Головна

Ідентифікація з роллю і статусом

  1.  Питання 1. Криміналістична ідентифікація
  2.  генетична ідентифікація
  3.  Глава 3. Обмеження, що накладаються традиційної жіночою роллю.
  4.  Глава 4. Обмеження, що накладаються традиційної чоловічою роллю.
  5.  Дві форми і статева ідентифікація
  6.  Загадка Гамлета. «Суб'єктивні» і «об'єктивні» рішення. Проблема характеру Гамлета. Структура трагедії: фабула і сюжет. Ідентифікація героя. Катастрофа.
  7.  Ідентифікація безпечної реальності.

Так уже влаштоване життя, що ми в різному ступені ототожнюємо себе зі своїми статусами та відповідними їм ролями. Іноді ми буквально зливаємося з роллю: інший столоначальник поводиться зневажливо не лише з підлеглими, але з відвідувачами, домочадцями, перехожими, сусідами. Вчителька намагається повчати всіх, хто попадається їй під руку. Вони переносять стереотип поведінки з одного статусу на інші, навіть не замислюючись. Чому вони ведуть себе автоматично? А тому, що злилися зі своєю головною роллю (головним статусом), зрослися з ними.

максимальне злиттяз роллю називаєтьсярольової ідентифікацією,асереднє або мінімальне - Дистанціювання від ролі. Від вузівського викладача очікують, що він прийде на лекцію в строгому костюмі і краватці. Багато хто так і роблять.

Інші вважають за краще вільний одяг - светр і джинси. Тим самим вони підкреслюють певну дистанцію з роллю викладача і одночасно - зближення зі студентами, засвідчуючи своєю поведінкою, що всі ми - члени одного суспільства, колеги, рівні.

Дистанціювання від ролі треба відрізняти відскорочення межстатусной дистанції. Студент і професор - не тільки різні статуси, але і різні ранги в статусному ієрархії. Професор стоїть вище, студент - нижче.

Коли професор тримається на рівних зі студентами, він символічно скорочує межстатусной дистанцію. Але коли студенти, не чуючи реально існуючої різниці між рангами, переходять на «ти», це називаєтьсяфамільярністю - недоречно розв'язним, занадто невимушеною поведінкою по відношенню до старших за віком або перевершує за статусом людям.

Оскільки останні допускають фамільярність, це свідчить продуже низькому рівні ідентифікації людини зі своїм статусом.

Чим вище суспільство цінує якийсь статус, тим сильніше ступінь ідентифікації з ним. Тим частіше володар високого статусу прагне за допомогою символічних атрибутів (орденів, медалей, форми, титулів) відрізнити його від інших статусів.

Деякі ролі, а їх більшість - пішохід, пацієнт, покупець, член профспілки і т. Д., - Є особистісно не значимі для людини.

Їх відсутність або наявність людина сприймає непомітно. У них не вкладається частинка душі і свого «я». Навпаки, інші ролі, а їх меншість, насамперед ті, які пов'язані з головним статусом, сприймаються як частина «я». Їх втрата переживається особливо глибоко - як внутрішня трагедія.

Чоловік - виробник матеріальних благ, годувальник сім'ї. Втрата роботи переживається як крах особистості. У безробітного змінюється стиль і спосіб життя, стосунки з близькими і рідними, структура дозвілля, система цінностей.

Статус безробітного вносить серйозні зміни в весь статусний набір. Руйнуються основи ціннісного ядра особистості - самоповагу і самооцінка.

Таким чином, у кожної людини є своя рольова система. Але не з усіма ролями людина ідентифікує себе однаково - з одними (особистісно значущими) більше (рольова ідентифікація), з іншими (другорядними) менше (дистанціювання від ролі). Термін «скорочення межстатусной дистанції» описує характер відносин між двома і більше індивідами - носіями різних, але функціонально пов'язаних статусів.

латинське словоpersona, сьогодні позначає особистість, в Стародавній Греції і Римі позначало маску актора, на якій великими мазками - так щоб видно було з останніх рядів величезного амфітеатру, - зображувався характер або роль: роль лиходія, роль жартівника, роль захисника пригноблених.

Стало бути,соціальна роль і є маска, в яку одягається людина, потрапляючи на люди. Правда, вона може зростися з ним: роль стане невіддільною частиною власного «я». Все залежить від ступеня ідентифікації з роллю.

Ключові поняття:




 Абсолютні числа розлучень і загальні коефіцієнти розлучуваності в США і СРСР, |  наслідки розлучення |  Сім'я і соціальний клас |  Сім'я і соціальний клас |  Життєвий домогосподарство сім'я |  соціальні статуси |  Всесвіт статусів |  розбіжність статусів |  Статус і соціальні відносини |  Соціальна роль |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати