Головна

А) Стихійна і опосередкована мисленням психічне життя

  1. Аллах дав мені життя, потім Він дасть мені смерть, і до Нього чекає повернення.
  2. майбутня життя
  3. У той день хтось врятував мені життя
  4. В. Г. Перов. Життя, творчість, особливості художнього стилю, основні твори та їх аналіз.
  5. Погляд на життя дитини
  6. Види життєвого сценарію, способи його втілення в життя

Нормальна, повсякденна психічне життя завжди так чи інакше укорінена в рефлексії. В цьому відношенні вона протилежна психотическому, стихійного переживання. Наприклад, коли ми співставляємо божевільну ідею з простою помилкою, живе усвідомлення з переживанням якоїсь «удаваності», меланхолію з невротичної депресією після нещасного випадку, справжню галюцинацію зі спроектовані в простір фантастичною виставою, переживання роздвоєного «Я» з відчуттям «двох душ в одних грудей », інстинктивне спонукання з простим бажанням, рухове збудження з осмисленої моторної розрядкою емоцій, ми кожен раз бачимо, з одного боку, елементарне, безпосереднє і не піддається редукції переживання, а з іншого боку - щось, що є результатом певного розвитку і зростання, вкорінене в мисленні і живе в ньому, нехай порівняно швидкоплинне і другорядне, але тим не менше виявляє собою якийсь миттєвий афект, очевидне і сильне почуття. На елементарне і безпосереднє неможливо впливати психологічними засобами; останні здатні впливати тільки на те. що опосередковано думкою. Стихійне спочатку позбавлене змісту (тобто зміст для нього - щось придбане, вторинне): але все, що відноситься до сфери мислення, розвивається виходячи зі змісту. Те, що є розуміння в аспекті свого генезису і розвитку, протистоїть явищам, сутність і причинні зв'язки яких неясні і які вриваються в сферу психічного з якоюсь первісною силою. Чисто стихійне, таким чином, виявляє себе як хворобливого процесу.

Якщо доступне розумінню розвиток психічних процесів відповідає нормі, тобто є непорушену дійсність психічної життя, розгортається природним шляхом, в ньому немає нічого помилкового або оманливого. Але варто виникнути опосередкованих факторів, як він цілком може стати джерелом різного роду розладів. В область прихованих взаємозв'язків часто-густо вкрадається малопомітний обман. Рівному, добре адаптованого тваринному існуванню приходить кінець. Тварини існують по ~ «У бік правди і брехні - тоді як я, людина, живу переживаннями і не можу від цього відмовитися. Я вважаю, що я єсмь я, що я правдивий: ленним, якість «чужості» дає про себе знати найбезжаліснішим чином (людина не виходить на прогулянку, так як боїться випадково потрапити своїм парасолькою в око йде позаду нього перехожому). Строго кажучи, нав'язливі думки, імпульси і т. Д. - Це тільки такі страхи і імпульси, які можуть переживати людиною як постійна, безперервна турбота, хоча при цьому він переконаний в необгрунтованості страху, безглуздості імпульсу і неможливості відповідних думок. Таким чином, нав'язливі явища в строгому сенсі - це явища, чиє існування викликає в людині сильне протидія і чиє утримання здається йому безпідставним, безглуздим і абсолютно чи відносно незрозумілим.

Для того щоб отримати повну картину нав'язливих явищ, ми розділимо їх на дві групи. До першої ми віднесемо нав'язливі явища в широкому сенсі: головною відмітною ознакою в даному випадку служить суб'єктивне відчуття нав'язливості, тоді як зміст байдуже (формальне нав'язливе мислення). У свідомість раз у раз вторгається образ, думка, спогад або питання: типовий приклад - це коли людину наполегливо переслідує якась мелодія. Але мова не обов'язково повинна йти про такий ізольованому утриманні; можливі також явища настирливої ??переорієнтації мислення (людина постійно щось підраховує, читає по буквах імена, розмірковує над нерозв'язних і явно безглуздими завданнями і т. д.). Щодо другої групи - нав'язливих явищ у вузькому сенсі - слід додати ознака «чужості»: крім того, зміст цих явищ має сильний афективною впливом. Дана група ділиться на наступні категорії:

1. Нав'язливі афекти - чужі, невмотивовані почуття, з якими відчуває їх обличчя безуспішно бореться.

2. Нав'язлива переконаність - коли хворий відчуває спонукання вірити в істинність того, що сам же вважає помилковим.

3. Нав'язливі спонукання - позбавлені сенсу спонукання, абсолютно суперечать даній особистості - наприклад, спонукання вбити свою дитину. Коли такі спонукання виявляють тенденцію виступати цілими групами, ми можемо говорити про нав'язливих станах або потягах - наприклад. про нав'язливому прагненні до перебільшення чого-небудь (зразком такого потягу може слугувати хоча б нав'язлива охайність).

2. Нав'язлива переконаність. Характерна ознака нав'язливих ідей полягає в наступному: особистість вірить в якийсь зміст (яке в більшості випадків є осмисленим), одночасно знаючи. що дане зміст помилково. Виникає боротьба між переконаністю в чомусь і знанням того, що істинно якраз протилежне. Дане явище слід відрізняти від звичайного сумніви і міцної впевненості. Наведемо приклад:

У Емми А. вже було кілька фаз емоційного розладу. Щоразу вона повністю одужувала. Кілька тижнів тому вона знову захворіла. У неї почалася ностальгія, депресія; вона потрапила в лікарню. Там її дражнили двоє чоловіків: вони лоскотали її під пахвами і хапали за голову. Вона дала їм відсіч: «Я не збираюся в лікарні займатися фліртом». Потім у неї з'явилася думка, що чоловіки могли її згвалтувати і вона, можливо, завагітніла. Ця абсолютно необгрунтована думка поступово набуває над нею непереборну владу. Вона каже: «Іноді я відкидаю цю думку від себе, але вона вперто повертається». Всі її думки обертаються навколо однієї теми: «Цілий день я знову і знову відновлювала в розумі хід подій; але ж у них напевно не вистачило б нахабства так вчинити ». Вона висловлює впевненість, що ось-ось народить, але потім раптом каже: «Я все-таки не впевнена до кінця: я завжди трохи сумніваюся». Вона розповідає цю історію своєї сестри, і вони разом сміються над нею. Їй потрібно йти на обстеження до лікаря, але вона всіляко опирається цьому з побоювання, що лікар стане насміхатися над нею, над її «дурними ідеями». Лікар нічого не виявляє. Цього було достатньо, щоб вселити їй упевненість на один день, але потім вона перестає вірити лікаря, вважаючи, що він лише хотів її заспокоїти. «Я більше нікому не вірю». Вона чекає. що її менструації припиняться; коли ж чергова менструація починається в належний термін, вона ненадовго заспокоюється, але цього виявляється недостатньо для того, щоб її переконати. «Я намагаюся досягти повної ясності. Я сідаю і думаю: це не може бути правдою, адже я не була поганою дівчинкою. Але потім я починаю думати далі і кажу собі: в один прекрасний день виявиться, що все це правда ». «І так - цілий день. Усередині мене відбувається безперервний суперечка: це могло бути і так, і сяк, чаша терезів схиляється то на одну, то на іншу сторону ». Вона поводиться виключно неспокійно. Вона постійно думає, що у неї величезний живіт і що люди це помічають. «Я весь час думаю про те, як це буде жахливо». Іноді хвора сміється над безглуздістю власних думок. Коли їй задається питання про її хвороби, вона заперечує, що взагалі хвора, але каже: «Я знаю. що це завжди проходить ».

Узагальнюючи, ми можемо сказати, що всі думки хворий групуються навколо однієї центральної ідеї, яка крім її волі постійно повертається в її свідомість (нав'язливе мислення); істинність цієї ідеї нав'язується хворий на противагу її переконаності в зворотному (нав'язлива переконаність).

Нав'язлива переконаність феноменологически відрізняється від маячних ідей, надцінних ідей і нормального сумніви. При божевільних ідеях існує повна і усвідомлена впевненість не тільки в значущості. але і в абсолютній істинності відповідних суджень - тоді як в разі нав'язливою переконаності усвідомлена абсолютна впевненість такого роду відсутня. При надцінних ідеях існує сильна віра, яка тільки й має значення; з точки зору самої особистості її психічне життя залишається нормальною і недоторканою - тоді як при наявності нав'язливою переконаності особистість сама сприймає її як щось хворобливе. Нарешті, при звичайному сумніві продумане зважування всіх «за» і «проти» призводить до невпевненості, пережитої як психологічно цілісне думку про ситуацію, - тоді як при нав'язливою переконаності почуття впевненості в чомусь одному супроводжується знанням про щось прямо протилежне. Як аналогію можна привести «суперечка» полів зору в стереоскопі (Фрідман [Friedmann]). Існує постійний антагонізм між усвідомленням істинності і усвідомленням помилковості. Кожне з них тягне в свою сторону. але жодне не здатне взяти верх повністю і остаточно. Що стосується нормального сумніву, то тут взагалі немає цього переживання справжнього і помилкового; з точки зору самого суб'єкта є тільки єдиний акт судження, в якому встановлюється відсутність повної ясності щодо предмета судження.

3. Нав'язливі спонукання і нав'язливе поведінку. Коли людина відчуває потяг, реалізація якого може мати скільки-небудь істотні наслідки, не виключено виникнення конфлікту мотивів. Рішення може прийматися двояко: або з почуттям самоствердження і усвідомленням свободи, або з почуттям поразки і усвідомленням необхідності підкоритися. Це нормальне, загальне явище. Але в другому випадку може виникнути також додаткове свідомість якогось чужого спонукання, яке виходить як би не з самої особистості, суперечить її природі, явно позбавлене сенсу, недоступно розумінню. Якщо за цим слід якась агресивна дія, то ми говоримо про нав'язливо. ^ Поведінці. Якщо ж потяг пригнічується і, таким чином, не отримує виходу на поведінковий рівень, ми говоримо про нав'язливому потязі. Часто особи, які переживають явища даного роду, дозволяють собі слідувати щодо нешкідливим нав'язливим потягам (наприклад, пересувають стільці, божаться і т. Д.), Але успішно чинять опір спонукань злочинного або катастрофічного характеру - таким, як бажання вбити дитину або накласти на себе руки (наприклад , кинувшись вниз з великої висоти).

Нав'язливі потяги можна частково зрозуміти як вторинне нав'язливе поведінку, що має своє джерело в інших нав'язливих явищах; наприклад, людина, що зазнає нав'язливу впевненість, ніби він дав якесь нездійсненне обіцянку, може зажадати письмової довідки, що нічого такого насправді не було. Таке вторинне поведінка включає в себе безліч захисних дій, що мають в своїй основі інші нав'язливі явища (до них відноситься, наприклад, нав'язливий потяг вмиватися, обумовлене страхом перед заразою). Поведінка перетворюється на справжній ритуал, покликаний захистити від нещастя, - в різновид магії проти іншої магії. Процес виконання вимог цього ритуалу стає все більш і більш болісним, оскільки ніколи не приносить повного задоволення. Дії вивіряються до найдрібніших подробиць, будь-які відхилення виключаються, в реалізацію процесу залучаються всі душевні сили. Будь-яка можливість помилки породжує сумнів щодо ефективності ритуалу і підсилює потребу в нових діях, покликаних зміцнити впевненість; оскільки і це не розсіює сумнівів, весь ритуал повинен бути повторений з самого початку. Таким чином, остаточний результат у вигляді успішного завершення цілісного поведінкового циклу виявляється недосяжним. Коли людина піддається нав'язливим потягам, він, як і в разі імпульсивних дій, відчуває живу відчуття полегшення. Але якщо людина чинить опір їм, виникають важкі напади страху або інші симптоми (такі, як розрядка через рух). Щоб звільнитися від страху, хворий повинен ще раз здійснити безглуздий ритуал, що складається з серії нешкідливих дій. Побоювання знову випробувати страх служить достатнім приводом для того, щоб в черговий раз викликати його; в цьому зачарованому колі феномен, про який йде мова, самовозбуждаясь, продовжує своє неухильне розвиток.

4. Фобії. Хворі охоплені непереборною жахом перед самими що ні на є природними ситуаціями і діями; як приклади наведемо страх закритих приміщень і страх перед перетином відкритих просторів (агорафобія). Цей феномен описується наступним чином:

Хворі відчувають надзвичайну тривогу, по-справжньому смертельний страх, якщо їм належить перетнути відкритий простір, опинитися на безлюдній вулиці, або перед висотними будівлями, або в інших аналогічних обставин. Вони відчувають тиск в грудях, посилене серцебиття, тремтіння, підступає до голови жар, пітливість, у них виникає почуття прикутості до землі, що паралізує слабкості в кінцівках, страх перед падінням.




Почуття і емоційні стани | А) Зміни, що зачіпають соматичні почуття | В) Апатія | Д) Зміни, що зачіпають чуттєвий аспект сприйняття об'єктів | Е) Безпредметні почуття | Потяг, інстинкт і воля | А) Імпульсивні дії | В) Усвідомлення безсилля волі або власної могутності | Г) Протиставлення свідомості «Я» зовнішнього світу | Д) Усвідомлення власної особистості |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати