Головна

Я-концепція особистості

  1.  Avoidant personality disorder (замкнутий роздвоєння особистості) - ми
  2.  F60 - F62 Специфічні, змішані та інші особистісні розлади, а також тривалі зміни особистості.
  3.  F60.0х Параноїдні (параноїдального) розлад особистості.
  4.  F60.1х Шизоїдний розлад особистості.
  5.  F60.2х соціопатія.
  6.  F60 / Специфічні розлади особистості.
  7.  F62.0 Стійке зміна особистості після переживання катастрофи.

Я-концепція - це узагальнене уявлення про самого себе, система установок щодо власної особистості або, як ще кажуть психологи, «теорія самого себе». Важливо зауважити, що Я-концепція є не статичним, а динамічним психологічним утворенням. Формування, розвиток і зміна Я-концепції обумовлено факторами внутрішнього і зовнішнього порядку. Соціальне середовище (сім'я, школа, численні формальні і неформальні групи, в які включена особистість) надає сильний вплив на формування Я-концепції. Фундаментальне вплив на формування Я-концепції в процесі соціалізації надає сім'я. Причому цей вплив сильно не тільки в період самої ранньої соціалізації, коли сім'я є єдиною (або абсолютно домінуючою) соціальним середовищем дитини, а й надалі. З віком все більш вагомим у розвитку Я-концепції стає значення досвіду соціальної взаємодії в школі і в неформальних групах. Однак родина як інститут соціалізації особистості продовжує відігравати важливу роль також в підлітковому і юнацькому віці.

У найзагальнішому вигляді в психології прийнято виділяти дві форми Я-концепції - реальну і ідеальну. Однак можливі і більш приватні її види, наприклад професійна Я-концепція особистості, або Я-професійне. У свою чергу професійна Я-концепція особистості також може бути реальною і ідеальною.

Поняття «реальна» аж ніяк не передбачає, що ця концепція реалістична. Головне тут - уявлення особистості про себе, про те, «який я є». Ідеальна ж Я-концепція (ідеальне «Я») - це уявлення особистості про себе відповідно до бажань («яким би я хотів бути»).

Звичайно, реальна і ідеальна Я-концепції не тільки можуть не збігатися, а й в більшості випадків обов'язково розрізняються. Розбіжність між реальною та ідеальною Я-концепцією може призводити до різних, як негативним, так і позитивним наслідків. З одного боку, неузгодженість між реальним і ідеальним «Я» може стати джерелом серйозних внутрішньоособистісних конфліктів. З іншого боку, розбіжність реальної та ідеальної Я-концепції є джерелом самовдосконалення особистості і прагнення до розвитку. Можна сказати, що багато чого визначається мірою цієї неузгодженості, а також його інтерпретацією особистістю. У будь-якому випадку, очікування повного збігу Я-реального та Я-ідеального, особливо в підлітковому і юнацькому віці, є мало на чому ґрунтується ілюзією. По суті, на уявленні про те, що реальна і ідеальна Я-концепції в більшості випадків (статистична норма) в тій чи іншій мірі закономірно не збігаються, побудовані і деякі методики виміру адекватності самооцінки.

Незважаючи на очевидну близькість, психологічні поняття самооцінки і Я-концепції мають відмінності. Я-концепція представляє набір швидше описових, ніж оціночних уявлень про себе. Хоча, звичайно, та чи інша частина Я-концепції може бути забарвлена ??позитивно чи негативно. Поняття самооцінки, навпаки, безпосередньо пов'язане з тим, як людина оцінює себе, свої власні якості. Наприклад, усвідомлення людиною того, що за темпераментом вона є сангвініком, або того, що він високого зросту і у нього карі очі, становлять важливу частину його Я-концепції, але при цьому дані властивості не розглядаються в оціночному плані. У випадку ж з самооцінкою, ті чи інші якості розглядаються як хороші або погані, суб'єкт оцінює себе за цими якостями в порівняльному плані, як людину, яка «краще» або «гірше» інших. Інакше кажучи, якщо ми будемо виділяти в Я-концепції когнітивну і афективну складові, то, по суті, самооцінку можна розглядати як афективно-оцінний компонент Я-концепції. Важливо і те, що одні й ті ж якості в структурі самооцінки різних особистостей можуть інтерпретуватися однією людиною в позитивному плані (і тоді вони підвищують самооцінку), а іншим - в негативному (і тоді вони знижують самооцінку).

Самооцінка відноситься до центральних утворень особистості, її ядра. Самооцінка в значній мірі визначає соціальну адаптацію особистості, є регулятором поведінки і діяльності. Хоча, звичайно, слід віддавати собі звіт в тому, що самооцінка не є щось дане, спочатку властиве особистості. Саме формування самооцінки відбувається в процесі соціалізації, в процесі діяльності та міжособистісної взаємодії. Соціум у значній мірі впливає на формування самооцінки особистості. Ставлення людини до самої себе є найбільш пізнім утворенням у системі відносин людини до світу. Але, незважаючи на це (а може бути, саме завдяки цьому), у структурі відносин особистості самооцінці належить особливо важливе місце.

Самооцінка прямо пов'язана з процесом соціальної адаптації та дезадаптації особистості. Незважаючи на всю суперечливість сучасних даних про самооцінку неповнолітніх правопорушників, практично загальновизнаними є уявлення про зв'язок самооцінки з асоціальною і делінквентною поведінкою підлітка. Суперечки ж в основному зводяться до з'ясування того, який характер носить самооцінка правопорушника - завищений або занижений. Найбільш поширеною позицією, заснованої на емпіричних дослідженнях, є позиція про завищену самооцінку і підлітків-делинквентов і дорослих правопорушників. Відзначається в зв'язку з цим, що неадекватна, завищена самооцінка, пов'язана із соціальною дезадаптацією особистості, створює досить широку зону конфліктних ситуацій і при певних умовах сприяє прояву делінквентної поведінки.

Разом з тим є й інша точка зору, також заснована на експериментальних даних. На думку її прихильників, рівень самооцінки у неповнолітніх правопорушників нижче, ніж у правопослушних підлітків. Більшість же досліджень, в яких отримані протилежні результати, як вважають прихильники даної концепції, є методично некоректними. У ряді досліджень показано, що у молодих злочинців і тих, хто потрапив в сферу уваги громадських організацій, що займаються «важкими» підлітками, Я-концепція негативна. У роботах цього напрямку вказується, що несприятлива Я-концепція (слабка віра в себе, боязнь отримати відмову, низька самооцінка), виникнувши, приводить надалі до порушень поведінки. При цьому виділяють (X. Ремшмидт) такі дії несприятливої ??Я-концепції.

1. Зниження самоповаги і часто, як наслідок, - соціальна деградація, агресивність і злочинність.

2. Стимуляція конформістських реакцій у важких ситуаціях. Такі молоді люди легко піддаються впливу групи і втягуються в злочинні дії.

3. Глибоке зміна сприйняття. Так, молоді люди з негативною самооцінкою насилу усвідомлюють, що роблять добрі вчинки, оскільки вважають себе не здатними до них.

В цілому слід зазначити, що в сучасній психології є певне протиріччя в даних з питання про завищення і заниженности самооцінки підлітків-правопорушників. Коли виникає така «тупикова» ситуація, в науці часто актуалізується потреба в розробці іншої концепції, якогось третього підходу, що має пояснювальну силу і знімає протиріччя.

На дану проблему і створилося протиріччя можна подивитися і з інших концептуальних позицій. Можна вважати, що головне в проблемі самооцінки підлітків-делинквентов полягає не в її завищення або заниженности, а в тому, що самооцінка у них, як правило, знаходиться в протиріччі з оцінкою соціуму, не відповідає зовнішній оцінці (батьків, педагогів, класу). У цьому плані оцінка завжди нижче самооцінки підлітка (навіть якщо остання досить адекватна). У цьому полягає пусковий механізм делінквентності, поштовх до асоціальної поведінки підлітка. Потреба в повазі, визнанні є однією з найважливіших потреб особистості. У деяких концепціях особистості вона відноситься до базових, фундаментальних потреб (наприклад, у А. Маслоу). Блокування реалізації цієї потреби автор концепції загального адаптаційного синдрому Г. Сельє розглядає в якості потужного чинника дистресу. У зв'язку з цим він підкреслює, що людина потребує визнання, він не може винести постійних претензій, тому що це більше всіх інших стресорів негативно впливає на будь-яку діяльність. Очевидно, все сказане справедливо для особистості підлітка-юнака навіть більшою мірою, ніж для дорослих, з урахуванням характерного для цього віку кризи ідентичності і гострого його переживання.

В умовах, коли самооцінка підлітка не знаходить опори в соціумі, коли його оцінка іншими постійно низька в порівнянні з самооцінкою, коли постійно блокується реалізація однієї з фундаментальних потреб - потреби в повазі - розвивається різке відчуття особистісного дискомфорту. Особистість не може постійно перебувати в стані гострого дискомфорту і дистресу, підліток не може не шукати виходу з ситуації, що склалася. Його самооцінка повинна знайти адекватну опору в соціальному просторі. Одним з поширених шляхів вирішення цієї проблеми є перехід підлітка в групу, в якій оцінка оточуючими його особистості буде адекватна самооцінці або навіть буде її перевершувати. У даній групі підлітка цінують (це підтверджується постійно вербально і невербально), що призводить до задоволення потреби в повазі, а отже, і до стану задоволеності, комфорту від приналежності до групи.

Самооцінка підлітка, таким чином, нарешті отримує адекватну опору в просторі зовнішніх соціальних оцінок особистості. Група, в яку переходить підліток, може мати різну орієнтацію, різні цінності. На жаль, дуже часто в новій неформальній групі, де підліток знаходить необхідну соціальну опору, домінуючою є контрнорматівная шкала цінностей. Як показують дослідження, контрнорматівность цінностей є характерною рисою груп підлітків-делинквентов. Однак описаний шлях протиріччя між самооцінкою і оцінкою може і не призводити до негативних наслідків. Це відбувається в тому випадку, коли підліток включається в неформальну групу, орієнтовану на нормативну шкалу цінностей. Даний механізм або концепція пускового механізму делинквентности дозволяє пояснити і те, чому терплять провал відчайдушні спроби педагогів і батьків вирвати підлітка з «нехорошою компанії». По суті, такі спроби апріорно приречені на провал, тому що за ними стоїть негативний психологічний наслідок для особистості - підлітка знову намагаються позбавити соціальної опори, включивши в неприйнятну і відторгається їм (а також, і навіть може бути в першу чергу, відкидає його) групу . Існує, отже, лише один ефективний шлях для вирішення цього психологічного протиріччя. Необхідно не просто намагатися вирвати підлітка з однієї групи, але треба «підставити» йому замість цієї асоціальної групи іншу групу - просоциальной орієнтації. Очевидно, зайве нагадувати при цьому, що дана нова група повинна бути такою, щоб самооцінка підлітка знаходила в ній адекватну опору у вигляді соціальної оцінки його особистості.

Розглянутий тут підхід пояснює й ті, здавалося б, парадоксальні факти, коли підліток завзято тримається за деяку асоціальну групу, хоча і займає в ній дуже низьке положення. У таких випадках дійсно перехід особистості до цієї групи не супроводжується підвищенням оцінки особистості групою. Однак приналежність до даної асоціальної групі дозволяє задовольнити потребу в зовнішньому підтвердженні самооцінки за рахунок підлітків, що не входять в групу. Працює модель: усередині групи - «шістка», але для сторонніх підлітків - «авторитет». У крайніх варіантах таке задоволення може досягатися і шляхом прояви агресії, що принижує і підкоряє інших підлітків - нечленів групи.




 Категорія свідомості в психології |  Категорія значення і свідомість |  Гіпотеза лінгвістичної відносності |  Розвиток індивідуальної свідомості |  визначення емоцій |  Подвійна природа емоцій |  форми емоцій |  функції емоцій |  Класифікація емоцій |  ОСОБИСТІСТЬ В ПСИХОЛОГІЇ |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати