На головну

Ціліндрічні координати 1 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Присвячується Луї і моїй сестрі Корен

Ажонатан,

ти як і раніше носиш це ім'я? Сьогодні я розумію, що дуже багато чого не знав, і не перестаю борсатися в порожнечі, яка оточила мене після твого відходу. Як часто, занурений в темний ліс самотності, я дивився на небо, потім на землю, запекло твердячи собі, що ти десь поруч. Так воно і було всі ці роки, тільки ми не могли ні бачити, ні чути один одного.

Здається, ми могли б пройти поруч, не впізнавши один одного.

З дня твого відходу я не перестаю читати, багато де побував, розшукуючи тебе, намагався знайти спосіб зрозуміти, осягнути. І чим далі переверталися сторінки життя, тим зрозуміліше ставало, що прозріння тільки віддаляється, як буває в кошмарах, де кожен новий крок вперед відкидає тебе все далі назад.

Я блукав по нескінченних лабіринтах великих бібліотек, вулицями міста, який був нашим містом, про яке ми з дитинства зберігали спільні спогади. Вчора я бродив по набережних, між рядами ринку під відкритим небом, який ти так любив. Я зупинявся то тут, то там, і мені здавалося, що ти гуляєш зі мною. Потім, як завжди по п'ятницях, я повернувся в маленький портовий бар. Пам'ятаєш? Ми часто зустрічалися там з настанням темряви. Улюбленою нашої забавою було зіштовхувати один одного в лавини слів, які виливалися з наших ротів разом з пристрастями, які ми з тобою поділяли. Забуваючи про час, ми розмовляли про картинах, оживлявших наші життя і переносили нас у інші часи.

Боже, як же ми, ти і я, любили живопис! Я часто повертаюся до написаним, тобою книгам і насолоджуюся твоїм стилем, твоїм смаком.

Джонатан, я не знаю, де ти. Не знаю, наділене сенсом, все пережите нами, чи існує істина, але якщо ти коли-небудь знайдеш цю записку, то дізнаєшся, що я дотримав слова, яке тобі дав.

Знаю, стоячи перед полотном., Ти закладеш руки за спину і примружився, як завжди щурішься, коли дивуєшся, а потім посміхнешся. Якщо, як я цього хочу, поруч з тобою виявиться вона, ти обіймеш її за плечі, і ви станете удвох дивитися на це чудо, яке вам пощастило розділити на двох. Тоді, можливо, ти згадаєш ... І тоді, якщо все так і станеться, прийде, моя черга про дещо тебе попросити, адже у тебе переді мною боржок. Хоча ні, забудь, що я зараз написав, дружба не терпить боргів. І все ж ось вона, моя прохання:

Скажи, скажи їй, що десь на цій землі, далеко від вас, від вашого часу, я бродив по тим же самим вулицях, сміявся разом з тобою за тими ж столиками; камені нікуди не діваються, ось і скажи їй, що кожен камінь, до якого ми торкалися руками, на який дивилися, назавжди ввібрав частку нашої історії. Скажи їй, Джонатан, що я був тобі другом, а ти мені - братом, а то і більше, адже ми вибрали один одного, скажи, що ніщо не змогло нас розлучити, навіть ваше раптове зникнення.

З тих пір не було дня, щоб я не думав про вас обох, щоб не бажав вам щастя.

Я тепер старий, Джонатан, наближається час мого відходу, але, завдяки вам, в серці старого живе іскра світла, що дарує йому блаженну легкість. Я любив! Чи всім дано йти з таким безцінним багатством?

Ще кілька рядків, і ти складеш це лист, мовчки прибереш його в кишеню піджака, прибереш руки за спину і посміхнешся, як посміхався я, коли писав ці останні слова. Адже я теж посміхаюся, Джонатан, посмішка ніколи не сходила з моїх губ.

Добре вам пожити удвох!

Твій друг Пітер.

- Це я, я виїжджаю з «Степлдона», буду в тебе через півгодини. Сподіваюся, ти вдома? Чортів автовідповідач! Я скоро.

Пітер нервово обірвав зв'язок, порився в кишенях у пошуках ключів, потім згадав, що віддав їх напередодні службовцю гаража. Він подивився на годинник. Рейс на Майамі вилітав з аеропорту Логан тільки під вечір, але в настали тривожні часи нові правила безпеки вимагали бути в аеропорт не пізніше ніж за дві години до вильоту. Він закрив двері елегантною квартирки, яку орендував на рік в житловому комплексі посеред фінансового кварталу. Пройшовши по застеленому товстим килимом коридору, він нетерпляче натиснув на кнопку виклику ліфта, як ніби його нетерпіння могло прискорити прибуття кабіни. Спустившись з вісімнадцятого поверху, він, квапливо минаючи воротаря Дженкінса, кинув йому на ходу, що повернеться через день. Біля дверей квартири він залишив для пральні пакет з білизною. Дженкінс прибрав в ящик столу зошит «Мистецтво і культура» з газети «Бостон глоб», яку уважно вивчав, записав замовлення Пітера в службовий журнал і, випередивши мешканця, встиг відчинити перед ним двері.

На ганку він розкрив широкий парасольку з емблемою, щоб Пітер не намочив дрібний дощик, полоскати місто.

- Я розпорядився, щоб пригнали ваш автомобіль, - доповів він, втупившись у обкладений хмарами горизонт.

- Дуже люб'язно з вашого боку, - сухо відповів Пітер.

- Місіс Бет, ваша сусідка по сходовій площадці, зараз відсутній, тому, побачивши, що ліфт поїхав на ваш поверх, я зробив висновок ...

- Я знаю, хто така місіс Бет, Дженкінс!

Сторож дивився на сіро-білу пелену у них над головами.

- Огидна погода, чи не так?

Пітер не відповів. Він терпіти не міг деякі особливості проживання в шикарному будинку, що числилися перевагами. Всякий раз, коли він проходив повз конторки Дженкінса, йому здавалося, що у нього викрадають частку його особистої недоторканності. Людина з журналом обліку, що сидів за конторкою особою до величезної обертових дверей, контролював всі парафії та уходи в будинку. Пітер не сумнівався, що рано чи пізно воротар вивчить його звички краще, ніж більшість друзів. Одного разу, перебуваючи в поганому настрої, він спустився до самої підземної стоянки по службових сходах і вийшов з дому через ворота гаража. Коли, повернувшись, він крокував повз Дженкінса з гордо задертою головою, той люб'язно подав йому ключ з круглою головкою. У відповідь на здивований погляд Пітера Дженкінс незворушно сказав:

- Якщо побажаєте повертатися тим же способом, це вам допоможе. Двері з майданчиків на сходи замикаються зсередини. Цей ключ відмикає замок.

У ліфті Пітер дав собі слово не проявляти своїх почуттів, тому що Дженкінс, як виявилося, дізнається про них, стежачи за ним по системі відеоспостереження. Коли через півроку він зав'язав ефемерні стосунки з якоюсь Талі, молодий модною актрисою, то, сам собі дивуючись, вирішив провести ніч в готелі, вважаючи за краще анонімність, а не захоплену фізіономію воротаря, чиє незмінно милостиве настрій вранці дратувало його понад усяку міру.

- Здається, я чую звук вашого двигуна. Чекати залишилося недовго, сер.

- Значить, ви дізнаєтеся машини по бурчання їх моторів, Дженкінс? - Запитав Пітер з навмисною задерикуватістю.

- О, далеко не всі, сер. Але, погодьтеся, у вашій немолодий англійки злегка постукують тяги. Їх «тук-тук-тук» нагадує чарівний догану наших родичів з того боку Атлантики.

Пітер примружився, щоб не сказитися. Дженкінс все життя шкодував, що не народився підданим її величності, що було в цьому місті з його англосаксонскими традиціями ознакою вишуканості. У жерлі підземної стоянки загорілися великі круглі фари «ягуара». Службовець акуратно загальмував на білій лінії, проведеної спеціально для цієї мети поперек ганку.

- Невже, Дженкінс? - З цими словами Пітер ступив до своєї машини, дверцята якої притримав вишколений службовець гаража.

Сівши з ображеним виглядом за кермо, Пітер змусив «літню англійку» натужно заревти і зірвався з місця, роблячи пальцем непристойний жест - так, щоб Дженкінс, якому жест призначався, його все-таки не побачив.

Він спостерігав в дзеркалі заднього виду, як воротар за звичкою чекає біля ганку, поки автомобіль мешканця згорне за кут, щоб тільки після цього повернутися в будинок.

- Старий дурень! Ти ж уродженець Чикаго, як і вся твоя сімейка! - Пробурмотів Пітер.

Він вставив мобільний телефон в утримувач, натиснув кнопку пам'яті з домашнім номером Джонатана і прокричав у мікрофон, вправлений в протисонячний щиток:

- Я знаю, ти вдома! Ти не уявляєш, як мене бісить ця твоя гра в хованки. Чим би ти там не займався, в твоєму розпорядженні залишилося тільки дев'ять хвилин. У твоїх же інтересах мене почути.

Він потягнувся до «бардачку», щоб знайти на захованому там радіо іншу хвилю. Випроставшись, він побачив на деякій відстані перед своєю машиною переходить через вулицю жінку. Він вчасно зрозумів, що йде вона з тією швидкістю, з якою їй дозволяє йти похилий вік. Від екстреного гальмування на асфальті залишилися чорні смуги горілої гуми. Тільки після повної зупинки Пітер наважився відкрити очі. Жінка мирно продовжувала свій неспішний шлях. Не розтуляючи судорожно покручені на кермі пальці, він полегшено перевів дух, потім відстебнув ремінь безпеки і вискочив з машини. На стареньку обрушилися вибачення, незнайомець взяв її під руку і допоміг подолати лічені метри, ще відокремлювали її від тротуару.

Наостанок він вручив їй свою візитну картку і, включивши на повну потужність всі свій шарм, поклявся, що весь наступний тиждень буде клясти себе за те, що так її налякав. Літня пані була вкрай здивована і спробувала його заспокоїти, мнучи білу паличку. Тремтіння переляку, з якої вона прореагувала на порив чужого чоловіка, так чемно взяв її під лікоть, пояснювалася тільки її слабким слухом. Пітер зняв на прощання волосок з пальто бабусі і відпустив її, щоб з полегшенням продовжити шлях. Звичний запах старої шкіри в салоні машини допоміг йому прийти до тями. Залишок дороги до будинку Джонатана він проїхав не поспішаючи. На третьому за рахунком світлофорі він уже безтурботно насвистував.

* * *

Джонатан піднімався по сходах чудесного будинку неподалік від старого порту. Двері на верхньому поверсі вела зі сходового майданчика в майстерню зі скляною стелею, де працювала його подруга. Вони з Ганною Уолтон познайомилися на вернісажі. Фонд, що належав багатій міської колекціонерки, влаштував виставку картин Анни. Милуючись її полотнами, він відчув, що кожне з них повно властивим їй самій витонченістю. Її стиль належав століття, якому він присвятив все своє кар'єру експерта. Пейзажі Анни йшли в нескінченність; він ретельно підбирав слова, роблячи їй комплімент. Почуття такого визнаного професіонала, як Джонатан, дійшло до серця молодої художниці, вперше виставляє свої роботи.

З тих пір вони майже не розлучалися. Навесні вони оселилися поблизу старого порту, в будинку, обраному Ганною. Приміщення, в якому вона проводила майже всі свої дні, а то й ночі, накривав скляний ліхтар. З ранку його заливало сонце, створюючи неповторну, чарівну атмосферу. Весь підлогу, стіни із фальшивого білої цегли до величезних вікон, була застелена паркетом з широких білих планок. У коротких перервах Анна любила викурити сигарету, сидячи на дерев'яному підвіконні і милуючись видом затоки. У будь-яку погоду вона піднімала раму, легко ездівшую вгору-вниз на конопляних тросах, і втягувала чудову суміш тютюну і принесених з моря водяних бризок.

У тротуару зупинився «ягуар» Пітера.

- Здається, приїхав твій друг, - сказала вона, почувши кроки Джонатана в майстерні.

Він підійшов і обійняв її, щоб ніжно поцілувати в шию. Її пробив озноб.

- Ти змушуєш Пітера чекати!

Замість відповіді Джонатан стягнув з Анни бавовняну блузку, майже оголивши їй груди. З вулиці пролунали нетерплячі гудки. Вона м'яко відсторонилася.

- Твій свідок кілька надоедлів. Їдь на свою конференцію. Чим швидше ти поїдеш, тим швидше повернешся.

Джонатан ще раз обняв її і позадкував до дверей. Коли двері зачинилися, Анна запалила нову сигарету. З від'їжджаючої машини висунулася рука Пітера, помахав їй на прощання. Анна зітхнувши перевела погляд на старий порт, куди в минулому причалювали незліченні суду з емігрантами.

- Чому ти вічно запізнюєшся? - Запитав Пітер.

- На зустрічі з тобою?

- Ні, до літака, до обіду або до ркіну. Люди призначають час зустрічі, але ти у нас не носиш годин.

- Ти - раб часу, а я опираюся неволі.

- Коли ти несеш подібну нісенітницю свого психотерапевта, він, до твого відома, не чує жодного твого словечка. Він в цей час прикидає, чи зможе купити на заплачені тобою грошики машину своєї мрії і яку - «купе» або «кабріолет».

- Я не відвідую психотерапевта!

- Раджу почати. Як твоє самопочуття?

- Краще признайся, чим викликане твоє бравурне настрій.

- Ти читаєш зошити «Мистецтво і культура» в газеті «Бостон глоб»?

- Ні, - відповів Джонатан, дивлячись у вікно.

- Дженкінс і той їх читає! Ця преса мене вб'є!

- Невже?

- Так ти читав?

- Хіба що трохи, - сказав Джонатан.

- Пам'ятається, в університеті я тебе одного разу запитав, чи спав ти з Кетті Міллер, в яку я закохався. «Зовсім трішки», - відповів ти. Може, поясниш нарешті, що ти маєш на увазі під цими своїми «трохи» і «зовсім небагато»? Уже двадцять років я ламаю голову ... - Пітер стукнув кулаком по керму. - Ні, як тобі подобається цей заголовок: «Останні продажу аукціонного оцінювача Пітера Гвело викликають розчарування»? Хто побив протримався десяток років історичний рекорд вартості картин Сірка? Хто уклав найрозкішнішу за ціле десятиліття операцію з продажу Ренуара? А колекція Боуена з Джонкінгом, Моне, Мері Кассатт і іншими? Хто був першим захисником Вуіяра? Сам знаєш, на скільки він тягне тепер!

- Пітере, ти дарма побиваєшся. Справа критика - критикувати, не більше того.

- На моєму автовідповідачі чотирнадцять тривожних повідомлень від компаньйонів в «Крістіз», ось що мене вбиває!

Загальмувавши на світлофорі, він разворчался дужче. Джонатан терпів це кілька хвилин, потім увімкнув радіо. Салон наповнився бурчали басом Луї Армстронга. Джонатан побачив на задньому сидінні коробку.

- Що в цій коробці?

- Нічого! - Відрізав Пітер.

Джонатан обернувся і став весело перераховувати:

- Електробритва, три драні сорочки, дві штанини одних розірваних піжамних штанів, пара баш маків без шнурків, чотири листи в дрібних клаптиках, і все це полито кетчупом ... Ти втік з дому?

Пітер зігнувся в кріслі, щоб скинути картонну коробку з сидіння на підлогу.

- У тебе ніколи не бувало невдалих тижнів? - Пробурчав він, роблячи голосніше радіо.

Джонатан відчував, що все сильніше боїться. Коли він поділився своїми побоюваннями з Пітером, той заявив:

У тебе немає ніяких причин боятися. Ти ж всезнайка!

- Це якраз те ідіотське судження, від якого опускаються руки.

- А я страшенно перетрухнул за кермом, - поділився з одним Пітер.

- Коли?

- Зараз, коли їхав до тебе.

«Ягуар» рушив з місця. Джонатан проводжав поглядом старовинні будови в порту. Вони виїхали на швидкісне шосе, що веде в міжнародний аеропорт Логан.

- Як поживає наш дорогий Дженкінс? - Поцікавився Джонатан.

Пітер поставив машину навпроти будки охоронця, за що непомітно сунув того в долоню купюру. Джонатан в цей час діставав з багажника, свою стару дорожню сумку.'Когда вони крокували вгору по пандусу стоянки, їх кроки озивалися гучною луною. Цього разу, як завжди бувало перед посадкою в літак, Пітер роздратувався, коли його змусили зняти ремінь і черевики, тричі дзвеніли під рамкою безпеки. В помсту за його недружні висловлювання черговий досконально перебрав весь його багаж. Джонатан показав жестом, що, як завжди, дочекається його у газетного кіоску. Пітер застав його там за читанням антології джазу Мілтона меззе Мезроу. Джонатан купив цю книгу. Посадка пройшла без ускладнень, літак злетів за розкладом. Джонатан не взяв запропонований йому тацю з обідом, опустив щиток на ілюмінаторі, запалив лампочку для читання і занурився в конспект свого виступу, до якого залишалося кілька годин. Пітер погортав журнал авіакомпанії, переглянув правила безпеки і навіть каталог безмитної торгівлі на борту, хоча знав його напам'ять. Після всього цього він відкинув спинку крісла.

- Нудьгуєш? - Запитав його Джонатан, не зводячи очей зі своїх паперів.

- Думаю!

- Я й кажу: сумуєш. - А ти ні?

- Я готуюся до доповіді.

- Ти одержимий цією людиною, - висловився Пітер, знову беручись за правила безпеки на борту «Боїнга-737».

- Захоплено!

- Це вже скидається на мана, старина, тому я дозволяю собі наполягати, що твої стосунки з цим російським художником краще описуються терміном «одержимість».

- Володимир Рацкін помер в кінці дев'ятнадцятого століття, так що я підтримую стосунки не з ним самим, а з його творчістю.

Джонатан повернувся до читання, але мовчання тривало недовго.

- У мене гостре відчуття дежа-вю, - глузливо промовив Пітер. - І нехитрий: адже ми говоримо про це в сотий, напевно, раз!

- А сам ти чому виявився в цьому літаку, якщо не заразився тим же вірусом, що і я?

- Перше: я тебе супроводжую. Друге: я біжу від дзвінків колег, травмованих статтею кретина в «Санді таймс». Нарешті, третє: так, мені нудно.

Пітер дістав з кишені піджака фломастер і намалював хрестик на листку в клітинку, на якому Джонатан робив останні примітки до своєї доповіді. Не перестаючи вивчати свої картинки, Джонатан намалював поруч з хрестиком Пітера нулик. Пітер намалював поруч з нуликів інший хрестик, Джонатан почав новим нуликів діагональ. Літак приземлився на десять хвилин раніше часу прибуття за розкладом. Друзі не здавали багаж і без затримок покинули аеропорт. Таксі відвезло їх в готель. Пітер подивився на годинник і повідомив, що до конференції залишається ще годину. Отримавши номер, Джонатан вперше ступив на корабель, щоб переодягнутися. Двері кімнати беззвучно зачинилися за ним. Він поставив сумку на маленький письмовий стіл з червоного дерева навпроти столу і взяв слухавку. Коли Анна відповіла на дзвінок, він закрив очі і підкорився її голосу, немов перебував у майстерні, з нею поруч. Світло там була погашена, Анна сиділа на підвіконні. У неї над головою, над скляним дахом, мерехтіли лічені зірочки, які виграли бій у заграви великого міста, - тонка вишивка на блідому полотні. На старовинних стеклах, скріплених свинцевими смужками, осідали солоні бризки з моря. Останнім часом Анна віддалялася від Джонатана, немов коліщатка крихкого механізму стали заїдати з тих пір, як вони вирішили одружитися. У перші тижні Джонатан пояснював її відчуженість страхом перед відповідальним рішенням на все життя. А адже вона бажала цього урочистого акту більше, ніж він. Їх місто було так само консервативний, як світ мистецтва, в якому вони оберталися. Після проведених разом двох років було хорошим тоном офіційно оформити союз. Бостонський світло все ясніше показував це виразом своїх облич на кожному коктейлі, на кожному вернісажі, на кожному великому аукціоні.

І Джонатан з Анною поступилися тиску світського суспільства. Пристойний вигляд пари був до того ж запорукою професійного успіху Джонатана. На тому кінці телефонної лінії Ганна замовкла, тепер він слухав її дихання і намагався вгадати її жести. Довгі пальці Анни тонули в її густому волоссі. Закриваючи очі, він навіть починав відчувати аромат її шкіри. В кінці дня запах її парфумів змішувався з запахом дерева, просоченого усі куточки майстерні. Їх розмова завершилася мовчанням, Джонатан поклав трубку і відкрив очі. У нього під вікнами безперервний потік машин витягувався в довгу червону стрічку. Його охопило почуття самотності, як бувало щоразу, коли він опинявся далеко від будинку. Він зітхнув, запитуючи себе, навіщо погодився виступити з доповіддю. Часу залишалося обмаль, він розібрав свою сумку і надів білу сорочку.

Перед виходом на сцену Джонатан набрав повні груди повітря. Його зустріли оплески, потім зал занурився в напівтемряву. Він встав за пюпітр з маленькою, як у суфлёрской будці, бронзової лампочкою, яка висвітлювала текст його доповіді. Джонатан знав свій виступ напам'ять. На величезному екрані у нього за спиною з'явилася перша картина Володимира Рацкіна з тих, які він збирався показати за вечір. Він вирішив представити полотна в зворотному хронологічному порядку. Перша серія - англійські пейзажі - ілюструвала працю, яким Рацкін був захоплений в кінці свого життя, укороченою хворобою.

Рацкін писав свої останні картини в кімнаті, залишати яку йому не дозволяло здоров'я. Там він і помер у віці шістдесяти двох років. На двох великих портретах був зображений сер Едвард Ленгтон (на одному він стояв на повний зріст, на іншому сидів за письмовим столом червоного дерева) - шановний колекціонер і торговець живописом, покровительствовавший Володимиру Рацкіну. На десяти полотнах з небувалою ступенем проникливості зображалася життя бідних лондонських передмість в кінці XIX століття. Презентація Джонатана завершувалася ще шістнадцятьма картинами. Сам доповідач не знав, коли саме їх створив художник, але присвячені вони були молодості художника в Росії. На шести перших його картинах, замовлених самим царем, красувалися придворні, десять інших були плодами натхнення самого молодого художника, враженого убогістю простого люду. Ці вуличні сценки стали причиною вимушеного втечі художника з рідної країни, куди він ніколи вже не повертався. На влаштованій царем персональній виставці художника в санкт-петербурзькому Ермітажі той самовільно вивісив кілька цих картин, які викликали гучний скандал. Імператор люто зненавидів його за те, що страждання народу він зобразив яскравіше, ніж пишність монаршого правління. Розповідають, що на питання придворного радника по культурі про причини такого вчинку, Володимир відповів так: «Якщо в своєму прагненні до могутності людина харчується брехнею то в живописі панують протилежні закони. Мистецтво в моменти слабкості може хіба що прикрашати дійсність. Хіба доля російського народу менше гідна зображення, ніж сам цар? »Радник, цінував живописця, відповів на ці його слова сумним жестом. Відкривши у величезній бібліотеці з безцінними манускриптами потайні двері, він порадив молодому художнику бігти щодуху, поки за ним не з'явилася таємна поліція. Більше він нічим не міг йому допомогти. Спустившись по кривій сходах, Володимир виявився в довгому темному коридорі - на справжній стежці, що веде в пекло. Рухаючись в пітьмі на дотик, водячи долонями по горбкуватим стін, він перебрався в західне крило палацу, потрапивши з підземелля, де доводилося шкутильгати згорбившись, в сирі кам'яні печери. Старезні щури, Семен в протилежному напрямку, зачіпали його обличчя, часом проявляли надмірну цікавість до непрошеному гостю і гналися за ним, кусаючи за щиколотки.

Коли стемніло, Володимир вибрався на поверхню і сховався в підгнилого соломі на возі у дворі палацу. Там він дочекався світанку і втік, скориставшись ранкової метушнею.

Всі картини Володимира негайно конфіскували і спалили, покидавши у значний камін, зігріває гостей на прийомі у царського радника. Веселощі тривали чотири години.

Опівночі запрошені стовпилися біля вікон, щоб насолодитися рідкісним видовищем. Володимир, сховавшись в тіні ніші, теж спостерігав за злом. Його дружину Клару, схоплені увечері, двоє гвардійців притягли на місце, облюбоване для страти. Ледь опинившись на подвір'ї, вона здійняла очі до неба і більш їх не опускала. Дванадцять солдат навели на неї рушниці. Володимир молився, щоб вона в останній раз зустрілася з ним поглядом. Але цього не сталося. Вона зробила глибокий вдих, пролунав оглушливий залп. Ноги Клари підкосилися, продірявлені кулями тіло осіло в глибокий брудний сніг. Відлуння її любові перелетіло через стіну, і запанувала тиша. При світлі душила його болю Володимир побачив, що життя сильніше його мистецтва. Всі фарби світу не змогли б висловити його нещастя. В ту ніч вино, рясно лилася за столами, змішувалося для нього з кров'ю, якої минула нещасна Клара. Червоні струмки розтопили білий сніговий покрив і накреслили епіграфи на оголилася бруківці. Серце живописця пропали розпечені бризки. Десять років Володимир носив в душі цю картину, одну з кращих, перш ніж написати її в Лондоні. За роки вигнання він відновив одну за одною знищені картини свого «російського» періоду, вносячи в них зміни, бо ніколи більше Володимир не писав жіноче тіло, жіночі обличчя, жодного разу більше на його картинах не з'являвся червоний колір.

На екрані згасло останній діапозитив. Джонатан подякував аудиторію, та нагородила його гучної овацією. Оплески важко навалювалися йому на плечі, така ноша була непідйомною для властивою йому скромності. Він згорбився, погладив свою папку, повторюючи пальцем обриси букв, що складаються в ім'я і прізвище: Володимир Рацкін. «Це вони тебе вітають, старина», - прошепотів він. З палаючим обличчям він взяв сумку і останнім незграбним жестом подякував публіці. У залі піднявся чоловік, у якого був до Джонатану питання. Джонатан притиснув сумку до грудей і знову повернувся обличчям до залу. Чоловік представився голосно і чітко:

- Франц Джарвіц, журнал «Новини живопису». Як ви вважаєте, містер Гарднер, чи нормально, що ні в одному великому музеї НЕ виставлено жодної картини Володимира Рацкіна? Чому його ігнорують?

Джонатан підійшов до мікрофона, щоб відповісти.

- Я присвятив більшу частину свого професійного життя пропаганді його живопису, домагаючись її визнання. Рацкін - дуже великий художник, але, як багато інших, не визнаний за життя. Він ніколи не намагався подобатися, душа його живопису - щирість. Володимир намагався відобразити сподівання, його цікавило справжнє в людині. Це ніяк не могло принести йому благо схильність критики.

Джонатан підвів голову. Його погляд кинувся раптово кудись за межі залу, в інші часи. Його покинув страх, слова полилися вільно, немов у нього всередині ожив старий художник, який скористався як мольбертом його серцем.

- Погляньте на обличчя його персонажів, на фарби, що народжувалися під його пензлем, на великодушність і смиренність його героїв. Ви не знайдете стислій потайки руки, оманливого погляду.

Зал затамував подих.

- Сільві Леруа, музей Лувру, - представилася, встаючи, жінка. - Існує легенда, нібито останню картину Володимира Рацкіна нікому не довелося побачити: її так і не знайшли. Що думаєте про це ви?

- Це не легенда. У своєму листуванні з Олексієм Саврасовим Рацкін розповів, що, незважаючи на хворобу, день за днем ??підточує його сили, взявся за нову картину, яку називав найкращим своїм творінням. Відповідаючи на питання Саврасова про здоров'я і про те, як просувається робота, Володимир пише: «Закінчити це полотно - єдине моє засіб боротьби з жахливим болем, яка шматує мої нутрощі». Володимир Рацкін згас, дописавши свою останню картину. Вона загадково зникне під час великого лондонського аукціону в 1868 році, через рік після смерті живописця.

Джонатан пояснив, що це полотно зняли з торгів в останній момент. З невідомих йому, Джонатану, причин нині картини Володимира Рацкіна не знаходять покупців. Художника надовго забули. Ця несправедливість вкрай пригнічує доповідача, який вважає Рацкіна одним з найбільших живописців століття.

- Сердечне багатство часто зцілює ревнощі і неувага сучасників, - продовжив Джонатан. - Деякі здатні бачити тільки мертву красу. Але сьогодні час вже не владний над Володимиром Рацкіним. Мистецтво народжується з почуття, це і робить його позачасовим, безсмертним. Після всіх негараздів велика частина його творінь знайшла собі місце в невеликих музеях і в великих приватних колекціях.

- Кажуть, працюючи над своєю останньою картиною, Рацкін відійшов від заборони, який раніше сам на себе накладав, і винайшов якийсь винятковий червоний колір, - сказав ще хтось.

Здавалося, весь зал чекає відповіді Джонатана, переставши дихати. Він заклав руки за спину, заплющив повіки, підвів голову.

- Як я тільки що сказав, згадана картина раптово зникла, так і не побачена публікою. До сьогоднішнього дня інших свідчень про неї не з'явилося. Я сам шукаю її сліди з тих пір, як присвятив себе цьому ремеслу. Доказами її існування досі залишаються тільки листи Володимира Рацкіна до побратиму-живописцю Саврасову і лічені статті в тогочасній пресі. Обережність вимагає відповісти на ваше запитання так: вся інформація про сюжет цієї картини і про її особливості є легендою. Дякую за увагу.

Під оплески Джонатан поспішив в кут сцени і зник за завісою. Пітер, який чекав його там, взяв його за плече і щиро привітав.

* * *

В кінці дня зали Конгрес-центру в Майамі, вміщали чотири тисячі шістсот чоловік, порожніли одночасно. Людський потік розтікався по численних барах і ресторанах комплексу. Центр імені Джеймса Л. Найта площею тридцять тисяч квадратних футів був пов'язаний алеєю під відкритим небом з готелем «Хайятт Редженсі» з шістьма сотнями номерів.

Після виступу Джонатана минула година. Весь цей час Пітер не відривав від вуха мобільний телефон, а Джонатан не злазив з табурета біля барної стійки. Він замовив «Криваву Мері» і розстебнув верхній гудзик сорочки. В глибині залу, освітленого бронзовими світильниками, старий піаніст награвав Чарлі Хейдена. Джонатан спостерігав за супроводжували його контрабасистом. Музикант притискав до себе інструмент і пошепки повідомляв йому кожну чергову ноту, перш ніж її взяти. На дует мало хто звертав увагу, хоча грав він божественно. Складалося враження, що ці двоє виконали разом довгий шлях. Джонатан встав і поклав десятидоларову папірець в келих на ніжці, що стояв для цієї мети на «Стейнвей». На знак подяки контрабасист сухо клацнув струною на своєму монументальному інструменті. Коли Джонатан повернувся до стійки, купюри в келиху вже не було, хоча дует не взяв жодної фальшивої ноти.

Ціліндрічні координати 3 сторінка |  Ціліндрічні координати 4 сторінка |  Ціліндрічні координати 5 сторінка |  Ціліндрічні координати 6 сторінка |  Ціліндрічні координати 7 сторінка |  Ціліндрічні координати 8 сторінка |  Ціліндрічні координати 9 сторінка |  Ціліндрічні координати 10 сторінка |  Ціліндрічні координати 11 сторінка |  Ціліндрічні координати 12 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати