Головна

глава 16

  1.  Pound; i і Глава 4. Вимірювання інтелекту
  2.  TC. Глава 5. Особистісні опитувальники
  3.  Акциз глава 22 (статті 179-206) НК РФ.
  4.  Б. Сатана як глава бісів
  5.  Березовський як глава «сім'ї».
  6.  Військові - найсерйозніша глава
  7.  Глава 0. МАГІЧНИЙ КРИСТАЛ

Між моєю правою рукою і револьвером було не більше тридцяти сантиметрів.

Ніколи в житті нічого не знаходилося від мене далі, ніж мій револьвер, нічого не здавалося настільки недосяжним. Я тягнула руку нескінченно. Я ні про що не думала, тільки відчувала нескінченність, і серце моє шалено калатало об прути грудної клітини. Кров ударила в голову і нестерпно тиснула на вуха. Кожен мускул, кожне сухожилля тіла напружилися, застигли, завмерли від жаху. В кімнаті було темно, хоч око коли.

У вухах задзвенів металевий голос, важка рука натиснула на губи. Я закивала. Я закивала, щоб він зрозумів - я не буду кричати.

Ніж у горла здавався величезним, як мачете. Ліжко накренився вправо, і я на мить осліпла. Коли очі мої звикли до світла лампи, я глянула на нього - і у мене перехопило подих.

Я не могла ні дихнути, ні поворухнутися. Тіло обмацувати холодну, крижане лезо ножа.

Особа вбивці було білим, приплюснутим через натягнутого на голову світлого панчохи. Для очей були прорізи. З цих сліпих щілин сочилася льодова душу ненависть. Він важко дихав, і на місці рота при кожному вдиху з'являвся темний провал, а на видиху нейлонова плівка пульсувала. Жахливе, нелюдське обличчя відокремлювали від мене лічені сантиметри.

- Тільки пікні - горло переріжу.

Думки розсипалися, розлетілись, як пилок під вітром. Люсі. Губи мої оніміли під важкої долонею і почали кровоточити. Люсі, тільки не прокидайся. Рука, притиснута до мого рота, викачувала з мене енергію. Мені недовго залишилося жити.

Ні. Ти не хочеш цього робити. Ти не повинен цього робити.

Я людина, як твоя мати, як твоя сестра. Ти цього не зробиш. Я людина, як і ти. Я можу тобі про дещо розповісти. Наприклад, про хід слідства. Про те, що відомо поліції. Тобі буде цікаво.

Ні. Я людина. Людина! Я можу з тобою поговорити. Дозволь мені поговорити з тобою!

Уривки фраз, невимовних, непотрібних. Мовчання опустило грати, зачинив на засуви. Будь ласка, не чіпай мене. Заради Бога, не чини мені шкоди.

Мені необхідно було змусити його прибрати руку, поговорити зі мною.

Я спробувала розслабитися. Почасти у мене вийшло: тіло стало податливі, і вбивця це відчув.

Він прибрав руку з мого рота, і я обережно проковтнув.

Темно-синій комбінезон. Комір потемнів від поту, під пахвами теж намітилися напівкруглі розлучення. Рука, в якій маніяк тримав притиснутий до мого горла ніж, була в прозорій хірургічної рукавичці. Запах гуми бив в ніздрі. Запах вбивці - теж.

Цей комбінезон я бачила в лабораторії у Бетті. Цей нудотний аромат вдарив мені в мозок, коли Марино відкрив пластиковий пакет ...

«Цей запах Петерсен відчув тоді в спальні?» В голові крутилася стара плівка. Марино наставив на мене вказівний палець і підморгнув: «Так, чорт мене забирай!»

Розпростертий на лабораторному столі комбінезон приблизно п'ятдесят шостого розміру з вирізаними з штанин шматками тканини, просоченої кров'ю ...

Вбивця важко дихав.

- Благаю вас! - Ледь чутно промовила я.

- Заткнись!

- Я можу вам розповісти ...

- Заткнись! - Рука стиснула мені щелепи, даючи зрозуміти, що в стані розчавити їх, як яєчну шкаралупу.

Вбивця нишпорив очима по кімнаті. Погляд його зупинився на жалюзі, точніше, на шнурах. Я дивилася, як він прикидає, чи підійдуть шнури. Я знала, для чого вони йому. Через кілька секунд вбивця перевів погляд на провід від настільної лампи. Жестом фокусника витягнув з кишені щось біле і заткнув мені рота, прибравши з горла ніж.

Шия горіла і не поверталася. Лицьові м'язи скам'яніли. Я намагалася виплюнути кляп, пхали його мовою, стежачи, щоб вбивця не помітив моїх намірів, і ризикуючи захлинутися власною слиною.

У будинку стояла мертва тиша. У вухах клекотіла кров. Господи, зроби так, щоб Люсі не прокинулась.

Попередні жертви підпорядковувалися наказам маніяка. Перед очима у мене стояли їх багряні мертві особи ...

Я спробувала пригадати все, що знала про злочинця, отримати якусь користь із цих відомостей. Ніж лежав в декількох сантиметрах від мене, поблискуючи в світлі лампи. Що, якщо штовхнути лампу? Вона впаде, розіб'ється ...

Я була по шию накрита ковдрою і не могла ні рукою, ні ногою дотягнутися до лампи. Я взагалі не могла поворухнутися. Якби вдалося звалити лампу, кімната поринула б у темряву ...

Тоді я нічого не побачу. А у маніяка ніж.

Я могла б спробувати заговорити йому зуби. Якби я могла вимовити бодай слово, я б урезонила маніяка.

У них були багряні особи, шнури врізалися їм в шиї ...

Всього тридцять сантиметрів. Ніколи нічого не знаходилося від мене далі, ніж мій револьвер.

Злочинець не знав про револьвері.

Він нервував, смикався. Схоже, він прийшов в замішання. Шия у нього почервоніла і змокла, він важко дихав.

Маніяк не дивився на мою подушку. Він оглядав кімнату, але не дивився на подушку.

- Тільки дерном! - Попередив він, рушивши моє горло вістрям ножа.

Я дивилася на нього широко розплющеними очима.

- Тобі сподобається, сучка. - Крижаний шепіт, здавалося, йшов з пекла. - Я дещо приберіг на десерт. - Біла плівка на місці рота переривчасто пульсувала. - Ти хотіла знати, як я це роблю? Спеціально для тебе я влаштую реаліті-шоу.

Цей голос мені явно знаком.

Моя права рука обережно просувалася. Де ж револьвер? Правіше або лівіше? А може, прямо під моїм потилицею? Я не могла згадати. Я не могла думати! Він зараз зріже шнури з жалюзі. Лампу він не зачепить: лампа - єдине джерело світла. Вимикач для люстри знаходиться біля дверей. Вбивця дивився на вимикач, що не задіяний у його страшному спектаклі.

Я просунула праву руку ще на два сантиметри.

Маніяк кинув на мене швидкий погляд, потім знову перевів очі на жалюзі.

Моя права рука була в мене на грудях, майже у правого плеча, під ковдрою.

Край матраца спружинив - це маніяк піднявся з ліжка. Плями у нього під пахвами стали ще більше - виродок взимку як миша.

Він дивився то на вимикач у двері, то на жалюзі і роздумував, що робити.

Все сталося дуже швидко. Я торкнулася холодної рукояті, я схопила револьвер, я скотилася на підлогу разом з ковдрою. Я звела курок і різко випросталася. Ноги заплуталися в ковдрі. Мені здалося, що всі ці події відбулися одночасно.

Я не могла згадати, що робила. Я не могла згадати, як я це робила. Можливо, я лише підпорядковувалася інстинкту. Палець був на курку. Руки так трусилися, що я ледь утримувала револьвер.

Я не пам'ятаю, як вистрілила.

Я тільки чула власний голос.

Я кричала на вбивцю:

- Ти, козел! Козел смердючий !!!

Я не могла зупинитися. Револьвер в моїх тремтячих руках теж трясся. Весь мій страх, вся моя лють виливалася в лайках, які, здавалося, вивергав хтось інший. Я кричала, щоб маніяк зняв маску.

Він застиг на ліжку. Я все зрозуміла. Вбивця був озброєний всього-на-всього складаним ножиком.

Він не зводив очей з револьвера.

- ВІДКРИЙ ОСОБА!

Вбивця повільно стягнув білу маску. Панчоха безшумно впав на підлогу ...

Раптово маніяк обернувся ...

Я кричала і натискала на курок. Спалахи, дзвін розбитого скла, бог знає що ще ...

Я немов з глузду з'їхала. Навколишнє обстановка розкололася на окремі предмети. У руці маніяка блиснув ніж. В наступний момент виродок гепнувся на підлогу, зачепивши дріт лампи. Почувся чийсь голос. В кімнаті стало темно.

За дверима хтось кричав як божевільний:

- Де в цьому чортовому будинку вимикач?

 * * *

Я повинна була це зробити.

Обов'язково.

Ніколи нічого мені так не хотілося, як натиснути на курок.

Я хотіла тільки одного: вистрілити маніякові в саме серце і щоб в дірку проходив кулак.

Ми сперечалися вже хвилин п'ять. Марино стверджував, що все відбулося зовсім не так, як я розповіла.

- Та я увірвався в будинок, тільки-но побачив, що відморозок лізе до вас у вікно. Док, не міг він бути у вас в спальні довше тридцяти секунд. Я ж майже відразу його наздогнав. І ніякої гармати ви в руках не тримали. Ви намагалися її дістати і скотилися з ліжка, а тут якраз увірвався я і витрусив гада з його черевик сорок останнього розміру.

Ми сиділи в моєму кабінеті. Був ранок понеділка. Я не могла згадати, що робила в попередні два дні - як ніби провела цей час під водою або на іншій планеті.

Нехай Марино каже що хоче. Я-то твердо знала: маніяк був у мене на мушці, коли доблесний сержант увірвався в спальню і випустив в нього чотири кулі зі свого револьвера. Я не стала перевіряти пульс. Я не намагалася зупинити кров. Я просто сиділа на підлозі, в ковдрі, револьвер лежав у мене на колінах, а сльози лилися в три струмка. І тільки тоді до мене дійшло.

Мій револьвер був не заряджений.

Напередодні я відчувала себе такою пригніченою, такий розбитою, що забула його зарядити. Патрони лежали в комоді під чаркою светрів - там Люсі не стала б їх шукати.

І все ж злочинець був мертвий.

Він впав долілиць і зачепився за килим.

- Маніяк і не думав знімати маску, - говорив Марино. - Пам'ять, док, любить виробляти такі штуки. Я сам украв з нього смердючий панчіх, коли увірвалися Снід і Ріггі. Але козел до того моменту вже відкинув копита.

Він був зовсім хлопчиськом.

Майже пацан - одутле бліде обличчя, кучеряве сальні безбарвне волосся. Над губою ледь пробивався пушок, теж сальний.

Мені ніколи не забути його очі. Вони нагадували скла, за якими замість душі - порожнеча. Темна гучна порожнеча - така ж була за вікнами, через які маніяк проникав в спальні одиноких жінок, попередньо почувши по телефону голоси майбутніх жертв.

- Мені пам'ятається, ніби він щось сказав, - прошепотіла я. - Ну, коли падав. Щойно? - Повагавшись, я запитала: - Чи це мені теж здалося?

- Ні, док, що не привиділося, - відповідав Марино. - Виродок-таки виголосив пару слів.

- Що він сказав? - Тремтячими пальцями я дістала сигарету з попільнички.

Марино натягнуто посміхнувся.

- Та то ж, чим закінчуються записи кожного «чорного ящика». Те ж саме, що говорять всі виродки, коли розуміють, що їм кранти. Він сказав: «Твою мать!»

Одна куля пробила аорту. Інша потрапила в лівий шлуночок серця. Третя прошила легке і застрягла в хребті. Четверта пройшла через м'які тканини, не зачепивши жодного життєво важливого органу, і розбила моє вікно.

Ні, розтин я не проводила - звіт склав мій заступник з Північного округу штату Віргінія. Напевно, я сама попросила його про це, хоча і не могла пригадати, коли і за яких обставин.

Я не читала останніх газет в повній впевненості, що будь-яка стаття про маніяка викличе нудоту. З мене вистачило і заголовка вчорашнього вечірнього випуску - я побачила його випадково, коли судорожно запихали опинилася на ганку газету в урну:

ДЕТЕКТИВ застрелив маніяк ПРЯМО У спальних головний судмедексперт

Чудненько. І що накажете думати громадськості? Хто був у мене в спальні о другій годині ночі - маніяк чи сержант Марино?

Чудненько.

Застрелений психопат виявився диспетчером Служби порятунку. Міська влада найняли його рік тому. Диспетчери Служби порятунку в Річмонді, як правило, цивільні, а не поліцейські. Маніяк працював у вечірню зміну, з вісімнадцятої години до півночі. Звали його Рой МакКоркл. Іноді він брав дзвінки по 911, іноді виконував обов'язки диспетчера - ось чому Марино дізнався голос на касеті, яку я прокрутила для нього по телефону. Сержант не сказав мені, що голос йому знаком. Однак так воно і було.

У п'ятницю ввечері МакКоркл не з'явився на роботу - нібито через хворобу. Він прикидався хворим з четверга, коли вийшла стаття Еббі. У колег МакКоркл не склалося про нього скільки-небудь певної думки. Їм подобалося, як молодий співробітник відповідає на дзвінки, його жарти завжди були вдалими. Диспетчери потішалися над МакКоркл через те, що він раз у раз бігає в туалет - буквально кожні півгодини. Він мив обличчя, руки, шию. Одного разу колега бачив, як МакКоркл, роздягнувшись до пояса, мився мочалкою.

Для диспетчерів закуповували борне мило.

МакКоркл був «звичайним хлопцем». Ніхто з товаришів по службі на перевірку уявлення не мав про те, що він за людина. Всі перебували в щасливій упевненості, що вечорами МакКоркл спілкується з привабливою блондинкою на ім'я Крісті. Природно, ніякої Крісті в природі не існувало. МакКоркл спілкувався з жінками виключно за допомогою ножа і зашморгу. У диспетчерській ні у кого в голові не вкладалося, що симпатяга Рой і є маніяк.

Очевидно, саме МакКоркл кілька років тому вбив трьох жінок в Бостоні і передмістях. Він тоді їздив на вантажівці, розвозив товари. У Бостон, наприклад, він доставляв курей на птахофабрику. Втім, прямих доказів у нас не було. Напевно, ми так ніколи і не дізнаємося, скільки жінок на всій території США замучив МакКоркл. Не виключено, що кілька десятків. Починав з підглядання, потім перейшов до зґвалтувань. Жодного разу не попався. Єдине його зіткнення з поліцією сталося через перевищення швидкості. МакКоркл відбувся штрафом.

Йому було всього двадцять сім.

МакКоркл, якщо вірити резюме, виявили в базі даних, змінив кілька професій - працював водієм вантажівки, диспетчером в телефонній компанії в Клівленді, листоношею і кур'єром, який доставляє букети, в Філадельфії.

У п'ятницю ввечері Маріно не виявив МакКоркл на роботі, але панікувати не став. З пів на дванадцяту доблесну сержант чергував під моїми вікнами, в кущах, надівши темно-синій формений комбінезон, який дозволяв йому розчинитися в ночі. Коли Марино увімкнув верхнє світло в моїй спальні і я побачила його у всій красі і збройним до зубів, жах паралізував мене, і кілька секунд я не могла зрозуміти, хто стоїть на порозі - маніяк чи поліцейський.

- Я тут подумав, - продовжував Марино, - ну, про Еббі Тернбулл ... Пам'ятаєте, ми тоді вирішили, що маніяк хотів помститися їй за статті і вбив Хенну помилково? Мені стало якось не по собі. Я прикинув, на яку ще жінку вилупок міг мати зуб. - Марино підняв на мене глибокодумний погляд.

Коли чорний «ягуар» сіл Еббі на «хвіст» і вона зателефонувала в 911, на її дзвінок відповів саме МакКоркл. Так він дізнався адресу Еббі. Може, він уже прикидав, що добре б її вбити, а може, вирішив зробити це, коли почув її голос і зрозумів, що це і є та сама журналістка. Тепер уже не впізнати.

Ми знали тільки, що всі п'ять жінок дзвонили в Службу порятунку. Петті Льюїс набрала 911 за два тижні до смерті, в четвер, о восьмій двадцять три вечори - вона хотіла повідомити, що за милю від її будинку після грози вийшов з ладу світлофор. Петті повела себе як відповідальна городянка. Вона хотіла запобігти можливій аварії. Вона боялася, як би хто-небудь не постраждав.

Сесіль Тайлер набрала дев'ятку замість четвірки. Просто помилилася номером.

Я ніколи не дзвонила в Службу порятунку.

Мені нема чого було це робити.

Мої телефон і адресу знаходилися в базі даних, тому що судмедексперти повинні мати можливість в будь-який момент, навіть після роботи і у вихідні, поговорити зі мною. Також в останні кілька тижнів я розмовляла з якимись диспетчерами, намагаючись зв'язатися з Марино. Одним з них міг виявитися МакКоркл. Тепер теж не впізнати напевно. Та й навіщо?

- Ваші фотографії були в газетах, ви мелькали в новинах, - продовжував Марино. - Ви ж проводили розтин по всіх справах - не дивно, що маніяк хотів знати, що вам відомо. Потім вийшла ця бодяга про неправильний обмін речовин. Маніяк зрозумів, що вам вдалося дещо з'ясувати. - Марино продовжував міряти кроками мій кабінет. - І ось тут він дозрів. У нього з'явилися особисті рахунки - ще б пак, якась лікарка буде зачіпати його чоловіче самолюбство, походжати щодо його мізків!

Але ж мені дійсно хтось дзвонив пізно ввечері ...

- У хлопця знесло дах. Він не хотів, щоб його вважали дауном. Він міркував приблизно так: «Ця сучка думає, що вона сильно розумна, розумніший за мене. Я їй покажу, хто з нас неповноцінний ».

Під халатом у мене був вовняний жакет. І халат, і жакет я застебнула аж до підборіддя. Мені ніяк не вдавалося зігрітися. Останні дві ночі я спала в одній кімнаті з Люсі. Свою спальню я збиралася повністю переобладнати. Або навіть взагалі продати будинок.

- Мабуть, стаття його добила. Бентон каже, це нам дуже допомогло, в тому сенсі що маніяк втратив пильність. Зате я втратив спокій. Пам'ятаєте?

Я неуважно кивнула.

- А хочете знати, якого хрена я очей не міг зімкнути?

Я глянула на Марино. Він поводився як хлопчисько, його прямо-таки розпирало від гордості. Моя роль, на думку доблесного сержанта, полягала в тому, щоб відчувати до нього подяку і захоплюватися його подвигами. Наприклад, тим, як він з цілих десяти кроків застрелив людину прямо у мене в спальні. У злочинця був ніж. Цікаво, що він збирався зробити з ножем - невже викинути?

- А я вам скажу. По-перше, мені дещо повідомили.

- Що? - Запитала я, пильно дивлячись на Марино.

- Наш прегарний Больц, - недбало почав доблесну сержант, струшуючи попіл, - був такий милий, що поділився зі мною своїми переживаннями, перш ніж звалити в відпустку. Він сказав, що переживає за вас ...

- За мене? - Не стрималася я.

- Так. Тому що якось увечері, коли він був у вас, біля будинку курсувала підозріла тачка. Проїхала з вимкненими фарами і зникла. Больц прямо місця собі не знаходив, боявся, що за вами стежить маніяк ...

- Це була Еббі! - Я розкололася, як ідіотка. - Вона хотіла мене про щось запитати, але побачила машину Білла і запанікувала.

Марино здивувався, якщо не сказати більше.

- Та й фіг би з нею. - Він знизав плечима. - Але ми-то засмикалися ...

Я мовчала, щоб не розридатися.

- Цього вистачило, щоб мене почало ковбасити. Я вже давно спостерігав за вашим будинком, ночами чергував у вас під вікнами. А тут з'являється чортова стаття про ДНК. І я подумав: паршивець напевно почав вистежувати доктора Скарпетта. Тепер від нього добра не жди. Ні, він не полізе в комп'ютер доктора - він нападе на неї.

- Ви мали рацію, - промовила я, відкашлявшись.

- А то!

Марино міг взяти маніяка живим. Ніхто, крім нас двох, ніколи про це не дізнається. Я нікому не скажу. Добре, що Марино вбив його. Я б сама з задоволенням продірявила виродка. Мабуть, тому мені і було настільки погано - адже якби я і спробувала вистрілити, у мене нічого не вийшло б. Мій револьвер виявився не заряджений. Максимум, що я могла зробити, - це натиснути на курок. Так, залишалося визнати: мені було паршиво тому, що я не змогла себе захистити, а дякувати Марино не хотіла.

А він продовжував просторікувати. Я вже ледве стримувалася, щоб не наговорити доблесному сержанту грубощів.

Раптом увійшов Вінг.

Помітивши невдоволений погляд Марино, асистент зніяковів. Руки він тримав в кишенях.

- Чи бачите, доктор Скарпетта, я розумію, зараз не самий відповідний момент. Ви ще не відійшли від цього жаху ...

- Я відійшла!

Очі у Вінг округлилися.

Я взяла на півтону нижче:

- Вибач, Вінг. Так, мені все ще паршиво. Я місця собі не знаходжу. Що ти хотів сказати?

Вінг витягнув з кишені матово-блакитних шовкових штанів пластиковий пакетик. У пакетику виявився недопалок сигарети «Бенсон енд Хеджес».

Вінг акуратно поклав його на мій блокнот.

Цікаво, до чого це він?

- Пам'ятаєте, я вас питав про спецуповноваженого, ну, курить він чи ні?

Я кивнула.

Марино занервував і став нетерпляче озиратися по сторонах.

- Є у мене друг, Патрік. Він працює бухгалтером в одній будівлі з Ембергі. Так ось, - Вінг густо почервонів, - ми з Патріком іноді разом їздимо обідати на його машині. А у Патріка місце на парковці за два ряди від машини спецуповноваженого. І ми раз у раз застаємо Ембергі за ... мм ...

- І за яким же заняттям ви його застав? - Тупо запитала я.

Вінг нахилився до мене і майже прошепотів:

- За курінням, доктор Скарпетта. Щоб мені провалитися! І до обіду, і після ми з Патріком сидимо у нього в машині, просто балакаємо, музику слухаємо, а спецуповноважений залазить в свій чорний «нью-Йоркер» і давай смолити. Він навіть попільнички не тримає, щоб ніхто не здогадався. І весь час озирається. Потім викидає бичок у вікно, знову озирається, пирскає в рот освіжувачем і гребе в офіс.

Вінг в замішанні втупився на мене.

Не дивно: я сміялася до сліз. Напевно, зі мною трапилася істерика. Я не могла зупинитися. Я плескала долонею по столу і витирала очі. Повинно бути, мій сміх луною відгукувався в коридорі.

Вінг теж засміявся, спочатку ніяково, нервово, потім розійшовся.

Марино дивився на нас як на даунів. Потім став робити відчайдушні спроби придушити посмішку. Нарешті викинув сигарету і теж заіржав.

Вінг ще намагався щось говорити.

- А фішка-то в тому, доктор Скарпетта, що я почекав, поки Ембергі докурив, зібрав бички і поніс прямо до Бетті в серологію.

- Що ти зробив? - Я перестала сміятися. - Ти відніс недопалки Бетті? Так ось навіщо ти позавчора до неї приходив ... Ви що, слину його вивчали? Але для чого?

- Щоб дізнатися його групу крові. У нього четверта група, доктор Скарпетта.

- О Боже!

Тепер все прояснилося. На предметних стеклах, що Вінг знайшов в морозильнику, була саме ця група крові.

Четверта група крові дуже рідкісна. Вона зустрічається лише у чотирьох відсотків населення.

- Мені це здалося підозрілим, - пояснив Вінг. - Я ж знаю, що Ембергі вас ненавидить. Він завжди так грубий з вами, доктор Скарпетта, просто шкода дивитися. Ось я і запитав Фреда ...

- Охоронця?

- Його. Я запитав Фреда, чи не бачив він кого в морзі - ну, того, кого там бути не повинно. А він і каже: «Бачив я одного піжони в понеділок ближче до вечора». Фред почав обхід, і тут йому закортіло в туалет. І ось коли він звідти вийшов, цей білий піжон якраз туди зайшов - в туалет, я маю на увазі. А в руках у піжони були якісь паперові пакети. Фред нічого не сказав, продовжив обхід.

- Це був Ембергі?

- Фред не пам'ятає. Він каже, для нього все білі на одну особу. Тільки цього типу Фред зазначив, бо у нього було гарне срібний перстень з великим блакитним каменем. Чи не першої молодості піжон, кістлявий і практично лисий.

- Так значить, Ембергі сам з себе взяв мазки? - Припустив Марино.

- Мазки були з рота, - згадала я. - І ніяких тілець Барра. Коротше, суцільні ігрек-хромосоми - прямі докази наявності члена.

- Коли ви називаєте речі своїми іменами, я просто тащусь, - посміхнувся Марино. - Стало бути, Ембергі возив тампонами у себе за щоками. Гаразд хоч не в дупі. Потім залишив мазки на предметних стеклах, наліпив ярлик - і вперед.

- Ярлик зі справи Лорі Петерсен, - знову перебила я, на цей раз з сумнівом в голосі.

- А потім Ембергі засунув все в морозильник, щоб ви вирішили, ніби у вас дах поїхав. Чорт, а може, він і в базу даних вліз? - Марино знову розсміявся. - Ось чудово! Тепер ми пріпремся його до стінки!

Злом бази даних стався швидше за все у вихідні, точніше, в ніч з п'ятниці на суботу. Уеслі зауважив на екрані команди в суботу вранці, коли приїхав за звітом про розтин МакКоркл. Хтось намагався відкрити файл зі справою Хенни Ярборо. З'ясувати хто, зрозуміло, не вдалося. Ми чекали, коли Уеслі отримає інформацію з телефонної компанії.

А я-то думала, що це МакКоркл в п'ятницю ввечері, перед тим як напасти на мене, вліз в комп'ютер.

- Якщо в базу даних проник Ембергі, - нагадала я, - то йому за це нічого не буде. Він має право. У нього є повноваження, щоб отримувати будь-які відомості. Ми не доведемо, що він змінив записи.

Ми дивилися на недопалок в пластиковому пакетику.

Підробка даних, обман ... Чи не забагато «повноважень» навіть для губернатора, тим більше для Ембергі? Кримінальна відповідальність - вона і в Африці кримінальна відповідальність. Але ось чи зможемо ми довести вину Ембергі?

Я встала і повісила халат на двері. Вдягла куртку, взяла зі стільця папку. Через двадцять хвилин мені потрібно було бути на засіданні суду, щоб дати свідчення у черговому вбивства.

Вінг і Марино проводили мене до ліфта. Двері відкрилися, і я увійшла в кабіну.

Уже з ліфта я послала чоловікам по повітряному поцілую.

 * * *

Через три дні ми з Люсі їхали в аеропорт. Дівчинка поверталася в Майамі. Я летіла з нею, і у мене були на те дві вагомі причини.

По-перше, я хотіла дізнатися, в якому стані перебуває Дороті після одруження зі своїм ілюстратором. По-друге, мені був потрібен відпустку.

Я збиралася з Люсі на узбережжі, в Еверглейдс, в «Мавпячі джунглі». Ми побачимо, як живуть морські риби і як семіноли полюють на алігаторів. Ми будемо милуватися заходом в Біскайській затоці і рожевими фламінго в Хайли. Ми візьмемо напрокат фільм «Заколот на" Баунті "», а потім купимо круїз на знаменитому кораблі в Бейсайд і станемо уявляти, ніби з нами пливе Марлон Брандо. Ми займаємося шопінгом в Коконат-Гроув, ми замовимо морського окуня, пиріг з лаймом і наїмося досхочу. Словом, ми будемо робити все, про що я мріяла в десять років.

Ми також обговоримо останні події. Люсі була шокована. Якимось дивом дівчинка прокинулася, тільки коли Марино почав стріляти. Однак Люсі знала: її тітку мало не вбили.

Люсі знала також, що вбивця проник в будинок через вікно в кабінеті, закрите і все-таки не замкнене - вона ж і забула його замкнути декількома днями раніше.

МакКоркл обрізав дроти сигналізації зовні, забрався в будинок через вікно на першому поверсі, пройшов в метрі від кімнати Люсі і безшумно піднявся по сходах. Звідки він дізнався, що моя спальня на другому поверсі?

Напевно стежив за моїм будинком - інші пояснення мені в голову не приходили.

Нам з Люсі було про що поговорити. Я потребувала цього розмові не менше, ніж моя племінниця. Треба буде відвести її до хорошого дитячого психолога. А може, і самої сходити до психотерапевта.

В аеропорт нас везла Еббі. Підрулила прямо до воріт, розгорнула машину і сумно посміхнулася.

- Хотіла б я поїхати з вами ...

- Поїхали, - від душі запропонувала я. - Правда, ми будемо дуже раді. Я проведу в Майамі три тижні. Телефон моєї мами у вас є. Як звільнитеся, стрибайте в літак, і ми відмінно повеселимося.

У Еббі заверещав пейджер. Вона потягнулася збавити звук, попутно змахнувши сльозу.

Звичайно, вона не приїде. Ні завтра, ні післязавтра, ні післяпіслязавтра.

Чи не встигне наш літак відірватися від землі, як Еббі сяде на «хвіст» який-небудь «швидкої допомоги» або поліцейському фургону. Погоня за новинами - її життя. Добувати сенсації для неї все одно що для звичайних людей - дихати.

І все ж я дуже багато чим зобов'язана Еббі.

Тернбулл здобула докази, що саме Ембергі вліз в базу даних. Було встановлено, що дзвінок надійшов з його будинку. Хакером виявився спецуповноважений - у нього вдома був комп'ютер з модемом.

Мабуть, вперше Ембергі зламав базу даних, просто щоб перевірити, як я працюю. Напевно, переглядаючи справи про удушеннях, він наткнувся на невідповідність між даними у справі Бренди Степп в комп'ютері і в статті Еббі. І зрозумів, що мої співробітники не могли бути винні у витоку інформації. Але йому так хотілося зробити цапом-відбувайлом саме мене, що він вніс відповідні зміни в базу даних.

Потім Ембергі навмисне набрав потрібні команди, щоб склалося враження, ніби хтось намагався знайти інформацію по справі Лорі Петерсен. Він хотів, щоб мої співробітники виявили спробу злому буквально за кілька годин до нещасливого розмови в присутності Таннера і Білла.

Дальше більше. Ембергі увійшов у смак. Ненависть застигла йому очі, і, побачивши ярлики в папці у справі Лорі Петерсен, він не зміг приборкати себе. Скільки я ламала голову над таємничим зникненням незаповнених ярликів! Я думала, їх вкрали, коли Білл впустив з колін папку і паперу розлетілися по конференц-залу. Однак я твердо пам'ятала, що Білл і Таннер склали папери точно по порядку. А справа Лорі Петерсен взагалі не потрапило їм в руки, тому що його якраз вивчав Ембергі. Він скористався ситуацією і потихеньку прихопив ярлики. Пізніше він вийшов з кабінету системного адміністратора разом з Таннером, але затримався в морзі - нібито йому знадобилося в туалет. А насправді Ембергі залишив на предметних стеклах власні мазки.

Це була його перша помилка. Потім послідувала друга - він недооцінив Еббі. Вона розлютилася, дізнавшись, що хтось за допомогою її репортажів намагається угробити мою кар'єру. В принципі Еббі було наплювати, моя кар'єра під загрозою або чиясь ще - просто їй неприємно було, що її використовують. Тернбулл одержима, вона не потерпить брехні і несправедливості. Дії Ембергі вона розцінила як зраду батьківщині. А в гніві Еббі страшна.

Міс Тернбулл пішла до Ембергі. Еббі вже підозрювала його - вона сама мені зізналася, що саме Ембергі як би ненароком надав їй доступ до інформації про переплутаних ярликах. Звіт з відділу серологіі лежав у нього на столі - разом з нотатками, зробленими нібито для себе, на кшталт «порушена ланцюжок доказів» або «результати цих тестів не збігаються з результатами попередніх». Ембергі вийшов з кабінету, залишивши Еббі за своїм знаменитим китайським столом, - вийшов буквально на хвилинку, проте цієї хвилини дослідної журналістці цілком вистачило, щоб прочитати записи в блокноті спецуповноваженого.

Хід думок Ембергі був ясний. Про те, як він до мене ставиться, знали всі. А Еббі далеко не дура. Вона прийшла в лють і минулої п'ятниці вранці прийшла до Ембергі, щоб повідомити йому про злом бази даних.

Ембергі почав виляти, прикинувся, що побоюється, як би Еббі не написала про все це статтю, хоча насправді він смакував мій ганьба. Чи слиною не походить від нетерпіння.

Еббі же охолодила його запал, заявивши, що одного злому бази даних для викривальної статті недостатньо. «От якби спроба злому повторилася, доктор Ембергі, мені довелося б написати і про неї, і про інших свідченнях недбалості. Люди повинні знати, що конкретно прогнило в головному офісі відділу судмедекспертизи », - сказала вона.

І друга спроба не змусила себе довго чекати.

Вона не мала відношення до майбутньої статті, тому що в комп'ютер вліз аж ніяк не вбивця. Ні, приманка була розрахована на спецуповноваженого, і він на неї попався.

- До речі, - сказала Еббі, коли ми діставали речі з багажника, - мені здається, з боку Ембергі проблем більше не виникне.

- Горбатого могила виправить, - заперечила я, глянувши на годинник.

Еббі хитро посміхнулася, немов знала якийсь секрет.

- Не дивуйтеся, Кей, якщо не застанете спецуповноваженого в Річмонді, коли повернетеся.

Я не стала приставати з запитаннями.

У Еббі накопичилося на Ембергі досить компромату. Хтось же повинен нести відповідальність, раз до Білла їй не добратися.

Больц дзвонив мені вчора: висловив радість з приводу мого доброго здоров'я після всього, що відбулося. Про власні «подвиги» він і словом не обмовився, а я не стала на них натякати, коли Білл сказав:

- Мабуть, нам не варто більше зустрічатися, Кей. Я довго думав і вирішив, що у наших відносин немає майбутнього.

- Ти маєш рацію, Білл, - погодилася я і сама здивувалася своєму відчуттю - ніби гора з плечей звалилася. - Абсолютно ніякого майбутнього.

Я міцно обняла Еббі.

Люсі вела нерівну боротьбу з величезним рожевим валізою.

- От блін, - бурчала моя племінниця, - в маминому комп'ютері один тільки «Ворд». Ні бази даних, нічого.

- Адже ми поїдемо на пляж. - Я закинула на плечі дві сумки і пішла за Люсі до скляних дверей. - Ми чудово проведемо час. А тобі, Люсі, взагалі треба поки забути про комп'ютер, а то очі зіпсуєш.

- Всього лише за милю від нашого будинку є магазин, де продають програмне забезпечення ...

- Люсі, думай про пляжі. Тобі потрібно відпочити. Нам обом треба відпочити. Свіже повітря, сонце і ніяких комп'ютерів. Ти і так два тижні безвилазно просиділа у мене в кабінеті.

Ми продовжували сперечатися, навіть пред'являючи квитки.

Я поставила сумки на ваги, підняла Люсі комір і запитала, чому вона без куртки - адже в літаках через кондиціонери буває холодно.

- Тітка Кей ...

- Ти замерзнеш.

- Тітка Кей!

- Ми ще встигнемо з'їсти по бутерброду.

- Я не хочу їсти!

- Треба, Люсі. До аеропорту Даллеса летіти годину, обіду в літаку не буде. Не можна подорожувати на порожній шлунок.

- Ти зовсім як бабуся!


[1] «Глибока / глотка». Такою була прізвисько агента ФБР, який передав репортерам дані, що спровокували Вотергейтський скандал і відставку президента Р. Ніксона. - Прим. пров.




 глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |  глава 14 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати