Головна

А) Увага

  1. A. Змініть в реченні позицію непрямого доповнення за зразком і зверніть увагу на появу приводу.
  2. IX. Переведіть пропозиції на російську мову, звертаючи увагу на правило узгодження часів в англійській мові.
  3. V. Сценічна увага
  4. VI. УВАГА
  5. VI. Перепишіть речення і переведіть їх на російську мову, беручи до уваги, що інфінітівние і причетні обороти відповідають підрядних речень.
  6. Неспання. УВАГА

Увага визначає ясність наших переживань. Взявши за основу другий з наведених вище аспектів поняття «увага» - тобто увагу як ясність і виразність психічних феноменів, ступінь свідомості, рівень свідомості, - ми зможемо побачити, що будь-який з психічних феноменів, які виявляються нами у наших хворих, вимагає від нас знання заходи його уваги, рівня усвідомленості їм пережитого феномена. В іншому випадку ми не досягнемо повного розуміння. Якщо хворий у зв'язку з цим не говорить нічого особливого, ми можемо припустити, що його переживання мало місце в стані ясного свідомості.

Обман почуттів може мати місце в умовах як повноцінного уваги, так і абсолютного неуваги. Наприклад, деякі види обману почуттів можуть мати місце тільки на низькому рівні уваги і зникають, якщо на них концентрується вся увага. Вільні скаржаться на неможливість «схопити голосу» або на «пекельні примари» (Бінсвангер). Інші обмани почуттів - особливо при згасаючих психозах - переживаються тільки в умовах повної концентрації уваги і зникають, коли увага спрямовується на що-небудь інше: «Коли я молюся:" Отче наш », голоси йдуть», наглядати за яким-небудь предметом призводить до зникнення зорових псевдогалюцинацій. Значимість тієї ролі, яку відіграє ступінь уваги при обманах почуттів, добре проілюстрована Бонгеффер на прикладі хворих з алкогольним делірієм. коли дослідник, спонукаючи хворого говорити і відповідати на питання, підтримує увагу на помірному рівні, обмани почуттів трапляються рідко, а коли ж увагу різко падає, - а така тенденція характерна для ситуацій, коли хворі надаються самим собі, - відбувається масовий наплив ілюзій і багатих сценічних галюцинацій. З іншого боку, коли дослідник насильно переорієнтує увагу хворого на зорові стимули, в даній області з'являються незліченні окремі ілюзії . У зв'язку з «зробленими» психічними явищами ми іноді стикаємося з примітно низьким рівнем свідомості. Коли хворий чимось зайнятий, він нічого особливого не відчуває; але коли він сидить ОЕЗ справи. виникають «зроблені» явища - напади запаморочення, прилив крові до голови, напади люті, - з якими він може впоратися тільки величезним зусиллям волі, іноді стискаючи кулаки. Ось «« чому такі неспокійні хворі шукають суспільства, відчувають потребу в розмовах, заняттях або будь-яких інших засобах, які допомагають «влягтися (таких, як молитва, бурмотіння безглуздих фраз і т. Д.): Таким чином вони сподіваються позбутися від« впливу »голосів. Думки, пережиті Шребера (Schreber) в той час, коли він сидів нічого не роблячи, були описані ним як «вкладені» в його голову, як «думки, що не мисляться» («Nichtdenkungsgedanken»). Наступне самоопис ілюструє залежність шизофренічних феноменів від уваги і від довільній активізації або довільного торможенія- «Я відчував, ніби постійно перебуваю серед злочинців або чортів Варто мого напруженого увазі злегка відволіктися від навколишнього як я починав бачити і чути їх, але мені не завжди вистачало волі перевести свою увагу від них на інші відчутні предмети. Будь-яке зусилля було рівноцінно для мене вкативаніі кам'яної брили на високу гору. Наприклад, спроба вислухати, що говорить мені мій знайомий, після кількох коротких фраз привела до такого зростання занепокоєння (так як над нами нависли ці загрозливі фігури), що я змушений був тікати ... Я насилу зосереджував увагу на якомусь предметі. Мій дух тут же йшов кудись далеко, де мене відразу атакували демони, немов я спеціально провокував їх на це. Спочатку ці зрушення думки, ці поступки здійснювалися з моєї волі, по моєму бажанню ... але нині вони відбуваються самі по собі. Це була свого роду слабкість: я відчував, що мене до цього щось невблаганно штовхає ... Увечері, намагаючись заснути, я закривав очі і волею-неволею потрапляв у вир. Але днем ??мені вдавалося утримуватися в стороні. У мене бувало відчуття, ніби я обертаюся як білка в колесі, після чого з'являлися фігури. Я повинен був лежати в ліжку без сну, в напрузі, і лише через багато годин ворог трохи відступав. Все, що я міг зробити - це не заохочувати того, що відбувається, не поступатися йому ». На більш пізній стадії психозу той же хворий повідомляють: «Кожен раз по своєму бажанню я міг побачити ці фігури і зробити висновки про свій стан ... Щоб не втрачати контролю, я повинен був вимовляти захисні слова; завдяки цьому я краще усвідомлював те нове "Я", яке, здавалося, намагається сховатися за завісою. Я говорив: "Я єсмь» (намагаючись відчути нове "Я", а не колишнє), "Я єсмь абсолют» (я мав на увазі своє співвідношення з фізичним світом, я не хотів бути Богом), "я єсмь дух, а не тіло», «я єдиний у всьому», «я єсмь триває» (в порівнянні з коливаннями фізичного і духовного життя), або використовував поодинокі слова , такі, як "сила» і "життя" ".

Ці захисні слова повинні були бути завжди «під рукою». Протягом десяти років вони перетворилися в почуття. Пробуджує ними відчуття «акумулювалися» таким чином, що хворий не повинен був думати кожен раз заново, але йому слід було вдаватися до них в моменти особливої ??нестійкості, так чи інакше їх варіюючи. Хворий міг бачити фігури в будь-який момент за власним бажанням, він міг досліджувати їх, але вони йому не нав'язувалися (втім, після деяких специфічних розладів соматичної і психічної природи вони з'являлися самі по собі і знову ставали небезпечними) (Schwab).




В) Апатія | Д) Зміни, що зачіпають чуттєвий аспект сприйняття об'єктів | Е) Безпредметні почуття | Потяг, інстинкт і воля | А) Імпульсивні дії | В) Усвідомлення безсилля волі або власної могутності | Г) Протиставлення свідомості «Я» зовнішнього світу | Д) Усвідомлення власної особистості | рефлексивні феномени | А) Стихійна і опосередкована мисленням психічне життя |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати