Головна

Б) Особливі типи світогляду душевнохворих

1. VI.3.4) Прийняття спадщини; особливі спадкові права.
  2. VII.4.2) Особливі речові права.
  3. Б) Літературна творчість душевнохворих
  4. Великий вплив на формування їх світогляду.
  5. Види світогляду.
  6. ВОПР Сутність світогляду, його структура і типи

Виникає питання: що ж саме являє собою той особливий фактор, який дозволяє виробити філософське світопізнання на шизофренічною основі? З цим питанням безпосередньо пов'язаний інший: до якої міри ці філософські можливості є простий карикатурою? Дух має історичний і расовий аспекти, він пов'язаний з відповідною культурною традицією і тому сам по собі не є предметом психопатології: він осягається в своєї власної сутності і вічний. Але як реальність, що відноситься до певного моменту буття і, таким чином, «прив'язана» до емпіричної дійсності особистості, дух доступний дослідному підходу. Ми можемо вивчати умови, при яких стає можлива продуктивна діяльність духу, а також її результати.

Подорожі душі в потойбічний світ, трансцендентна, надчуттєвий географія цього світу - все це носить універсальний для всього людства характер; але тільки у душевнохворих це виступає в якості найбільш наочно підтвердженого, живого переживання. Навіть в наш час, досліджуючи психози, ми стикаємося з подібними змістовними елементами в формах, які рясніють разючими подробицями і відрізняються інтелектуальної глибиною.

Одним з характерних елементів шизофренічного переживання є ((космічне переживання »кінця світу,« занепаду богів », грандіозного перевороту, в здійсненні якого провідну роль відіграє сам хворий. Він - центр усього того, чого належить статися. Він повинен виконати гігантську завдання, він має величезним могутністю. У процесах, що відбуваються беруть участь взаємодії на неймовірних відстанях, потужні сили тяжіння і відштовхування. У процеси неодмінно залучаються всеосяжні «сукупності»: всі народи Землі, все людство, все божества і т. д. Повторно переживається вся історія людства. Життя хворого вбирає в себе незліченні тисячоліття. Мить для нього - це вічність. з величезною швидкістю він долає космічний простір, щоб вести грандіозні битви, він неушкодженим переступає через безодні. Наведемо кілька уривків з автобіографічних описів:

«Я вже говорив, що в зв'язку з моїми уявленнями про кінець світу у мене було безліч видінь. Серед них були жахливі, але були і невимовно величні. Подумаю тільки про деякі з них. В одному баченні я опускався на ліфті в глибини землі; на цьому шляху я немов пройшов в зворотному напрямку всю історію людства і Землі. У верхніх шарах все ще були зелені ліси; але чим нижче я опускався, тим темніше і чорніше ставало навколишнє. Покинувши ліфт, я опинився на величезному кладовищі; там я знайшов місце, де покояться жителі Лейпцига і серед них моя дружина. Сівши назад в ліфт. я повернувся до пункту 3. Мені страшно було увійти в пункт 1, яким було відзначено абсолютний початок людства. Поки я просувався назад, шахта ліфта впала за моєю спиною, завдавши каліцтва жив в ній "Богу Сонця». У зв'язку з цим мені здалося, що там було дві шахти (чи не було це вираженням дуалізму Царства Божого?): Потім стало відомо, що друга шахта також обрушилася. Все пропало. Іншим разом я перетнув всю Землю, від Ладозького озера до Бразилії, і побудував там щось на зразок замку з охоронюваною стіною: це потрібно було для того. щоб захистити Царство Боже від насувається жовтого припливу. я пов'язав це з загрозою зараження сифілісом. Одного разу у мене виникло блаженне відчуття, ніби я вознісся на небо. Звідти, з-під голубого купола, я побачив всю Землю: ця картина була виконана незрівнянного пишноти і краси ».

Ветцель призводить показовий випадок того, як при шизофренії переживається кінець світу.

Кінець світу переживається як перехід у щось нове, більш широке; він відчувається як страшне знищення. В одному і тому ж хворому безнадійна борошно поєднується з блаженним одкровенням. Спочатку все здається страшним, незрозумілим, повним значення. Невблаганно насувається страшна біда, потоп. Наближається єдина в своєму роді катастрофа. Страсна п'ятниця: у світі має щось статися; це Страшний Суд, зняття семи печаток з Книги Одкровення. У світ приходить Бог. Настає епоха перших християн. Час тече назад. Дозволяються останні загадки. Всі ці жахливі і величні переживання відвідують хворих в ситуації повного самотності, неможливості поділитися ними з ким би то не було. Почуття самотності вселяє несказанне жах. Хворі благають не залишати їх наодинці з самими собою в пустелі, на морозі або в снігах (подібне цілком можна почути і в самий розпал літа).

На противагу переживань, характерним для алкогольного делірію (білої гарячки), такі шизофренічні переживання мають місце в умовах ясного свідомості, нормальної пам'яті, гарної здатності до розуміння, коли увага може бути привернута будь-яким зовнішнім об'єктом і в повному обсязі захоплюється вмістом переживання. Хворі виявляються орієнтовані, з одного боку, в напрямку психотичного переживання, з іншого боку - в напрямку навколишньої дійсності. Втім, подібного роду типові випадки не належать до числа найбільш поширених.

Світ шизофреніка в стані гострого психозу, з його подвійний орієнтуванням, докорінно відрізняється від того світу, який характерний для хронічних станів. Цей останній світ може вирости в цілу систему ідей, засновану на згадці про той незабутній, що було пережито під час гострої фази психозу, і відчутно допомагає на хворого глибокий вплив. Подвійна орієнтування, однак, в кінцевому рахунку зникає.

У підсумку, на основі переживання трансформації власного «Я», надлюдських сил і еманацій, а також нестерпного розщеплення, прихованих значень і мінливого настрою розвивається система маячних уявлень з власним, типовим світоглядом. Гільфікер описує це в такий спосіб:

«Я» ототожнюється із Всесвітом. Хворий - це вже не просто хтось інший (Христос. Наполеон і т. П.), А весь Всесвіт в цілому. Власне (наявне) буття переживається їм як всесвітнє; він є вмістилищем тієї надособистісної сили, яка підтримує мир і дає світу життя. Хворі говорять про «автоматичної силі», «первинному речовині», «насіння», «родючості», «магнетичну силу». Їх смерть стане смертю всього світу; разом з ними помре все живе. Троє хворих незалежно один від одного говорили: «Якщо ви не будете в контакті зі мною, ви загинете», «Як тільки я помру, ви все втратите духу», «Якщо ви не знайдете для мене заміни, все пропаде». Хворі відчувають своє магічний вплив на природу: «Коли мої очі стають ясно-блакитними, небо теж голубить», «Всі годинники світу відчувають мій пульс», «Мої очі і сонце - це одне і те ж».

Один з хворих Гільфікера говорив: «У всій Європі є тільки один селянин, який може сам себе утримувати, і цей селянин - я ... Варто мені подивитися на ділянку необробленої землі або пройтися по ньому, як він перетворюється в родючу ниву. Я - плодоносноє тіло, тіло світу ... »Він, його дружина і його син - три людські життя - суть« перші бачать і чують ». три «інтернаціональних народу», пов'язані з землею, водою і сонцем; вони відповідають «сонцю, місяцю і вечірньої зірці ...». «Чим ми тепліше, тим краще творить сонце ... Жодна держава не може утримувати себе сама. Коли світ збідніє, їм доведеться прийти за мною. Їм потрібен хтось, хто зможе підтримати світ. Без мого заступництва світу прийде кінець ».

(в) Світоглядно значущі спостереження, здійснені хворими

Сюди ми відносимо описи, що стосуються конкретних форм екстеріорізаціі загальносвітоглядних змістовних елементів, що встановлюють їх модифікації і відтінки і навіть намагаються ототожнити їх з нормальними установками. Значну роботу в даному напрямку виконав Майер-Гросс; його опису свідчать про те, наскільки оригінальні форми приймають у хворих на шизофренію глузування, жарти, іронія і гумор. Герхард Клоос розвинув і поглибив ці спостереження. Багато пацієнтів висловлюють дивовижні судження наукового і філософського властивості; були зроблені спроби «розшифрувати» ці судження. Наприклад, один хворий придумав числову систему для «вирішення доленосних проблем».

Грунтуючись на газетних повідомленнях про смерть, нещасні випадки і т. П., Він стверджував, що всі ці події були неминучі. Виходячи з імен, обставин і т. П., Він виводив комбінації чисел, які, як він вважав, вказували на неминучість того, що в газетах описувалося як «випадків». Остаточний висновок «досліджень» полягав в наступному: усе визначено Трійцею. Ця мимовільна пародія на багато методично подібні наукові спроби вказує на механічну природу подібних міркувань; щось аналогічне можна угледіти і в інших експресивних феномени - таких, як педантичне впорядкування матеріалу, доведена до крайнього досконалості каліграфія, перебільшені, загострені форми букв, постійні повторення і надмірна схематизація.

Крім того, в основі марення винахідництва - зокрема, постійно повторюваних спроб побудувати «вічний двигун» - виявляється світоглядно значуще прагнення до підтвердження істини через практичні раціональні дії.

Частина II. Зрозумілі психічні взаємозв'язку

Загальна психопатологія Карл Ясперс

( «Розуміюча психологія» - verstehende Psychologie)

У першій частині цієї книги ми розглянули окремі явища психічної життя: доступні нашим уявленням дані суб'єктивного досвіду хворого (то, що об'єднується поняттям «феноменологія») і доступні безпосередньому спостереженню події, які, приймаючи форму окремих випадків реалізації тих чи інших здібностей, а також форму соматичних симптомів або психологічно значущих фактів, які виявляються в експресивної жестикуляції і міміки, проявах внутрішнього світу або творчості, можуть бути осягнути об'єктивно (даний коло подій психічного життя охоплюється «об'єктивної психопатологією»). У першій частині наш основний інтерес був зосереджений на описі фактів; але в кожному окремому випадку неминуче виникало питання про можливе джерело явища і його можливі зв'язки. У наступних частинах (другий і третій) ми спробуємо вийти за рамки простого опису матеріалу і показати, що саме відомо нашій науці про взаємозв'язки психічних феноменів.

При цьому ми будемо продовжувати дотримуватися теоретичного розмежування між суб'єктивної психопатологією (феноменологією) і об'єктивної психопатологією. Суть цього розмежування в даному випадку зводиться до наступного.

1. Здійснюючи проникнення в сферу психічного, ми за допомогою емпатії (вчувствования), генетично розуміємо, яким чином одна подія психічного життя виникає з іншого.

2. На підставі багаторазово повторюваного досвіду ми виявляємо, що ті чи інші факти знаходяться в регулярній взаємозв'язку, і це дає можливість їх пояснення в термінах причинності.

Розуміння того, як одні події психічного життя є наслідком інших, називають також психологічним поясненням (psychologisches Erklдren). Цей термін, однак, не користується популярністю серед науково мислячих дослідників, зайнятих тільки тими явищами, які доступні для чуттєвого сприйняття і можуть бути пояснені в термінах причинності, і справедливо вбачають в «психологічному поясненні» не більше ніж підміну їх власних зусиль. Доступні розуміння психічні взаємозв'язку називають також внутрішньої причинністю (Kausalitдt von innen), тим самим вказуючи на наявність непереборної прірви між власне причинністю ( «зовнішньої причинністю») і зв'язками, які встановлюються в сфері психічного і такими, що заслуговують називатися «причинними» тільки на правах аналогії. Зрозумілі взаємозв'язку будуть розглянуті тут, у другій частині, тоді як причинні взаємозв'язки - в третій частині. Але спочатку слід роз'яснити основні відмінності і відносини між ними з точки зору нашої методології.

В) Психопатологічні спостереження | А) Поведінка | В) Спосіб життя в цілому | Трансформація особистісного світу | А) Світи хворих на шизофренію | Б) Світи хворих з нав'язливими уявленнями | розділ 3 | А) Мова | Б) Літературна творчість душевнохворих | В) Малюнки, мистецтво, ремесло |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати