажання запропонувати там серед іншого тільки що виставлені картини Володимира Рацкіна, по присутніх пробіг шепіт. Слово взяв голова, він же директор. Він нагадав, що клієнтка, яка пропонує картини Рацкіна, - велика галеристка. Якщо вона довірить ці полотна компанії «Крістіз», то буде вправі розраховувати на особливу увагу до них. Квапити події немає необхідності. Цілком підійдуть і торги, намічені в Лондоні в другому кварталі.

- Ми всі читали цю статтю і щиро вам співчуваємо, дорогий Пітер, але я сумніваюся, що ви зумієте створити навколо Рацкіна подія належного масштабу. Це, як-ніяк, нічого Ван Гог! - Весело закінчив голова.

Сміх колег вивів Пітера з себе, але не залишив йому аргументів.

Увійшла асистентка з підносом, на якому височів важкий срібний чайник. Нараду не відновлювалося, поки вона не обійшла навколо столу і не обслужила всіх бажаючих. У відчинені двері Пітер що виходила з кабінету Джеймса Донована - того самого, хто в неділю відправив йому в Бостон електронного листа.

- Прощу мене вибачити, я зараз! - Пробелькотів Пітер і вискочив у коридор.

Піймавши Донована за рукав, він заштовхав його в кут - За два дні я відправив вам шість послань! - Прошипів він. - Ви що, втратили номер мого телефону?

- Здрастуйте, містер Гвело, - відгукнувся Донован незворушно.

- Чому ви мені не подзвонили? Теж зловживаєте читанням газеток?

- У мене вкрали мобільний телефон. Взагалі не знаю, про що ви говорите ...

Пітер постарався взяти себе в руки. Він зробив вигляд, що струшує з піджака Донована пил, і відвів його трохи далі.

- У мене до вас страшно важливе питання. Спробуйте зібратися з думками, як це вам не важко, і дати той єдина відповідь, яку я спрагу почути.

- Я зроблю все від мене залежне, сер.

- Чи не ви написали мені по електронній пошті, що належить продаж п'яти картин Рацкіна?

Молода людина дістав з кишені блокнот в шкіряній палітурці, перегорнув його спочатку в одну, потім в іншу сторону. Нарешті, затримавши погляд на одній сторінці, він радісно відповів:

- Абсолютно вірно, сер!

- Звідки ви взяли цифру п'ять? - Запитав Пітер, насилу стримуючи себе.

Прозвучала пояснення: до фірми «Крістіз» звернулася одна галерея, і його, Донована, відправили на зустріч на Альбермарл-стріт, будинок десять, в п'ятницю, о пів на третю дня. Його чекала жінка-директор галереї, забезпечивши його всіма відомостями. Повернувшись в контору о четвертій годині дня, він написав доповідь про зустріч і передав його завідувачу відділу о 16:45. Завідувач запитав, чи займається цим живописцем хтось із аукціоністів. Місіс Бленц з відділу пошуку назвала Пітера Гвело, регулярно співпрацює з Джонатаном Гарднером, експертом, що спеціалізуються по Володимиру Рацкіну.

- І тоді я без зволікання послав вам електронного листа. Я зробив це вдома, в суботу під вечір.

Пітер уважно на нього подивився і окремо сказав:

- Вичерпні відомості, Донован.

Подякувавши Джеймса, він набрав в легені якомога більше повітря і повернувся в кімнату нарад.

- У мене є вагомі підстави для того, щоб виставити ці картини в Бостоні 21 червня, - гордо оголосив він присутнім.

Комісія вирішила: якщо остання картина Рацкіна дійсно існує, якщо вона дійсно виявиться найбільшим творінням художника і якщо Джонатан Гарднер візьметься провести її експертизу в найкоротші терміни, то - тільки в цьому випадку! - Пітеру дозволяється влаштувати ці торги в червні. Перш ніж його відпустити, директор зробив йому офіційне застереження. Компанія не потерпить помилок на цьому тернистому шляху. Пітера як аукціонного оцінювача зобов'язували взяти на себе повну відповідальність прямо тут, в присутності колег.

Клара так і не приїхала в галерею. Вдень вона подзвонила і попросила вибачення. Джонатан разом з молодим Френком вішав четверту картину і займався її освітленням. Решту часу він присвятив її експертизі. На час роботи фотографа Джонатан влаштувався в кафе навпроти. Вигріб з кишені піджака дрібниця, він знайшов паперову серветку, яка послужила йому в перший день приводом для знайомства з Кларою, і з задоволенням принюхався до виходило від неї запаху парфумів. В готель він повернувся пішки. Увечері вони зустрілися з Пітером. Кожен був занурений у власні думки. Пітер втомився і мучився від головного болю, тому піднявся до себе і ліг.

Джонатан теж повернувся в свій номер, залишив Ганні повідомлення на автовідповідачі і розтягнувся на ліжку, щоб попрацювати над зробленими за день записами.

Клара опустила грати на вітрині галереї в Сохо. День вийшов виснажливим. Уже закінчилися вистави в театрах, і вона змінила свій звичайний маршрут, щоб не стояти в пробках.

Джонатан включив телевізор, помандрував по каналах, потім встав і підійшов до вікна. За Парк-лейн швидко проїжджали нечисленні машини, він довго проводжав поглядом їх задні габаритні вогні. Червоний «купер» пригальмував на перехресті, потім помчав у бік Ноттінг-Хілл.

П'ятниця у початку червня обіцяла стати одним з найважливіших в його житті днів. Джонатан вже піднявся. Вулиця за вікнами була порожня - вірна ознака раннього ранкового години. Він присів за стіл в кутку кімнати і склав лист, щоб послати його Ганні факсом перед відходом.

«Клара, я щовечора безуспішно намагаюся з тобою зв'язатися. Якби ти записала вітання на нашому автовідповідачі, то, телефонуючи додому, я б чув твій голос. Зараз, коли я це пишу, ти, напевно, ще спиш. Тут уже піднімається сонце, і мені хотілося б, щоб ти була тут, особливо сьогодні. Сьогодні я познайомлюсь, можливо, з картиною, яку стільки років мріяв побачити. Не хочеться бути надмірно оптимістичним, але за дні, проведені в Лондоні, я встиг звикнути до цієї думки і всерйоз в це вірю. Невже завершаться нарешті пошуки, які я вів майже двадцять років?

Пригадую, як студентом годинами студіював ночами в своїй кімнаті рідкісні праці, автори яких припускали, що це унікальне творіння існує. Остання картина Володимира стане найкращою моєї експертної роботою, так довго я її чекав!

Я б вважав за краще, щоб ці дні нашої розлуки не довелося на час приготування до нашому весіллі. Але, можливо, ці останні дні нам обом підуть на користь. Так хочеться, щоб наша зустріч в Бостоні показала, що напрузі, що розділяла нас довгі тижні, прийшов кінець.

Думаю про тебе, сподіваюся, що у тебе все добре. Дай знати, як у тебе справи.

Джонатан ».

Він склав листа, поклав його в кишеню піджака і вирішив прогулятися і насолодитися теплом народжується дня. Проходячи повз стійку чергового, він віддав йому лист і вийшов на вулицю. На іншому боці вулиці перехожих вабив парк. Дерева вже одяглися листям, клумби полонили красою квітів. Джонатан дійшов до маленького ставка над центральним озером і замилувався величними пеліканами, що ковзали по нерухомій воді. Повертаючись, він думав про те, що з радістю зажив би в цьому місті, який начебто починав розуміти. Пора було вирушати в галерею. Він прийшов туди пішки і всівся в кафе навпроти, чекаючи Клару. Перед синьою дверима зупинився «Остін», Клара вставила ключик в сигнальний пристрій на стіні, і на вітрині стала підніматися залізна решітка, впускаючи всередину галереї світ білий. Здавалося, Клара коливається: решітка завмерла на середині вікна, потім поповзла вниз. Вона розвернулася і перейшла вулицю.

Увійшовши рішучим кроком в кафе, вона через кілька хвилин підійшла до Джонатану, тримаючи в кожній руці по чашці.

- Капучіно без цукру! - Оголосила вона. - Обережно, гаряче! - Бачачи здивування Джонатана, вона продовжила: - Щоб вивчити звички іншої людини, досить уважно поспостерігати за його життям. - Вона підсунула йому чашку, свою піднесла до губ. - Яке гарне небо! У гарну погоду місто виглядає зовсім по-іншому.

- Батько казав мені: якщо жінка розмовляє про погоду, це означає, що вона хоче уникнути інших тим, - відповів Джонатан.

- А що говорила ваша мати?

- Що навіть якщо це так, то вказувати їй на це - остання справа.

- Ваша мати була права!

Деякий час вони дивилися один на одного, потім Клара широко посміхнулася.

- Ви, звичайно, одружені! - Випалила вона.

У цей самий момент в кафе влетів Пітер. Привітавшись з Кларою, він без зволікання звернувся до Джонатану:

- Мені треба з тобою поговорити.

Клара взяла свою сумочку, уважно подивилася на Джонатана і сказала, що піде відмикати галерею, вони можуть розмовляти спокійно.

- Сподіваюся, я не перервав важлива розмова? - Запитав Пітер, беручи чашку Клари.

- Чому такий стривожений вигляд? - Відповів Джонатан питанням на питання.

- Я постійно переконуюся: застав дурня молитися - він лоб розіб'є! Мої англійські партнери передумали: тепер вони твердять, що раз Рацкін написав велику частину своїх картин в Англії, то торги ними слід проводити в Лондоні.

- Між іншим, Володимир був російським, а не англійцем!

- Дякую, про це я їм вже нагадав.

- Що ти збираєшся робити?

- Ти хотів запитати, що я вже зробив? Я заявив: ці торги повинні відбуватися там, де проживає найбільший експерт з Рацкіну.

- Невже?

- Між іншим, цей найбільший експерт - ти, дубина!

- Мені подобається чути це від тебе.

- Біда в тому, що рада не заперечує оплачувати твоє проживання в Лондоні стільки часу, скільки ти сам сочтёшь необхідним.

- Як мило з їхнього боку!

- Чого ти наївся за сніданком? Ти добре знаєш, що це неможливо!

- Чому ж?

- Тому що через три тижні у тебе в Бостоні весілля, а мій аукціон відбудеться через два дні після неї. Ця галеристка запаморочила тобі голову, старина! Я дуже за тебе турбуюся.

- Вони взяли цей аргумент?

- Вони страшні консерватори, їх дратує моя поспіх. Вони вважають за краще дочекатися нашого повернення.

- А сам ти не думаєш, що так було б краще? Додатковий час нам теж не зашкодить.

- Я думаю, що ти вже двадцять років тягаєш мене за своїми доповідями, що Рацкін гідний великих торгів і що на червневих аукціонах збираються найбільші колекціонери.

- Тоді слухай, що думаю я. Перше: виключи тільних роблять твої торги саме картини Володимира. Друге: ти боїшся злих язиків критики.

Третє: як твій найкращий друг я зроблю все можливе, щоб тобі допомогти.

Пітер оглянув його з голови до ніг.

- Завидна холоднокровність!

- Пітер, давай говорити серйозно. Якщо мені посміхнеться удача, якщо ця Остання Картина приїде сьогодні, мені буде потрібно на експертизу багато часу. А на мені висять ще чотири звіту.

- Якщо удача посміхнеться НАМ, ми влаштуємо аукціон десятиліття. На цьому я тебе залишаю. Постарайся зробити так, щоб вже в понеділок ми підписали контракт з чарівною молодою жінкою з галереї навпроти. Якщо цей аукціон вислизне з моїх рук, моїй кар'єрі прийде кінець. Всі мої надії - тільки на тебе.

- Я постараюся.

- Тільки дивись не перестарайся! Нагадую: я твій свідок на весіллі, ти випадково не забув?

- Іноді ти стаєш вульгарний, старий.

- Це точно. Але як мені подобається чути це від тебе!

Пітер поплескав друга по плечу і вийшов з кафе. Джонатан дочекався, поки він сяде в таксі, і теж встав з-за столика.

Зупинившись на тротуарі, він став спостерігати за Кларою через вітрину. Вона щойно закінчила встановлювати освітлення над картиною, доставленої напередодні. З заклопотаним виглядом вона спустилася з драбини і пішла відчиняти йому двері. Він нічого не сказав, тільки звірився з годинником. До прибуття фургона залишалося зовсім небагато часу, і він не знав, куди подітися від нетерпіння.

Весь ранок він провів між чотирма картинами. Кожні чверть години він визирав на вулицю. Клара, яка сиділа за письмовим столом, стежила за ним краєм ока. Підійшовши в черговий раз до вікна, він задер голову і сказав:

- Схоже, небо скоро затягнеться хмарами.

- На мркчін правило теж розповсюджується? - Запитала Клара, відриваючись від роботи.

- Яке правило?

- Щодо розмов про метеорологічні умови.

- Швидше за все ... - зніяковіло погодився Джонатан.

- Ви помітили, що на вулицях порожньо? Сьогодні в Англії вихідний. Ніхто не працює - крім нас. Тим більше що це п'ятниця, люди ще напередодні роз'їхалися хто куди. Лондонці люблять відпочивати за містом. Я сама їду сьогодні в свій заміський будинок.

Джонатан мовчки глянув на Клару і, нічого не сказавши, відновив перервану заняття. Настав полудень, магазини на вулиці були закриті. Джонатан встав і повідомив Кларі, що піде в кафе навпроти випити кави. Коли він уже стояв у дверях, вона схопила зі стільця свій плащ і приєдналася до нього. На тротуарі вона взяла його під руку.

- Не будьте так нетерплячі. Цей вид вам зовсім не йде. У мене ідея: я зміню свої плани.

Цей вечір я проведу в Лондоні. У темряві про погоду не поговориш, до того ж я заздалегідь дізналася прогноз на уїк-енд: в суботу дощ, в неділю сонце - чи навпаки, тут ніколи не вгадаєш. Ця тема вже вичерпана.

Після кафе вона залишила його працювати в галереї одного.

Робота просувалася повільно. Ближче до п'ятої години зателефонував Пітер.

- Ну що? - Запитав він нетерпляче.

- Нічого! - Похмуро відрізав Джонатан.

- Тобто як нічого?

- Пишеться, як чується. Нічого нового.

- Чорт!

Ціліндрічні координати 1 сторінка |  Ціліндрічні координати 2 сторінка |  Ціліндрічні координати 6 сторінка |  Ціліндрічні координати 7 сторінка |  Ціліндрічні координати 8 сторінка |  Ціліндрічні координати 9 сторінка |  Ціліндрічні координати 10 сторінка |  Ціліндрічні координати 11 сторінка |  Ціліндрічні координати 12 сторінка |  Сферічні координати |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати