Головна

Т. П. Макарова, Е. І. Марданова, Л. Ф. Корепанова 4 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Старість починається в той день,

коли вмирає відвага.

А. Моруа

Зараз переглянув те, що написано вище, і переконався - це все про бізнес. Бізнес - це не маркетинг, менеджмент, стратегічне планування і робота з кадрами. Це творчість, творчість і ще раз творчість. І єдине, про що варто говорити в книзі про бізнес, це про те, як стати більш творчим і - менш обмеженим.

Творчість - одне з найбільш таємничих і оточених міфами понять. Відомо творчість художника, композитора, письменника, поета. Але ж це примітивний вид творчості; наскільки складніше творчість в життя. Часто люди створили так звані безсмертні твори, у власному житті були абсолютно безпорадні. Я думаю, найчастіше творчість на папері - це спосіб сховатися від життя, спроба діяти як страус, який в разі небезпеки засовує голову в пісок.

Адже творити в житті важче. Тут не нотний папір і слухняні ноти, тут люди і не примітивне фортепіано або рояль в якості інструменту, а ти сам. І звучить іноді так, що хоч вуха затикай. І навчитися не фальшивити в життя важче, ніж в музичних виставах. І якщо продовжити цю аналогію, то головне в житті - мистецтво імпровізації, а не повторення творів відомих композиторів.

А ось як вчити імпровізації? Тут і в музиці вже починаються проблеми. Закони композиції можна вивчити, але в більшості випадків це не допомагає. Може навіть і заважає. Адже Моцарт не закінчується консерваторію по класу композиції. Так що ж робити, як допомогти самому собі навчитися імпровізації?

З приводу гуманізму і стусанів я вже сказав. Що ще залишається? Кураж. Потрібно перестати бути пристойним і солідним. Той, хто боїться помилитися і виглядати смішно, боїться творчості. Творчість починається там, де є новизна. А новизна там, де немає авторитетів. Де авторитет тільки ти сам. І добровільних порадників потрібно посилати на максимальну кількість букв.

З цього приводу є історія. До Учителю прийшла людина і попросив навчити його всього того, що знає вчитель. Але учень сам почав говорити, і говорив довго. Зрештою вчитель жестом зупинив учня і сказав: «Давай вип'ємо чаю». Учитель заварив чай ??і почав розливати по чашках, але тут учень здивувався. «У чому справа?» - Сказав він, - «адже моя чашка вже повна, а Ви все продовжуєте лити туди чай» «Ну і що?» - Відповів Учитель. «Але ж у повну чашку вже неможливо додати хоча б краплю чаю» - пояснив учень. «Але ж і в учня, переповненого знаннями, неможливо що-небудь додати» - відповів Учитель.

Як спустошити чашу свого розуму?

Технік тут немає. Є тільки філософія. А філософій людство теж зуміло наклепати не один десяток. Так що все філософії туди ж, у відро для сміття. Якщо зустрінеш Будду, убий його. Залишився тільки один авторитет, з яким потрібно розправитися, це ти сам. А для мене - я.

Що це ми до себе так серйозно ставимося? У нас є підстави? Вся творчість людства нам не авторитет, а ми самі себе поважаємо. За що? Є чим пишатися? А якби і було, яке це має значення? Чому ми ображаємося, якщо хтось нас критикує або називає дурнем? Може тому, що правда очі коле?

Хто так часто обманював

тебе, як ти сам?

Б. Франклін

Потрібно бути послідовним. Якщо немає авторитетів, то немає. І сам собі не авторитет. А якщо так, то чому б не похуліганити, в хорошому сенсі цього слова. Можна, звичайно, надіти піджак і краватку, якщо йдеш на ділову зустріч. Але тільки, заради Бога, не потрібно ставитися собі в цей час серйозно.

У навіженстві є надія,

в пересічності - ніякої.

Р. Емерсон

Коли ти не вважаєш себе підприємцем, а граєш цю роль, то тобі можна грати кого завгодно: кого вигідніше в цей момент, того і грай. Якщо і помилиться, то твій персонаж, а ти тут непричому. Це дає можливість бути більш творчим і розкутим. А якщо наїдуть, запитаєте ви? Якщо ви і до цієї ситуації поставитеся як до театрального етюду, запевняю вас, все буде набагато веселіше.

З першого разу може й не вийти, і навіть з другого; але людина до всього звикає. І, рано чи пізно, подібні ситуації стануть легкими. І можна буде вже не просто вимовляти текст. Але і працювати над тембром голосу, поворотом голови і виразом очей, робити театральні паузи і навіть імпровізувати. Якщо при цьому ще відстежувати всі реакції, паузи і замішання партнера, то ви можете подекуди отримати те, що ніхто не міг отримати.

Але поки ви не граєте, а живете підприємцем, ви змушені побоюватися кожної помилки. Адже страждає ваше самолюбство, а не самолюбство вашого персонажа.

Майстер завжди когось грає. Тому, що його самого просто немає. У тому місці, де хтось повинен бути, у нього порожнеча. Тому зачепити його неможливо. Його ніщо не ображає і не обурює. Як можна образити порожнечу? А роль зачіпати тим більше безглуздо - це маска.

Але ми не Майстри. Типове стан середньої людини, особливо жінки, це страх перед майбутнім. Людина придумує найжахливіші варіанти майбутнього і після цього починає болісно шукати вихід. Що робити, якщо раптом це станеться? А що може статися? Найстрашніше смерті нічого немає, а те, що це нікого не мине, ніхто й не сумнівається. Мені подобається гасло: «Будуть проблеми - будемо вирішувати».

Є інше, чого варто злякатися. Навіщо щось ми народилися, стільки років прожили, і до сих пір не знаємо, навіщо. Тим більше не знаємо, що ми собою представляємо на сьогодні. Георгій Гурджиев людини порівнює з візком, в якій є кінь, кучер і господар. Ми максимум що робимо, це поганяємо кінь (іншу частину себе). Але чи знає кучер, куди потрібно їхати? Без господаря робота його батога безглузда. Тільки господар знає, куди їхати і навіщо.

Непогано було б знайти в собі не тільки кінь і кучера, а й господаря. Але від народження в нас є тільки кінь, все інше потрібно створювати. Треба свідомо, так само, як ми облаштовуємо своє житло, облаштовувати себе.

Так ось, про страх перед майбутньому. Кінь завжди боїться майбутнього, тому що від коня не залежить, дадуть їй сіно сьогодні ввечері і відведуть чи в стайню, або залишать під дощем. Кінь думає, що вона головний елемент у візку, і не здогадується, що якщо вона здохне, то на наступний день в візок впряжуться іншого коня і все буде як і раніше.

До тих пір, поки ми елементи в чужій системі - на заводі, фірмі, установі, ми є конем; кучер може бути гірше або краще, але це все одно той, хто поганяє. У кучера завжди є господар, який скаже куди їхати і заплатить за це. Тільки господар має волю.

Ясно, що люди, які починають

з втрати своєї незалежності,

закінчать втратою своєї енергії.

Г. Бокль

Але хто ми, елементами якої системи ми є? І чи не служить для нас господарем навколишній світ, який вирішує, що нам робити, і скільки нам заплатити? Як часто ми протистоїмо тиску оточуючих нас людей і приймаємо рішення самі, а не задовольняємося тим рішенням, яке саме склалося?

Давай прикинемо позитивні моменти, які є в нашому розпорядженні. Існуючий стан не влаштовує ні мене, ні тебе. Так, звичайно, ми класні і багато цінного зробили в житті, і успіхи були. Але існуючий стан нас не влаштовує.

З іншого боку, так як це положення ми самі створили, то і змінити можемо самі. Давай поставимося до цього положення як до заготівлі. Ось зараз подивимося. Там підпиляти, тут подмажем і нормально. Далі, ми розумні, і, отже, можемо знайти сильні рішення всіх наших проблем. Поки все, нічого позитивного більше виявити не можу.

Так, власне, і тема, присвячена певним творчим аспектам бізнесу, мені здається викладеної досить докладно. Але творчість не є самоціллю. Досить бути творчим, пора бути ефективним!

Можна переходити до техніки. З приводу техніки написано тисячі томів. Переказувати зміст літератури, присвяченій техніці спілкування - наприклад, викладати основи Еріксоніанського гіпнозу (інша назва - НЛП, нейро-лінгвістичне програмування), малокорисні. Потрібні тренінги. Для того щоб освоїти ТРІЗовскіе мислення, потрібні багато місяців або років. Для того, щоб навчитися бути авторитетним, бути лідером, взагалі ніякі книги не допоможуть.

Може бути корисним вміння виступати перед аудиторією. Завжди можна отримати можливість виступити десь в місцевій адміністрації та, якщо ваш виступ виявиться досить сильним, до вас почнуть підходити з пропозиціями. Та й телебачення завжди за те, щоб взяти інтерв'ю у людини, який може добре говорити. Це, до речі, проблема у журналістів. Не так багато людей, які можуть тримати увагу аудиторії. І якщо ви такі, всю красу безкоштовної реклами вам забезпечені.

Далі, якщо ви володієте лідерськими якостями, точніше, якщо у вас є авторитет, то ви легко підберете собі не дурних людей для початку нового проекту. І навіть можете переманити їх з іншої фірми.

Кожне з цих якостей може бути предметом цілої книги, але по-окремо вони майже не працюють. Бенджамін Франклін в молоді роки надходив наступним чином. Він вибирав деякий якість, властивість характеру і тиждень звертав увагу тільки на вдосконалення цієї властивості. Потім наступний тиждень він займався іншою якістю. Таким чином він міг опрацювати всі якості, які вважав важливими.

Джек Лондон в романі «Мартін Іден» описав, як напівписьменний матрос протягом двох-трьох років за допомогою самоосвіти став одним з найосвіченіших членів суспільства.

Михайло Ломоносов пішки з рибним обозом прийшов до Москви і став одним з провідних вчених світу того часу. Ці приклади знову показують, що зовнішні обставини - ніщо. А сама людина - все.

Чому я знову і знову повторюю цю думку? В першу чергу, мабуть, переконую себе. По-друге, дійсно, це найважливіша думка, з якою ми можемо погоджуватися, але почати жити і діяти відповідно до неї мало кому вдається.

Але нам з тобою, читачу, відступати нікуди. Якщо за час, проведений разом, ми робили деякі твердження і погоджувалися з ними, то, як то кажуть, за язик ніхто не тягнув. Тут доведеться вирішувати, стрибати з човна посередині річки чи ні. І ніякого гуманіста, який міг би допомогти, немає. Не стрибати? Можна, але які альтернативи? Скаржитися на життя, відчувати постійне відчуття незадоволеності собою, списувати все на обставини. Ми все це вже робили і не раз, не допомагає. Стрибати! А куди? А як?

Знайти б ту річку і ту човен. Так де ж ця річка і де ж цей човен? Усередині. Стрибнути - це розірвати зв'язок з минулим. Перестати пов'язувати себе з собою вчорашнім. Це він жив так, робив це, навчався тому. Я новий, я тільки що народився. Нічого з того, що я пам'ятаю, не існує. Я вільний від самого себе, від своїх спогадів, успіхів і невдач.

Я поступаю незвично, а усвідомлено, тому що цього хочу, а не повинен це робити.

За допомогою слів можна спробувати цей стрибок описати. Але насправді він знаходиться в області відчуття і усвідомлення. Як кажуть Майстри Дзена, коли я вказую пальцем, смотри не на палець, а на місяць, на яку вказує палець. Цей текст - це палець, вивчати його безглуздо, потрібно перевести погляд на місяць, на яку він вказує.

І, якщо змінити точку зору, то місяць можна побачити. Нехай раніше ви її і не бачили. Вона існувала і буде існувати незалежно від того, помічали ви її чи ні. Так і те, про що ця книга. Це існує, тому що - є. І ви можете заперечувати це чи вірити. Це не має жодного значення. Це просто існує. І щоб це побачити, достатньо змінити точку зору. І все. А так як точкою зору є ми самі, то потрібно змінитися самому. Потрібно змінитися.

Істинно могутній той, хто

перемагає самого себе.

Ще один приклад. Уявіть собі колишнього мультимільйонера, який розорився, його будинок описали за борги і, за американською традицією, він разом з сім'єю переїхав в гараж. І ось цей колишній мультимільйонер йде по вулиці міста і думає про майбутнє. Про що він думає? Швидше за все, він думає про можливі проекти, які б знову зробили його багатим. І уявіть собі робітника, який втратив роботу. Про що він думає? Він думає, як би знову знайти роботу.

Тобто різниця між цими двома людьми тільки в їх думках, в їх мисленні. І через деякий час робочий, швидше за все, знайде собі роботу. А колишній мільйонер, швидше за все, знову стане багатим і власником успішного справи. А які гарантії, запитаєте ви? А ніяких, відповім я. Як говорив Остап Бендер, гарантію дає тільки страховий поліс.

Тільки ті, хто не бояться великих невдач,

зможуть досягти великого успіху.

Роберт Кеннеді.

До речі, у Остапа іноді проявлявся почерк Майстра. Але автори «Дванадцяти стільців» і «Золоте теля» не могли в той час намалювати досить оптимістичний і привабливий образ Остапа і, тим більше, зробити хороший кінець у цій історії. Час індустріалізації і політика партії вимагали іншого.

І наш час вимагає іншого. Всі вищенаведені міркування не стоять ні гроша, якщо вони не дають просту можливість підвищити доходи або придбати власність.

На противагу до творчого підходу, який я продемонстрував вище, давайте підійдемо до бізнесу, як до технічної системі. Банальна взуттєва фабрика набагато ефективніше геніального шевця.

Я за освітою інженер, і тому давайте спробуємо відкинути те, що не можна висловити словами, і залишимо тільки те, що описується технічною мовою. У техніці, на відміну, наприклад, від медицини, є дуже простий критерій, хороший інженер або поганий. Працює або не працює механізм або прилад, який зробив інженер. Працює - інженер хороший, не працює - інженер поганий. У медицині, часто-густо, неможливо визначити, правильно чи неправильно лікар, можна було врятувати хворого, або це було вже неможливо.

Тому давайте поставимося до бізнесу, як до інженерної задачі. Кількість законів, закономірностей, які вже відкриті в бізнесі, дозволяють це зробити. По суті, бізнес таке ж просте справу, як розробка і виготовлення приладу. Для інженера це ремесло, для любителя - таємниче мистецтво.

Отже. Перш за все, фірму потрібно спроектувати. Берете ватман, креслярський прилад - і за роботу. З чого повинна складатися фірма? Фірма повинна складатися (в будь-якій сфері діяльності) з конвеєра, наладчиків-наставників, конструкторів, технологів, контролерів і власне пролетарів розумової праці (білих комірців, на відміну від робітників - синіх комірців, як називають їх на заході).

Поясню. У будь-якій організації, магазині, банку, на платній стоянці або в лазні повинен бути технологічний процес обробки клієнта. І цей процес повинен бути опрацьований до такої міри, щоб для виконавця, який працює на конвеєрі, творчість була виключено.

Тільки в цьому випадку може бути досягнута висока продуктивність і повторюваність процесу. Управляти конвеєром не потрібно. Управління потрібно, коли щось ламається або з'являється нестандартна ситуація. Але це означає брак у роботі наладчиків-наставників або конструкторів. Кожен співробітник повинен мати технологічну карту, в якій описані всі ситуації і всі варіанти його роботи. Нічого іншого він не повинен робити під страхом звільнення. Ви розумієте, що якщо кожен транзистор в електронному пристрої буде мати свободу волі, інженер ніколи не зможе його налаштувати. А тим більше - досягти стабільної роботи пристрою. А як же ентузіазм, скажете ви?

Ніщо велике в світі

не здійснювалося без пристрасті.

Г. Гегель

Ентузіазм потрібен самому підприємцю, але протипоказаний виконавцям. Особливо тоді, коли технологічний процес ще погано налагоджений. Ентузіазм викликає творчість мас, що може зруйнувати будь-яку організацію.

Тут є одне протиріччя. Зазвичай функцію побудови технологічного процесу доручають так званим менеджерам. Але ці так звані менеджери повинні зробити те, в результаті чого вони перестануть бути потрібні. Адже конвеєром не потрібно управляти. До речі, ні в одній книзі з управління я так і не знайшов зрозумілої відповіді, що таке управління. З чого я роблю висновок, що управління не існує - це міф. А що ж є? А є боротьба за владу і інформаційні потоки так званих менеджерів.

Якщо вони ідеально налагодять технологічний процес, то тут же стануть не потрібні. Тому вони замикають на себе інформаційні потоки і при спробі створення конвеєра займаються саботажем. І після цього старанно вдають, що багато працюють і без них все розвалиться. Іноді так і відбувається, коли менеджер привласнює (приватизує) деяку дорогу інформації, деяких клієнтів. Хоча, зрозуміло, це є власністю фірми. Я спеціально так докладно на цьому зупинився, тому що якщо ми викинемо таку фіктивну діяльність, як управління, то проектування фірми різко спроститься.

Отже, за слова «управління» або «менеджмент» необхідно негайно звільняти співробітника. Як тільки у вашій фірмі хтось зайнявся управлінням - чекайте неприємностей.

Від П. В. Баранова я вперше почув: «Управління - це декомпозиція проблем в завдання для своїх підлеглих» Мені знадобилося більше року, щоб зрозуміти цей вислів. Але так як на слові «управління» десятиліттями вправлялися демагоги, я пропоную говорити про діяльність за рішенням проблем.

Підприємець вирішує проблеми. Решта вирішують завдання. Чим відрізняється проблема від завдання? Наведу приклад.

Як заробити мільйон доларів для мене - проблема; як написати книгу, після того, як я це вже один раз зробив - це завдання. Хоча для когось заробити ще один мільйон - це завдання, а написати книгу - проблема.

Як вирішити задачу завжди точно відомо, це написано в підручнику (технологічною картою). Або просто добре зрозуміло тому, перед ким поставлено завдання. Завдання виконують, проблему вирішують. Кожне завдання колись, може бути, дуже давно, була проблемою.

Завдання може бути виконана, коли точно зрозуміле (правильно зрозуміле), ЩО потрібно зробити і є надійна технологія, ЯК це зробити.

Проблема може бути трьох типів.

Перший. Відомо ЩО потрібно зробити, але невідомо ЯК. Наприклад, проблема заробляння мільйона доларів.

Другий. Відомо ЯК, але невідомо, ЩО. Наприклад, проблема вибору сегмента ринку для торгової компанії. Вирішення питання, на який товар зробити ставку.

Третій. Проблема, коли невідомо і ЩО робити, і ЯК (тут щось НЕ ТЕ). Є відчуття дискомфорту, але звідки дискомфорт виходить - незрозуміло.

Рішення проблеми - це її розчленування на завдання. Рішення завдання - це створення послідовності простих операцій, що дають потрібний результат і власне її виконання. Робота підприємця - це рішення проблеми до системи відомих задач. Конструктор займається тим, що перетворює рішення на абстрактному рівні в креслення нового конкретного конвеєра, на якому вирішується система завдань. Технолог доводить рішення задачі в жорстку технологію для виконавця, де описано всі і творчість виключено назавжди.

Наладчик-наставник підлаштовує технологічний процес, щоб він не вийшов за межі допусків і не з'явився шлюб; він також і навчає співробітників. Контролер все перевіряє, кінцевий продукт і сам технологічний процес. Правильність деяких операцій неможливо проконтролювати по кінцевому продукту. Тому і необхідний операційний контроль.

Тільки не думайте, що я говорю про завод. Ні, будь-який офіс, в якому стоять столи, на столах телефони і комп'ютери, повинен мати технологічну лінію. Інакше у вас заведуться менеджери і управлінці. А якщо вони у вас завелися, кидайте все, біжіть на новій місце, там ретельно все дезинфікуйте і постарайтеся уникнути цієї зарази на цей раз.

Ще раз повторю. Підприємець вирішує проблеми, конструктор і технолог доводять рішення до креслень і технологічних карт, інші працюють за технологічними картами. Що таке рішення проблем, людина без відповідного досвіду і підготовки не зрозуміє, але якщо його до цього підпустити, можна гарантувати, що ви свої гроші втратите.

Тепер спробуємо розглянути приклад. У вас є дилерський договір з якимось підприємством, яке випускає обладнання. Ви хочете знайти покупців на це обладнання і заробити на цьому.

Як це зазвичай відбувається? Ваші співробітники починають дзвонити якимось своїм знайомим (любителям ганяти повітря) і пропонувати це обладнання, далі цей недоумкуватий любитель дзвонить своїм недоумкуватим знайомим, ті починають задавати питання, любитель передзвонює вашому співробітнику, співробітник дзвонить на підприємство, отримує відповіді, потім повідомляє це по ланцюжку. І так далі. Всі зайняті, дзвонять (часто по міжміському телефону), розсилають факси, домовляються про ділові зустрічі, працюють з ранку до вечора. І, звичайно, витрачають ваші гроші, і ніхто не гарантує результат.

Тепер спробуємо придумати технологію.

Співробітник # 1 повинен скласти список кінцевих споживачів цієї продукції. З'ясувати по виду обладнання, які підприємства його використовують, і далі - грамотна робота з довідниками і базами даних підприємств.

Співробітник # 2 проводить пошук і складає список торгових компаній, що займаються таким обладнанням.

Співробітник # 3 становить пропозиції - окремо для торгових компаній, окремо для промислових підприємств.

Співробітник # 4, використовуючи список і готові листи, розсилає - застосовуючи дешевшу електронну пошту, телекс, телетайп, факс, телеграф, пошту.

Стоп. Помилка! Ви повинні точно вказати співробітнику спосіб передачі інформації. Інакше тут почнеться творчість. Причому розіслано має бути стільки листів, скільки вказано в списку, а не стільки, скільки вважає достатнім співробітник. При гарній підготовці їх може бути кілька тисяч або більше.

Тут є ще одна можливість. Мені дуже сподобалася така ідея, яку я десь прочитав. Наприклад, вам потрібно зробити серію рекламних оголошень. Ви робите три варіанти рекламного оголошення і вказуєте три різних телефону. Таким чином, ви негайно з'ясовуєте, яке рекламне оголошення ефективніше. Далі ви берете найефективніший оголошення за основу і робить ще два інших варіанти. І знову даєте три різних оголошення. І так раз разом. Таким чином, якість вашого рекламного оголошення безперервно зростає.

Як стверджують фахівці з реклами, тільки від шрифту дієвість оголошення може змінюватися в двадцять і більше разів. Але яке оголошення ефективніше, без перевірки на досвіді визначити часто неможливо

Повернемося до продажу обладнання Тобто, наприклад, під час розсилки комерційних пропозицій, ви можете порівняти дієвість різних видів зв'язку і різних текстів. І далі вдосконалювати свою розсилку. Можна стверджувати, що розсилка виявиться дешевше рахунків за міжміські та міжнародні переговори. І ефективніше. Крім цього, ви отримуєте ще і дослідження ринку. Можна і обдзвонювати за списком, але співробітник, перш ніж зробить хоча б один дзвінок, повинен пройти тренінг і здати залік. Ви повинні затвердити детальний сценарій розмови. Якість тренінгу, звичайно, теж потрібно перевіряти. І потім ніякого відступу від затвердженого сценарію.

Далі, співробітник # 5 повинен точно і детально знати, що відповідати на дзвінки і що робити після отримання листа або факсу клієнта. Якщо ви будете мати три різних моделі реакції, які будуть відпрацьовувати три різних співробітника, ви зможете безперервно вдосконалювати якість обслуговування клієнтів.

Питання. Чим тут потрібно управляти? Якщо ви що-небудь не продумає заздалегідь, вам доведеться на кожен дзвінок реагувати унікально, а це стомлює і знижує ефективність. А як ми домовилися, працювати потрібно легко і красиво.

У вас залишається ще одна проблема - це блукаючий розум співробітника. Співробітник буде весь час намагатися видавати так звані «ідеї». А ось давай зателефонуємо такому-то і запропонуємо йому наступне. І пояснити йому, чому не потрібно нічого робити, крім того, що написано в технологічній карті, майже неможливо. Тому і пояснювати не потрібно. Потрібно бути амбітним і негнучким, з точки зору співробітника. Найкраще, якщо про вас будуть говорити як про людину, якого ні в чому не можна переконати. Звичайно, вам можуть знадобитися радники, але краще, щоб вони були за межами вашої організації.

Звичайно, збут вашого обладнання може не вийти. Але це якщо ви неправильно склали список потенційних клієнтів, або ваш текст нікуди не годиться, або спосіб зв'язку, або реакція на дзвінок або факс клієнта. А якщо все правильно?

Тоді або це обладнання за такою ціною продати неможливо (ви помилилися на стадії вибору товару, на якому хочете заробити, неправильно вирішили проблему ЩО), або ви будете процвітати. Адже ви зв'язалися з усіма, хто може це купити. Випадковостей тут майже немає.

Якщо справа пішла, необхідно керуватися правилом Парето. 80% уваги до тих 20% клієнтів, які дають 80% прибутку. І ніякої самодіяльності. Тільки цифри визначають кількість уваги до клієнта. Краще (вигідніше) підвищити обсяг продажів з великим клієнтом на 10%, ніж з маленьким на 50%.

Отже. Перше, що потрібно робити, це спроектувати фірму. І - чи вона буде працювати як годинник, або нічого очікувати зовсім. Як ви розумієте, досить одну шестірню в годиннику зробити неправильно, щоб вони стояли. Якщо фірма, побудована як годинник, почне працювати, можна гарантувати ефективність в десятки разів вища за звичайну.

Зазвичай фірма підприємцем створюється по-іншому; вона створюється без проекту, без початкового капіталу і з самого початок безліч правил порушується. Але не дай вам Бог затягнути з проектуванням і організацією технологічного процесу.

Звичайно, люди, які звикли до хаосу початкового періоду, будуть відчайдушно опиратися; нікому не хочеться з творчого суб'єкта перетворитися в шестірню. Але уявіть собі творчо працюють шестерінки в годиннику - і вам стане ясний результат. Тих, хто буде чинити опір, доведеться звільнити. Чим більше вони зробили для фірми в початковий період, тим швидше від них доведеться позбутися, якщо вони не приймуть нові правила гри.

Місце для творчості співробітників повинно бути жорстко обмежена і регламентована. Звичайно, людську натуру не переробити, тому місце для творчості можна визначити, але тільки там, де це не може вплинути на роботу фірми. Хоча знайти таке місце дуже важко.

У тому випадку, якщо ви створите фірму як механізм, вона є об'єктом і слухняна вашому впливу. Якщо ж фірма буде мати свободу волі, вона буде чинити опір, мати свої інтереси і боротися проти тиранії підприємця. Чим жорсткіше буде надходити підприємець, тим він буде гуманніше. Адже поки підприємець диктатор, фірма буде розвиватися, все матимуть роботу і зарплату, і кількість робочих місць буде збільшуватися. І сам підприємець буде багатіти. І навпаки. Як буває, коли навпаки, я сподіваюся, всім зрозуміло.

Як надходить інженер при проектуванні приладу? Важливі, відповідальні вузли він ретельно тестує або використовує резервування. Якщо раптом вузол відмовить, автоматично повинен включитися резервний. Якщо елемент працює нестійкий, він повинен бути негайно замінений на надійний. І ця має бути рутинної операцією. Процес визначення якості роботи і заміни несправної деталі частина технологічного процесу.

Стає зрозуміло, що при такому підході все залежить від того, хто придумав і створив фірму-механізм. Всі інші елементи, від яких нічого не залежить. Зробити це одному майже неможливо, це дуже трудомістка робота. Це не набагато легше, ніж спроектувати новий літак, який полетить з першого разу. І від вас тут залежить стільки, скільки залежить від головного конструктора літака. Тобто все.

І знову дуже небезпечно це делегувати. Це також небезпечно, як довірити турботу про дружину іншому чоловікові. Все буде добре, тільки ви скоро будете непричому. А як же компаньйони, запитаєте ви? Буває, але рідко. І майже завжди рано чи пізно починають працювати самостійно. Разом проектувати фірму так само важко, як удвох малювати картину.

Занадто різні виходять фірми у двох людей, що мають, здавалося б, схожі погляди на життя. У житті фірми бувають необхідні круті повороти. У цих випадках теж необхідно єдиноначальність. Зволікання - смерті подібно. А коли немає диктатора, починаються багатогодинні безплідні обговорення, і може бути вже пізно.

Практично всі функції в фірмі, наприклад, бухгалтерія, секретар, водій або водії, обслуговування комп'ютерів, розсилка документів, прибирання приміщень, підготовка договорів, і багато іншого є допоміжними, сервісними функціями. Вони повинні виконуватися вчасно та якісно. І все. Вони можуть бути передані на субпідряд. Тобто ви можете підписати договори з незалежними організаціями про те, щоб вас забезпечували секретарським, бухгалтерським, аудиторським, юридичним обслуговуванням, надавали автомашини, займалися господарськими питаннями і так далі.

Може бути, у вашому регіоні немає спеціалізованих фірм, які ці послуги надають. Але при бажанні, ви все одно зможете винести це за межі вашої організації. Ви можете сказати, що це буде дорожче. Так. Але скільки часу в день ви витрачаєте на ці, що не приносять прибуток питання? Це час ви могли б присвятити справі, і, може бути, з цієї точки зору дешевше допоміжні функції передати іншим. Крім цього, фірма спрощується, і виділяється головна функція організації, заради якої вона і була створена.

Т. П. Макарова, Е. І. Марданова, Л. Ф. Корепанова 1 сторінка | Т. П. Макарова, Е. І. Марданова, Л. Ф. Корепанова 2 сторінка | Т. П. Макарова, Е. І. Марданова, Л. Ф. Корепанова 6 сторінка | Т. П. Макарова, Е. І. Марданова, Л. Ф. Корепанова 7 сторінка | Т. П. Макарова, Е. І. Марданова, Л. Ф. Корепанова 8 сторінка | Т. П. Макарова, Е. І. Марданова, Л. Ф. Корепанова 9 сторінка | Макарова Т. П., Марданова Е. І., Корепанова Л. Ф. | ЗАГАЛЬНІ ВКАЗІВКИ | Елементної І фракційний склад НАФТИ | парафінові вуглеводні |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати