Головна

1 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

1. Синтаксичні конструкції, які використовуються для викладу мотивів, пояснення причин для прийняття тих чи інших дій.

У порядку надання допомоги прошу вас ...

З метою обміну досвідом направляю на вашу адресу ...

Як виняток...

З огляду на особливі обставини ...

У зв'язку із завершенням робіт по ...

У зв'язку з прийняттям рішення про ...

Відповідно до раніше досягнутої домовленості ...

За взаємною домовленістю між ...

Згідно Вашої заявки ...

Незважаючи на те-то і те-то, продовжує мати місце ...

2. Формулювання для вираження відмови.

Незважаючи на вжиті нами (організацією) зусилля, ваше
 вказівка ??залишається невиконаним у зв'язку з ...

На жаль, задовольнити ваше прохання неможливо
 можливим, оскільки ...

Ваше розпорядження не може бути виконано до встановленого
 терміну з наступних причин ...

Ми не можемо надати цікаву для вас інформацію,
 так як...

Організація не має в своєму розпорядженні можливістю для виконання дан
 ної задачі через відсутність ...

3. Формулювання для вираження попередження.

Нагадуємо вам, що через таке-то час термін угоди
 закінчується ...

Організація повідомляє вас про те, що ...

Вважаємо за необхідне ще раз нагадати вам про те, що ...

Організація зберігає за собою право в односторонньому порядку
 призупинити дію договору про ...

Взяті на себе організацією гарантійні зобов'язання втрачають свою силу з ...

4. Стійкі розпорядчі обертів.

Ввести в експлуатацію...

Зобов'язати керівника ...

Контроль за виконанням цієї Директиви покласти на ...

Призначити розслідування за фактом ...

Вишукати додаткові можливості для ...

5. Формулювання для вираження прохань.

Прошу вас звернути на мою адресу ...

У зв'язку з гострою необхідністю в ... настійно прошу вас ...

Переконливо прошу вас вирішити питання про ...

В рамках попередньої домовленості з представником
 вашої організації прошу розглянути можливість ...

Виходячи з величини річного ліміту по ... прошу вишукати для
 потреб організації ...

6. Формулювання для підкреслення особливої ??важливості відомостей
 (Окремих фактів).

Безпека гарантується ...

Документація вислана на вашу адресу нареченим ...

Робляться енергійні заходи по ...

Конфіденційність інформації забезпечена ...

Зміст проекту оперативно коригується ...

Виявлені недоліки вже усуваються ...

Виділено додаткові кошти на ...

Сплановані заходи ...

У найкоротші терміни організовується ...

Встановлено повсякденний жорсткий контроль за ...

7. Стійкі звороти мови:

найменш складний ...

найбільш важливий

найкращий ефект

найгірший результату

надати допомогу

провести перевірку

керівництво вважає можливих

організація не заперечує

терміново повідомте

негайно усуньте

забезпечте виконання ...

створіть необхідні умови ...

доповісте пропозиції по ...

оптимальне вирішення...

ймовірні терміни ...

Підтвердіть отримання...

повідомте дані ...

направте в мою адресу ...

підготуйте до відправки ...

вирішите самостійно ...

8. Формулювання для повідомлення.

Ставимо вас до відома про те, що ...

Організація сповіщає про ...

Повідомляю вам...

Доводжу до вашого відома, що ...

Доповідаю про ...

9. Найбільш часто вживані дієслова: виконати (виконати),
 вирішити (дозволити), зобов'язати, звернути (увага на ...), завершити, припинити, направити (відправити), ввести (в експлуатацію), здійснити (реалізувати), спланувати (скоординувати), створити, заповнити (поповнити), організувати, забезпечити, повідомити (доповісти), уявити (надати), уточнити, встановити, усунути, виявити, (з'ясувати).

10. Найбільш часто вживані прикметники: терміновий (оперативний), другорядний, перспективний, важливий, головний (основний), серйозний (істотний), провідний, плановий, додатковий, повний, недостатній, заключний, проміжний, загальний, конкретний, вищий, первинний, кращий, гірший, надійний.

[1] до 2000 року застосовувався формат дати, в якому рік вказувався у вигляді двох останніх цифр, наприклад, 03.11.98. Новий порядок написання дати був введений Держстандартом з 01.04.2000 року. Логічність такого нововведення очевидна. Дата типу 23.10.00 вносить деяку двозначність в її розуміння, то це 1900 рік, то чи 2000. До того ж деякі комп'ютерні програми можуть інтерпретувати дату з роком, зазначеним двома цифрами, саме як дату 19 * * року. Оскільки ще довго в ходу будуть документи з скороченою формою написання дати. Можна без зусиль визначити, що це документи, які стосуються минулого століття.

ОДИН

Москва 2004

в океані

OCR & SpellCheck.- KostiK. 17.02.2005

ББК 84 (0) 6 К 93

Оформлення, макет Валерій Калниниш

К93

Курилов Слава

Один в океані. - М .: Час, 2004. - 256 с.

ISBN 5-94117-148-Х

За професією - океанограф, по натурі - романтик, за покликанням - громадянин Всесвіту, Слава Курилов був в Радянському Союзі оголошений невиїзним, але змиритися з цим не побажав. У грудні 1974 року він втік з туристського лайнера "Радянський Союз" поблизу Філіппін. Без їжі і пиття, без морського спорядження, оснащений лише маскою, ластами і трубкою, він проплив до філіппінського берега близько ста кілометрів, провівши в океані майже три доби. Про його шляху до свободи ця книга, написана ним самим і побачила світ після його смерті.

Книга призначена для широкого кола читачів.

ББК 84 (0) 6

ISBN 5-94117-148-Х

© Курилов, спадкоємці, 2004

© Калниниш, оформлення, 2004

© Видавництво "Час", 2004

Зміст

Аксьонов В. Передмова

Втеча

Генделева-Курилова Е. Відступаючи від тексту

Пошук шляху

море

Бог

йога

Післямова

Генделева-Курилова Е. Відступаючи від тексту

розповіді

місто дитинства

Служу Радянському Союзу!

Аркадія

Ніч і море

Ігнатова Е. Зачарований мандрівник

Генделева-Курилова Е. З інтерв'ю

Олена Генделева-Курилова висловлює сердечну вдячність Анатолію Вікторовичу Майеру, Тетяні Кунець, Олександру Борисовичу Королеву, Аліку Амушукелі за допомогу і підтримку при складанні книги

ПЕРЕДМОВА

Коли інший раз в суперечці починають говорити про те, що російські перед більшовиками вічно святкували боягуза, я згадую загиблого кілька років тому океанографа і письменника Славу Курилова. Він, мовляв, безумовно належав до малого племені сміливців, дерзайте проти підлої влади. Стрибок в безкрайній океан з корми величезного радянського пароплава, триденний заплив у воді, що кишить прорадянськими акулами, в сторону невідомих Філіппін; хто ще міг таке створити, якщо не російський інтелектуал, спортсмен і йог Слава Курилов?

В кінці 80-х я був членом ради при американському Фонді імені Роберта Кеннеді, який щорічно нагороджував різноплемінних борців за права людини. Кілька разів я виставляв різних російських правозахисників, проте жоден з моїх кандидатів не підійшов з якихось невідомих параметрах політичної коректності. Одного разу прийшла в голову ідея виставити на здобуття цієї премії двох російських чоловіків, які виявили в цій боротьбі не тільки моральне, а й виняткове (якщо не фантастичне) фізичне мужність. Йшлося про оспіваному Хвостенко скульптора Олега Соханевіче, що переплив на надувному матраці Чорне море, і про Славу Курилова, який три доби плив в Тихому океані, щоб відчути під собою не-радянську грунт, і пізніше написав дивовижну книгу про гігантську масі води і про самотнього людській істоті, звернувся свою втечу в перемогу.

На жаль, ні той, ні інший не були удостоєні. Премію в той рік отримала Вінні Мандела. На заключному прийомі цікаво було спостерігати кримінальну даму в суспільстві американських лібералів.

Слава Курилов був людиною не преміального, але унікального племені. Все життя такі люди проводять в пошуках небезпек, ну а небезпеки самі жадібно вишукують цей народ. Уже діставшись в прямому і переносному сенсах до твердого грунту і отримавши канадський паспорт, він відправився у відпустку, але не в Майамі і не на Гаваї, а в Богом забутий Беліз (Британський Гондурас). 6 дитинстві, мабуть, цей Слава, як і личить "російському хлопчикові", був філателістом; звідси і тяга до Британського Гондурасу.

Навіть така невинна справа з рук йому просто так не зійшло. Якась банда місцевих мафіозі вирахувала в ньому багатія-янкі, викрала і зажадала викуп. Довелося Курилова якимось несусвітні чином самому вибиратися з белізовского "зіндан". Так вже все влаштовано для тих, хто "шукає бурі", тобто для сучасних байронітов.

В якомусь сенсі він втілював в собі одночасно і Гумілевський читача, і його ж героя, що кидає виклик долі. Так і помер він у цьому образі, наскільки мені відомо, під час рятувальної операції на озері Кінерет, по водах якого ходив Ісус. Залишається тільки шкодувати, що не довелося зустрітися і поговорити про справи пролітають років і про "преданьях старовини глибокої".

Російської інтелігенції не слід забувати своїх героїв: їх не так багато. Той, хто прочитає цю книгу, ніколи не забуде сторінок, в яких Слава Курилов, що покрився за три дні і три ночі самотнього плавання світяться мікроорганізмами, ковзає в тихоокеанської ночі, кожним своїм рухом піднімаючи ворохи вогню; ось він, образ вічного бунтівника!

В. Аксьонов

Втеча

Дуже важко в наш час висловлювати свою думку. На нею тут же починають нападати і топтати ногами. Я знаю наперед, що дуже багато з ним не погодяться. Мені доводиться захищати його, прикривати обома руками замість того, щоб показати з усіх боків. Для мене ж чуже оригінальну думку те саме, що жива рослина.

Пишу так, як хочу. Для себе. Десять чоловік завжди це прочитають.

... Я подивився на годинник: часу залишалося зовсім небагато. Було так добре сидіти серед друзів і ні про що не думати.

-Пора, - Звелів я собі. - Лайнер у північній частині острова. У тебе є півгодини.

Я встав з-за столу.

-куди Ж ти! Посидь з нами!

Мені не хотілося вигадувати якусь брехню в такий важливий для себе момент.

-Я Не скоро повернуся, - сказав я тихо, але виразно

і пішов до виходу, не чекаючи подальших розпитувань.

Через півгодини, коли лайнер буде проходити біля острова Сіаргао, я ступну через борт, через кордон держави.

Я піднявся на верхній місток і став вдивлятися в горизонт на заході. Ніяких вогнів. Ні місяця. Ні зірок. І у мене немає компаса.

- Чи не все одно тепер! - Подумав я. - Жереб кинутий.

Я повернувся в каюту зробити останні приготування. Одягнув коротку майку, вузькі шорти, щоб не заважала жодна складка, кілька пар шкарпеток, необхідних на гострих рифах, на шию пов'язав хустку, на випадок, якщо доведеться перев'язати рану. Думка про рятувальному жилеті я відкинув відразу - він би сильно уповільнював плавання, та я й не зважився б пронести його на корму. У мене був амулет. Я зробив його сам ще в Ленінграді за способом, взятому з "Книги царя Соломона", перекладеної невідомо ким і потрапила до мене з самвидаву. Він повинен був зберігати мене від акул та інших небезпек, але його дія обмежувалося лише однією добою.

Лист або записку я не міг залишити: її могли прочитати до того, як я з'явлюся на кормі.

Я присів на ліжко. З цієї хвилини я, слабка людина, кидаю виклик державі. У моєму житті ніколи не було моменту, рівного цьому за важливістю.

Я попросив у Бога удачі - і зробив свій перший крок в невідомість.

Пам'ятаю вулицю в маленькому провінційному місті, хату і кімнату, де я зазвичай сидів за столом і неохоче робив уроки. За вікном, через вулицю, я завжди бачив високий сірий паркан. Іноді на ньому сиділа кішка - їй так само, як і мені, хотілося бачити, що там, за парканом. Мені доводилося дивитися на нього кожен раз, коли я піднімав голову від книг. Я ненавидів цей сірий паркан, бо він стояв між мною і тим загадковим зовнішнім світом. Іноді мені вдавалося змити його зусиллям волі. Я подумки уявляв собі великі океанські хвилі, і вони, накочуючись, поступово зносили його начисто. Переді мною-відкривалися невідомі дали - тихі лагуни тропічних островів з пальмами на березі, самотній вітрильник далеко на обрії і неосяжний простір океану. Але коли я втомлювався мріяти і приходив до тями, я бачив перед собою знову невблаганний сірий паркан ...

У той день, коли мені вже вкотре відмовили у візі для роботи на океанографічних судах далекого плавання, моє терпіння закінчилося. Зазвичай мені відмовляли без вказівки причин. На цей раз в моєму особистому справі була приписка-вирок: "Товаришу Курилова - відвідування капіталістичних держав вважаємо недоцільним". Мене наче ужалили. Все в мені здійнялося на диби. Це вже звичайно безнадійно! Довічне ув'язнення без найменшої надії на свободу!

Ось тоді-то у мене пропав всякий страх. Дуже дивно, але на якийсь час я став вільним. Ніякі патріотичні зобов'язання мене більше не пов'язували. Я відчув себе полоненим в цій країні, але ж тільки святий може любити свою в'язницю. Неможливо змиритися з тим, що, народившись на цій чудовій блакитній планеті, ти довічно замкнений в комуністичній державі заради якихось дурних ідей.

Вихід був один - бігти. Куди завгодно, але тільки бігти геть.

Яке це дивний стан, коли немає більше страху. Хотілося вийти на площу і розреготатися перед усім світом. Я був готовий на найбожевільніші дії.

І ось одного разу, в один сумний, похмурий день, я прочитав в газеті оголошення, що через місяць великий пасажирський лайнер йде до екватору з туристами на борту. Ніяких віз не було потрібно: протягом двадцяти днів лайнер буде перебувати у відкритому океані без заходження в іноземні порти. Круїз називався "З зими в літо", місце збору туристів - Владивосток.

Йшов листопад 1974 року.

У мене було кілька днів на роздуми.

У мені прокинулася скажена радість. Я побуваю в тропіках! Мені пропонують квиток на іншу планету. Я відразу зрозумів, що його потрібно брати тільки в одну сторону. Ні про яке повернення не може бути й мови. Мені не можна показувати тропіки. Я відчував себе диким звіром, якого зібралися в останній раз повести на ланцюзі в його рідні джунглі і потім вже назавжди засадити в клітку. Я розумів це всім своїм єством і відчував, що потрібно відмовитися від подорожі. Я не зможу повернутися, я не зможу більше бути рабом на галері.

У Стефана Цвейга є розповідь "Неповторне мить": в житті кожної людини існують миті, яким він повинен підкоритися. Якщо ж він упустить це своє мить, його чекає довга безбарвна життя, перш ніж він буде нагороджений новим. Мені тут же згадався той розповідь, і в моїй душі почався нескінченний діалог з дияволом-спокусником.

-Твої Мрії можуть здійснитися, - шепотів мені диявол. - Зважуйся, це твій єдиний шанс. Хіба ти не мріяв побувати в тропіках! Хіба ти не захоплювався зухвалими пагонами з в'язниць! Хіба не заздрив шукачам пригод, не хотів опинитися на їхньому місці - на волосок від загибелі, на потопаючому судні, у відкритому океані! Біжи і випробуй все сам! Ти будеш дивитися в обличчя смерті і дізнаєшся таємниці життя. Ти збагнеш таїнство дії - хіба цим все не окупиться! Я покажу тобі красу справжнього, красу миті без минулого і майбутнього. Ти дізнаєшся натхнення втечі, ти пізнаєш красу світу, ти побачиш океанський прибій, відчуєш подих пасатів і запахи джунглів. Ні? Хочеш відсидітися в тихому кутку біля телевізора? Але я не дам тобі сидіти спокійно, я змушу тебе мріяти знову і знову. Подумай, ти ніколи не пробачиш собі цього відмови. Зважуйся! Тільки відчайдушним все вдається.

Я все ще вагався.

-Ах, Які там грози, які тайфуни! - Вкрадливо шепнув він.

- Тайфуни, - зітхнув я. Він знав, чим мене пройняти. Я зрозумів, що переспорити його мені не під силу.

Я не припускав, що саме прийняття рішення - вже дію. Раніше мене мучило бажання побачити те, що за горизонтом, в південних морях, на тропічних островах. Тепер же все це відсунулося кудись далеко і переді мною виникло те, що я залишаю тут і, можливо, назавжди. У мене стільки близьких людей, і я повинен розлучитися з ними на все життя. Як було б добре, якби можна було просто погуляти на волі, відвести душу і повернутися додому. А мені ж треба було вирушити в дорогу, як на іншу планету, в один кінець. Як це не заманливо, але все ж дуже, дуже страшно.

Я йшов прощатися з друзями. У мене був квиток на пароплав, але я не міг сказати їм про це. Я знав, що можу не повернутися, і мені хотілося ще раз побачити їх. Я не міг говорити в той вечір і тільки мовчки дивився на них. Мені здавалося, що, прощаючись, я засуджую всіх моїх близьких друзів до смерті. Ми посиділи в останній раз втрьох за пляшкою горілки. Тоді їм було важко припустити, що через пару тижнів до них прийде звістка про те, що я пропав безвісти біля берегів Філіппін.

Напередодні мого вильоту до Владивостока, в останній вечір перед початком подорожі, я випадково забрів на незнайому вулицю однією з ленінградських околиць. Було темно, накрапав дощ. Озирнувшись, я помітив поблизу церква і зайшов в неї. Йшло якесь святкове богослужіння.

Раніше я був абсолютно байдужий до церковного співу, воно здавалося мені вже дуже одноманітним і тужливим. Але тепер вперше в житті мене захопила його краса. Разом з хором я полетів кудись дуже високо. Я вже не чув мелодії і, здавалося, ширяв у іншому світі, де панує особлива атмосфера любові, тиші і спокою.

Коли я повернувся назад, я з подивом виявив себе в натовпі бабусь-парафіянок, знову став чути спів і бачити все, що відбувалося в церкві.

Я повернувся додому в незвичайному стані, в мені продовжували лунати голоси церковного хору.

Я рано ліг спати і скоро заснув.

... Переді мною стояли четверо людей в довгих білих шатах. Особи того, хто стояв навпроти мене, я не бачив. Голови інших оточували світяться німби. Такі німби я бачив раніше тільки на іконах і вважав, що це символічні знаки, що відрізняють святих від простих смертних. А зараз сяючі вінці оточували голови трьох людей, що стоять лівіше. Перш за все, це дивовижно красиве видовище. Промені живого світла виходили не від голови, а трохи віддалік і раптово обривалися приблизно в п'ятнадцяти-двадцяти сантиметрах. Пам'ятаю, я звернув увагу, що з точки зору фізики це абсолютно незрозуміло - промені світла не можуть так різко обриватися. Я ніколи не припускав, що біло-блакитне світло може мати таку силу-силенну відтінків: він здавався абсолютно живим, м'яким і в той же час нагадував переливчасте сяйво дорогоцінного каменю. Троє цих людей іноді наче зверталися один до одного, повертаючись і вільно змінюючи пози, і я міг бачити їх німби під різними кутами зору. Я спостерігав всю картину з величезною цікавістю і був настільки захоплений цим незвичайним видовищем, що зовсім забув про те, першу людину. Але в цей момент я відчув пильний погляд і відразу зрозумів, що він виходить від нього, що стоїть прямо переді мною.

Там, де мало бути особа, з'явився сліпучий, як сонце, золоте світло. У перший момент я нічого не бачив, я був абсолютно засліплений, але все ж не міг відірвати погляду. Спочатку я побачив очі. Я ніколи не забуду цей погляд величезної пронизує сили, здатний прочитати найпотаємніші думки. Я відчував себе перед ним, як на долоні. Поступово я зміг розгледіти все обличчя, ніби виткане з золотих променів. Ясно я бачив тільки очі і відчував погляд всім своїм єством. Це було моє останнє враження. Потім я опинився на якомусь іншому рівні, де не було ні добра, ні зла - була тільки любов.

На наступний ранок я був повністю під враженням цього сну. До відльоту літака залишалося всього кілька годин.

Я ясно розумів, що скоро зі мною трапиться щось надзвичайно важливе. І ще я розумів, що те, що трапиться - яким би воно не було, живий я буду або мертвий, - буде добре для мене. У мене увійшла сила і напуття любов його погляду.

Відхід лайнера був призначений на восьме грудня.

Наш літак робив посадки в Іркутську, Красноярську і Хабаровську. Холодний пронизливий вітер при сорокаградусному морозі. Все навколо здається неживим і похмурим, як на покинутій планеті. Люди закутані з ніг до голови, осіб не можна розрізнити, хода якась неприродна, все намагаються повернутися спиною до вітру, стиснутися в грудку і часто підстрибують. Можна жахнутися однієї думки - жити тут роками! Схоже, люди тут не живуть, а виживають після якоїсь катастрофи, коли ця планета піддалася оледенению, втративши всю свою колишню красу, і тепер тільки випадкові космічні кораблі зрідка пролітають повз.

Я згадав, як жив цілий рік на острові на Байкалі. Мороз, холод, вітер, дроти гудуть, я сиджу біля печі, з кішкою ... і мрію про тропіках, про сонце, про океан. Там я готувався до цього свого подорожі - вправи, купання в крижаній воді, обтирання снігом, йога ...

Десь зовсім близько і далі, на півночі - концентраційні табори. Туди мене привезуть, якщо зловлять.

Владивосток, де туристи повинні були зібратися, виявився розкиданим на абсолютно голих пагорбах і був завалений снігом. Дорога від аеропорту до центру була розчищена на небувалу ширину: очікувався приїзд американського президента Ніксона. Колись тут була непрохідна дрімуча тайга. Здавалося, що за радянської влади всі дерева вимерли. Єдине, що залишалося як і раніше прекрасним, був синій океан з обривистими берегами і самотніми скелями у воді. Там, біля причалу, видимий здалеку, стояв наш лайнер. Ми прибули з невеликим запізненням, більше тисячі туристів з різних міст країни вже знаходилися на судні.

Лайнер "Радянський Союз" був побудований в тридцятих роках в Німеччині і називався тоді "Адольф Гітлер". Говорили, що це була особиста яхта фюрера. Під час війни він був потоплений, а після піднято з дна радянськими фахівцями. На початку сімдесятих років він все ще був найбільшим вантажопасажирських судном в країні. Його використовували на далекосхідних лініях, подалі від очей його законних власників - лайнер не заходив в порти вільного світу, де на нього могли накласти арешт.

Найменше лайнер був пристосований для втечі - як гарна, добротна в'язниця. Лінія борта йшла від палуби не по прямій вниз, як у всіх судів, а закруглятися "бочонком" - якщо хто і випаде за борт, то впаде не в воду, а на округлість борту. Все ілюмінатори поверталися на діаметральної осі, що розділяла круглий отвір на дві частини. Я сподівався непомітно відправитися за борт через один з них, але це напівкруглий отвір годилося хіба що для однорічної дитини! Трохи нижче ватерлінії по обидва боки судна від носа і до корми були приварені підводні металеві крила шириною півтора метра. Для стрибка з борта потрібно було б розбігтися по палубі і пірнути ластівкою, щоб увійти в воду якнайдалі від корпусу і цих крил. Такий стрибок важко виконати з верхніх палуб, де є розбіг, - висота їх перевищувала двадцять метрів, і на ходу це міг зробити хіба тільки Тарзан.

Після ретельного огляду корми лайнера очима майбутнього втікача я зрозумів, що стрибати можна тільки в двох місцях: між лопатою гігантського гвинта і кінцями підводних крил, там, де струмінь води відкидається від корпусу. На кормі головної палуби, можливо, не буде туристів - у самого борта стояли баки зі сміттям. Відстань до води звідси було метрів чотирнадцять. Мені доводилося багато разів стрибати в море зі скель десятиметрової висоти або з надбудов невеликих суден. Але з такою великою висоти ... на швидкості ...

Стоячи на набережній біля корми лайнера, я виміряв поглядом висоту. І на хвилину задумався.

-високих, - Тихо зауважив диявол-спокусник. -

Ти звичайно побоїшся.

Він знав, як зіграти на моєму упертості.

-Хто Знає, - відповів я і ... прийняв рішення стрибати.

Перед початком плавання нам була відома тільки загальна схема маршруту: лайнер вийде з порту Владивостока, перетне Японське море і зробить коротку зупинку в Цусімській протоці, де буде покладено вінок на місці розгрому російської ескадри в 1905 році. Потім лайнер відправиться на південь, в Тихий океан, і наблизиться до екватора. За традицією, тим, хто вперше перетинає екватор, належить церемонія морського хрещення в присутності самого морського бога Нептуна.

Весь маршрут від Цусимского протоки до екватора тримався в секреті, але було ясно, що "Радянський Союз" не заходитиме ні в один іноземний порт. Туристам радісно повідомили, що протягом усього шляху можна буде зіграти під тропічним сонцем, купатися в басейнах і милуватися барвистою панорамою океану. На лайнер були запрошені лектори - знайомити пасажирів з політичним устроєм та економічним становищем сусідніх країн, а також океанолог з університету, щоб розважити туристів відомостями про географію Тихого океану. Тобто радянським людям була надана можливість подумки відвідати міста і країни, які пропливуть повз, десь близько, за межею горизонту - невидимі і недосяжні.

Коли наша ленінградська група в тринадцять чоловік (уже тоді дехто забобонно перешіптувався з приводу цього числа) піднялася на борт лайнера, нас зустрів галасливий суперечка за місця в каютах. З'ясувалося, що одномісних кают немає зовсім, каюти першого класу розраховані на двох осіб, другого - на чотирьох, а третього - на п'ятьох і більше. Всіх туристів заздалегідь розписали по місцях, як на військовому судні. Каюти були неоднакові, і люди швидко виявили, що за таку ж плату їхні сусіди мають кращу. Крім того, багато хто хотів селитися з друзями, а не з незнайомими попутниками. Проблема здавалася нерозв'язною, суперечка йшла вже третій день, пристрасті розпалювалися, і керівники круїзу взяли воістину соломонове рішення - всім незадоволеним запропонували повертатися додому без будь-якої компенсації. Нашій групі пощастило, ми прибули пізніше всіх і не встигли виявити цю незручність і засмутитися.

Залишалося кілька годин до відходу лайнера. Ми зібралися в нашій каюті, щоб відсвяткувати відплиття судна і початок відпустки.

Я вдивляюся в обличчя. Веселі, святково одягнені люди. Ніхто не підозрює, що в цьому рейсі щось трапиться. У нас різні долі. Вони виявилися тут, щоб весело провести відпустку, а у мене, можливо, лічені дні перед втечею в невідомість.

По радіо пролунала команда капітана: "Приготуватися до відходу судна! Всім стояти по своїх місцях!"

Ці слова прозвучали для мене, як вирок. У цей момент я відчув, що пора прощатися з Батьківщиною. Щоб цілком усвідомити, що це таке, потрібно залишити її назавжди. Навіть при розставанні з людиною в душі миттєво зникають всі прикрості й неприємності, завдані їм, і залишаються тільки щасливі спогади. Родина - це перш за все душа. Вона розлилася всюди і дивилася на мене тисячею очей. Настала якась магічна тиша, світ став живим. Я боявся поворухнутися, щоб не злякати її. Здавалося, все навколо бере участь в церемонії прощання. Мовчки, зосереджено стоять сусідні кораблі, портові крани схилили шиї-стріли. Тихо, тихо набігає хвиля на стінку набережної. Хмари в небі нерухомо застигли. Чайки нечутно парять в польоті, і їх крик чи не порушує цю тишу. Актори-матроси застигли на місцях в позах, повних значення.

- Боцмана на бак! Підняти лівий якір!

Всі моряки на світлі сприймають гуркіт якірного ланцюга інакше, ніж жителі суші. Цей звук завжди пов'язаний з останніми моментами перед відправленням в далеку дорогу або з приходом судна в рідний порт. Гуркіт якірного ланцюга під час відплиття звучить, як невблаганний сигнал розлуки. Поки тільки цей звук ще якось пов'язує тебе з рідною землею. Як тільки він припиниться, ти опинишся по той бік невидимої риси, і все, що ти ще продовжуєш бачити, стає вже як би нереальним.

Звучать команди, швартові кінці, як змії, вповзають на палубу. Між набережній і бортом лайнера з'являється смужка води. Три довгих гудка стрясають повітря. Місто відсувається назад, заволікається туманом, і ось уже кромка рідної землі зникає вдалині, і небо остаточно зливається з океаном ...

Керівники круїзу "З зими в літо" намагалися взяти під контроль весь вільний час туристів. Для цього сформували групи по двадцять п'ять - тридцять чоловік, не рахуючись з бажаннями людей, призначили комісарів і всім видали кольорові краватки як відмітні знаки. Кожна група повинна була сидіти за своїм столом в ресторані, ходити разом на лекції і в кіно і брати участь в якихось напівдитячих, полуідіотскіх іграх під керівництвом витівників. Одного разу хтось із витівників запропонував влаштувати змагання по затримці дихання. Бажають по черзі занурювалися в велику бочку з водою, а витівник засікав час на хронометрі. Чемпіон по затримці дихання підозріло довго не показувався. Коли його витягли, він був без свідомості, і його ледь вдалося врятувати за допомогою штучного дихання.

3 сторінка |  4 сторінка |  5 сторінка |  6 сторінка |  7 сторінка |  8 сторінка |  9 сторінка |  10 сторінка |  11 сторінка |  12 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати