На головну

VI. Психологія публічного виступу, або як навчитися говорити

1.  I. 2. 2. Сучасна психологія і її місце в системі наук
  2.  I. ПСИХОЛОГІЯ ОСОБИСТОСТІ
  3.  I. ПСИХОЛОГІЯ ДИТИНИ 1-ге І 2-го РОКІВ ЖИТТЯ
  4.  III. Медична психологія; лікування психічних розладів; організація психіатричної допомоги.
  5.  III. Медична психологія; лікування психічних розладів; організація психіатричної допомоги.
  6.  IV.6. Психологія Сімейної Пари

Життя змусило мене звернутися і до цієї теми.

Дорогий читач! Вибачте мене, що часто посилаюся на особистий досвід. Справа в тому, що ця робота є результатом моїх наукових досліджень та узагальнення клінічного досвіду і досвіду консультування. І якби все те, що відбувалося зі мною, відбувалося б тільки зі мною, я навряд чи писав би про себе. Але щось подібне спостерігалося у багатьох пацієнтів і клієнтів. То яка різниця, чий випадок я опишу? Та й дослідження психології літературної творчості кажуть, що письменник зазвичай пише про себе.

Так ось, пізній початок педагогічної кар'єри (на п'ятому десятку) не давало можливості поступово набирати педагогічний досвід, як це робили мої більш щасливі приятелі, які стали педагогами в 25-30 років, а до 40 років досягли майстерності. Мені треба було все робити швидко. Тим більше що відразу ж у мене була велика лекторська навантаження і часті виступи перед незнайомими аудиторіями (звідси назва частини: «Я і ВОНИ»). Невдалі виступи приводили до того, що не вдавалося зав'язати тривалих ділових контактів з важливими мене людьми. Особливо важкі були мої виступи перед вченими мужами: билось серце, перехоплювало подих, пересихало в горлі. Я змушений був виступати з папірця, а якщо і без папірця, то все одно за «папірці», бо вивчав текст напам'ять. Виступи виявлялися нудними. Та й в бесіді один на один я також мало кого міг переконати. Так, наприклад, в 1982 році мені загрожувало звільнення з роботи, хоча саме тоді я висловив ті ідеї, які зараз визнані науковим світом. Отже, я змушений був готувати себе по науці. А коли в країні почалися перетворення, з'явився ще одне джерело стресу у наших політичних діячів: необхідність переконувати народ у своїх перевагах. Я став консультувати кандидатів в депутати. Користувалися моїми послугами і керівники при складанні промов, підготовці ділових переговорів, зав'язуванні нових контактів.

Пройшовши мовну підготовку, я став інакше розмовляти з людьми: хворими, учнями, близькими. Здається, зараз я приношу їм менше прикрощів. Принаймні тепер більш впевнений, що те, про що говорю, слухачі та співрозмовники розуміють так само, як і я. Звичайно, не завжди все беруть, але в усякому разі стає зрозумілим той пункт, за яким ми розходимося.

Ще один ефект: педагогічна і лікувальна діяльність стала приносити радість і не сприйматися як робота. Зараз іноді я читаю лекції по вісім годин на день, і особливого стомлений гм немає. А адже в основному доводиться мати справу з людьми малознайомими або зовсім незнайомими (ЧНІ). Досить часто я чую від знайомих педагогів різного рівня кваліфікації, що кожна лекція для них - іспит. Але це ж жахливо! Кожен день бути в бою мінімум три години!

У мене немає підстав підозрювати їх у кокетуванні. Я розумію, що ше справу в поганій психологічній підготовці.

Думаю, цей матеріал буде і корисний не тільки тим, хто часто стоїть за трибуною, а й тим, хто часто спілкується з малознайомими людьми, потенційними діловими партнерами, майбутніми чоловіками і дружинами і т. П. Адже якщо довго вести розвідку, можна залишитися одному . Основна увага тут приділена психології публічного виступу та ораторським прийомам. В результаті ви познайомитеся з новою методикою публічного виступу, а може бути, і новим станом душі, яке мною названо «інтелектуальний, транс». Я не претендую на повний виклад проблеми, але хотілося б захопити вас в чарівний світ слова, щоб, пізнавши його таємницю, «переконуючи, перемагати». А якщо мені це вдасться, ви знайдете більш солідні керівництва або прийдете в нашу школу ораторського мистецтва.

1. Трохи історії

«Спочатку було Слово, і Слово було у Бога, і слово було Бог. Воно було спочатку у Бога. Все через Нього повстало, і без Нього ніщо не почало бути, що почало бути. У Ньому було життя ... »Так починається Євангеліє від Іоанна. А ось ще кілька висловів з Біблії. «Якщо подуєш на іскру, вона розгориться, а якщо плюнеш на неї, згасне: те й інше виходить із уст твоїх». «Удар бича робить рубці, а удар мови ламає кістки». «І дурень, коли мовчить, може здатися мудрим».

А Сократ якось сказав красивому молодій людині: «Тепер, щоб я зміг тебе побачити, скажи мені що-небудь».

Йому належить і наступне міркування: «... Не слід лікувати тіло, не лікуючи душу ... Бо все - і хороше, і погане -порождается в тілі душею ... Тому-то і треба перш за все і переважно лікувати душу, якщо хочеш, щоб голова і все інше тіло добре себе почували. Лікувати ж душу має відомими заклинаннями, останні представляють собою не що інше, яквірні мови (Тут і далі виділено мною. -М. Л.): від цих промов в душі вкорінюєтьсярозсудливість,а її вкорінення і присутність полегшують впровадження здоров'я і в області голови, і в області всього тіла ». Взагалі, стародавні греки шанували володіють словом. Ось що говорив Одіссей своєму кривдникові:

Боги не кожного всім наділяють: не кожен має

Раптом і чарівний образ, і розум, і могутність слова;

Той за зовнішнім виглядом уваги мало гідний

Красою мови зате наділений від богів; веселяться

Люди, дивлячись на нього, говорить з мужністю твердим

Або привітною покірливістю; він украшенье зборів;

Бога в ньому бачать, коли він проходить по вулицях граду.

Той же, навпаки, безсмертним подібний особи красою,

Принади ж бідне слово його ніякий не має.

Так і твоя краса будуть бездоганні тебе і Зевес б

Краше не створив, зате не маєш ти здорового глузду.

Тепер звернемося до давньоримського письменника Апулія: «Мова, засуджений на вічне мовчання, приносить користі не більше, ніж ніс, постійно закладений

нежиттю, вуха, забиті брудом, очі, затягнуті більмом. Яка користь від рук, які закуті в кайдани, від ніг, які стиснуті колодками? .. Звичайно, від вживання меч починає блищати, а залишившись без діла іржавіє; точно так же і слово: заховане в піхви мовчання, воно слабшає від тривалого заціпеніння.

Втім, розвивати криком людський голос - марна справа, марна трата часу, надто вже він недосконалий у багатьох відношеннях. Адже людський голос недоступні ні грізний рев труби, ні зворушлива скарга флейти, ні милий шепіт сопілки, ні далеко розносяться сигнали роги. Я вже не кажу про багатьох тварин, чий природність крик викликає захоплення своєю різноманітністю; наприклад, важливе рик великої худоби, пронизливе виття вовків, сумний слонячий рев, веселе іржання скакунів, а до того ж і птахів обурений крик, і левів обурений рик, і всі інші звуки того ж роду, що загрожують і мирні, які рятує з ковток живих істот жорстока лють або радісне насолоду.

Замість усього цього людині дано понад голос, який, правда, не настільки могутній, як у звірів, але зате приносить більше користі розуму, ніж насолоди вуха. Тому застосовувати його слід якомога частіше ».

Я буду цитувати багатьох авторів, відомих ораторів для того, щоб дати зразки красивої мови. ті, хто всерйоз займеться вивченням прийомів ораторського мистецтва, зможе використовувати порівняння і метафоризнаведених уривків для збагачення своєї мови.

У навчанні ораторському мистецтву можна виділити три етапи. На першомуоратор читає текст, не відриваючись від нього. І не слід соромитися цього. Якщо в тексті справа, будуть слухати. На другому етапівже накопичено досвід публічних виступів. Промовець виступає без конспекту, то знову утикається в нього. На третьому етапі -незважаючи до папірець. Але і тепер можна виходити до слухачів з повним текстом лекції або виступу. Текст це як лонжа для циркового акробата, що працює під куполом цирку. Текст зручно мати ще й тому, що він, як нитка Аріадни, може вивести на світло основної ідеї, коли оратор буде робити відступу від основної теми. А відступу необхідні для того, щоб мова була яскравою, образною і запам'ятовувалася.

Як зауважив Цицерон, великий оратор стародавності, кожен, хто наважується на публічний виступ, повинен: навчити слухачі, доставітьему насолоду і повести за собою. Про це я писав у розділі «Психологічна дієта», але не виключено, що хтось почав читання книги з цього розділу, так що можна і повторити. Відповідно до цього вьвделяются три красномовства: низький (тонкий, простий) -для доказу.Він доречний в педагогічному процесі. середній -для втіхи. Він хороший в урочистих обставинах. Високий (бурхливий) -для підпорядкування слухача, ведення його за собою. В останньому проявляється вся сила оратора.

2. Типи ораторів

Оратор простого стилю скромний і простий. Його мова близька до повсякденній. Коли його слухаєш, створюється враження, що сам би так сказав, якби знав суть справи. Але ця простота позірна. Коли сам виходиш на трибуну і намагаєшся розповісти навіть те, чим займаєшся щодня, виходить щось недоладне. Серце калатало, покриваєшся потім. Слухачі займаються чим завгодно, тільки не слухають. До сих пір пам'ятаю, як на одній з перших своїх лекцій я намагався пояснити, що таке спектральний аналіз, яким займався кілька років і знав досить добре. Мій учитель потім запитав мене з певною часткою іронії: «Міша, про що це ти там казав?» І він мав рацію! Потім я зрозумів, в чому труднощі. Вони не стільки в незнанні, скільки в психології.

Всі ми непогані оратори. Подивіться, як ми говоримо один на один або в невеликих знайомих компаніях. Але тут же ВОНИ, ці незнайомі ВОНИ. Хто його знає, що від них чекати! Виникає тривога, яка заважає спокійно виступити і толково розповісти те, про що ти п'ять хвилин тому спокійно міркував зі своїм приятелем. Тому перш ніж переходити до викладу правил риторики, давайте знімемо це предстартовое волненіе- Розберемося в його причинах.

Психологічний аналіз такого стану показує, що на неусвідомлюваному рівні є бажання сподобатися всім і недовіра до людей, спрага стовідсоткового успіху. Ось саме ці теоманіческіе ідеї (т. Е. Ідеї, реалізація яких принципово неможлива). Вони витісняються в несвідоме і проявляються у вигляді тривоги. Як їх ліквідувати, описано в розділі «Психологічна дієта». Як тільки людина зрозуміє, що невдача дає йому більше в плані особистісного зростання, ніж успіх (аналіз помилок, очищення соціального оточення від тих, хто над помилкою або невдачею сміявся і т. П.), Тривога піде, і можна приступити до оволодіння ораторським мистецтвом . Загалом, заспокойтеся, налаштуйтеся на невдачу в перший раз, я вам гарантую провал. Навіть зараз, маючи великий досвід публічних виступів, я раз у три-чотири місяці провалюю лекцію, і, як бачите, живий і навіть став здоровішим. Далі на конкретних прикладах буде показано, як працювати над помилками.

Отже, хоча цього стилю і не властиво особливе повнокров'я, все ж він повинен володіти певною соковитістю, щоб, незважаючи на відсутність великих сил, справляти враження міцного організму. При низькому стилі оратор вільний від кайданів ритму. Мова повинна бути вільною, навіть кілька незв'язної, але не безладної. «Підгонка» слова до слова можна знехтувати. Початківці оратори намагаються ніде ні разу не спіткнутися. Мова у них «каліграфічний», що називається без сучка і задирки. (Слухачі від такої мови чудово засипають, хоча зрідка і намагаються продирати очі.

Але необхідно дуже ретельно поставитися до решти, раз в цих двох моментах можна відчувати себе вільніше. Як ви думаєте, які повинні бути фрази: довгі чи короткі? Краще говорити короткими фразами. Звичайно, вони прості, але ця простота продумана. Як писав Цицерон, про деяких жінок говорять, що вони не вбрані і що саме це-то їм личить, так і ця проста мова подобається без жодних прикрас. І тут і там відбувається щось, від чого і те й інше виграє в привабливості - і жінка, і мова. Далі слід усунути всяке кидається в очі прикраса. Нарешті, і всякі штучні засоби для наведення білизни і рум'янцю доведеться відкинути. Залишаться тільки одне витонченість і охайність. Прочитайте ще раз уривок. Як здорово написано! І ось вже тисячі років роботи Цицерона викликають захоплення.

Але підемо далі. Мова такого оратора чиста, ясна і зрозуміла, каже він, завбачливо вибираючи відповідають випадку вираження. Оратор кидає дотепні, швидко зміщуються думки, витягуючи їхзнікому невідомих схованок, і обережний у використанні арсеналу ораторських засобів (це його основне якість).

Оратору низького стилю дозволено користуватися двома прийомами -риторичним питанням и метафорою,порівнянням. Але і тут слід знати міру.

Чому необхідно користуватися риторичним питанням? Ось бачите, і в письмовій мові він застосуємо. По-перше, задаючи питання, я як би примушую слухача думати, ставлю його у доросле позицію. Слухач обмірковує питання, і якщо я потім роблю невелику паузу, він сам знаходить відповідь. Через кілька секунд він від мене отримує підтвердження, що мислив правильно! Отже, по-друге, у нього виникає почуття радості. Процес слухання стає творчим. У нього поступово втягується все більша кількість слухачів. Це відбувається за механізмами ідентифікації. Іноді я прошу слухачів вголос відповісти на риторичне питання. І що я роблю, коли отримую правильну відповідь? Правильно, хвалю відписав. Так створюється атмосфера творчості.У такій атмосфері у слухачів в кров викидаються морфіноподібні речовини - ендорфіни, які сприяють засвоюваності ідей. Слухачі починають думати так не тому, що я сказав, а тому, що переконав. Тепер, коли вони почують протилежну думку, то без доказів уже не відмовляться від тієї ідеї, до правильності якої прийшли самі. Я просто допомагав.

Другий ораторський прийом, який дозволений оратору низького стилю, - це метафора, порівняння. Зверніть увагу на свіжість метафор древніх авторів. Здається, що все це написано сьогодні.

Давайте повчимося будувати метафори і порівняння. Тут можна сформулювати два правила.

Правило перше:облік знань слухачів. З чим порівняти пристрій організму, якщо я говорю про це з виробничником? Звичайно, з заводом. Організм влаштований як завод. Його постачають сировиною, після обробки якого виходить готова продукція, а відходи необхідно якось ліквідувати. Якщо я говорю про виховання з будівельниками, то порівнюю його з будівництвом будівлі, а якщо ця розмова йде з селянином, то з вирощуванням рослин.

правило друге:наочність метафори. Коли я порівнюю людини, що живе за жорсткими правилами, який чітко знає, що таке добре, а що таке погано, то розміщую його на гладкий вертикальний стовп. Людина щосили дереться по ньому вгору, а життя його зіштовхує вниз. Видно все його муки і марність зусиль. Після цього легко зрозуміти, чому, коли обставини змінюються в кращу сторону, самовідчуття такої людини не змінюється. А тепер, будь ласка, подумайте, чи не живете і ви на цьому стовпі? Хочете змінити становище? Повалили стовп на землю. Тепер мені вже не треба судити, гарні ви або погані, дорогий читачу. Мені просто потрібно вирішити, гарні ви або погані для мене. Завдання, з якою я зможу впоратися. Для мене ви гарні! Адже ви купили мою книгу, читаєте її і вже майже підійшли до кінця. Звичайно, для лгелгяви хороший і розумний чоловік і я буду з вами спілкуватися. А яким ви є насправді, нехай судить Бог. Мені тепер уже не потрібно говорити, що Н. - погана людина. Просто він не підходить мені. Так за допомогою метафор можна сприяти психологічної корекції, і мова стає захоплюючою.

середній стиль використовується на званих обідах, тожественних прийомах і інших ритуалах і призначений в основному для втіхи слуху. У нас зараз не той час, тому про оратора середнього стилю поговоримо в кращі часи.

Оратор високого стилю. Знову повернемося до М. Цицерону. Третій рід - той пишний, невичерпний, потужний, красивий, який, звичайно, і володіє найбільшою силою. Це і є якраз той, захоплюючись красою промови якого, люди дали красномовству грати таку велику роль в державі, але саме такого красномовству, яке лунало б з гуркотом в потужному бігу, яке здавалося б ширяє над усіма, викликало б захоплення, красномовству, до якого піднятися вони не мали б надії. Воно то вривається в думки, то закрадається в них, сіє нове переконання, рятує вкорінене. Але є велика різниця між цим родом красномовства і простим. Хто вдосконалився в тій простій і точному стилі, щоб говорити розумно й переконливо і не здаватися більш високими цілями, той, уже одного цього добившись, стає великим, якщо не найбільшим оратором: йому найменше загрожує небезпека опинитися на слизькій грунті, і, раз ставши на ноги, він уже ніколи не впаде. Оратору середньому, якщо він свій стиль в достатній мірі забезпечив відповідними засобами вираження, не доведеться боятися сумнівних і ризикованих моментів у ораторському виступі, навіть якщо у нього, як це часто трапляється, іноді не вистачить сил: великій небезпеці для нього не буде, бо з великої висоти йому не доведеться падати. А цей наш оратор, якого ми ставимо вище всіх, потужний, рішучий, гарячий, якщо він народжений лише для цього одного роду красномовства або якщо він вправляється в ньому одному, не спробувавши поєднувати свого багатства з помірністю двох попередніх пологів, то він гідний глибокої зневаги . Бо той простий оратор, говорячи проникливо і хитро, здається вже у всякому разі мудрим, середній здається приємним, цей же зі своїм невичерпним запалом, якщо в ньому немає нічого іншого, справляє враження людини не сповна розуму. Раз людина не може сказати спокійно, просто, струнко, ясно і чітко, і, не підготувавши слухачів, починає запальну промову, виходить враження, ніби він божеволіє на очах у здорових і як би віддається п'яному розгулу серед тверезих.

Істинно красномовний той, хто вміє говорити про буднічниих справах просто, про величних - величаво, а про середніх - стилем проміжним між обома.

Нижче опишу кілька ораторських прийомів високого стилю і на прикладі однієї публічної лекції постараюся показати, як переходити від низького стилю до високого. Зараз же хочу навести ще одну метафору, яка покаже співвідношення стилю низького, середнього і високого. Якщо порівняти ораторське мистецтво з фігурним катанням,низький стиль відповідає ковзанню, середній - підтримок, а високий - стрибків. Я особисто вправлявся тільки в низькому стилі і сам не помітив, як часом став говорити високим, точно так само як довго займався пішою ходьбою і несподівано зрозумів, що непогано бігаю.

А тепер розглянемо деякі психологічні прийоми, які допомагають заволодіти увагою слухачів.

У плані цілеспрямованого моделювання емоцій викликання подиву, інтересу, а потім радості (подиву, гніву, інтересу, радості) дозволяє утримати увагу аудиторії. Людина, що пройшла нашу підготовку, постарається не стояти за трибуною, а якщо йому потрібні записи, вінїх захопить з собою і, не соромлячись, в разі потреби буде користуватися ними.

Послухайте розповідь одного учня з нашої школи ораторського мистецтва.

«Конференція проходив» у великій аудиторія, заповненої учасникам »всього на третину. Трибуна відстояла від першого ряду, до речі, вшанувавши порожнього, метра на три-чотири. На сцені, яка перебувала ще далі, стояв стіл, за яким сидів президію. Знаючи, що краще читати виступ, коли від першої людини тебе відділяє »е понад півтори-двох метрів, я вийшов з-за трибуни, прихопивши записи, і підійшов на ділове відстань до слухачів першого ряду (виділяють 4 психологічних відстані: інтімное- менше 40 сантиметрів, ділове - 40 сантиметрів - 2 метри, публічне - для лекцій - 2-4 метри, суспільне - для мітингів і демонстрацій - більше 4 метрів). Але головуючий велів мені повернутися за трибуну. Я встав за трибуну, підняв її і пішов разом з нею до першого ряду. У залі мить настала тиша. Поки я переміщався разом з трибуною, багато учасників конференції пересіли ближче. Перший ряд був заповнений. Тепер я розумію, наскільки важливо викликати в залі подив. А це необов'язково робити словами ».

Дійсно, рух, переміщення дуже допомагають викликати здивування і тим самим утримати увагу слухачів. Коли я розповідаю про психологію долі, про позиції комплексу «Я, ВИ, ЧНІ, ПРАЦЯ», то стаю в аудиторії на стілець з чотирма ніжками. Тоді видно, що неповноцінність або відсутність однієї з них робить людину зацикленим на своїх міжособистісних проблемах. Всі сили йдуть на утримання рівноваги. На продуктивну діяльність їх вже не вистачає. Демонструючи перехід від низького стилю до високого, коли аудиторія вже завойована, можна піднятися і на стіл. Я це продемонстрував під час підготовки до проведення виборчої кампанії кандидатів у депутати. При цьому я заявив, що, виступаючи перед натовпом, необхідно бути вище всіх. Ленін теж свого часу стояв на броньовику. Справа була в 1990 р, а місце проведення - зал засідань колишнього Ростовського обласної ради. Газети тоді писали, що дерев'яна душа цього парадного столу обурювалася подібним зверненням. Просто вона мовчала, бо не могла говорити.

Можна моделювати емоції за допомогою самої мови. Головне - уникати банальностей. Розповім про один своєму виступі в застійні часи.

На одним з нарад в товаристві «Знання» піднімалося питання, як краще вести агітацію і пропаганду. Висловлювалася думка, що мало наочної агітації і треба збільшити кількість схем і плакатів. Тоді, мовляв, засвоюваність ідей буде вище. Я виступив і сказав приблизно наступне: «Якби я працював в ЦРУі проводив ідеологічну диверсію проти СРСР, то своїх агентів впроваджував би в навчальні установи на посаду викладачів суспільних наук. Вони повинні були б виконувати всі інструкції наших керівників, але з єдиною умовою - проводити заняття нудно. Тоді автоматично будуть засвоєні прямо протилежні ідеї. Нудних викладачів я назвав безкоштовними найманцями імперіалізму. Через кілька днів зі мною розмовляв співробітник КДБ. Але він виявився розумною людиною. Крім того, мені допоміг наш класик. Через тиждень я читав в КДБ лекцію про психологію спілкування. Значить, не всякий апаратник винен, що він апаратник.

А тепер процитую класика, а ви спробуйте вгадати, хто це.

«Склад професора повинен бути захоплюючий, вогненний. Він повинен в найвищого рівня опанувати увагою слухачів. Якщо хоч один з них може вдатися під час лекції стороннім думкам, то вся вина падає на професора: він не вмів бути так цікавий, щоб підкорити своїй волі навітьдумки (Тут і далі виділено мною. - МЛ.) Слухачів. Не можна уявити, що не випробувавши, яке шкідливий вплив походить від того, якщо склад професора млявий, сухий і не має тієї жвавості, яка не дає думкам ні на хвилину розсипатися. Тоді не врятує сама вченість - його не слухати; тоді ніякі істини не справлять на слухачів впливу, тому що їх вік є вік ентузіазму і сильних потрясінь; тоді відбувається те, щосамі помилкові думки, чутні ними стороною, але виражені блискучим і привабливим мовою, миттєво захоплять їх і дадуть їм абсолютно помилкове напрямок ...

Розповідь професора повинен робитися за часами піднесений, повинен сипати і порушувати високі думки, але в той же час повинен бути простий і приємний для всякого. Він не повинен задовольнятися тим, що його розуміють деякі; його повинні розуміти всі. Щоб бути доступнішим, він не повинен бути скупий на порівняння. Як часто зрозуміле ще більше пояснюється порівнянням! І тому ці порівняння він повинен завжди брати з предметів, найбільш знайомих слухачам. Тоді і ідеальне і абстрактне стає зрозумілим ».

це цитатаН. В. Гоголя, а фраза, яку я виділив, дозволила співробітнику з КДБ відстояти мене.

3. Психологічне айкідо і публічний виступ

Зараз ми проведемо невеличкий семінар. Уявіть себе студентами медичного університету п'ятого курсу. Ви прийшли до нас на кафедру психіатрії та медичної психології і слухаєте вступну лекцію. Початок має певне значення для подальших контактів. Кожен професіонал хоче мати здібних учнів, намагається залучити до занять своєю спеціальністю найбільш гідних. Зараз прочитайте два варіанти вступної лекції і дайте відповідь на три питання:

1. В якому стилі читалися лекції?

2. Які емоційні і інтелектуальні реакції при цьому викликалися?

3. При якому варіанті у вас виник інтерес до цієї дисципліни?

I варіант

"Дорогі колеги! Я радий вітати вас на нашій кафедрі. Ви прийшли вивчати незвичайну медичну спеціальність - психіатрію, науку, яка вивчає клініку, профілактику та лікування психічних захворюванні. Сама наука має ряд труднощів. По-перше, абсолютно незвичайна термінологія, з якої вам доведеться познайомитися; по-друге, відсутність чітких критеріїв для діагностики; по-третє, незвичайна поведінка наших хворих і їх незвичайні реакції. Обстежуючи хворого, весь час слід пам'ятати про це. Якщо ви будете сумні, він вирішить, що у нього асі дуже погано. Якщо будете веселі, він подумає, що ви смієтеся над ним. Якщо будете дивитися пильно, він вирішить, що ви щось проти нього замишляє. Але я думаю, то ви подолаєте ці труднощі і успішно здасте іспити. Може бути, хтось захоче стати психіатром. Ми це будемо вітати, а у мене ви знайдете підтримку ».

II варіант

"Дорогі колеги! Я радий вітати вас на нашій кафедрі. Ходять чутки, що психіатрія важка наука .. Так ви не вірте атому! Звичайно, є деякі складності в оволодінні термінологією. Але ці складності тьмяніють, якщо згадати анатомію (вивчаючи одну тільки скроневу кістку, треба було запам'ятати близько ста термінів). Та й пам'ять особливо напружувати не потрібно. Психіатрія вивчає клініку, лікування та профілактику психічних захворювань, і переживання хворих нічим за якістю не відрізняються від наших. Ми так само, як і вони, буваємо веселі і сумні, безтурботні і підозрілі, активні і пасивні. Відмінність тільки одне. У нас все це має видимі причини, триває недовго, і тяжкість проявів відповідає обставинам. Чи не будете ж ви місяцями сумувати, якщо завалити екзамен, і тижнями радіти після покупки будь-якої речі? У психічно хворих всі ці реакції і порушення поведінки або взагалі не мають причин, або вираженість їх не відповідає приводу. Але все-таки одна трудність є: необхідно весь час думати, але зате тоді можна майже не читати підручників. Не вірите? Давайте спробуєм!

У хворого зорові галюцинації, т. Е. Він бачить те, чого насправді немає, наприклад, чудовиськ, які хочуть на нього напасти. Але він їх бачить так само реально, як зараз ви бачите мене.

А тепер подумайте, які думки у нього будуть при цьому виникати? Правильно! Він буде переконаний, що всі ці чудовиська існують. А, переконати його можна буде? Правильно, не можна, хоч ця думка і безглузда. А які почуття при цьому у нього будуть виникати? Правильно! Страх. Поведінка при цьому буде змінюватися? Звичайно! Так ось, безглузді думки, які не піддаються корекції і супроводжуються безглуздим поведінкою, називаються маренням. Страх так і буде називатися страхом, а саме втеча від чудовиськ - психомоторнимзбудженням. І останнє запитання. А чи буде хворий орієнтований в навколишній обстановці? Чи буде він помічати, що робиться навколо? Звичайно, ні! Цей симптом називається порушенням орієнтування в навколишньому середовищі і відноситься до патології свідомості. Ось бачите, ви без будь-якої підготовки точно описали одне з найскладніших психопатологічних станів - делірій, який зустрічається при алкогольних психозах. Так що я впевнений, що наша зустріч на іспитах буде приємною, а може бути, хто-небудь з вас захоче стати психіатром або психотерапевтом. Нам потрібні розумні люди! »

Так, перший варіант - це Батько - Дитя. Лектор весь час на неусвідомлюваному рівні підкреслював, що він розумний і сумнівається в інтелекті слухачів. Другий варіант - це Дорослий - Дорослий. Як бачите, він відповідає низькому стилю з точки зору ораторського мистецтва.

Реакції слухачів неважко передбачити. При першому варіанті «головні лікарі», «академіки», «міністри охорони здоров'я» та «нобелівські лауреати», т. Е. Представники навчально-кар'єристську групи, подумають наступне: «Стара хвалькувато мавпа кривляється. Так я в його роки вже буду ... Нічого, як-небудь здам я цю злощасну психушку! »Представники культурно-розважальної групи будуть в цей час обговорювати свої справи, а алкогольно-сексуальної - цілуватися на задніх рядах. Полохливих студентів на п'ятому курсі вже немає. Їх Дитя вже не затремтить від страху. При такому стилі спілкування слухати не будуть або не зможуть!

При другому варіанті є шанс, що емоція інтересу виникне.

Відповісти на третє питання неважко. При першому варіанті залучити розумних фахівців не вийде. При другому такий шанс є.

Тим, хто буде намагатися використовувати мої рекомендації в практичній діяльності, я раджу скласти мова (рекламу, доповідну записку і т. П.) І потім проаналізувати, який вплив вона матиме на того, кому вона призначалася. Уявіть собі, як би ви реагували на неї? Якщо позитивно, то вперед! Якщо виникнуть труднощі, звертайтеся в наш центр.

З точки зору психологічного айкідо, весь сенс контакту з НИМИ - поставити партнерів по спілкуванню в доросле позицію, т. Е. Позицію розуму, інтелекту. Принципи у всіх різні, почуття не сходяться, а інтелект в якісному відношенні однаковий (2 х 2 = 4, і немає ніяких суперечок). Якщо в роботу інтелекту не втручаються з спотвореннями принципи і почуття, тоді все в порядку, і яка різниця, скільки людина слухає: один або сто. І якщо бесідою один на один ви володієте, вам нема чого вчитися ораторському мистецтву. Просто зніміть боязкість, т. Е. Ліквідуйте в несвідомому малоадаптівних ідеї про те, що у вас завжди і все мусить виходити.

Спеціаліст по Сократичні діалогу, прослухавши другий варіант лекції, сказав би, що це мова в дусі великого Сократа. Той, коли бачив незгоду партнера, спочатку з ним погоджувався, а потім ставив йому питання до тих пір, поки не домагався того, що партнер погоджувався з його точкою зору. Один з сократических діалогів наведено в розділі «Психологічна дієта».

Зараз ви прочитаєте стенографічний запис моєї розмови в стилі сократичного діалогу з хворим на виразкову хворобу шлунка, який турбувався, не рак у нього.

він: Доктор, я думаю, що у мене рак шлунка!

Я: Які у вас для цього є підстави?

він: У мене болі в шлунку, немає апетиту, і я худну. Крім того, турбує слабкість і падіння працездатності. Знижено настрій. Доктор, я вмираю!

Я: Так, я з вами не сперечаюся (приєднання). Але як ви собі уявляєте, що таке рак?

він: Ну, це пухлина, яка росте і душить організм.

Я: Я з вами повністю згоден (приєднання). Але у мене до вас одне питання. Пухлина зароджується і весь час зростає. Ви згодні зі мною, що поліпшення при пухлини бути не може?

він: Так згоден.

Я: Скільки років ви хворі?

він: Дванадцять.

Я: Як ви думаєте, скільки часу може тривати рак?

він: Ну не знаю...

Я: Не може бути. Раз ви висловили це припущення, то вже читали літературу. Так скільки років розвивається рак?

він: Три-чотири роки. Іноді більше, іноді менше.

Я: Але ви-то хворієте дванадцять років!

він: Так, але бувають винятки.

Я: Так, звичайно бувають (приєднання). Але як тоді пояснити, що вам періодично ставало краще, якщо вважати, що ви дванадцять років хворі на рак?

він: Так, проблема. Виходить, що не рак!

Звичайно, не завжди так швидко виходить, але ефективність цього методу велика. Знайдіть в цій книзі сократические діалоги або їх фрагменти.

Є така методика, яка називається нейро- лінгвістичним перепрограмуванням (НЛП). Вона зараз в моді. Використовується не тільки в медицині, але і при психологічній підготовці бізнесменів. Займаються НЛП назвали Сократичний діалог рефрейминга. Приклад рефрейминга.

покупець: Ця річ гарної якості, але коштує дуже дорого!

Продавець: Так, звичайно, коштує вона дорого. А скільки коштує ремонт?

Можна далі не продовжувати. Зрозуміло, через п'ять-сім хвилин продавець переконає покупця, що той заощадить, якщо купить дорогу річ, бо її не доведеться ремонтувати.

Ще кілька слів про НЛП. Це хороша система для оволодіння спілкування з НИМИ (як з одним партнером, так і при публічному виступі). Не те, щоб вони сказали щось нове, але в деяких пунктах їх пояснення більш переконливі, ніж мої. Так що придбайте їх книги, якщо моя для вас виявилася не дуже корисною.

НЛП пропонує до партнера прилаштовуватися по позі (Намагатися непомітно прийняти, тільки дзеркально, ту ж позу, що і клієнт), по диханню (Дихати в одному ритмі), По промові (Якщо партнер говорить, що не бачать сенсу продовжувати переговори, то партнер повинен відповісти приблизно так: «Давайте прояснює ситуацію »). Тут у наявності приєднання. Партнер теж застосував дієслово, «пов'язаний» з глядацьким аналізатором.

Вчіться описувати події, а не називати їх. Тоді ви будете правильно зрозумілі партнером по спілкуванню і не впадете в помилку. Коли мій пацієнт говорить, що його любили, а потім зробили гидоту, я питаю,якйого любили. Досить швидко з'ясовується, що любові не було. Якщо ви хочете правильно зрозуміти партнера, попросіть, щоб він описав,як все це відбувалося.

Аргументацію можна проводитись в стилі когнітивної терапії.

А зараз мені не терпиться почати лекцію. На яку тему? Давайте на найнуднішу, пов'язану з моєю спеціальністю лікаря-психіатра, що займається не тільки психотерапією, але і наркологією. Про шкоду ... ні, не алкоголю. Є ще більш нудна - про шкоду куріння. Саме цю лекцію адміністрація інституту запропонувала мені прочитати студентам усіх потоків першого курсу. У нас їх було п'ять, по сто чоловік у кожному. Так що треба було щодня по дві години читати одну і ту ж лекцію.

Ось саме з цієї лекції і почалося систематичне захоплення психологією публічного виступу. Я вже читав її на факультеті удосконалення лікарів, слухали вони мене непогано, а також спортсменам, тут були успіхи і невдачі. Лекція в принципі була непоганою (я маю на увазі текст). Так що я був спокійний, упевнений (а тепер вже можна сказати, самовпевнений) і наївно вважав, що мене будуть слухати розкривши рот всі дві години (а матеріалу було на шість годин), а потім проводять бурхливими оплесками, попередньо розпитавши, де мене можна буде знайти, щоб знову насолодитися перлами мого красномовства.

Дійсність, як то кажуть, перевершила всі очікування. Бурхлива реакція у студентів була, але не після, а під час лекції. Вже хвилин через п'ять у аудиторії запанував легкі і гул. Хтось відверто дрімав, хтось майже не криючись розмовляв. На задніх рядах обіймалися і цілувалися. Передні ряди намагалися витягти щось для себе корисне, лупали на мене очі і намагалися записувати.

Я переконався, що закон про те, що матеріал лекції потрібно прив'язати до конкретної аудиторії, існує і його слід враховувати.

Але повернемося до лекції.

Я судорожно кинувся до своїх вже апробованим «козирів». Вони спрацювали, але на короткий час. Тоді я зрозумів, наскільки важливо продумати початок виступу. Загалом, витримав я 40 хвилин. Втомився, як ніби займався важкою фізичною працею весь день. Вся лекція нагадувала їзду по розбитій дорозі з окремими гладко заасфальтованими ділянками. До великої радості студентів, я другий чаї їм не читав. Думаю, друзів я тоді не придбав. Це був понеділок. День перший.

Весь день, вечір і частину ночі я готувався до лекції. Ну, може, не стільки готувався, скільки переживав і хвилювався.

День другий. Почав я з того, що чесно зізнався, що вчора у мене з лекцією не вийшло. До сих пір не зрозумію, як бути. Розповів їм те, що ви тільки що прочитали. Слухали вони мене непогано, де потрібно сміялися. Так народився у мене психологічний прийом, який вже описаний в розділі «Психологічна дієта», але ви не заперечуватимете, якщо я його тут повторю. Я зрозумів, що люди найбільше люблять говорити про те, що їх найбільше займає. А займає їх увагу незадоволена потреба. А яка потреба у моїх слухачів частіше за все не задоволена? З біологічних - сексуальна, з соціальних - почуття значущості. Тому завжди із задоволенням слухають про те, як задовольнити ці потреби, або хочуть поспостерігати, як це у інших не виходить.

Людина вважає, що в аналогічній ситуації він вчинив би розумніший. Ось чому багато хто із задоволенням дивляться телесеріали «Мертві не потіють» (так студенти називають фільм «Багаті теж плачуть»). Приємно бачити людей дурнішими себе!

Так ось, розповів про свою невдачу (для слухача -скандал, але не з ним), т. Е. Підняв у студентів почуття значущості, і поговорив трохи про секс. (Цей прийом я використовую і при читанні академічних лекцій. Розповідаю, як сперечалися вчені, відстоюючи ту чи іншу ідею. Слухачі бувають як би арбітрами в цій суперечці.)

Далі я продовжував: «Не розумію, чому вони мене не слухали. Ви слухаєте, а вони ні! (Ви помітили, я звернувся до них по допомогу і заодно похвалив.) Ось я їм розповідаю, що слово «тютюн» походить від слова ... До речі, ви знаєте, від якого? Не знаєте? І вони не знали. Але ви мене слухаєте, а вони - ні! »Приблизно в такому дусі я розповів їм, що нікотин отримав свою назву від імені ченця Ніко, який подарував тютюн португальської королеви. Далі я їм повідомив, як тютюн був розповсюджений у Європі за маршрутом: Португалія -Іспанія - Франція - Німеччина - Росія, Потім ми поговорили про картоплю, помідори, кукурудзі, сифілісі, рудих тарганів, які виконали той же маршрут, правда, за провезення двох останніх ніхто не платив. Поговорили ми і про те, що від двох останніх прибульців все відхрещуються. В Іспанії сифіліс звуть португальської хворобою, у Франції - іспанської, а у нас в Росії - французької. Рудих тарганів у нас звуть прусаками, а в Німеччині - галлами. У такому ж дусі я розповів і про суть справи - шкідливість тютюнопаління.

Цей день пройшов краще. Застосував я тут практично один ораторський прийом - риторичне питання -і два психологічних. Хочу підкреслити, що згадка про сифіліс, картоплі і тарганів теж обдумано. Часу на це йде трохи, але увагу залучається прийомом порівняння-зіставлення. Про нього ми ще поговоримо. До речі, це - теж прийом. Якщо вас зацікавив прийом зіставлення, ви будете уважно слухати (читати) всі, щоб не пропустити саме цей прийом. Таким чином увагу слухачів мені вдалося утримати протягом години. Після перерви щось не заладилося, і я, не чекаючи повного знищення отриманого ефекту, відпустив студентів раніше, а сам став думати, якою має бути кінцівка.

Так день за днем ??я освоював то один, то інший прийом. Останній день пройшов добре, і я вже був задоволений своєю роботою.

Зараз приведу цю лекцію в скороченому вигляді. Хочу зауважити, що найскладніше читати лекції про ораторське мистецтво, та й література на цю тему читається не дуже легко, але, щоб красиво говорити, доводиться старатися. Заздалегідь прошу вибачення: виклад викличе деяку нудьгу, так як буде перериватися моїми коментарями. Якщо ви хочете отримати цілісне уявлення про лекції, перепишіть її без коментарів.

«Друзі! Керівництво доручило мені прочитати вам лекцію про шкоду куріння. (Шум або легкий гул невдоволення а залі.) Я розумію, слухати те, про що ви вже багато разів чули, читали, справа не дуже приємна. І я б із задоволенням прочитав що-небудь інше. (Іноді бувають вигуки: «Розкажіть що-небудь інше!») Але що робити? Ви ж теж не завжди робите те, що хочете! (Аудиторія досить швидко заспокоюється.) Постараюся бути не дуже нудним.

Голос із залу: Так ви будь-який наказ виконуєте?

Я: А як же!

Голос із залу: А якщо начальник дурень?

Я тим більше. Ще в Писання сказано: «Не сперечайся з дурним по дурості його, щоб не стати подібним до нього, що не сперечайся з дурним по дурості його, щоб він не підняв себе в очах своїх». Я це розумію так: розпорядження розумного начальника потрібно виконувати тому, що він розумний, а дурного - тому, що він дурний. Але якщо ви дуже хочете не слухатися начальника, то краще не слухатися розумного. Якщо прав, він вам скаже спасибі, якщо помилитеся - він пробачать. У першому випадку дурень успіх припише собі, а вас вилаяв за нестаранність і затаїть на вас зло. Про підвищення вже можете не думати. У другому випадку він вас просто вилаяв. Серйозних надалі не буде. Так давайте приступимо до викладу теми.

У всіх посібниках з ораторського мистецтва радиться включати міркування на загальні теми. Тут оратору вдається показати рівень своєї особистості, і воно не виглядає як хвастощі. У такому ж дусі я виклав історію поширення тютюну, тютюнопаління та боротьби з цим злом. Але багато уваги цьому не приділив. Історії я не знаю, політики, біохімії та ін. Теж. Крім того, в залі міг виявитися більш компетентна людина. Тому я постарався швидше приступити до тих розділів, де моя компетентність безумовно вище, ніж у будь-якого слухача, і створити враження, що добре розбираюся і в іншому, але просто вирішив зупинитися саме на цьому. Крім того, я хочу тут продемонструвати перехід від низького стилю до високого ».

Далі лекція тривала наступним чином.

«Ви знаєте, що тютюнопаління завдає величезної шкоди серцево-судинній системі. З кожної викуреної сигаретою у кращого спочатку підвищується артеріальний тиск, потім падає нижче норми ч тільки патом повертається до норми. Крім того, в основному у курців розвивається хвороба під назвою ендоартеріїт, який призводить до закупорки артерія йог, а потім і рук. Справа часто закінчується ампутацією.

Ви знаєте, що тютюнопаління завдає величезної шкоди дихальній системі: хронічний бронхіт з майже постійним кашлем, хронічно »ларингіт з прокуреним голосом - постійні супутники курця. Я вже не кажу про рак легенів.

Ви знаєте, що тютюнопаління завдає величезної шкоди шлунково кишковому тракту. Гастрит - постійний, супутник кращого, а виразкова хвороба - частий гість. Ви знаєте, що тютюнопаління завдає величезної шкоди сечостатевій системі. Цистити і простатіти- не рідкість у курців.

(Ви помітили, що мова набула відомий ритм, завдяки тому, що і застосував ораторський прийом анафори - фігуру, засновану на повторенні значимого елемента на початку кожного відрізка мови. Тим самим я як би піднявся на вершину разом зі своїми слухачами, т. Е підійшов до того матеріалу, яким володію найкраще, і пропоную їм підкорювати її разом зі мною).

Ну і нарешті, тютюнопаління завдають шкоди всій особистості, будучи формою токсикоманії, яка за своїми проявами прирівнюється до наркоманії.

(Без особливих зусиль, спеціальної уваги і відпрацювання мій голе став плавним. Я як би заспокоївся, ну мене з'явився час (я ще користувався записами} поглянути на аудиторію я той момент, коли вимовив: «Ну і нарешті, тютюнопаління ...» Тут -то і створюється враження, що оратор добре знайомий з усім матеріалом.)

Ось про атом я і хочу з вами трохи поговорити. Давайте порівняємо тютюнопаління з відомим видом залежності -алкоголізмом. Тут, я думаю, сумнівів ні у кого немає, що це згубна пристрасть.

Для чого п'ють? Для того, щоб розслабитися, зняти емоційну напругу. А для чого курять? Для того, щоб заспокоїтися, щоб сяяти емоційне напруження.

Як розвивається алкоголізм? Спочатку, при першому прийомі, сп'яніння виникає від невеликої дози алкоголю. Епізодично п'є може сп'яніти від склянки вина або 100 грамів горілки. Або ж сонце при палінні? Пам'ятайте розхожу фразу про те, що крапля нікотину вбиває коня.

(Ви, напевно, звернули увагу, як часто я кажу: «Ви пам'ятаєте», «Ви знаєте» я т. П Це робиться для того, щоб уникнути зайвого пафосу бреши викладі загальних місць і в той же час висловити загальновідомі, але необхідні думки.)

Якщо людина починає пити регулярно, то поступово для того, щоб досягти необхідного психологічного ефекту, йому треба збільшити дозу вишиті. Зростає стійкість {науковий термін - толерантність) до кількості випитого. Або ж сонце яри палінні?

Чому п'ють епізодично не можуть налитися так, щоб валятися Шод парканом? Тому, що у них є захисний знак - блювотний рефлекс. При «переборі» буде блювота. Або ж сонце при тютюнопаління? Епізодично курить, «балующійся», якщо ненавмисно затягнеться, почне надсадно кашляти. Кашльовий рефлекс - захисний знак.

Але як тільки зникне блювотний рефлекс і п'янки стають систематичними, настає алкоголізм. Чи не так я при табакокуренін? Як тільки зникає кашльовий рефлекс, ми знаємо, що перед нами вже нікотіноман.

Якщо алкоголіка позбавити спиртного, у нього розвинеться душевний дискомфорт, він буде думати тільки про вишивку. Без спиртного він просто не зможе працювати. Не так ля і при тютюнопаління? Ви знаєте, що палять не можуть довго і безперервно працювати, їм необхідний перекур.

На початкових етапах п'ють для того, щоб стало весело, але потім п'ють вже не для веселощів, а просто для того, щоб стерпно існувати. Дорогі слухачі! Неправильне, ви мали справу з майстрами людьми, які не могли приступити до роботи, шоку ие вип'ють. Руки тремтять, вид метушливий, погляд тривожний. Не як тільки вони вип'ють, рухи стають впевненішими, погляд прояснюється, і вони можуть почати працювати. Коли з'являються ці ознаки, т. Е абстенція, алкоголізм переходить в другу стадію. Або ж сонце при тютюнопаління? Хто з вас не знає людей, які не випускають сигарети з рота? Водій з тютюновою соскою, інженер, змахує попіл з креслень, слідчий, глибокодумно пускає дим, - ось розхожі штампи наших фільмів, але вони відображають життя. І забороняти її показувати, як це колись було, не можна. Це життя. Хтось захоче наслідувати, але обов'язково у кого-то це викличе огиду. (Загальна місце.)

Коли настає третя стадія алкоголізму :, починають руйнуватися внутрішні органи. Цироз печінки, цукровий діабет, «бичаче серце» - ось далеко »не повний перелік хвороб, які розвиваються при алкоголізмі. Або ж сонце при тютюнопаління?

Але чому люди легковажно ставляться до тютюнопаління? Перш за все тому, що при куріння не розвивається деградації особистості. Давайте подумаємо, чи так це?

У кожного з нас є недоліки, і ми намагаємося їх якось приховувати від оточуючих. Використовуємо дезодоранти, косметику, намагаємося носити такий одяг, який приховувала б недосконалість нашої фігури. Жодного разу я не чув, щоб чоловік афішував то, що він займається онанізмом. А ось що палять не тільки не приховують, але і афішують свій недолік. Та ще й зневажають нас, хто не палить. Скільки разів я чув я свою адресу від кращих сумнів в мою належність чоловічої статі тільки тому, що я не курю! Хіба це не деградація? Нехай невелика, але деградація!

Скажіть, будь ласка, хто з вас наважиться, перебуваючи в суспільстві, попросити дозволу випустити кишкові гази? Але ж палять просять дозволу закурити в нашій присутності! Крім того, нікотин - отрута нервово паралітичної дії! Тому прохання закурити означає: «Дозвольте я вас трохи отрую отрутою нервово-паралітичної дії?» Хіба це не деградація?

Я розумію, що ті, хто курять, будуть продовжувати палити і після лекція. Перед собою я ставлю більш скромне завдання, і буду дуже задоволений, якщо хтось, хто ще думає, курити чи не курити, утримається від куріння. Тоді я буду вважати, що не просто розважав вас, але і приніс певну користь. Ось чому наступні кілька хвилин хочу присвятити вам, хто сумнівається.

Куріння не так безпечно, як здається. Дійсно, воно не викликає такої явної деградація, яку викликає алкоголізм або наркоманія. Нікотин не може викликати такий швидкий розпад організму, як це робить морфій і алкоголь. Адже морфіністи рідко доживають до 35 років, а алкоголіки - до 55. Чому ж небезпечний нікотин? Справа в тому, що він, подібно до троянського коня, відкриває шлях до більш складних форм наркотизація. Транквилизирующее, заспокійливу дію нікотину слабенько, але палить людина вже звик жити під дією речовин, що впливають на нервову систему. Тому після кількох років куріння деякі курці починають вдаватися до більш складних форм наркотизації. Де ви бачили наркомана, який до першого прийому наркотику не курив би кілька років тютюн? Де ви бачили некурящого алкоголіка?

Хочу розповісти вам, хто починає курити.

По-перше, це люди, яким не щастить у справі. І нехай вас не вводить в оману успіх багатьох курців. Справжній успіх - це коли вдалося розвинути свої здібності, які б вони не були. Тільки тоді ти - особистість. Досить часто досягли зовнішнього успіху розуміють, що вони не розвинули своїх здібностей, т. Е. Як особистості не відбулися. Ось чому їх не покидає тривога, ось чому вони курять. Я вже не кажу про явні невдах, які не бажають працювати, працювати над собою.

По-друге, це люди, яким не щастить у коханні. І нехай вас не вводить в оману зовнішній успіх у протилежної статі, який мають багато палять. Адже важливо любити самому. І щоб той, кого ти любиш, любив би тебе, і щоб ви були разом. А це у кращих буває не часто. Ось чому їх не покидає відчуття тривоги, ось чому вони курять!

Психологічний аналіз показує, що нерідко серед кращих, як і серед тих, хто п'є, багато людей з недостиглої сексуальністю. Багато з вас знайомі з роботами 3. Фрейда. Він описав чотири стадії розвитку сексуальності. На першій стадії під час грудного вигодовування сексуальний інстинкт проходить оральний етап. У сексуально розвиненого суб'єкта інтимне зближення починається з поцілунків. (Можна розповісти про всіх чотирьох стадіях розвитку сексуальності. На лекції я саме так і роблю. Тут я не продовжую, так як вони описані в розділі «Психологічний вампіризм» в підрозділі «Турботлива Мати».) Так ось, якщо сексуальність в своєму розвитку затримується на першій стадія, ця затримка проявляється відомої сексуальної аномалією, одна з назв якої «мине». Більш м'які її форми - балаканина з інтенсивної мімікою, обжерливість, алкоголізм і куріння.

Якщо палять приходять до нас за допомогою, ми не читаємо їм нотація, а допомагаємо домогтися щастя. Тоді потреба в курінні зникає сама собою. Але скажу чесно, не приходять вони за допомогою. Якщо і приходять, то сподіваються на таблетки, «сильний гіпноз», екстрасенсорне вплив, т. Е. Хочуть чуда.

Так ось, нехай вас, не палять, не бентежить, що справи у курців поки йдуть непогано. Це тимчасово, або це - камуфляж. Кепські у них справи, раз продовжують курити.

Кинуть вони курити? Безумовно!

Згадайте казку, яка називається «Спляча красуня». У ній відображена мрія людини про вічну молодість. Ви пам'ятаєте, що Спляча красуня проспала 100 років і потім вийшла заміж за 18-річного принца. Багато людей живуть в цій казці: студенти і професори, начальники і підлеглі, чоловіки і жінки. Особливо яскраво це виявлялося, коли я працював зі спортсменами. У свідомості інших груп молоді турботи про майбутнє все-таки займають якесь місце. Напевно, тому, що їх сьогодення не дуже благополучно. Так ось, багато молодих футболістів думають, що вони будуть продовжувати палити і вічно забивати голи. Так ось, життя як казка. Тільки результат різний. У житті, коли Спляча красуня прокидається, у неї немає ні молодості, ні краси.

Я хочу зараз звернутися до кращим: «Прокиньтеся !!!»

4. Інтелектуальний транс

Так я назвав особливий стан душі людини (широкий сенс), а також методику читання лекцій, проведення семінарських занять та індивідуальних бесід. Але перш за все, що таке транс? Це звуження свідомості, при якому людина поглинена якимось одним справою. Тільки воно одне здається йому яскравим, тільки їм він захоплений. Навколишнє оточення він не помічає, вона як би перестає існувати. Всі сили концентруються в одній точці. Тільки в трансі можна зробити щось цінне, щось нове.

хочу підкреслити це не патологія. Дорогий мій читач! І у вас були стану трансу. І це були найкращі миті вашого життя! Згадайте, коли ви любили, і об'єкт вашої любові любив вас, і коли ви були разом, невже ви ще кого-небудь бачили? Поспостерігайте за парочками на вулицях або в громадському транспорті. Ви думаєте, вони нас помічають? Так ми для них не існуємо! Вона в трансі! Їм наплювати, що про них думають, вони природні і прекрасні. Вони зараз насолоджуються! Вони живуть одним миттю, і це мгновенье- вічність. Вони в трансі! Але ось автобус доїхав до кінцевої зупинки. З'ясувалося, що їм вже давно слід було вийти. Ноя не думаю, що вони засмутилися. Вони були в трансі! Це пік-переживання. У цей момент відчуваєш себе Богом! Саме в такий момент Фауст вигукнув: «Зупинись, мить! Ти прекрасно!"

І не треба засуджувати людину за те, що він щасливий. Чи не засуджуйте обнімаються в автобусі. Пам'ятайте - це не ви засуджуєте. Це в вас говорить заздрість.

Як би мені хотілося, щоб ви залишилися в трансі, коли я буду пояснювати, що такоеінтеллектуальний транс!

Трохи нудною теорії. Кажуть, що Цезар міг займатися відразу п'ятьма справами. Призводять це як зразок винятковості і геніальності. Але ми вже знаємо, що народжуються геніями, потім стають талантами. Деякі в своєму «просуванні» доходять до тупиць. Але їх геніальність залишилася всередині. До речі, зверніть увагу, як часто заграють діти. Вони в трансі! Чи не кличте їх є, не переривайте гри. Вони зараз духовно ростуть! Так ось, ви вже зрозуміли, що займатися відразу декількома справами це норма, але всі ці справи повинні підкорятися одній меті. Подивіться на артиста на сцені. Він освітлений кількома юпітерами і видно яскравіше. Спробуйте дивитися на одну блискучу крапку. Через короткий час все навколо стане темним і ви заснете. Цим прийомом користуються гіпнотизери. Так і під час занять, коли педагог нудно говорить про одне й те ж, слухачі засипають. Та це й зрозуміло. У центральній нервовій системі працює тільки один центр! Ось тепер вам уже зрозуміло теоретичне обгрунтування інтелектуального трансу. Коли читаєш лекцію (ведеш бесіду) і хочеш, щоб слухач (і співрозмовник) НЕ заснув, постарайся, щоб у нього працювало кілька нервових центрів, кілька «юпітерів», які висвітлюють тему вашої розмови. Тоді ви не тільки навчите, а й доставите насолоду, і у вас буде непоганий шанс повести його за собою.

А тепер згадаємо зміст цієї. глави. Ми поговорили про психологічні прийоми публічного виступу, емоціях, ще раз згадали позиції Батько, Дорослий і Дитя, торкнулися проблем алкоголізму, наркоманії та тютюнопаління, згадали кілька казок і легенд, поговорили про секс. Але все це було присвячено одній темі - психології публічного виступу. Коли читаєш лекцію в класичному стилі, перераховуючи по пунктах всі, що належить перерахувати, навряд чи вдасться завоювати увагу аудиторії. Але якщо користуєшся методикою інтелектуального трансу, є шанс якийсь побічною темою його ввести в транс, і він зацікавиться основний.

Інтелектуальний транс згуртовує людей, і якщо трудовий, педагогічний або ігровий процеси йдуть в стилі інтелектуального трансу, можна швидко будь-яку групу довести до рівня розвитку колективу. Людину дратує, коли його хочуть вивести з трансу. Тому, якщо ви зацікавите своїх слухачів і введете в інтелектуальний транс, вони самі будуть зупиняти спізнюються і порушників порядку. Оскільки транс асоціюється зі щастям, люди охоче йдуть в ті місця, де їм цей транс забезпечують. Ви в трансі, коли читаєте детектив, дивіться бойовик чи трилер? Ви в трансі, коли граєте в азартні ігри? Це свідчить про те, що основна трудова діяльність у вас проходить без захоплення. Такий транс безплідний, як і перераховані вище розваги. Вони просто допомагають вам вбити час. Перевага інтелектуального трансу в тому, що він сприяє духовному зростанню людини, допомагає вирішувати його основні цілі та завдання, зробити кар'єру, вирішити матеріальні проблеми. І тільки тоді, коли ви працюєте, перебуваючи в трансі, ви перестаєте відчувати, що працюєте! Ви не працюєте, а насолоджуєтеся, ви не працюєте, а живете.

5. Про насолоду і задоволення

Між цими поняттями є велика різниця.Задоволення - це почуття, яке ріднить нас з тваринами. Ми отримуємо задоволення від задоволення природних потреб. Рух, дихання викликають почуття задоволення. Я вже не кажу про задоволення, яке буває при сексуальному зближенні.

Е. Фромм, видатний психоаналітик серединиXXстоліття, розділив потреби людини на справжні і псевдопотребностей.

До істинних він відносив ті потреби, задоволення яких призводить до розвитку людини. На жаль, в процесі виховання у дитини блокується розвиток здібностей (якщо у мене є здібності до співу, - тобто і потреба співати), тоді форміруютсяпсевдопотребності типу потреби грати в азартні ігри і т. П. До справжніх потреб, звичайно, відноситься потреба в задоволенні почуття власної значущості. Останню найлегше задовольнити, розвинувши свої провідні здібності і духовно вирости.

Почуття насолоди виникає у людини, коли він уже задовольнив свої потреби. Ви добре поїли, вгамувавши голод, але тут вам піднесли вишукану страву. Потреба в їжі вже задоволена, але ви продовжуєте є. Ні, ви не їсте. Ви насолоджуєтеся! Задоволення можна посилити, затягнувши задоволення потреби. Не пам'ятаю, кому належить вислів:

«Краща приправа до їжі - голод». Якщо ви довго не їли, іноді суха кірка хліба здається надзвичайно смачною. Але якщо ви ситі, ви її їсти не будете. Насолода у такий спосіб не здобудеш. По-перше, воно завжди від надлишку, по-друге, джерело насолоди завжди штучний. По-третє, для отримання насолоди необхідно спеціально вчитися. І чим тонше насолоду, тим довше йому треба вчитися. Рідко хто без спеціальної підготовки зможе насолоджуватися симфонічною музикою. Більшість нашого населення від сексу отримує задоволення. Для того щоб отримати від нього задоволення, необхідна навчання. Показником того, що більшість від сексу отримує тільки задоволення, служить той факт, що більшість після сексу відразу засинає. Партнер, який бажає отримати ще й насолоду, залишиться незадоволеним.

Є насолоди, пов'язані з природними і духовними потребами. Насолоди перші обмежені нашими фізичними можливостями. Як би не було смачно блюдо, більше, ніж в мене влізе, я не з'їм. При найвищій потенції є обмеження в насолоді сексом. Крім того, насолоди, пов'язані з природними потребами, роз'єднують людей. Якщо ви з'їли делікатес, мені може не дістатися. Вважаю, що і своїм сексуальним партнером ви не поділитеся. А ось насолоджуватися духовними потребами можна необмежено довго. І, нарешті, задоволення духовних потреб людей об'єднує. Добре це положення ілюструє східна притча: «У тебе є яблуко, і у мене є яблуко. Ми помінялися яблуками. Скільки вийшло? У тебе одне, і у мене одне. У тебе є думка, і у мене є думка. Ми обмінялися думками. Скільки вийшло? У мене дві думки, і у тебе дві думки! »Виходить, що при обміні духовними цінностями ми взаємно збагачуємося. Адже всього того, що у нас в цивілізованому світі є, ми зобов'язані думки і її зовнішньому вираженню -слову! Продукування і поглинання думок є одним з основних невичерпних джерел насолоди і здоров'я.

Використовуються прийоми публічного виступу повсюдно. Походіть по базару або магазинах, там продавців саме життя навчає ораторського мистецтва.Чи незможе умовити покупця - не зможе продати.

Про публічному виступі в педагогічному процесі ми вже докладно говорили. Тут хочу сказати лише кілька слів. Зараз в інститутах ставиться під сумнів необхідність лекцій. Вважається, що лекція як форма викладання себе зжила. Хочу висловити свою думку - викорінено клас кваліфікованих лекторів. Пам'ятаю своє навчання в інституті. Запам'яталися мені своєю мовою п'ятнадцять лекторів. Саме на їх лекціях і формувалося мій світогляд. Та й зараз мій вибір на користь психотерапії та медичної психології зважився на двох блискучих лекціях професорів С. С. Лібіха і Т. В. Олейникова. Готуючи цей матеріал, я прослухав виступи близько двадцяти лекторів нашого інституту. Хочу сказати, що там не було жодного, хто б погано знав свій матеріал. Багато користувалися двома-трьома прийомами ораторського мистецтва, але відчувалося, що це їх власні знахідки. А якби вони трохи підучилися ?! Багато читали лекцію, не піклуючись про те, щоб доставити слухачеві насолоду або повести за собою. Ми організували в інституті невеликий лікнеп. З двадцяти учнів вісімнадцять стали викладачами. Серед ненавченого резерву зворотні пропорції.

Ось що писав А. П. Чехов в 1893 році:

«Ми, росіяни люди, любимо поговорити послухати, але ораторське мистецтво у нас в скоєному загоні. У земських і дворянських зборах, вчених засіданнях, на парадних обідах і вечерях ми соромливо мовчимо або ж говоримо мляво, беззвучно, тьмяно, «затуливши Брадов», не знаючи куди подіти руки; нам кажуть слово, а ми у відповідь-десять, тому що не вміємо говорити коротко і незнайомі з тією грацією мовлення, коли при найменших витратах Сил досягається відомий ефект - non multum sed multa (Трохи, але багато). У нас багато присяжних повірених, прокурорів, професорів, проповідників, в яких по суті їх професій повинно б припускати ораторську жилку, у нас багато установ, які називаються «говорильня», тому що в них за зобов'язаннями служби багато і довго говорять, але у нас зовсім немає людей, які вміють висловлювати свої думки ясно, коротко і просто ... Ходить анекдот про якогось капітана, який ніби-то, коли його товариша опускали в могилу, зібрався прочитати довгу промову, але вимовив: «Будь здоров!», крякнув і більше нічого не сказав. Щось подібне розповідають про поважного В. В. Стасова, який кілька років тому в клубі художників, бажаючи прочитати лекцію, хвилин п'ять зображував із себе мовчазну, збентежену статую, постояв на естраді, пом'явся, та з тим і пішов, не сказавши жодного слова . А скільки анекдотів можна було розповісти про адвокатів, які викликали б своїм недорікуватістю сме

I. Хто є хто, або система цінностей |  А тепер підіб'ємо деякі підсумки. |  задатки |  здібності |  Характер і доля 1 сторінка |  Характер і доля 2 сторінка |  Характер і доля 3 сторінка |  Характер і доля 4 сторінка |  Характер і доля 5 сторінка |  Характер і доля 6 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати