Головна

Крестьци

У Крестьцах був я свідком розставання батька з дітьми, яке мене то чутливіші зворушило, що я сам батько і скоро, може бути, з дітьми розлучатися буду. Нещасний забобон дворянського звання велить їм іти в службу. Одна назва це призводить всю кров у незвичайний рух! Тисячу проти одного тримати можна, що з ста дворянчиков, що вступають в службу, зупиняться повісили, а два на старість, або, правильніше сказати, два в старезні їх, хоча нестарі літа стають добрими людьми. Інші відбуваються в чини, марнують або наживають маєток і ін. Дивлячись іноді на великого мого сина і розмірковуючи, що він скоро увійде в службу, або, іншими сказати словами, що пташка вилетить із клітки, у мене волосся дибки стає. Чи не для того, щоб служба сама по собі розбещувала звичаї; але для того, щоб дозріли вдачами належало починати службу. (...)

Скажи по правді, батько плодовитий, скажи, про істинний громадянин! не захочеться тобі синка твого краще задушити, ніж відпустити в службу? Чи не боляче серцю твоєму, що синок твій, знатний боярин, зневажає заслуги і гідності, для того що їх доля плазувати в дорозі чинів, пронирства гребуючи? Чи не будуть плакати чи ти, що синок твій любий з приємною усмішкою віднімати буде маєток, честь, отруювати і різати людей, не своїми завжди боярськими руками, але за допомогою лап своїх улюбленців.

Крестіцкій дворянин, здавалось мені, був років п'ятдесяти (...), погляди його, коли я увійшов в ту кімнату, де він сидів, були спрямовані на двох його синів. Очі його, очі благорозчиненням розуму, здавалося оповиті легкою пеленою смутку; але іскри твердості і сподівання пролітали ону швидкоплинний. Перед ним стояли два юнаки, віку майже рівного. На батька свого дивилися вони з невластивим їм злякано, від прикрості майбутньої розлуки що відбуваються, а не від думки над собою влади або начальства. Рідкісні краплі сліз точіліся з їх очей,

- Друзі мої, - сказав батько, - сьогодні ми розлучимося, - і, обнявши їх, притиснув будуть плакати до перси своєї. Я вже кілька хвилин був свідком цього видовища, стоячи біля дверей нерухомий, як батько, звернися до мене:

- Будь свідком, чутливий мандрівник, будь свідком мені перед світлом, як Тяжко серцю моєму виконувати державну волю звичаю. Я, отлучая дітей моїх від пильнує батьківського ока, єдине до того маю спонукання, так придбають досвідченості, нехай вони знають людини з його діянь і, втомившись гремленіем мирського житія, та залишать його з радістю; але так ймуть отішіе в переслідуванні і хліб насущний в злиднях. А для цього щось залишається я на ниві моїй. Чи не дай, владико всещедрий, що не дай їм скитатися за милостинею вельмож і обретаті в них потішив! Так буде соболезнуяй про них їхнє серце нехай буде їм творяй благостиня їх розум. Сяду і почуйте моєму слову, еже пребиваті у нутрощі душ ваших що повинна. - Ще повторю вам, сьогодні ми розлучимося. - З невимовним насолодою дивлюся сльози ваші, що зрошують скроня вашого обличчя. Так віднесе це душі вашої зибленіе рада мій під свята її, та восколеблется вона при моєму воспоміновеніі і так буду відсутність огорожею вам від зол і печалей.

Прийнявши вас навіть від утроби матерія в обійми мої, не схотів николи, щоб хто-небудь був дбайливець в виконаннях, до вас стосуються. Ніколи наймана рачітельніца не стосується телеси вашого і ніколи найманий наставник не торкнувся вашого серця і розуму. Невсипуще око моєї гарячність пильнував над вами денно-нічного, та не наблизиться вас образу; І блаженний нарицают, що довів вас до розлучення зі мною. Але не думайте собі, щоб я хотів забрати з вуст ваших подяку за моє про вас піклування або ж визнання, хоча слабке, заради вас мною вчинив їх усіх. Вождается собственния користі спонуканням, перед прийнятне на вашу користь мало завжди на увазі власне моє насолоду. Отже, вижену з думок ваших, що ви есте під владою моєю. Ви мені нічим не зобов'язані. Чи не в розумі, а менше ще в законі хощу искати твердості союзу нашого. Він оснуется на вашому серці. Горе вам, якщо його в забутті залишите! Образ мій, переслідуючи порушника союзу нашея дружби, поженет його в сокровенності його і влаштує йому кару нестерпну, доки не повернеться, до союзу. Ще віщають вам, ви мені нічим не повинні. Погляньте на мене, яко на мандрівника і прибульця, і якщо серце ваше до мене відчує якусь ніжну схильність, то поживемо в дружбі, в цьому наівелічайшем на землі добробут. Якщо ж воно без відчуття перебуватиме - так забуття будемо один одного, яко же нам не родитися. Дай, всещедрий, цього та не побачу, отошед в надра твоя це предваряяй! Чи не повинні ви мені ні за воскормленіе, ні за повчання, а найменше за народження.

-За Народження? - Учасники були ви в ньому? Вопрошаеми були, так рождени будете? На користь чи вашу родитися мали або на шкоду? Чи відомий батько і мати, народжуючи сина свого, і він буде блаженний у житії або злополучен? (...)

Те, як мало зобов'язані ви мені за народження, толико ж зобов'язані і за воскормленіе. Коли я пригощаю прибульця, коли маю пташенят пернатих, коли даю їжу собаці, лижуть мою правицю, - їх було заради це роблю? Відраду, розвага або користь в тому знаходжу мою власну. З таким же спонуканням виробляють воскормленіе дітей. Родівшіся в світло, ви стали громадяни суспільства, в якому живете. Мій був борг вас воскорміть бо якби допустив до вас кончину передчасну, був би убивця. Якщо я рачительнее був в воскормленіі вашому, ніж бувають багато, то слідував відчуванню мого серця. Влада моя, так пекуся про воскормленіі вашому або небрегу про нього; да збережу дні ваші або марнотратом в них буду; залишу вас живих або дам помре завременно - є ясний доказ, що ви мені не зобов'язані в тому, що живі. Якби померли від мого про вас нехтування, як-то багато хто вмирає, помста закону мене б не переслідувало.

Але, скажуть, зобов'язані ви мені за вчення і повчання. Чи не моєї я в тому шукав користі, так милостиві будете. Похвали, віддавати добром вашої поведінки, розуму, знань, мистецтва вашому, распростіраяся на вас, відображаються на мене, яко промені сонячні від дзеркала. Хвалячи вас, мене хвалять. Що встиг би я, якби ви вдалині пороку, чужі були вчення, тупі в міркуваннях, злісні, підлі, чутливості не маючи? Не тільки щедрий був би я в вашому непрямому ходінні, але жертва, може бути, вашого шаленства. Але нині спокійний залишається, отлучая вас від себе; розум прям, серце ваше міцно, і я живу в ньому. Про друзі мої, сини мого серця! Народивши вас, багато мав я посади в ставленні до вас, але ви мені нічим не повинні; я шукаю вашої дружби і любові; якщо ви мені її дасте, блаженний отиду до початку життя і не обурені умираючи, залишаючи вас навіки, бо поживу на пам'яті вашої.

Але якщо я виконав посаду мою у вихованні вашому, зобов'язаний Сказати нині вам провину, нащо вас так, а не інакше виховував і для чого сему, а не іншому вас навчив; і для того почуєте повість про виховання вашому та знайте провину всіх моїх над вами діянь.

З дитинства вашого примусу ви не відчували. Хоча в діяннях ваших вождаеми були моєю рукою, не відчували, одначе, николи її напрямки. Свої вчинки були предузнати і предваряеми; не хотів я, щоб боязкість або послух покори малейшею межею ознаменувала на вас тягар свого пальця. І для того дух ваш, що не терпящ веління безрозсудного, лагідний до ради приятельства. Але якщо, немовлятам вам сущим, знаходив я, що ухилився від шляху, мною призначеного, устремляеми випадковим наголосом, тоді остановлял я ваше хід або, краще сказати, непомітно вводив в колишній шлях яко потік, оплоти прориває, мистецькою рукою звертається в свої береги.

Боязка ніжність не була присутня в мені, коли, здавалось, що не був я винагороджений про охорону вас від неприязних стихій і погоди. Бажав краще, щоб на мить тіло ваше образити минуще болем, ніж Дебелий перебуватимете в віці скоєному. І для того почасту ходили ви босі, непокровенную маючи главу; в пилу, в грязі лежали на відпочинок на лаві або на камені. Чи не менше намагався я видалити вас від вбивчої їжі і пиття. Праці наші найкраща була приправа в обіді нашому. Згадавши, з яким задоволенням обідали ми в селі нам невідомої, що не знайшло дороги до будинку. Наскільки смачний нам здавався тоді хліб житній і квас сільський!

Ані не нарікайте на мене, якщо будете іноді висміяна, що не маєте казістого сходження, що стоїте, як тілу вашому спокійніше, а не як звичай або мода велить; що одягати не зі смаком, що волосся ваші кучері рукою природи, а не чесателя. Ані не нарікайте, якщо будете недбалий в зборах, а особливо від жінок, для того що не вмієте хвалити їх красу; але згадайте, що ви бігаєте швидко, що плаваєте не стомлені, що підіймаєте тяжкості без натуги, що вмієте водити соху, скопати грядку, володієте косою і сокирою, стругом і долотом; вмієте їздити верхи, стріляти. Чи не опечальтеся, що ви скакати не вмієте як скоморохи. Знайте, що краще плясание нічого не представляє величного; і якщо колись зворушені будете зором оного, то любострастие буде того корінь, все ж інше оному стороннє. Але ви вмієте зображати тварин і неживих, зображати риси царя природи, людини. У живопису знайдете ви справжнє насолоду не тільки почуттів, а й розуму. Я вас навчив музиці, щоб тремтяча струна згідно вашим нервам порушувала неактивний серце; бо музика, приводячи внутрішність в рух, робить мягкосердіе в нас звичкою. Навчив я вас і варварському мистецтву битися мечем. Але це мистецтво хай буде в вас мертво, доки власна безпека того не затребує. Воно, надіюсь не зробить вас нахабними; бо ви твердий маєте дух і образ не вважаєте, якщо осел вас улягнет або свиня сморідним до вас торкнеться рилом. Не бійтеся сказати нікому, що ви корову доїти вмієте, що Шти і кашу зварити чи засмажений вами шматок м'яса буде смачний. Той, хто сам уміє що зробити, вміє змусити зробити і буде на похибки поблажливий, знаючи все у виконанні труднощі. У дитинстві та підлітковому віці не мучив я розуму вашого готовими роздумами або думками чужими, не мучив пам'яті вашої зайвими предметами. Але, запропонувавши вам шляху до знань, з тих пір, як почали розуму свого ощущаті сили, самі прямуєте до отвору вам стезі. Пізнання ваші тим грунтовніше, що ви їх придбали не твердячи, як то кажуть по прислів'ю, як сорока Якова. Слідуючи цим правилом, доки сили розуму не були в вас чинних, не пропонував я вам поняття про Всевишнього суть і ще менше про одкровення. Бо то, що б ви пізнали перш, ніж були розумні, було б в вас забобон і міркування б заважало. Коли ж я побачив, що ви в судженнях ваших вождается розумом, то запропонував вам зв'язок понять, які ведуть пізнання бога; упевнений у нутрощі серця мого, що Всещедрому батькові приємніше зрети дві невинні душі, в яких світильник пізнання не забобоном возжигается, але що вони самі підносяться до початкового вогню на возгореніе. Запропонував я вам тоді і про закон відвертому, що не сокривая від вас все те, що в спростування оного сказано багатьма. Бо хотів, щоб ви могли самі обирати між молоком і жовчю, і з радістю бачив, що прийнявши ви посудину розради небоязкого.

Викладаючи вам відомості про науках, не залишив я ознайомити вас з різними народами, вивчивши вас мов іноземним. Але перш за все піклування моє було, так пізнаєте ваш власний, так вмієте на оном пояснювати ваші думки на письмі, говорячи, щоб пояснення це було в вас невимушено і поту на обличчі не виробляло. Англійська мова, а потім латинський намагався я вам відоміший зробити інших. Бо пружність духу вольності, переходячи в зображення мови, привчить і розум до твердих поняттям, настільки у всяких правліннях за потрібне.

Але якщо розуму вашому надавав я направляти стопи ваші в стежках науки, тим більш пильними тщился бути у моральності вашої. Намагався стримувати в вас гнів миті, піддаючи розуму гнів тривалий, помста виробляє. Помста! .. Душа ваша мерз його. Ви з природного цього чувствітельния тварі руху залишили тільки оберегательность свого складання, зневаживши бажання повертати ураженим.

Нині настав той час, що почуття ваші, дошед до досконалості збудження, але не до досконалості ще поняття про порушуються, починають тривожитися всякою зовнішність і небезпечну виробляти брижі у нутрощі вашої. Нині досягли часу, в яке, як то кажуть, розум стає визначником діяння і неделанія; а краще сказати, коли почуття, досі одержимі плавність дитинства, починають відчувати тремтіння або коли життєві соки, виконавши посудину юності, перевищувати починають його воскраія, шукаючи шлях властивим для них прагненням. Я зберіг вас неприступними досі мінливим почуттів потрясінь, але не сховав від вас невідання покровом згубних наслідків спокушання від шляху помірності в чуттєвому услаждении. Ви свідки були, як мерзенно надмір чуттєвого насичення, і Твоїх; свідки були страшного хвилювання пристрастей, які перевищили брега свого природного перебігу, пізнали згубні їх спустошення і жахнулися. Досвідченість моя, носяся над вами, яко новий Егідія, охороняла вас від неправильних ураженим. Нині будете самі собі вожді »і хоча поради мої будуть завжди світильником ваших починань, бо серце і душа ваша мені відкриті; але яко світло, віддаляючи від предмета, проте його висвітлює, так і ви, отріновенни моєї присутності, слабке відчуєте согреніе моєї дружби. І для того дам вам правила едіножітія і гуртожитки, щоб по приборканні пристрастей Твоїх діянь, у оних здійснених, і не пізнали, що є каяття.

Правила едіножітія, еліко то стосуватися може до вас самих, повинні ставитися до тілесності вашої і моральності. Не забувайте ніколи вживати ваших тілесних сил і почуттів. Вправа оних помірне зміцнить їх не істощевая і послужить на здоровому вашому і довгого життя. І для того вправлятися в мистецтвах, мистецтв і ремеслах вам відомих. Удосконалення в оних іноді може бути потрібно. Невідомо нам прийдешнє. Якщо неприязне щастя відбереться у вас все, що воно вам дало, - багаті ж у поміркованості бажань, годувати справою рук ваших, Але якщо у дні блаженства все нехтує, пізно про те думати за днів печалі. Нега, ізлененіе і непомірне почуттів тішення гублять і тіло і дух. Бо, ізнуряяй тіло нестримливі, виснажує і міцність духу. Вживання ж сил зміцнить тіло, а з ним і дух. Якщо відчуєш відразу до страв і хвороба постукає у дверей, збудися тоді від одра твого, на ньому ж плекаєш почуття твої, приведи заснули члени твої в дію вправою і відчуєш миттєве сил оновлення; утримай себе від їжі, потрібної в здоров'ї, і голод зробить їжу твою солодка, засмучує від ситості. Пам'ятайте завжди, що на угамування голоду потрібен тільки шматок хліба і ківш води. Якщо благодійне позбавлення зовнішніх почуттів, сон, віддалиться від твого очолив і не зможеш відновити сил розумних і тілесних, -бегі а з палат твоїх і, стомивши члени до втоми, возлягі на одрі твоєму і ляжеш во здравіє.

Будьте охайні в одязі вашої; тіло тримайте в чистоті бо чистота служить до здоровому, а неохайність і смрадность тіла нерідко відкриває непримітну стезю до мерзенним пороків. Але не будьте і в цьому непомірні. Чи не гребують підсобити, піднімаючи загрузла у рові віз і тим полегшити упадщего; викреслити руки, ноги і тіло, але просветите серце. Ходіть в хатини приниження; тіште нудиться убозтвом; скуштуєте його брашна, і серце ваше насолода, давши відраду скорботному.

Нині досягли ви, повторю, того страшного часу і години, коли пристрасті прокидатися починають, але розум слабкий ще на їх приборкання. Бо чаша розуму без досвідченості на вагах води воздимется; а чаша пристрастей опуститься миттєво долу. Отже, до рівноваги не інакше наближатися можна як; працьовитістю. Праця тілом; пристрасті ваші не настільки сильне матимуть хвилювання; Праця серцем, вправляючись у мягкосердіі, чутливості, співчутті, щедроти, відпущення, і пристрасті ваші попрямують до благому кінця. Праця розумом, вправляючись у читанні, роздумах, розвідці істини або подій; і розум управляти буде вашою волею і пристрастями. Але де загордився в захваті розуму, що можете зруйнувати корені пристрастей, що потрібно бути зовсім безпристрасно. Корінь пристрастей благ і заснований на нашій чутливості самою природою. Коли відчуваю наші, зовнішні і внутрішні, слабшають і притупляються, тоді слабшають і пристрасті. Вони благу в людині виробляють тривогу, без неї ж заснув би він в бездіяльності. Абсолютно безпристрасна людина є дурень і бовдур безглуздий, що не возмогаяй ні доброго, ні злого. Чи не гідність є утримаються від лихих помислів, що не могші їх створити. Безрукий не може вразити нікого, але не може подати допомоги потопаючому, ні удержати на бреге падаючого в безодню моря.

Отже, помірність у пристрасті є благо; хід на шляху середою є надійно. Надзвичайність у пристрасті є загибель;

безпристрасність є моральна смерть. Яко ж шественнік, віддаляючи середовища стежки, вдається небезпеки укрученим в той чи інший рів, такого буває ходи під моральності. Але буде пристрасті ваші досвідченістю, розумом і серцем спрямовані до кінця благому, скинь з них кермо томного розсудливості, що не скорочуй їх польоту; мета їх буде завжди велич; на ньому єдиному зупинитися вони вміють.

Але якщо я вас закликаю же не бути байдужими, над усе потрібне в юності вашої помірність любовния пристрасті. Вона природою насаджена в серці нашому до блаженства нашого.

І так у відродженні своєму ніколи помилитися не може, але в своєму предметі і непомірності. І так страви, та не помилиться в предметі любові ваше і не пошанує взаимною гарячність отої образ. З благим же предметом любові не помірність пристрасті сіючи буде вам невідома. Говорячи про любов, природно було б говорити і про шлюб, про се священному союзі суспільства, якого правила не природа в серці накреслила, але святість якого з початкового товариств положення виникає. Розуму вашому, ледь хід своє початківцю, це б було незрозуміло, а серцю вашому, не випробував самозакоханій в суспільстві пристрасть любові, повість про се була б вам неощутітельна, а тому і марна. Якщо бажаєте про шлюб мати поняття, Буду згадувати про родшей вас. Уявіть мене з нею і з вами, відновіть слуху вашому дієслова наші і взаємні цілування і прикладіть картину цю до серця вашого. Тоді відчуєте в ньому приємне легку дрож. Що воно є? Пізнаєте згодом; а днесь задоволені будьте оного відчуттям.

Приступимо нині коротко до правил співжиття. Наказати їх не можна з точністю, бо розташовуються вони часто за обставинами миті. Але, щоб колико можливо менш помилятися, при всякому починанні питання ваше серце; воно є благо і николи обдурити вас не може: Що мовить воно, то і творіть. Дотримуючись серцю в юності, що не ощібетеся, якщо серце маєте добру. Але следоват возмнівий розуму, не маючи на бороду уласов, досвідченість возвещающих, є божевільний.

Правила гуртожитку відносяться до виконання звичаїв народних, або до виконання законів, або до виконання чесноти. Якщо в суспільстві звичаї і звичаї не противні закону, якщо закон не вважає чесноти спотикання в її ході, то виконання правил співжиття є легко. Але де таке суспільство існує? Всі відомі нам багатьма наповнені у вдачі і звичаї, законах і чеснотах протиріччями. І тому важко стає виконання посади людини і громадянина, бо нерідко вони знаходяться в досконалої протівуположним.

Понеже чеснота є вершина діянь людських, то виконання її нічим не що повинна бути препінаемо. Небрегі звичаїв, небрегі закону цивільного і священного, настільки святої в суспільстві речі, буде виконання оних відлучає тебе від чесноти. Чи не дерзай николи порушення її прікриваті злякано розсудливості. Благоденства без неї будеш в зовнішності, але блаженний николи.

Вслід тому, що накладають на нас звичаї і звички, ми придбаємо котрий сприяє тих, з ким живемо. Виконуючи припис закону, можемо придбати назву чесної людини. Виконуючи ж чеснота, придбаємо загальну довіреність, повагу і подив, навіть і в тих, хто б не бажав їх відчувати в душі своїй. Підступний афінський сенат, подаючи гущавину з отрутою Сократа, тріпотів у нутрощі своєї перед його чеснотою.

Чи не дерзай ніколи виконувати звичаю в предосужденіе закону. Закон, який ні худий, є зв'язок суспільства. І якби сам государ велів тобі порушити закон, не слухайся йому, бо він помиляється собі і суспільству на шкоду. Так знищить закон, яко же порушення оного велить, тоді слухайся, бо в Росії государ є джерело законів.

Але якби закон, або государ, або б будь-яка на землі влада подвизайся тебе на неправду і порушення чесноти, пребудь в оной неколебим. Не бійся ні осміяння, ні муки, ні хвороби, ні ув'язнення, нижче самої смерті. Пребудь непорушний в душі твоєї, яко камінь серед бунтівників, але немічних валів. Лють мучителів твоїх вирване про твердь твою; і якщо зрадять тебе смерті, висміяна будуть, а ти поживеш на пам'яті шляхетних душ до кінця віку. Убойся заздалегідь назвати розсудливістю слабкість в діяннях, цього першого чесноти ворога. Сьогодні порушиш її поваги заради Які, завтра порушення її здаватися буде самою чеснотою; і так порок запанує в серці своєму і спотворить риси непорочності в душі і на обличчі твоєму.

Чесноти суть або приватні, або громадські. Спонукання до перших суть завжди мягкосердіе, лагідність, співчуття, і корінь завжди їх благ. Спонукання до чеснот громадським нерідко мають початок своє в марнославстві і любочестям. Але для того і не слід остановляться у виконанні їх. Привід, над ним же обертаються, надає їм важливості. У врятував Курц батьківщину своє від пагубоносния виразки ніхто не дивиться ні марнославного, ні відчайдушного або наскучило життям, але іроя. Якщо ж спонукання наші до громадських чеснот початок своє мають в людинолюбної твердості душі, тоді блиск їх буде? набагато більший. Вправлятися завжди в приватних чеснотах, щоб могли удостоїтися виконання громадських,

Ще дам вам деякі виконавчі правила життя. Намагайтеся над усе в усіх діяннях ваших заслужити власне свою повагу, щоб, звертаючи у самоті погляди

свої всередину себе, не тільки не могли б ви каятися про зроблене, але дивилися б на себе зі благоговінням.

Слідуючи цим правилом, видаляти, еліко то можливо, навіть виду раболепствованія. Вошед в світло, дізнаєтеся скоро, що в суспільстві існує звичай відвідувати в святкові дні вранці знатних осіб; звичай скаредний, нічого не значущий, показу в відвідувачах дух боязкості, а в відвідуваному дух зверхності і слабкий розум. У римлян було схоже сему звичай, яке вони називали амбіції, тобто здобуття або обходження; а звідти і любочестие названо амбіції, бо відвідинами знаменитих людей юнаки здобуває собі шлях до чинів і переваг. Те ж робиться і нині. Але якщо у римлян звичай цей введений був для того, щоб молоді люди поводженням з випробуваними научайтесь, то сумніваюся, щоб мета в звичаї сем завжди непорочна зберегти. У наші ж часи, відвідуючи знатних панів, вчення ціллю своєю ніхто не має, але здобуття їх сприяє. Отже, нехай не переступить нога ваша порога, що відокремлює раболіпство від виконання посади. Чи не відвідуй николи передній знатного боярина, хіба за службовим звання твого. Тоді серед натовпу ганебною і той, на кого вона дивиться з підлесливістю, в душі своїй тебе хоча з обуренням, але від неї відрізнить.

Якщо трапиться, що смерть припинить дні мої колись, ніж в благом шляху затвердіє, і, юні ще, захопить вас пристрасті з стежки розуму, - то не впадайте у відчай, соглядая іноді хибне ваше хід. В омані вашому, в забутті самих себе, полюбіть добро. Розпусної житіє, безмірне любочестие, нахабство і всі пороки юності залишають надію виправлення, бо ковзають по поверхні серця, його НЕ вражаючи їхнє. Я краще бажаю, щоб у молодих літах ваших ви були розпусні, марнотратні, нахабні, ніж сріблолюбці або ж надмірно ощадливі, елегантно, займаючи більш оздобленням, ніж чим іншим. Систематичне, так би мовити, розташування в франтівстві означає завжди стислий розум. Якщо оповідають, що Юлій Цезар був красунчик; але франтівство його мало на меті. Пристрасть до жінок в юності його була до цього спонуканням. Але він з чепуруна одягнувся б миттєво під смердючій лахміття, якби то сприяло досягненню його бажань.

У Младена людині не тільки франтівство минуще можна пробачити, а й будь-яке майже дурощі. Якщо ж наікраснейшімі діяннями життя прикривати будете підступність, брехня, віроломство, грошолюбство, гордість, любомщеніе, звірство, - то хоча засліпити сучасників ваших блиском ясною зовнішності, хоча не знайдете нікого настільки любить вас, так представить вам зерцало істини, не уявляйте, одначе, затьмарити погляди прозорливості. Проникне вона светозарную ризу підступності, і чеснота чорноту душі вашої оголить. Зненавидить її серце твоє, і яко чувственніца в'янути стане дотиком твоїм, але миттєво, але стріли її здалеку язувати тебе стануть і терзати.

Вибачте, мої любі, вибачте, друзі душа моя спокій днесь при сопутном вітрі отчальте від брега чуждия досвідченості човен вашу; прагнуть по валах житія людського, так навчіться управляти самі собою. Блаженні, що не зазнавши краху, якщо досягнете притулку, його ж прагнемо. Будьте щасливі у плаванні вашому. Се щире моє бажання. Природні сили мої, виснажені рухом і життям, стане нещасним і згаснуть; залишу вас навіки; але семое вам заповіт. Якщо ненависне щастя виснажить над тобою все стріли свої, якщо чесноти твоєї притулку на землі не залишиться, якщо, доведений до крайності, не буде тобі частки покриву від гноблення, - тоді Згадавши, що ти людина, згадай величність твоє, бери Ти вінець блаженства, його ж от'яті у тебе тщатся. Помри. (...)

Він поцілував дітей своїх і, провівши їх до воза, зміцнився до останнього розлучимося. Та тільки-но дзвін поштового дзвіночка сповістив йому, що вони почали від нього віддалятися, пружна ця душа пом'якшити. Сльози проникли крізь очей його, груди його підіймаються: він руки свої простягаю слідом за від'їжджаючими; здавалось, ніби хоче зупинити прагнення коней. Юнаки, побачивши здалеку родшего їх в такий печалі, будуть плакати настільки голосно, що вітер доносив жалісний їх стогін до слуху нашого. Вони простягали руки також руки до батька свого; і здавалось, ніби його до себе звали. Не міг старець знести цього видовища, сили його ослабли, і він впав в мої обійми.

Слово крестіцкого дворянина не виходив у мене з голови. Докази його про нікчемність влади батьків над дітьми здавалося мені незаперечні. Але якщо в благоучрежденном Товаристві потрібно, щоб юнаки шанували старших і недосвідченість - досконалість, то немає, здається, потреби влада батьківську робити безмежно. Якщо союз між батьком і сином не на ніжних відчуваннях серця заснований, то він звичайно, нетвердий; і буде нетвердий, всупереч всіх законоположень. Якщо батько мстився на сині своїм бачить свого раба і влада свою шукає в законоположении, якщо син шанує батька спадщини заради, то яка користь з того суспільству? Або ще один невільник в збільшень до багатьох інших, або змія за пазухою ... Батько зобов'язаний сина воскорміть і навчити і повинен покараний бути за його провини, доки він не увійде в повноліття; а син посади свої та знайде в своєму серці. Якщо він нічого не відчуває, то винен батько, нащо нічого не насадив. Син же вправі требоваті від батька допомоги, доки перебуває немічний і малолетен, але в повноліття природна ця й природна зв'язок руйнується. Пташеня пернатих не шукає допомоги від які провели його, коли сам почне знаходити їжу. Самець і самка забувають про пташенят своїх, коли ці змужніють. Се є закон природи. Якщо цивільні закони від нього втечуть, то виробляють завжди виродка. Дитина любить свого батька, матір чи наставника, доки люблених його не вернувся до іншого предмету. Та не образиться цим серце твоє, батько плодовитий; єство того вимагає. Єдине в тому тобі втіху нехай буде, згадуючи, що і син твого сина полюбить батька до скоєного тільки віку. Тоді ж від тебе залежати буде звернути його гарячність до тебе. Якщо ти в тому встигнеш, блаженний і поваги гідний. У таких роздумах доїхав я до поштового стану.

Радищев А. Подорож з Петербурга в

Москву. -М., 1990.-С. 117- 141.

глава II |  глава III |  глава VI |  Про моральне виховання людини |  глава Х |  глава XI |  Примітки |  ЛИСТ ДРУГУ ПРО ПЕРЕБУВАННЯ В станції |  Лист друга про перебування в Станце |  Примітки |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати