Головна

Вася, стиляга з Москви

1. Боротьба Москви і Твері за великокнязівський престол.
  2. Військова рада у Філях. Залишення Москви. Тарутинський маневр
  3. піднесення Москви
  4. піднесення Москви
  5. піднесення Москви
  6. Піднесення Москви

- Ви дисидент з дисидентів, живете тепер у висотці на Котельнической набережній ... Урядовий презент?

- Чи не презент, а скоріше, повернення боргів. У цьому будинку до нашого від'їзду жила моя дружина. Тут була квартира Романа Кармена, її першого чоловіка. Згодом квартиру зламали чекісти. І коли нам повернули спочатку громадянство, а потім квартиру, вона зовсім випадково опинилася в цьому ж будинку. Коли я приїжджаю в Москву, то живу тут і відчуваю себе цілком затишно. Нашим взаімоіндіфферентним відносинам з урядом це не заважає.

- А навіщо ви приїжджаєте?

- Я сам толком не можу цього зрозуміти. Виявляю себе в черговий раз в Москві і питаю: «Вася, і якого біса ти знову тут ?!» Все, начебто, якісь справи: то в Казані родичів провідати, то в Керч до молодим письменникам ... Насправді мені, мабуть, це потрібно - сюди приїжджати, я хочу цього, я сумую. Тому і справи тут накопичуються. Ось недавно, знаєте, по чому заностальгіровал? .. Купе, горілочка, оселедець, огірочки, розмова російською мовою ... І хоча мені завжди здавалося, що я цю купейну романтику не дуже люблю, так мені захотілося в цей вагон, який ні в Нью-Йорк, ні в Париж не їздить, а їздить тільки в Самару ...

- Вдалося отримати задоволення?

- Так, я поїхав в Самару. І хоча горілка була «Столична», а «Абсолют», і пиво не «Жигулівське», а «Баварське», дух все одно залишився вітчизняний. Бувай. До речі кажучи, це тільки в Москві відбувається така стрімка вестернізація, а весь інший «совок» тягнеться цим шляхом повільно. Є такі заповідні місця ...

- Може бути, вам скоро і приїжджати не буде сенсу? Що П'ята авеню, що Новий Арбат-ті ж магазини і та ж метушня ...

- Ні, в Москві є своя урбаністична романтика, в ній міський загадковості більше, ніж навіть в Нью-Йорку, «самому міському» американському місті. Таємничий, дивний, що затягує місто Москва. Величезне скупчення людей на одному квадратному метрі, величезна кількість собак, що носяться абсолютно вільно у своїх справах. І жінки тут зовсім інші. Вони ходять так, що видно - вони все життя ходили по асфальту, а не по землі. Багато американських молодики, і не тільки молодики, приїжджаючи сюди, балдеют саме від урбанізму.

- А ви, виявляється, досі романтик?

- Так, мабуть, клінічний. І тому зараз мені іноді стає тут дуже сумно: як все помічають, в Росії романтичний період закінчився, почалася проза, все покрито якимось цинізмом, ходять нові герої з потилицями, стриженими «дужках», кажуть на сленгу, мені незрозумілою, - а адже я свого часу був великим фахівцем у цій справі ...

- Багато, раз виїхавши, так ніколи і не приїжджали ...

- Ви знаєте, для багатьох це важке потрясіння - приїхати в «совок» і виявити, що він ситий. Іноді мої виступи перед емігрантами, що виїхали до 91-го року, вимагають від мене великої мужності: коли говориш їм, що в Москві прилавки завалені їжею, то ризикуєш отримати стільцем по голові. Розумієте, їм чомусь здається, що якщо тут людям буде краще, то їм там буде гірше. До сих пір вони ось були такими розумними, що виїхали, а тепер раптом виходить, що вони і не такі зовсім розумні. Це навіть страшно! Вони читають газету «Русское слово», яка постійно чорнуху жене з Москви, і закочують очі: «О как же ви ТУДИ їдете ?! Це ж небезпечно! »Вибачте, що - небезпечно? Небезпечніше, ніж у нас на South-East, куди просто не можна зайти, звідки щоранку передають хроніку, нагадує зведення військових дій? У Москві я їжджу на тролейбусах, ходжу ночами пішки, для безпеки тільки темні окуляри надягаю. Тільки одного разу на мене напав якийсь тип. Ну він мене вдарив, я його вдарив ... Це трапляється в будь-якій точці земної кулі. Так, і ще один раз я здорово злякався. Увязались за мною двоє якихось дивних людей, у одного сумка досить важка, коли вони мене наздогнали, я на його обличчі побачив шрам і зовсім незатишно себе відчув. А вони з сумки дістали «Опік» і попросили мене розписатися.

- А тих молодих, які ще не стали старими, ви розумієте?

- Ні, ще не зовсім. Я тільки починаю щось вловлювати, і ось що мені цікаво ... Пам'ятаєте серпня 91-го? Сотні молодих людей стояли, чекаючи щохвилини смерті, і не розходилися. Але, мені здається, тоді ще працювали закони «російських хлопчиків», хлопчиків мого покоління. Та молодь ще не скуштувала багатства, вони були майже такими ж бідними, як ми. А сьогодні? Скуштувавши, стояли б? Як би це дізнатися, чи не влаштовуючи нового серпня? Я хочу їх зрозуміти. Це, до речі, напевно, ще одна відповідь на питання, навіщо я сюди приїжджаю.

(Я. Зубцова)

Вправа 4.Візьміть інтерв'ю у вашого колеги (знайомого, товариша) на одну з тем: 1. Як ви провели відпустку? 2. Як пройшло ваше подорож? 3. Закінчення школи (гімназії, ліцею). 4. Вступ до вузу. 5. Як вам подобається студентське життя? Можете запропонувати тему самі.

Вправа 5.Визначте функціонально-стильову приналежність тексту, покажіть своєрідність розмовного стилю на прикладі реплік учасників діалогу. Висловіть своє ставлення до Цитатне використання нелітературних виразів, жаргонізмів Віктором Пєлєвіним.

... Клієнт, мабуть, був добре знайомий і з цим кліпом, і з підприємством Гусейна - закривши очі, він опустив голову на груди.

- Та ти дивись, дивись, - сказав Гусейн, схопив його за волосся і повернув обличчям до екрану. - Веселун траханий. Ти у мене долибішься ...

Нещасний тихо замугикав ... Гусейн відпустив його, поправив папаху і повернувся до Татарського:

- ... Ти сам-то? Кумарі тебе, я бачу?

- Ні, - сказав Татарський. - Похмілля.

- Так я тобі наллю, - сказав Гусейн.

Підійшовши до згорає шафі, він дістав з нього пляшку «Хеннесі» і пару не особливо чистих гранчаків.

- Гостю раді, - сказав він, розливаючи коньяк.

Татарський цокнувся з ним і випив.

- Що робиш по життю? - Запитав Гусейн.

- Працюю.

- І де?

Треба було щось сказати, причому таке, щоб Гусейн не зміг вимагати відступного за вихід з бізнесу <...>

- Так де? - Перепитав Гусейн.

- У квітковому бізнесі, - несподівано для себе сказав Татарський. - З азербайджанцями.

-З Азербайджанцями? - Недовірливо перепитав Гусейн. - З якими азербайджанцями?

- З Рафіком, - натхненно відповів Татарський, - і з Ельдаром. Орендуємо літак, сюди квіти возимо, а туди ... Сам розумієш що. Орендую, звичайно, не я. Я так, на підхваті.

- Так? А чого тоді як людина пояснити не міг? Навіщо ключі кинув? <...> На поясі у нього запищав пейджер.

- Хто це? - Запитав Гусейн. <...> Підморгнувши Татарського, він мовчки слухав хвилину або дві.

- Що? - Запитав він, наморщивши. - Ти скажи, ти з ним квіти возиш? Як це - метафорично возиш? Яка троянда персів? Який Ариосто? Давай свого друга ... Слухаю ...

По виразу обличчя Гусейна Татарський зрозумів, що на тому кінці лінії сказали щось немислиме.

- Та мені все одно, хто ти, - відповів Гусейн після довгої паузи. - Так посилай кого хочеш ... Так ... Так хоч полк вашого ОБЗДОНа на танках.

(В. Пєлєвін. Generation «П»)

Вправа 6.Проаналізуйте лексико-фразеологічний склад і граматичну будову тексту. На його прикладі покажіть відміну книжкової мови від розмовної. Виділіть общенаучную і спеціальну термінологію і вкажіть нові слова в складі останньої. Знайдіть іностілевие елементи в книжкової мови і поясніть звернення до них в тексті.

Зниження темпів інфляції, посилення фінансової політики і зависокий рівень курсу рубля вже в найближчі місяці можуть призвести, якщо не буде вжито комплекс спеціальних застережних заходів, до системної кризи фінансової сфери. Йдеться про масове банкрутство банків, фінансових і страхових компаній, про паніку серед вкладників, тотальному втечу капіталів за кордон і різкої дестабілізації курсу рубля, про крах платіжного балансу, колапсі державних фінансів і блокуванні можливості обслуговування держборгу.

Вже за підсумками 1995 року сума реальних банківських активів скоротилася більш, ніж на 21%. Ліцензії були відкликані у 255 банків (за 1991 - 1994 рр. - Лише у 88). Їх число було б ще більше, якби ЦБР [11] проводив більш репресивну політику щодо банків-банкрутів.

«Проблемні» банки є «міною уповільненої дії», готової вибухнути при першому ж серйозному погіршенні економічної кон'юнктури. У зв'язку з цим важливо, природно, задатися питанням: які причини наростання неплатоспроможності багатьох банків?

Це, по-перше, скорочення джерел інфляційно-спекулятивних прибутків. У 1992-1995 рр. банки отримували великі прибутки за рахунок інфляційного знецінення заощаджень громадян, власних оборотних коштів підприємств, позик Уряду РФ і ЦБР. Іншим джерелом банківських доходів була спекуляція іноземними валютами, і це джерело різко збіднів з встановленням валютного коридору.

По-друге, залишаються низькими якість і ефективність послуг, що надаються банками, а обсяги кредитних вкладень в економіку по відношенню до ВВП у нас на порядок менше, ніж в розвинених країнах. Надмірна кількість дрібних банків веде до високих накладних витрат. Обмежує масштаби банківських операцій також заміщення легального платіжного обороту розрахунками «налом» (в тому числі в іноземних валютах), а також по бартеру, клірингу і за допомогою векселів (включаючи казначейські зобов'язання і податкові звільнення) і інших грошових субститутів.

По-третє, досягла безпрецедентного розмаху криміналізація банків. Видача кредитів за хабарі, надання пільгових, в тому числі безпроцентних, позик працівникам банків, «потрібним людям» і підставним фірмам - всі ці махінації призводять до накопичення сумнівних боргів і зростання збитковості відповідних банків.

Положення недобросовісних банків погіршується розпочатим наведенням ладу в державних фінансах: ці банки позбавляються можливостей «прокрутки» бюджетних коштів і податкових платежів у змові з чиновниками і керівниками підприємств, варіантів розміщення бюджетних коштів безкоштовно (або під занижений відсоток), сплати та перерахування податкових платежів з рахунків в неплатоспроможних банках, у яких немає коштів на коррахунку в НБУ.

Нарешті, по-четверте, криза платоспроможності банків є лише частиною загальної кризи платоспроможності в економіці, викликаного процесами її системної трансформації. Іншими словами, стабілізація банківської системи неможлива без усунення або суттєвого послаблення дії основних чинників системної кризи фінансової сфери в цілому. Серед них слід виділити: 1) поганий фінансовий стан більшості підприємств-позичальників через незадовільний управління ними, падіння ефективності виробництва і скорочення його масштабів, наростання технологічної відсталості, зневаги якістю продукції, погіршення ставлення працівників до праці (через різке зниження його оплати) , розриву господарських зв'язків; 2) відсутність дієвого економічного і правового механізму виконання зобов'язань і контролю платоспроможності дебіторів; 3) недостатня скоординованість бюджетно-податкового, грошово-кредитного, митного та валютного регулювання економіки, а також прорахунки в валютно-фінансову політику, що виникають внаслідок неадекватної реакції російських підприємств на реалізацію макроекономічних рецептів фінансової стабілізації; 4) нестійкість кредитних, валютних і фондових ринків і їх особлива чутливість до змін в політичній ситуації.

Вправа 7. Порівняйте тексти, підкреслюючи їх функціонально-стильові і жанрові відмінності, своєрідність лексичних та граматичних засобів, що використовуються для опису предмета.

I. Лев Успенський. Слово про словнику.

А право, не зле б взятися за Лексикон

або хоч за критику лексиконів.

А. С. Пушкін

Так він написав В'яземському П. А., і, звичайно, від щирого серця: він ж і справді «заглядав у давнину» в академічний словник. І нерідко. Так якщо говорити про письменників - не він один.

Бодлер, вперше зустрівшись з Теофілом Готьє, був ошелешений першим же його питанням:

- Чи читаєте ви словники?

- З великою охотою, - відповів Бодлер і створив благо. Маститий поет відмовляв в званні письменника кожному, хто не знаходив задоволення в читанні лексиконів і тлумачних словників.

Це розповів нам великий французький словолюб А. Франс. Він і сам був пожирачів лексиконів. Маленьку службову рецензію на шкільний рядовий словник А. Газье він перетворив на пристрасний дифірамб цього роду довідників.

«... У цьому словнику, - писав він мало не з благоговінням, - укладена вся душа нашої батьківщини. Подумайте: на тисячу або тисячу двісті сторінок густого друку вмістилися весь геній і вся природа Франції. Тут - думки, радості, праці і прикрості всіх наших предків ... Мало того: якщо подумати гарненько, словник - це книга книг ... Словник - це всесвіт, укладена в алфавітний порядок ».

Чи дивно, що Франс був в захваті від іншого свого сучасника-літератора? Хосе-Марія де Ередіа визнається, що читання словника Жана Ніко «доставляє йому більше розваги, задоволення і хвилювань, ніж читання« Трьох мушкетерів »пана Дюма».

Вид снобізму? Перебільшення фахівців- «слововедов»? Літераторський кокетство? Ні!

Звичайно, ні.

II. Словник - довідкова книга, яка містить зібрання слів (чи морфем, словосполучень, ідіом і т.п.), розташованих за певним принципом, і дає відомості про їх значеннях, вживанні, походження, перекладі на іншу мову і т.п. (Лінгвістичні словники) чи інформацію про поняття, предметах, ними що позначаються, про видатних діячів в якійсь галузі науки, культури та ін. (Енциклопедичні словники).

Вправа 8.Напишіть короткий відгук про один зі словників, виданих в 90-ті роки (Орфографічний словник, Словник російських особистих імен, Тлумачний словник російської мови та ін.).

Вправа 9.Наведіть приклади імітації живої розмовної мови в художніх творах сучасних авторів. Дайте стилістичну оцінку використанню розмовних елементів в лексиці і граматичному ладі авторами наведених вами текстів.

Вправа 10.Прочитайте текст, визначте його функціонально-стильову приналежність і жанр, підтверджуючи свої спостереження характеристикою лексико-фразеологічного складу і граматичної будови уривка. Особливу увагу зверніть на вживання видо-часових форм дієслова і віддієслівні іменники, на пунктуацію і зміну шрифтів.

Стильове розшарування мовних засобів | Функціональні стилі російської мови | Стилістична забарвлення слів | експресивні стилі | розмовний стиль | Загальна характеристика | науковий стиль | публіцистичний стиль | Офіційно-діловий стиль | узагальнюючий характер |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати