Головна

Логічні помилки в синтаксичних конструкціях

1. I. Орфоепічні та акцентологічні норми
  2. I. Прочитайте і вивчіть нові терміни і термінологічні сполучення
  3. I. Прочитайте і вивчіть нові терміни і термінологічні сполучення
  4. I. Прочитайте і вивчіть нові терміни і термінологічні сполучення
  5. I. Психологічні операції в сучасній війні.
  6. I. Психологічні умови ефективності бойової підготовки.
  7. II. морфологічні норми

При побудові синтаксичних конструкцій іноді спостерігається невідповідність посилки і слідства. Так, на вступному іспиті з літератури дівчина пише: Я дуже люблю Москву! Та й як мені її не любити, адже і сама-то я тамбовська ... А юнак так пояснив вчинок героїні Пушкіна в романі «Євгеній Онєгін»: Після загибелі Ленського на дуелі Ользі нічого не залишалося, як вийти заміж за гусара. Початок таких фраз налаштовує нас на одне (ми думаємо, що пише твір москвичка чекаємо, що Ольга буде невтішно оплакувати нареченого), але закінчення пропозиції прямо протилежно очікуваному його завершення.

Окремо взята пропозиція зазвичай володіє лише відносною смисловою завершеністю, значно повніше передає зміст висловлювання група пропозицій. Така група взаємопов'язаних самостійних пропозицій утворює особливу синтаксичну одиницю вищого порядку - складне синтаксичне ціле.

Смислові відношення, що поєднують окремі речення в складне синтаксичне ціле, підкріплюються різними засобами: повторенням слів з попереднього пропозиції, вживанням особистих і вказівних займенників, прислівників (Потім, потім, тоді, там, так і ін.), спілок (Зате, проте, так що і ін.), вступних слів, що вказують на зв'язок думок (Отже, отже, по-перше, по-друге, навпаки, нарешті і ін.), а також порядком слів у реченнях, інтонацією частин і цілого і т. д.

Прикладом складного синтаксичного цілого, в якому використані різні засоби об'єднання самостійних пропозицій, може служити уривок з повісті «Хаджі-Мурат» Льва Толстого:

Коли на наступний день Хаджі-Мурат з'явився до Воронцову, приймальня князя була повна народу. Тут був і вчорашній генерал зі щетинистими вусами, в повній формі і в орденах, який приїхав попрощатися; тут був і полковий командир, якому погрожували судом за зловживання з продовольства полку. Тут був вірменин-багач, заступництвом доктором Андріївським, який тримав на відкуп горілку і тепер клопотав про відновлення контракту. Тут була, вся в чорному, вдова убитого офіцера, яка приїхала клопотатися про пенсії або про поміщення дітей на казенний рахунок. Тут був і розорився грузинський князь в чудовому грузинському костюмі, виклопотав собі скасоване церковне маєток. Тут був пристав з великим пакунком, в якому був проект про новий спосіб підкорення Кавказу. Тут був один хан, який був тільки потім, щоб розповісти вдома, що він був у князя. Всі чекали черги і один за одним були спроваджували красивим білявим юнаком-ад'ютантом в кабінет князя.

У цьому уривку перше речення утворює зачин, останнє - кінцівку. Вони з'єднані між собою у складне синтаксичне ціле іншими пропозиціями, які пов'язані паралелізмом структури і повторюваними словами тут був. Такий зв'язок всередині складного синтаксичного цілого називається паралельної.

Однак правильна побудова складного синтаксичного цілого з дотриманням всіх граматичних особливостей паралельної зв'язку його частин ще не гарантує логічності у розвитку думки. Розвиток думки має йти в одному руслі, неприпустимі «збої»: зіставлення несумісного, нелогічні порівняння.

Невідповідність граматичного і смислового руху мови можна ілюструвати прикладом з цитованого вже твори Н. В. Гоголя. Він описує своїх героїв, застосовуючи прийом паралелізму:

Іван Іванович має незвичайний дар говорити надзвичайно приємно. Господи, як він каже! .. Як сон після купання. Іван Никифорович, навпаки, більше мовчить ... Іван Іванович худорлявий і високий на зріст; Іван Никифорович трохи нижче, але зате поширюється в товщину. Голова у Івана Івановича схожа на редьку хвостом вниз; голова Івана Никифоровича на редьку хвостом вгору ...

Далі при зовнішньому структурному збереженні паралелізму зіставлення двох Іванів стає нелогічним, породжуючи іронію:

... Іван Іванович дуже сердиться, коли йому попадеться в борщ муха: він тоді виходить з себе - і тарілку кине, і господареві дістанеться. Іван Никифорович надзвичайно любить купатися і, коли сяде за горло в воду, велить поставити також в воду стіл і самовар і дуже любить пити чай в такій прохолоді (виділено нами. - І. Г.).

Далі розповідь знову входить в звичайний паралелізм порівнянних характеристик, але, коли ми знову налаштувалися на порівняння, автор обманює наше очікування, підносячи алогізм:

Іван Іванович голить бороду на тиждень два рази; Іван Никифорович один раз. Іван Іванович надзвичайно цікавий. Боже збережи, якщо що-небудь почнеш йому розповідати, та не докажеш! Якщо ж ніж буває незадоволений, то негайно дає помітити це. По виду Івана Никифоровича надзвичайно важко дізнатися, чи задоволений він чи сердитий; хоч і зрадіє чогось, щось не покаже. Іван Іванович кілька боязкого характеру. У Івана Никифоровича, навпаки того, шаровари в таких широких складках, що якби роздути їх, то в них можна було б помістити весь двір з коморами і будівлями (виділено нами. - І. Г.).

Поєднання структурного паралелізму і логічного збою створює комічної ефект.

Ще більша смислова залежність простих речень один від одного в складі складного синтаксичного цілого при ланцюгової зв'язку між окремими висловлюваннями. У цьому випадку кожна нова пропозиція «підхоплює» зміст попереднього, розвиваючи авторську думку. Тісний зв'язок окремих пропозицій підкреслюють займенники, повторення слів і інші граматичні засоби. Наприклад, у І. С. Тургенєва в романі «Рудін»:

Будинок Дар'ї Михайлівни Ласунской вважався мало не першим у всій ... ой губернії. Споруджений за малюнками Растреллі, в смаку минулого сторіччя, він велично височів на вершині пагорба, біля підніжжя якого протікала одна з головних річок середньої Росії. Сама Дарина Михайлівна була знатна і багата пані, вдова таємного радника ... Вона належала до вищого світу і мала славу за жінку дещо дивну, не зовсім добру, але надзвичайно розумну. У молодості вона була дуже хороша собою. Поети писали їй вірші, молоді люди в неї закохувалися, важливі добродії волочилися за нею. Але з тих пір минуло вже років двадцять п'ять чи тридцять, і колишніх принад не залишилося і сліду.

При ланцюгової зв'язку речень у складі складного синтаксичного цілого вони настільки «зростаються», що виключити одне з них часто буває неможливо. Спробуйте (заради експерименту) опустити третє чи четверте і п'яте пропозиції, і весь уривок втратить сенс, мова стане нелогічною.

З'єднання окремих пропозицій в складне синтаксичне ціле має правильно відображати хід думки. Зв'язок пропозицій і складних синтаксичних цілих, їх послідовність повинні бути логічно обгрунтовані. Якщо цього немає, то і ланцюгова зв'язок окремих пропозицій не з'єднає розрізнених думок. Навпаки, нанизування випадкових уривчастих висловлювань лише підкреслить нелогічність мовного потоку. Класичний приклад такої безглуздої балаканини являє виступ чеховського героя Нюхіна в сцені «Про шкоду тютюну". Наведемо уривок з цього твору.

Між іншим, я забув сказати вам, що в музичній школі моєї дружини, крім завідування господарством, на мені лежить ще викладання математики, фізики, хімії, географії, історії, сольфеджіо, літератури та інше. За танці спів і малювання дружина бере особливу плату, хоча танці та співи викладаю теж я. Наше музичне училище знаходиться в Пятісобачьем провулку, в будинку номер тринадцять. І дочки мої народилися тринадцятого числа ...

Моя дружина має сім дочок ... Ні, винен, здається, шість ... (Жваво.) Сім! .. Я прожив з дружиною тридцять три роки, і, можу сказати, це були найкращі роки мого життя, не те щоб кращі , а так взагалі. Протекли вони, одним словом, як один щасливу мить, власне кажучи, чорт би їх побрав зовсім.

При зовнішньої граматичної правильності мовлення послідовність думок тут порушена: хто говорить суперечить сам собі, перескакує з однієї думки на іншу, і його мова стає сумбурною. Чи не дивно, що в музичній школі викладається математика, фізика, хімія і т. П .; оратор не пам'ятає, скільки ж у нього дочок (втім, він говорить: «Моя дружина має сім дочок», що також нелогічно). Називаючи прожиті з дружиною роки кращими у своєму житті, він тут же додає: не те щоб кращі, а так взагалі. І тут же в його промові сусідять несумісні оцінки - Протекли вони ... як один щасливу мить и Чорт би їх побрав зовсім. Все нелогічно, абсурдно, хоча структурно синтаксичні правила побудови речень оратор не порушив. Навпаки, його мова емоційна, але їй бракує логічності, ясності думки.

На противагу пародійним текстам дамо класичний приклад складного синтаксичного цілого, побудованого за всіма законами граматики і логіки. Початок відомого оповідання І. А. Буніна являє прекрасний зразок такої складної синтаксичної конструкції:

Пан із Сан-Франциско - імені його ні в Неаполі, ні на Капрі ніхто не запам'ятав - їхав у Старий Світ на цілих два роки, з дружиною і дочкою, єдино заради розваги.

Він був твердо впевнений, що має повне право на відпочинок, на задоволення, на подорож довгий і комфортабельне і мало чи ще на що. Для такої впевненості у нього був той резон, що, по-перше, він був багатий, а по-друге, тільки що приступав до життя, незважаючи на свої п'ятдесят вісім років. До цієї пори він не жив, а лише існував, щоправда, дуже непогано, але все ж покладаючи всі надії на майбутнє. Він працював не покладаючи рук, і нарешті побачив, що зроблено вже багато, що він майже зрівнявся з тими, кого колись взяв собі за зразок, і вирішив перепочити.

Люди, до яких належав він, мали звичай починати насолоди життям з поїздки в Європу, в Індію, в Єгипет. Поклав і він вчинити так само. Звичайно, він хотів винагородити за роки праці перш за все себе; проте радий був і за дружину з дочкою. Дружина його ніколи не відрізнялася особливою вразливістю, але ж все літні американки - пристрасні мандрівниці. А що до дочки, дівчата на віці і злегка болючою, то для неї подорож була прямо необхідно: не кажучи вже про користь для здоров'я, хіба не буває в подорожах щасливих зустрічей? Тут іноді сидиш за столом або розглядаєш фрески поруч з мільярдером.

Стилістичне використання частин мови | Різноманіття синтаксичних конструкцій | лексична сполучуваність | Правильне вживання фразеологізмів | Граматична правильність мови | Порядок слів у реченні | Правильна побудова речень | Вимова ненаголошених голосних звуків | Як звучать імена та по батькові | літературні наголоси |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати