На головну

Лисиця і глечик

Вийшла баба на поле жати і сховала за снопи глечик з молоком. Підібралася до глека лисиця, засунула в нього голову, молоко вижлуктив; пора б і додому, та ось біда - голови з глечика витягнути не може.

Ходить лисиця, головою мотає і каже: «Ну, глечик, пожартував, та й буде - відпусти ж мене, кувшінушко! Годі тобі, небоже, балувати - пограв, та й годі ».

Не відстає глечик, хоч ти що хочеш. Розсердилася лисиця: «Почекай же ти, проклятий, що не відстаєш честю, так я тебе утоплю».

Побігла лисиця до річки і давай глечик топити. Глечик-то потонути потонув, та й лисицю за собою потягнув.

ЗАНЯТТЯ 1

Тема заняття:слухаємо казку «Лисиця і глечик».

Попередня робота: діти під керівництвом дорослого вирізують з кольорового вклейки декорації і фігурки персонажів казки, встановлюють їх на підставки.

Дорослий розмовляє з дітьми на тему «Звідки хліб прийшов». Розповідає про те, що спочатку в поле сіють пшеницю і жито, з них виростають хлібні колосся, в яких до осені дозріває зерно. Це зерно збирають і перемелюють на борошно. А вже з борошна печуть хліб. Допомагають людям в цій роботі різні машини: сівалки, трактори, комбайни. Мелють зерно на млинах, а хліб випікають в пекарнях у великих печах.

Дорослий нагадує дітям, що заєць, лисиця, вовк, білка, ведмідь - це дикі тварини (вони живуть в лісі).

цілі заняття

виховні - Формувати у дітей уміння уважно слухати розповідь дорослого, дотримуватися правил колективної гри; виробляти навчальні навички (відповідати на питання дорослого, слухати відповіді інших дітей, не перебивати мовця).

Навчальні - Удосконалювати загальну моторику; закріпити знання дітей на тему «Звідки хліб прийшов»; закріпити узагальнююче поняття «тварини»; познайомити дітей з новими словами: «жито», «колосся», «зерно», «сніп», «серп», «глечик», «тиснути»; ввести в активний словник дітей приводи «за», «перед»; прислівники «попереду», «позаду», «зліва», «справа».

Розвиваючі - Тренувати у дітей слухове і зорове увагу, вміння відгадувати загадки, здатність осмислювати події казки.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - баба, лисиця (див. Вклейку, рис. 5, 6);

- Предметні картинки -кувшін, серп, сніп (див. Вклейку, рис. 7-9);

- Декорації: поле, річка (див. Вклейку);

- Демонстраційний малюнок «Де глечик?» (Рис. 11, с. 36).

хід заняття

1. Організаційний момент. Скажіть дітям: «Станемо на лужок, зробимо гурток». (Діти разом з педагогом встають в коло.) Запитайте у дітей, яких диких тварин наших лісів вони знають. Діти по черзі називають тварин і сідають на стільчики, розставлені півколом біля столу.

2. Знайомство з казкою. Скажіть дітям, що сьогодні вони почують старин
ву російську народну казку про одне з тварин російського лісу. А про яке,
їм доведеться відгадати. Прочитайте дітям загадку:

За деревами, кущами Промайнуло, ніби полум'я, Промайнуло, пробігло - Немає ні диму, ні пожежі.

(Лисиця)

Коли діти назвуть тварина, повідомте малюкам назву казки, яку вони зараз почують: «Лисиця і глечик». Прочитайте або розкажіть дітям казку «Лисиця і глечик», одночасно виставляючи декорації і фігурки персонажів.

3. Подумай і відповідай. Задайте дітям питання за змістом казки.
Хто прийшов в поле? (Баба.)

Що робила баба в поле? (Жала жито. Це означає серпом зрізала хлібні колосся. Серп - це великий закруглений ніж, спеціально для такої роботи. Зрізані колосся баба пов'язувала в снопи і ставила їх на поле. У ті далекі часи, коли була придумана ця казка, ще не було ні тракторів, ні комбайнів, і людям в поле все доводилося робити своїми руками.)

Що, крім серпа, принесла баба в поле? (Глечик.)

Що було в глечику? (Молоко.)

Для чого баба взяла в поле молоко? (Щоб потім, коли сяде відпочити, попити молока.)

Куди баба поставила глечик? (За снопи.)

Хто знайшов глечик? (Лисиця.)

Що зробила лисиця? (Вижлуктив молоко.)

Як лисиця дістала молоко з глечика? (Всунув в глечик голову.)

Що потім сталося з лисицею? (Голова застрягла в глечику.)

Що лисиця говорила глека? ( «Отпусти меня. Пожартував - і буде».)

Чи відповів їй глечик? Відпустив чи глечик лисицю? (Ні.)

Хто винен в тому, що у лисиці застрягла голова: глечик або сама лисиця? (Лисиця.)

Що лисиця стала робити? (Стала топити глечик.)

Потонув чи глечик? (Так.)

А лисиця? (Так.)

Чи вдалося лисиці перехитрити глечик? (Ні.)

4. Казкові загадки. Покладіть на столі перед дітьми картинки із зображеннями серпа, колоса і снопа. Згадайте загадки. Запропонуйте дітям слухати уважно і показувати відгадки.

Місяць-молодець Днем в поле блищав, А до ночі на небо злетів. (Серп)

На соломинку будинок, Сто зерняток в ньому. (Хлібний колос)

Серед поля встане У солом'яному жупані. Підперезаний НЕ поясом, А хлібним колосом.

(Сніп)

5. Рухома гра «Сніп і колос». Запропонуйте дітям вийти на лужок і самостійно зробити гурток. Скажіть, що зараз вони будуть зображувати поле з хлібними колосками.

Для цього треба встати навшпиньки і підняти руки вгору. Потім запропонуйте дітям показати сніп - багато колосків, зібраних разом. Для цього малюкам треба взятися за руки, підійти до центру кола, як можна ближче один до одного, і підняти зчеплені руки вгору.

Коли руху будуть розучені, поясніть дітям правила рухомий гри: по команді «колосся» малюки повинні розходитися з центру кола, тримаючись за руки і рухаючись спиною вперед, до тих пір поки не встануть по великому колу. Тоді кожній дитині треба піднятися навшпиньки, витягнути руки вгору і зобразити колосок. За командою «сніп» діти, взявшись за руки, повинні знову сходитися до центру кола і зображати великий сніп з хлібних колосків.

Кілька разів змініть команди «сніп» і «колос».

6. Де глечик? Покажіть дітям картинку «Де глечик?» (Рис. 11, с.3б) і обговоріть, куди баба поставила глечик. Варіанти відповідей: «перед снопом», «за снопом».

Уточніть, що при цьому знаходиться попереду, а що ззаду (сніп або глечик). Знайдіть картинки, де глечик стоїть зліва від снопа, а де - справа.

Потім дайте індивідуальні завдання дітям: показати за допомогою декорації «сніп» і атрибута «глечик» всі ці варіанти розташування одного предмета щодо іншого.

7. Підведення підсумків заняття. Дайте позитивну оцінку роботи дітей.

ЗАНЯТТЯ 2

Тема заняття:розповідаємо казку «Лисиця і глечик».

цілі заняття

виховні - Сформувати у дітей уміння, не перебиваючи, слухати відповіді товаришів, дотримуватися черговість; виховувати у дітей співчуття, бажання допомогти тому, хто потрапив у важку ситуацію.

Навчальні - Удосконалювати дрібну моторику, вміння регулювати силу удару; розширювати словниковий запас дітей за рахунок слів-антонімів: добрий - злий, розумний - дурний, хитрий - простодушний, чесний - нечесний (обманщик); ввести в мову дітей узагальнююче слово «посуд»; дати дітям уявлення про частини, з яких складається посуд: дно, кришка, носик, шийку, ручка; удосконалювати навички зв'язного мовлення у дітей.

Розвиваючі - Розвивати слухове і зорове увагу (вміння диференціювати шуми, підбирати відсутню деталь предмета за формою); вчити дітей міркувати, знаходити вихід з важкої ситуації.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки - баба, лисиця (див. Вклейку, рис. 5, 6);

- Предметні картинки - глечик, серп, сніп (див. Вклейку, рис. 7-9);

- Декорації: поле, річка (див. Вклейку);

- Посуд (чашка, пляшка і чайник);

- Олівець;

- Настільна ширма;

- Демонстраційний малюнок «Лиса розбила глечик» (рис. 12, с. 37);

- Листи з індивідуальним графічним завданням (рис. 13, с. 37) за кількістю дітей.

хід заняття

1-1

1. Організаційний момент. Скажіть дітям: «Встали на лужок, зробили кружок». (Діти разом з педагогом встають в коло.) Запропонуйте дітям згадати, які російські народні казки з участю лисиці вони знають. ( «Колобок», «Теремок», «Кіт, півень і лисиця», «Зайчикова хатинка», «Лисичка з скалочкой», «Лисиця і глечик».)

2. Подумаємо разом. Запитайте у дітей, який в казках буває лисиця - чесних
ної або нечесної (обманщицею), доброї чи злої, розумною або дурною, хитрою
або простодушної. Разом з дітьми зробіть висновок, що лисиця в казках частіше
буває хитрою і всіх обманює.

Після цього запитайте дітей: «А в казці" Лисиця і глечик "який виявилася лисиця? (Злий і дурною. Лиса зуміла обдурити бабу, але глечик перехитрити не змогла. Розсердилася лисиця на глечик - захотіла його втопити, та разом з ним і себе погубила.)

3. Спільний переказ. Запропонуйте дітям провести колективний пере
оповідь казки «Лисиця і глечик». При переказі кожна дитина говорить по 1
2 пропозиції. Жестом давайте дітям зрозуміти, чия черга продовжувати пере
оповідь. Самі послідовно виставляйте декорації і фігурки персонажів,
робіть з ними описувані в казці дії. Якщо у кого-небудь з дітей
виникають труднощі, то задайте йому пряме запитання чи почніть наступну фразу самі.

4. Всім допоможемо. Скажіть дітям, що лисиці треба було не сердитися на глечик, а краще подумати, як позбутися від нього. Запропонуйте малюкам самим
поміркувати на цю тему. Якщо діти не зуміють знайти вихід зі складної ситуації, покажіть їм картинку, як лисиця розбила глечик (рис. 12, с. 37), і попросіть висловити свою думку.

Скажіть, що якби лисиця не сердься, а замість цього гарненько подумала, то змогла б звільнитися від глечика. А ось баба все одно засмутиться. Прийде вона відпочити після роботи і побачить, що глечик розбитий і молока немає. Треба допомогти бабі - зібрати і склеїти її глек. Запропонуйте дітям уважно подивитися на картинку (рис. 13, с. 37) і вибрати з осколків той, який підійде за формою до розбитого глека.

5. Дізнайся по звуку. Похваліть дітей за залатані глечики і скажіть, що
у вас немає справжнього глечика, але зате є інший посуд. Поставте на столі перед малюками пляшку, чашку і чайник. Постукайте по ним олівцем,
і запропонуйте дітям запам'ятати, який звук видає кожен з цих предметів.
Потім поставте на стіл ширму, сховавши за нею посуд, і запросіть одного з
дітей згадати звукову загадку товаришам.

Попередьте, що, на відміну від лисиці, нам посуд бити не можна, з нею треба поводитися обережно, тому стукати олівцем треба не сильно. Викликаний дитина підходить до столу, бере олівець і стукає по одному з предметів посуду. Решта дітей по звуку відгадують, що звучало. Запросіть по черзі всіх дітей згадати звукову загадку товаришам.

6. Назви частини. Приберіть зі столу ширму і запропонуйте дітям уважно
розглянути посуд. Покажіть і назвіть малюкам її частини - дно, шийку,
ручку, носик і кришку.

Запропонуйте дітям ще раз назвати і показати всі ці частини і повторити назви предметів: пляшка, чашка, чайник.




Новиковская О. А. | Структура комплексних занять по російських народних казок для дітей середнього дошкільного віку | Коментар для батьків | Мужик і ведмідь | ЗАНЯТТЯ 4 | ЗАНЯТТЯ 5 | Гуси-лебеді | ЗАНЯТТЯ 4 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати