Головна

А. Людський аспект особистості Христа

  1.  Avoidant personality disorder (замкнутий роздвоєння особистості) - ми
  2.  F60 - F62 Специфічні, змішані та інші особистісні розлади, а також тривалі зміни особистості.
  3.  F60.0х Параноїдні (параноїдального) розлад особистості.
  4.  F60.1х Шизоїдний розлад особистості.
  5.  F60.2х соціопатія.
  6.  F60 / Специфічні розлади особистості.
  7.  F62.0 Стійке зміна особистості після переживання катастрофи.

1. Народження від Діви. Говорячи про людяність Христа, доречно почати з розгляду Його народження від Діви. Письмо ясно стверджує, що Ісус був зачатий в утробі Його матері Марії чудесним дією Святого Духа і без навчаючи-сті земного батька.

«Різдво Ісуса Христа було так: по Його матір Марію заручено з Йосипом, перш, ніж зійшлися вони, виявилося, що вона має в утробі від Духа Святого » (Мф. 1:18, курсив мій. - У. Г.). Незабаром після цього ангел Господній промовив до Йосипа: «Йосипе, сину Давидів! Не бійся прийняти Марію, дружину свою, бо зачате в ній то від Духа Святого » (Мф. 1:20, курсив мій. - У. Г.). Потім ми читаємо про те, що Йосип «зробив, як звелів йому Ангол Господній, і прийняв він дружину свою, і не знав він її, аж Вона роди-ла Сина Свого первістка, і він дав Йому ймення Ісус» (Мф. 1: 24,25).

Підтвердження того ж самого факту знаходимо в Євангелії від Луки, де йдеться про появу перед Марією ангела Гавриїла. Після того, як ангел сказав Марії, що вона народить сина, Марія запитала: «Як же станеться це, коли мужа не знаю?» Ангел відповів їй:

Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього осінить Тебе; тому й Святе Сином Божим (Лк. 1:35; пор .: 3:23, курей-сів мій. - У. Г.).

Важливість вчення про народження від Діви проявляється, мінімум, втрех сферах:

1 Це не означає, що Бог не міг б привести Христа в світ ніяким іншим чином. Тут мається на увазі лише, що Бог у Своїй мудрості, вирішив, що така поява Ісуса в світі буде найкращим, і частково це проявляється в тому, що народження від Діви допомагає нам зрозуміти, як Ісус може бути цілком Богом і цілком людиною. Возмо-дружин чи інший спосіб приходу Христа в світ, хоч в якому-небудь абсолютному значенні слова «можливий», Писання нам не говорить.

1. Це вчення показує, що порятунок має прийти від Господа. По-кільки Бог обіцяв, що «насіння» дружини (Бут. 3: 15) колись знищить змія, Він зробив це своєю владою, а не волею людини. Народження Христа від Діви - це нагадування про те, що порятунок не може бути результатом людських зусиль, воно повинно бути діянням Бога. Наше спасіння відбувається лише бла-цію надприродного праці Бога, і це було явлено в самому початку життя Ісуса, коли «Бог послав Сина Свого (Єдинородного), Який ро-дился від дружини, та став під Законом, щоб викупити підзаконних, щоб усиновлення ми прийняли» (Гал. 4: 4,5).

2. Народження від Діви уможливило повне об'єднання божественний-ного і людського в одній особистості. Це був засіб, яке Бог ис-користувався, щоб послати Свого Сина в світ (Ін. 3: 16; Гал. 4: 4) в якості людини. Якщо ми поміркуємо про інші можливі способи появи Христа на землі, то зрозуміємо, що жоден з них не поєднував би з такою ясно-стю людське і божественне в одній особистості. Ймовірно, Бог міг би створити Ісуса як досконале людська істота на небесах і послати Його на землю без участі земних батьків. Але в цьому випадку, нам було б складно прийняти твердження, що Ісус така ж людина, як і ми, і Він не був би частиною людського роду, який фізично відбувався від Ада-ма. З іншого боку, для Бога було б можливо зробити так, щоб Ісус прийшов у світ через двох земних батьків, батька і матір, і з божественною природою, чудесним чином з'єднаної з Його людською природою на ранньому етапі Його життя. Але тоді нам було б складно прийняти твердження, що Ісус був цілком Богом, адже Його походження в усьому було б подоб-но нашому. Розмірковуючи про ці двох варіантах, ми розуміємо, як Бог, в Сво-їй мудрості, встановив поєднання людського і божественного впливу в народженні Христа. Те, що Він повністю людина, стало очевидним з того факту, що Він народився звичайним чином від земної матері; а то, що Він Бог, стало очевидним, так як Його зачаття в утробі Марії відбулося дією Святого Духа1.

3. Народження від Діви робить можливим також той факт, що Христос був цілком людиною, але не успадкував гріха. Як ми відзначили в гл. 24, все люди успадкували формальну провину і порочну моральну природу від їх праот-ца, Адама (іноді цю провину називають «успадкованим гріхом» або «первородним гріхом»). Але Ісус не мав земного батька, і це означає, що від-ходіння від Адама частково було перервано. Ісус не походив від Адама тим же самим чином, як від нього відбуваються всі інші люди. І це допо-Гаета нам зрозуміти, чому формальна вина і моральна порочність, властивий-ні всім іншим людям, не належать до Христа.

Ця думка, судячи з усього, викладена в словах архангела Гавриїла, обра-щенних до Марії:

Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього осінить Тебе; по-сему і народжене Святе, що народиться, буде Син Божий (Лк. 1:35, курсив мій. - У. Г.).

2 Я цитую тут переклад RSV, який здається мені правильним (так само перево-дить і NIVmg). Але граматично допустимо також і наступний переклад: «Тому свя-тої, яка народиться, буде названий Сином Божим». Ця версія представлена ??в NIV і в NASB. По-грецьки текст читається так: ??? ??? ?? ?????????? ????? ?????????, ???? ?????. Рішення на користь правильності першої або другої версії зави-сит від того, чи вважаємо ми підлягає ?? ??????????, і переводимо його «дитина, кото-рий народиться», або ?? bywv, «Святий», а причастя ?????????? тлумачимо як приплив-готельних, яке надає всьому висловом наступний сенс: «народжене святе» (саме з такого розуміння виходять NIV і NASB).

Лексичні дослідження останнього часу показують, що вираз ?? ?????????? служило для вираження значення «дитина, яка народиться». Приклади можна знайти в наступних джерелах: Plotinus, Nead, 3.6.20-24; Plato, Menexenus, 237E; Laws, 6.775C; Philo, On the Creation, 100; On the Change of Names, 267; Plutarch, Moralia, "Advice to Bride and Groom", 140F; "On Affection for Offspring", 495E. Більш детальний пошук може дати більшу кількість прикладів, але зазначених вище досить для того, щоб показати: граматична допустимість перекладу тексту Л к. 1:35, пропо-Гаєм NIV і NASB, не є сильним аргументом на користь пропонованої ними версії, так як грекоговорящіе читачі I ст. розуміли слова ?? ?????????? як пові-щення про «дитину, яка народиться». Саме тому RSV представляє значення, яке читачі I ст. витягли б з цієї пропозиції: «... Тому і дитина, кото-рий народиться, буде названий святим, Сином Божим». (Ці приклади вживання ?? ?????????? я знайшов в базі даних: Thesaurus Linguae Graecae at Trinity Evangelical Divinity School.)

оскільки Дух справив зачаття Ісуса в утробі Марії, дитина буде названий «Святим»2. Такий висновок не слід розуміти в тому сенсі, що гріх може бути переданий тільки через батька, оскільки Писання ніде не говорить про це. Досить сказати лише, що в даному випадку пряма лінія від-ходіння від Адама була перервана і Ісус був зачатий силою Святого Духа. Текст Лк. 1:35 пов'язує зачаття від Святого Духа нехай буде зо святістю і моральної чисто-тій Христа, і роздуми над цим фактом дозволяє нам зрозуміти, що Ісус не відбувався цілком від Адама, так як у Нього не було земного батька, і що цей розрив в генеалогічної лінії Бог використав для того, щоб зробити Ісуса цілком людиною і щоб при цьому Він не успадкував гріха від Адама.

Але чому Ісус не успадкував гріховну природу від Марії? Римсько-католицька церква, відповідаючи на це питання, стверджує, що сама Марія була без гріха; однак Писання ніде не говорить нічого подібного; і таке твердження насправді не вирішує проблеми (так як воно не пояснює, чому сама Марія не успадкувала гріх від своєї матері). Кращим пояснити-ням буде твердження, що дія Святого Духа в Марії не тільки запобігання-брехати передачу гріха від батька (так як у Ісуса не було земного батька), але також дивним чином запобігло передачу гріха від Марії: «Дух Свя-тий знайде на тебе ... тому і рождається святе назветься Сином Божим » (Лк. 1:35,курсив мій. - У. Г.).

Люди, які не беруть твердження, що Писання повністю істинно, зазвичай заперечують і вчення про народження Ісуса від Діви (по крайней мере, так було раніше). Але якщо наша віра заснована на Писанні, то ми, безумовно, не будемо відкидати це вчення. Усвідомлюємо ми чи ні важливі богословські аспекти цього вчення, ми повинні вірити в нього перш за все тому, що це стверджується Письмом. Подібне чудо, безумовно, не було занадто складність ним для Бога, Який створив світ, - будь-який, хто стверджує, що народження від Діви було «неможливо», просто визнається в своїй невірі в Бога Біблії. Якщо ми хочемо правильно розуміти біблійне вчення про особу Христа, то важливо почати саме з утвердження цього вчення.

2. Людські слабкості і обмеження. Перш за все потрібно зрозуміти не скільки істин.

ні до зачаття Ісуса в утробі Марії, а до зачаття Марії в утробі її матері; стверджуючи-ється, що Марія була вільна від спадкового гріха. Восьмого грудня 1854 папа Пій IX проголосив: «Пресвята Діва Марія в перший момент її зачаття була ... на увазі заслуг Ісуса Христа ... збережена вільної від будь-якого плями первородного гріха» (Ludwig Ott, Fudamentals of Catholic Dogma, trans. Patrick Lynch [Rockford: Tan, I9604], P. 190). (Ka-толического церква вчить також, що «внаслідок особливої ??привілеї благодаті від Бога, Марія була вільна від будь-якого особистого гріха протягом всього її життя», р. 203.)

У відповідь ми повинні сказати, що Новий Завіт високо шанує Марію, як ту, яка «знайшла благодать у Бога» (Л к. 1:30) і була «благословенна ... між дружинами» (Лк. 1:42), але Біблія ніде не вказує на те, що Марія була вільна від спадкового гріха. Вираз «Радуйся, благодатна [ 1'сподь з Тобою »(Лк. 1:28, курсив мій. - У. Г.) означає лише, що Марія знайшла велике благословення від Бога; те ж саме слово, яке в Лк. 1:28 переведено як «благословенний» (грец. ???????), вжито по відношенню до всіх християн в Еф. 1: 6: «У хвалу слави благодаті Своєї, якою Він обдарував нас в Улюбленому »(курсив мій. - У. Г.). Отт говорить навіть: «Уче-ня про непорочне зачаття Марії в Писанні відкрито не виявлено» (р. 200), хоча, як він вважає, мається на увазі в Побут. 3:15 і в Лк. 1: 28,41.

1) Ісус був наділений людським тілом. Той факт, що Ісус мав че-ловеческій тілом, подібним нашим тілам, очевидний з багатьох уривків

Письма. Він народився так само, як народжуються всі земні немовлята (Лк. 2: 7). Він дорослішав і змінювався так само, як ростуть все діти: «А дитина росла і зміцнювався духом, набираючись мудрости; і благодать Божа була на Ньому »(Лк. 2:40). Крім того, Лука говорить нам, що «Ісус же зростав мудрістю, і віком та благодаттю, у Бога й людей» (Лк. 2:52).

Ісус втомлювався, так само як і ми: «Ісус, дорогою зморений від шляху, сів у коло-Дезя »в Самарії (Ін. 4: 6, курсив мій. - У. Г.). Йому було знайоме почуття спраги, так як на хресті Він сказав: «Спрагу» (Ін. 19:28). Після того, як він постив сорок днів у пустелі, Він «Зголоднів» (Мф. 4: 2). Іноді Він ощу-вав фізичну слабкість. Під час Свого спокуси в пустелі Він постив протягом сорока днів (до кінця цього терміну фізичні сили людини майже повністю залишають його, і якщо продовжити пост, то можна завдати своєму організму непоправної шкоди). У цей час «Ангели приступили і служили Йому» (Мф. 4:11), ймовірно для того, щоб добути Йому прожиток і піклуватися про Нього, поки Він не знайде достатньо фізичних сил для того, щоб вийти з пустелі. Коли Ісус йшов до місця розп'яття, воїни змусили Симона Киринеянина нести Його хрест (Лк. 23:26), найімовірніше тому, що Ісус був настільки слабкий після побиття, що не міг нести хрест Сам. Кульміна-ція обмежень Ісуса, обумовлених Його людським тілом, видно в Його смерті на хресті (Лк. 23:46). В Його людському тілі більше не було життя, і воно припинило функціонувати, точно так же, як це буває з нашими тілами, коли ми вмираємо.

Ісус також воскрес із мертвих в фізичному, людському тілі, хоча це тіло було досконалим і не було схильне слабкості, хвороби і смер-ти. Він багато разів показує Своїм учням, що Його тіло реальне, фі-зіческое. Він каже: «Подивіться на руки Мої і на ноги Мої; це - Я Сам; Дотикайтесь Мене й бо дух тіла й костей не має, як бачите, маю » (Лк. 24:39, курсив мій. - У. Г.). Він показує їм, що наділений плоттю і кістками і що він не просто безтілесний дух. Ось ще одне свідчення цього факту: «Вони подали Йому частину печеної риби і стільникового меду; і взявши їв перед ними »(Лк. 24:42; пор .: ст. 30; Ін. 20: 17,20,27; 21: 9,13).

У цьому ж самому людському тілі (хоча це і було відроджене, вдосконалення-шенное тіло) Ісус вознісся на небо. Перш ніж вознестися, Він сказав: «Я вийшов від Отця і прийшов у світ; І знов покидаю Я світ та й іду до Отця »(Ін. 16:28; пор .: 17:11). Те, як Ісус вознісся на небеса, було задумано як демонстраційних-ція наступності між Його існуванням у фізичному тілі на землі і Його існуванням в цьому тілі на небесах. Кількома віршами нижче, після того як Ісус промовляє до учнів: «Дух плоті і кісток не має, як бачите, маю» (Лк. 24:39), - ми читаємо про те, як Ісус «вивів їх геть із міста до Віфанії і, піднявши руки Свої, благословив їх. І коли благосло-вав їх, став віддалятися від них і підноситися на небо »(Лк. 24: 50,51). Також і в Діяннях ми читаємо: «Він піднявся в очах їх, а хмара забрала Його з виду їх" (Діян. 1: 9).

Всі ці вірші показують, що людське тіло Ісуса до Його неділя-сення було в усіх відношеннях подібно до нашого і що навіть після воскрес-ня воно залишалося людським тілом з «плоттю і кістками», однак стало досконалим, таким, яке знайдемо і ми, коли Христос повернеться і ми також воскреснемо з мертвих4. Ісус продовжує існувати в цьому чоло-ського тілі на небесах, як це демонструє нам Його вознесіння.

2) Ісус мав людським розумом.Факт, що Ісус «Процвітав в пре-
 мудрості »
(Лк. 2:52, курсив мій. - У. Г.), говорить про те, що Він пройшов всі
 етапи навчання, які проходять інші діти, - Він вчився їсти, ходити,
 читати, і писати, і коритися батькам (див .: Євр. 5: 8). Це навчання було
 частиною справжньої людської природи Христа.

Ми також бачимо, що Ісус мав людським розумом, подібним нашому, коли Він говорить про Своє повернення на землю: «Про день же той чи годину ніхто не знає, ні ангели небесні, ні Син, тільки Отець» (Мк. 13:32)5.

3) Ісус мав людської душею і людськими емоціями.ми ви-

дим численні вказівки на те, що Ісус мав людської душею (або духом). Перед розп'яттям Ісус сказав: «Тепер же душа моя обурилася » (Ін. 12:27, курсив мій. - У. Г.). Трохи далі Іоанн пише: «Сказавши це, Ісус обурився духом »(Ін. 13:21, курсив мій. - У. Г.). В обох віршах словом «обурився» перекладається грецьке дієслово ???????, який часто використовується для опису стану людини, стривоженого або захва-ченного зненацька небезпекою6.

Крім того, Ісус перед розп'яттям, коли зрозумів, які Йому належить перенести страждання, сказав: «Душа Моя сумом смертельним» (Мф. 26:38). Його печальбила настільки великою, що, здавалося, будь вона трохи сильніше, вона відібрала б саму його життя.

4 Про природу відродженого тіла см. В гл. 27 і гл. 41.

5 Повніше цей вірш розглядається нижче.

6 слово ??????? використовується, напр., при описі Ірода, який «стривожив-ся», коли дізнався, що мудреці шукають нового царя іудеїв (Мф. 2: 3). Також учні «ветре-божилися», Коли несподівано побачили, як Ісус йде по озеру, і подумали, що це привид (Мф. 14:26); Захарія «зніяковів», коли несподівано побачив ангела в Іеру-Салімський храмі (Лк. 1:12); учні «зніяковіли», коли Ісус несподівано з'явився серед них після Свого воскресіння (Лк. 24:38). Але це слово використовується також в Ін. 14: 1,27, коли Ісус говорить: «Та не ніяковіє серце ваше ». Тому нам не ледве-дует думати, що коли Ісус «обурився духом», Йому бракувало віри або що справа була в якомусь гріху; йшлося про сильному людському почутті, яке виникло в ситуації серйозної небезпеки.

Ісус мав усі людськими емоціями. Він «здивувався» вірі сот-ника (Мф. 8:10). Він плакав, сумуючи про померлого Лазаря (Ів. 11:35). Молився Ісус також з серцем, переповненим почуттями, так як Він «за днів тіла

своєю, з голосінням великим та слізьми приніс був благання й молитви здатному спасти Його від смерти »(Євр. 5: 7, курсив мій. - У. Г.).

Крім того, автор говорить нам: «Хоча Він і був, проте на-вик слухняності, і звершившись став для всіх, хто слухняний Йому ві-чиновниками для вічного спасіння» (Євр. 5: 8,9). Але якщо Ісус ніколи не грішив, то як Він міг навчатися слухняності? Судячи з усього, у міру того як Ісус ставав все більш зрілим, Він, подібно до інших земним дітям, міг брати на себе все більшу відповідальність. Чим старше Він ставав, тим більшої слухняності вимагали від Нього батько і мати і тим більше значні завдання, що ставилися кчеловеческой природі, ставив перед Ним Його небесний Отець. З кожною все більш складним завданням, в тому числі що вимагає певної міри страждання (як це уточнюється в Євр. 5: 8), людські моральні сили Ісуса, Його здатність коритися у все більш складних грунтовний-ствах збільшувалися. Це були свого роду «духовні вправи», укреп-лявшего Ісуса. Але у всіх цих випробуваннях Він ні разу не згрішив.

Повна відсутність гріха в житті Ісуса тим більше примітно, що Він пройшов через суворі спокуси, і не тільки в пустелі, а й протягом усього Свого життя. Автор Послання до Євреїв стверджує, що Ісус «Подібно до нас, випробуваного в усьому, крім гріха» (Євр. 4:15). Той факт, що Він стикався зі спокусою, означає, що Він мав справжньої людської природою, схильною до спокусам, оскільки Біблія ясно говорить нам, що «Бог не спокушається злом» (Як. 1:13).

4) Люди, що знаходилися поряд з Ісусом, вважали Його звичайною людиною.

Матвій розповідає про разючий випадок, що трапився в середині служіння Ісуса. Хоча Ісус навчав по всій Галилеї, «зцілюючи всяку бо-лезнь і всяку неміч між людьми», так що «людей ішло за Ним на-роду» (Мф. 4: 23-25), все ж, коли Він прийшов до рідного селища , в Назарет, люди, які знали Його напротязі багатьохроків, не прийняли Його:

І коли скінчив Ісус притчі оці, Він звідти пішов. І прийшовши до Своєї батьківщини, і навчав їх у їхній синагозі, так що стали вони дивуватися й гово-рили: Звідки в Нього ця мудрість та сили? теслі чи Він син? Чи ж мати називається Марія, і брати Його Яків і Йосип, і Симон та Юда? і сестри Його не всі з нами? Звідки ж Йому все це? І вони спокушалися Ним. <...> І Він не вчинив тут чуд багатьох через їхню невіру (Мф. 13: 53-58, курсив мій. - У. Г.).

Цей уривок показує, що ті люди, які знали Ісуса краще все-го, Його сусіди, з якими Він жив і працював протягом тридцяти років, вва-ли Його самим звичайною людиною, - безсумнівно, добрим і чесним чоло-століттям, але ніяк НЕ пророком Божим, здатним творити дива, і вже тим більше не Богом у плоті. Хоча в наступному розділі ми побачимо, що Ісус був цілком Богом і людиною в одній особі, ми все ж повинні визнати переконливу силу цього уривка. Протягом перших тридцяти років Своєю жиз-ні Ісус був настільки звичайною людиною, що односельці, які знали Його найкраще, були здивовані тим, що Він вчить з владою і творить чудеса. Вони знали Його. Він був одним з них. Він був «сином теслі» (Мф. 13:55) і Сам «тесля» (Мк. 6: 3), був настільки звичайним, що вони запитували: «От-куди ж Йому все оте?» (Мф. 13: 56). А Іван говорить Нам: «Ібратья Його не вірували в Нього »(Ін. 7: 5, курсив мій. - В. Г.).

Чи був Ісус цілком людиною? Він був людиною настільки, що навіть ті, хто жив і працював з Ним протягом тридцяти років, навіть брати, які виросли з Ним в одній сім'ї, не усвідомлювали, що він представляв собою щось більше, ніж просто добру людську істоту. Судячи з усього, вони й гадки не ма-ли про те, що Він був Богом, які прийшли у плоті.

3. безгрішним. Хоча Новий Завіт ясно стверджує, що Ісус був цілком людиною, таким же, як ми, він стверджує також, що Ісус відрізнявся від інших людей в одному важливому аспекті: Він був безгрішний, і Він не вдосконалення-шив жодного ipexa за весь час Своєю життя. Іноді заперечують, що якщо Ісус не грішив, то Він не був справді людиною, так як всі люди грішать. Однак люди, що виступають з цим зауваженням, просто не розуміють, що люди перебувають зараз в ненормальному стані. Бог створив нас не грішні-ми, а святими і праведними. Адам і Єва в Едемському саду до гріхопадіння були справді людьми, а ми, хоча і є людьми, не підходимо під стан-дарт, встановлений для нас Богом.

Новий Завіт навчає про безгрішність Ісуса в багатьох місцях. Вказівки на Його безгрішність ми бачимо вже на початку Його життя, коли Ісус «зростав і зміцнювався духом, набираючись мудрости; і благодать Божа була на Ньому »(Лк. 2:40). Потім ми бачимо, що сатана не зміг схилити Ісуса до гріха і припинив спокушати Його після закінчення сорока днів: «І закінчивши всі позовом-шення, диявол відійшов від Нього до часу» (Лк. 4:13). Також в синоптичних Євангеліях (від Матвія, Марка і Луки) ми не бачимо згадок ні про які проступки, вчинені Ісусом. Протистояли Йому іудеїв Ісус запитав: «Хто з вас може Мені докорити за гріх?» (Ін. 8:46), і Йому ніхто не відповів.

Найбільш ясно про безгрішність Ісуса говориться в Євангелії від Івана-на. Ісус зробив дивовижну заяву: «Я світло світу» (Ін. 8:12). Якщо ми вважаємо, що світло символізує істинність і моральну чистоту, то Ісус говорить тут, що Він джерело істинності, моральної чистоти і святості в світі, - вражаюче твердження, яке може зробити лише Той, Хто вільний від гріха. Крім того, в зв'язку з покорою Своєму небесному Отцю, Він сказав: «Я завжди роблю те, що Емуугодно» (Ін. 8:29). Наприкінці Свого життя Ісус говорив: «Я зберіг Заповіді Свого Отця, і перебуваю в Його любові» (Ін. 15:10). Важливо, що Пилат, коли Ісуса привели до нього на суд, незважаючи на звинувачення іудеїв, зміг прийти лише до такого висновку: «Я ніякої провини не знаходжу в Ньому» (Ін. 18:38).

У Книзі Діяння Апостолів Ісус неодноразово названий «святим», «пра-ведним» або визначений будь-яким схожим словом (див .: Діян. 2:27; 3:14; 4:30; 7:52; 13:35). Коли Павло говорить про те, що Ісус жив як людина, він не гово-рить, що Той прийняв «грішну плоть», але підкреслює, що «Бог послав Сина Свого в подобі гріховного »(Рим. 8: 3, курсив мій. - У. Г.). Він також говорить про Ісуса як про «Хто не відав гріха» (2 Кор. 5:21).

Автор Послання до Євреїв стверджує, що Ісус піддавався спокусі-ям, але при цьому наполягає, що Він не згрішив: Ісус - це Той, «, подібно до нас, випробуваного в усьому, крім гріха » (Євр. 4:15). Він - Первосвящен-ник «святий, незлобивий, невинний, відлучений від грішників і пре-вознесений вище небес» (Євр. 7:26). Петро говорить про Ісуса як про «непо-Рочной і чистому агнця» (1 Пет. 1:19), використовуючи старозавітний образ для опи-сания Його безгрішності. Петро прямо говорить: «Не вчинив Він гріха, і не знайшлося в устах Його »(1 Пет. 2:22, курсив мій. - В. Г.). Ісус помер, «щоб привести нас до Бога, один раз постраждав за гріхи наші, Праведний за неправедних» (1 Пет. 3:18). Іоанн у своєму першому посланні називає Його «Ісусом Христом, Праведником» (1 Ін. 2: 1) і каже: «У Ньому немає гріха» (1 Ін. 3: 5). Таким чином, складно заперечувати, що весь Новий Завіт навчає про безгрішність Христа. Він був справді людиною, але без гріха.

У зв'язку з безгрішність Ісуса ми повинні трохи більш докладно розглянути природу Його на пустині (Мт. 4: 1-11; Мк. 1: 12,13; Лк. 4: 1-13). Суттю цієї спокуси була спроба переконати Ісуса зійти з непростого шляху слухняності і страждання, який був наказаний Йому як Месії. Ісус «Дух на пустиню. Там сорок днів Він був позовом-шаем від диявола »(Лк. 4: 1,2). Багато в чому це спокуса була схо-же зі спокусою Адама і Єви в Едемському саду, але воно було набагато важче. Адам і Єва були в спілкуванні з Богом і один з одним, їх удосталь оточувала їжа, так як їм було заборонено їсти лише від одного дерева. Ісус, навпаки, не міг спілкуватися з людьми, у Нього не було їжі, і після сорока-денного посту Він був близький до фізичної смерті. В обох випадках требо-валось послух не вічне моральному принципу, закладеному в приро-де Бога, це була перевірка на чисте покора конкретному вказівкою Бога. Адаму і Єві Бог велів не споживати від дерева пізнання добра і зла, і питання полягало в тому, чи будуть вони слухняні просто тому, що Бог по-вимагав від них цього. Ісус, Який «Дух на пустиню» на сорок днів, судячи з усього, усвідомлював, що воля Отця була така, щоб Він не їв протягом цього часу і залишався там, поки Батько, через провід Святого Духа, не сказав би Йому , що спокуса закінчено і Він може піти.

У цій перспективі нам стає зрозуміла сила спокуси: «Якщо Ти Син Божий, скажи цьому каменеві, щоб хлібом» (Лк. 4: 3). Ісус, безумовно, був Сином Божим, і Він, звичайно ж, міг перетворити будь-який камінь у хліб. Незабаром Він перетворить воду в вино і примножить хліба і риб. Іс-кушеніе посилювалося через те, що Його життя, здавалося, могла покинути Його, якщо Він не буде їсти хліб. Однак Він прийшов, щоб замість нас в вдосконалення-шенствует бути слухняним Богу, і при цьому був як людина. Це означало, що коритися Він повинен був, лише спираючись на Свої людські сили. Якби Він закликав Свою божественну силу, щоб зробити спокуса бо-леї легким, Він вже не корився Богу як людина. Спокуса заклю-чалось в спокусу зробити покора більш легким. Але Ісус, на відміну від Адама і Єви, відмовився скуштувати того, що здавалося благим і необхідним для Нього, обравши покора Своєму небесному Батькові.

Спокуса поклонитися і служити сатані, а потім отримати владу над «всіма царствами всесвіту» (Лк. 4: 5) було спокусою отримати владу не шляхом тривалого послуху Небесного Отця, а через підпорядкування князю темряви. І знову Ісус відкинув зовні простий шлях і обрав шлях слухняності, який вів до хреста.

Також і пропозицію стрибнути з крила храму (Лк. 4: 9-11) було позовом-ням «примусити» Бога зробити диво і тим самим залучити велику кількість послідовників, усунувши необхідність навчання, трирічного служіння людським потребам і абсолютної святості серед жорсткого протидії дії . Але Ісус знову встояв перед спокусою піти «простим шляхом» до виконання своїх месіанських завдань (і знову цей легкий шлях в результаті не привів би до здійснення тих завдань, які перед Ним стояли).

Ці спокуси були кульмінаційною точкою морального дозрівання Ісуса, яке тривало все Його дитинство і юність, коли Він «зростав мудрістю ... і в любові у Бога» (Лк. 2:52) і «стражданнями навик послуша-ню » (Євр. 5: 8, курсив мій. - У. Г.). У цих спокусах в пустелі і в различ-них спокуси, з якими Він стикався протягом тридцяти трьох років Свого життя, Христос послухався Бога замість нас, як наш представник, тим самим збагачуючись в тому, в чому зазнали невдачі Адам, ізраїльтяни в пустелі і ми самі (див .: Рим. 5: 18,19).

Як би важко нам не було це усвідомити, Письмо стверджує, що в цих спокусах Ісус набув здатності розуміти нас і допомагати нам у наших спокусах. «Бо, як Сам Він зазнав, бувши спокушений, то може і ис-куша допомогти »(Євр. 2:18, курсив мій. - У. Г.). Далі автор пов'язує здатність Ісуса співчувати нашим слабкостям з тим фактом, що Він Його спокушав так само, як і ми:

Бо ми маємо не такого Первосвященика, що не може з-страждати слабостям нашим, але, подібно до нас, випробуваного в усьому, крім гріха. Отож, приступаймо з відвагою до престолу бла-годаті, щоб отримати милість і знайти благодать для благовремен-ної допомоги (Євр. 4: 15,16).

У будь-якій ситуації, в якій ми стикаємося зі спокусою, ми долж-ни міркувати про життя Христа, щоб зрозуміти, чи не стикався і Він з по-подібної ситуацією. Зазвичай ми здатні згадати про деякі епізоди життя Ісуса, коли Він стикався з спокусами, дуже схожими (хоча, може бути, і не у всіх деталях) з тими, з якими ми стикаємося еже-денно7.

4. Чи міг Ісус згрішити? це питання іноді виникає. Часто говорять, що Ісус був безгрішний в тому сенсі, що Він був «нездатний згрішити». Інші заперечують, що якщо Христос не був здатний грішити, то Його позовом-шення не було справжнім, так як Він в жодному разі не піддався б гріха.

Щоб відповісти на це питання, нам слід розрізняти ясні утвержде-ня Писання і ті висновки, до яких ми самі можемо прийти на цій основі. 1) Письмо ясно стверджує, що Христос ніколи не грішив (див. Вище). У цьому факті не може бути ніяких сумнівів. 2) Воно ясно стверджує також, що Ісус зазнав спокусам і що ці спокуси були реальними (Лк. 4: 2). Якщо ми віримо Писання, то ми повинні наполягати на тому, що Хрис-тос був, «подібно до нас, випробуваного в усьому, крім гріха »(Євр. 4:15, курсив мій. - У. Г.). Якщо наші роздуми з питання про те, чи могли Христос згрішити, приводять нас кмислі, що Він не піддавався справжнім спокусам, то ми прийшли до помилкового висновку, що суперечить ясним твердженням Письма. 3) Нам також слід разом з Писанням стверджувати, що «Бог не спокушається злом» (Як. 1:13). Але тут виникає складне питання: якщо Ісус був цілком Богом, як і цілком людиною (і нижче буде показано, що Писання багато-кратно це стверджує), то чи не повинні ми стверджувати, що Ісус, в визна-ному сенсі, також «Не міг спокушатися злом »?

7 Особливо це відноситься до сімейного життя. Важливо пам'ятати, що після випадку в храмі, який стався, коли Ісусу було дванадцять років, Йосип ніде більше не згадується в Євангеліях; він не згадується в тих віршах, в яких перераховані мати Ісуса і інші члени Його сім'ї, брати і сестри (див .: Мф. 13: 55,56; Мк. 6: 3; пор .: Мф. 12:48). Згадайте, що на шлюбі в Кані Галілейській була присутня «мати Іісу-са», а не Його батько (Ін. 2: 1), якщо батько був ще живий (пор .: Ін. 2:12). Ймовірно, це вказу-ет на той факт, що, після того як Ісусу виповнилося дванадцять років, Йосип помер і згодом Ісус ріс в сім'ї «матері-одиночки». Це означає, що чим старше Він ставав, тим більшу відповідальність Він брав на себе, як чоловік, заробляючи ремеслом теслі (Мк. 6: 3) і, безсумнівно, також допомагаючи піклуватися про своїх братів і сестер. Тому, хоча Ісус і не був одружений, Він, звичайно ж, стикався з різними сімейними складнощами і конфліктами, досить схожими з тими, які виникають в сучасних сім'ях.

Ми можемо вести наше міркування, спираючись на ясні і чіткі утверж-дення Письма, лише до цієї точки. Тут ми стикаємося з дилемою, ко-торая виникає і при обговоренні інших доктрінал ьних питань, коли в Писанні затверджуються речі, а то й прямо суперечать один одному, то, по крайней мере, з працею сумісні в свідомості. Наприклад, в зв'язку з ура-ням про Трійцю сказано, що Бог існує в трьох особах, що кожне з них цілком є ??Богом і що Бог єдиний. Хоча ці твердження і не суперечать-чат один одному, проте їх складно поєднати. Звичайно, певною мірою ми можемо зрозуміти, як вони поєднуються, але все ж (по крайней мере, в цьому житті) нам доводиться визнати, що остаточно переконатися в цьому ми не мо-жем. В даному випадку ситуація подібна. Протиріччя тут немає. Писання не говорить нам, що «Ісус Його спокушав» або що «Ісус не спокушав» (це було б протиріччям, якби слова «Ісус» і «спокушав» були упо-потроєнь в обох пропозиціях в абсолютно однаковому розумінні). Біблія говорить нам, що «Ісус Його спокушав» і що «Ісус був цілком людиною», що «Ісус був цілком Богом» і що «Бог не спокушається». Це поєднання вчених-ний Писання дає нам можливість побачити спільна дія человечес-кою і божественної природи Христа і краще зрозуміти, як Він міг бути позовом-шаем (в певному сенсі) і не міг бути спокушав (в іншому сенсі). (Як це можливо, буде розглянуто нижче.)

8 У цьому міркуванні я широко використовую висновки, представлені в книзі: Geerhardus Vos, Biblical Theology (Grand Rapids: Eerdmans, 1948), pp. 339-342.

Таким чином, тут ми виходимо за рамки ясних тверджень Письма і намагаємося знайти відповідь на питання, чи міг Христос згрішити чи ні. Важливо осо-визнавати, що наступне нижче рішення ґрунтується на поєднанні різних біблійних навчань і не підтверджується конкретними ясними затвердження-ми Письма. Пам'ятаючи про це, ми можемо сказати наступне8:1) Якби чоло-ського природа Ісуса існувала сама по собі, незалежно від Його бо-жественной природи, то це була б в точності така ж людська приро-да, яку Бог дав Адаму і Єві. Вона була б вільна від гріха, але при цьому здатна згрішити. Таким чином, якщо людська природа Ісуса су-простували сама по собі, то існувала абстрактна або теоретична можливість того, що Ісус міг згрішити так само, як Адам і Єва. 2)Одна-ко людська природа Ісуса ніколи не існувала окремо від Його божественної природи. З моменту Його зачаття Він існував як справжні-но Бог і також як справді людина. Як Його людська природа, так і Його божественна природа були з'єднані в одній особі. 3)Хоча суще-ствовали деякі явища (такі, як голод або слабкість), які Ісус відчував лише в Своїй людській природі і не відчував в божественний-ний природі (див. Нижче), проте гріховний вчинок був би, судячи з все-му , моральним актом, що зачіпають всю особистість Христа. Тому, якби Він згрішив, це стосувалося б як Його людської, так і Його божественний-ний природи. 4)Але якби Ісус як особистість згрішив, беручи участь в гріху як людської, так і божественної природою, то згрішила Сам Бог, і Він перестав би бути Богом. Але це неможливо через нескінченної святості божественної природи. 5) Тому якщо ми запитуємо, могли Ісус згрішити в дійсності, то, судячи з усього, ми повинні прийти до за-ключення, що це неможливо. З'єднання божественної і людської природи в Його особистості заважало цьому.

Невирішеним залишається питання про те, як спокуса Ісуса могло при цьому бути реальним. Давайте розглянемо спокуса перетворити камінь у хліб. Ісус, завдяки Своїй божественній природі, був схильний зробити це диво. Але в даному випадку Він міг користуватися лише своєю че-ловеческой силою, щоб проявити послух. Це було таке ж випробувань-ня, в якому зазнав невдачі Адам; і якби Він скористався Своєю божественною природою, то не заслужив би для нас спасіння. Тому Ісус відмовився спертися на Свою божественну природу і зробити послух більш легким для Себе. Видається доречним стверджувати, що точно та-ким же чином Ісус зустрів всі спокуси, - Він користуватися не боже-жавної владою, а лише силою людської природи (хоча, звичайно ж, вона була не «одна», так як Ісус, володіючи тією ж вірою, якою повинні володіти люди, повністю покладався на Бога-Отця і на Святого Духа в каж-дий момент). Моральна сила Його божественної природи була свого роду «стопором», який в будь-якому випадку запобіг би гріх (і тому ми мо-жем сказати, що Ісус не міг згрішити). Але Він не вдавався до сили Своєї божественної природи, щоб зробити спокуси більш легкими, і Його відмова перетворити каміння на хліб ясно на це вказує.

Отже, були ті спокуси реальними чи ні? Багато богословів під-підкреслювала, що лише той, хто успішно чинить опір спокусі до кон-ца, найбільш повно відчуває силу цієї спокуси. Так само як чемпіон-тя-желоатлет, який піднімає і утримує над головою важку вагу, чувст-яття його тиск більш повно, ніж той, хто намагається підняти і упускає снаряд; так само будь-який християнин, який успішно протистояв спокусі до кінця, знає, що це набагато важче, ніж відразу ж поступитися йому. Так само було і з Ісусом: кожному спокусі Він протистояв до кінця і захоплений-ствовал над ним. Спокуса була реальним, незважаючи на те що Ісус не усту-пив йому. Фактично, воно було реальним саме тому, що Ісус не усту-пив йому.

Що ж тоді можна сказати про той факт, що «Бог не спокушається злом» (Як. 1:13)? Судячи з усього, це один з тих феноменів, істинність яких ми можемо стверджувати в застосуванні до божественної природи Ісуса, але не до Його людській природі. Його божественна природа не могла спокушатися злом, але його людська природа могла спокушатися і явно була спокушай-ма. Як ці дві природи з'єднувалися в одній особі перед лицем Його випробовуючи-ний, Писання нам не пояснює. Але відмінність між тим, що істинно для однієї природи і що істинно для іншої природи, є прикладом для ряду схо-жих тверджень, до яких підводить нас Письмо (про це більш детально

см. нижче, в розділі, присвяченому питанню про тому, як Ісус міг бути Богом і людиною в одній особистості).

5. Чому було необхідно, щоб Ісус був цілком людиною? Коли Іоанн писав своє перше послання, в церкві поширилося єретичне вчення, яке стверджувало, що Ісус не був людиною. Ця єресь впослед-наслідком стала відома як докетізлР. Це заперечення істини про Христа було настільки серйозним, що Іоанн говорить навіть, що воно є вченням ан-тіхріста: «Духа Божого (і духа омани) дізнавайтеся так: всякий дух, ко-торий визнає, що Ісус Христос прийшов був у тілі, той від Бога ; а вся-кий дух, який не визнає Ісуса, який прийшов у плоті, не від Бога, але він антихристів, про якого ви чули, що він прийде і тепер уже він у світі »(1 Ін. 4: 2,3). Апостол Іоанн розумів, що заперечення під-лінной людської природи Христа означало заперечення самої суті хрис-тіанства. Тому, каже він, той, хто заперечує факт, що Ісус прийшов у плоті, посланий не від Бога.

Звертаючись до Нового Завіту, ми бачимо багато причин, за якими Ісус повинен був бути цілком людиною, якщо Йому належало стати Месією і за-служити нам порятунок. Ми можемо привести сім причин, за якими це було необхідно.

1) Заради замісного слухняності. Як ми відзначили в гл. 24, присвячений-ної звітом між Богом і людиною10Ісус був нашим представником і корився за нас в тому, в чому Адам зазнав невдачі і проявив неслухняний-ня. Ми бачимо це в паралелях між спокусою Ісуса (Лк. 4: 1-13) і спокусою Адама і Єви в саду (Бут. 2:15 - 3: 7), а також в непослуху Адама і слухняності Христа:

9 Слово «докетизм» походить від грецького дієслова ????? «Здаватися». Будь-яка бого-словская позиція, в якій стверджується, що Ісус насправді не був людиною, а лише здавався їм, називається «докетіческой». В основі Докетизм лежить припущень-ня про те, що матеріальне творіння погано за своєю суттю, а тому Син Божий не міг з'єднатися зі справжньою людською природою. Жоден видатний керівник церкви не дотримався вчення доктеізма, але це була небезпечна єресь, существовав-Шая протягом перших чотирьох століть Церкви. Сучасні євангельські християни, які не приділяють достатньо уваги людську природу Христа, можуть мимоволі під-тримати докегіческіе тенденції.

10 Див. Також гл. 26.

Тому, як Злочином одного на всіх людей прийшов осуд, так і через праведність одного на всіх людей прийшло виправдання для життя. Бо, як непослу-шаніем одного чоловіка багато-хто стали грішними, так і слухняний-ням одного стануть праведними (Рим.5: 18,19).

Тому Павло і називає Христа «останнім Адамом» (1 Кор. 15:45), Адама - «першою людиною», а Христа - «другою людиною» (1Кор. 15:47). Ісус повинен був бути людиною, щоб стати нашим представником і по-віноваться замість нас.

2) Щоб статизамісної жертвою. Якби Ісус не був челове-ком, Він не міг би померти за нас і понести покарання, яке ми заслужи-ли. Автор Послання до Євреїв говорить нам: «Бо приймає Він не Анголів, але Авраамове насіння. Звідсіля повинен Він у всьому подібний братам, щоб стати милостивим та вірним Первосвящеником перед Богом, щоб очистити гріхи народу »(Євр. 2: 16,17; пор .: ст. 14). Ісус повинен був стати людиною, а не ангелом, бо Бог бажав врятувати людей, а не ангелів. Але щоб це сталося, Він «повинен був »стати подібною до нас в усьому, щоб стати« умилостивленням »за нас, жертвою, яка була б прийнятною заміною. Хоча ця думка буде більш детально розглядати-ся в гл. 27, присвяченій спокути, тут важливо відзначити, що якби Хри-стос ні цілком людиною, Він не зміг би прийняти смерть за людські гріхи; не зміг би стати замісної жертвою за нас.

3) Щоб статипосередником між Богом ілюдьми. Оскільки гріхом ми були відокремлені від Бога, ми потребували когось, хто став би між Богом і нами і знову привів нас до Нього. Нам потрібен був посередник, який міг перед-ставлять нас перед Богом і представляти Бога перед нами. Лише Богочоловік міг виконати це завдання: «Один бо є Бог, і один Посередник між Богом та людьми, людина Христос Ісус» (1 Тим. 2: 5). Щоб здійснити цю функцію посередника, Ісус повинен був бути цілком Богом і цілком чоло-століттям.

4) Заради того, щобвиконати початковий план Бога, відповідно дояким людина повиннапанувати надтворінням. Як ми бачили в гл. 14, присвяченій цілям створення Богом людини, Бог помістив людей на зем-ле, щоб вони підкорили її і панували над нею, як представники Бога. Але людина, коли він згрішить, що не виконав цього призначення. Автор Послання до Євреїв усвідомлює, що Бог хотів все підкорити людині, але він зауважує при цьому: «А тепер ще не бачимо, щоб піддане було йому все» (Євр. 2: 8). Коли Ісус прийшов на землю в якості людини, Він був здатний коритися Богу і тому мав право панувати над творінням як людина, виконуючи першо-початковий план Бога про людину. Автор Послання до Євреїв говорить: «Увен-чан славою і честю Ісус», що править світом (Євр. 2: 9; пор .: ст. 7, де вико-зуется той же самий вираз). Ісус говорив: «Дана Мені всяка влада на небі й на землі» (Мф. 28:18). Бог «все підкорив під ноги Його, і Його дав найвище за все за Голову Церкви» (Еф. 1:22). І справді, одного разу ми станемо

2) правити разом з Ним на Його престолі (Об. 3:21) і тоді, підкоряючись нашому Господеві Христові, побачимо виконання Божого плану (пор .: Лк. 19:17; 1 Кор. 6: 3). Ісус повинен був бути людиною, щоб виконати початковий план Бога про те, що людина повинна панувати над творінням.

5) Щоб служити нам прикладом. Іоанн пише: «Хто говорить, що преба-кість в Ньому, той повинен чинити так, як поводився Він » (1 Ін. 2: 6, курсив мій. - У. Г.), і нагадує, що, «коли з'явиться, то будем подібні до Нього» і що ця надія на відповідність якостям Христа вже зараз надає нашій жиз-ні все більшу моральну чистоту (1 Ін. 3: 2,3). Павло говорить нам, що ми постійно «перетворюємося в той же образ» (2 Кор. 3:18), тим самим дві-гаясь до мети, заради якої Бог врятував нас, - «(бути) були подібні до образу Сина» (Рим. 8 : 29). Петро говорить нам, що міркувати про приклад Христа ми повинні особливо в стражданні: «Тому що й Христос постраждав за нас, і залишив нам приклада, щоб пішли ми слідами Його» (1 Пет. 2:21). Протягом всієї нашої християнської життя ми повинні долати свій шлях, «зважаючи на началь-ника й Виконавця віри, Ісуса» (Євр. 12: 2). Якщо вас пригнічує ворожий-ність грішників, «помисліть про Того, хто перетерпів такий перекір проти Себе від грішних» (Євр. 12: 3). Ісус також є для нас прикладом у смерті. Павло бажає уподібнитися Ісусові, «погодившись смерті Його» (Флп. 3:10; пор .: Діян. 7:60; 1 Пет. 3: 17,18 і4: 1). Нашою метою має бути уподібнення Хри-сту кожен день, до самої смерті, і померти ми повинні в непохитному слухняності Богу, з твердою вірою в Нього, з любов'ю до інших людей і про-щая їх. Ісус повинен був стати людиною, подібною до нас, щоб служити нам прикладом.

6) Щоб служити прообразом наших відроджених тел. Павло говорить нам, що, коли Ісус воскрес з мертвих, Він воскрес в новому, духовному тілі, ко-лось «в нетління ... у силі» (1 Кор. 15: 42-44). Це нове ше-хрещене тіло Христа - приклад того, якими будуть наші тіла, коли ми воскреснемо з мертвих, так як Христос - «первісток» (1 Кор. 15:23), которо-му уподібняться ті, хто піде за Ним. Зараз ми наділені тілом, подоб-ним тілу Адама, але в майбутньому знайдемо тіло, подібне Христову: «І як ми носили образ земного, так будемо носити і образ небесного» (1 Кор. 15:49). Ісус мав воскреснути як людина, щоб стати «первістком з мертвих» (Кол. 1:18), прикладом, що показує те, якими в майбутньому стануть наші тіла.

7) Щоб співпереживати нам в якості Архиєрея. Автор Посла-ня до Євреїв нагадує нам, що «як Сам Він зазнав, бувши випробовуваний, у тому Він може й випробовуваним допомогти» (Євр. 2:18; пор .: 4: 15,16). Якби Ісус не був людиною, Він не був би здатний знати на досвіді, через що ми проходимо в наших спокусах і стражданнях. Але, оскільки Він жив як людина, Він здатний більш повно співчувати нам11.

6. Ісус буде людиною вічно. Ісус не залишив Свою людську при-роду після Своєї смерті і воскресіння, так як Він являвся Своїм учням як людина, і навіть з ранами від цвяхів на руках (Ін. 20: 25-27). Він володів «плоттю і кістками» (Лк. 24:39) і їв їжу (Лк. 24: 41,42). Пізніше, коли Він розмовляв зі Своїми учнями, Він був узятий на небо також в Своєму неділя-шенном тілі, і два ангели оголосили про те, що Він повернеться таким же обра-зом: «Той Ісус, що вознісся на небо від вас, прийде таким само, як ви бачили Його висхідним на небо »(Діян. 1:11). Пізніше Стефан, дивлячись на небо, побачив Ісуса як «Сина Людського, що стоїть по правиці Бога» (Діян. 7:56). Ісус з'явився також Савлу на Дамаської дорозі і сказав: «Я Ісус, що Його переслідуєш ти» (Діян. 9: 5), і пізніше Савл (Павло) пов'язав цю подію з іншими явищами Ісуса учням по Його воскресінні (1 Кор. 9: 1 ; 15: 8). В Одкровенні Іоанна Ісус знову з'являється як «подібний до Сина чолов-зації» (Об. 1:13), хоча і будучи сповнений слави і величі, так що Іван з жахом падає до ніг (Об. 1: 13-17). Ісус обіцяє, що буде знову пити вино з Своїми учнями в Царстві Отця (Мт. 26:29), і запрошує нас на велику весільну вечерю на небесах (Об. 19: 9). Крім того, Ісус вічно буде виконувати Своє служіння пророка, священика і царя, і всі їх Він виконуватиме в силу того факту, що він навіки залишається як Богом, так і людиною12.

11 Це твердження складно для розуміння, так як ми не хочемо сказати, що Ісус,
 ставши людиною, придбав додаткове знання або більший обсяг інформації: як
 всезнаючий Бог, Він, безсумнівно, знав усі факти, пов'язані з досвідом людського
 страждання. Але в Посланні до євреїв мовиться: «Як Сам Він зазнав, бувши випробовуваний, у тому
 Він може й випробовуваним допомогти »(Євр. 2:18). Отже, і ми повинні наполягати на
 тому, що це твердження істинне - між стражданням Ісуса і Його здатністю з-
 переживати з нами в наших спокусах існує взаємозв'язок. Судячи з усього, автор
 послання говорить тут не про додаткове інтелектуальному знанні, а про здатність
 відтворювати в пам'яті власний досвід, про ту здатності, якої Ісус не обла
 дав би, якщо б у Нього не було цього особистого досвіду. Тут можна провести паралель з
 лікарем, який написав книгу про акушерстві, який володіє набагато більшою інфор-
 май
про пологи, ніж його батьки. Однак, як чоловік, він ніколи не зможе дізнатися про цю
 на досвіді. Жінка, яка народила дитину (або, щоб зробити паралель більш точною,
 жінка-лікар, сама народила дитину і написала книгу), може набагато більше пів
 але співпереживати з іншими жінками, які народжують дітей.

12 Про служіннях Христа см. В гл. 28.

Всі ці тексти вказують на те, що Ісус став людиною не тимчасово, що Його божественна природа назавжди з'єдналася з людською природою і Він буде жити навіки не тільки як вічний Син Божий, друга особа Трійці, але так само як людина Ісус, народжений від Марії, Месія і Спаситель

Свого народу. Ісус вічно буде перебувати цілком Богом і цілком челове-ком, і при цьому єдиної особистістю.




 ПОЯСНЕННЯ І ОБГРУНТУВАННЯ в Писанні |  Б. Походження гріха |  Г. Гріхи, які ми здійснюємо протягом нашого життя |  Про виправдання см. В гл. 35. Про всиновлення см. В гл. 36. |  Про ступінь винагороди на небесах см. В гл. 55. |  спеціальні терміни |  інші роботи |  Заповіти між Богом і людиною |  А. Заповіт справ |  Б. Завіт спокутування |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати