Головна

Б) Світи хворих з нав'язливими уявленнями

1. А) Світи хворих на шизофренію
  2. Б) Літературна творчість душевнохворих
  3. Б) Особливі типи світогляду душевнохворих
  4. Б. Лікування хворих на ранній нейросифилисом.
  5. Бронхіальна астма. Мед з успіхом застосовувався при лікуванні хворих із захворюваннями органів дихання шляхом інгаляцій, аплікацій, а також прийомом всередину.
  6. Гігієнічні вимоги ПРИ ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ХВОРИХ В ЛІКУВАЛЬНИХ УСТАНОВАХ.

Хворого з нав'язливими уявленнями переслідують думки і образи, що здаються йому не просто чужими, а й безглуздими; проте він повинен дотримуватися їх так, як якщо б вони були справжніми, - в іншому випадку його охоплює абсолютно нестерпна тривога. Наприклад, хворий вважає, що він повинен зробити якусь дію тільки тому, що інакше хтось помре або станеться щось жахливе. Ситуація виглядає так, немов, діючи або мислячи певним чином, хворий здатний магічно запобігти хід подій або вплинути на нього. Його думки вибудовуються в систему значень, а його дії - в систему церемоніальних обрядів. Але що б він не робив або думав, у нього завжди залишається сумнів щодо правильності чи повноцінності власних дій; це сумнів змушує його починати знову і знову.

Штраус призводить автобіографічний текст сорокарічної хворий з нав'язливим психозом, «зараженої» всім тим, що пов'язано зі смертю, розкладанням, кладовищами і т. П., І вимушеної постійно захищатися від цієї «зарази» і перемагати її. Всі слова, пов'язані з цим колом тим, вона заміняла в своєму тексті пробілами:

«У січні 1931 года ... дуже дорогий для мене друг. Його дружина приходила до нас щонеділі після відвідин ... Спочатку це мене не турбувало. Але через 4-6 місяців я почала відчувати себе не в своїй тарілці, побачивши її рукавичок, пальто, взуття і т. П. Я стежила за тим, щоб ці речі завжди знаходилися подалі від мене. Оскільки ми жили недалеко від ..., всі, хто ходив туди, викликали у мене тривогу, а таких людей було чимало. Якщо хтось із них торкаються до мене, я повинна була випрати свій одяг. А якщо хто-небудь з тих, хто побував там, заходив в мою квартиру, я починала відчувати скутість в рухах. У мене з'являлося відчуття, що кімната різко зменшилася в розмірах і мій одяг стосується всього навколишнього. Щоб хоч трохи заспокоїтися, я мила все навколо перекисом. Все знову збільшувалася в розмірах. і я відчувала, що у мене є справжнє житло. Коли я ходила за покупками, а в магазині хтось був, я не могла увійти, тому що ця людина могла б рушити назустріч мені; тому я цілими днями не знаходила собі місця. і це відчуття переслідувало мене завжди і всюди. Іноді мені доводилося щось звідкись вимести, іноді - вимити або випрати. Зображення всіх цих речей в газетах справляли на мене приголомшливе враження. Якщо я торкалася до них, у мене виникала потреба вимити руки перекисом. Я не можу писати про все це; занадто багато мене турбує. Всередині себе я відчуваю постійне хвилювання ».

Фон Гебзаттель призводить надзвичайно виразне опис, що свідчить про те, що ці хворі живуть у власному, неповторному світі або, точніше кажучи, як вони, потрапивши в пастку цього магічного механізму, разом зі світом втрачають саме життя.

Деякі дії повторюються хворими до нескінченності; вони повинні безупинно тримати щось під контролем, в чем-то засвідчуватися, здійснювати якісь нескінченні дії, які припиняються лише з настанням повної знемоги: при цьому їх ніколи не полишає переконаність в повній безглуздості всій цій діяльності. Умивання, обряди і церемонії служать захистом від катастрофи. Їх значення для самих хворих відрізняється від того, що вони значать з точки зору спостерігача: звідусіль загрожують зараза, розкладання, смерть - всілякі різновиди дезінтеграції. Хоча хворий з нав'язливим психозом і не вірить в цей псевдомагіческій «антисвіт», він стає його здобиччю. Цей світ поступово редукується до одних тільки негативних смислів. Хворий реагує тільки на ті змістовні елементи, які символізують втрату або загрозу. Дружні, розташовують до себе фактори буття зникають, поступаючись місцем ворожим, відштовхуючим факторам. Чи не залишається нічого нешкідливого, природного або очевидного. Світ звужується до штучного однаковості, до застиглої, суворо контрольованій незмінності. Хворий постійно щось робить, але дії його ні до чого не приводять. «Він перебуває в стані нескінченного, безперервного напруги; він весь час намагається впоратися з ворогом, який знаходиться за його спиною ». Буття стає для нього рухом до небуття в образі «нечистот, отрути, вогню, всього потворного, брудного, трупного» і безплідним протидією цьому руху. Доброзичливість навколишнього світу обертається явною і безумовної ворожістю. Але цей світ перестає бути світом, оскільки речі поступово втрачають свою реальність. Речі самі по собі більше не існують: у них є тільки зміст, і до того ж сенс цілком негативний. Вони втрачають твердість, багатство, форму і тим самим дереалізуются, світу більше немає. Але хворий проте охоплений страшним почуттям, ніби їм управляють: психологічний апарат, який керує його діями тоді, коли він робить те, що відповідає його бажанням, в цих умовах все більш і більш ускладнюється. Безперервно зростаючи і посилюючись, протилежно спрямовані нав'язливі уявлення і побічні структури в кінцевому підсумку роблять досягнення бажаної мети неможливим. Хворий ніколи не завершує своїх дій; він перериває їх тільки тоді, коли втома заважає йому продовжувати. Оскільки хворий знає, що його дії безглузді, але не може їх припинити, він відчуває сором перед сторонніми. «Лише дуже небагато чим лікарям вдалося побачити хворого Г. Г. за його багатогодинними, абсолютно фантастичними маніпуляціями - коли він витирає руки і ноги або віддається нескінченним, нав'язливим рухам, що виглядає як руху маріонетки. Аналогічно, хвора Е. Шп. замикається вечорами і до раннього ранку, стоячи посеред кімнати, самозабутньо, до знемоги, повторює в повітрі нав'язливі жести, що імітують вічну, ніколи не кінчається прання панчіх ».

Фон Гебзаттель зіставляє світ ананкастов зі світом параноїків. Як ті, так і інші живуть в світі, з якого вигнана всіляка безпеку; як ті, так і інші вбачають сенс у найбезглуздіших обставин. Ніяке подія не сприймається як проста випадковість. У світі немає нічого випадкового. Для нас такі випадки можуть бути непрямим підтвердженням того, до якої міри ми потребуємо світі, який не звертає на нас ніякої уваги, але якому ми тим не менше належимо. Хворі з нав'язливим психозом, однак, знають, що є їм зміст насправді безглуздо. Що ж стосується параноїків, то для них сенс і реальність явищ нерозривно спаяні один з одним. У ананкастов зберігається відблиск колишньої реальності з її ознаками безпеки і невинності. Вони не можуть її досягти, але все ще можуть мигцем стикнутися з нею за допомогою «шабашу» магічних смислів. У маревному світі параноїка зберігається певна міра достовірності і природності, так само як і частка надійності і впевненості, що не має нічого спільного з гарячковим занепокоєнням ананкаста. Навіть таке страшне розлад, як шизофренія, з усіма її маячними ідеями, може здатися порятунком в порівнянні з нескінченною цькуванням бодрствующей душі. яка все усвідомлює, але абсолютно нічого не може вдіяти з переслідує її нав'язливою ідеєю. Людина, що страждає нав'язливим психозом, загнаний в кут, де він змушений вдаватися до своїм магічним діям, за допомогою своїх живих, не порушених хворобою почуттів спостерігає і сприймає процес зникнення навколишнього його світу.

Світ хворого, який страждає нав'язливим психозом, має два фундаментальних ознаки. По-перше, в цьому світі все трансформується в загрозу, страх, безформність, бруд, гниль і смерть; по-друге, цей світ такий тільки завдяки існуванню магічного сенсу, який наповнює собою нав'язливі явища, але при цьому абсолютно негативний: магія нав'язує себе людині, який в повній мірі сприймає всю її абсурдність.

(В) Світи хворих з неконтрольованою «скачкою ідей» (Ideenflucht)

Л. Бінсвангер спробував зрозуміти ці світи в аспекті їх осмисленої цілісності.

Характерно настрій «святкової радості буття», фундаментальна установка на «танцююче існування». Завдяки цьому реальний світ здається хворому не тільки плоским, одномірним, а й віддаленим і безбарвним; це призводить до швидкого, завжди розсіяному умопостіженія того, що знаходиться поблизу і вдалині, повної заглибленості в даний момент, квапливості і неспокійності рухів; вся поведінка хворого формується як нескінченний ряд «стрибків». Його світ податливий і поліморфа, світлий і строкатий. Допитливість і діяльність зводяться до балачок і грі слів. Проте, згідно з Бінсвангеру, цього своєрідного світу властива особливого роду впорядкованість, що повідомляє йому певний цілісний сенс. Неповторність цього самодостатнього світу визначається духом, який висвітлює його зсередини; цим вітальним переживанням обумовлюються такі особливості поведінки, як «стрибкуватість» дій, розмивання всіляких кордонів, безладне змішання найрізноманітніших речей, непродуктивна метушливість, «прохань», мовної натиск, пишномовність і химерність мови - коротше кажучи, сукупність ознак, що характеризують маніакальний стан.

Спробуємо зіставити всі ці різноманітні спроби зрозуміти осмислену структуру перерахованих тут різновидів світів з точки зору їх ефективності. В даному аспекті стрибка ідей, судячи з усього, висвічує для нас в кращому випадку щось суто поверхове. Ми зіштовхуємося з дійсної трансформацією особистісного світу, а з порушенням визначеного стабільного стану, при якому відбувається лише тимчасова трансформація; остання, проте, не повідомляє нічого істотного про те цілому, яке вона представляє (це ціле може бути зрозуміле насамперед як суб'єктивно пережите стан, як зміна, що зачіпає протягом психічного життя індивіда). Аналіз світу хворого з нав'язливим станом здається більш продуктивним, оскільки успішно виявляє якийсь надзвичайно специфічний загальний контекст. Нарешті, аналіз шизофренічного світу веде нас ще далі вглиб; але тут найважливіше те. що ми усвідомлюємо вагомість відповідної проблематики, тоді як реальні відповіді швидше нечисленні і неповні.

А) Супроводжуючі явища соматичної життя і експресія душевного життя | Б) Розуміння експресії | В) Технічний аспект досліджень | Физиогномика | А) Типи соматичних рухів | Б) Принципи розуміння мімічних рухів | В) Психопатологічні спостереження | А) Поведінка | В) Спосіб життя в цілому | Трансформація особистісного світу |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати