На головну

Підбір педагогічних ситуацій та їх вирішення в період педагогічної практики.

1.  A) короткостроковому періоді;
  2.  F. ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАПУСК ДВИГУНА
  3.  I. Робочий період дорівнює періоду обертання
  4.  I. РАННІЙ ПЕРІОД феодалізму
  5.  I. Рішення логічних задач засобами алгебри логіки
  6.  II. Цивільне законодавство періоду громадянської війни та інтервенції
  7.  II. Робочий період більше періоду обертання

завдання:Опишіть педагогічні ситуації за алгоритмом:

1. Оцінка ситуації.

2. Прогнозування.

3. Рішення.

4. Використовуйте при оцінюванні, прогнозуванні та вирішенні методи виховання, форми виховання, стилі спілкування та управління.

Методична допомога до даного завдання!

педагогічна ситуація- Складова частина педагогічного процесу, педагогічна реалія, через яку інженер-педагог керує педагогічним процесом і педагогічною системою. Це згусток педагогічного процесу і педагогічної системи в їх часовому просторі. Значення педагогічних ситуацій величезна. Вони концентрують у собі всі переваги і недоліки педагогічного процесу і педагогічної системи в цілому. Вони відіграють значну роль у формуванні досвіду педагогічної діяльності. Будь-педагог повинен мати свій "архів" ситуацій, записаних на картках, в щоденнику. Цей архів дбайливо зберігається все життя, він становить професійне багатство будь-якого педагога.

Сутність будь-якої педагогічної ситуації полягає в наявності в ній протиріччя, його розвитку та дозволу. Тому, будь-яка ситуація по суті проблемна. Педагогічна ситуація завжди конкретна, може попередньо проектуватися або виникати стихійно в процесі проведення заняття, іспиту, екскурсії.

Класифікація педагогічних ситуацій:

1. За місцем виникнення і протікання (на уроці, поза, на вулиці, вдома, в гуртожитку, в майстернях і т. Д.);

2. За ступенем проективности (навмисно створені, природні, стихійні, спроектовані);

3. За ступенем оригінальності (стандартні, нестандартні, оригінальні);

4. За ступенем керованості (жорстко задані, некеровані, керовані);

5. За учасникам (студент-студент, студент-викладач і т. Д.);

6. За закладеним суперечностей (конфліктні, безконфліктні, критичні);

7. За змістом (навчальні, створювані з метою навчання): проблемні, політехнічні, виробничо-технічні.

Більшість ситуацій носить комунікабельний характер (ситуації спілкування).

8. За характером (дисциплінарні, міждисциплінарні, загальнонаукові).

Проблемна ситуація - ситуація, що породжує пізнавальну потребу внаслідок неможливості досягти мети за допомогою вже наявних знань і вироблених способів дії.

Приклад розбору педагогічної ситуації.

привітання вчителя з днем ??народження

11-й клас. Учні вітають свою вчительку літератури і одночасно класну керівницю з днем ??народження, дарують їй квіти і подарунок, заздалегідь підготовлений батьківським комітетом. На таке привітання вчителька відповідає сухим «спасибі» і йде. Діти не зрозуміли такої реакції і вирішили з'ясувати, що сталося. Виявилося, що вчителька чекала зовсім іншого привітання - вона хотіла, щоб кожен її учень підійшов до неї, подарував якусь дрібницю і привітав її. Вона звинуватила дітей в неуважності і нелюбові і вирішила відмовитися від класного керівництва і викладання в цьому класі. Через якийсь час діти вирішили перед нею вибачитися. Вона прийняла їх вибачення, але на нормалізацію ситуації було витрачено багато навчальних годин. Відповідно, діти не отримали потрібних їм знань з деяких тем.

оцінка:

Учні проявили належну увагу по відношенню до своєї вчительки. Вони привітали її, хоча і не зобов'язані були це робити. Вчителька змішала свої особисті відносини з професійною діяльністю.

прогнозування:

Учні втратять повагу до своєї вчительки. Вони в випускному класі залишаться без належної підтримки класного керівника. Чи знизиться їх успішність з літератури.

Рішення:

Вчителю не слід так яскраво проявляти свої емоції. Не потрібно змішувати професійну діяльність і власні почуття. Їй потрібно більше уваги приділити навчанню дітей літературі, а з'ясування відносин залишити на позакласне час.

(Маша Л ,, 2-й курс)

Да-а ... Цікаво, хто тут повів себе по-дитячому: школярі або вчителька? ..

Взагалі-то, на мій погляд, ображатися на дітей за те, що привітали «Не так », не дуже правильно. Все ж діти намагалися ... Ну, а вже якщо вчитель незадоволений своїми учнями, то чи немає в цьому і його провини?

(Ірина Хоменко)

Приклади педагогічних ситуацій.

1. Учитель запрошує до дошки учня, просить повернутися його обличчям до класу, а сам, стоячи зліва від учня, ставить йому запитання. Міфологічно передбачається, що клас всіляко зацікавлений в тому, щоб слухати відповідь учня. Далі учень біля дошки починає кидатися між необхідністю з точки зору етикету відповідати тому, хто задає питання, і дивитися на нього і одночасно намагатися дивитися в очі всьому класу.

2. "Ви знаєте, - каже вчителька, - у мене просто не вистачає сил дотягнути до кінця п'ятий і шостий уроки. Я так вимотують, що доводиться ставити учням самостійну роботу або яке-небудь нікчемне переписування, і хоча мені соромно від цього, але що робити, я просто не знаю ".

3. Я п'ятий рік працюю в школі. У школі працює і моя дружина. У 10 "А" класі ось уже півроку учениця Ліза К. відмовляється відповідати на уроці і виконувати будь-які завдання, які я спеціально для неї готую. З інших предметів у неї все в порядку. Коли я приходжу до неї додому поговорити з нею і з батьками, вона демонстративно встає і йде, незважаючи на протести батьків. Дружина вважає, що дівчинка закохана в мене, але мені від цього не легше, тим більше що на мене багато старшокласниці стали дивитися "якось дивно.

4. Будь-яка спроба вчительки, що викладає історію в 5-7-х класах, домогтися, щоб учні слухали пояснення, виконували завдання, реагували на виставляються нею оцінки, ні до чого не призводить. Вчителька перечитала гору літератури, радилася з усіма, з ким тільки можна, в тому числі зі шкільним психологом, але змінити нічого не вдається. Вчителька відвідала безліч уроків у корифеїв, але зрозуміти, чому і як їм вдається захопити дітей, знайти зніми контакт, їй так і не вдалося.

5. Учень 9-го класу Слава К. розповів вчительці страшну таємницю, взявши з неї чесне слово, що вона ніколи і нікому не розповість про те, що вона від нього почула. Йшлося про дуже серйозне кримінальному злочині, а також про те, що кримінальна група змушує підлітка йти цим шляхом далі. Учень запевнив, що, якщо вона зробить якісь необережні рухи, її просто вб'ють. Вчителька в жаху.

6. Вчителька вивезла восьмикласників за місто, в ліс. Спочатку хлопці бігали, кричали, кидалися шишками і гілками, потім сіли, поклавши голови на рюкзаки і сумки, і замовкли. Робити що-небудь, рухатися, говорити їм вже не хотілося. Повернувшись, вони скаржилися на нудьгу і марно втрачений час. Що потрібно було робити, щоб розворушити їх, чим зацікавити?

7. Вчителі довго готували, разом з учнівським активом, предметний вечір з літератури, але на цей вечір ніхто з учнів не з'явився, незважаючи на оголошення, видані кожному запрошення, привабливу тему вечора.

8. У школі з'явився вчитель, який раз на тиждень веде якийсь спецкурс без оцінок. Уроки у нього проходять весело, розкуто, діти отримують задоволення, домашні завдання робити не потрібно. У школі тільки й розмов, що про це вчителя. Діти від нього без розуму, всі інші вчителі зблякли і втратили свій авторитет. Учні ставлять методи цього педагога в приклад і зневажливо ставляться до виконання домашніх завдань з інших предметів.

9. Восьмикласники домовилися ігнорувати класні години та замість цього збираються майже всім класом у кого-небудь будинку і за спеціальною домовленістю, підготувавшись заздалегідь, ведуть розмови про всяких цікавих справах, події, відкриття, а потім п'ють чай і каву або фанту і колу і танцюють . Свого класного керівника вони на ці бенкети не запрошують, але батьки розповіли про це вчителю, і він задумався ...

10. У дитини середні здібності, але сім'я поставила за мету зробити з нього вундеркінда. Весь його день розписаний по хвилинах, мати, батько, бабуся і дідусь визначили його в різні гуртки та секції. Уроки його змушують робити по 5-6 годин на день, лають за всяку промах. Влітку на дачі дитина повинна читати позапрограмний класику, слухати годинами серйозну музику, вчити вірші великих поетів, коли приходять гості, хлопчик повинен показувати їм свої таланти.

11. Учитель десь розкопав анкету з такими питаннями:

-Ким Б ти хотів бути? - Більшість учнів 9-го класу відповіло: Не знаю.

-Що Головне в житті? - Учні відповіли: Гроші.

-Навіщо Потрібно вчитися? - Відповідь: Щоб не приставали батьки.

Відповіді учнів вразили педагога, і він вирішив, що треба щось робити. Але що?

12. Дівчинка закохалася в однокласника, він начебто спочатку відповів їй

взаємністю, але потім став самостверджуватися за її рахунок, знущаючись і потішаючись над нею.

13. Учитель випробував всі способи загасити іскру цікавості у одного допитливого хлопчика: і батьків викликав, і до директора водив, - а він знай собі на кожному уроці сидить з піднятою рукою і норовить такі питання задати, відповідей на які немає в шкільних підручниках.

14. Учитель з'ясував, що в учнів 10-го класу щотижня проводиться в середньому три заліку, дві контрольні роботи, три усних опитування на людину. Учні також повинні прочитати, законспектувати або вивчити 150 сторінок найрізноманітніших завдань в тиждень. Учитель вирішив виправити ситуацію. Чим закінчилася ця історія, спробуйте припустити.

15. У жовтні в 9 "Б 'класі класний журнал був підмінений іншим, в який хтось вписав всі тексти, змінивши лише оцінки учнів дивним чином: всі оцінки занижені на один-два бали.

(З Рибакова М. М. Конфлікти і взаємодія в педагогічному процесі. - М., 1994)

ОРГАНІЗАЦІЯ |  ПСКОВ, 2008 |  ВСТУП |  Пояснювальна записка З ОРГАНІЗАЦІЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ СТУДЕНТІВ IV КУРСУ. |  ЗА ОСНОВНИМИ РОЗДІЛІВ. |  ПЕРЕЛІК ФОРМ І МЕТОДІВ самостійної роботи І Методичні вказівки СТУДЕНТАМ З ПІДГОТОВКИ ЗАВДАНЬ ПО ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИЦІ. |  Орієнтовна програма аналізу виховного процесу у класі. |  Цілі і завдання виховної діяльності. |  Здійснення діяльнісного підходу орієнтує виховну роботу на організацію різної діяльності. |  Методика незакінчених пропозицій |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати