На головну

Тратаку на свічку

1. Тратаку на предмет

ОБГРУНТУВАННЯ: Успіх у справах, досконалість виконуваної роботи визначаються майже виключно здатністю концентрувати зусилля, зібраністю людини. Ця, здавалося б, природна здатність насправді може і повинна бути розвинена за допомогою спеціального вправи, званого "Тратаку". Етимологія цього санскритського слова ( "тра" - рятівне, "атака", - поневіряння) пов'язана з попередніми умовами виконання вправи. Так, спробуйте дати думкам свободу польоту на 2-3 хвилини: ви будете здивовані, помічаючи досконалу незв'язність деяких їх продовжень. Помітивши такі незв'язність, ви відразу ж спробуєте їх перервати, регулювати. Так ось саме непереривання думок, вільний і повний їх завершення і є попередньою фазою вправи Тратаку. На цю попередню стадію відводиться 1-2 хвилини.

МЕТОДИКА: Встановіть свічку так, щоб при сидінні навпроти неї полум'я розташовувалося від вас на відстані 40-60 см і на рівні очей. Запаліть свічку. Сівши в позу і гранично розслабившись, спрямуйте всі "промені розуму" тільки на полум'я свічки. Всі інші думки відкидаються, як настирливі мухи. Для вас в період вправи існує тільки свічка, одна свічка і нічого більше. Весь світ тепер полягає в полум'я свічки. Ви і полум'я - одне ціле ... Як тільки очі втомилися, закрийте їх і зосередьтеся на світловому плямі, що залишився на сітківці. Спробуйте, далі, побачити свічку через віки. Зображення полум'я, свічки і їх кольору можуть при цьому змінюватися або зміщуватися, але загальна форма свічки і язичка полум'я повинні залишатися без змін. Допускайте тільки думки про свічці або про її полум'я. Вас цікавить тільки свічка та її палаючий гніт. Коли очі відпочили, знову відкрийте їх і продовжуйте споглядати свічку. Тривалість вправи - 5 хвилин за одне заняття протягом перших двох тижнів. Потім час поступово збільшується до 10-15 хвилин.

ЕФЕКТ: Здатність до зібраності думок зростає в багато разів при регулярній практиці цього елементарного вправи. Слід особливо відзначити, що збільшується здатність не тільки до розумової концентрації, а й фізичної, що робить цю вправу вкрай корисним для адептів карате, у-шу і інших динамічних напрямків, пов'язаних зі східними бойовими мистецтвами. Тратаку - вихідна основа для практики всіх наступних вправ, і успіх в більш складних процедурах багато в чому пов'язаний саме зі здатністю до концентрації. Для початківців це вправа є незамінним, і ігнорувати його не можна.

Практика Тратаку одночасно посилює успіх попередньої стадії - пратьяхарой. Досягнення таких ступенів - активної медитації і наступ самадхі неможливо без успішної практики різного роду Тратак (див. Нижче).

Список літератури

1. Практика Тратаку на свічку більше 15 хвилин, як вважає Б. Сахаров [128], перетворюється в досить безглузде заняття і тому не рекомендується.

2. Не слід робити цю вправу при інтенсивній зайнятості роботою, так як сама робота вже може розглядатися як медитація.

3. При концентрації з закритими очима навколо свічки або її полум'я можуть раптом "нізвідки" з'явитися якісь золотаві або блакитні кільця, димчастий та інші "картинки". Не слід лякатися або дивуватися - це або фізичні поля навколо об'єкта концентрації або, можливо, ваше "внутрішній зір" побачило якусь частину астрального світу.

4. Будьте обережні: не перепрацьовувати очі.

контроль дихання | Пози для медитації | МЕТОДИКА медитації: ОСНОВНІ ПРАВИЛА | Обмеження і протипоказання | Сполучення вправ в одному циклі занять | Глава 6. Опис вправ в концентрації і медитації | Медитація над звуками | ПЕРШЕ вправи | ДРУГЕ УПРАЖНЕНИЕ | Медитація над диханням (1 і 2) |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати