Головна

Мейнінгенци

Приблизно в цей час приїхала в Москву знаменита трупа герцога Мейнінгенського з режисером Кронека на чолі82. Їхні вистави вперше показали Москві новий рід постановки - з історичної вірністю епосі, з народними сценами, з прекрасною зовнішньою формою вистави, з дивовижною дисципліною і всім строєм чудового свята мистецтва. Я не пропускав жодного уявлення і не тільки дивився, але вивчав їх.

Говорили, що в трупі немає жодного талановитого актора. Це не правда. Був Барнав, Теллер і інші. Можна не погоджуватися взагалі з німецьким пафосом і манерою гри трагедії. Нехай мейнінгенци не поновили старих, чисто акторських прийомів гри. Але було б неправильно стверджувати, що у них все було зовнішнім, все засновано на бутафорії. Коли Кронека сказали про це, він вигукнув:

"Я привіз їм Шекспіра, Шиллера, а їх зацікавила лише меблі. Дивний смак у цієї публіки!"

Кронека мав рацію, тому що дух Шиллера і Шекспіра жив в трупі.

Мейнінгенського герцог умів чисто режисерськими, постановочними засобами, без допомоги виключно талановитих артистів, показувати в художній формі багато з творчих задумів великих поетів. Наприклад, не можна забути такої сцени з "Орлеанської діви": щупленький, жалкенькій, розгублений король сидить на величезному, не по його зростанню троні; його худі ніжки бовтаються в повітрі і не дістають до подушки. Кругом трону - засоромлений двір, який намагається з останніх сил підтримати королівський престиж. Але в момент аварії влади етикетні поклони здаються зайвими. Серед цієї обстановки гине престижу короля є англійські посли - високі, стрункі, рішучі, сміливі і до жаху нахабні. Не можна холоднокровно зносити знущання і зарозумілого тону переможців. Коли нещасний король віддає принизливий наказ, який ображає його гідність, придворний, який приймає розпорядження, намагається перед відходом зробити етикетні уклін. Але, ледве почавши його, він зупиняється, вагається, випрямляється і стоїть з опущеними очима, - сльози бризнули у нього, і він, забувши про ритуал, біжить, щоб не розплакатися при всіх.

Плакали з ним і глядачі, плакав і я, так як вигадка режисера сама по собі дає велике настрій і каже про суть моменту.

З такою ж гарною режисерською вигадкою трактуються і інші сцени приниження французького короля: палацове важкий настрій, момент вступу до палацу самої натхненною визволительки, Жанни д'Арк. Режисер так згустив атмосферу переможеного двору, що глядач з нетерпінням чекає приходу рятівниці; він так їй радий, що вже не помічає гри акторів. Талант режисера нерідко закривав її.

Режисер може зробити багато чого, але далеко не все. Головне в руках акторів, яким треба допомогти, яких треба направити в першу чергу. Про цю допомогти актору, мабуть, недостатньо дбали Мейнінгенського режисери, і тому режисер був приречений творити без допомоги артистів. Режисерський план був завжди широкий і в духовному сенсі глибокий, але як виконати його крім артистів? Доводилося центр ваги вистави переносити на саму постановку. Необхідність творити за всіх створювала режисерський деспотизм.

Мені здавалося, що і ми - режисери-аматори - були в положенні Кронека і Мейнінгенського герцога. І ми хотіли створювати великі спектаклі, розкривати великі думки і почуття, але, через брак готових акторів, повинні були віддавати все до влади режисера, якому доводилося творити одному, за допомогою постановки, декорацій, бутафорії, цікавою мізансцени і режисерської вигадки. Ось чому деспотизм Мейнінгенського режисерів здавався мені обгрунтованим. Я співчував йому і намагався вивчити прийоми роботи Кронека. Ось що я дізнався від осіб, що мали справу з ним і присутніх на його репетиціях.

Кронека - гроза акторів - поза репетиціями і вистави був в найпростіших, товариських відносинах навіть з третьорядними персонажами трупи. Він начебто навіть кокетував цією простотою з нижчими. Але з початком репетиції, після того як Кронека сідав на своє режисерське місце, він перероджувався. Мовчки сидів він, чекаючи, щоб стрілка годинника підійшла до призначеного для репетиції годині. Тоді він брав великий дзвіночок зі зловісним низьким звуком і оголошував безпристрасним голосом: "Anfangen" {починаємо (Нім.).}. Відразу все затихало, і актори теж перероджувалися. Репетиція починалася без затримок і йшла, не перериваючись до тих пір, поки знов не лунав зловісний дзвінок, після чого безпристрасний голос режисера робив свої зауваження. А потім знову фатальний "Anfangen" - і репетиція тривала.

Але ось несподівано зупинка, замішання. Актори шепотілися, помічники режисера металися по сцені. Мабуть, щось сталося. Виявляється, що один з виконавців запізнився, і його монолог доводилося пропустити. Помічник режисера оголосив про це Кронека і чекав розпоряджень, стоячи усуфлерской будки. Всі завмерли. Кронека знемога всіх паузою. Вона здавалася нескінченно довгою. Кронека думав, вирішував. Всі чекали вироку. І нарешті режисер сказав:

"Роль запізнився артиста X. протягом всіх московських гастролей буде грати артист Y., а артиста X. я призначаю в народні сцени управляти самої останньої групою статистів, ззаду".

І репетиція пішла далі з заміною провинився артиста дублером.

Іншим разом Кронека, після шиллеровских "Розбійників", виробляв розправу. Справа в тому, що один з його помічників, мабуть, легковажний молодий чоловік, запізнився випустити на сцену групу статистів. Після закінчення вистави Кронека підкликав провинився і став в м'яких тонах дорікати свого помічника, але той жартівливо виправдовувався.

"Herr Schultz, - звернувся Кронека до випадково проходив повз простому німецькому робочому з трупи, - скажіть, будь ласка, за яких словах в такому-то акті сцени виходить зліва група розбійників?"

Робочий продекламував з пафосом цілий монолог, намагаючись виказати свої артистичні здібності. Кронека схвально поплескав його по плечу і, звернувшись до свого легковажного помічникові, сказав йому дуже переконливо:

"Це - простий робітник. А ви - режисер і мій помічник! Соромтесь! Пфуй!"

Я оцінив те хороше, що принесли нам мейнінгенци, т. Е. Їх режисерські прийоми виявлення духовної сутності твору. За це велика їм подяка. Вона завжди буде жити в моїй душі.

У житті нашого Товариства і, зокрема, в мені мейнінгенци створили новий важливий етап.

Але було і погане в їх вплив на мене. Справа в тому, що витримка і холоднокровність Кронека мені подобалися. Я наслідував його і згодом став режисером-деспотом, а багато росіян режисери стали наслідувати мені абсолютно так само, як я свого часу наслідував Кронека83. Склалося ціле покоління режисерів-деспотів. Але нажаль! - Так як вони не мали талантом Кронека і Мейнінгенського герцога, то ці режисери нового типу стали постановниками, що перетворили артистів нарівні з меблями в бутафорські речі і вішалку для костюмів, в пішаки для пересування їх за своїми мізансценам.




 Олексіївський гурток |  конкурент |  міжцарів'я |  Московське суспільство мистецтва і літератури |  перший сезон |  Щаслива випадковість |  Витримка |  Два кроки назад |  Коли граєш злого, - шукай, де він добрий |  характерність |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати