загрузка...
загрузка...
На головну

квадрат Малевича

1.  VIII. Перевірка статистичних гіпотез, критерій Хі-квадрат
  2.  Б) Діагоналі квадратної матриці
  3.  Білінійна і квадратична форми
  4.  В) Пірсонни? ?2 (хі-квадрат) келісім крітерійі
  5.  Вертикальний квадрат.
  6.  Горизонтальний квадрат.
  7.  Графік квадратичної, кубічної функції

<...> Скільки років (десятиліть!) В чергах, а ось адже не звикли, і слабкі нам, не можемо, не в силах ми стояти, дихаючи в потилицю один одному і тихо перетаптиваясь. І не про нас думку, що в нудні хвилини стояння, як вчора, так і сьогодні, в нас відбувається найважливіша в житті: душа живе.

Зрозуміло, ми знаємо (чули), що дух дихає, де хоче. (Євангеліє.) Або ще крутіше: духовне в людині відбувається всюди і скрізь - або ніде. (Східні мотиви.) Нас гріє, нам з цим тепло - ми можемо міркувати про це і навіть погодитися з цим, але не жити з цим. На жаль. На жаль, нам потрібна перспектива; приманка, нагорода, мета, світло в кінці тунелю і, по можливості, скоріше. У цьому, і ні в чому іншому, наше життя. В цьому наша невосточная суть: нам подавай майбутнє! .. Тому-то чорний квадрат Малевича - геніальний; це стоп; це як раз для нас і наших квапливих душ, це удар і грандіозне гальмування.

Я не раз думав про чарівність полотна. Чорна пляма в рамі - зовсім не оксамитова і не тихо (тихенько) відкрита тверезого оці беззоряна ніч. Немає там оксамиту. Ні мороку. Але зате є тонкі невидимі павутинки-нитки. Глянцеві прожилки. (Я б сказав, павутина світла, якби нитки на чорному хоч трохи реально світилися.) І безсумнівно, що десь за кадром місяць. У відсутності місяця весь ефект. У цьому і сила, і пристрасть ночі, настільки опукло випирає до нас з квадратного чорного полотна.

Малевич в 20-ті роки стояв одного разу в довгій черзі до відчуття повного в ній розчинення. Відсутність майбутнього в ім'я призупинити сьогодення, це і є черга, її ідея, це і є нірвана однієї-єдиної (можна чорної) фарби. Малевич, як відомо, стояв в найпершій російської черзі (черга за олією), я стояв - в одній з останніх (за цукром). Черга в обох випадках була невелика, хвилин на десять-п'ятнадцять, інакше можна просто звихнутися. Зате - історична перекличка високого смирення. Крок за кроком, так і бути, стоїш і тупцюєш, вжитий у людях, нічим не виділено, всіма прихований. І, як равлик, саму трохи рухаєшся, ворушишся, не помер. Моє "я" відпочивало. Ось тільки сварка, помалу в черзі назрівали, раптом спалахнула від мене буквально в двох кроках. Якийсь мужик в кепці прилип до нашого стояння, чи то пак до нашої черги з боку - втиснувся. Його, зрозуміло, стали негайно гнати геть. "... Стояв за цим громадянином! Стояв! Стояв! От нехай він вам скаже!" - Мужик в кепці тикав пальцем в мене. А я, весь в собі, мовчав.

Мовчання і призвело до того, що до мене стали раптом звертатися як до нейтрально-чесному свідку: "От нехай він скаже, нехай він підтвердить! Не було тебе в черзі! Не було! .." - "Він що хочеш скаже, тому що він тебе боїться, зрозумів? А ось я тебе не боюся! я тебе щас! .. "- і червоний сухуватий кулак потягнувся прямо до фізіономії. Але і сама фізіономія розлюченого старого була теж красна, спітнілі, а перший його крик - як сигнал! Сварка негайно переросла в штовханину, в некровавую крикливу бійку. І тут як тут, немов чекали (нудьгували), з-за рогу вискочила міліція і "замела" разом чоловік сім, мене в тому числі. Старшина, два рослих міліціонера, та ще були дружинники - ось тут дружинники і з'явилися, вискочили їм в підмогу.

Ймовірно, мене не могли не забрати, так як в момент "замітання" люди черзі, не стільки билися, скільки штовхали і штовхають один одного, все ще вказували на мене пальцями: "Не винен я. Ось він, ось він нехай скаже !. . - що було навіть комічно. Чи не сумнівалися вони, що він (чи то пак я, мовчальник) розповість тепер всю правду. в "воронці", в який нас позатолкалі, їх дебільні крики тривали.

- Ось він підтвердить, ось побачите! ..

Коли виводили з "воронка, виявилося, що міліціонери нами вже не цікавляться; менти злиняли. Нас вели ті, кому вже змолоду хочеться відчути якщо не влада, то хоч смак, присмак влади. Молоді і добровільні - дружинники. Хлопці з міцними особами." Давай, давай, непотріб! "- весело кричав один з них (з червоною пов'язкою і з великим значком на куртці - ймовірно, старший). Він хамив граючи. Але, якщо про мене, я все ще був мовчазний і нічим не відрізняється, а чергу, семеро нас, як за інерцією мене зберігала.

Старший нас і обробляв на вихід, Чи то пак допитував. Років тридцяти, не зовсім вже юний, м'язистий, мордатий і симпатичний, з приємною силою в грубуватому особі. Ямочка на підборідді. Сама процедура проста - старший велів чергового із затриманих сісти за стіл, крутив у руках його документ (якщо той був) і мовчки дивився в очі. Людина сама починав бідкатися, скаржитися, запевняти, що його чекають, хвилюються будинку. Тут старший, означивши штраф, його відпускав.

Мати його, але ж і бійки-то не було - хтось когось штовхнув, зачепив ніс, дрібниця, мелочовку, проте старший (він навіть не мент) мав в дріб'язкову цю хвилину владою: можливістю посмикати тебе, а то і засадити на годину-дві за ґрати. Присмак влади, і так близько решітка, адже це майже спокуса. Могло піти що завгодно. Чи не недбале "що завгодно, а, навпаки, різноманітне, московське" що завгодно "- непрогнозований і строкате, як сміття, як вуличне життя.

Питали за три людини від мене - я все ще був не відрізняється.

Лише трохи холоділо всередині, в шлунку, від можливо майбутнього мені приниження. (Як піде. Приниження могло ж і не статися.)

- ... Хто ви? Документи? .. Чому виявилися в бійці?

- Чи не бився я.

- Ти не бився, і він не бився. А у потерпілого вся пика в крові!

- Чи не бив я. Штовхнули його.

- Хто штовхнув? ..

Здоровенний мордатий дружинник питав одного за іншим, ще не моя черга.

Я згадав, як боялася, як шалено боялася потрапити в міліцію Вероніка (хоча реально мілягі відрядження, споювати її, були страшніше, мерзенні ментів). Я посилено думав про неї. Пов'язувати в одне втрату любові і посилилася вразливість - справа очевидне. Це знали завжди. Знав і я. Заспокоював, мовляв, що мені до Вероничка, можу цілком обійтися без. Є навіть і плюси. У всякому разі не стрибає тиск. Ні дзвону в потилиці від вуха до вуха. Ні томління. Чи не болить праве око. Багато-багато переваг. Вероніка - це вже просто пам'ять. Були ж і інші.

Відволікав себе (а серце, знай, подстукивать), крок за кроком, все ближче до попиту - до столу, де цей здоровенний малий.

-... І ви теж, звичайно, нікого не били, нікого не вдарили? - І посміхається. (До мене залишався ще один чоловік.) Чи не витримати мені цієї його посмішка. Я подумав, що, якщо не під силу, я пас, я мовчу - я просто здамся: схилю напівсивий голову до столу (або уткнемся собі в коліна). Затисну руками віскі і мовчки опущу голову. Та й навіщо йому я, що годиться в батьки, худий, з голодними очима? Злегка посміються, злегка принизять - тільки і всього, нехай потішить себе.

Я як би вселяв (телепатіровал) йому, щоб він залишив мене в спокої, коли дійде моя черга.

- ... Що ж, рідний, ти так трясешься? Трусца бере? А в черзі ви все, мабуть, хоробрі! - Посміювався мордатий. Запитуємо стариган (до мене все ще залишався один чоловік) кивав і по-собачому, в лад з життям, підтакував: так, ми такі. Так, боягузливі ...

- Що з нас взяти. Черга і є черга, - вдало закінчив стариган раптом.

Але сидить за столом старший (виклав лікті на стіл, сидів привільно) сказав йому теж вдало і з усмішкою:

- Як що взяти - а штраф!

Запитуємо стариган затрусився осиковим листом. Ціни вже підскочили. (Гроші вже ввергали в жах - в більший жах, ніж він був на ділі.)

- Що ви! що ви, вашу мать! ..

- Ось тобі й мати! Раз в черзі стоїш, значить, грошики маєш <...>.

Євгеній Онєгін |  Герой нашого часу |  Сорочинський ярмарок |  Ф. І. Тютчев |  Обломов |  Ф. М. Достоєвський |  Скрипка і трошки нервово |  Грег-Трімунтан |  А. Платонов |  Червона корона |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати