Головна

Якщо ви завжди робите те, що робили завжди, то ви і будете отримувати завжди те, що завжди отримували. Якщо те, що ви робите, не працює, зробіть що-небудь інше

  1. B. Зробіть пропозиції негативними і питальними.
  2. VII. Зробіть пропозиції негативними.
  3. You must have done it. - Повинно бути, зробили
  4. У російській механіці відсутні статичні стану і поняття спокій завжди відносно.
  5. Веди забороняють передавати і отримувати будь-які Ведические Знання за плату.
  6. Весь парадокс полягає в тому, що поруч з жінкою, яка мріє про принца, чомусь завжди виявляється Іван-дурень.
  7. Чи завжди шкідливі негативні емоції?

Чим ширше вибір, тим більше шансів на успіх. Узгоджена робота умінь, перерахованих в "трихвилинний семінарі", схожа на той випадок, коли ви берете напрокат човен, щоб досліджувати водні простори. Ви вирішуєте, куди вам хотілося б відправитися (ваш первісний результат). Ви починаєте гребти і стежте за напрямком свого руху (сенсорна гострота). Ви порівнюєте цей напрямок з тим, куди ви прямували, і, якщо ви збилися з курсу, ви змінюєте напрямок руху. Ви повторюєте цей цикл До тих пір, поки не досягнете місця призначення.

Тепер ви встановлюєте свою нову мету. Ви можете змінити її в будь-якій точці циклу, насолодитися подорожжю і вивчити що-небудь по дорозі. Ваш курс, ймовірно, буде нагадувати зигзаг. Дуже рідко зустрічається абсолютно ясний і прямий шлях туди, куди ви хочете потрапити.

РЕЗУЛЬТАТИ

- ви не будете настільки люб'язні сказати мені, якою дорогою мені слід вийти звідси?

- Це в значній мірі залежить від того, куди ви хочете прийти, - відповів кіт.

- Мені байдуже, куди, - сказала Аліса.

- Тоді немає різниці, якою дорогою ти підеш, - сказав кіт.

Льюїс Керролл, "Аліса в країні чудес"

Почнемо з результатів або цілей. Чим точніше і позитивно ви можете визначити те, чого ви хочете, і чим краще ви запрограмуєте свій мозок на те, щоб шукати і помічати можливості, тим з більшою ймовірністю ви отримаєте те, чого хочете. Сприятливі можливості існують тільки тоді. коли в них дізнаються сприятливі можливості.

Щоб прожити своє життя так, як вам хочеться, вам слід знати, чого ви хочете. Бути ефективним в цьому світі означає домагатися тих результатів, які ви вибираєте. Перший крок, таким чином, полягає в тому, щоб вибрати. Якщо ви не зробите цього, то знайдеться маса людей, які бажають зробити це за вас.

Як ви дізнаєтеся, чого ви хочете? Ви це вигадуєте. Ми наведемо кілька правил, як це робити, так що у вас є відмінний шанс досягти успіху. Якщо говорити мовою НЛП. ви вибираєте добре сформований результат. Тобто результат. який є добре сформованим відповідно до наступних критеріїв.

По-перше, він повинен бути сформульований позитивно. Легше рухатися у напрямку до того, чого ви хочете, ніж йти геть від того, що вам не подобається. Однак ви не в змозі рухатися у напрямку до чогось, якщо ви не знаєте, що це таке.

Для прикладу на мить подумайте про кенгуру. Ви думаєте про кенгуру? Добре.

Тепер припиніть думати про кенгуру, поки не дочитаєте до кінця цю сторінку. Не дозволяйте ідеї кенгуру проникати в ваш розум протягом наступної хвилини або близько того. Ви вже не думаєте про кенгуру? Зараз подумайте про те, що ви будете робити завтра ...

Щоб втекти від цієї настирливої ??кенгуру, вам слід подумати про щось інше, позитивне.

Цей трюк підкреслює той момент, що мозок може зрозуміти негатив, лише замінивши його позитивом. Щоб уникнути чогось, вам необхідно знати, що являє собою те, чого ви сторонитеся, і утримувати свою увагу на ньому. Ви повинні подумати про це, щоб знати, про що не слід думати, точно так же, як вам при водінні автомобіля слід тримати об'єкт в поле зору, щоб уникнути зіткнення з ним. Чому б ви не чинили опір, це стає настирливим. Це одна з причин, чому так важко припинити курити, - ви змушені постійно думати про куріння, щоб кинути палити.

По-друге, ви повинні відігравати активну роль, результат повинен в розумних межах перебувати під вашим контролем. Результати, які спочатку залежать від того, що інші люди зроблять якісь дії, не є добре сформованими. Якщо люди не реагують так, як вам хотілося б, ви зазнаєте невдачі. Зосередьтеся на тому, що вам необхідно зробити, щоб викликати ці реакції. Так, наприклад, замість того, щоб чекати, коли у вас з'являться друзі, подумайте краще про те, як подружитися з ким-небудь.

Уявіть собі свій результат настільки детально, наскільки можливо. Що ви бачите, чуєте і відчуваєте? Уявіть його і опишіть його собі, письмово відповівши на питання: хто, що, де, коли і як. Чим повнішим є уявлення про те, чого ви хочете, тим краще мозок може проаналізувати його і помітити можливості для його досягнення. В якому контексті ви хочете його отримати? Чи існують контексти, в яких ви його не хочете отримувати?

Як ви дізнаєтеся, що ви досягли свого результату? Яке сенсорно обгрунтоване підтвердження, яке дасть вам зрозуміти, що ви вже отримали те, чого хотіли? Що ви побачите, почуєте і відчуєте, коли досягнете його? Деякі результати настільки невизначені, що на їх досягнення пішло б кілька життів. Ви могли б також встановити тимчасові обмеження на те, коли ви бажаєте отримати свій результат.

Чи є у вас ресурси для того, щоб ініціювати і підтримувати результат? У чому ви потребуєте? Може бути, вони у вас вже є? Якщо немає, то як ви збираєтеся їх отримати? Це момент, який повинен бути ретельно вивчений. Ці ресурси можуть бути внутрішніми (особливі вміння, або позитивні стану розуму) або зовнішніми. Якщо ви потребуєте в зовнішніх ресурсах, можливо, у вас з'явиться необхідність поставити допоміжний результат, щоб отримати їх.

Результат повинен мати реальні розміри. Він може бути занадто великим, і тоді його слід розбити на кілька дрібніших, легко досяжних результатів. Наприклад, ви можете поставити перед собою мету - стати кращим гравцем в теніс. Це, очевидно, не відбудеться на наступному тижні, це занадто сумний і віддалений за часом результат. Його слід розбити на менші шматки, так що запитайте себе: "Що перешкоджає мені в досягненні цього?"

Це питання висвітить кілька очевидних проблем. Наприклад, у вас немає хорошої тенісної ракетки, і вам необхідно, щоб вас тренував професійний тренер. Потім перетворіть ці проблеми в цілі, запитавши себе: "Що я хочу замість цього?" Мені необхідно купити хорошу ракетку і знайти тренера. Проблема - це просто результат, який неправильно сформульований.

Можливо, поставивши перед собою великі цілі, вам доведеться кілька разів пройти через процес "формулювання" поки ви не прийдете до того, що перший крок затвердить розумні розміри і виявиться досяжним. Навіть найдовше подорож починається з першого кроку (в правильному напрямку, звичайно).

З іншого боку, результат може здатися занадто дрібним і тривіальним, щоб мотивувати вас. Наприклад, я можу поставити перед собою завдання навести порядок в робочому кабінеті - незначну і непривабливу завдання. Щоб надати їй певну кількість енергії, мені необхідно придумати, як це пов'язано з більш широким, більш важливим, більш мотивуючим результатом. Так я питаю себе: "Якщо я отримаю цей результат, що він дасть мені?" В даному прикладі це може бути кроком, необхідним для того, щоб підготувати робочий простір до роботи над чимось іншим, значно цікавішим. Поєднавши ці речі, я можу взятися за цю незначну завдання з енергією, що виходить із більш широкого результату.

Заключна рамка навколо вибору результатів - екологічна. Немає такої людини, яка б жила ізольовано від інших людей, ми всі є частиною більш широкої системи: сім'ї, роботи. кола друзів і суспільства в цілому. Вам слід розглянути наслідки досягнення своїх результатів в контексті цих ширших відносин. Чи виникнуть не- бажані побічні ефекти? Від чого доведеться відмовитися або з чим новим доведеться змиритися, щоб досягти свого результату?

Наприклад. можливо, що ви хотіли б мати більше роботи. Це буде забирати більше часу, так що менше часу ви будете проводити зі своєю родиною. Висновок великого контракту може збільшити вашу робоче навантаження до такої міри, що ви не зможете нормально справлятися зі своєю роботою. Переконайтеся також, що ваш результат знаходиться в повній гармонії з вами, як з цілісною особистістю. Результати - це не те, що вам потрібно отримати на шкоду іншим. Найбільш значні і задовольняють результати досягаються шляхом переговорів і співпраці, щоб встановити такий поділяли всі результат, в якому кожен виявляється переможцем. Це автоматично вирішує проблему з екологічним результатом.

Такого роду результати можуть змусити вас переглянути свої результати або перейти до іншого результату, який служить того ж наміру, але без небажаних побічних явищ. Класичним прикладом вибору неекологічних результату був цар Мідас, який хотів, щоб все, чого він торкався, перетворювалося в золото. Дуже скоро він виявив, що зіткнувся з серйозними труднощами.

РЕЗУЛЬТАТИ. РЕЗЮМЕ.

Ви можете запам'ятати наступні правила за допомогою мнемонічного слова "ПАКПРРЕ", літери якого є першими буквами в назві кожного наступного кроку у визначенні добре сформованого результату.

Позитивне формулювання.

Подумайте про те, чого ви хочете, а не про те, чого не хочете. Запитайте: "Що я хотів би мати?" "Чого я в дійсності хочу?"

Активна позиція.

Подумайте про те, що ви будете активно робити. Запитайте: "Що я буду робити, щоб досягти свого результату?"

"Як я можу почати і підтримувати процес досягнення результату?"

Конкретність.

Уявіть собі результат настільки конкретно, наскільки можете. Запитайте: "Хто, де, коли, що і як конкретно?"

Підтвердження.

Подумайте про сенсорно обгрунтованому підтвердження, яке дасть вам зрозуміти, що ви вже отримали те, чого хотіли.

Запитайте: "Що я побачу, почую і відчую, коли матиму це? Як я дізнаюся, що це вже є у мене?"

Крок вгору Якщо я отримаю цей результат,

що він дасть мені?

Результат Крок вниз Що мені заважає? Дрібний результат

Ресурси.

Чи є у вас відповідні ресурси і вибори, необхідні для того, щоб отримати ваш результат?

Запитайте: "В яких ресурсах я потребую, щоб отримати свій результат?"

Розміри.

Чи має результат відповідні розміри? Якщо він занадто великий, запитаєте: "Що заважає мені його отримати?" - І розбийте кінцевий результат на більш дрібні. Зробіть їх досить ясними і досяжними.

Якщо ж він занадто малий для того, щоб бути мотивуючим, запитаєте: "Якщо я отримаю цей результат, що це мені дасть?"

Рухайтеся вгору до тих пір, поки ви не знайдете зв'язок з таким результатом, який буде досить великим і мотивуючим.

Екологічна рамка.

Перевірте наслідки, які виникнуть у вашому житті і взаєминах в тому випадку, якщо ви отримаєте свій результат.

Запитайте: "Кого ще порушить це результат?" "Що трапиться, якщо я його отримаю?" "Якби я отримав його негайно, чи зміг би я їм скористатися?"

Будьте уважні до свого відчуття сумніву, які починаються зі слів: "Так, але ..."

Які міркування це почуття сумніву являє? Як ви можете змінити свій результат, щоб прийняти до уваги ці міркування?

Тепер проженіть цей модифікований результат через "ПАКПРРЕ" - процес, щоб перевірити, чи є він добре сформованим.

Останній крок - починайте діяти. Вам слід зробити перший рух. Тисячокілометрову подорож починається з першого кроку.

Якщо результат добре сформований, то він є досяжним, мотивуючим і зобов'язуючим.

СЬОГОДЕННЯ СТАН І БАЖАНЕ СТАН

Один із способів уявляти собі зміни в бізнесі, особистому розвитку або освіті полягає в тому, щоб думати про нього як про подорож від справжнього стану до бажаного стану. Проблема полягає у відмінності між цими двома станами. Поставивши перед собою результат в майбутньому, ви в деякому сенсі створюєте проблему в сьогоденні, і, навпаки, будь-яка проблема в цьому може бути перетворена в майбутній результат

Ваша поведінка, думки і почуття будуть різними в сьогоденні і в бажаному стані. Щоб рухатися від одного до іншого, вам необхідні ресурси.

Енергія для подорожі приходить з мотивації. Бажаний стан має бути чимось таким, чого ми дійсно хочемо, або безпосередньо пов'язаним з тим, чого ми насправді хочемо. Ми повинні також бути захоплені результатом. Застереження часто показують, що екологія не була повністю врахована. Коротше кажучи, ми повинні хотіти здійснити подорож і вірити в те, що мета є досяжною і варто того, щоб її досягати.

Вміння, техніки і ресурсні стану є засобами досягнення мети. Вони можуть включати в себе нашу фізіологію, харчування, силу і витривалість. НЛП -вміння - це потужні ресурси для подолання бар'єрів опору і протидії.

КОМУНІКАЦІЯ

Комунікація - це багатогранне слово, яке включає в себе будь-яка взаємодія з іншими людьми: випадкова розмова, переконання, навчання і переговори.

Що означає слово "комунікація"? Це слово є статичне іменник, а реальна комунікація - це цикли або петлі зворотного зв'язку, які включають принаймні двох осіб. Ви не зможете вступити в комунікацію з воскової лялькою, це не матиме ніякого сенсу, це не викличе реакцій. Коли ви вступаєте в комунікацію з іншою людиною, ви отримуєте його реакцію і реагуєте самі своїми власними думками і почуттями. Ваше поточне поведінка формується вашими внутрішніми відгуками на те, що ви бачите і чуєте. Тільки завдяки тому, що ви звертаєте увагу на іншу людину, у вас взагалі виникає ідея про те, що сказати або зробити в наступний момент. Ваш партнер реагує на вашу поведінку таким же чином.

Ви спілкуєтеся з допомогою слів, за допомогою відтінків свого голосу і за допомогою свого тіла, поз, жестів і виразу обличчя Ви не можете не спілкуватися. Якийсь повідомлення передається, навіть якщо ви не говорите нічого і зберігаєте мовчання. Отже, комунікація включає в себе повідомлення, які передаються від однієї людини до іншої. Як ви дізнаєтеся, що повідомлення, яке ви посилаєте, є саме тим повідомленням, яке ваш партнер отримав? Ймовірно, у вас був досвід, коли ви зробили комусь нейтральне повідомлення і були здивовані тим значенням, яке той надав вашого повідомлення. Чи впевнені ви в тому, що сенс, який отримав ваш партнер, є саме тим змістом, який ви мали намір йому передати?

Є цікава вправа, яке використовується в тренінгових курсах НЛП. Ви вибираєте просте речення, наприклад. "Сьогодні хороший день" - і три основних емоційних повідомлення, які ви хочете передати з цією пропозицією. Ви можете сказати це захоплено, загрозливо або саркастично. Ви промовляєте свою пропозицію іншій людині трьома способами, не кажучи йому про тих трьох повідомленнях, які ви хочете передати. Потім ваш партнер пояснює вам, які емоційні повідомлення він насправді отримав в цих пропозиціях. Іноді те, що ви мали намір повідомити, булат відповідати тому, що партнер отримав. Часто цього відповідності не буде. Тоді ви повинні подумати над тим, що вам слід змінити в своєму голосі і рухах тіла, щоб бути впевненим в тому, що повідомлення, яке отримує наш партнер, - це саме те повідомлення, яке ви послали.

Комунікація - це значно більше, ніж ті слова, які ми говоримо. Вони складають лише малу частину того, що ми висловлюємо як людські істоти. Дослідження показують, що під час презентації перед групою людей 55% впливу визначається мовою ваших рухів тіла: пози, жести і контакт очима, 38% визначається тоном вашого голосу і лише 7% - змістом того, про що ви говорите (М. Арджайл і ін. , в Британському журналі соціальної і клінічної - психології, Т9, 1970, с. 222-231).

Точні цифри будуть різними в різних ситуаціях, але мова рухів і тон голосу вносять величезні відмінності в силу впливу і сенс того, про що ми говоримо. Різниця створюється не тим, що ми говоримо, а тим, як ми це говоримо. Маргарет Тетчер затратила багато часу і зусиль на те, щоб змінити свій голос. Тон голосу і мова рухів визначають, чи буде слово "привіт" звучатиме як просте вітання, як загроза, як придушення або як чарівне вигук. Актори насправді працюють не зі словами, вони відточують тон голосу і мова рухів. Будь-актор повинен вміти передати принаймні дюжину різних відтінків сенсу в слові "ні" Кожен з нас висловлює безліч відтінків сенсу в щоденних розмовах і, ймовірно, має дюжину різних способів сказати "ні", тільки ми не думаємо про це свідомо.

Якщо слова є змістом повідомлення, то пози, жести, вираз обличчя і тон голосу є контекст, в який поміщаються повідомлення, а разом вони утворюють зміст комунікації.

Отже, немає гарантії, що інша людина розуміє сенс того, що ви намагаєтеся повідомити. Відповідь на це питання повертає нас знову до результату, чутливості і гнучкості. Ви знаєте результат своєї комунікації. Ви помічаєте реакції, які ви отримуєте, і ви наполегливо змінюєте ваші дії або слова до тих пір, поки ви не отримаєте бажану реакцію.

Щоб стати ефективним комунікатором. дійте відповідно до принципу:

сенс комунікації - в тій реакції, яку ви отримуєте.

ми постійно використовуємо наші комунікаційні вміння, щоб впливати на людей; терапія, менеджмент і освіту включають в себе вміння спілкуватися і впливати на людей. Існує парадокс: нікого не турбує навчання неефективним умінням, в той же час ефективні вміння можуть бути визнані хибними, і їм може бути присвоєно ярлик маніпуляції. Маніпуляція несе негативну конотацію, як ніби ви чините тиск на людину, щоб зробити щось проти його інтересів.

Це абсолютно невірно по відношенню до НЛП. НЛП - це здатність ефективно взаємодіяти з іншими людьми і здатність розуміти і поважати їх моделі світу. Комунікація - це замкнутий цикл: то, що ви робите, впливає на іншу людину, а те, що він робить, впливає на вас, - це не може відбуватися інакше. Ви можете взяти на себе відповідальність за свою частину в цьому циклі. Ви вже робите вплив на інших людей, єдиний вибір полягає в тому, усвідомлювати або не усвідомлювати той ефект, який ви робите. Єдине питання: чи можете ви впливати на людей, зберігаючи цілісність і прямоту? Чи узгоджується цей вплив з вашими цінностями? Техніки НЛП є нейтральними. Як і в разі керування автомобілем, їх використання та застосування залежить від майстерності і намір людини, що сидить за кермом управління.

рапорту

Як ви потрапляєте в замкнутий цикл комунікації? Як ви можете врахувати і оцінити модель світу іншої людини і одночасно зберегти власну цілісність? В освіті, терапії, консультуванні, бізнесі, торгівлі та тренінгу раппорт (або емпатія) є істотним для встановлення тієї атмосфери довіри, конфіденційності та участі, в якій люди можуть взаємодіяти вільно. Що ми робимо для того, щоб встановити раппорт з людьми, як ми створюємо відносини довіри і чуйності, і як ми можемо рафінувати і посилювати свої природні вміння?

Щоб отримати практичний, а не теоретичний відповідь, поставимо питання по-іншому. Як ви дізнаєтеся, коли двоє людей знаходяться в раппорте? Якщо ви кинете погляд навколо себе в ресторанах, офісах, в будь-яких місцях, де люди зустрічаються і розмовляють один з одним, то як ви дізнаєтеся, які люди вже перебувають в раппорте, а які ще ні?

Коли двоє знаходяться в раппорте, їх тіла, так само як і їх слова, відповідають один одному. Те, що ми говоримо, може будувати або руйнувати рапорт, але це лише 7% комунікації. Мова рухів тіла і тон голосу виявляються важливішими. Ви могли помітити, що люди, що знаходяться в раппорте, мають тенденцію до того, щоб віддзеркалював і відповідати один одному в позі, жестах і поглядах. Це схоже на танець, в якому кожен партнер відгукується і віддзеркалює руху іншого своїми власними рухами. Вони залучені в танець взаємної чуйності. Мови їх рухів тіла взаємно доповнюють один одного.

Чи помічали ви коли-небудь, як під час приємної розмови з ким-небудь ваші тіла беруть одну і ту ж позу? Чим глибше буде рапорт, тим ближчим буде ставати це відповідність. Здається, що це вміння вроджене, тому що новонароджені діти рухаються в ритм з голосом оточуючих їх людей. Коли люди не знаходяться в раппорте, їх тіла відображають це: що б вони не говорили, їх тіла не відповідають один одному Вони не залучені в танець, і ви можете негайно це помітити.

Успішні люди створюють раппорт, і раппорт створює довіру. Ви можете встановити раппорт з ким завгодно, свідомо рафініруя природне вміння встановлювати раппорт, яке ви використовуєте щодня. Підлаштовуючись і відбиваючи мову рухів і тон голосу, ви можете встановити раппорт майже з будь-якою людиною. Підстроювання до руху очей є явним умінням встановлювати раппорт і зазвичай єдиним умінням, якому свідомо вчаться в англійській культурі, в якій існує суворе табу на те, щоб помічати мову рухів свідомо і реагувати на нього.

Встановити раппорт - це значить приєднатися до "танцю" іншої людини, підлаштовуючись до його мови рухів тіла чуйно і з повагою. Це прокидає міст між вашою і його моделлю світу. Підстроювання - це не наслідування, яке помітно. перебільшено і без розбору копіює руху іншої людини, що часто вважається образливим. Ви можете підлаштуватися до рухів руки слабкими рухами пензля, до рухів тіла - відповідними рухами голови. Це називається "перехресне віддзеркалення". Ви можете підлаштовуватися до розподілу ваги тіла і до основної позі. Коли люди схожі один на одного, вони подобаються один одному. Підстроювання до дихання є дуже потужним способом встановлення рапорту. Напевно, ви вже помічали, що, коли двоє людей знаходяться в глибокому раппорте, вони дихають в унісон.

Це основні елементи раппорта. Але у кожного, хто хотів би їх освоїти, повинен з'явитися свій досвід входження в раппорт, так що сліпо копіювати наші поради не варто. Звертайте увагу на те, як це роблять інші люди. Відстежите власне (природне) входження в раппорт. Потім рафінуються свій досвід, щоб мати можливість вибору того чи іншого способу входження в раппорт.

Зверніть особливу увагу на той момент, коли ви відбудували. Деякі консультанти і терапевти віддзеркалював і підлаштовуються неусвідомлено, майже що компульсивно. Відбудова є дуже корисним умінням. Найбільш елегантний спосіб покласти край розмові полягає в тому, щоб вийти з танцю. Ви не зможете вийти з танцю, якщо ви не танцювали в першій позиції. Найбільш сильна відбудова від курсу полягає в тому, щоб повернути у зворотний бік.

Підстроювання до голосу є ще одним способом, яким ви можете встановити раппорт. Ви можете підлаштуватися до тону, темпу, гучності та ритму мови. Це схоже на приєднання до співу або гри на музичному інструменті: ви вбудовувати і гармонійно зливається зі звучанням. Ви можете використовувати підстроювання до голосу для встановлення рапорту під час телефонної розмови. Потім ви можете відбудуватися, змінивши темп або тон свого голосу до кінця розмови. Це дуже корисне вміння. Завершити телефонну розмову природним чином іноді досить важко.

Існують тільки два обмеження для вашої здатності встановлювати раппорт: ступінь, в якій ви здатні сприймати пози, жести і патерни мови інших людей, і вміння, з яким ви можете підлаштовуватися до них в танці рапорту.

Зверніть увагу на те, як ви себе почуваєте, коли підстроюєтеся, ви цілком можете відчувати дискомфорт, підлаштовуючись до деяких людей. Напевно існують деякі види поведінки, до яких ви не хотіли б підлаштовуватися безпосередньо. Ви б не стали підлаштовуватися до дихання, частота якого вище вашої природної частоти, або до астматичні дихання. Ви могли б віддзеркалює і те й інше подих невеликими ритмічними рухами своєї руки. Неспокійні рухи людини можуть бути наближено відображені розгойдуванням вашого тіла. Це іноді називають перехресної підстроюванням: використання деяких аналогів поведінки замість безпосереднього відображення. Якщо ви готові застосовувати ці вміння свідомо, ви зможете встановити раппорт з ким завгодно. Ви не зобов'язані любити іншу людину, щоб встановити з ним рапорт, ви просто будуєте міст. щоб зрозуміти його краще. Побудова раппорта - це один вибір, і ви не дізнаєтеся, наскільки він ефективний і які результати він приносить, до тих пір, поки не спробуєте його.

Таким чином, раппорт - це загальний контекст навколо вербального повідомлення. Якщо сенс комунікації полягає в тій реакції, яку вона викликає, то побудова рапорту - це здатність викликати реакції.

ПРИЄДНАННЯ І ВЕДЕННЯ

Рапорт дозволяє вам побудувати міст до іншої людини: ви отримуєте деяку точку опори для розуміння і контакту. Коли він встановлений, ви можете почати змінювати свою поведінку, і, ймовірно, ваш партнер піде за вами. Ви можете повести його в іншому напрямку. Видатні вчіть ля - це ті, які встановлюють раппорт і входять в світ учня і тим самим полегшують учневі перехід до кращого розуміння предмета або вміння. Вони добре ладнають зі своїми студентами, і хороші відносини полегшують навчання.

У НЛП це називається приєднанням і веденням. Приєднання - це зміна власної поведінки з тим, щоб інша людина пішов за вами. Ведення не працюватиме без раппорта. Ви не зможете провести когось через міст, раніше не побудувавши його. Коли я говорив своєму другові, що я пишу книгу з нейролінгвістичного програмування, я не приєднався до нього, так що я не зміг би привести його до пояснення того, про що я писав.

Зберігати свою власну поведінку незмінним і чекати, коли інші люди приєднаються і зрозуміють вас, це один вибір. Іноді він приносить непогані результати, іноді ні. Зберігаючи свою власну поведінку постійним, ви будете отримувати найрізноманітніші результати, але не всі вони будуть привабливими. Якщо ви готові змінювати свою поведінку відповідно до планованого вами результатом, ви близькі до того, щоб стати більш успішним. Ми приєднуємося постійно, щоб підлаштуватися під різні громадські ситуації, щоб заспокоїти інших і самим відчувати себе спокійно. ми приєднуємося к іншим культурам, поважаючи чужі традиції. Якщо ви хочете оселитися в першокласному готелі, то ви вдягаєте краватку. Ви не ругаетесь перед священиком. Ви приходите на співбесіду в пристойному одязі, якщо серйозно мають намір отримати роботу.

Приєднання - це загальне вміння встановлювати раппорт, яке ми застосовуємо при обговоренні спільних інтересів, друзів, роботи і хобі. Ми приєднуємося до емоцій. Коли улюблений сумний, ми використовуємо співчутливий тон голосу і манери, а не кричимо бадьоро: "Не сумуй!". Це може погіршити його настрій. Ви хотіли як краще, тобто у вас були позитивні наміри, але це не спрацювало. Більш вдалий варіант полягав би в тому, щоб спочатку відобразити, підлаштуватися до пози і використовувати м'який тон голосу, який відповідає тому, що він відчуває. А потім поступово змінювати і переходити до більш позитивної і ресурсної позиції. Якщо міст побудований, інша людина піде за вами.

Він буде несвідомо сприймати, що ви поважаєте його стан, і захоче слідувати за вами, якщо це той шлях, по якому він хоче йти. Такого роду емоційний приєднання і ведення є потужним інструментом в консультуванні і терапії.

Говорячи з розгніваним людиною, підлаштуйтеся до його гніву трохи нижче його рівня. Якщо ви зайдете занадто далеко, то виникне небезпека загострення. Як тільки ви підлаштувалися, ви можете починати вести його поступово вниз до більш спокійного стану, поступово заспокоюючи своє власне поведінка. До того, хто наполягає на чомусь, можна приєднатися і підлаштуватися за допомогою голосу, кажучи трохи голосніше і швидше, ніж зазвичай.

Ви встановлюєте раппорт, беручи до уваги те, що люди говорять. Вам немає необхідності погоджуватися з цим. Один дуже хороший спосіб підлаштуватися полягає в тому, щоб виключити слово "але" зі свого словника. Замініть його союзом "і". "Але" може бути деструктивним словом, вона має на увазі, що ви чуєте те, що вам говорять ... але ... маєте ряд заперечень, які не приймають це до уваги. "І" безневинно. Воно просто додає і розширює те, що вже сказано. Слова несуть в собі величезну силу. Як би не було важко, враховуйте це, тоді ви дійсно зможете посилити раппорт

Носії однієї культури швидше за все будуть мати спільні цінності та загальний погляд на світ. Загальні інтереси, робота, друзі, захоплення, симпатії і антипатії, політичні переконання будуть створювати певний раппорт. Ми природно ладнаємо з тими людьми, які поділяють наші цінності і переконання.

Приєднання і ведення - це основна ідея НЛП. Вона включає в себе раппорт і повагу до моделі світу іншої людини. Вона передбачає позитивні наміри і є потужним інструментом просування згоди або розділяється результату. Щоб приєднатися і вести успішно, вам слід уважно стежити за іншою людиною і бути досить гнучким у своєму власному поведінці і реакціях. НЛП - це мистецтво комунікації: витончене, що доставляє задоволення і дуже ефективне.

Глава2

ДВЕРІ СПРИЙНЯТТЯ

Якщо у замкнутого циклу комунікації і є якийсь початок, то це початок - наші органи чуття. Як підкреслював Олдос Хакслі, двері сприйняття - це наші органи чуття: наші очі, ніс, вуха, рот і шкіра - це наша єдина точка контакту з зовнішнім світом.

Але навіть ці точки контакту - це не зовсім те, що нам здається. Візьміть, наприклад, очі - ваші "вікна у світ". Насправді це не "вікна" і навіть не фотокамера. Ви коли-небудь цікавилися тим, чому фотокамера ніколи не може схопити істота візуального образу, який ви бачите? Очі є значно більш витонченим інструментом, ніж фотокамера. Окремі рецептори, палички і колбочки сітківки реагують не на сам світло, а на зміни і відмінності в світлі.

Ось досить просте завдання: розгляд одного з цих слів. Якби ваші очі і папір були абсолютно нерухомі, слово пропало б, як тільки кожна паличка прореагувала на початковий чорний або білий стимул. Щоб продовжувати посилати інформацію про форму букв, очі дуже швидко тремтять, щоб палички на кордоні білого і чорного продовжували отримувати стимули. Таким чином, ми продовжуємо бачити літери. Образ проектується в перевернутому вигляді на сітківці, кодується у вигляді електричних імпульсів від паличок і колбочок і розноситься по нервах в візуальну частину кори головного мозку. Остаточна картинка проектується ззовні, але створюється глибоко всередині головного мозку.

Отже, те, що ми бачимо, проходить складну серію активних фільтрів сприйняття. Те ж саме вірно і для інших каналів сприйняття. Світ, який ми сприймаємо, це не Реальний світ, це не реальна територія. Це карта, складена нашої неврології. Те, на що ми звертаємо увагу на цій карті, проходить подальшу фільтрації через наші переконання, інтереси і переваги.

Ми можемо навчитися дозволяти нашим органам почуттів служити нам краще. Здатність помічати більше і робити більш тонкі розрізнення у всіх каналах сприйняття може значно збагатити наше життя і є важливим умінням в багатьох областях діяльності. Дегустаторові вин необхідний дуже тонкий смак, музикантові - здатність робити тонкі аудіальні відмінності. Каменяр або різьбяр по дереву повинні відчувати свій матеріал, щоб звільнити фігури з полону дерева або каменю. Художник повинен бути чутливим до нюансів кольору і форми.

Тренування цих здібностей полягає не в тому, щоб бачити більше, ніж інші, а в тому, щоб знати, на що дивитися, в розвитку вміння сприймати відмінності, які створюють відмінності. Розвиток фізичних каналів сприйняття - сенсорної гостроти - мета тренінгів НЛП.

репрезентативної системи

Комунікація починається з наших думок, і ми використовуємо слова, тон голосу і мова рухів для того, щоб передати їх іншій людині. А що таке наші думки? Існує безліч різних наукових відповідей, і все ж кожному з нас добре знайоме, що представляє наше власне мислення. Один корисний спосіб думати про мислення полягає в тому, щоб думати, що ми використовуємо наші органи чуття внутрішнім способом.

Коли ми думаємо про те, що ми бачимо, чуємо і відчуваємо, ми відтворюємо ці картини, звуки і відчуття всередині себе. Ми знову переживаємо інформацію в тій сенсорної формі, в якій ми спочатку її сприймали. Іноді ми усвідомлюємо, що ми це робимо, іноді ні. Чи можете ви, наприклад, згадати, куди ви їздили в свою останню відпустку?

Отже, як ви це згадали? Може бути, картинка того місця спливла в вашій голові? Можливо, ви сказали назву або почули звуки, котрі виникли після відпочинку. Або, може бути, ви відтворили свої відчуття. Мислення є настільки очевидним і банальним дією, що ми ніколи не замислюємося про нього. Ми вважаємо за краще думати про те, про що ми думаємо, а не про те, як ми думаємо. Ми також припускаємо, що інші люди думають точно так же, як і ми.

Один спосіб, яким ми думаємо, полягає в свідомому або несвідомому відтворенні картин, звуків, відчуттів, смаків і запахів, які ми переживали. За допомогою мови ми можемо навіть створити розмаїтість сенсорних переживань без того, щоб переживати їх насправді. Прочитайте наступний абзац настільки повільно, наскільки ви з зручністю можете це зробити.

Задумайтесь на хвилину про прогулянці в сосновому лісі. Дерева височать над вами, обступаючи з усіх боків. Ви бачите фарби лісу навколо себе, і сонце, пробиваючись крізь листя дерев і чагарників, відкидає тіні і створює мозаїку на траві. Ви проходите крізь промінь сонця, що прорвався крізь прохолодну крону із листя над вашою головою. І, просуваючись далі, ви починаєте усвідомлювати безмовність, нарушаемое лише співом птахів та похрускування під ногами, коли ви наступаєте на сухі гілки, шурхотом ваших ніг, ступають по м'якому килиму лісу. Час від часу лунає різкий тріск, коли ви випадково ламаєте суху гілку, що потрапила вам під ноги. Ви протягуєте руку і торкаєтеся до стовбура дерева, відчуваючи шорсткість кори під своєю долонею. Поступово ви звертаєте увагу на легкий вітерець, що пестить ваше обличчя, і помічаєте ароматний запах соснової смоли, що пробивається крізь інші, більш грубі запахи лісу. Продовжуючи прогулянку, ви згадуєте, що вечерю буде скоро готовий, і це буде одне з ваших найулюбленіших страв. І ви вже майже відчуваєте смак їжі в роті в передчутті.

Щоб осмислити цей останній абзац, ви пройшли через всі ці переживання в своїй голові, використовуючи свої органи чуття внутрішнім способом, щоб репрезентувати дані переживання, які були викликані в вашій уяві за допомогою слів. Можливо, ви створили цю сцену досить чітко, щоб уявити собі запах лісу в уже уявної ситуації. Якщо ви коли-небудь гуляли в сосновому лісі, то, ймовірно, запам'ятали особливі переживання, пов'язані з цією прогулянкою. Якщо ж з вами ніколи цією не траплялося, то, напевно, ви сконструювали цей досвід з інших схожих переживань чи використовували матеріали телевізійних передач, фільмів, книг або інших джерел. Ваше переживання було поєднанням спогадів та уяви. Велика частина нашого мислення зазвичай є сумішшю таких спогадів і сконструйованих сенсорних вражень.

Ми використовуємо одні й ті ж неврологічні шляху для внутрішньої репрезентації досвіду і для безпосереднього його переживання. Одні і ті ж нейрони генерують електрохімічні заряди, які можуть бути наміру. Думка має безпосередні фізичні прояви, мозок і тіло є одну систему. Уявіть собі на мить, що ви їсте свій улюблений фрукт. Фрукт може бути уявним, а ось слиновиділення - немає.

Ми використовуємо свої органи чуття зовнішнім способом, щоб сприймати світ, і внутрішнім способом, щоб "репрезентувати" (перепредставлять) переживання самим собі. У НЛП ті шляхи, по яких ми отримуємо, зберігаємо і кодируем інформацію в своєму мозку, - картинки, звуки, відчуття, запахи і смаки - відомі як репрезентативні системи.

Візуальна система, часто позначається буквою В. може використовуватися зовнішнім способом (е, від англійського external), коли ми розглядаємо зовнішній світ (Be), або внутрішнім способом (i, від англійського internal), коли ми визуализируем (Bi). Точно так же аудиальная система (А) може поділятися на прослуховування зовнішніх звуків (Ae) або внутрішніх звуків (Аi). Відчуття відносять до кінестетіческой системі (К). Зовнішня кинестетика (Ke) включає тактильні відчуття: дотики, температуру, вологість. Внутрішня кинестетика (Кi) включає згадувані почуття, емоції і внутрішні відчуття балансу і усвідомлення стану тіла, відомі як пропріорецептивні відчуття, які повідомляють нам про те, як ми рухаємося. Не маючи їх, ми не змогли б контролювати положення свого тіла в просторі з закритими очима.

Візуальна, аудиальная і кинестетическая системи є первинними репрезентативними системами, використовуваними в західній культурі. Відчуття смаку, смакова система (Вк), і запаху, нюхова система (О), не є настільки ж важливими і часто включаються в кинестетическую систему. Вони часто служать в якості потужних і дуже швидких зв'язків з картинками, звуками і відчуттями, асоційованими з ними Репрезентативні системи

Ми використовуємо всі три первинні репрезентативні системи постійно, хоча усвідомлюємо їх не в рівній мірі. і ми маємо схильність віддавати перевагу одним порівняно з іншими. Наприклад, багато людей мають внутрішній голос, який виникає в аудиальной системі і створює внутрішній діалог. Вони перераховують аргументи, вдруге прослуховують мови, готують репліки і, як правило, обговорюють різні речі самі з собою. Проте, це лише один із способів мислення.

Репрезентативні системи не є взаємовиключними. Можна візуалізувати сцену, мати асоційовані з нею відчуття й одночасно чути звуки, хоча може виявитися важким звертати увагу на всі три системи в один і той же час. Деяка частина розумового процесу все ж залишиться неосознаваемой.

Чим більше людина поглинена своїм внутрішнім ми ром картин, звуків і відчуттів, тим менше він буде знати про те, що відбувається навколо нього, як той знаменитий шахіст на міжнародному турнірі, який так заглибився в позицію, яку він бачив своїм внутрішнім поглядом, що, з'їв два повних обіду за один вечір. Він зовсім забув, що їв перший раз. "Загубився в думках" - це дуже вдале опис. Люди, що переживають сильні внутрішні емоції, також виявляються менш чутливими до зовнішньої болю.

Наша поведінка виникає з суміші внутрішніх та зовнішніх сенсорних переживань. У будь-який момент часу наше увага зосереджується на різних частинах нашого досвіду. У той час як ви читаєте цю книгу, ви фіксуєте свою увагу на сторінці тексту і, ймовірно, не усвідомлюєте відчуття в своїй лівій нозі .. до тих пір, поки я не згадав про це ...

У той час, коли я друкую цей текст, я здебільшого усвідомлюю свій внутрішній діалог, що підлаштовується під мою (вельми низьку) швидкість друку на комп'ютері. Я відволікся, якщо зверну увагу на зовнішні звуки. Будучи не дуже досвідченим в справі друкування на машинці, я дивлюся на клавіші і відчуваю їх під своїми пальцями, так що мої візуальний і кінестетичний канали використовуються зовнішнім чином. Це зміниться, якщо я зупинюся, щоб візуалізувати сцену, яку я хотів описати. Існує кілька сигналів небезпеки, які відразу захопили б мою увагу: раптовий біль, моє ім'я, вимовлене вголос, запах диму або запах їжі (якщо я голодний).


Вважають за краще репрезентативної системи

Ми постійно використовуємо всі наші зовнішні канали сприйняття, хоча звертаємо увагу на один канал більше, ніж на інший, залежно від того, що ми робимо. У художній галереї ми будемо використовувати здебільшого свої очі, на концерті - свої вуха. І що дивно, так це те, що коли ми думаємо, ми маємо схильність благоволить по відношенню до однієї, може бути, двом репрезентативним системам незалежно від того, про що ми думаємо. Ми здатні використовувати всі системи, але до віку 11 або 12 років ми вже маємо явні переваги.

Багато людей можуть створювати ясні уявні образи і думати головним чином картинками. Інші знаходять цю точку зору важкою. Вони можуть довго тлумачити самі з собою, тоді як інші засновують свої дії здебільшого на своїх відчуттях по відношенню до ситуації. Коли людина має тенденцію використовувати традиційно один внутрішній канал сприйняття, то цей канал називається в НЛП його предпочитаемой або первинної системою. Ймовірно, він виявляється більш проникливим і здатним робити більш тонкі розрізнення саме в цій системі, а не в інших. Це означає, що деякі люди виявляються природним чином більш "талановитими" в окремих завданнях і маєтках. вони навчилися і стали більш майстерними експертами у використанні одного або двох внутрішніх каналів сприйняття. Іноді якась репрезентативна система є не настільки добре розвиненою, і це робить освоєння певних умінь більш важким. Наприклад, музика виявляється важким мистецтвом, якщо немає можливості чітко чути звуки.

Жодна з систем не є абсолютно кращою, все залежить від того, що ви хочете зробити. Атлети потребують добре розвиненому кинестетическом усвідомленні; важко стати хорошим архітектором, коли буде можливостей створювати ясні сконструйовані розумові картинки. Уміння, що об'єднує всіх геніїв, полягає в тому, що вони вільно переходять від однієї репрезентативною системи до іншої і використовують найбільш підходящу з них для розв'язуваної задачі.

Різні напрямки психотерапії проявляють схильність до різних репрезентативним системам. Тілесно орієнтована терапія спочатку кінестетичні, психоаналіз є переважно вербальним і аудіальним. Арт - терапія і символізм Юнга є прикладами терапій, що базуються більш на візуальній репрезентативній системі.

МОВА І репрезентативної системи

Ми використовуємо мову для того, щоб передавати іншим свої думки, так що не дивно, що ті слова, які ми використовуємо, відбивають той спосіб, яким ми думаємо. Джон Гріндер розповідає про той час, коли вони з Річардом Бендлером жили в заміському будинку і вели групи по гештальт-терапії. Річарда розсмішив одна людина, який сказав: "Я бачу, що ви кажете"

- Подумай про це буквально, - сказав Річард. - Що б це могло означати?

- Ну добре, - відповів Джон. - Розберемо це дослівно, Припустимо, це означає, що ця людина створює образи з значення слів, які ти вимовляєш.

Це була цікава ідея. Коли вони прийшли в групу, "вони відразу ж спробували абсолютно нову процедуру Вони взяли зелені, жовті та червоні картки і обійшли всіх людей групи, питаючи їх про те, з якою метою вони сюди прийшли. Ті люди, які використовували багато слів і виразів, описують відчуття, отримали жовті картки. Ті, хто вживав багато слів і фраз, що описують слухання і звуки, отримали зелені картки. Ті ж представники групи, які використовували слова і фрази, переважно які стосуються баченню, отримали червоні картки.

Потім слід дуже проста вправа. Люди з збігається кольором карток мали сісти поговорити один з одним протягом п'яти хвилин. Потім вони пересідали і розмовляли з яким-небудь володарем картки іншого кольору. Відмінності, які вони спостерігали в спілкуванні між людьми, були дивовижними. Люди з одним і тим же кольором карток встановлювали раппорт значно краще. Гріндер і Бендлер подумали, що це заворожує і наводить на певні думки.

предикат

Ми використовуємо слова, щоб описати наші думки, такимчином, наш вибір слів показуватиме, якурепрезентативну систему ми використовуємо. Уявіть собітрьох осіб, які прочитали одну і ту ж книгу.

Перший може відзначити, як багато він ПОБАЧИВ в цієїкнизі, як добре підібрані приклади, що ілюструють предмет, і що вона написана блискуче.

Іншому може не сподобатися ТОН книги, її різкого стиль. Він, фактично, не зміг налаштувати на ідеї автораі хотів би поговорити з ним про це.

Третій відчує, що предмет розбирається дуже ЗВАЖЕНО. Йому імпонує манера, в якій автор торкнувся всі ключові моменти, і він легко вхопитися все. нові ідеї. Він ВІДЧУВАЄ симпатію по відношенню до автора.

Вони всі читали одну і ту ж книгу. Ви помітите, що кожен з них виражає своє ставлення до книги різними способами. Незалежно від того, що вони думають про книгу, їх відрізняє те, як вони думають про неї. перший мислить картинками, другий звуками, третій відчуттями. Ці сенсорно-певні слова: прикметники, прислівники і дієслова - називаються в літературі по НЛП предикатами. Звичне використання одного виду предикатів буде вказувати на ваш улюблений репрезентативну систему людини.

Можна знайти бажану систему автора будь-якої книги, звернувши увагу на ту мову, якою він користується. (Виняток становлять книги по НЛП, в яких автори можуть зробити більш розважливий підхід до уживаним словами.) Класична література завжди містить багатий і різноманітний набір предикатів, використовуючи все репрезентативні системи рівним чином.

Такі слова, як "розуміти", "пояснювати", "думати", "процес". не є сенсорно-визначеними і, отже, виявляються нейтральними по відношенню до репрезентативним системам. У наукових працях автори віддають перевагу саме нейтральним, а не сенсорно-певним словами, ймовірно, несвідомо розуміючи, що сенсорно-певні слова виявляються більш особистісними по відношенню до автора і читача і, отже, менш "об'єктивними". Однак нейтральні слова будуть переводитися читачем різними способами (кінестетичні, аудіальним і візуальним) і покладуть початок безлічі академічних суперечок, найчастіше з приводу значення цих слів. Кожен буде впевнений в тому, що він має рацію.

Можливо, вам захочеться дізнатися на майбутнє, якого роду слова ви віддаєте перевагу в звичайних розмовах. Вражаюче буває слухати інших і відкривати для себе, яким сенсорно-певною мовою вони вважають за краще користуватися. Тим з вас, хто вважає за краще думати картинками, може подобатися виявляти зразки барвистого мови у оточуючих вас людей. Якщо ви думаєте кинестетически, то зможете схопити той спосіб, яким люди домагаються успіху, а якщо ви думаєте звуками, ми попросили б вас прислухатися уважно і налаштуватися на те, як різні люди говорять.

Встановлення раппорта має важливі додатки. Секрет гарної комунікації полягає не стільки в тому, що ВИ говорите, скільки в тому, як ви це говорите. Щоб створити раппорт, підлаштуйтеся до предикатам іншої людини. Ви будете говорити на його мові і представляти йому ідеї саме тим способом, яким він думає про них. Успіх буде залежати, по-перше, від вашої сенсорної гостроти і здатності побачити, почути або схопити лінгвістичні патерни інших людей. І по-друге, від того, чи маєте ви достатній запас слів у кожній репрезентативною системі для адекватної реакції. Звичайно, не всі розмови будуть відбуватися в одній системі, але підстроювання до мови надзвичайно важлива для рапорту.

Ви швидше за все встановіть раппорт з людиною, яка думає тим же самим способом, що і ви, і ви виявите це, прислухаючись до тих слів, які вживає ваш партнер, незалежно від того, чи погоджуєтеся ви з ним чи ні. Можливо, ви налаштовані на одну хвилю або подивіться один одному очі в очі, досягаючи стійкого розуміння.

Звертаючись до групи людей, використовуйте різноманітні предикати. Надайте можливість візуаліст побачити те, що ви говорите. Дозвольте аудиально думаючим людям почути вас голосно і чітко, побудуйте переправу до тих кинестетически думаючим представникам аудиторії, які зможуть схопити зміст вашої мови. В іншому випадку, навіщо їм слухати вас? Якщо ви обмежите своє пояснення тільки однієї репрезентативною системою, ви ризикуєте тим, що дві третини аудиторії не буде за вами.

ВЕДУЧА СИСТЕМА

Аналогічно тому, як ми маємо бажану репрезентативну систему для свого усвідомлюваного мислення, у нас є бажані кошти для введення інформації в свої усвідомлювані думки. Досконала пам'ять містила б повний набір картин, звуків, відчуттів, запахів і смаків початкового переживання, але ми вважаємо за краще звертатися тільки до однієї частини набору, щоб відновити переживання. Згадайте знову свою відпустку.

Яким було перше виникло враження? Картинка, звук або відчуття?

Це провідна система: внутрішній канал, який ми використовуємо в якості ключа доступу до пам'яті. Саме так інформація досягає рівня усвідомлення розумом. Наприклад, я можу згадувати свою відпустку і почати з усвідомлення відчуттів релаксації, які я відчував, але той шлях, по якому ці спогади надійшли в мозок спочатку, міг бути картинками. В даному випадку моя провідна система є візуальної, а моя шановану система - кинестетическая. Провідна система аналогічна яка запускає програмі комп'ютера - непомітна, але необхідна для роботи комп'ютера в цілому програма. Її іноді називають системою введення, оскільки вона поставляє матеріали для свідомого обмірковування. Більшість людей має бажану систему введення, але вона не повинна збігатися з їх первинної системою. Один і той же людина може мати різні ведучі, системи для різних типів переживань. Наприклад, він може використовувати картинки для того, щоб увійти в зіткнення з болючим переживанням, і звуки, щоб відновити приємний досвід.

Іноді людина може виявитися нездатним уявити одну з репрезентативних радам у свідомості. Наприклад, деякі люди кажуть, що вони не бачать ніяких внутрішніх картин. Хоча це вірно для них, насправді це неможливо, в іншому випадку вони були б не в змозі дізнаватися людей або описувати будь-які предмети. Вони просто не усвідомлюють тих картин, які бачать внутрішнім зором. Якщо ця несвідома система генерує хворобливі образи, людина може відчувати себе погано, не розуміючи, чому. Людина, яка не усвідомлює кинестетическую систему, буде відчувати занепокоєння, стикаючись зі своїми відчуттями. Ці відчуття можуть вирватися на поверхню іншими способами, часто у вигляді хвороб.

Синестезії, НАКЛАДАННЯ І ПЕРЕКЛАД

Багатство і розмах наших думок залежить від наших здібностей встановлювати зв'язки і пересуватися від одного способу мислення до іншого. Так, якщо моя провідна система є аудиальной, а моя шановану система - візуальна, я буду переважно згадувати людини по звуку його голосу, а потім думати про нього в картинках. Саме так я отримую відчуття з приводу цієї людини.

Отже, ми отримуємо інформацію в одному каналі сприйняття, але репрезентуємо її всередині себе в іншому каналі. Звуки можуть викликати в уяві візуальні спогади або абстрактні візуальні образи. Ми говоримо про колірної тональності музики, про теплі звуки, про кричущих кольорах. Одночасна й неусвідомлені зв'язок між каналами сприйняття називається синестезією. Те, як людина входить в свою бажану репрезентативну систему,часто виявляється його найбільш стійким типовим патерном синестезії.

Синестезії є важливою частиною того, як ми думаємо, а деякі з них виявляються настільки вкоріненими і широко поширеними, що здається, ніби вони були вплетені в наш мозок з самого народження. Наприклад, кольори часто пов'язані з настроєм: червоний - з гнівом, блакитний - зі спокоєм. Фактично і кров'яний тиск, і частота пульсу злегка зростають в обстановці в якій переважає червоний колір, і знижуються, якщо навколишнє оточення забарвлена ??переважно в блакитні тони. Існують дослідження, які показали, що люди сприймають блакитні кімнати холоднішими, ніж жовті, навіть в тому випадку, якщо вони насправді злегка тепліше. Музика широко використовує синестезії: візуально сприймається висота розташування ноти в нотному стані пов'язана з тим, як високо вона звучить. Крім того, деякі композитори асоціювали певні музичні звуки з певними квітами.

Синестезії виникають автоматично. Іноді у нас виникає бажання навмисно встановити зв'язки між внутрішніми каналами сприйняття, наприклад, для того, щоб отримати доступ до тієї репрезентативною системі, яка нами не усвідомлюється.

Припустимо, людина відчуває труднощі з візуалізацією. Спочатку ви можете попросити його повернутися до щасливого приємному переживання, можливо, до тих часів, які він проводив у моря. Запропонуйте йому почути шум моря всередині себе, а також звук будь-якої розмови, який міг відбуватися тоді. Продовжуючи слухати ці звуки, він може переключитися на відчуття слабкого вітерцю, що обдуває його обличчя, сонця, що зігріває його плечі, і піску, що набився між пальцями його ніг. Звідси вже півкроку до того, щоб побачити образ піску під ногами або побачити сонце в небі. Ця техніка накладення може відновити спогад цілком: картинки, звуки і відчуття.

Як переклад з однієї мови на іншу зберігає значення, але повністю змінює форму, точно так же переживання може бути переведено з одного внутрішнього каналу на інший. Наприклад, ви можете побачити неприбрану кімнату. випробувати неприємні відчуття і захотіти зробити що-небудь з цим. Вид тієї ж самої кімнати може абсолютно не торкнутися вашого друга, і він виявиться не в змозі зрозуміти, чому ви так засмучені. Він може подумати, що ви занадто чутливі, тому що він не може увійти в світ ваших переживань. Він зміг би зрозуміти ваші почуття. якби ви пояснили йому, що це приблизно так само, як якби ви виявили в своєму ліжку крихти від печива. Переходячи на мову звуків, ви могли б порівняти це з дискомфортом від прослуховування ненастроєного музичного інструменту. Ця аналогія зачепить чутливу струнку будь-якого музиканта, по крайней мере, ви будете говорити на його мові.

Очні СИГНАЛ ДОСТУПУ

Легко виявити, коли людина думає картинками, звуками або відчуттями. Існують видимі зміни, які відбуваються в нашому тілі, коли ми думаємо різними способами. Спосіб нашого мислення впливає на наше тіло, а то, як ми використовуємо наше тіло, діє на те, як ми думаємо.

Що першим кидається вам в очі, коли ви відкриваєте вхідні двері вашого будинку?

Щоб відповісти на це питання, ви, ймовірно, подивилися вгору і вліво від себе. Саме так, дивлячись вгору і вліво більшість правшей згадує зорові образи.

Тепер уявіть собі, що б ви відчули, якби вельветова тканину стосувалася вашої шкіри?

Зараз ви, напевно, подивилися вниз і вправо, що є для більшості людей способом звернутися до своїх відчуттів.

Ми систематично пересуваємо свої очі в іншу сторону в залежності від того, як ми думаємо. Неврологічні дослідження показали, що рухи очей по горизонталі і вертикалі виявляються пов'язаними з активацією різних частин головного мозку. Ці рухи називаються латеральними очними рухами (Бреши) в літературі по неврології. У НЛП вони називаються очними сигналами доступу, тому що вони є візуальними сигналами, які дозволяють нам зрозуміти, як люди отримують доступ до інформації. Існує певний внутрішній зв'язок між рухами очей і репрезентативними системами, оскільки одні й ті ж патерни виявляються поширеними в усьому світі (за винятком району проживання басків в Іспанії).

Коли ми визуализируем щось з нашого минулого досвіду, наші очі мають тенденцію переміщатися вгору і вліво по відношенню до нас. Під час конструювання картинки з слів або в той час, коли ми намагаємося "уявити" собі щось таке, чого ніколи раніше не бачили, наші очі піднімаються вгору і вправо. Очі переміщаються по горизонталі вліво, коли ви згадуєте звуки і по горизонталі вправо при конструюванні звуків. При отриманні доступу до відчуттів типовим є рух очей вниз і вправо. Коли ви розмовляєте самі з собою, ваші очі найчастіше знаходяться внизу зліва. Расфокусированний погляд прямо перед собою, коли співрозмовник дивиться на вас і не бачить вас, теж говорить про візуалізацію.

Більшість правшів мають патерни рухів очей такі, як показано на діаграмі. Вони можуть бути перевернутими для лівшів, які можуть дивитися вправо, щоб згадати образи або звуки, і вліво, щоб їх сконструювати. Очні сигнали доступу стійкі для однієї людини. Іноді вони будуть дивитися вліво вниз, відчуваючи, і вправо вниз, прослуховуючи внутрішній діалог. Завжди існують виключення - будьте уважні в застосуванні до людей цих загальних правил. Відповідь шукайте не в узагальненні, а в тій людині, яка перед вами знаходиться.

Хоча в процесі мислення Ви можете свідомо рухати очима в будь-якому напрямку, отримання доступу до певної репрезентативною системі виявляється, в загальному випадку, значно легшим, якщо ви використовуєте відповідне природні рухи очей. Вони являють собою інструменти тонкої настройки вашого мозку на певну репрезентативну систему. Якщо ви хочете згадати те, що ви бачили вчора, найлегше буде подивитися вгору вліво або зафіксувати погляд прямо перед собою. Важко згадувати образи, дивлячись вниз.

Ми зазвичай не усвідомлюємо свої латеральні руху очей, і не існує причин, які змушують нас це робити, але "виглядати" інформацію в правильному місці - це корисне вміння.

Сигнали доступу дозволяють нам дізнатися, як інша людина думає, і важливу частину тренінгів НЛП становить нагляд за очними сигналами доступу людей. Один із способів такого спостереження полягає в тому, щоб задавати питання і стежити за рухами очей, а не за відповідями. Наприклад, якщо я запитаю. "Якого кольору покриття на вашому дивані?" - То вам доведеться візуалізувати це покриття, щоб дати відповідь, незалежно від того, якого кольору воно насправді.

Ви можете виконати наступну вправу зі своїм другом. Сядьте в спокійному місці, задайте одній такі питання і стежте за його очними сигналами доступу. Якщо хочете, відзначайте їх. Попросіть його зробити свої відповіді короткими або просто кивати, коли у нього буде готова відповідь. Коли ви закінчите, помінятися місцями і дайте відповідь на питання самі. Не потрібно робити нічого спеціального, намагаючись зафіксувати напрям руху очей, необхідно проявити лише трохи цікавості щодо того, як ми думаємо.

Питання, які з необхідністю включають візуальні враження для того, щоб отримати відповідь:

Якого кольору ваші вхідні двері? Що ви бачите, здійснюючи прогулянку в найближчий магазин?

Як розташовані смужки на тілі у тигра? Скільки поверхів у будинку, в якому ви живете? У кого з ваших друзів найдовше волосся?

Наступна група питань потребують візуального конструювання для відповіді:

Як би виглядала ваша спальна кімната з рожевими в цяточку шпалерами?

Якщо карту перевернути, то в якому напрямку буде південний схід?

Уявіть собі пурпурний трикутник всередині червоного квадрата.

Як би ви сказали по буквах своє християнське ім'я, починаючи з кінця?

Щоб отримати доступ до аудиальному спогаду, б можете запитати:

Чи можете ви почути усередині себе своє улюблене музичний твір?

Яка двері в вашому домі скрипить голосніше за всіх? Як звучить сигнал "зайнято" в вашому телефоні? Третя нота в національному гімні вище або нижче другої? Чи можете ви почути хоровий спів усередині себе?

Питання для аудиального конструювання: Як голосно вийде, якщо десять чоловік крикнуть одночасно?

Як буде звучати ваш голос під водою? Уявіть свою улюблену мелодію, яка звучить в два рази швидше.

Який звук видасть піаніно, коли воно впаде з десятого поверху? На що буде схожий крик мандрагори?

Як буде звучати ланцюгова пила в сараї з рифленого заліза?

Питання для внутрішнього діалогу: Яким тоном ви розмовляєте самі з собою? Прочитайте дитячий віршик про себе. Коли ви говорите самі з собою, звідки звучить ваш голос? Що ви говорите самі собі, коли справи йдуть погано?

Питання для кінестетичного каналу сприйняття (включаючи запах і смак):

Що б ви відчували, надягаючи мокрі шкарпетки? На що це схоже - опускати свої ноги в холодний басейн?

Які відчуття ви відчували б, натягнувши шерстяний светр на голе тіло?

Яка рука зараз тепліше - права чи ліва? Наскільки приємно було б вам влаштуватися у ванній з теплою водою?

Як ви себе почуваєте після смачного обіду? Згадайте запах нашатирю.

Що ви відчуваєте після того, як сьорбнули цілу ложку пересоленного супу?

Розумовий процес - ось що має значення, а не саму відповідь. Немає необхідності в тому, щоб отримувати словесний відповідь. Про деякі питання можна думати різними способами. Наприклад, щоб підрахувати кількість насічок на краю монети в 50 центів, ви можете подумки побачити монету і підрахувати насічки, або, по-іншому, ви можете підрахувати їх, подумки чіпаючи краю монети. Так, якщо ви задали питання, який повинен викликати візуалізацію, але сигнали доступу говорять про інше, то це ознака гнучкості і креативності людини. Це не означає з необхідністю, що патерни сигналів доступу неправильні або що дана людина "неправильний" Якщо сумніваєтеся, запитаєте. "Як ви подумали?"

Рухи очей відбуваються дуже швидко, і вам слід бути спостережливим, щоб побачити їх. Вони будуть показувати послідовність репрезентативних систем, які людина використовує, щоб відповісти на поставлене запитання Наприклад, відповідаючи на аудіальний питання про саму голосно скрипить двері, людина може візуалізувати кожні двері, подумки відчути, як він її відкриває і потім почути звук. Можливо, він буде змушений зробити це кілька разів, перш ніж дасть відповідь. Часто людина звертатиметься спочатку до своєї провідної системі, щоб відповісти на питання. Той, у кого провідна система - візуальна, зазвичай створюватиме картинки різних ситуацій при відповіді на аудіальні та кінестетичні питання, перш ніж почує звуки або відновить відчуття.

ІНШІ СИГНАЛ ДОСТУПУ

Рухи очей не є єдиними сигналами доступу, хоча, ймовірно, їх найлегше помітити. Так як тіло і мозок нероздільні, то спосіб мислення завжди проявляється в чому-небудь, і ви побачите це, якщо знаєте, куди дивитися. Зокрема, це проявляється в патернах дихання, колір шкіри і позі.

Людина, яка думає візуальними образами, зазвичай говоритиме швидше і більш високим тоном, ніж той, який думає по-іншому. Образи виникають в голові швидко, і вам доводиться говорити швидко, щоб встигати за ними. Дихання буде верхнім і більш поверхневим. Часто спостерігається підвищена напруга мускулатури, зокрема, в плечах, голова піднята високо, а особа блідіше звичайного.

Ті люди, які думають звуками, дихають на повні груди. Часто виникають дрібні ритмічні рухи тіла, а тон голосу чистий, виразний і резонуючий. Голова балансує на плечей


Джозеф О'Коннор, Джон Сеймор | Едвард Холл Мовчазний Мова | глава 4 | глава 5 | глава 6 | глава 7 | Активний - пасивний | Наближення - ухилення | Внутрішня референція - зовнішнє відчуття | Альтернативи - рецепти |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати