загрузка...
загрузка...
На головну

Ф. М. Достоєвський

1.  Достоєвський Ф. М. Літературна спадщина. Невиданий Достоєвський. М., 1971. С. 417.
  2.  Достоєвський Ф. М. Літературна спадщина. Невиданий Достоєвський. М., 1971. С. 417.
  3.  Достоєвський Ф. М. Письма. М., 1959. Т. 4. С. 136.
  4.  Достоєвський Ф. М. Письма. М., 1959. Т. 4. С. 136.
  5.  Достоєвський Ф. М. Повне зібрання творів. СПб., 1911-1918. Т. XIX. С. 77.
  6.  Достоєвський Ф. М. Повне зібрання творів. СПб., 1911-1918. Т. XIX. С. 77.
  7.  РОСІЙСЬКА Філософсько-ЕТИЧНА ДУМКА. Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ

ідіот

<...> - Ну, так слухай же, Ганя, я хочу на твою душу в останній раз подивитися; ти мене сам цілі три місяці мучив; тепер моя черга. Бачиш ти цю пачку, в ній сто тисяч! Ось я її зараз кину в камін, в вогонь, ось при всіх, всі свідки! Як тільки вогонь охопить її всю, - лізь в камін, але тільки без рукавичок, з голими руками, і рукава відверни, і тягни пачку з вогню! Витягнеш - твоя, всі сто тисяч твої! Крапельку тільки пальчики припікати, - але ж сто тисяч, подумай! Чи довго вихопити! А я на душу твою помилуюся, як ти за моїми грошима в вогонь полізеш. Всі свідки, що пачка буде твоя! А чи не полізеш, так і згорить; нікого не пущу. Геть! Всі геть! Мої гроші! Я їх за ніч у Рогожина взяла. Мої гроші, Рогожин? - Твої, радість! Твої, королева! - Ну, так все геть, що хочу, те й роблю! Не заважати! Фердищенко, поправте вогонь! - Настасья Пилипівна, руки не піднімаються! - Відповідав приголомшений Фердищенко.- Е-ех! - Крикнула Настасья Пилипівна, схопила камінні щипці, розгребла два тліли поліна, і як тільки спалахнув вогонь, кинула на нього пачку. Крик пролунав кругом; багато хто навіть перекрестілісь.- З глузду з'їхала, з глузду з'їхала! - Кричали кругом.- Чи не ... не ... зв'язати нам її? - Шепнув генерал Птіцина: - або не послати ... З розуму адже зійшла, адже зійшла? З'їхала? - Н-ні, це, можливо, не зовсім божевілля, - прошепотів блідий як хустку і тремтячий Птіцин, не в силах відвести очей своїх від затлевшейся пачки. <...> 1868Л. Н. Толстой Війна і мир <...> «Так, тут, в цьому лісі був цей дуб, з яким ми були згодні», подумав князь Андрій. «Та де він», подумав знову князь Андрій, дивлячись на ліву сторону дороги і сам того не знаючи, не впізнаючи його, милувався тим дубом, якого він шукав. Старий дуб, весь перетворений, розкинувшись шатром соковитою, темної зелені, млів, трохи гойдаючись в променях вечірнього сонця. Ні кострубатих пальців, ні болячок, ні старого недовіри і горя, - нічого не було видно. Крізь жорстку, столітню кору пробилися без сучків соковиті, молоде листя, так що вірити не можна було, що цей старий зробив їх. «Так, це той самий дуб», подумав князь Андрій, і на нього раптом знайшло безпричинне, весняне почуття радості і оновлення . Всі кращі хвилини його життя раптом в один і той же час згадалися йому. І Аустерліц з високим небом, і мертве, докірливе обличчя дружини, і П'єр на поромі, і дівчинка, схвильована красою ночі, і ця ніч, і місяць, - і все це раптом згадалося йому. «Ні, життя не скінчилося в 31 рік» , раптом остаточно, безперервної вирішив князь Андрій. «Мало того, що я знаю все те, що є в мені, треба, щоб і всі знали це: і П'єр, і ця дівчинка, яка хотіла полетіти в небо, треба, щоб всі знали мене, щоб не для одного мене йшло моє життя, щоб не жили вони так незалежно від мого життя, щоб на всіх вона відбивалася і щоб усі вони жили зі мною разом! »<...> 1869А. П. Чехов Студент<...> Він озирнувся. Одинокий вогонь спокійно блимав в темряві, і біля нього вже не було видно людей. Студент знову подумав, що якщо Василиса заплакала, а її дочка зніяковіла, то, очевидно, те, про що він тільки що розповідав, що відбувалося дев'ятнадцять століть тому, має відношення до цього - до обом жінкам і, ймовірно, до цієї пустельної селі, до нього самого, до всіх людей. Якщо стара заплакала, то не тому, що він вміє зворушливо розповідати, а тому, що Петро їй близький, і тому, що вона всім своїм єством зацікавлена ??в тому, що відбувалося в душі Петра. І радість раптом захвилювалася в його душі, і він навіть зупинився на хвилину, щоб перевести дух. Минуле, думав він, пов'язане з цим безперервною ланцюгом подій, що випливали одне з іншого. І йому здавалося, що він тільки що бачив обидва кінці цього ланцюга: доторкнувся до одного кінця, як здригнувся інший. А коли він переправлявся на поромі через річку і потім, піднімаючись на гору, дивився на своє рідне село і на захід, де вузькою смугою світилася холодна багряна зоря, то думав про те, що правда і краса, які направляли людське життя там, в саду і у дворі первосвященика, тривали безперервно до цього дня і, мабуть, завжди складали головне в людському житті і взагалі на землі; і почуття молодості, здоров'я, сили, - йому було лише 22 роки, - і невимовно солодке очікування щастя, невідомого, таємничого щастя опановували їм мало-помалу, і життя здавалося йому чудовою, чудовою і повної високого сенсу.А. П. Чехов Чайка<...> Треплев. Я мав підлість вбити сьогодні цю чайку. Кладу у ваших ніг.Ніна. Що з вами? (Піднімає чайку і дивиться на неї.)Треплев (Після паузи). Скоро таким же чином я вб'ю самого себе.Ніна. Я вас не впізнаю.Треплев. Так, після того, як я перестав впізнавати вас. Ви змінилися до мене, ваш погляд холодний, моя присутність обмежує вас.Ніна. Останнім часом ви стали дратівливі, висловлюєтеся все незрозуміло, якимись символами. І ось ця чайка теж, мабуть, символ, але, вибачте, я не розумію ... (Кладе чайку на лаву.) Я дуже проста, щоб розуміти вас.Треплев. Це почалося з того вечора, коли так безглуздо провалилася моя п'єса. Жінки не прощають неуспіху. Я все спалив, все до останнього клаптика. Якби ви знали, як я нещасливий! Ваше охолодження страшно, неймовірно, точно я прокинувся і бачу ось, ніби це озеро раптом висохло або витекло в землю. Ви тільки що сказали, що ви занадто прості, щоб розуміти мене. О, що тут розуміти ?! П'єса не сподобалася, ви зневажаєте моє натхнення, вже вважаєте мене пересічним, нікчемним, яких багато ... (тупнувши ногою.) Як це я добре розумію, як розумію! У мене в мозку точно цвях, будь він проклятий разом з моїм самолюбством, яке ссе мою кров, смокче, як змія ... (Побачивши Тригоріна, який йде, читаючи книжку.) Ось йде істинний талант; ступає, як Гамлет, і теж з книжкою. (Дражнить.) «Слова, слова, слова ...» Це сонце ще не підійшло до вас, а ви вже посміхаєтеся, погляд ваш розтанув в його променях. Чи не заважатиму вам. (Виходить швидко.) <...> 1896А. Блок

Входжу я в темні храми,

Роблю бідний обряд.

Там чекаю я Прекрасної Дами

У мерцаньи червоних лампад.

В тіні у високої колони

Тремчу від скрипу дверей.

А межи очі мені дивиться, осяяний,

Тільки образ, лише сон про Неї.

О, я звик до цих риз

Великої Вічної Дружини!

Високо біжать по карнизах

Посмішки, казки і сни.

О, Свята, як ласкаві свічки,

Як втішні Твої риси!

Мені не чутні ні подихи, ні мови,

Але я вірю: Мила - Ти.

25 жовтня 1902

Приклад лінгвістичного аналізу |  Методика навчання літературі |  приклад відповіді |  КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ВІДПОВІДІ СТУДЕНТА |  Методичні рекомендації щодо ВИКОНАННЯ ТА ЗАХИСТУ ВКР |  КАПЛИЦЯ |  Євгеній Онєгін |  Герой нашого часу |  Сорочинський ярмарок |  Ф. І. Тютчев |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати