Головна

Б) Аномальні сни при психозах

  1. аномально ДІТИ
  2. аномальні рідини
  3. аномальні механізми
  4. Аномальні випадки порушення структури наміри-і-дії
  5. В) Розлади мовної діяльності при психозах
  6. Д) Аномальні уявлення. обмани пам'яті

Незадовго до нападу епілептикам часто сняться страшні, тривожні сни, після нападу - приємні і легкі сни, тоді як в ніч нападу ніяких сновидінь не буває. Те ж має місце при короткочасному кататоническом захворюванні: в короткі періоди сну під час шуба зазвичай нічого не сниться (що стосується истериков, то вони, навпаки, під час нападів завжди бачать сни).

При гострих психозах і, особливо, на ранніх стадіях шизофренії типологія сновидінь часто спотворюється.

Кандинський пише: «В період напливу галюцинацій (" несамовитості почуттів », Sinnesdelirium) мої сновидіння відрізнялися надзвичайною жвавістю у всьому, що стосується зорових образів і почуття руху в просторі. Це були галюцинації під час сну. Між сном і неспанням галюцинуючого хворого, взагалі кажучи, немає ясно окресленої межі. З одного боку, образи його сновидінь настільки живі і виразні, що його стан можна вважати свого роду неспання уві сні; з іншого боку, його галюцинації настільки вигадливі і калейдоскопічно, що схожі на сни наяву. Під час моєї хвороби сни часто бували не менше живими, ніж реальні переживання. Згадуючи згодом деякі образи моїх сновидінь, я часто бував змушений ретельно зважувати всі "за" і "проти", перш ніж робив остаточний висновок про те, чи дійсно вони мені наснилися або належали світу моїх реальних переживань ».

Шребера (Schreber) пише: «Занадто добре відомо (і про це навіть не варто спеціально говорити), що неспокійно спляча людина, бачачи сни, вірить, ніби вони, так би мовити, викликаються в його уяві його ж власними нервами. Але сновидіння попередньої ночі (і аналогічні попередні бачення) перевершили всі, що мені доводилося переживати в здоровому стані, - щонайменше відносно пластичної ясності і фотографічної достовірності ». За твердженням ще однієї хворої, її сни настільки чудові, що вона часто не може відрізнити їх від яви. За її словами, минулої ночі у неї виникло "почуття польоту». Поки вона парила, місяць плив над її головою; з маленького хмарки виглянули дві голови. Іншим разом з'явився ангел Гавриїл, потім вона побачила два хрести; на одному був Христос, на іншому - вона сама. Такі сни приносили їй щастя. Прокидаючись, вона відчувала повне блаженство.

Такі сни часто сприймаються хворими як реальність. Хворим здається, ніби їх переслідують, вони відчувають різного роду тілесні впливу. Судячи з усього, сенсорна основа божевільних ідей часто криється в переживаннях, які мають місце під час таких аномальних сновидінь.

Бос (Boss) описує два типу переживань, відповідних стану сну; обидва вони зустрічаються тільки у хворих на шизофренію. Їх буває важко розпізнати, оскільки самі хворі «виразно відчувають в своїх снах вплив психозу і тому всіляко приховують їх».

«Натиск сновидінь» («Traumdrдngen»): в сонному свідомості з неприємною, моторошної швидкістю, одна за одною проносяться різноманітні сцени. Вони нечітко і скороминущі, їх послідовність залишає враження якоїсь стрімкої гонки. Хворі марно намагаються утримати якісь елементи сновидінь. У цих страшних снах вони бояться повністю втратити зв'язок з дійсністю; тому вони цілком усвідомлено підтримують в собі стан самого поверхневого сну.

Сновидіння, які характеризуються надзвичайним правдоподібністю: їх зміст може бути цілком тривіальним, але хворий прокидається, тремтячи від нестерпного жаху, і в повний голос благає про допомогу. Приклад: жінці, хворий на шизофренію, наснилося, ніби вона лежить в лікарняному ліжку, а доглядальниця поправляє їй подушку. Випробуваний нею жах пояснюється тим, що зовнішній світ вже довгий час був для неї занурений в темряву, а це сновидіння їй довелося пережити з усією давно забутої теплотою почуттів, як щось абсолютно живе і правдоподібне. «Для таких хворих нестерпно, коли їх афективні прагнення намагаються уві сні відновити більш глибокий зв'язок зі своїми об'єктами».

В) Зміст аномальних сновидінь

Гершману і Шильдеру, за їхніми словами, вдалося виявити, що меланхолікам часто сняться щасливі, радісні сни і що, взагалі кажучи, в сновидіннях відчуваються насамперед саме ті симптоми меланхолійного стану, які не дуже наочно проявляються наяву.

Бос зробив дослідження серій сновидінь при шизофренії: від витоків процесу через всі стадії розвитку хвороби. Він виявив тенденцію до зростання брутальності і неприкритою «тварина», до «ослаблення цензури снів». «Я» втрачає властиву йому здатність до витіснення. У моменти ремісії сни міняються, але ніколи не повертаються в повній мірі до того рівня «нормальності», який характерний для даної особистості в бадьорому стані.

Бос пише: «Ми виявляємо майже не відфільтровані цензурою, бідні символами сни. Очевидне зміст снів знаходиться в надмірному протиріччі з власними моральними установками хворого. Це, однак, майже або зовсім не лякає хворого, не викликає в ньому страху чи інших афективних реакцій на захист «Я». такі сни служать раннім і важливим симптомом, що дозволяє діагностувати шизофренію ». Згідно з цим же автору, грубі сексуальні сни характерні для гебефреніі, агресивні сни - для кататонії, гомосексуальні сни - для параноїдних станів.

Приклад сновидіння хворого на шизофренію на дев'ятому році хвороби: «З матір'ю і Ганною я йшов по болоту. Раптово в мені прокинувся шалений гнів проти матері, і я навмисне штовхнув її в трясовину, відрізав у неї ноги і зірвав з неї шкіру. Потім я простежив, як вона тоне в болоті, і випробував від цього певне задоволення. Коли ми зібралися йти далі, за нами погнався велика людина з ножем. Спочатку він схопив Ганну, потім мене, кинув нас на землю і зробив з нами статевий акт. Але я зовсім не злякався; раптово мені вдалося злетіти над прекрасним ландшафтом ».

До сих пір не цілком ясно, чи існують «Прогностичні сни», тобто сни, що пророкують майбутнє особистості, а також у символічній формі представляють її життя і хвороба. Подання в рамках «Я» хворого минулих, нинішніх і передбачуваних психотичних подій Бос позначає терміном «ендоскопічні сни». Він переконаний, що йому вдалося виявити випадки таких снів при неврозах, шизофренії і органічних порушеннях (сюди ж він відносить деякі «сни-пророцтва», які сняться перед початком хвороби).

«Хворий сниться наступ сонячного затемнення. Бліді сутінки. Потім вона бачить себе стоїть посеред галасливої ??вулиці. Люди і автомобілі рухаються у напрямку до них задом наперед. Порівнявшись з нею, вони незмінно уникають її, вислизають від неї з постійно зростаючою швидкістю. Все проходить повз. У неї паморочиться в голові, і вона падає без почуттів. Потім вона раптово виявляється в сільському будиночку, в затишному приміщенні, освітленому м'яким світлом гасової лампи. Через пару тижнів після цього дивного сну у неї почався слабо виражений шизофренічна маячня, що продовжився два дні. Незабаром їй вдалося прийти в себе, але після нападу вона стала поводитися більш невимушено і виявляти велику душевну теплоту, ніж раніше, - в точності так, як передбачив її сон ».




В) Універсальні, постійно діючі механізми і механізми, що запускаються в дію певними психічними переживаннями | нормальні механізми | Б) Післядія переживань | Г) Навіювання | Д) Гіпноз | аномальні механізми | Патологічні психічні реакції | В) Огляд реактивних станів | Г) Зцілююче вплив душевного потрясіння | А) Аномальне звикання |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати